Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

13 hours ago, Helmet said:

 

 

Ja bih brexit i ceo taj proces pripisao i birokratama iz Brisela koji su dobro urusili ugled EU i potpomogli zagovornike Brexita svojim greskama...

 

 

Samo ovo, posto je preskoceno - jedina greska "EU birokrata" je sto nisu bili mnogo ostriji u odnosu prema kriticarima koji su skupljali poene na domacoj sceni da bi ucvrstili vlast ili dosli do nje.

 

Faraz i ostali idioti nikada nisu ni zeleli Brexit, oni su radili po klasicnom vucicevskom i trampovskom maniru, kenjali o spoljnim neprijateljima i potrebnosti jedinstva nacije, pa ce sad da dobiju po labrnji, ako mene pitas, ako!

 

Najveca greska i najvise problema EU upravo dolazi zbog toga sto nije jace povezana i vise poluga vlasti preneto u odnosu na nacionalne drzave, ovako nacionalne drzave poput recimo Madjarske ili Poljske mogu da kenjaju o ogranicavanju centralne vlasti i zloj EU, a upravo je suprotno - nikad im ne bi palo na pamet da se otkace od te sise i nikad cvrscu vlast nisu imali, da ne pricamo kako bi se proveli da danas zele da udju u EU, sa stanjem u pravosudju i korupcijom recimo, bukvalno se vrtoglavo priblizavaju nivou ove i ovakve Srbije, sto je zaista tragicno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

U Spaniji su bili pre par dana izbori. Socijalisti najvise glasova, Narodna stranka najveci gubitnik (duplo losiji rezultat). Desnicarski Vox prvi put u parlamentu.

 

Najvise se sansi daje vladi koju bi cinili socijilasti + podemos+ manje regionalne stranke.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ras kass said:

U Spaniji su bili pre par dana izbori. Socijalisti najvise glasova, Narodna stranka najveci gubitnik (duplo losiji rezultat). Desnicarski Vox prvi put u parlamentu.

 

Najvise se sansi daje vladi koju bi cinili socijilasti + podemos+ manje regionalne stranke.

 

Ne slazem se sa ovim. Sancez je i isao u prevremene izbore da bi se oslobodio nacionalistickih i separatistickih regionalnih stranaka. Na neki nacin on u tome nije uspeo jer Socijalisti + Podemos nemaju vecinu. Ipak postoji alternativa ovoj koaliciji koju si naveo. Socijalisti + Gradjani imaju vecinu. U takvu vladu mogu da udju i neke regionalne stranke koje nisu separatisticke, baskijski PNV i kanarski CC, kao i PRC iz Kantabrije. Na taj nacin bi se formirala stabilna vecina i Sancez bi dobio ono sta je hteo, da se oslobodi zavisnosti od katalonskih i baskijskih separatista. Kombinacija koju si ti naveo je naravno moguca. Iz Katalonije vec stizu pozivi za pregovore. Medjutim takva koalicija bi vezala ruke Sancezu, plus bi nastavila polarizaciju u Spaniji koja je pocela da se razvija od dolaska socijalista na vlast. Ona nije u intresu Sancezu jer omogucava kritiku njegovoj vladi sa svih strana. Rivera je spreman za koaliciju sa Sancezom, a i Sancez bi je rado prihvatio. Medjutim, problem je u socijalistickoj bazi koja ne podnosi Riveru, bas njega licno ne stranku, Ines bi im bila prihvatljiva npr. Ako Sancez uspe to da izbalansira ima mogucnost da formira vladu koja bi zaustavila daljnju polarizaciju Spanije i napravila jak spanski blok za pregovore sa katalonskim separatistima. Njegov polozaj u Kataloniji bi bio znatno jaci, a samim tim i mogucnost za bolji dogovor je veca. Verovatnoca za ovu kombinaciju je dosta velika i realno najbolja za Spaniju, ako Sancez uspe da sredi odnos svoje baze prema takvoj koaliciji to ce i biti nova koaliciona vlada.

 

Ipak, najveci utisak ovih izbora na mene su rezultati u Kataloniji. Pojedinacni pobednik izbora jeste separatisticki ERC, ali tradicionalne unionisticke stranke u zbiru imaju vise glasova od separatistickih. Kada se tome dodaju i glasovi Podemosa, koji je zauzeo znatno cvrscu unionisticku poziciju nego ranije i iz svojih redova izbacio sve pristalice separatizma, razlika izmedju unionista i separatista je prilicno velika. Da ne guglam sad, ali sigurno 600 hiljada glasova. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, ras kass said:

Ovo oko buduce vlade sam procitao u nekoj analizi, ne secam se gde. Ne pratim spansku politicku scenu toliko.

Gledao sam BBC emisiju o la mandada slucaju, tu sam prvi put cuo za Vox.

 

La mandada, jel to ono grupno silovanje? Nisam pratio, kakve veze Vox ima sa tim?

 

Vox je krajnja desnica, novi su na politickoj sceni, nastali kada se jedno desno krilo odvojilo od Narodne partije. Neko vreme su bilo zaista minorna stranka, medjutim krajem prosle godine su poceli snazno da rastu i polako postaju bitan faktor. Sad su usli u parlament sa za njih odlicnim rezultatom. Ne bih se usudio jos da kazem zato sto su novi, ali oni su verovatno frankisti. 

 

Da ne bude zabune, oni nisu kandidat za vladu, vec Gradjani (Cs). 

Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2019 at 11:46 PM, Ozu said:

UK forumasi, sta biste rekli procentualno koja je sansa da do Brexita ne dodje? 

 

On 4/28/2019 at 11:54 PM, Honey Badger said:

51% 

 

Nakon rezultata lokalnih izbora gdje su pro-remain stranke pomele UKIP, Labour i Tories, usudio bih se i nesto preko 51% optimizma ali bolje da ne ureknem. Za tri sedmice ce i EU parlamentarni izbori i dosta ce zavisiti kako ce proci nova Brexit stranka. Ako prodje kao sto ovdje prolazi UKIP, onda ce biti interesantno gledati kako se Tories raspadaju, a Labour bi mogli odbaciti Corbyna i trockiste iz Momentuma i otvoreno podrzati Remain opciju. Mislim da bi tako dobili landslide na izborima i time cementirali buducnost UK unije, a i ostanak u EU barem do iduce krize. To bi po meni bio idealan i logican slijed dogadjaja i razrjesenje ove, nicim izazvane krize. Barem za neko vrijeme. 

Ako se kod Laburista nista ne promijeni, na sljedecim generalnim izborima ce se vjerovatno pokazati koliko je podrzavanje Tory Brexita los politicki potez i oni ce izgubiti prilicno mjesta u parlamentu dok bi LibDems, Greens i Tinge/ChUK mogli da dobiju. 

 

Cijeli ovaj Brexit fijasko otvorio je niz pitanja na koja ce se sto prije morati naci odgovori, a jedno od njih je i FPTP (First Past The Post) glasacki sistem, koji je i doveo do ove krize jer Cameron nije mogao ignorisati 12 miliona glasova za UKIP koji nisu mogli ni jedno mjesto u parlamentu da dobiju te je zbog toga i raspisao onaj nesretni referendum. Ako uspijemo modernizovati najstariji parlament na svijetu, mozda uspijemo izaci iz ovoga citavi i mozda i nekako bolji, sa manje korupcije i grabezljivosti, na sto je ova kriza nedvosmisleno ukazala svima.

 

Prvi puta u zadnjih 6 mjeseci osjecam malo optimizma, nadam se da je opravdano. 

Edited by Honey Badger
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

Nakon rezultata lokalnih izbora gdje su pro-remain stranke pomele UKIP, Labour i Tories, usudio bih se i nesto preko 51% optimizma ali bolje da ne ureknem. Za tri sedmice ce i EU parlamentarni izbori i dosta ce zavisiti kako ce proci nova Brexit stranka. Ako prodje kao sto ovdje prolazi UKIP, onda ce biti interesantno gledati kako se Tories raspadaju, a Labour bi mogli odbaciti Corbyna i trockiste iz Momentuma i otvoreno podrzati Remain opciju. Mislim da bi tako dobili landslide na izborima i time cementirali buducnost UK unije, a i ostanak u EU barem do iduce krize. To bi po meni bio idealan i logican slijed dogadjaja i razrjesenje ove, nicim izazvane krize. Barem za neko vrijeme. 

Ako se kod Laburista nista ne promijeni, na sljedecim generalnim izborima ce se vjerovatno pokazati koliko je podrzavanje Tory Brexita los politicki potez i oni ce izgubiti prilicno mjesta u parlamentu dok bi LibDems, Greens i Tinge/ChUK mogli da dobiju. 

 

Cijeli ovaj Brexit fijasko otvorio je niz pitanja na koja ce se sto prije morati naci odgovori, a jedno od njih je i FPTP (First Past The Post) glasacki sistem, koji je i doveo do ove krize jer Cameron nije mogao ignorisati 12 miliona glasova za UKIP koji nisu mogli ni jedno mjesto u parlamentu da dobiju te je zbog toga i raspisao onaj nesretni referendum. Ako uspijemo modernizovati najstariji parlament na svijetu, mozda uspijemo izaci iz ovoga citavi i mozda i nekako bolji, sa manje korupcije i grabezljivosti, na sto je ova kriza nedvosmisleno ukazala svima.

 

Prvi puta u zadnjih 6 mjeseci osjecam malo optimizma, nadam se da je opravdano. 

Konacno dobre vesti ! Kako su The Greens prosli na izborima?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

 

Nakon rezultata lokalnih izbora gdje su pro-remain stranke pomele UKIP, Labour i Tories, usudio bih se i nesto preko 51% optimizma ali bolje da ne ureknem. Za tri sedmice ce i EU parlamentarni izbori i dosta ce zavisiti kako ce proci nova Brexit stranka. Ako prodje kao sto ovdje prolazi UKIP, onda ce biti interesantno gledati kako se Tories raspadaju, a Labour bi mogli odbaciti Corbyna i trockiste iz Momentuma i otvoreno podrzati Remain opciju. Mislim da bi tako dobili landslide na izborima i time cementirali buducnost UK unije, a i ostanak u EU barem do iduce krize. To bi po meni bio idealan i logican slijed dogadjaja i razrjesenje ove, nicim izazvane krize. Barem za neko vrijeme. 

Ako se kod Laburista nista ne promijeni, na sljedecim generalnim izborima ce se vjerovatno pokazati koliko je podrzavanje Tory Brexita los politicki potez i oni ce izgubiti prilicno mjesta u parlamentu dok bi LibDems, Greens i Tinge/ChUK mogli da dobiju. 

 

Cijeli ovaj Brexit fijasko otvorio je niz pitanja na koja ce se sto prije morati naci odgovori, a jedno od njih je i FPTP (First Past The Post) glasacki sistem, koji je i doveo do ove krize jer Cameron nije mogao ignorisati 12 miliona glasova za UKIP koji nisu mogli ni jedno mjesto u parlamentu da dobiju te je zbog toga i raspisao onaj nesretni referendum. Ako uspijemo modernizovati najstariji parlament na svijetu, mozda uspijemo izaci iz ovoga citavi i mozda i nekako bolji, sa manje korupcije i grabezljivosti, na sto je ova kriza nedvosmisleno ukazala svima.

 

Prvi puta u zadnjih 6 mjeseci osjecam malo optimizma, nadam se da je opravdano. 

Ovo zvuci prilicno optimisticno, moram da kazem. Meni se cinilo da je Brexit sad vec svrsen cin i da nema sanse da se to ponisti (bese odluka sada pomerena za kraj maja?).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

 

La mandada, jel to ono grupno silovanje? Nisam pratio, kakve veze Vox ima sa tim?

 

Vox je krajnja desnica, novi su na politickoj sceni, nastali kada se jedno desno krilo odvojilo od Narodne partije. Neko vreme su bilo zaista minorna stranka, medjutim krajem prosle godine su poceli snazno da rastu i polako postaju bitan faktor. Sad su usli u parlament sa za njih odlicnim rezultatom. Ne bih se usudio jos da kazem zato sto su novi, ali oni su verovatno frankisti. 

 

Da ne bude zabune, oni nisu kandidat za vladu, vec Gradjani (Cs). 

 

Da, la manada tacnije, grupno silovanje. Vox je tu kao stranka koja se protivi zakonu koji stiti zene od nasilja, jer smatraju da taj zakon targetira muskarce.

Link to comment
Share on other sites

Quote


 Samo ovo, posto je preskoceno - jedina greska "EU birokrata" je sto nisu bili mnogo ostriji u odnosu prema kriticarima koji su skupljali poene na domacoj sceni da bi ucvrstili vlast ili dosli do nje.

 

Ovo isto prebacuju saveznoj vladi Jugoslavije i JNA sto nisu bili ostriji prema separatistickim partijama i predsednicima u SLO i CRO 1990. i 1991. godine.


Korac je svojevremeno fino napravio analogiju (doduse ne sa Brexitom, ali je jednako merodavno) kada je rekao da nije Hitler napravio Nemce nacistima i fasistima, bas naprotiv, oni su vec bili takvi i on je bio samo fenotip opste atmosfere koja je vladala u nemackom drustvu. Niti je Milosevic napravio Srbe onakvim kakvi su oni bili krajem osamdesetih i dobrim delom devedesetih godina, itd., isl.


Sve i da su bili ostriji prema kriticarima, do Brexita bi doslo, samo kasnije i jos snaznije zbog osecaja dodatne presije prema "kriticarima" i slobodi govora. Na stranu to sto se ne moze presijom i ostrinom odrzavati i fiksirati politicki diskurs i politicko raspolozenje u (britanskom) drustvu. I koliko god nekoliko clanova ovde izbacivalo fiktivne procente  (51% isl. da ce Brexit somehow biti stopiran) do Brexita ce doci i to je zavrsena stvar. Sve ostalo je wishful thinking.

 

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wwww said:

Ovo zvuci prilicno optimisticno, moram da kazem. Meni se cinilo da je Brexit sad vec svrsen cin i da nema sanse da se to ponisti (bese odluka sada pomerena za kraj maja?).

 

Datum je pomjeren za kraj oktobra ako prije toga ne dodje do ratifikacije u parlamentu u sto jako sumnjam.

 

UK je sada vecinski pro-remain, Tories zele Brexit jer ce im jedino to spasiti partiju od raspada. Corbyn zeli Brexit jer je on stari Eurofob i misli da ce bez uplitanja EU lakse uspostaviti socijalisticku utopiju. Lik je za ludnice, ne za lidera Laburisticke stranke i to ovi oko njega sve vise uvidjaju. Odavde se nesto bolje vidi koje rasulo je nastupilo i u obje vecinske partije. Strasno ali i zanimljivo, kao neki politicki triler.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, A sad said:

 

Ipak, najveci utisak ovih izbora na mene su rezultati u Kataloniji. Pojedinacni pobednik izbora jeste separatisticki ERC, ali tradicionalne unionisticke stranke u zbiru imaju vise glasova od separatistickih. Kada se tome dodaju i glasovi Podemosa, koji je zauzeo znatno cvrscu unionisticku poziciju nego ranije i iz svojih redova izbacio sve pristalice separatizma, razlika izmedju unionista i separatista je prilicno velika. Da ne guglam sad, ali sigurno 600 hiljada glasova. 

 

Najpre da pozdravim sve diskutante i da izrazim zadovoljstvo kako je organizovan forum. Iskoristicu trenutak da odgovorim na ovaj post, cijeg autora cenim jer sam citao neke njegove postove i na drugim temama ranije.

Moj je utisak ipak da biraci u Kataloniji drugacije glasaju na izborima za parlament Katalonije, a drugacije na izborima za parlament Spanije. Mislim da nisu koji podrzavaju nezavisnost Katalonije glasali za ERC ili PDeCat (JxCat), neki su takticki glasali i za Podemos i PSOE, jer je bolje i Sanchez nego Rivera, Casado i ta ekipa. Takodje, nisu svi separatisti tvdri u zahtevima da se ne osecaju delom Spanije, ima tu i onih koji bi vise nadleznosti i para za Kataloniju.

Nepoznanica je VOX. Oni su dobili 10,8%, ali, opet su na izborima bile i Falange, zasto oni dobise toliko malo? Nekakav racionalan odgovor bi bio ili da VOX nije toliko ultradesno ili da je VOX imao bolju reklamu.

 

U svakom slucaju za Spaniju bi bila najbolja vlada PSOE - Podemos uz dogovor sa regionalnim strankama. Nikakvi aranzmani sa Riverom, hteo je sa VOXom i Casadom, neka ga sa njima.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, goldberg said:

 

Najpre da pozdravim sve diskutante i da izrazim zadovoljstvo kako je organizovan forum. Iskoristicu trenutak da odgovorim na ovaj post, cijeg autora cenim jer sam citao neke njegove postove i na drugim temama ranije.

Moj je utisak ipak da biraci u Kataloniji drugacije glasaju na izborima za parlament Katalonije, a drugacije na izborima za parlament Spanije. Mislim da nisu koji podrzavaju nezavisnost Katalonije glasali za ERC ili PDeCat (JxCat), neki su takticki glasali i za Podemos i PSOE, jer je bolje i Sanchez nego Rivera, Casado i ta ekipa. Takodje, nisu svi separatisti tvdri u zahtevima da se ne osecaju delom Spanije, ima tu i onih koji bi vise nadleznosti i para za Kataloniju.

Nepoznanica je VOX. Oni su dobili 10,8%, ali, opet su na izborima bile i Falange, zasto oni dobise toliko malo? Nekakav racionalan odgovor bi bio ili da VOX nije toliko ultradesno ili da je VOX imao bolju reklamu.

 

U svakom slucaju za Spaniju bi bila najbolja vlada PSOE - Podemos uz dogovor sa regionalnim strankama. Nikakvi aranzmani sa Riverom, hteo je sa VOXom i Casadom, neka ga sa njima.

 

Hvala i dobrodosao!

 

Evo bas sad sam citao program Voxa i zaista mi vise nisu  toliko desno koliko sam u prvi mah mislio. Tvrdi konzervativci, ali da ne dajem jos konacnu ocenu. Jasno je da Narodna partija ima unutrasnje problemo, gde neki uticajni lideri iz senke vuku na druge strane. Opste je poznato da se jos Aznar nikad nije pomirio sa svojim nesrecnim gubitkom izbora i da je zapravo on Riverin mentor, moguce je da ima i veze sa VOXom, koji je njemu zapravo ideoloski dosta blizi od Gradjana. Rahoj je bio nezadovoljan svojom zamenom, Kasadom, i ko zna sta je on radio u celoj ovoj prici. Vec se krenulo u smenu Kasada, Soraja zeli da preuzme stranku u ime Rahoja. Verovatno je ta cela zbrka unutar PP uticala i na rast Voxa. E sad da li ce se tu neko preigrati ili ne, ostaje da vidimo. VOX je imao lepu pricu, prihvatljivu za birace na desnici, i uz sve probleme koje je PP imao njihov rast je razumljiv. Plus Kasado je vodio losu kampanju, tokom koje je sve vise preuzimao politiku VOXa, pa bolje glasati za original nego kopiju. Falanga su ipak klasicni fasisti i ta njihova prica ne pije vodu za sire mase.

 

Rivera nije hteo sa VOXom, on je eksplicitno tvrdio da sa VOXom nece praviti nikakvu koaliciju niti uspostaviti saradnju. Izbor je bio jasan ili PP( mada je to velika opasnost za obe stranke) ili Socijalisti.

Sancez ima pravo izbora, ali opcija za koju ti navijas je losa i za njega, ali i za Spaniju. Ona bi obuhvatala previse partnera od kojih bi svi bili bitni i svaki bi trazio svoj deo kolaca, previse gladnih usta. Druga stvar je resavanje katalonskog pitanja. Sancez tu vise ne bi bio ravnopravan partner, jer pregovara sa onima od cije podrske mu i zavisi vlada. Kako da pregovara? Kako da odgovara na njihove zahteve? Uostalom, ovi izbori su i organizovani zato sto Sancezu nije odgovarao takav polozaj i pokusao je da dobije podrsku sa kojom vise ne bi bio zavisan od regionalnih partija ciji su zahtevi preveliki. Tu treba dodati i Baske, njihovi zahtevi su uglavnom finansijske prirode. Sve to je tesko uklopiti i drzati da svi budu zadovoljni, posebno kada se zna da katalonci imaju i sustinske zahteve u vezi nezavisnosti/referenduma/autonomije. Sa druge strane, to bi otvorilo veliki prostor pre svega Riveri, ali i ostalim desnicarima za kritiku vlade. I njegova prva vlada je izazvala duboke podele u Spaniji, ova bi mogla da ih zacementira. Svaki njegov dogovor sa Kataloncima bi bio docekan na noz i bio bi okarekterisan kao izdajnicki, jer Sancez mora da pristane na ucene jer od Katalonaca zavisi vlada. Zaista nezgodna situacija. Ja sam apsolutno siguran da ce on kao dobar i pragmatican politicar to pokusati da izbegne. Problem je kao sto sam ranije i naveo sto socijalisticka baza ima veoma negativan stav o Riveri. Ines je sa druge strane prihvatljiva svima. Osnovno pitanje je ovde da li ce Sancez uspeti da izbalansira unutar svoje partije da progutaju Riveru, koji ih podseca na socijalistima omrazenog Azara. 

 

Katalonija je ranije glasala drugacije na parlamentarnim i regionalnim izborima. Glasace su delili Podemos i ERC i Socijalisti i Cs. Sad se to delimicno promenilo. Deo biraca Cs jeste otisao socijalistima, pre svega nezadovoljan Riverinom tvrdom politikom, na regionalnim izborima oni ipak glasaju za Ines koja ima znatno meksi stav. Dok je Podemos izgubio skoro sve birace koji su za nezavisnost. Znaci, oni su otisi/ostali su kod ERCa. Uzrok tome je tvrda unionisticka politika koju zastupa Iglesias, iako je Podemos dosta labava koalicija on je naredio da se eliminisu iz stranke svi koji podrzavaju nezavisnost Katalonije. To je i ucinjeno, naravno verovatno su neki funkcioneri samo deklerativno promenili stav, ali i pre toga Podemos je ipak bio vecinski unionisticka stranka. To je rezultiralo velikim gubitkom glasova. Verovatno tu jos ima nekih glasaca koji su za nezavisnost, ali ogromna vecina je sada unionisticki nastrojena, da ne licitiram procentima. Cak i kad se Podemos izbaci iz jednacine Unionisti imaju solidno vise glasova od separatista. Sto se tice ERCa verujem da su svi njihovi glasaci zaista za nezavisnost, dok to nije slucaj sa PDeCat, najvecom strankom Pudjemonove koalicije, njima je nezavisnost oruzje da dobiju siru autonomiju i da skrenu paznju sa korupcionaskih afera koje ih godinama, pa cak i decenijama prate, a i kriju se iza Pudjemona. 

 

To je neko moje vidjenje. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Honey Badger said:

Tories su ga dobro ispusil na lokalnim, izgubili su 1136 councillors, pa je i mladunce Adolfa H. i bjeloglavog supa, Jacob Rees Mogg dobio savjetnika iz LibDems

 

Danas je stvarno dobar dan. :thumbsup:

Cestitke za LibDems! Na putu su da u perspektivi zauzmu poziciju odmah do Laburista i postanu treca jaka partija koja bi mogla da formira vladu. To bi bilo jako dobro za demokratiju u UK. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Honey Badger said:

 

 

Nakon rezultata lokalnih izbora gdje su pro-remain stranke pomele UKIP, Labour i Tories, usudio bih se i nesto preko 51% optimizma ali bolje da ne ureknem. Za tri sedmice ce i EU parlamentarni izbori i dosta ce zavisiti kako ce proci nova Brexit stranka. Ako prodje kao sto ovdje prolazi UKIP, onda ce biti interesantno gledati kako se Tories raspadaju, a Labour bi mogli odbaciti Corbyna i trockiste iz Momentuma i otvoreno podrzati Remain opciju. Mislim da bi tako dobili landslide na izborima i time cementirali buducnost UK unije, a i ostanak u EU barem do iduce krize. To bi po meni bio idealan i logican slijed dogadjaja i razrjesenje ove, nicim izazvane krize. Barem za neko vrijeme. 

Ako se kod Laburista nista ne promijeni, na sljedecim generalnim izborima ce se vjerovatno pokazati koliko je podrzavanje Tory Brexita los politicki potez i oni ce izgubiti prilicno mjesta u parlamentu dok bi LibDems, Greens i Tinge/ChUK mogli da dobiju. 

 

Cijeli ovaj Brexit fijasko otvorio je niz pitanja na koja ce se sto prije morati naci odgovori, a jedno od njih je i FPTP (First Past The Post) glasacki sistem, koji je i doveo do ove krize jer Cameron nije mogao ignorisati 12 miliona glasova za UKIP koji nisu mogli ni jedno mjesto u parlamentu da dobiju te je zbog toga i raspisao onaj nesretni referendum. Ako uspijemo modernizovati najstariji parlament na svijetu, mozda uspijemo izaci iz ovoga citavi i mozda i nekako bolji, sa manje korupcije i grabezljivosti, na sto je ova kriza nedvosmisleno ukazala svima.

 

Prvi puta u zadnjih 6 mjeseci osjecam malo optimizma, nadam se da je opravdano. 

 

Ankete za EU parlament nisu bas ohrabrujuce. Brexit Party bi mogla da pobedi na tim izborima. 

 

Ovi izbori jesu ohrabrujuci i odlican rezultat za stranke koje su nedvosmisleno za ostanak u EU. Korbin je direktni krivac za los rezultat laburista. Par dana pred izbore je odbio da u platformu za EU parlament ubaci podrsku novom referendumu. To je izgleda jedna obicna debilcina. 

 

Nikad nisam verovao u to da ce UK izaci iz EU. Ne verujem ni sad. Razresenje krize je u rukama Korbina, ali je on ocigledno nedorastao svom zadatku.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, A sad said:

 

Ankete za EU parlament nisu bas ohrabrujuce. Brexit Party bi mogla da pobedi na tim izborima. 

 

Ovi izbori jesu ohrabrujuci i odlican rezultat za stranke koje su nedvosmisleno za ostanak u EU. Korbin je direktni krivac za los rezultat laburista. Par dana pred izbore je odbio da u platformu za EU parlament ubaci podrsku novom referendumu. To je izgleda jedna obicna debilcina. 

 

Nikad nisam verovao u to da ce UK izaci iz EU. Ne verujem ni sad. Razresenje krize je u rukama Korbina, ali je on ocigledno nedorastao svom zadatku.

 

Ne moze Brexit Party bas pobijediti zato sto je PR sistem glasanja ali ocekuje se da ce postici dobre rezultate i uzeti veci broj mjesta. Remain partije su razjedinjene (tipicno) ali rezultati lokalnih izbora danas mi daju razloga za nesto opreznog optimizma. LD, Greens i nesto manje neki drugi, iako nisu organizovani ispod jedne zastave, bi mogli dobro proci kao i danas jer ovoga puta nece samo UKIP glasaci izaci na izbore, kao zadnjih par decenija, nego je i Remain dio populacije prilicno mobiliziran. Svi oni koji su od tog nesretnog referenduma u najboljem slucaju ignorisani, u najgorem sikanirani i vrijedjani, izaci ce na izbore i glasati za Remain opciju. Studenti i mladjarija koji nisu mogli glasati u referendumu, EU migranti,  i ostatak remainersa ce sasvim sigurno izaci u velikom broju i dati svoj doprinos da se ovoj krizi stane u kraj.

 

Corbyn je idiot i totalno nedorastao situaciji, sasvim si dobro obavijesten. Nikada ova zemlja nije imala slabiju i losiju vladu i on nije uspio da kapitalizira. Ja se nadam da ce ga nekako maknuti, kao i McDonella, Milna i McCluskey-a, i ostale iz tih lopovskih sindikata koji i drze Corbyna i Labour stranku u saci. Da nisu toliko napeti da izadju iz EU, Corbyn je do sad mogao biti PM i sprovoditi svoje reforme oko kojih je i uspio okupiti nesto mladjeg svijeta ali mislim da je ta euforija davno ispuhala i Corbyn i te budale uskoro morati da idu. 

 

Najbolje od svega danas, blesava Theresa May, izjavila kako je danasnji rezultat "clearly instruction to deliver Brexit". Smijao bih se da me se manje tice.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, wwww said:

Mogu da pitam nesto: kako Brexitovci objasnjavaju izlazak na izbore za EU Parlament?

 

Sve su pokusali da do njih ne dodje ali nisu uspjeli. Zato ce poslati Farage da sa svojm braonkosuljasima opstruira rad parlamenta i EU ali vidjecemo kako i u kolikoj mjeri ce u tome uspjeti.

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Makronov slom Balkana ili slom živaca? …. francuski predsednik podigao glas dok se obraćao Haradinaju 

 

Sto ne puste ovo Amerima da im srede, zar nije dokazano bezbroj puta da su oni nesposobni.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=05&dd=04&nav_category=11&nav_id=1537975

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Theresa May je otvorila mogucnost za pregovore o carinskoj uniji (dakle, ostajanju u istoj) sa Corbyinom, sto vrlo lako moze da pocepa Konzervativnu partiju.

 

 

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McCarthy said:

Theresa May je otvorila mogucnost za pregovore o carinskoj uniji (dakle, ostajanju u istoj) sa Corbyinom, sto vrlo lako moze da pocepa Konzervativnu partiju.

 

 

 

Nema od toga nista.

 

Nista se oni nece dogovoriti. Corbyn ima ozbiljnu pobunu u partiji ako pomogne Torijevce da izvedu Brexit. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...