Jump to content

Opšte diskusije


Borko

Recommended Posts

1 minute ago, stray_cat said:

 

375 nedelja je maksimalno što može da se nategne za igrače preOpen ere.

 

Obrati pažnju, moram grubo, kad gomila koja vidi Rođu kao GOATa umre, je l' to onda znači da tada Rođa više neće da bude jedan od GOATa? Naravno da ne, zato postoji (teniska) istorija.

 

Izgleda se nismo razumeli. Naravno da postoji teniska istorija. Ali upravo zbog toga sto smo svi smrtni, mora da postoji definisan kriterijum ako vec zelimo da proglasavamo nejvece u  istoriji. Zato kazem GS titule jesu najbitnije ali ne i jedine. Najblize mi je ono u cemu Nole jos ubedljivije vodi. Znaci GS titule, Olimpijske igre, Mastersi, Zavrsni turniri i broj nedelja na vrhu. Ali to nije nesto sto je zvanicno usvojeno kao merilo.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Izgleda se nismo razumeli. Naravno da postoji teniska istorija. Ali upravo zbog toga sto smo svi smrtni, mora da postoji definisan kriterijum ako vec zelimo da proglasavamo nejvece u  istoriji. Zato kazem GS titule jesu najbitnije ali ne i jedine. Najblize mi je ono u cemu Nole jos ubedljivije vodi. Znaci GS titule, Olimpijske igre, Mastersi, Zavrsni turniri i broj nedelja na vrhu. Ali to nije nesto sto je zvanicno usvojeno kao merilo.

 

Koliko ja pratim ono što pratim, jedini bitni su slemovi (zato što su oduvek bili BO5 i (skoro) uvek u 7 dobijenih mečeva, jesu se menjala pravila za peti set, ali su uvek bila unapred poznata pa su teniseri mogli da prilagode svoju igru) i nedelje na prvom mestu. Ostalo je neuporedivo, nisu uvek bili završni, nisu uvek bile OI nisu uvek bili master turniri kao danas, ranije su bili neki BO5, bili neki Majamiji konkurentno jači od AOa. Mislim ako 'oćeš da porediti Big3 može, ali mene, kao Noksinog  hard fana, tj teškog čobana, to sve manje i manje interesuje.

Sve što nisu slemovi, može se nekako prevesti u No1 nedelje.

Link to comment
Share on other sites

A kako cemo da im preracunamo to sto su vec u ranim 30. isli u penziju, Borg jos ranije jer je drugacije bilo sve oko sporta i kako cemo da preracunamo sto je ustvari tek Fed pokazao da je moguce igrati na najvisem mogucem nivou i posle 35. :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

A pretpostavljam da je nemoguće da ne računamo ništa dok ne odu u penziju sva trojica? :classic_tongue:

Prilično mi je glupo npr. ono vađenje procenata u pobedama i gledanje gde je ko u odnosu na Borga recimo kad se to menja stalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema poente porediti teniske ere, cak je i poredjenje Federera sa Noletom i Rafom vrlo upitno. On je bio u zenitu kad su ova dvojica bili u usponu, mada je Rafa de facto ranije procvetao od Novaka, ne mnogo, jednu sezonu plus je i godinu dana stariji.

 

Ali da, konkurencija, uslovi, tehnologija, metodologija treninga, sportska medicina...sve je to sad unapredjeno.

 

Mada ako se dobro secam, Borg nije najbolji primer, nije on zbog godina batalio...ako se dobro secam.

Link to comment
Share on other sites

Ali recimo Lejver ima 11 slemova, a koliko godina nije mogao da igra slemove jer je otisao u profesionalce i zaradjivao za zivot.

Sta mislis da ovi nisu mogli da igraju slemove 5,6 godina jer su morali da igraju druge turnire da bi jednostavno preziveli...I taj spomenuti Rozvel je jedan od njih

Link to comment
Share on other sites

Nije problem da se složimo da nema svrhe porediti različite teniske ere, čak nemam problem ni da otkucam da nema svrhe porediti Rođu sa Rafom i NĐ (mislim, 'ajde, ali OK).

 

Ono što jeste problem je kada se otkuca da je 

2 hours ago, Boxy said:

... tek Fed pokazao da je moguce igrati na najvisem mogucem nivou i posle 35. :smiley33:

 

Što nije tačno, jer je (sad već štuca čovek) još Ken Rozvel osvajao Open era slemove u 35. (i nije AO, već US open) i igrao finala u 39. (Vimbldon).

 

Pre pola veka.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Boxy said:

I ti mislis da je taj nivo i ta fizicka potrosnja bila na danasnjem nivou?

 

 

E jbg, ako se ne porede ere i to nema smisla, onda nemoj da porediš ni fizičku potrošnju u mečevima različitih era. U onoj eri je možda trebalo manje snage a više čiste teniske veštine, medicina nije bila na tom nivou, itd.

 

Inače, slažem se da je besmisleno porediti ere i da stoga cela priča oko GOAT-a stoji na klimavim nogama.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Slazem, ubedjena sam da se tada telo nije trosilo kao sada, ali isto tako nisu imali medicinska sredstva kao sada...

Prvi koji je napravio ogorman iskorak u fizickoj pripremi je Lendl i on je utabao put svima posle sebe i pokazao kako treba da se radi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Milica said:

Ja ne znam ko i kad je zapoceo pricu o GOATu kad je sve totalno neuporedivo. 

Ko god da je, ipak nije mi jasno zasto je do nedavno bilo ok porediti babe i zabe, a sad vise nije ni zabe i punoglavce :lol_2:

 

Novinari željni senzacija i to negde u Samprasovo vreme, čini mi se.

 

edit - negde u to vreme je počela i priča o usporavanju podloga, mislim pred kraj Samprasove karijere (Boxy, ispravi me ako grešim).

          Nije nemoguće ni da su teniske vlasti potpirivale tu priču jer je globalna popularnost tenisa osetno opala, ljudima je dosadilo da

          gledaju SiV igru. Neka pretpostavka (možda totalno mašim fudbal) je da su vlasti rešile da malo uspore podloge ne bi li učinile

          tenis interesantnijim i da forsiraju tu priču oko GOAT-a, u fazonu evo ga Sampras, on ima 14 slemova, može li ga neko preteći...

          onda je došao Federer i ostatak znamo.

Edited by implant
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I pošto znamo ostatak, i jel'te mnogo smo napredni i PC,  nakon što su prošle dve decenije priča o GOATu, sad treba da se vratimo na (ili počnemo) narativ, uživajmo u igri, ne postoji GOAT, sve je to individualno itd?

 

Pežo i Lakosta teško da će da propuste priliku (videli od Roleksa) da se ne pohvale raznoraznim brojkama svog marketinškog pulena.

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

Vi ste sve, ali niste i fazonu GOAT je samo rec [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Olaniracse ovde osvajanje golden slema i 2024., najverovatnije po vama vise nikad na slemu izgubiti nece...mozda kad napuni 45 godina

Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, stray_cat said:

I pošto znamo ostatak, i jel'te mnogo smo napredni i PC,  nakon što su prošle dve decenije priča o GOATu, sad treba da se vratimo na (ili počnemo) narativ, uživajmo u igri, ne postoji GOAT, sve je to individualno itd?

 

Pežo i Lakosta teško da će da propuste priliku (videli od Roleksa) da se ne pohvale raznoraznim brojkama svog marketinškog pulena.

 

Odakle ti to da nešto "trebamo"? Ja samo iznosim svoje mišljenje da je teško proglasiti nekoga za Goat-a, ko god to bio. Isto sam mislio i kada je RF vodio u toj trci, kada ga je Nadal stigao, i sada. Ali ok, ako je naš zemljak već u konverzaciji o tom mitskom biću, meni je drago zbog toga i navijam da uzme što više slemova, pošto je narativ takav da su slemovi najbitniji . To ne znači da ne mogu da iznosim svoje sumnje u vezi tog narativa, a naravno da svako ima slobodu da proglašava Goat-a, Boat-a i slično.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...