Jump to content

Kakvi su danas ljudi


vilhelmina

Recommended Posts

Ne znam šta da ti kažem, to sa roditelja na decu ne ide baš tako. Ja ne bih ni mrtav slušao šta je moj pokojni namćor smatrao za muziku, kao što ni ove dve ne kapiraju šta je sjajno u R`n`R
Nemoj mi reći da nisi slušao klasiku. Ovde pod klasikom mislim na vivaldija, shopena, mocarta, betovena i ostale vrle kompozitore. Mislim da se taj deo dobijao u školi, a kasnije produbljivao znatiželjom, koja ovde jedino fali.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Nemoj mi reći da nisi slušao klasiku. Ovde pod klasikom mislim na vivaldija, shopena, mocarta, betovena i ostale vrle kompozitore. Mislim da se taj deo dobijao u školi, a kasnije produbljivao znatiželjom, koja ovde jedino fali.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

jesam, moj matori baš i nije. Od nasleđenih ploča ostalo je nešto hora "Aleksandrov" i to je to. A bio sam član "Muzičke omladine" 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

jesam, moj matori baš i nije. Od nasleđenih ploča ostalo je nešto hora "Aleksandrov" i to je to. A bio sam član "Muzičke omladine" [emoji846] 
Ja sam wagnera počeo da slušam posle filma Apokalipsa Danas. Međutim u školi nisam mnogo toga dobio. :) Zbog toga i kažem da današnje goneracije nemaju tu znatiželju jer im se sve instanto dešava on-line.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@urosg3 Ne mogu ni da zamislim šta je tvoj pokojni namćor slušao.  Ali mi nije jasno kako devojke nisi ubedio da je R' n R' zakon 🙂  

 

 

Matori je voleo šlagere, ono "Splitski festival" Mišo Kovač, Bisera, Tereza, Neda Ukraden jbt...
Starija i jekako, ponekad čujem čak i nešto prihvatljivo, udene se i The Queen na plejlistu, ali mislim da ta vrsta prilagođavanja ne ide iz kuće. Tu je društvo i trend ključan. Tako da ne znam šta da ti kažem, sve smo probali i džaba.
neka im taj Jala brat i štagod već danas slušaju brucoši.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Ja sam wagnera počeo da slušam posle filma Apokalipsa Danas. Međutim u školi nisam mnogo toga dobio. 🙂 Zbog toga i kažem da današnje goneracije nemaju tu znatiželju jer im se sve instanto dešava on-line.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Ima nečeg u inflaciji dostupnosti svega, primećujem da klinci ne mogu da zadrže pažnju. Sadržaji koje konzumiraju su suštinski prazni, a efektni, u svojoj prenaglašenosti banalizovani, trenutno okupiraju čula, kratko traju i instant se zaborave. I ima razlike, ovih osim godina koliko deli ovo dvoje dece čini suštinsku razliku. Starija je čitala knjige, ovi mlađi čak i ne. Samo kratka forma, audio video, banalno.

A trudimo se stvarno, svi znate šta mislim o zabrani kao pojavi, ali ako bih nešto zabranio to je neumereno korišćenje mobilnog. Ja sam u svojoj naivnosti verovao da je internet, kao repozitorijum znanja i informacija ono što će društvo promeni na bolje, pa se sećam kako sam se ja radovao teško dostupnom kvalitetnom sadržaju, a sada sve na dohvat ruke...
Starija je u srednjoj školi imala na wikiju svoj projekat, hteo sam da umrem od ponosa, ej moje dete urednik Wikipedije 🙂
Mislim da se ta romantična faza interneta neslavno završila, i da postaje dinosaurus, slično kao moj FLOSS pokret, gde lagano ali izvesno operativni sistemi i principi gube značaj. Chrome/Firefox, nešto da ga drži je sve što je potrebno prosečnom korisniku danas, što je malčice tužno, ali hej, i to je napredak.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Ima nečeg u inflaciji dostupnosti svega, primećujem da klinci ne mogu da zadrže pažnju. Sadržaji koje konzumiraju su suštinski prazni, a efektni, u svojoj prenaglašenosti banalizovani, trenutno okupiraju čula, kratko traju i instant se zaborave. I ima razlike, ovih osim godina koliko deli ovo dvoje dece čini suštinsku razliku. Starija je čitala knjige, ovi mlađi čak i ne. Samo kratka forma, audio video, banalno.

 

Pored odustva znatiželje tu je i ovo što navodiš. 

 

Sada sam otkucala tog Jala brata ili kako se već zove...Razumela sam samo par stihova koji se ponavljaju..ali je to zaista prazno..bezveze. Tog " brata"  sluša i moja sestričina, setila sam se kada sam pustila klip. 

 

U pravu si kad kažeš i za razliku u godinama. Klinka je tri godine mlađa od mog sestrića. Vidi se razlika i u ponašanju, ne samo u izboru muzike i u učenju. 

 

Kao da je razlika 33 a ne samo 3 godine.

 

*

Što se klasične muzike tiče, sa njom je moju generaciju upoznala profesorka, rođena sestra Olje Bećković. 

 

Ko jednom zavoli klasiku, voli je ceo život.

 

Ne znam da li će i kada generacija moje sestičine da zavoli klasiku.    

Link to comment
Share on other sites

 
Pored odustva znatiželje tu je i ovo što navodiš. 
 
Sada sam otkucala tog Jala brata ili kako se već zove...Razumela sam samo par stihova koji se ponavljaju..ali je to zaista prazno..bezveze. Tog " brata"  sluša i moja sestričina, setila sam se kada sam pustila klip. 
 
U pravu si kad kažeš i za razliku u godinama. Klinka je tri godine mlađa od mog sestrića. Vidi se razlika i u ponašanju, ne samo u izboru muzike i u učenju. 
 
Kao da je razlika 33 a ne samo 3 godine.
 
*
Što se klasične muzike tiče, sa njom je moju generaciju upoznala profesorka, rođena sestra Olje Bećković. 
 
Ko jednom zavoli klasiku, voli je ceo život.
 
Ne znam da li će i kada generacija moje sestičine da zavoli klasiku.    
Provokacija čuda čini. Moji klinci(nisu više klinci) su slušali sve. Na college-u je stariji načeo techno ubacio se u neki mixing, ali i dalje je tu svestrano. Čak re napadaju kad im kažem da mi se ne ide u pozorište, matora drtina. Mlađi je još uvek svestran, ali mi se čini da je to više do nas i ekipe u kojoj su se kretali. Moji su naučili da istražuju i budu znatiželjni, ali, mnogi nemaju to iskustvo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ne znam šta da ti kažem, to sa roditelja na decu ne ide baš tako. Ja ne bih ni mrtav slušao šta je moj pokojni namćor smatrao za muziku, kao što ni ove dve ne kapiraju šta je sjajno u R`n`R

Moj pokojni ćale nikad nije slušao muziku. 

Ja sam odraso uz Cepeline, Parpl, AC-DC....i sam sam se bavio muzikom, imao bend i sve je bilo u znaku hard roka. Naravno, tokom godina se nešto ticalo i bluza, džez roka, a nije mi bila strana ni klasika....

 

Najstariji sin je istog muzičkog afiniteta i najžešći fan muzike u mojoj porodici. Vidim i da je devojka sa kojom živi već peta godina, na istoj liniji. Imali smo mi i zajedničke koncerte po Nišu, Galiju, Kerbe,r a Boga mi, ne tako davno smo išli i na AC-DC...onako porodično....:high_five:

 

Drugi sin....razmišljao sam, da li sam negde pogrešio, slušao je neki sladunjavi pop, inostrani, i nešto malo domaće....

Blizanci...stariji, a za to krivim njegovu suprugu, sluša ove domaće limunadice, nazovi pop, ne znam ni ja šta je...

Blizanac...mlađi....isteruje me iz takta....voli najviše da pusti neke "crkvene pesme"....volim i ja horove da poslušam, ali ovo...

 

Eto...četiri različita čoveka, ali na istom mestu rasli, pod istim uticajem...a opet toliko različiti. Razlika u godinama, najstariji je 89. drugi 92. a blizanci 98. I kako mogu da razumem ove starije, ove blizance ne mogu nikako, i ne mogu da shvatim koliko je razlike među njima, a samo pet minuta razlike. Znači, ista porodica, ista osnovna, srednja škola (fakulteti različiti doduše), isto društvo....a toliko različiti...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice obrazovanja u Srbiji, uvek pricamo na tu temu kad se nadjemo drustvo, advokat, profesori, inzenjeri,... znaci nije ono neuko drustvo. Od advokata supruga je profesorica,i ona kaze da se u Srbiji ide na to da ce se jedino iz Gimnazije moci upisati fakultet, sve ostalo ce biti max 4 stepen obrazovanja.

 

edit: ne slazem se u vezi muzike , tj ko sta slusa da utice na neki nivo znanja i obrazovanja. 

Mislim na ono rock je zakon, narodna muzika je ljakse, i tako to. Naravno da pod narodnom muzikom ne podrazumevam turbo folk.

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sto se tice obrazovanja u Srbiji, uvek pricamo na tu temu kad se nadjemo drustvo, advokat, profesori, inzenjeri,... znaci nije ono neuko drustvo. Od advokata supruga je profesorica,i ona kaze da se u Srbiji ide na to da ce se jedino iz Gimnazije moci upisati fakultet, sve ostalo ce biti max 4 stepen obrazovanja.

U našoj vlasti ima raznih stručnjaka pa me ne bi čudilo i da takvo što i ozakone. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Moj pokojni ćale nikad nije slušao muziku. 

Ja sam odraso uz Cepeline, Parpl, AC-DC....i sam sam se bavio muzikom, imao bend i sve je bilo u znaku hard roka. Naravno, tokom godina se nešto ticalo i bluza, džez roka, a nije mi bila strana ni klasika....

 

 

Jesi primetio kako godinama ide smirenje, ja sam od Punk-a krenuo 🙂 Pa  lagano godinama korak po korak, puklo me kod opusa Johnny Cash-a, pa sve dalje i dalje prema country pa izvornom Blues. I ta dekadencija traje.
Klasika je uvek klasika, adrenalin se pumpa na svašta, ali iskreno kad se raspali punokrvni filharmonijski orkestar od 102 instrumenta, blizu je savršenstva. Čajkovski recimo 🙂
Dok sam ovo otkucao u pozadini se čuje Boots Randolph i saksofon, slušam često Swiss Jazz internet radio, odličan je, uz njega može da se radi, topla preporuka i... nema reklama.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

U našoj vlasti ima raznih stručnjaka pa me ne bi čudilo i da takvo što i ozakone. 

Nije to zbog vlasti. To je jednostavno neki tok kojem ce teziti covecanstvo u skorijoj buducnosti.

Bila je isto neka emisija pre jedno 2 godine u Francuskoj, i kako jako mnogo mladih ide na visoko obrazovanje a nema se potreba za time, i da gledaju da to ogranice na neki nacin. 

Pa su dali predlog u vezi krojaca npr, i da idu na fakultete da budu menadzeri dok niko nece da bude krojac, ili jako mali broj koji nije dovoljan. Ne treba im toliko visko obrazovanih ucenika. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

edit: ne slazem se u vezi muzike , tj ko sta slusa da utice na neki nivo znanja i obrazovanja. 

Mislim na ono rock je zakon, narodna muzika je ljakse, i tako to. 

Mislim isto da obrazovanje nije ključno, mada muzičko  obrazovanje bi moralo da bude. To šta je mainstream u društvu tu se vodi politika, ona se jasno vidi i prepoznaje. Većina iz lenjosti nekritički prihvataju mainstream kao vrednost, šta se servira to se konzumira. I ima društvenog uticaja, da se u ključnim godinama formiranja ličnosti mladi žele identifikovati sa grupom,pa šta je većina da ne odudaraju. Ima rebel primera, ali tu je to ključno.

1 minute ago, Constantin said:

 

To ti kažem:

 

Da ne trolujem temu, i da ne ostanem dužan, dragi prijatelji častim jednim čovekom sa plućima od čelika. Zabavno je da je pesma verovatno nešto najteže i najzahtevnije što saksofon uopšte može, i izraz je onoga što umetnik može da izvede, ali samo umetnik.  Ironiju shvati ko odsluša 🙂
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Mislim isto da obrazovanje nije ključno, mada muzičko  obrazovanje bi moralo da bude. To šta je mainstream u društvu tu se vodi politika, ona se jasno vidi i prepoznaje. Većina iz lenjosti nekritički prihvataju mainstream kao vrednost, šta se servira to se konzumira. I ima društvenog uticaja, da se u ključnim godinama formiranja ličnosti mladi žele identifikovati sa grupom,pa šta je većina da ne odudaraju. Ima rebel primera, ali tu je to ključno.

Mozda sam se pogresno izrazio, mislio sam na to da ne treba se opredeliti samo za jedan stil muzike, i sve sto nije to reci da je sund.

Evo ja npr najvise volim bluz, rock, hard rock, ali volim i da slusam jazz, klasicnu muziku, kantri, domacu narodnu ( ne turbo folk , npr volim da slusam mostar sevdah reunion, ili sabana bajramovica, ili vesnu zmijanac , semsu, merimu, usniju,...) prilagodim se atmosferi i okruzenju u kojem sam.

 

npr moji roditelji su slusali narodnu muziku, nekadasnji karavn ako se secate, pa onda cestitke i pozdrav. Nikad nisu slusali nista drugo. 

Edited by Slavisa iz Tavankuta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mozda sam se pogresno izrazio, mislio sam na to da ne treba se opredeliti samo za jedan stil muzike, i sve sto nije to reci da je sund.

Evo ja npr najvise volim bluz, rock, hard rock, ali volim i da slusam jazz, klasicnu muziku, kantri, domacu narodnu ( ne turbo folk , npr volim da slusam mostar sevdah reunion, ili sabana bajramovica, ili vesnu zmijanac , semsu, merimu, usniju,...) prilagodim se atmosferi i okruzenju u kojem sam.

To je divno, moj brat od tetke, verovatno muzički najobrazovaniji u familiji to isto može. Ne samo da se prilagodi i upije atmosferu on istinski uživa. Ja mu zavidim na talentu, jer ga i nemam sa jedne strane, a prečesto sam bio izložen Usnijama, Šabanima... To nije moj senzibilitet, ne diže me, ne identifikuje me. Jedva ponešto od tog pravca ima neku energiju da me odnese.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala :) 

Ne znam zasto ne npr Saban Bajramovic, ima on nekih pesama koje nisu nista posebno ali ima bas nekih koje su vrhunske, i mogu da se porede sa najpoznatijim jazz izvodjacima. Onda npr ovaj Mostar sevdah reunion, ne znam da li si slusao. Oni obradjuju , tj sviraju sevdalinke i daju im jednu drugu dimenziju, koja zvuci zaista svetski, npr sevdalinke uz primese Bluza ili jazza. Nesto tipa ovome :)

 

3 minutes ago, Constantin said:

Da budem iskren...ne mogu ni ja da ostanem ravnodušan kad čujem "Nesanicu"...:whistling:

Nesanica? ne znam pesmu

 

ali evo npr 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Hvala 🙂

Ne znam zasto ne npr Saban Bajramovic, ima on nekih pesama koje nisu nista posebno ali ima bas nekih koje su vrhunske, i mogu da se porede sa najpoznatijim jazz izvodjacima. Onda npr ovaj Mostar sevdah reunion, ne znam da li si slusao. Oni obradjuju , tj sviraju sevdalinke i daju im jednu drugu dimenziju, koja zvuci zaista svetski, npr sevdalinke uz primese Bluza ili jazza. Nesto tipa ovome 🙂

 

Eh zašto, Mostar je rodno mesto pokojne mame, mnogo sam vremena proveo tamo, kažem ti brat od tetke, taj muzički najobrazovaniji je veliki fan 🙂 mostarac inače. A oni su baš lokal patriote.
Nije moj senzibilitet, ne diže me, kao ni Šaban, Nema tu vrednosnog suda mene ne diže. Inače Mostar je, u SFRJ imao filharmonijski orkestar. što je meni bilo super, pokojni tetak je violinista bio u njemu, išao sam na vežbe.
Od tog pravca možda mi se Mizar nekako uvukao pod kožu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...