Jump to content

Niš - glavni grad Južne Srbije


Constantin

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
On 5/10/2020 at 5:28 PM, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Prodavnica je u selu,na putu ka Babusnici (tu je i autobusko stajaliste). Ima do nje prilicno da se pesaci. Ima i do Palanke, ali su isli redovno u nabavke. Nisam siguran da ima bas 7-8 km, preko Mokre je krace (mislim nesto preko 4 km), ali je put nezgodaaaaan...

A nekad su u odmaraliste tokom leta na pripreme dolazile mladje kategorije Masinca, Naise...Mi klinci smo tad najvise voleli da idemo u Divljanu (btw odlicno si i ti napisao, nije Divljane, vec bas tako - Divljana) na basket ili fudbal...E da, ne znam da li znas, gore postoji i bazen, ali nikad nije radio (barem ja ne pamtim). A lokacija prva liga, borova suma oko njega, cist vazduh, pogled puca na Svrljiske planine...

Od Divljane, samog odmaralista, do te prodavnice, ako se dobro secam ima nekih 40,45 minuta.
Isao sam od petog do osmog razrede, za zimski raspust po 10 dana, u Divljane preko neke skole mladih, talentovanih matematicara.
Inace tim putem, do Babusnice, sam prosao sigurno preko 100 puta u zivotu. Moji su poreklom iz Babusnice, oba sela su mi iz tog kraja. 🙂
 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/20/2021 at 12:10 PM, Constantin said:

Glavna autobuska stanica Niš...nekad i sad. Obećavaju nam uskoro i "treću fotografiju"....verovatno kad izmeste prugu iz centra grada, tada će i nova autobuska stanica.

 

spacer.png

Nis postaje sve veci i lepsi! 20 novih fabrika plus uskoro Delta Planet!

Link to comment
Share on other sites

Nis postaje sve veci i lepsi! 20 novih fabrika plus uskoro Delta Planet!
Niš u zlatnom dobu....e moj Bane. Niš nikad nije bio veće selo nego što je sada. Veruj mi, a ne moraš...[emoji847]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Juce bio u TC Delta Planet u Nisu.

Voleo bih da cujem utiske i rodjenih Nislija.

Meni koji sam obisao dosta velikih i modernih trznih centara po svetu -nista impresivno, ali je po meni definitivno osvezenje za grad Nis. 

Sam objekat je super, ono sto nedostaje:

- na prvom mestu parking prostor. Oko ovakvih centara se obicno grade visespratni parkinzi i to je ono sto ovom centru nedostaje.

- nema nekih jacih brendova tipa Zara, KFC, neki Asian food i jos poneki, mozda H&M. 

Ostalo je manje-vise OK. Cini mi se: osvezenje za grad Nis. 

Link to comment
Share on other sites

Evo ti Bane utisak autentičnog Nišlije...tj. mene.....obilazim u širokom luku, za sada. Ne znam šta bi se desilo da se to promeni. Bar sam miran, koliko-toliko, da me ne "obriše" neki Aleksinčanin ili Leskovčanin, koji vozi kružnim tokom po sredini i nemaš pojma gde će da skrene...a unutra, čuo sam, tek je 70% lokala useljeno. Što bi taj "Zara" nešto otvarao u Nišu, gde je prosečna plata 30-35 Ilijada...

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam prošao juče pored tog gradilišta (gradilište jer još nije završeno i onde oko TC neko može da pogine ili da se polomi kad upadne u neku rupu). Šta znam, u skladu je sa nakaradnim zgradetinama koje po Nišu niču bukvalno na svakom ćošku i svakom sokaku. 
 

Niš je zbog tih nakaza već sad odvratan a šta će biti za 3-4 godina ne mogu ni da zamislim

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Constantin said:

Evo ti Bane utisak autentičnog Nišlije...tj. mene.....obilazim u širokom luku, za sada. Ne znam šta bi se desilo da se to promeni. Bar sam miran, koliko-toliko, da me ne "obriše" neki Aleksinčanin ili Leskovčanin, koji vozi kružnim tokom po sredini i nemaš pojma gde će da skrene...a unutra, čuo sam, tek je 70% lokala useljeno. Što bi taj "Zara" nešto otvarao u Nišu, gde je prosečna plata 30-35 Ilijada...

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Ovo za kruzni tok: sta bi tek rekao za Slaviju?! U poredjenju sa Slavijom ovo je ko crtani film.

Oko ovog drugog: ostalo je jos par lokala neuseljeno, ne znam tacno koliko bi bila popunjenost u procentima. Ali definitivno nedostaje vise tih "top end" brendova. Objekat je nov i moderan ali ispunjen sa Waikiki, Sinsay, Idejom .... mislim, brendovi kojih ima svuda.

 

7 hours ago, Ridji said:

Ja sam prošao juče pored tog gradilišta (gradilište jer još nije završeno i onde oko TC neko može da pogine ili da se polomi kad upadne u neku rupu). Šta znam, u skladu je sa nakaradnim zgradetinama koje po Nišu niču bukvalno na svakom ćošku i svakom sokaku. 
 

Niš je zbog tih nakaza već sad odvratan a šta će biti za 3-4 godina ne mogu ni da zamislim

Pa to ti je TC kao i na svakom drugom mestu. Mislim, ne mozes od TC ocekivati da bude u nekom neo-baroknom stilu??? 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da se Ridji "osvrnuo" na kompletno graditeljstvo u Nišu, sa čime bi se ja itekako složio. Svaki selac je krstio sebe u "investitora" i ne možeš da zamisliš gde sve niču zgrade. Na vrhu Kovanlučke, na kraju Stanoja Glavaša, u Durlanu između kuća, na Somborskom bulevaru između sagrađenih zgrada....prave favele od grada, a mesta ima koliko hoćeš prema Matejevcu. Viniku, Niškoj Banji....

 

Što se tiče Delte...mislim da se Mc zajebo što se premestio iz centra....mogli su da ostave postojeći da i dalje radi, tu gde je 20-30 godina...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Upravo tako, mislio sam na kompletno gradjenje po Nisu, a ovaj TC se samo uklopio u to. Da barem postoje 2-3 stila i nacina pravljenja zgrada pa da to bude malo manje mucno i ruzno, ali kao sto kaze @Constantin svaki selac je sad investitor i gradi na svoj nacin, sa svojim nacrtima i idejnim resenjima pa onda grad izgleda kao da si detetu dao lego kockice. 

A za Mc sam ostao zaprepascen kad sam video da su se preselili. Em su napustili najbolju lokaciju u gradu em mislim da ce im ipak u Delti biti slabiji promet.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Ja mislim da se Ridji "osvrnuo" na kompletno graditeljstvo u Nišu, sa čime bi se ja itekako složio. Svaki selac je krstio sebe u "investitora" i ne možeš da zamisliš gde sve niču zgrade. Na vrhu Kovanlučke, na kraju Stanoja Glavaša, u Durlanu između kuća, na Somborskom bulevaru između sagrađenih zgrada....prave favele od grada, a mesta ima koliko hoćeš prema Matejevcu. Viniku, Niškoj Banji....

 

Što se tiče Delte...mislim da se Mc zajebo što se premestio iz centra....mogli su da ostave postojeći da i dalje radi, tu gde je 20-30 godina...

Slozio bih se s tim da bi Nis trebao da se razvija vise prema perifernim delovima npr onaj potez prema Niskoj Banji i par drugih - a ne sve nabijati u centru.

Komentarisem ovo jer mislim da bi Nis imao solidnu perspektivu da za mnoge ljude bude alternativa prenatrpanom Beogradu. Zato bi strategija razvoja, po meni, trebala biti ka vecoj "razudjenosti" grada jer u suprotnom ako se sve novo bude gradilo u centru postace "Beograd u malom".

Osim ovog, potrebno mu je naravno nesto veci standard, dakle razvoj industrije i usluznih delatnosti, malo bolja globalna povezanost (trenutno je u Srbiji jedino Beograd na listi tzv "global cities" - tamo nije cak ni Novi Sad) i bar za nijansu vise tog "internacionalnog shmeka" (npr tesko je danas zamisliti iole vazniji grad u svetu bez kineske, indijske, tajlandske kuhinje i uopste asian food - ali ne mislim samo na hranu, ima tu jos ponesto). Inace prednost Nisa je sto je na raskrsnici puteva. 

Dakle uz odredjene korekcije, mogao bi , uz Novi Sad, da bude neka alternativa Beogradu. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Darth Bane said:

Slozio bih se s tim da bi Nis trebao da se razvija vise prema perifernim delovima npr onaj potez prema Niskoj Banji i par drugih - a ne sve nabijati u centru.

Komentarisem ovo jer mislim da bi Nis imao solidnu perspektivu da za mnoge ljude bude alternativa prenatrpanom Beogradu. Zato bi strategija razvoja, po meni, trebala biti ka vecoj "razudjenosti" grada jer u suprotnom ako se sve novo bude gradilo u centru postace "Beograd u malom".

Osim ovog, potrebno mu je naravno nesto veci standard, dakle razvoj industrije i usluznih delatnosti, malo bolja globalna povezanost (trenutno je u Srbiji jedino Beograd na listi tzv "global cities" - tamo nije cak ni Novi Sad) i bar za nijansu vise tog "internacionalnog shmeka" (npr tesko je danas zamisliti iole vazniji grad u svetu bez kineske, indijske, tajlandske kuhinje i uopste asian food - ali ne mislim samo na hranu, ima tu jos ponesto). Inace prednost Nisa je sto je na raskrsnici puteva. 

Dakle uz odredjene korekcije, mogao bi , uz Novi Sad, da bude neka alternativa Beogradu. 

Pa vidi Bane, ja sam mišljenja da Niš ne treba da bude alternativa Beogradu...šta više, napraviti izvestan otklon od prestonice. Ima toliko toga autentičnog u Nišu da nema potrebno praviti neki copy/paste Beograda. Beograd ima svoju "dušu", mi si imammo svoju....doduše, kad se sve sabere i oduzme, prestonica uzima i ono što nemamo, tako da i nemaju baš dušu prema nama, ali to na stranu.

 

Moram malo da te zajebavam, ali, pošto ne znam odakle si, misliš da ako si došao u Deltu da si video ceo Niš....naravno da imamo asian food, ali za to moraš da mrdneš malo od Delte....makar do Stop-šopa...:smiley31:...zbog Vajkikikija bar.....inače imaš dobar Čajnese restoran u Učitelj Tasinoj...itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Constantin said:

Pa vidi Bane, ja sam mišljenja da Niš ne treba da bude alternativa Beogradu...šta više, napraviti izvestan otklon od prestonice. Ima toliko toga autentičnog u Nišu da nema potrebno praviti neki copy/paste Beograda. Beograd ima svoju "dušu", mi si imammo svoju....doduše, kad se sve sabere i oduzme, prestonica uzima i ono što nemamo, tako da i nemaju baš dušu prema nama, ali to na stranu.

 

Moram malo da te zajebavam, ali, pošto ne znam odakle si, misliš da ako si došao u Deltu da si video ceo Niš....naravno da imamo asian food, ali za to moraš da mrdneš malo od Delte....makar do Stop-šopa...:smiley31:...zbog Vajkikikija bar.....inače imaš dobar Čajnese restoran u Učitelj Tasinoj...itd.

Hvala za informacije oko Asian food.

Zapravo, mene je vise razocarao Metro. Tu sam ocekivao vise (u vezi Asian food): izbor plodova mora je bio dosta oskudan - pogotovo onih "fresh". Nisam mogao naci fish sos - a papaya je bila malo bajata - ukratko neupotrebljiva za cuvenu tajsku "papaya salad".

Nego da se maknemo malo od hrane. Inicirao sam ovu raspravu po ugledu na forum skyscreper city - gde ljudi prate sva graditeljska desavanja po gradovima - vrlo cesto sa fotkama itd. I ne bih da se smaram diskusijama tamo - dovoljan mi je i ovaj jedan forum, ali rado idem tamo da nesto procitam - sta se i gde nesto novo gradi.

Ovo oko Beograd vs Nis ... nisam ni mislio da Nis treba da kopira Beograd, vec da bude alternativa u smislu vaznosti i uticaja - jer Beograd je do sada bio (i za sada jos uvek jeste) tzv Prime city sto se Srbije tice (prime cities su gradovi koji su toliko veliki i znacajni u nekoj drzavi da nemaju rivala...). Dakle, uz Novi Sad da i Nis postane atraktivan grad za rad i zivot. Da ko dodje u Nis bilo zbog shoppinga ili posla tu moze sve da obavi i sve da nadje. 

U tom smislu vrlo je bitno i prosirenje aerodroma. Takodje i malo vise stanovnika - idealno bi bilo da Nis u perspektivi naraste na oko 400-500 000 stanovnika. 

U tom smislu sam pomenuo "rival Beogradu". 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Darth Bane said:

 

U tom smislu vrlo je bitno i prosirenje aerodroma.

 

Ako si pratio, taj "poduhvat" je grubo i nasilno prekinut, uzimanjem na upravljanje niškim aerdromom iz prestonice. Apsolvirali smo da se tako išlo na ruku "Vansiju" jer je niški aerodrom grabio ka milion putnika godišnje (istina tek za nekoliko godina) direktno ugrožavajući aerodrome kojima Vansi upravlja....Beograd i Prištinu.

 

Možda, u nekoj skorijoj budućnosti, Niš i krene ka ovome što ti kažeš, ali se trebaju ispuniti dva osnovna uslova....da Gradom upravljaju Nišlije i da partija na vlasti ne upravlja svojim partijskim poslušnicima iz centrale........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Nova regionalna deponija sa spalionicom je nešto što se poslednjih meseci pominje kao rešenje problema odlaganja otpada u Nišu i okolini, a predsednik Aleksandar Vučić je danas potvrdio da to jeste plan i da se na tome radi sa kineskim i evropskim partnerima. Navodno su memorandumi sa kineskim kompanijama već potpisani, a kako je ranije rekao ministar građevine Tomislav Momirović u ovaj projekat u Nišu bi trebalo da bude uloženo 100 miliona evra.

 

Spaljivanje otpada nije novina u komunalnom sektoru, ali se u Evropskoj uniji njegova primena preporučuje samo kada otpad ne može da se obnovi, reciklira ili deponuje na neki drugi način.

 

Ipak, zvanični podaci EUROSTAT-a pokazuju da je baš u EU u 2019. godini spaljeno 60 miliona tona otpada, a kako je rekao predsednik Vučić, spaljivanje će biti način za rešavanje ovog problema i u Nišu i okolini.

 

https://www.juznevesti.com/Drushtvo/U-Nisu-ce-se-graditi-spalionica-otpada-a-predsednik-kaze-da-ce-biti-u-skladu-sa-ekoloskim-standardima.sr.html

 

 

Da vidimo i to "čudo"....da ne prođe samo kao izmeštanje pruge iz centra Niša...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darth Bane said:

Ne svidja mi se opcija spaljivanja otpada. Ipak zagadjuje atmosferu. 

A pa nisi čitao.....

Quote

 

...naglašeno je da današnje spalionice imaju ugrađene uređaje koji efikasno regulišu emisije štetnih gasova i teških metala kao neželjenog, ali obaveznog produkta spaljivanja otpada.

 

Ova druga generacija spalionica svojim sistemima za prečišćavanje omogućava da se emisije štetnih gasova svedu na ‟prihvatljiv‟

 

Ovako se nešto već završava u Vinči.....

 

Šta je suština ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 


 

Quote

 

Od 4. jula niskotarifni prevoznik Ryanair uvodi novu avio-liniju od Niša do Krfa, saopštili su sa Aerodroma "Konstantin Veliki".

Kako je navedeno na zvaničnoj Fejsbuk strani niškog Aerodroma, Ryanair će na relaciji Niša - Krf leteti dva puta nedeljno, svake srede i nedelje, a cena karte je od 33,99 evra. Više informacija može se naći na sajtu irskog avio-prevoznika gde je već moguće bukirati karte.

 

Državljanima Srbije je dozvoljen ulazak u Grčku, uz potvrdu o vakcinaciji ili negativan PCR test. Pre putovanja u Grčku treba da popune formular koji se nalazi na sledećem linku.

 

https://www.juznevesti.com/Ekonomija/Ryanair-uvodi-novu-avio-liniju-od-Nisa-do-Krfa.sr.html

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

E kad si tu, postoji li u Nišu blizu aerodroma parking na dan? Sa mogućnošću transfera do aerodroma? 

Ne....ako misliš kao u Surčinu. Imaš u okviru aerodroma, ali ne znam koji su uslovi, nikad mi nije trebalo. Ja sam uglavnom koristio Sofiju u BG...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Ne....ako misliš kao u Surčinu. Imaš u okviru aerodroma, ali ne znam koji su uslovi, nikad mi nije trebalo. Ja sam uglavnom koristio Sofiju u BG...

Na to sam mislio, hmm, dobra poslovna ideja, to je jako dobar posao...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...