Jump to content

Niš - glavni grad Južne Srbije


Constantin

Recommended Posts

Nish je postao pravi Metropolis!!! Odusevljen sam tim gradom.
Elem, ima neka stara stamparija u ulici Jovana Babunskog. Postoji li neki plan da se renovira ta zgrada ili da se tu nesto uradi? 
Štamparija "Prosveta", ali mislim da je u ulici Vojvode Gojka...to su inače paralelne ulice....

https://www.juznevesti.com/Ekonomija/Prosveta-od-najvece-izdavacke-kuce-na-jugu-Srbije-ostale-rusevine.sr.html
Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2022 at 4:27 PM, Constantin said:
On 1/16/2022 at 4:19 PM, Darth Bane said:
Da. Ulaz je iz ulice Vojvode Gojka. 

Čime te je toliko Niš zadivio ?

LJudi. Nislije. Srdacni su i otvoreni. Nema arogancije i elitizma koga ima u nekim drugim velikim gradovima.

Druga stvar je potencijal koji ima Nish. Polozaj, ali i druga prirodna bogatstva. 

Zapravo, prava raskrsnica balkanskih puteva bi pre mogao biti Nish, nego recimo Beograd. Jedina (geografska) prednost Beograda je sto lezi na dve plovne reke (naravno, Sava i Dunav) ali taj potencija se ionako nedovoljno koristi. 

A nedostatak reka Nish bi mogao nadomestiti brzom  zeljeznicom. 

Da sam ja "Vucic", forsirao bih recimo pricu o NIshu kao glavnom zeljeznickom cvoru za Jugoistocnu Evropu. I KIneski Belt and Road bi mogao ukljuciti Nish (posto ce glavnina robe iz Kine za Evropu biti tranportovana zeljeznicom,a  ne brodovima ...) i kao glavni logisticki i distributivni centar za robu iz Kine za Evropu. Veliki potencijal!!!

Ako zele decentralizaciju Srbije - eto to je sansa. Nek Beogradu ostane glavni aerodrom, a NIsh da bude glavni zeljeznicki cvor !!!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

LJudi. Nislije. Srdacni su i otvoreni. Nema arogancije i elitizma koga ima u nekim drugim velikim gradovima.

Druga stvar je potencijal koji ima Nish. Polozaj, ali i druga prirodna bogatstva. 

Zapravo, prava raskrsnica balkanskih puteva bi pre mogao biti Nish, nego recimo Beograd. Jedina (geografska) prednost Beograda je sto lezi na dve plovne reke (naravno, Sava i Dunav) ali taj potencija se ionako nedovoljno koristi. 

A nedostatak reka Nish bi mogao nadomestiti brzom  zeljeznicom. 

Da sam ja "Vucic", forsirao bih recimo pricu o NIshu kao glavnom zeljeznickom cvoru za Jugoistocnu Evropu. I KIneski Belt and Road bi mogao ukljuciti Nish (posto ce glavnina robe iz Kine za Evropu biti tranportovana zeljeznicom,a  ne brodovima ...) i kao glavni logisticki i distributivni centar za robu iz Kine za Evropu. Veliki potencijal!!!

Ako zele decentralizaciju Srbije - eto to je sansa. Nek Beogradu ostane glavni aerodrom, a NIsh da bude glavni zeljeznicki cvor !!!

 

Pa ne ide to tako, sednu Vučić i Bane i proglase glavni železnički čvor. Niš jeste važna železnička raskrsnica i putna, tu se stiču putevi za sofiju, Solun preko Skoplja, Prištinu i dalje prema albaniji, Beograd i dalje prema Evropi. Beograd ostaje raskrsnica puteva i pruga jer ima krake za Budimpeštu, Temišvar, Zagreb, Sarajevo, Bar, Niš. Čvorišta postoje, treba podići kvalitet pruga i vozova, puteva i treba imati šta prevoziti, dobije se lova i od tranzita ali je veća lova kad transportuješ robu koja je tu proizvedena. Činjenica je da centralna vlast ne vidi potrebe svakog regiona kako bi mogla da je vidi neka regionalna vlast, ali na bilo kom nivou, vlast treba pre svega da bude kompetentna, zakonom ograničena i smenjiva.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da, ako zalutate u Niš, pomognem oko prevoda. Pustite Kristinu (valjda tako beše) iz Slagalicu...

 

Da Vam istitlijem…
kako sad pričaju…kako se pravilno kaže…i kako mi Nišlije govorimo.

1. Parti …….. Zabava …… Šizenje
2. Bekstejdž ……. Iza scene …… Iza binu
3. Ful ……. Pun …….. Knap
4. Kul ……. Hladno ……… Ledenica
5. Šoping ……. Kupovina ……. Trošenje
6. Tač …… Dodir …….. Pipanje
7. Finiš ……. Završetak ………. Dokrajči
8. Plejbek ……. Reprodukcija ….. Šatro pevanje
9. Lajk …….. Sviđanje ……….. Merak
10. Tagovati …… Označiti ……. Obeležiga
11. Fešn vik …. Nedelja mode ….. Picnuli se
12. Hejter ……. Mrzitelj …….. Drkadžija
13. Fan ………. Obožavalac ……. Šalujika
14. Luzer …….. Gubitnik …… Tutundža
15. Daunloud ….. Skidanje ……. Svlačenje
16. Šerovati ……. Podeliti …….. Bezec
17. Blek frajdej …. Crni petak …… Džabaluk
18. Blok ……. Zabrana ……….. Otkačiga
19. Čat ……. Ćaskanje ……. Ogovaranje
20. Bos …… Gazda ………… Peder
21. Dil ……… Dogovor …… Će vidimo

 

Ima Turcizma, ali i Germanizma...mi smo ljudi širokih shvatanja.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Uskoro dobijate jos jednu fabriku! Tj neka velika investicija.
Fabrika Šinju je završena početkom prošle godine, ali stara komunjara-wanna be chetnik, tempira to oko izbora. U medjuvremenu su dobili od države još oko 130 ari zemljišta, što bi značilo, po poreskoj upravi još 30 miliona dinara donacija.

Krajem marta su imena pojedinih članova SNS sa stručnom spremom i matičnim brojem podeljena u Viber grupu Mesnog odbora SNS Ledena Stena, jer su tako ljudi "kandidovani" upravo u fabrici Šinju. 
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Constantin said:

Fabrika Šinju je završena početkom prošle godine, ali stara komunjara-wanna be chetnik, tempira to oko izbora. U medjuvremenu su dobili od države još oko 130 ari zemljišta, što bi značilo, po poreskoj upravi još 30 miliona dinara donacija.

Krajem marta su imena pojedinih članova SNS sa stručnom spremom i matičnim brojem podeljena u Viber grupu Mesnog odbora SNS Ledena Stena, jer su tako ljudi "kandidovani" upravo u fabrici Šinju. 

A kolika je ta fabrika? Za koliko radnika?

P. S. Naso sam: poso za oko 1000 radnika. Trebalo bi da pocnu sa radom uskoro.

Ali to je stara investicija.

Vucic je pomenuo neku novu investiciju?

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darth Bane said:

A kolika je ta fabrika? Za koliko radnika?

P. S. Naso sam: poso za oko 1000 radnika. Trebalo bi da pocnu sa radom uskoro.

Ali to je stara investicija.

Vucic je pomenuo neku novu investiciju?

Ma to je...ne bi valjalo da je drugačije, jer na prvom sledećem popisu, u Nišu,će biti više Kineza nego Bugara....mani se be Bane da slutiš.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Ma to je...ne bi valjalo da je drugačije, jer na prvom sledećem popisu, u Nišu,će biti više Kineza nego Bugara....mani se be Bane da slutiš.

Voleo bih da Nis dogura bar do 500 000 stanovnika. Onda bi mogao da nekako parira Beogradu. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2022 at 10:31 PM, Darth Bane said:

Voleo bih da Nis dogura bar do 500 000 stanovnika. Onda bi mogao da nekako parira Beogradu. 

kad dogura do 500 000 stanovnika nema da vidiš pravog Nišliju 

kad pomenuste pruge i železnicu, nisam siguran da je linija prema Prištini uopšte u upotrebi dalje od Kuršumlije  

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, berti said:

Tamo li će bega?

Ako bega, će bega tamo gde su mu paričke, kod Bin Zajeda......ali teško, on je umislio da je naš mesija i da će biti zapisan u istoriji. Tačno je jedino to da će ga istorija opisivati....isto kao institucija nedaleko id Niša....e sad, pitanje je da li će 14 km severno ili na obodu grada južno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...