Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Nisam znao za taj dio. Gledao sam u kontekstu da znam da imaju jaku vojsku, vjerovatno i jacu od Irana pa da bi mogli osigurati kakvu-takvu sigurnost. Van arapskih drzava ostaju jos samo Turska i Indonezija. Prvoj je ekonomija takodjer u rasulu iako pokusaj od sultana ima aspiracije da obnavnja Osmansko Carstvo dok ovi drugi ne znam da li uopce imaju ikakvog interesa da se petljaju u ovu pricu plus su i same kulture vjerovatno suvise razlicite. 

 

Edit:

Malezija takodjer. 

Pakistan je failed state. Ali ova opcija sa Indonezijom i Malezijom je , po meni, OK. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Kooineeperk said:

 

To sto imaju mladu populaciju moze odvesti stvari i na kontra stranu od onog sto ti mislis. Nazalost. 

Razmišljam sledećom logikom: mlado stanovništvo neke oblasti znatno povećava šanse da će se tu desiti promene u društvu. Ima dosta istorijskih primera gde se u državama sa velikim rastom stanovništva događa revolucija i velika promena, a zatim se sukob preliva na širi prostor (Francuska revolucija, Ruska revolucija). Imaš i slične primere za manje narode, kada njihov (između ostalog i) brojčani rast dovodi do sukoba sa okruženjem (Srbi u 19. veku, Albanci u 20. veku).

 

Naravno, promena nije uvek nužno pozitivna, ali kad pogledaš trenutni režim u Iranu, može li on biti gori? Maksimalno reakcionaran, a istovremeno i vrlo agresivan (već širi svoju verziju revolucije, te mi iz tog razloga ne deluje da bi promene u Iranu dovele do veće agresivnosti).

 

Naravno, svestan sam da uvek može da se pronađe i veća budala, tj. da i nad popom ima pop (nad mulom mula?)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

Razmišljam sledećom logikom: mlado stanovništvo neke oblasti znatno povećava šanse da će se tu desiti promene u društvu. Ima dosta istorijskih primera gde se u državama sa velikim rastom stanovništva događa revolucija i velika promena, a zatim se sukob preliva na širi prostor (Francuska revolucija, Ruska revolucija). Imaš i slične primere za manje narode, kada njihov (između ostalog i) brojčani rast dovodi do sukoba sa okruženjem (Srbi u 19. veku, Albanci u 20. veku).

 

Naravno, promena nije uvek nužno pozitivna, ali kad pogledaš trenutni režim u Iranu, može li on biti gori? Maksimalno reakcionaran, a istovremeno i vrlo agresivan (već širi svoju verziju revolucije, te mi iz tog razloga ne deluje da bi promene u Iranu dovele do veće agresivnosti).

 

Naravno, svestan sam da uvek može da se pronađe i veća budala, tj. da i nad popom ima pop (nad mulom mula?)

 

Zavisi od toga koliko su obrazovani i koliko su im široki vidici. Ima jedna zemlja na brdovitom Balkanu gde omladina regresira.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Skakljiva situacija. 

Ako Izrael ide do kraja ... to ce biti gotovo genocid. A moguc je i siri regionalni sukob.

Ako im popusti I prihvati formiranje nezavisne palestinske drzave, to ce znaciti da svaki siledzija moze da zapreti klanjem beba i ts. da bi dobio to sto zeli. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ima jedna zemlja na brdovitom Balkanu gde omladina regresira.

Ta zemlja ima populacionu piramidu čiji je vrh na dnu, tako da je svakako poprilično impotentna. Pitaće se u njoj matorci još dugo.

Edited by Smrtokapa
slovo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Zavisi od toga koliko su obrazovani i koliko su im široki vidici. Ima jedna zemlja na brdovitom Balkanu gde omladina regresira.

Nikakvo cudo, mladi ljudi su buntovni I uvek protiv autoriteta, mejnstrim politike, teze anarhiji (ne doslovce, naravno) i generalno imaju buntovni duh.  

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Smrtokapa said:

Razmišljam sledećom logikom: mlado stanovništvo neke oblasti znatno povećava šanse da će se tu desiti promene u društvu. Ima dosta istorijskih primera gde se u državama sa velikim rastom stanovništva događa revolucija i velika promena, a zatim se sukob preliva na širi prostor (Francuska revolucija, Ruska revolucija). Imaš i slične primere za manje narode, kada njihov (između ostalog i) brojčani rast dovodi do sukoba sa okruženjem (Srbi u 19. veku, Albanci u 20. veku).

 

Naravno, promena nije uvek nužno pozitivna, ali kad pogledaš trenutni režim u Iranu, može li on biti gori? Maksimalno reakcionaran, a istovremeno i vrlo agresivan (već širi svoju verziju revolucije, te mi iz tog razloga ne deluje da bi promene u Iranu dovele do veće agresivnosti).

 

Naravno, svestan sam da uvek može da se pronađe i veća budala, tj. da i nad popom ima pop (nad mulom mula?)

Ta logika ne funkcionise kad imas tu mladu populaciju u okviru vece, zatvorene populacije koja ne zeli da se integrise u drustvo oko nje vec da nastavi da zivi u skladu sa obicajima svoje zajednice. Pri tom ni drustvo okolo se ne trudi da ih integrise vec ih ignorise dok nije kasno. Najbolji primer su ti imigrantske zajednice sa bliskog istoka i severne Afrike sirom Evrope i severne Amerike mada ni istocni Evropljani nisu mnogo bolji u tom pogledu.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Selina said:

U Francuskoj neki vikac Alah je veliki, zaklao nastavnika u skoli i povredio neki silan broj ljudi.

Opet Čečen, s tim da se za ovoga znalo da je radikalizovan. Izgleda da mu je braat bio krenuo istim poslom u drugu školu, ali je na vrijeme uhapšen.

 

Kažem opet Čečen, pošto je prije 3 godine (16. oktobra 2020.) osamnaestogodišnji Čečen zaklao nastavnika (izgleda zato što su mu ga klinci istomišljenici prijavili da je afirmativno govorio o onim karikaturama), to jest,  ne samo da ga je zaklao, nego mu je otkinuo glavu.

 

Inače Arras je jedan od bogatijih gradova na sjeverozapadu Francuske, tamo je viši privredni sud za čitavu sjevernu polovinu zemlje i zbog njega se tu vrti dosta biznisa, nije uopšte tipičan geto (mada ni ovo gdje se desilo ubistvo prije 3 godine nije bio geto,

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Ta logika ne funkcionise kad imas tu mladu populaciju u okviru vece, zatvorene populacije koja ne zeli da se integrise u drustvo oko nje vec da nastavi da zivi u skladu sa obicajima svoje zajednice. Pri tom ni drustvo okolo se ne trudi da ih integrise vec ih ignorise dok nije kasno. Najbolji primer su ti imigrantske zajednice sa bliskog istoka i severne Afrike sirom Evrope i severne Amerike mada ni istocni Evropljani nisu mnogo bolji u tom pogledu.

 

U boldu je ključ. U jednom momentu mlada populacija i nove ideje mogu doći do tačke gde su oni ti koji su veći i moćniji i tada dolazi do promene.

Link to comment
Share on other sites

Čitam da postoji neki snimak, po opisu Le Figaro-a djeluje da su se tri nastavnika sukobila sa napadačem ispred škole da bi ga spriječili da uđe u nju. Jedan je mrtav, jedan je između života i smrti i jedan je teško povrijeđen, ali nije životno ugrožen.

Edited by Beonegro
  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Smrtokapa said:

 

U boldu je ključ. U jednom momentu mlada populacija i nove ideje mogu doći do tačke gde su oni ti koji su veći i moćniji i tada dolazi do promene.

Da, ukoliko se drustvo potrudi oko toga da imaju neku alternativu u odnosu na sredinu u kojoj odrastaju: pristupacno obrazovanje, mogucnost zaposlenja i sigurnost u egzistenciji i postovanju njihovih prava, obaveza i obicaja. Ukoliko to nemaju - ostace u onom sto vec znaju, a to je njihova lokalna zajednica i obicaji u okviru nje.

Link to comment
Share on other sites

Iranski ministar vanjskih poslova upozorava na otvaranje "novih frontova" protiv Izraela ako se "ratni zločini" nastave

Nove fronte mogle bi se otvoriti ako Izrael nastavi svoje "ratne zločine i humanitarnu opsadu Gaze", rekao je iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian tijekom posjeta Bejrutu, prema iranskoj državnoj novinskoj kući Tasnim. Amir-Abdollahian je rekao da su ga zapadni dužnosnici pitali je li moguće otvoriti nove fronte protiv izraelskog režima ili ne.

"Naravno, s nastavkom izraelskih ratnih zločina i humanitarne opsade Gaze i Palestine, svaka odluka i mogućnost drugih članova pokreta otpora je vjerojatna", rekao je Amir-Abdollahian.
Pokret otpora odnosi se na skupine koje se protive državi Izrael, uključujući Hamas, Hezbolah i naoružane skupine u Siriji, Iraku i Jemenu. Ministar vanjskih poslova nije pojasnio s kojim je zapadnim dužnosnicima razgovarao.

Susreo se i s Hassanom Nasrallahom, glavnim tajnikom Hezbolaha. Tijekom sastanka, njih dvojica su razmotrili nedavne događaje i razvoj nakon napada Hamasa i izraelske agresije na Gazu, navodi Tasnim.

Edited by suptil
Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da sam zadnjih par dana, citajuci dosta foruma iz 'regije', apsolutno zaprepasten koliko nasi ljudi nemaju veze sa nekim realnim poimanjem svijeta, a pogotovo politickih i vojnih odnosa.

Mene ovdje ne zanimaju strane, ali ocekivati da netko 'zaustavi' Izrael u njihovoj ofanzivi je isto realno kao da svi ex-Yu politicari sami sidju sa vlasti, u istom danu.

Pogotovo su mi 'bedasta' i cringe raspravljanja o nekim pravima, genocidu i UN-u, ono...kako mali Perica zamislja svijet. Na svijetu vlada zakon i sila jaceg, a trenutno iznad Izraela nema jaceg. Pohod na Gazu ce biti surov, dug i tragican. I nece tu biti pobjednika, samo gubitnika.

Edited by Kosta
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mogu da razumem želju Izraelaca da jednom zauvek reše ovo u svoju korist, ali iskreno meni ulazak kopnenih trupa u Gazu deluje kao nivo eskalacije koji neće biti ni blizu onome iz 2014. Deluje mi kao poprilično impulsivna odluka, a sarađivao sam sa stotinama Jevreja zbog posla ( doduše američkih ) i apsolutno nikada mi nisu delovali kao ljudi koji skaču na zaključke i donose brza rešenja. Ne radi se ovde o nekom stereotipu ali ubedljiva većina Jevreja koje sam upoznao je bila jako odmerena, semantički izvežbana na maks, hladne glave. Na ovaj način eskalirati do ove mere situaciju, gde prvi put imamo neko zajedničko nastupanje Irana sa zalivskim monarhijama po bilo kom pitanju, mislim da nije pametno. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, longbowman said:

Mogu da razumem želju Izraelaca da jednom zauvek reše ovo u svoju korist, ali iskreno meni ulazak kopnenih trupa u Gazu deluje kao nivo eskalacije koji neće biti ni blizu onome iz 2014. Deluje mi kao poprilično impulsivna odluka, a sarađivao sam sa stotinama Jevreja zbog posla ( doduše američkih ) i apsolutno nikada mi nisu delovali kao ljudi koji skaču na zaključke i donose brza rešenja. Ne radi se ovde o nekom stereotipu ali ubedljiva većina Jevreja koje sam upoznao je bila jako odmerena, semantički izvežbana na maks, hladne glave. Na ovaj način eskalirati do ove mere situaciju, gde prvi put imamo neko zajedničko nastupanje Irana sa zalivskim monarhijama po bilo kom pitanju, mislim da nije pametno. 

 

 

Meni se cini da ce Izrael da okupira severni deo Pojasa Gaze. Ovolika bombardovanja i rusenja zgrada ide u prilog tezi lakseg kretanja tehnike i nemogucnosti gerile da se bori za svaku ulicu ili zgradu.  Menja se pejzaz Pojasa Gaze, sta ce sve to izazvati videcemo.

Edited by suptil
Link to comment
Share on other sites

Just now, suptil said:

Meni se cini da ce Izrael da okupira juzni deo Pojasa Gaze. Ovolika bombardovanja i rusenja zgrada ide u prilog tezi lakseg kretanja tehnike i nemogucnosti gerile da se bori za svaku ulicu ili zgradu.  Menja se pejzaz Pojasa Gaze, sta ce sve to izazvati videcemo.

 

Tako je, boriti se u urbanim zonama na tudjem terenu se apsolutno nikada, nikada, nikada nije isplatilo za vojsku koja napreduje. 

Ovim se postižu dve stvari - povratak u taj deo Gaze je de-facto onemogućen za narednih nekoliko decenija, i taj teren je kao što si rekao apsolutno neupotrebljiv za bilo koji vid odbrane od strane Hamasa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

From UNRWA Commissioner-General Philippe Lazzarini :

“As Gaza remains under heavy bombardment with Israel tightening its grip over the overpopulated Strip, it is left to the UN and humanitarians to protect civilians.
“The call from Israeli Forces to move more than 1,000,000 civilians living in northern Gaza within 24 hours is horrendous. This will only lead to unprecedented levels of misery and further push people in Gaza into the abyss.
“Since 7 October, over 423,000 people have already been displaced. Of them, more than 270,000 have taken refuge in UNRWA shelters, where basic food, medicine and support is provided to retain dignity and a glimmer of hope.
“The scale and speed of the unfolding humanitarian crisis is bone-chilling. Gaza is fast becoming a hell hole and is on the brink of collapse. 
“There is no exception, all parties must uphold the laws of war; humanitarian assistance must be provided at all times to civilians.
“In Gaza, more than 2,000,000 people are caught up in this conflict. UNRWA is struggling to fulfil its mandate.
“I urge all parties and those with influence over them to put an end to this tragedy and provide immediate and unconditional humanitarian access and protection to the civilians, among them far too many women and children.
“The time for humanity to prevail is now.”

https://www.unrwa.org/newsroom/official-statements/gaza-abyss-civilians-are-dying-world’s-watch-unrwa-urges-protection

 

 

Quote

At least 1,799 people have been killed in Israeli strikes on Gaza since the start of Israel's retaliatory air strikes on Saturday, the health ministry in the blockaded Palestinian enclave has said. The ministry reported in a statement the "martyrdom of 1,799 citizens including 583 children and 351 women", adding that more than 7,000 people have been wounded.

https://www.france24.com/en/middle-east/20231013-🔴-live-un-calls-for-294-mn-for-urgent-needs-in-gaza-occupied-west-bank

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, longbowman said:

 

Tako je, boriti se u urbanim zonama na tudjem terenu se apsolutno nikada, nikada, nikada nije isplatilo za vojsku koja napreduje. 

Ovim se postižu dve stvari - povratak u taj deo Gaze je de-facto onemogućen za narednih nekoliko decenija, i taj teren je kao što si rekao apsolutno neupotrebljiv za bilo koji vid odbrane od strane Hamasa. 

Meni je kljucno pitanje - Koja obavestajna sluzba je navukla Hamas na ovakav pitez? To je kljuc. 

Edited by suptil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...