Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 minutes ago, mrd said:

O čemu ti pričaš? Ja sam ti jasno rekao, zašto je tada bilo bolje, a ti me pitaš o čemu pišem. Došlo vreme za naplatu, pa po vrh svega i izgubljene ratove treba platiti.
Naravno da je bilo bolje. Zamisli kako je tek dobro bilo kad se poštovalo privatno vlasnitvo. Pre rata, pre 1941, je poštar mogao da kupi motorcikl.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

jbg..gledajuci tako... bilo nekad u emisiji na RTV Pancevo , dok ga ovi naprdni nisu oteli , da je u Vajfertovoj pivari u vreme AU monarhije radnik mogao da od plate kupi jutar kvalitetne banatske  zemlje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Doc Holiday said:
  jbg..gledajuci tako... bilo nekad u emisiji na RTV Pancevo , dok ga ovi naprdni nisu oteli , da je u Vajfertovoj pivari u vreme AU monarhije radnik mogao da od plate kupi jutar kvalitetne banatske  zemlje

 

To i pokušavam da ti kažem. U periodu 1945+godina se samo prvo su ti oduzeli svu zemlju veću od 10ha a ostalo je resto.

 

Edit dopunio rečenice koje je software nekako pojeo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kinik said:

 

PS.
Bila je neka vrlo tuzna novinska prica o liku koji je s mukom kupio namestaj, pa naredio zeni da zakljuca sobu, Kad ono trogodisnji sincic nekako se usunja, i malim decijim cekicicem polupa one pozlacene 'leptirice / andjelcice'. Gde se zena prestravi, zaista zakljuca sobu! No, papmur, lik dosao da posla i pre odmora naredi - otvaraj! Kad je video - nacisto poludi, zgrabi taj cekicic i za kaznu, polupa malome prstice na rukama. Kad je video sta je uradio - ode u shupu i presudi sebi.
:smiley5:

 

...   

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

 

 

ne znam zasto toliko drvlje i kamenje na to sto se krale tehnologije ili sto su se stvari proizvodile po licencama ??

 

Zaboravljas istorijsko nasledje ...  Kraljevina SHS je uglavnom bila pooprilicno zaostala  industrijski , tehnoloski i po mnogo cemu... pogotovo krajevi koji pre nastanka SHS nisu pripadali AU monarhiji...  Da o polupismenom i poluskolovanom svetu da ne pricamo...

 

 U takvim uslovima napraviti da se nesto proizvodi i po licenci je veliki korak....  Uostalom, citao sam, ni veliki Americki konstruktori aviona tip Daglas , Kertis i drugi nisu poceli tako sto su napravili svoje nego su krenuli prvo sa proizvodnjom po licenci...  I sa time su sticali znanja za svoje projekte...

  Uostalom pogledaj danas Kinu....  Pa ona je ceo 20ti vek provela kopirajuci u svemu druge...  Danas su 2 svetska sila... Kako vojno tako i ekonomski i tehnoloski...

 

   To sto pominjes kao uzalud trosenje para na razvoj oruzja, delimicno bi se moglo diskutovati, mozda bi bilo bolje da su to oruzje kupili gotovo, ali zelja Tita i tadasnje vlasti je da sto vise toga proizvodimo mi sami ( makar i ukradeno i po licenci )..  A sto se milijardi utrosenih na naoruzanje tice...  tada je vladao hladni rat..  Ruske trupe su bile u Madjarskoj i Rumuniji..   U vise navrata je postojala pretnja i da napadnu...  i ma koliko joj se podsmevali danas, i makar i nije bila 4ta ili 5ta u svetu , ona je posluzila svrsi pre svega odvracanja tadasnjeg SSSRa od invazije...  

  ili bi vise voleo da su nas tada Staljin i njegovi okupirali ??     Sa danasnje distance i kunjenja u "rusku bracu " mozda bi i bilo bolje da su nas okupirali pa bi saznali kao sto su i madjari saznali kolika su rusi braca...
 

  Na zalost svih nas, nismo dosli do toga da se sa proizvodnje po licenci predje na proizvodnju sopstvenoga...  umesto toga nam se ratovalo izmedju sebe

 

  Sto se tice  toga da su Jastrebove Hrvati obarali sa LPA , oni su bili prvi nasi operativni avioni i trebali su biti i povuceni... Njihove performanse su bile skromne... max brzina je bila na nivou   Mustanga i Tanderbolta i FW190  iz drugog svetskog rata koji su imali cak i bolje naoruzanje od G-2  i J-21
 

   A sto se tice Orla i super galeba,  Jugoslavija je za njih dobila kao pomoc savezniku  od VB motor i licencu za slabiji RR...  a postojao je i jaci istih dimenzija  koje su oni ugradjivali u Jaguar jurisnike i Hawk skolske avione  i oni su zato i imali bolje performanse od Orla i G-4

 

   Uostalom  kakvu danas proizvodnju i cega imamo ??  Sem motanja kablova

...i neopravdano zapostavljen ruski MIG 21 sa najdužim stažom u JNA i vojskama u regionu.

https://tangosix.rs/2015/02/11/istorija-domace-upotrebe-lovca-presretaca-mig-21/

 

888z7.jpg

Link to comment
Share on other sites

...

 

Uzas!

 

Secam se tog clanka u novinama, no se ne secam filmica.

 

Doduse, ja sam mnoge godine isao na 'Festival dokumentarnog filma' u Domu sindikata, koji je bio neko alternativno mesto za okupljanje pocetnika-filmadzija i fotografa. Sta se tamo moglo videti, kakvi crnjaci - to je tesko opisati!

 

Kad lik, obicni dupelizac, fabricki / rudarski pravnik (negde u_bosni) objasnjava odbijanje kupovine proteze nastradalom radniku i pa kaze - 'a vecina nece ni primetiti!'

 

Ili kad se neki cuvar napustenog rudnika zali (a ono okolina kao da je u pustinjskoj Indiji, valjda bese neka vukojebina u Makedoniji) da ne moze spasiti dokumentaciju od golubova koji su se naselili u toj prostoriji pa kaze:

svu su im arhivu zasrali!

:ajme:

 

...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

Ti nisi citao nista sto sam ja napisao.

 

Nista pametno nije mogao ni da procita, osima papgajskog ponavljanja nebuloza :yawn2:

 

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

jooj stalno o tim kreditima....   pa danas je svaka od ovih eks yu drzava vise zaduzena nego sto je bila cela SFRJ... i to po svim parametrima- mislim vrednosnim..

 Ajde Hrvatska je bar za te dugove napravila autoputeve , Slovenija je svemirski brod za sve nas...

 A Srbija ?  Od svega toga sto je nekad imala , sto je od tih kredita napravljeno  , ne postoji nista...  danasnji pojam za "fabriku" u srbiji je motanje kablova...

 A krediti se uzimaju u daleko vecoj meri nego sto su se uzimali u ono vreme...  a ne gradi se uglavnom nista...  A i to sto se gradi je kvalitet u qcu...

Nekad su nasi isli da grade po svetu mostove... danas nama kinezi grade mostove

 

o cemu vi pricate

 

 da nije bilo onog sto nam dala EU nakon 5 oktobra  , od cega su barem pola pokrali nasi hohstopleri,   ziveli bi na nivou  Engleske  -1066te

 

@Kinik Kojom 'proizvodnjom' se ovde neki hvale kad se radi o elementarnoj sirotinji, jadu i bedi!?
(ne ponovilo se!)

 

koju danas imamo proizvodnju?   elementarna sirotinja i beda i jad veci nego ikad...

nekad je barem bilo nade za bolje sutra....  danas nema vise ni nade

 

Te komunjare su koliko toliko razmisljale kako da zaposle narod i nesto im pruze, njihova kradja bi se svela na to da imaju dobar stan, vikendicu, tog nesretnog golfa ili da im se dete preko veze upise na fakultet, nekoga bi i zaposlili tako, dok se sada krade nemilice, vlada partokratija, posao mozes da dobijes samo preko stranke, hiljadu puta gore nego za vreme dok je SKJ bila na vlasti, onda ti je trebalo clanstvo u partij da bi bio direktor, a sada ti treba i za najnize poslove.

Talovi su na sve strane, kriminal nikada veci, moral uopste ne postoji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

Te komunjare su koliko toliko razmisljale kako da zaposle narod i nesto im pruze, njihova kradja bi se svela na to da imaju dobar stan, vikendicu, tog nesretnog golfa ili da im se dete preko veze upise na fakultet, nekoga bi i zaposlili tako, dok se sada krade nemilice, vlada partokratija, posao mozes da dobijes samo preko stranke, hiljadu puta gore nego za vreme dok je SKJ bila na vlasti, onda ti je trebalo clanstvo u partij da bi bio direktor, a sada ti treba i za najnize poslove.

Talovi su na sve strane, kriminal nikada veci, moral uopste ne postoji.

 

Ti nikako da pogodis topik koji si sam postavio :roflmao:. Samo neke budalastine izmisljas sto niko nije ni pomislio da kaze, a kamoli napisao.


Tebi se prividja da je neko napisao da smo u SFRJ isli ulicom gladni, pocepani, tifus nas satirao i ostale bolestine……….. evo sada izmisljas da je neko tvrdio da je sada mnogo bolje, sada sve cveta, ljudi srecni, radosni, nasmejani, buducnost vec stigla, 22 vek.

 

Samo ti nastavi, simpaticno je ……. ali se bar ogradi da se svadjas sam sa sobom, pomislice neko jos da si u pravu. :classic_biggrin:

 

S oprostenjem, ne vidim da se Cesi, Poljaci, Slovaci, Madjari, Rumuni bune ……… ide se tamo na rmbanje iz ovih krajeva. Njima dosta komunizma, nama jos nije …… bice, polako. :s_d:

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Doc Holiday said:

Zaboravljas istorijsko nasledje ...  Kraljevina SHS je uglavnom bila pooprilicno zaostala  industrijski , tehnoloski i po mnogo cemu... pogotovo krajevi koji pre nastanka SHS nisu pripadali AU monarhiji...  Da o polupismenom i poluskolovanom svetu da ne pricamo...

Kako ono bese? Pre rata nismo imali nista, a onda je dosao okupator i sve nam uzeo.:classic_smile:

 

4 hours ago, Doc Holiday said:

   To sto pominjes kao uzalud trosenje para na razvoj oruzja, delimicno bi se moglo diskutovati, mozda bi bilo bolje da su to oruzje kupili gotovo, ali zelja Tita i tadasnje vlasti je da sto vise toga proizvodimo mi sami ( makar i ukradeno i po licenci )..  A sto se milijardi utrosenih na naoruzanje tice...  tada je vladao hladni rat..  Ruske trupe su bile u Madjarskoj i Rumuniji..   U vise navrata je postojala pretnja i da napadnu...  i ma koliko joj se podsmevali danas, i makar i nije bila 4ta ili 5ta u svetu , ona je posluzila svrsi pre svega odvracanja tadasnjeg SSSRa od invazije...  

  ili bi vise voleo da su nas tada Staljin i njegovi okupirali ??     Sa danasnje distance i kunjenja u "rusku bracu " mozda bi i bilo bolje da su nas okupirali pa bi saznali kao sto su i madjari saznali kolika su rusi braca...

 

   Uostalom  kakvu danas proizvodnju i cega imamo ??  Sem motanja kablova

Ovo je kao pamflet iz neke letnje skole SKJ. Proslo je mnogo godina od kada su se raspali i Jugoslavija i SSSR, napisale se gomile memoara, knjiga, analiza, pa je svako koga je tematika interesovala, imao priliku da znanje prosiri izvan udzbenika za ONO i DSZ. Da li si se ikada zapitao zasto je ta ista YU skoro celokupno naoruzanje kupovala od najveceg "neprijatelja", a i privredu usmerila prema zemljama SEVa? Uloga te oruzane sile je bila da cuva vlast jednog coveka i jedne partije. VU je imao 4.5 miliona vojnika u svakom trenutku, a ta JNA 1968me nije uspela da za dve nedelje izvrsi mobilizaciju.:lol_2:

Koca Popovic je jos 49te tvrdio da bi se vojska raspala na male grupe u roku od samo nekoliko dana, ako bi ikada doslo do invazije SSSRa. Sta si mogao i da ocekujes od vojske kojom su komandovali stolari, mesari i poljoprivredni tehnicari. Pogledaj malo sta je Djilas pisao o tim vremenima, ili Mamula o stanju 80tih. Ta rupa bez dna koja se zvala JNA , je finansijski unistila drzavu koju je mozes misliti branila.

4 hours ago, Doc Holiday said:

 

   Uostalom  kakvu danas proizvodnju i cega imamo ??  Sem motanja kablova

Eto prave se automobili u Kragujevcu , kao sto su se pravili pre 30 godina. I Tigar  pravi nesto sto konacno  lici na gume, a nisam siguran dal' jos uvek prave i opanci.

Edited by DJORDJE
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti nikako da pogodis topik koji si sam postavio :roflmao:. Samo neke budalastine izmisljas sto niko nije ni pomislio da kaze, a kamoli napisao.


Tebi se prividja da je neko napisao da smo u SFRJ isli ulicom gladni, pocepani, tifus nas satirao i ostale bolestine……….. evo sada izmisljas da je neko tvrdio da je sada mnogo bolje, sada sve cveta, ljudi srecni, radosni, nasmejani, buducnost vec stigla, 22 vek.

 

Ma niste gde bi vi to :05:

 

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

Samo ti nastavi, simpaticno je ……. ali se bar ogradi da se svadjas sam sa sobom, pomislice neko jos da si u pravu. :classic_biggrin:

 

S oprostenjem, ne vidim da se Cesi, Poljaci, Slovaci, Madjari, Rumuni bune ……… ide se tamo na rmbanje iz ovih krajeva. Njima dosta komunizma, nama jos nije …… bice, polako. :s_d:

 

Sluzba, snajka, sluzba :classic_ninja:

 

43 minutes ago, Kinik said:

...

 

 

 

Polupo si malo loncice, to nije repka SFRJ :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DJORDJE said:

... VU je imao 4.5 miliona vojnika u svakom trenutku, a ta JNA 1968me nije uspela da za dve nedelje izvrsi mobilizaciju.:lol_2:

 

To nije smesno - to je tuzno. 

Hovnjiva JNA '68. nije htela da se angazuje protiv 'brace iz soc. lagera'!

 

Neka republicka rukovodstva su to konstatovala i preduzela odgovarajuce mere da je definitivno eliminisu!

Sto se i dogodilo. 

 

Generalska zgadija se nesto trsila, no na kraju su je rasterali, kao i seljoberske opancare.

Mos' misliti - 'admiral / kontra_admiral' s Moravu / Drinu!

:77:

Ili kad je tokom boNbardovanja onaj nacelnik vazduhoplovstva zahtevao vise 'podviga', pa ga vojni specijalci naglo evakuisali da ga pilotski likovi ne streljaju na licu mesta.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...