Jump to content

AKUŠERSKO NASILJE U SRBIJI - MERILO NEČOVEČNOSTI


Juan Pablo Montoya

Recommended Posts

I to Zorane, kad je bilo, pre 35 godina? 40? Oni su tad bili 50 godina ispred nas. Sad su 500.

 

I uopste mi nije jasan nedostatak humanosti. Sve drugo mogu da razumem, ali od vajkada je pravilo da se bas u trenucima kada su uslovi ne bas sjajni, ljudi pokazu u najboljem svetlu kroz empatiju, kroz jednostavno ljudskost.

 

Ovo kod nas kao da je sve kontra.

 

Ne znam da li sam napisao, verovatno jesam, moja supruga nije dozivela previse losih stvari, ali svakako nije ni dobrih. Kod nas je super ako te samo ignorisu. Ako ih nije briga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, John Terry said:

I to Zorane, kad je bilo, pre 35 godina? 40? Oni su tad bili 50 godina ispred nas. Sad su 500.

 

I uopste mi nije jasan nedostatak humanosti. Sve drugo mogu da razumem, ali od vajkada je pravilo da se bas u trenucima kada su uslovi ne bas sjajni, ljudi pokazu u najboljem svetlu kroz empatiju, kroz jednostavno ljudskost.

 

Ovo kod nas kao da je sve kontra.

 

Ne znam da li sam napisao, verovatno jesam, moja supruga nije dozivela previse losih stvari, ali svakako nije ni dobrih. Kod nas je super ako te samo ignorisu. Ako ih nije briga.

Secam se jednog teksta antropologa Margaret Mid u kojem ona objasnjava kako je i kada nastala civilizacija, onda kada je prvi put slomljena kost imobilisana a povredjena jedinka prezivela, ima tome par hiljada godina. Zasto je ovaj detalj vazan? Zato sto je prezivljavanje povredjenog zavisilo od empatije ostalih clanova zajednice, oni su ti koji su hranili i branili jedinku koja to nije moga sama za sebe da cini. To je civilizacija.

Gde je srpsko drustvo u kontekstu price o civilizaciji? Nema ga. Zasto? Zato sto nista nismo naucili iz kolektivnih tragedija koje su nam se desavale. Zato sto nismo bili u stanju da priznamo svoje pogresne odluke, dela i zato nam se tragedije ponavljaju. Istina je tu, pred nasim ocima: stradaju nam deca, sad vec masovno. Ribnikar, Dubona, sad novorodjencad, kao da zivimo  biblijska vremena, greh roditelja pada na decu? 

Nema to veze sa bogom, ima veze sa elitama ovog drustva, sa istorijom, mentalitetom ovog podneblja, ima veze sa nama juce i danas. Onog strasnog, nepojmljivog 3 Maja Srbija nije stala, nije jauknula do neba, zagrcnula se samo i nastavila dalje. Dok ne oplacemo svoje mrtve, dok im ne damo pravdu da vinovnici budu kaznjeni, svi smo krivi i svi cemo ziveti i dalje u coporu a ne u drustvu, razlika je drasticna.

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pokusacu da malo razvedrim temu. Jedna anegdota iz domovine, od pre 40-ak godina. U vezi radjanja dece i (ne)prisustva muskih roditelja.

 

Moji dragi Vlado i Ankica su se upoznali preko mene - Vlado je nesto stariji prijatelj iz mojeg dela grada a ona jedna od najboljih drugarica u gimnaziji. Poludeli jedno za drugim i vencali se. Zatrudnili par godina kasnije.

Uhvate Ankicu trudovi par dana pre predvidjenog termina. Sednu u kola, Vlado upali sva cetiri i trubi, krsi sve propise, prolazi kroz crveno i vozi u bolnicu onoliko brzo koliko je stari fica mogao.

U bolnici, kakav je vec tadasnji protokol bio, nju prime a njega maknu.

Sve ovo oko 9 uvece. Ode on kuci, neprospavana noc, ode ujutru na posao. Posle posla, u bolnicu. Opet, prema tadasnjem protokolu, ne puste ga unutra, ali mu (ljubazno) kazu gde je Ankica i obaveste Ankicu da je Vlado tu. Tako, Ankica se pojavi na prozoru a Vlado dole u dvoristu. I Vlado pita (pazi, ostavio je zenu u 9 uvece!), kad si rodila? Ona odgovori: "u 9 ujutru."

A Vlado (naivan, onda nas nisu nista ucili o trudnoci i porodjajima) kaze: "Bas fino, stigla si da se naspavas!"

 

Tako, bas je dobro da Ankica nije imala sacmaricu. Imam oboje prijatelja zive, a sa sacmaricom ne bih imao... :classic_biggrin:

 

Zivele zene!

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, zoran59 said:

Pokusacu da malo razvedrim temu. Jedna anegdota iz domovine, od pre 40-ak godina. U vezi radjanja dece i (ne)prisustva muskih roditelja.

 

Moji dragi Vlado i Ankica su se upoznali preko mene - Vlado je nesto stariji prijatelj iz mojeg dela grada a ona jedna od najboljih drugarica u gimnaziji. Poludeli jedno za drugim i vencali se. Zatrudnili par godina kasnije.

Uhvate Ankicu trudovi par dana pre predvidjenog termina. Sednu u kola, Vlado upali sva cetiri i trubi, krsi sve propise, prolazi kroz crveno i vozi u bolnicu onoliko brzo koliko je stari fica mogao.

U bolnici, kakav je vec tadasnji protokol bio, nju prime a njega maknu.

Sve ovo oko 9 uvece. Ode on kuci, neprospavana noc, ode ujutru na posao. Posle posla, u bolnicu. Opet, prema tadasnjem protokolu, ne puste ga unutra, ali mu (ljubazno) kazu gde je Ankica i obaveste Ankicu da je Vlado tu. Tako, Ankica se pojavi na prozoru a Vlado dole u dvoristu. I Vlado pita (pazi, ostavio je zenu u 9 uvece!), kad si rodila? Ona odgovori: "u 9 ujutru."

A Vlado (naivan, onda nas nisu nista ucili o trudnoci i porodjajima) kaze: "Bas fino, stigla si da se naspavas!"

 

Tako, bas je dobro da Ankica nije imala sacmaricu. Imam oboje prijatelja zive, a sa sacmaricom ne bih imao... :classic_biggrin:

 

Zivele zene!

 

Ja ostavio hanumu oko 7 uvece u Visegradskoj, sinko se rodio oko 6 ujutro, a ja dolazim da je posetim oko 10 sav radostan. :classic_biggrin:

Kad me tad nije odrobijala - nikad nece.

:lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2024 at 1:19 PM, zoran59 said:

Pokusacu da malo razvedrim temu. 

 


Svaka tebi cast, Zorane, znam da si mnogima omiljen forumas i da nemas losu nameru, ali da li bi mogao da razvedravas neku drugu temu?

 

Mislim da od ove nije primereno praviti sprdnju, bas kao sto to ne bi radio ni na nekoj temi o ratovima ili bilo kakvom drugom nasilju. Vazi i za ovog sto ti replicira.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Od prijema kod Vučića, ni traga ni glasa od Marice kojoj je doktor UBIO zdravo dete, na rođenju. Šta se tu desilo, možemo da nagađamo. Moje neko razmišljanje je bilo da je ucenjena da uzme pare i da ćuti, a da je alternativa da je pojede mrak, takvu ponudu je svojevremeno dobio otac Andree Bojanić od strane Željka Mitrovića.

 

Danas čitam, nevezano, suđenje za ubistva u Ribnikaru... ispovesti roditelja... divim im se kako preživljavaju, kako nalaze snagu za dalje.

 

Ova zemlja je prokleta, ovaj narod nema budućnost.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...