Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ono što moraju da ispeglaju jeste taj osećaj da svi smatraju da je SPN propao i da nema nade. I takođe da ubace na listu manje liste kao što je recimo BRAVO jer tih par lista takođe vuče par procenata ako ne i više. Savo ovde nije mnogo popularan ja čisto sumnjam da će preći cenzus, on će nažalost da pojede nešto opozicioinih glasova no možda otkine i nešto umerenih SNS glasača. Šteta što insistira da ide sam, razumem tu odluku u BG gde će verovatno biti preko 3% ali ovde u NS ...

Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2024 at 11:35 AM, fancy said:

Realno, ne znam ni ko je Savo M. ni šta je ZLF (samo se nadam da nije neka Zla Frakcija :lol_2:) tako da... ako im odgovaraju ovakvi izborii nek se igraju istih.

Bez mene.

:lol_2:st

Kako ne znas tko je Savo? Evo ko je on:

Milioni građana, kažu opozicioni mitovi i legende, već 12 godina sedi po kućama i prati vesti ne bi li čuli oni najvažniju vest: ne naravno da je uslikano čudovište iz Loh Nesa, ne naravno da je neko zarobio snežnog čoveka sa Himalaja, već vest da je Savo održao konferenciju za štampu i rekao: “I ja sam Beograd!” Što u prevodu znači – i ja izlazim na izbore.

Za Savu, kažu opozicioni mitovi i legende – glasaće čak i stanari trafostanica, žitelji napuštenih zgarada, stanovnici pilona u Mostu na Adu, svi oni koji inače ne bi glasali za Savu jerbo su uveženi da bi glasali za Vučića. Zbog Save, veruje se u opozicionim mitovima i legendama, za Savu glasaće čak i Aleksandar Šapić, njegov protivkandidat. Savu će da zaokruži i Bakarec i Sarapa i vinar iz Jajinaca, kažu opozicioni mitovi i legende, a treba li reći – svi opozicioni mitovi i legende na kraju se pokažu, ko što znate, kao precizni i nadasve tačni.

Savo je dakle izašao i nema zime da bude. A što bi bilo zime u junu?

 

https://n1info.rs/kolumne/draza-petrovic/mitovi-i-legende-o-savi-manojlovicu/

 

Svejedno to za Savo, koji je meni takodje smesan kao neocekivana sila koja iznenada pada da resi stvar...smesan jer je ukocen i umisljen, ogromnog apetita tj.ambicije  tipicnog za mini talente - ide sam na izbore.....

 

I uopsteno govorec, bravo za Savo eto neka proba, ipak se pitam koliko birac mora da bude van realnosti da izabere bojkot? Sta se desava posle? Istini za volju volela bih da znam i sta se desava za vreme bojkota dok drugi glasaju, ali sta posle?

 

Ljutito cu drugog juna da napucim usne i dignem nos i njime param nebo dok glasacki nezainteresovano setam pored dvaju reka ispod Avale - bicu jedan znacajan Ponosni Bojkotas/sica.
 

 

 

 

Edited by Mama_mia
Ponosni Bojkotas/sica
Link to comment
Share on other sites

Ne znam čoveka, danas sam pitao baš neke kolege koji su iz drugih krajeva grada i njegovih godina da li ga znaju niko ga ne zna. Sad sam pogledao biografiju i vidim da je iz S. Mitrovice ali da je ovde završio faks i ostao da živi. Obzirom da radi na faksu od 2014. prilično slična biografija kao onaj BG kandidat SPN-a. Savo je svakako za zaobilaženje na ovim izborima. Voleo bih da uđe u BG u skupštinu čisto da vidimo da li je opozicija u pravom smsilu te reči. Ja ne mislim da je on Vučićev trol ali bi mogao da postane nešto kao Radule, pokret koji samo zarobljava glasove a nema perspektivu za nešto više ili da se udružuje sa ostatkom opozicije.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mama_mia said:

:lol_2:st

Kako ne znas tko je Savo? Evo ko je on:

Milioni građana, kažu opozicioni mitovi i legende, već 12 godina sedi po kućama i prati vesti ne bi li čuli oni najvažniju vest: ne naravno da je uslikano čudovište iz Loh Nesa, ne naravno da je neko zarobio snežnog čoveka sa Himalaja, već vest da je Savo održao konferenciju za štampu i rekao: “I ja sam Beograd!” Što u prevodu znači – i ja izlazim na izbore.

Za Savu, kažu opozicioni mitovi i legende – glasaće čak i stanari trafostanica, žitelji napuštenih zgarada, stanovnici pilona u Mostu na Adu, svi oni koji inače ne bi glasali za Savu jerbo su uveženi da bi glasali za Vučića. Zbog Save, veruje se u opozicionim mitovima i legendama, za Savu glasaće čak i Aleksandar Šapić, njegov protivkandidat. Savu će da zaokruži i Bakarec i Sarapa i vinar iz Jajinaca, kažu opozicioni mitovi i legende, a treba li reći – svi opozicioni mitovi i legende na kraju se pokažu, ko što znate, kao precizni i nadasve tačni.

Savo je dakle izašao i nema zime da bude. A što bi bilo zime u junu?

 

https://n1info.rs/kolumne/draza-petrovic/mitovi-i-legende-o-savi-manojlovicu/

 

Svejedno to za Savo, koji je meni takodje smesan kao neocekivana sila koja iznenada pada da resi stvar...smesan jer je ukocen i umisljen, ogromnog apetita tj.ambicije  tipicnog za mini talente - ide sam na izbore.....

 

I uopsteno govorec, bravo za Savo eto neka proba, ipak se pitam koliko birac mora da bude van realnosti da izabere bojkot? Sta se desava posle? Istini za volju volela bih da znam i sta se desava za vreme bojkota dok drugi glasaju, ali sta posle?

 

Ljutito cu drugog juna da napucim usne i dignem nos i njime param nebo dok glasacki nezainteresovano setam pored dvaju reka ispod Avale - bicu jedan znacajan Ponosni Bojkotas/sica.

 

Au, ubi me ako sam ja razumeo šta si ti napisala :classic_biggrin:

 

Ne treba da se bojkotuje? Pa dobro to je najlakše, ionako nikad nisam voleo bojkote 

Ali tako se odustaje od principijelnog zahteva za fer izborne uslovima itd...

 

Ma dobro kako god. Meni ionako više ništa ne znači nikakvo "poboljšanje" ovde...30 i kusur godina su mi već uzeli, za još 30 više nisam tu. Klinca šaljem napolje, a ja imam i imaću sasvim dovoljno da solidno odradim celu ovu farsu od života u Srbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, fancy said:

 

Au, ubi me ako sam ja razumeo šta si ti napisala :classic_biggrin:

 

 

Objasnicu. Prvo sam se kikotala zbog Savo. Zatim kopirala tekst draze petrovica o Savu. Zatim sam tog istog Sava pohvalila jer se drznuo da izremeti sve oni koji su do juce naivno mislili da je Savo neki naucnik, neki ekolog, neki opasno obrazovan mlad covek operisan od bilo kakve politike. Zatim sam ovog nesrecnog Savo gledala zgadjeno kao neku bubu jer je obican politicki karijerista koji izlazi na izbore ali nece da se mesa sa `nizom politickom rasom`, pritom gomila nas do skoro nije ni cula za njega.

 

A zatim sam se pitala kako je zamisljen Bojkot. I sta se time dobija. Da li pomocu Bojkota, Milos Jovanovic i istomisljenici, postizu nesto vece od onoga sto bi postigli izlaskom na izbore. Principijelni su. Ne daju legitimitet Beogradu time sto drugog juna sede na stiroporu i strajkuju gladni i zedni. Narod zbunjen. Taman su ljudi imali za koga da glasaju kad ono opet Stiropor. 

 

Koja sprdnja od drzave...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...pre par minuta procitam basarine kolumne od juce i od danas.

(Uopste ne sumnjam u to da se sa ovim nece sloziti ni oni koji se sa time slazu) :lol_2:

 

evo nekih delova:

 

Juce:

............Šta je, dakle, sistemska greška opozicije? U Srbiji se uobičajilo uzimati zdravo za gotovo da je cilj opozicionih politika osvajanje vlasti. Problem je u tome što uspentravanje na vlast nije cilj, nego sredstvo, da ne kažem baš alatka. Stvarni cilj politike je da osvojenu vlast i njene poluge iskoristi da svoje političke ideje sprovede u delo. Naravno, u skladu s mogućnostima.

U ovakvoj postavci stvari sasvim je razumljiv opozicioni cilj da Vučića strmopizidi s vlasti - u toj stvari je, da kažemo, opozicija sistemski u pravu - ali tu se odmah ubacuje sistemska greška - u stvari više njih - jer na Vučićevo mesto pretenduju svi - i slovima svi - opozicioni lideri. To se u kompjuterskoj terminologiji zove data overflow, posle čega sledi (srećom figurativno) tzv. blue screen of death.

 

 danasnja:

......Na prvom mestu to je vera - čvrsta gotovo kao vera Amazonaca da pomoću magije mogu eskivirati bolest i smrt - da se neki cilj, u datom slučaju uspentravanje na vlast, može postići odustajanjem od nadmetanja za vlast, tj. jednog od dva načina da se cilj ostvari - pomen drugog mogućeg načina, nasilnog strmopizda, navodi vrapce na smeh - i sve to temeljiti na nadi da će se neko, negde u belom svetu, struniti što stranke, nazovimo ih A, B i C, nisu učestvovale na izborima i time „nisu dale legitimitet“. Ima tu još nada, sublesastijih u nadu u neočekivanu silu koja će se pojaviti sa „kolektivnog zapada“ i rešiti stvar. To je nada bojkot-efendija da će izdajnici koji su se odlučili na izlazak na izbore doživeti fijasko, time dokazati da su bojkot-efendije bile u pravu i na kraju i jedni i drugi dobiti karu.

 

 

 

Edited by Mama_mia
bold
Link to comment
Share on other sites

Koliko je ludilo zahvatilo Srbe pokazuje i ova histerija oko izlaska ili bojkota izbora. Za to vreme disciplinovana "vojska" sns glasača oštri olovke i dobija raspored gde da glasa. Ne zanima njih ni Marinika ni Ćuta ni Lazović ni Savo, ne zanima ih ništa sem da odrade zadatak i AV zadovolji svoje gazde. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Perkos2 said:

Koliko je ludilo zahvatilo Srbe pokazuje i ova histerija oko izlaska ili bojkota izbora. Za to vreme disciplinovana "vojska" sns glasača oštri olovke i dobija raspored gde da glasa. Ne zanima njih ni Marinika ni Ćuta ni Lazović ni Savo, ne zanima ih ništa sem da odrade zadatak i AV zadovolji svoje gazde. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/26/2024 at 11:12 PM, Klotzen said:

Ne znam čoveka,

Bio je član "Treće Srbije",pokreta nastalog spajanjem dve organizacije..jedna je valjda bila neka "Prosperitetna Srbija" (tako nešto...),a druga je bila odvojeni deo Dveri. Onaj pod Glišićem kojem je Bole isključio iz stranke..uglavnom - nacoš.
Takvog Savo kandiduje u Novom Sadu.

Doduše,bio je deset godina mlađi..možda je promenio svetonazore..:classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

Nisam uspeo da ispratim kada kako i zbog cega tacno se opozicija podelila, ali taman kad smo pomislili da je Vucic u nok daunu makar u BGu, lik ustaje kao Roki Balboa i uzvraca iz sve snage.

Sa jedne strane, znam da makijato opozicija nije bas grupa najsposobnijih i najbistrijih ljudi, ali vise ne bih mogao da se zakunem da sad vec neko nije izbusio priču.

Za nas bi na kraju najbolje bilo da je Nestorovic izasao iz ormara i zarad odbrane Beograda od stranih placenika napravio vlast sa SNSom, pa da vladaju sa tankom vecinom.

Ovako je resio vise problema, razjebao je opoziciju, uneo defetizam medju glasace, a Nestorovica sacuvao kao trojanca za kad mu bude bilo potrebno.

 

Jedino sto je trebalo opozicija da uradi je da ostane zajedno, pa kakvu god odluku da donesu, bojkot ili izbori. 

Jbg, znam da im nije lako, 90ih i 2000. Milosevic nije imao svecani docek u Jelisejskoj palati, lova se slivala spolja u DOS, životni standard je bio dno, ali pokazite makar malo neke ozbiljnosti. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Upravo tako.

U kakvom glibu se nalazimo pokazuje i kandidovanje raznih "opozicionih" listi koje kao najnormalniju stvar uspeju da skupe 10+ kila potpisa,a onda na izborima ne osvoje ni pola tih glasova..a svako ko je iole u materiji vrlo dobro zna koliko je posla neophodno da se skupi i overi hiljadu potpisa,a kamoli deset hiljada..govorim o manjim organizacijama..ne o velikim partijskim mašinerijama. Članstvo jedne DS,koja ja spala na nivo cenzus-stranke,treba dobrano da oznoji zadnjicu za ovaj posao..dok vidimo da pečurka-organizacijama to nije nikakav problem..što može da znači samo jednu od dve stvari - ili im se potpisi falsifikuju ili im ih skuplja SnS..

Plus,ispostavlja se da ovde svi imaju cenu..samo je pitanje koliku. To meni pokazuju kandidature Dejana Žujovića i onog "Ćale,ovo je za tebe" debilka.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Drug Crni said:

Koliko se skuplja za lokalne?

Ovako je u Zakonu o lokalnim izborima...

Za proglašenje izborne liste potrebno je da je svojim potpisima podrži:

1) 200 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima najviše 20.000 upisanih birača;

2) 300 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima najviše 30.000 upisanih birača;

3) 500 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima najviše 50.000 upisanih birača;

4) 600 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima najviše 70.000 upisanih birača;

5) 800 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima najviše 100.000 upisanih birača;

6) 1.000 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima najviše 500.000 upisanih birača;

7) 3.000 birača u jedinici lokalne samouprave koja na dan raspisivanja izbora ima više od 500.000 upisanih birača.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nisam ni znao da je ovo menjano. Pre je bilo 30 potpisa po kandidatu. Tako da su ove manje liste skupljale 60 ili 90 potpisa u ovim manjim opštinama gde ima 20-30 odbornika na lokalu. Ovaj zakon otežava malim lokalnim pokretima da se kandiduju jer ih izjednačava sa velikim strankama u broju potpisa.

 

Preko 500k birača važi samo za gradske BG izbore. Ostali su svi između 200-1000, manjine pola od toga.

Link to comment
Share on other sites

Uzasna odluka opozicionara i ne znam sta je cilj bilo ovima sto bojkotuju bilo ovima sto izlaze, osim da glume ikebane rezimu? Prvo, sta je uopste bio cilj bojkota? Da se opet nista ne radi, da Djilas, Lazovic ili Jovanovic izadju i kazu "eto, glasalo je samo 29%, shame!" Sta ce to tacno da promeni? Tek sad vise nema nista od bojkota, jedini cilj koji ce biti postignut je da SSP, NDSS, POKS i SRCE nemaju odbornike u skupstini Beograda. 

 

Sa druge strane, ovi sto izlaze postizu isto ono sto su postigli i NDSS, POKS, PSG pre cetiri godine, da budu izmesani sa ociglednim Vucicevim malim listama, dobiju koji procenat i samo pokazu da "Beograd zeli svog kralja Aleksandra". 

 

Potpuno sumanuto je sto makar nije pokusano da se dodje do kompromisa, mislim sumanuto ako svi oni uopste zele kraj Sarumanizacije Srbije, a mozda i ne zele, mozda im je super ovako kao ikebanama koje glume da u Srbiji postoje slobodni izbori. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam na koji nacin ce biti izmesani sa Vucicevim malim listama, niko nece preci cenzus. Jedino ako Vucic to po nalogu ne odradi ali ce time svoj procenat svesti ispod 40% a ne znam koliko mu je to u interesu. Po nervoznim i agresivnim nastupima Ponosa i Djilasovih poslednjih dana vidi se da su se zajebali. Jedino ko tu radi svesno ili nesvesno za Vucica su oni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

 

Potpuno sumanuto je sto makar nije pokusano da se dodje do kompromisa, mislim sumanuto ako svi oni uopste zele kraj Sarumanizacije Srbije, a mozda i ne zele, mozda im je super ovako kao ikebanama koje glume da u Srbiji postoje slobodni izbori. 

 

Kao sto je vec neko napisao, ja misim da bi Kurodobrica bio presrecan da zabode neku lokalnu kancelarijicu, ali samo uzi centar BGa, da se ispija kafica i kenja po Tviteru. 

Prvo sam mislio da Evropljani i Murikanci drze Vucica jer im je obecao ustupke i pre svega granate za Ukrajinu, a posle razmisljam: Pa ko da npr Pavle i Dobrica ne bi hteli da pojacaju proizvodnju i isporuce municiju Ukrajini, ali posle razmisljam da su ovi stranci njih pogledali, ukapirali da ne umeju ni kosacicu za travu da upale i rekli: ove ce svi zivi da prejebu, daj onu stabilnu budalu nek tera jos malo... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...