Jump to content

Abortus, retorički


Darth Bane

Recommended Posts

On 5/19/2019 at 2:58 PM, bohumilo said:

...  da ubiju nerodjeno dete ...

Mislim da je ovo najveci kamen spoticanja i izvor neslaganja.

 

Dakle, treba da rascistimo u kojoj fazi embrion -> postaje fetus -> postaje nerodjeno dete. To sigurno necemo resiti na forumu, odgovor moze dati samo struka, a ni to ne bas precizno. Zato se uzima u obzir i neka "siva zona" koja se uvek postavlja u korist deteta.

 

Ljudi koji su pisali i izglasali ove zakone ne prave razliku. Za njih je svaki abortus isti kao da je uradjen dve nedelje pre predvidjenog datuma porodjaja, kada bi to stvarno bilo ubistvo deteta. Ali embrion je samo nakupina celija koje se jos uvek razmnozavaju. To nije nerodjeno dete. Mada postoji verovatnoca, nije cak ni 100% sigurno da ce se razviti u dete (necu ovde u detalje ili medicinsku terminologiju).

Zato sam uveren da zenama (dakle, ne majkama - jer dok nema deteta nema ni majke) treba omoguciti abortus na zahtev tokom prva tri meseca trudnoce. Neku kasniju granicu i za nju odgovarajuce indikacije neka odredi struka.

 

Autori ovih drakonskih zakona koji potakli raspravu, jasno je, nisu konsultovali profesore ginekologije i pedijatrije nego popove.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2019 at 2:58 PM, bohumilo said:

da ubiju nerodjeno dete

 

 

Znam da ti je ovaj deo recenice u drugacijem kontestu, ali ocito da u Alabami, konzervativnom leglu "pro life" marketinga nemaju problem da ubijaju rodjene. 

 

https://www.latimes.com/opinion/readersreact/la-ol-opinion-newsletter-alabama-abortion-20190518-htmlstory.html

 

Znam da se radi o kriminalcima, nisam protiv smrtne kazne za neke zlocince, ali zar to nisu dvostruki standardi ako se vec pozivaju na spasavanje zivota? 

 

Quote

Michael Brandon Samra might have briefly hoped his life would be spared the day before Alabama executed him on Thursday. For it was then, on Wednesday, that the only official with the unilateral authority to grant the convicted murderer a reprieve declared “every life” — really, every life — to be a sacred gift from God.

--------

Apparently, Ivey’s not averse to returning some of God’s sacred gifts, since as governor she’s overseeing the planned execution ... of Michael Brandon Samra, who was 19 years old when he took part in the quadruple murder of the family of a friend angered by the father’s refusal to let him borrow a pickup truck. The ringleader, who was 15 at the time of the crimes, is serving life in prison.

In fact, since Ivey assumed office two years ago last month, Alabama has executed six other men,  ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

Licemjeri. 

 

Znas sta je najgore - sto se uglavnom ti pro-life zalazu i za ukidanje kontracepcije, i ne dozvoljavaju sexualno obrazovanje.

Mnozite se - a posle, pa jbga to je tudj problem.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Znas sta je najgore - sto se uglavnom ti pro-life zalazu i za ukidanje kontracepcije, i ne dozvoljavaju sexualno obrazovanje.

Mnozite se - a posle, pa jbga to je tudj problem.

 

Znam. Oni (pro-fetusari) uopste ne namjeravaju da pomognu podizanja svijesti kroz obrazovanje i klinike da bude manje nezeljenih trudnoca, nego samo bi da zabranjuju. Kao sto smrtna kazna uopste ne utice na broj ubistava, tako ni zabrana abortusa nece nimalo uticati na broj nezeljenih trudnoca. Samo ce kaznjavati zene. Sramota. I ovi sto podrzavaju ovu zabranu su zeno-mrsci, nista drugo. Imaju problem s time da zena ima pravo na svoje tijelo i reproduktivni sistem. Meni nije jasno kako neko moze biti za oduzimanje tako fundamentalnog prava svojoj majci, sestri ili suprugi? Njih ne treba zvati pro-lajferima, nije to nikakav pro-life, to je pro-fetus jer da je pro life, kao prvo, kako ce iko ocekivati dobro majcinstvo od zene koja je prisiljena da rodi, a drugo, jos gore, je sto isti ti koji bi prisiljavali uopste ne namjeravaju ucestvovati u podizanju te djece, nego zavrsavaju po kojekakvim foster-homes gdje je lutrija u kakvu kucu ulazis i kakav tretman dobijas. Nerijetko ta djeca imaju problema sa mentalnim zdravljem, rano stupanje u seksualne odnose i nezeljena trudnoca i dosta drugih posljedica takvog odrastanja. Kako to moze biti ikakav pro-fucking-life?

 

Meni je to sve fuj, sa gadjenjem citam neke postove ovdje.

Edited by Honey Badger
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

Meni je to sve fuj, sa gadjenjem citam neke postove ovdje.

Pazi foster care je izmisljen kao humaniji nacin smestaja nezeljene ili ostavljene dece - medjutim i to je vec puni kapaciteti. Za visam bi valjda trebali da se vratimo na Olivera Tvista, a koliko je to humano.... valjda smo odmakli od 19 veka, i abortusa ofingerom (jbte setih se kako se zove :classic_smile:)

 

Zamisli kako neki postovi samo izgledaju zenskim forumasima, brrrrr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/19/2019 at 10:13 PM, Eddard said:

 

Uh... pa prevazišli smo valjda taj stadijum u kojem je seks samo sredstvo za razmnožavanje...

Nemam nista protiv, samo svaka odluka nosi posledice, ja ne mislim da nerodjeno ljudsko bice treba da ih placa.

 

On 5/19/2019 at 10:45 PM, Plavi Golub said:

 

Tebi nezeljena trudnoca ne moze da se desi sa bilo kakvim posledicama po tvoje zdravlje i zivot. Zato ti se i moze da filozofiras bez cvrstog stava...

 

....

Bilo bi zanimljivo da li bi te, da te zivot stavi u situaciju negiranje tvoje individualnosti od strane nekog kome se moze,to dovelo do preispitivanja.

...

 

Te individualne slobode na nacin kako ih ti tumacis su moguce jedino na racun uskracivanja individualnih sloboda drugima. Posto si daleko od glupog ti to znas,.

Nema potrebe da lazes, podmeces i nagadjas o tome sta ja znam i mislim, posto obicno to sto mislim i napisem. A kad vec pitas: potpuno suprotno, najdublje sam ubedjen da je puna zastaita privatne svojine (pocevsi od vlasnistva nad sopstvenim telom) - a to je TO "kako ja tumacim individualne slobode" - jedini konzistentan (dakle da je moguce da vazi za svakog coveka) nacin da se definisu i zasnuju ljudska prava, tako da covek koji upraznjava svoje pravo nikada NE ometa drugog coveka da upraznjava svoje.

 

 

On 5/20/2019 at 4:48 AM, Angelia said:

1. Jel to vazi i za pilulu morning after?

 

2. Vidi ovako, ako bi kontracepcija bila 100% efikasna, i recimo svim tinejdzerima data kontraceptivna sredstva (naravno nasilno jer kako cemo ih spreciti da ne istrazuju), tih trudnoca ne bi bilo. Znaci efikasno bi se sprecilo njihovo radjanje, hoces onda i da se bunis protiv kontracepcije? Koja je onda razlika u tome sto je to radjanje spreceno u stadijimu prvih pet meseci?

 

1. Ne

 

2. Ne razumem kako mislis "data nasilno"? U svakom slucaju ne mislim da nekome treba uskracivati pravo da ima sex bez ikakvih kontraceptivnih sredsatav. Takodje, necu "da se bunim" ni protiv kontracepcije, svaka vrsta i nacin sexa je legitiman dokle god su obe (ili da kazem "sve") zainteresovane strane doborovoljno pristale. Moralni (i pravni) problemi nastaju kada se stvori trece ljudsko bice...

 

8 hours ago, zoran59 said:

Mislim da je ovo najveci kamen spoticanja i izvor neslaganja.

 

Dakle, treba da rascistimo u kojoj fazi embrion -> postaje fetus -> postaje nerodjeno dete. To sigurno necemo resiti na forumu, odgovor moze dati samo struka, a ni to ne bas precizno.

Slazem se, i na to pitanje postoji citav kontinuum odgvora (od kojih su neki manje a drugi vise tacni), zbog toga ja mislim da je najbolje da se to pitanje (kao i svako drugo) resava na sto nizem nivou - npr, uvek bolje na nivou savezne drzave nego na federalnom noviu - da bi reprezentovao vrednosti lokalnog stanovnistva po tom pitanju.

 

6 hours ago, Baby said:

 

Znam da ti je ovaj deo recenice u drugacijem kontestu, ali ocito da u Alabami, konzervativnom leglu "pro life" marketinga nemaju problem da ubijaju rodjene. 

 

https://www.latimes.com/opinion/readersreact/la-ol-opinion-newsletter-alabama-abortion-20190518-htmlstory.html

 

Znam da se radi o kriminalcima, nisam protiv smrtne kazne za neke zlocince, ali zar to nisu dvostruki standardi ako se vec pozivaju na spasavanje zivota? 

 

 

Haha, kakav tekst i komentar. Ocigledno da u laznim medijima, leglu anti-life propagande (i to ne samo po pitanju abortusa, nego gotovo po svim drugim pitanjima) ne prave razliku izmedju nevine bebe i ubice koji zasluzuje najtezu kaznu. Dvostruki standardi :ajme: ? Zamislite licemerja, neko misl da nevini ljudi i kriminalci i treba da budu podvrgnuti "dvostrukim standardima" u pogledu tretmana, da zivot, sloboda i ljudska prava prvih nikada ne smeju biti ugrozena, dok, gle cuda, misle da treba da postoje citave institucije (zvane "zatvori") koji sluze za uskracivanje slobode drugima.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bohumilo said:

Nema potrebe da lazes, podmeces i nagadjas o tome sta ja znam i mislim, posto obicno to sto mislim i napisem. A kad vec pitas: potpuno suprotno, najdublje sam ubedjen da je puna zastaita privatne svojine (pocevsi od vlasnistva nad sopstvenim telom) - a to je TO "kako ja tumacim individualne slobode" - jedini konzistentan (dakle da je moguce da vazi za svakog coveka) nacin da se definisu i zasnuju ljudska prava, tako da covek koji upraznjava svoje pravo nikada NE ometa drugog coveka da upraznjava svoje.

 

Kako li bi to zene kao individue dosegle potpunu individualnu slobodu vlasnistva nad svojim telom, a da ih ne ometaju? Molim konkretan odgovor.

 

Apropos ovog podmetanja.

 

Bukvalno se uocava matrica. Sve neka velika filozofija, a kad covek ukaze na ono sto je ocigledno iz postova, ju onda je to podmetanje ili nerazumevanje tog vrhunskog intelekta. 

Sve u magli, sve nedefinisano da se ne bi uhvatio ni za glavu ni za rep. A kad se satera u cosak, podmetanje.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prosto pozeli covek da vam ponudi na dugogodisnje staranje neko nezeljeno dete sa svim teretom koji nosi da tu svoju filozofiju i visoku moralnost iskazete onako prakticno, a ne samo kao teoreticari.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bohumilo said:

 

1. Ne

 

2. Ne razumem kako mislis "data nasilno"? U svakom slucaju ne mislim da nekome treba uskracivati pravo da ima sex bez ikakvih kontraceptivnih sredsatav. Takodje, necu "da se bunim" ni protiv kontracepcije, svaka vrsta i nacin sexa je legitiman dokle god su obe (ili da kazem "sve") zainteresovane strane doborovoljno pristale. Moralni (i pravni) problemi nastaju kada se stvori trece ljudsko bice...

 

1. Zasto ne?

2. Mislim da ces morati da primoras dobar deo tinejdzera da uzme kontracepciju, jer ili ce da imaju kontraindikacije, ili su roditelji religiozni i protive se kontracepciji. Nema kod dece dobrovoljnog pristanka, to valjda znas, za to moras da budes consenting adult. Ali jebiga ti bi da deca prave decu. 

moralno, i njihovi roditelji misle da je moralno, pogotovo u ovim drzavama gde se to i gura.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Pazi foster care je izmisljen kao humaniji nacin smestaja nezeljene ili ostavljene dece - medjutim i to je vec puni kapaciteti.

 

Ne razumem kako je tu popunjen kapacitet? Svaka porodica je potencijalno utociste za neko dete.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Honey Badger said:

 

Necu ni da zamisljam, dovoljna mi je trauma i ovako. 

 

Bukvalno da covek pozeli da ima neki uredjaj da detektuje na vreme ovakve ljude, pogotovo cinicnu, «ugladjenu» formu. Kao da me neko translirao u vreme inkvizicije. 

 

Da se covek stresa za zensku decu jednog dana da ne zavrse okruzene ovakvima sto u porodici, sto u okruzenju. Jezivo.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ne razumem kako je tu popunjen kapacitet? Svaka porodica je potencijalno utociste za neko dete.

 

Koliko si ti spreman da ih prihvatis da se o njima licno staras?

 

Puna Zvecanska ceka na tebe.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ne razumem kako je tu popunjen kapacitet? Svaka porodica je potencijalno utociste za neko dete.

Ja ne razumem kako ti ne razumes. Zalazes se protiv abortusa a delio bi decu kao slatkise! Razmisli sta pricas.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ne razumem kako je tu popunjen kapacitet? Svaka porodica je potencijalno utociste za neko dete.

Zato sto ljudi nece da podizu tudju decu, recimo kao ti. Foster care je volonterska - i samo da znas kakvi se sve prijavljuju.

 

Kako mislis svaka porodica? Sta da neces da sad zastupas i da usvajam decu koju je neko drugi radjao, kad si lepo rekao da ti ne bi?

Link to comment
Share on other sites

OMG, kako sve bukvalno shvatate.

Prvo ja sam mator za klince, nemam vise snage za to, iskren sam i kazem sta mislim, ne pretvaram se. Mogao sam reci da bih prihvatio neko dete i sta bi to promenilo u vasem reagovanju, nista.

Ono sto ja mogu sada je da dam mesecni prilog za neko dete, tamo negde. Medjutiim kazu da dva miliona parova ceka na usvajanje u USA, tako da je moje pitanje bilo odakle zakljucak da su kapaciteti popunjeni?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bohumilo said:

 

Haha, kakav tekst i komentar. Ocigledno da u laznim medijima, leglu anti-life propagande (i to ne samo po pitanju abortusa, nego gotovo po svim drugim pitanjima) ne prave razliku izmedju nevine bebe i ubice koji zasluzuje najtezu kaznu. Dvostruki standardi :ajme: ? Zamislite licemerja, neko misl da nevini ljudi i kriminalci i treba da budu podvrgnuti "dvostrukim standardima" u pogledu tretmana, da zivot, sloboda i ljudska prava prvih nikada ne smeju biti ugrozena, dok, gle cuda, misle da treba da postoje citave institucije (zvane "zatvori") koji sluze za uskracivanje slobode drugima.

 

 

Sve si rekao. Fox ne gledam, tako da cemo tesko pricati o bilo cemu, hvala!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

OMG, kako sve bukvalno shvatate.

Prvo ja sam mator za klince, nemam vise snage za to, iskren sam i kazem sta mislim, ne pretvaram se. Mogao sam reci da bih prihvatio neko dete i sta bi to promenilo u vasem reagovanju, nista.

Ono sto ja mogu sada je da dam mesecni prilog za neko dete, tamo negde. Medjutiim kazu da dva miliona parova ceka na usvajanje u USA, tako da je moje pitanje bilo odakle zakljucak da su kapaciteti popunjeni?

Zvanicne zalbe i istrazivanja:

 

The number of U.S. children in foster care has been on the rise since 2012, and most experts agree that the upward trend will continue.

But how are states doing at ensuring there are enough foster homes and other placements to take these children in?

The Chronicle of Social Change recently completed a state-by-state research project to determine whether this increase in foster youth has been met with a proportional increase in foster homes.

The simple answer, for at least half of the states in this country, is no. Our report, “The Foster Care Housing Crisis” shows that at least half the states have seen their foster care capacity decrease since 2012.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Medjutiim kazu da dva miliona parova ceka na usvajanje u USA, tako da je moje pitanje bilo odakle zakljucak da su kapaciteti popunjeni?

A ovo stvarno nemam pojma ko kaze i sta kaze, cinjenica je da se broj dece u foster care povecava svake godine.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovako kaze Google:

 

Some sources estimate that there are about 2 million couples currently waiting to adopt in the United States — which means there are as many as 36 waiting families for every one child who is placed for adoption.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

Ovako kaze Google:

 

Some sources estimate that there are about 2 million couples currently waiting to adopt in the United States — which means there are as many as 36 waiting families for every one child who is placed for adoption.

 

Proces usvajanja je uzasno komplikovan i dugacak. Nece oni prepustiti bas svakom od tih parova dete na usvajanje, mnogi nece ni proci kriterijume koji se zahtevaju da ispunjavas da bi usvojio dete. Zele da sprece zanemarivanje i zlostavljanje, sto se cesto desavalo posle usvajanja. 

Osim toga, nisu deca bombone pa da udjes u radnju i pokupis par komada, a tako bi trebalo da se ponasaju i prema tek zacetoj "deci" i malo misle ako ne na majku, nego na njegovu sudbinu. Zaista nemam nista protiv ako svaku nezeljenu trudnocu koja zavrsi radjanjem usvoje ti sto usvajaju zakone, hrane i skoluju tu decu onako kako dolikuje. Ali posto znamo da se to nece desiti, nego ce ta deca u vecini rasti na ulici ili po domovima ili biti zlostavljana, nikada se necu sloziti sa takvim represivnim merama koje ce unisititi minimum dva zivota: majka i dete. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Baby said:

 

Proces usvajanja je uzasno komplikovan i dugacak. Nece oni prepustiti bas svakom od tih parova dete na usvajanje, mnogi nece ni proci kriterijume koji se zahtevaju da ispunjavas da bi usvojio dete. Zele da sprece zanemarivanje i zlostavljanje, sto se cesto desavalo posle usvajanja. 

Osim toga, nisu deca bombone pa da udjes u radnju i pokupis par komada, a tako bi trebalo da se ponasaju i prema tek zacetoj "deci" i malo misle ako ne na majku, nego na njegovu sudbinu. Zaista nemam nista protiv ako svaku nezeljenu trudnocu koja zavrsi radjanjem usvoje ti sto usvajaju zakone, hrane i skoluju tu decu onako kako dolikuje. Ali posto znamo da se to nece desiti, nego ce ta deca u vecini rasti na ulici ili po domovima ili biti zlostavljana, nikada se necu sloziti sa takvim represivnim merama koje ce unisititi minimum dva zivota: majka i dete. 

 

Ja samo kazem da prema ovim informacijama kapaciteta ima, sve ostalo sto kazes moguce da je tacno, ali se ipak svodi na predpostavku da po default-u ce usvojena deca biti zlostavljana, sto ne mogu da prihvatim da je razlog da im se uskrati zivot.

Mozda bi bilo bolje pokrenuti raspravu zasto se desavaju nezeljene trudnoci u tako velikom broju?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:

 

Kako li bi to zene kao individue dosegle potpunu individualnu slobodu vlasnistva nad svojim telom, a da ih ne ometaju? Molim konkretan odgovor.

Ne razumem pitanje! Ali sta god si naumila da pitas ovim odgovor je - "isto kao i muskarci" (cast izuzetnoj situaciji o kojoj se raspravlja na ovoj temi - kao i nacelno roditeljstvu - gde je pravo zene suprotstavljeno pravu deteta, a cije zadovoljavajuce razresenje jos nemamo).

 

 

6 hours ago, Angelia said:

1. Zasto ne?

2. Mislim da ces morati da primoras dobar deo tinejdzera da uzme kontracepciju, jer ili ce da imaju kontraindikacije, ili su roditelji religiozni i protive se kontracepciji. Nema kod dece dobrovoljnog pristanka, to valjda znas, za to moras da budes consenting adult. Ali jebiga ti bi da deca prave decu. 

moralno, i njihovi roditelji misle da je moralno, pogotovo u ovim drzavama gde se to i gura.


1. Pa tako pise u zakonu za koji si me pitala, to treba njih da pitas.

2. Mislim da necu morati nikoga ni na sta da primoravam, odgoj dece prepustam njihovim roditeljima.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Ja samo kazem da prema ovim informacijama kapaciteta ima, sve ostalo sto kazes moguce da je tacno, ali se ipak svodi na predpostavku da po default-u ce usvojena deca biti zlostavljana, sto ne mogu da prihvatim da je razlog da im se uskrati zivot.

Mozda bi bilo bolje pokrenuti raspravu zasto se desavaju nezeljene trudnoci u tako velikom broju?

 

Razumem ja sta ti kazes, ali kada bi statistika raspolozivog prostora bila dovoljna, medjutim nije i ne treba da bude. 

Razlog je da im se uskrati zivot koji ti u njihovoj kozi nikada ne bi zeleo da zivis i to na vreme. 

 

Nemam nista protiv da se raspravlja o nezeljenim trudnocama, ali kako tece razgovor ovde na temi, vidim da ce za nezeljene trudnoce biti uvek i svakako krivica i odgovornost usmerena samo u pravcu zenskog pola, dok u trudnoci ucestvuju dvoje suprotnog pola. 

 

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...