Jump to content

Recommended Posts

mladji vjerojatno ne znaju ko su ovi animirani likovi, i zasto su postali simboli, pa evo pojasnjenja. Vucko, maskota Zimske Olimpijade u Sarajevu 1984, i Zagi, maskota Ljetne Univerzijade u Zagrebu 1987.

 

Zagi.jpg

 

...

 

danas univerzijade nemaju vise takvu ulogu, ali ova odrzana 1987. uveliko je promjenila vizure tadasnjeg Zagreba. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Pletilja said:

Nisu komunisti vec moja baba tetka (mamina sestra od tetke) 83 godine, francuski djak

 

taman uhvatih sto bi eventualno baba tetka moglo znacit (dakle ne moja, vec tetka od moje mame) kad dodjoh do zagrade, i tu mi se sve srusilo. mamina sestra od tetke? cije tetke? mamine? ako mamina tetka ima sestru, onda je i ta sestra mamina tetka, zar ne? ako je pak baba tetka cerka od mamine tetke, onda je to mamina sestricna, a ne baba tetka. zar ne?

 

misim, nije ovo prvi put da pokleknem pred takvim izazovima, molio bih za pomoc.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Sestra od tetke je ćerka mamine ili tatine sestre. Dakle, nije tetkima sestra, moglo bi se reče, možda i pravilnije, sestra po tetki. 

Kod nas se kaže sestričina za sestrinu ćerku.

Analogije važe i za stričeve, ujake, njihovu decu, to su nam braća ili sestre od strica, ujaka iliti po stricu, ujaku. 

Baba tetka, deda ujak su tetka ili ujak naših roditelja. Ne može gramatika da isprati sve moguće relacije. Ili, ne možemo mi gramatiku.

 

Link to comment
Share on other sites

a kod nas se kaze sestrična za ćerku od tetke. sestrina ćerka je nećaka ili nećakinja. baba tetka je dakle mamina ili tatina tetka? ok. osim ako Pletiljina baba tetka nije neka zapetljanija verzija. 

 

e, pa imao sam ja baba tetku! ček, imao sam ih više! :classic_biggrin: kako se to onda kaže u pluralu - imao sam baba tetke, ili babe tetke? jedna u Osijeku, druga u Vinkovcima, treća u Beogradu (ta je pravila najbolje gibanice na svijetu), četvrta u Villanyju (mađarski dio Baranje), peta u Herceg Novom, šesta u Sarajevu, vrag će ga znati, možda ih je još bilo. a i te tvoje kako iz zoveš dede ujake sam imao. jednog čak u Ameriki. u biti, jedan je još uvijek živ, eno ga u Sarajevu. broji preko 100 i redovito piše (ne meni, ja ga nažalost nikad i nisam upoznao).

 

...

 

ček malo, a kako se onda kaže suprug od babe tetke? i kako se kaže supruga od dede ujaka? nisu valjda deda tetka i baba ujak?

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Padao svu noć:

IMG-20200324-060312.jpg

 

IMG-20200324-060344.jpg

 

IMG-20200324-060432.jpg

 

IMG-20200324-060522.jpg

 

IMG-20200324-060605.jpg 

 

Jedniom sam procitao negdje, da u Londonu kisa pada najcesce za vikend zato sto je manje saobracaja, pa se izduvni gasovi malo razmaknu i propuste kisne oblake. Pitam se, ima li ovo veze sa time sto su avioni na zemlji, sto je dosta privrede prakticno stalo?

 

Srecom, ti si svoj bob pokrio i odradio koliko si mogao, sad samo ubaci koju cjepanicu na vatru i uzivaj.

Link to comment
Share on other sites

Moja mama i gospodja fanatik su sestre po majcinoj liniji, cerke od 2 sestre. Dakle, ako je gospodja fanatik sestra od tetke mojoj mami, meni moze da bude samo - baba tetka, tetka u drugoj liniji.

Kako god, nisam u njenom testamentu jer sam po njenim verskim kriterijumima - antihrist: ona zna da ja prakticno postim cele godine, pratim je na nedeljnim liturgijama koje traju u nedogled, trpim grozno falsiranje pojaca koje mi dize pritisak, zna moju dusu sklonu hriscanskom milosrdju ali ne moze da shvati da ja ne mogu, nisam u stanju, da se pricescujem mada ispunjavam sve uslove, cak se i ispovedam kad i ona, nje radi, da se ne sekira. Sve uradim kako treba da njoj udovoljim i da bude u miru ali kad dodje taj trenutak, i bez Korona situacije, ja jednostavno ne mogu jer imam panican strah od zaraze. Prosle godine me nije pritiskala jer sam se izvlacila na problem sa hronicnim gastritisom pa sam slozila pricu da mozda imam (nemam) helikobakter koji mogu da prenesem drugima  i to je prolazilo. 

Mnogo volim moju baba tetku jer je retko emancipovana zena njenih godina, mnogo je putovala, ima tomove beleski sa tih putovanja u kojima uzivam i znam da je njena briga za moju dushu velika zato sto me voli. Ali ne mogu da delim njenu iskrenu veru u cudo pricesca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pletilja said:

Moja mama i gospodja fanatik su sestre po majcinoj liniji, cerke od 2 sestre. Dakle, ako je gospodja fanatik sestra od tetke mojoj mami, meni moze da bude samo - baba tetka, tetka u drugoj liniji.

 

E, pa ne.

Gospođa fanatik je tebi tetka, njena majka, tetka tvoje majke, je tebi baba-tetka.

:classic_biggrin:

 

Nije mnogo bitno, nego čisto zbog Vjekoslava i Honey Badger-a, da budemo precizni. :classic_biggrin:

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Moja mama i gospodja fanatik su sestre po majcinoj liniji, cerke od 2 sestre. Dakle, ako je gospodja fanatik sestra od tetke mojoj mami, meni moze da bude samo - baba tetka, tetka u drugoj liniji.


A pa nije vam baba tetka, vec samo tetka ali ne rodjena. Baba tetka bi vam bila sestra vase babe. Bar je tako u mom selu 😉

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Smjesne su vam te rodbinske konstrukcije, ni ne pokusavam da shvatim relaciju. Strina-tetka, baba-tetka, mama-tetka... loodnica.

 

Ja imam samo jednog brata, on i ja imamo iste roditelje, majka se kune. Ostalo su rodjaci. Kcerka i sin ocevog brata su mi rodica i rodjak, nikakvi sestra i brat od strica, lomljenje jezika. 

 

A blizi sam s njima nego sa rodjenim bratom. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

Smjesne su vam te rodbinske konstrukcije, ni ne pokusavam da shvatim relaciju. Strina-tetka, baba-tetka, mama-tetka... loodnica.

 

 

 

A, gde su tek, šuraci, zetovi, pašenozi, jetrve, zaove, snahe, sinovci, sestrići...

Pa, svastike, šurnjaje...

Edited by Div
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Div said:

 

A, gde su tek, šuraci, zetovi, pašenozi, jetrve, zaove, snahe, sinovci, sestrići...

Pa, svastike, šurnjaje...

 

Suraci, zetovi, zaove, snahe, sestrici, bratici, to ima. Ne znam za pasenoge, za to sam cuo ali mi nikog nismo tako zvali.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Suraci, zetovi, zaove, snahe, sestrici, bratici, to ima. Ne znam za pasenoge, za to sam cuo ali mi nikog nismo tako zvali.

 

 

 

To ti je muž ženine sestre, tvoje svastike.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Plavi Golub said:


A pa nije vam baba tetka, vec samo tetka ali ne rodjena. Baba tetka bi vam bila sestra vase babe. Bar je tako u mom selu 😉

Koliko sela, toliko obicaja....moja Nada  (gorepomenuta babatetka) se ne bi naljutila zbog onog baba, vec zbog onog tetka:  jedna od prababa* u familiji je  davno naredila da je oslovljavaju sa teta,, ne sa tetka tako da se to tako prenosi kroz generacije.....a ako  je tetka  mlada i neudata, onda je tetica. Moju babatetku zovem jednostavno teta Nada, mada mi je ona - baba tetka....😊

* ta vam je bila crna ovca u familiji, mashamoda, nije htela da ostari ni za zivu glavu, prva je koristila puder, rumenilo i karmin iako je bila paorskog porekla....udali je u 15, zbog lepote....a i zbog silnih hektara koje je nosila u miraz....

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...