Jump to content

Gde su i šta rade


Recommended Posts

25 minutes ago, Drug Crni said:

Znaš kako..živeti u Srbiji i oštro kritikovati vlast i predstavnike vlasti..pa čak i ne samo njih..već i "biznismene", navijače/krimose..nije bezopasna stvar. Tako da anonimnost ne samo da se podrazumeva već mora da bude i garantovana i obezbeđena.
Jer,čak i da si 100% u pravu,gore nevedeni na svojoj strani imaju maltene kompletan državni aparat,a često i više od toga.

Zato ja ne bih ohrabrivao nikoga ko živi ovde da izađe iz anonimnosti. Nadam se da me razumeš iako živiš preko bare. :wink2:

E.sad..to što sam ja na starom forumu pisao pod svojim pravim prezimenom,i što na X mreži pišem sa punim imenom i prezimenom (i slikom) i što otvoreno pišem protiv ove pošasti,govori da sam možda lud..:classic_biggrin:

 

Mozda ce doci trenutak, nadam se, ta revolucija koju zeljno iscekujemo, kada cemo morati da se izjasnimo i stanemo iza nasih reci i nacela, i duboko kompromitujemo nasu anonimnost, mozda i bezbednost. Ne pricam o saradi zvanoj Izbori u Srbiji naravno.
I kad se stvori plodno tle za to, veruem u poslednji preostali bit moje ljudskosti, da necu sedeti iza svog anonimnog korisnickog imena na Vox92, X-u, Fejsu, Fan klubu Arsenala, Ani, itd...

 

Nekoliko puta sam izneo neke podatke o sebi, selo u kojem zivim, kako provodim dane, ime, visinu...
Da neko dodje u selo da me potrazi, dovoljno bi bilo da propita dvoje ljudi za mene, iznevsi visinu i bilo koji drugi prethodno navedeni podatak, otkrice moj puni identitet brze nego Herkul Poaro.

...a mozda ima i do toga sto ljudi sa GPL uglavnom nemaju zacrtane limite u pogledu deljenja svoje privatnosti xD

 

Naravno, u potpunosti razumem ljude koji svoju privatnost i identitet ljubomorno cuvaju, i ja bih vrv tako da nemam napade egzibicionizma 🤣, pa stoga ni sam nikada ne bih ovde objavio tudju sliku bez pristanka te osobe (sto jeste pomalo logicki nedosledno, jer ne bih imao problem i grizu savesti da to uradim npr na Fejsbuku ili IG (da imam nalog) gde je izlozenost dosta veca)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja mogu da pišem pod ounim imenom i prezimenom sa fotografijom, otiskom prsta, JMBG, moja odluka, nije kažnjivo nije ni pametno, ali ne smem di obelodanjujem bilo čiji identitet bez pristanka te osobe, postoje zakonske zabrane, pravila neke grupe, ovog Forume npr, i najvažnije pristojnosti. Možda pravila, naročito ova nepisana nemaju baš jasnu granicu zato ih treba koristiti što strože, restritivnije. 

Znam da mnoge službe, državne ili UZdržavne imaju moje podatke, mogu da ih zloupotrebe, ako mogu onda i hoće, nekada sam prinuđen da ih da, nekad neoprezno sam, dajem svoje podatke, nekad ih , jednostavno kradu, svaki malo veštiji haker može da iskopa moj identitet, ali to ne znači da je to u redu, da je dozvoljeno, da je pristojno. 
Po pretpostavci na Forumu nastupamo anonimno, na nekim drugim mrežama pod svojim imenom, ako nam se ne sviđa ne moramo da učestvujemo, opet se radi o našoj odluci o na šoj privatnosti, tuđu treba da čuvamo.

@fancy reče da je na starom forumu objavio svoju fotku na kojoj je i mali sin, OK njegov izbor, da sam tada komentarisao fotku i da sam je kvotovao to je OK, ali da sada , recimo odem na FB92 kopiram sliku i prenesem je ovde je i zabranjeno i nepristojno iako to ne bi izazvalo nikakvu direktnu štetu ni fanciju ni sinu.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ovo me sve podseti na Fejsbuk, gde malo-malo pa preleti ko šumski požar onaj nesrećni lanac sreće spam post "Po zakonu tom-i-tom, članu tom-i-tom, obaveštavam kongres, FBI, Mark Cukerberga etc...da ne sme da koristi moje privatne slike bla bla bla..." 

How yes no :lol_2:

 

Ako hoćeš anonimnost - ne šalji svoje slike, ili još bolje - ne slikaj se uopšte, ili najbolje - zajebi internet, stay offline. :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Princip je isti, ne Zoranova objava, nego tvoj stav, nemoj da se slikaš sko nećeš da se javno objavi slika.

Da je Zoran imao sliku samnom i objavio je, ne bih se ljutio, da me pita da objavi dozvolio bih damo uz jak razlog, ali ne mogu da zamislim takav razlog, da sam ja imao sliku sa Zoranom ili bilo kim, ne bih je objavljivao.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Princip je isti, ... tvoj stav, nemoj da se slikaš sko nećeš da se javno objavi slika.

 

Nema nikakve veze sa:

 

2 hours ago, Div said:

Ako nećeš da te siluju, ne izlazi na ulicu i ne nosi suknju.

 

Nivo učitavanja koji emituješ je već ekstremno bezobrazan.

 

Jer da podsetim, napisao sam:

 

3 hours ago, fancy said:

Ako hoćeš anonimnost - ne šalji svoje slike, ili još bolje - ne slikaj se uopšte, ili najbolje - zajebi internet, stay offline. :thumbsup:

 

Ako ti nije jasno nacrtaću ti - kod "ne slikaj se uopšte" se zezam, kao apsurdnu / ekstremnu varijantu opcije 1: "Ne šalji svoje slike".

Što se tiče 3. - budi offline - da, to jeste opcija mnogih kojima je do svoje anonimnosti stalo, znam neke, čudaci...  ali imaju ono što su želeli - Anonimnost na mreži i generalno.

 

No da se vratim na tvoju tvrdnju.

  1. Silovanje je akt koji je (uglavnom, osim u muslimanskim zemljama gde se uglavnom osuđuju žrtve) u civilizovanom svetu krivično delo i procesi i kazne, su regulisan zakonom.
  2. Internet je javni domen u kome po pitanju privatnosti uglavnom vlada anarhija, i u kome se SVESNO ODRIČEŠ većine svojih prava po pitanju privatnosti na društvenim mrežama onog trenutka kad im pristupiš.  Da, to je ono što u većini Fezbuka i Instagrama i sličnih društvenih mreža ti između ostalog piše u onim dugačkim TOS / UA koje ljude mrzi ta čitaju i samo kliknu na OK ili YES. Forumi više-manje, negde je to "kao" regulisano pravilnicima, negde ne, ali svakako niko nikoga ne može da spreči da uzme tvoju, online objavljenu, sliku i radi s njom šta hoće.

Preporučujem ti da se malo obavestiš: Who Owns the Media on Facebook, Instagram or Twitter?

 

Ako ti u svojoj želji za virtue signallingom hoćeš da uporediš te dve stvari ("minić - silovanje" sa "ne slikaj se - objavljivanje slike"), samo izvoli, ali budi svestan da pre svega činiš tešku nepravdu žrtvama silovanja.

 

I da naglasim nešto što je možda implicitno, ali možda ne i eksplicitno, rečeno u mojim postovima - da li je to što neko manipuliše nečijim slikama na Internetu dobro, moralno, lepo, opasno, itd. itd. ili ne, to je sasvim nebitno, o tome ne pričamo - činjenica je da ako si svesno stavio sliku na Internet, odrekao si se bilo kakvih prava po pitanju zaštite svoje privatnosti.  95% ljudi nikad i nemaju problema zbog toga, 5% ima, nekad i gadnih, ali to je jednostavno tako, tako funkcioniše ovaj svet.

 

E, i još nešto - Zoran je stavio sliku drugara, to je sasvim OK.

Da sam se ja slikao s nekim ko je član foruma, to bih uradio svesno znajući da će možda sliku da objavi na forumu, Instagramu, Fezbuku ili bilo gde.  Ako mi to smeta, ne bih se slikao s njim, ali svestan sam da svaki dan može da nastane 500 mojih slika i da završi bilo gde... to je život.  Meni to ne smeta, sumnjam da bi smetalo i Zoranovom drugaru.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ja sam se prilično ofirala govoreći čime se bavim i koristeći moje ime.

Koliko sam shvatila, nama novi/stari ministar sprema nekakav zakon po kom mogu da dobijem otkaz ako pričam, pišem po društvenim mrežama bla bla bla ..protiv vlasti.

No I bez tog zakona da mi vide sliku na ovom forumu, dobila BiH otkaz, tu sumnje nema

@fancyako je neko pristojan i razuman, to je @Div 

Nema potrebe da mu učitavaš učitavanje I lapaš nekakve definicije, znaš šta je hteo da kaže.

Možeš jednom biti i forumaš, ne uvek moderator.

 

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
15 minutes ago, fancy said:

E, i još nešto - Zoran je stavio sliku drugara, to je sasvim OK.

Nisam siguran da li si dobro razumeo:taj drugar je takođe član Foruma.

Edited by Drug Crni
Dopuna posta
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, fancy said:

svestan sam da svaki dan može da nastane 500 mojih slika i da završi bilo gde... to je život.  Meni to ne smeta

Svaki dan gine stotine ljudi u svetu... to je život. Meni to smeta. Mnogi i ginu upravo zato što drugima ne smeta, jer, to je život.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Helena said:

...

@fancyako je neko pristojan i razuman, to je @Div 

Nema potrebe da mu učitavaš učitavanje I lapaš nekakve definicije, znaš šta je hteo da kaže.

Možeš jednom biti i forumaš, ne uvek moderator.

 

 

Molim te poštedi me svojih pasivno agresivnih komentara. 

Hvala.

 

Just now, Div said:

Svaki dan gine stotine ljudi u svetu... to je život. Meni to smeta. Mnogi i ginu upravo zato što drugima ne smeta, jer, to je život.

 

Paralele su ti neukusne. :thumbdown:

 

Da li ćeš nekome izvući suzu iz oka pričom o patnji i nepravdi u zlom svetu u kome živimo mene stvarno ne zanima, ali ono što ne možeš da radiš je da ofrlje porediš ono što sam napisao:

 

5 hours ago, fancy said:

Ako hoćeš anonimnost [na Internetu] - ne šalji svoje slike, ili još bolje - ne slikaj se uopšte, ili najbolje - zajebi internet, stay offline. :thumbsup:

 

sa:

 

4 hours ago, Div said:

Ma,da. Ako nećeš da te siluju, ne izlazi na ulicu i ne nosi suknju.

 

Mislim da sam bio potpuno jasan.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Da sam znala da ce ovako da se `iskomplikuje` obicna opaska o tome da bez pitanja ne bi trebalo objaviti neciju sliku, pa ja bih to rekla jos pre hrista a ne tek prekjuce :lol_2:

 

I znate sta, tacno bih zadavila osobu koja bi me stavila na neku stranicu a da me ne pita. I to potpuno posebno zbog onoga o cemu prica drug crni....A u vezi sa tim, npr. ja sam po nekim pitanjima totalno i stoprocentno politicki nekorektna, necu da me neki `korektan` sretne, prepozna i zakolje....Naravno da je ovo preterivanje, ali bez preterivanja ne moze da se dopre do poJente.

 

Mislim da sam stavila samo jednu svoju sliku na onaj forum, ali nisam rekla ko je to. A istini za volju niko nije ni pitao ko je ta predivna i prekrasna osoba 

 

edit - :lol_2:

 

 

 

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

@Helena

Vidi, ja stvarno više nemam živaca da, već skoro 30 godina, neukima objašnjavam da je Internet nešto na čemu sâmi moraju da čuvaju svoju privatnost, i da su sâmi odgovorni za (eventualne) posledice deljenja iste po društvenim mrežama, forumima itd... Kompanije koje su vlasnici toga su se ogradili od svoje odgovornosti i to je jednostavno tako. 

 

Možemo do sutra da pričamo o tome, ali se principi i ustrojstvo Interneta neće promeniti. 

 

Sad, na sve to neko moju dobru volju i iskren savet (koliko god on drastičan bio, ali kao primer je jako dobar) da uporedi sa religiozno-fundamentalističkim "nemoj da nosiš minić ako nećeš da te siluju" - e, pa jebiga, neće da može.

 

Link to comment
Share on other sites

Narode, mislim da zaista ne treba dizati prašinu ni oko čega. Srela se dva zemljaka, popili pivo na javnom mestu i usput se slikali, a pretpostavljam da niko baš neće prečešljavati policijske baze da bi obojici saznao krvnu grupu, otiske prstiju, omiljeno jelo, JMBG i otvorio lažni račun na nekim egzotičnim ostrvima kako bi tamo prao milione. Slikaju se ljudi po kafićima svaki dan pod imenom i prezimenom, pa nikom ništa. Ne vidim ovde da su dali puno ime i prezime, adrese i ostale podatke, a verujem da ih skoro niko sa foruma ne bi prepoznao da im sutra ili prekosutra prođu ispred nosa.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
2 hours ago, DJ_Vasa said:

Narode, mislim da zaista ne treba dizati prašinu ni oko čega. Srela se dva zemljaka, popili pivo na javnom mestu i usput se slikali, a pretpostavljam da niko baš neće prečešljavati policijske baze da bi obojici saznao krvnu grupu, otiske prstiju, omiljeno jelo, JMBG i otvorio lažni račun na nekim egzotičnim ostrvima kako bi tamo prao milione. Slikaju se ljudi po kafićima svaki dan pod imenom i prezimenom, pa nikom ništa. Ne vidim ovde da su dali puno ime i prezime, adrese i ostale podatke, a verujem da ih skoro niko sa foruma ne bi prepoznao da im sutra ili prekosutra prođu ispred nosa.

 

Mnogi privatni susreti se desavaju na javnim mestima, tako da javno mesto otpada kao argument za. Validan argument protiv su dva kljucna faktlora: privatni susret i [respekt za tudj] licni integritet. Izrazen licni integritet je jedna od prvih stvari koje mi padaju na pamet na pomen nicka Ironside. Da je hteo, objavio bi svoju fotku za onolike godine forumskog staza. Uvek je bolje pitati i dati drugoj osobi mogucnost da izrazi svoju volju, a ne odlucivati u njeno ime pa onda jos i relativizovati i normalizovati nedostatak mere. 

Edited by Cyber
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pogledah "osnovna pravila foruma" jer mi je u secanju da sam procitala nekad davno nesto na temu i evo sta pise izmedju ostalog :

 

"...

Preporučujemo da drugim učesnicima ne ostavljate lične informacije o sebi (brojeve telefona, e-mail, kućne adrese itd.). Takođe, nemojte ostavljati podatke takve prirode o drugim osobama i učesnicima foruma. Istovremeno, molimo da ne špekulišete o identitetu drugih učesnika. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, fancy said:

Jesam, pročitao sam, pa?

To neka frka? 

 

Pa jeste frka ako je objavio sliku sa tim drugarom sa foruma bez da ga je pitao da li je u redu sa tim da je postuje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Da je od pocetka bilo obavezno staviti licnu sliku kao avatar, ne bi sada doslo do ovog problema.

 

ali ako imate slike forumasa a zelite da ih podelite, obradite ih prvo

npr. stavite mu/joj brkove da se ne prepoznaju....samo predlog ako se ne usvoji - onda nista.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
52 minutes ago, Mama_mia said:

 

Da je od pocetka bilo obavezno staviti licnu sliku kao avatar, ne bi sada doslo do ovog problema.

 

ali ako imate slike forumasa a zelite da ih podelite, obradite ih prvo

npr. stavite mu/joj brkove da se ne prepoznaju....samo predlog ako se ne usvoji - onda nista.

 

Ja bih, radje, bradu... ako moze

 

Lepse mi stoji

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Mama_mia said:

 

Da je od pocetka bilo obavezno staviti licnu sliku kao avatar, ne bi sada doslo do ovog problema.

 

ali ako imate slike forumasa a zelite da ih podelite, obradite ih prvo

npr. stavite mu/joj brkove da se ne prepoznaju....samo predlog ako se ne usvoji - onda nista.

Ako vec ima brkove - da ih obrijemo?

Pitam zbog drugarice.

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja bih, radje, bradu... ako moze

 

Lepse mi stoji

 

 

Sto se mene tice to je u redu, ali bradu neka ti stave forumasi koji imaju tvoju sliku a zele da je dele ovde....Javi im.

 

 

2Kronos

 ...naravno sve za lepotu

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...