Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

13 hours ago, Vjekoslav said:

stepenice.jpg

 

10 hours ago, Vjekoslav said:

btw. sivom bojom sam oznacio beton, cija se tvrdoca (bitno) razlikuje od tvrdoce (zelene) travnate (ili tartan) podloge. dakle i to treba uzeti u obzir kada govorimo o "impaktu" kod trcanja stepenicama.

 

 

Trcanje po neravnom i nejednakom terenu je bolje i zanimljivije jer se mora fokusirati kuda noge idu, da ne zapne za neku zilu, busen ili kamen. Dosta zavisi i od obuce ali da za ovaj tvoj primjer zanemarimo sve to i samo se osvrnemo na penjanje uz stepenice. 

 

Da li osoba koja se na tvojoj slici penje uz stepenice ima stopala?

 

Neko bez stopala bi morao patrljkom da uzme oslonac i da podigne tijelo na sljedecu stepenicu i u tom slucaju veci dio impakta bi se prenio sa patrljka na koljeno, a zatim i na kuk sto bi nakon kraceg vremena moglo prouzrokovati blaza i teza ostecenja tih zglobova.

 

E sad da vidimo kako se ova vrsta kretanja manifestuje kod osobe koja p[osjeduje oba funkcionalna stopala:

 

BlP8vGI.jpg

 

Prekrizio sam prva tri crteza jer nisu potrebni za ovu demonstraciju. Ako se osoba penje uz stepenice tako sto se prednjom nogom doceka prstima, Ahilova zila se zategne (izmedju a i b) i time ublazi inicijalni udar (impact) na skocni zglob, a cijela silina udarca se ravnomjerno rasporedi od pete, preko lista (b i c) i preko butine, od koljena do kuka (c i d) sa minimalnim pritiskom na zglobove. Na ovaj nacin se koristi i kineticka energija zapete Ahilove zile koja kod ispustanja, ispali tijelo naprijed i ustedi energiju za sljedeci korak.

 

Smatram da je ovo najkekonomicniji i najbezbjedniji nacin kojim se mogu izbjeci ostecenja i povrede na duze vrijeme. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Godinama sam se penjao uz pokretne stepenice, stotinjak spratova, nikakvih problema nisam imao sa koljenima i uopste.

Jeste da je to mozda malo lakse nego prave stepenice, ali ipak.

Kada sam poceo kao da trcim, koljena su odmah malo zaskripala :classic_blush:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Imam neke kvržice na nogama i doktor je rekao da su to kao proširene vene, ali ništa strašno, treba da nosim neke čarape za vene dok se bavim sportom i da eventualno mažem nečim i da ne postoji opasnost da se prošire i postane nešto opasno.

 

Da li kompresivne čarape imaju tu ulogu? Svejedno sam i ranije hteo da ih kupim jer me nerviraju te kvržice, uvek dižem čarape što više da se ne vide 🙂

 

Ovako nešto

 

https://www.decathlon.rs/p/8552820_kompresivne-carape-za-trcanje-kiprun-crne-zute.html

 

 

Ta sranja ne bole, nisu plava, jedino se povećavaju kada stojim ili čučnem (tada najviše iskoče), kada noga nije pod pritiskom se ni ne vide.

 

Ovako to izgleda, jel ima neko ova govna?

 

1.jpg

Edited by Bek
Link to comment
Share on other sites

On 2/20/2020 at 3:23 PM, Honey Badger said:

i time ublazi inicijalni udar (impact)

 

ali nema udara kod brzog hodanja uz stepenice. razlika izmedju hodanja i trcanja i jeste u tome da se kod hodanja tezina tijela s jedne noge postepeno prebacuje na drugu. primjera radi, kad na natjecanjima sudac primjeti da su brzom hodacu obje noge u zraku (faza leta, aka trcanje), slijedi mu opomena, pa diskvalifikacija. kod hodanja uzbrdo, ili uz stepenice, staje se punom nogom, i tijelo se drzi uspravno. u protivnom se moze (i hoce) dogoditi da poljubis beton (stepenicu), ili da (u planini) skliznes u ambis. 

 

https://net.hr/magazin/zdravlje/uzbrdo-i-po-stepenicama-hoda-se-ovako/

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Bek said:

jel ima neko ova govna?

 

 

Cek' da pipnem...

~~~

Nema kod mene.

 

 

 

Mislim da jesu te kompresivne carape sto ti treba. Imas li dijagnozu da su u pitanju varikozne vene? 

 

Brzinski google daje ove rezultate, pa vidi ima li tu nesto za tebe.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vjekoslav said:

 

ali nema udara kod brzog hodanja uz stepenice. razlika izmedju hodanja i trcanja i jeste u tome da se kod hodanja tezina tijela s jedne noge postepeno prebacuje na drugu. primjera radi, kad na natjecanjima sudac primjeti da su brzom hodacu obje noge u zraku (faza leta, aka trcanje), slijedi mu opomena, pa diskvalifikacija. kod hodanja uzbrdo, ili uz stepenice, staje se punom nogom, i tijelo se drzi uspravno. u protivnom se moze (i hoce) dogoditi da poljubis beton (stepenicu), ili da (u planini) skliznes u ambis. 

 

https://net.hr/magazin/zdravlje/uzbrdo-i-po-stepenicama-hoda-se-ovako/

 

 

Vjeko, mislio sam da pricamo o trcanju uz stepenice, otkud sad brzo hodanje?

 

Uvijek postoji impakt jer - gravitacija. Slazem se da je kod hodanja zanemarljiv i bolje rasporedjen ali moj argument je da ni kod trcanja ne mora nuzno dovoditi do povreda ako se trci pravilno.

 

Do povreda prije ili kasnije svakako dodje ako se tijelo rabi duze vrijeme, sto mozemo primijetiti i kod vrhunskih sportista koji imaju izvanrednu tehniku, ali kod nas rekreativaca, koji smo relativni pocetnici u sportu, zglobovi jos nisu toliko ishabani svakodnevnim, iscrpljujucim treninzima.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Honey Badger said:

Vjeko, mislio sam da pricamo o trcanju uz stepenice, otkud sad brzo hodanje?

 

 pricamo (od samog pocetka) 

Spoiler


On 2/17/2020 at 9:24 PM, Referent said:

 

@Vjekoslav

Negde si napisao da ti je trčanje uz stepenice pomoglo oko kolena. Zar stepenice, naprotiv, nisu smrt za kolena?

On 2/18/2020 at 6:06 AM, Vjekoslav said:

 

ne trcanje, penjanje. kod trcanja uz stepenice preveliki je pritisak na sama koljena (kao i kod cucnja na prstima, umjesto na punom stopalu), plus dakako postoji opasnost od ozljeda. ja sam jos davnih (planinarskih) dana primjetio da nikakvih problema s koljenima nemam kod penjanja, bez obzira na strmost terena, i bez obzira na tezinu ruksaka, vec da problemi nastaju kod hodanja na ravnom, ili pak kod spustanja niz planinu. fakticki, da mi je lakse penjati se nego spustati se. ili pak hodati nizinom, koja je najcesce asfaltirana. sto se stepenica tice, pisao sam o takvom treningu ovdje:

 

 

 

 

 

 

sto je bolje za koljena. ja trcanje uz stepenice ne prakticiram, niti bilo kome preporucujem. ni starima, ali ni mladima.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 pricamo (od samog pocetka) 

  Reveal hidden contents

 

 
 

 

 

 

sto je bolje za koljena. ja trcanje uz stepenice ne prakticiram, niti bilo kome preporucujem. ni starima, ali ni mladima.

 

Slazem se da je hodanje uz stepenice lakse za koljena od trcanja uz stepenice. Kao sto je hodanje generalno lakse za koljena od trcanja.

 

Trcanje uz stepenice ne vidim kao nesto sto nuzno treba izbjegavati, naravno ne treba pretjerivati i treba se cuvati povreda ali svaka fizicka aktivnost nosi mogucnost povredjivanja, bitno je da covjek adekvatno procijeni svoje tjelesne mogucnosti.

 

BENEFITS OF RUNNING STAIRS

As it turns out, when you run (or walk) up stairs, you’re essentially doing a long series of plyometrics – exercises based around quickly exerting maximum force to your muscles. It’s like doing squats and lunges, while working your cardiovascular system at the same time.

Also, stairs use your glutes and hamstrings in ways that you’re probably not used to. There’s anaerobic activity that feels more like sprinting.

 

Speeding up stairs takes a lot of explosive power, so you quickly reach your anaerobic threshold (AT), the point where your body creates more lactic acid than it can process. Training beyond your AT leads to an improved threshold level and ultimately a faster pace before you ‘feel the burn'.

 

HOW TO RUN STAIRS

Here is a simple stair work out you can try.

Warm up easy for 10 minutes (or 1 – 2 miles). End at the base of your favorite set of stairs.
Run up as hard as you can (skipping ever other step if they are “normal” stairs) for about 30 seconds. Make sure you maintain good running form. If your form deteriorates, slow down.
Walk back down immediately. Once you’re at the bottom, take off again.
Start with 10 minutes and if that’s too easy, tack on another 5. Work up to 30 and see how you feel.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

Cek' da pipnem...

~~~

Nema kod mene.

 

 

 

Mislim da jesu te kompresivne carape sto ti treba. Imas li dijagnozu da su u pitanju varikozne vene? 

 

Brzinski google daje ove rezultate, pa vidi ima li tu nesto za tebe.

 

 

Obostrano na potkolenicama diskretno prosirene vene u distalnoj trecini, kompresibilne i bez znakova tromboflebitisa.

 

Dijagnoza:

Varices venarum extremitatum inferiorum

 

Terapija:

Dokolene carape za vene

 

 

 

Jbg, nije mi rekla marku i to. Ne znam da li su te neke specijalne medicinske ili mogu i ove sto se koriste za trcanje i koje koriste i trkaci koji nemaju problem sa venama. Mislim, ako ih vec nosim nek bar izgledaju kul, a ne kao dokolenice koje nose svapski turisti, a i ove kompresivne za trcanje imaju razne prednosti za sve koji trce, i za one koji nemaju problem sa venama.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Bek said:

Obostrano na potkolenicama diskretno prosirene vene u distalnoj trecini, kompresibilne i bez znakova tromboflebitisa.

 

Dijagnoza:

Varices venarum extremitatum inferiorum

 

Terapija:

Dokolene carape za vene

 

 

 

Jbg, nije mi rekla marku i to. Ne znam da li su te neke specijalne medicinske ili mogu i ove sto se koriste za trcanje i koje koriste i trkaci koji nemaju problem sa venama. Mislim, ako ih vec nosim nek bar izgledaju kul, a ne kao dokolenice koje nose svapski turisti, a i ove kompresivne za trcanje imaju razne prednosti za sve koji trce, i za one koji nemaju problem sa venama.

 

Pa to je to, nisam ja ni vidio neke boje senfa sa "baklava" dezenom. Mislim da imaju i verzije gdje je samo dio koji ide na list noge, bez stopala, pa i nisu carape.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa zar se ne pripremas sve vreme?!

Ili se zapravo zaukas tek kad se nastup malo priblizi?

 

Ja sam bila dobar sprinter/kratkoprugas - sve preko 400 m mi muka ziva 😄

Jednom s kompanijom ucestvovala na JP Morgan Chase (neki charity) u Frankfurtu, 5.6 km - sreca pa se koleginica oporavljala od nekog uganuca, pa mogla samo da seta, tako da sam zbog nje "morala" i ja da presetam, ne da trcim

Link to comment
Share on other sites

Trenutno ne idem preko 10km, a i to je jednom, max 2 puta u sedmici. Trcim cesce po 5km. Mislio sam sutra pokusati 21km ali vidjecu kako se budem osjecao sutra.

 

Mogao bih se pripremiti za taj april da nemam drugih obaveza u zivotu, nezgodan mi je taj datum.

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/22/2020 at 11:59 PM, Sunshine State said:

@Honey Badger @Vjekoslav @Bek

 

Ako ima zainteresovanih - 19 April, Utrecht, NL...opcije 10, 21, 42 km:

 

https://www.utrechtmarathon.com/

Što baš Utreht? Jel ti živiš tamo pa imamo besplatan smeštaj i klopu 😁

 

Ja sam nešto stao bio pa  tek od prekjuče krenuo da se vraćam u formu opet. Rekao sam sebi da se ne silim nego da krenem ispocetka i da lepo i pravilno trcim. Odlucio sam da krenem sa 4km pa sa 4200 pa 4400 i tako, lagano. Međutim, dugo je to trajalo, jutros sam zapucao 10k 🤣 Sa tim da su ovo brdski uslovi, ne po ravnom, verovatno bih mogao još bolje. 

 

 

GZQlJLV.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Juce sam dobio email od Hackney Half, organizatora polumaratona od koga je prosle godine sve i pocelo. Ove godine se odrzava u nedelju, 17.05. i dvoumim se da li da se prijavim. Prosle godine sam imao solidno vrijeme od 2:00:43  i prilika mi je da popravim rezultat, da imam zvanicno sub 2h polu maraton ali ne znam imam li dovoljno vremena za trening.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Juce sam dobio email od Hackney Half, organizatora polumaratona od koga je prosle godine sve i pocelo. Ove godine se odrzava u nedelju, 17.05. i dvoumim se da li da se prijavim. Prosle godine sam imao solidno vrijeme od 2:00:43  i prilika mi je da popravim rezultat, da imam zvanicno sub 2h polu maraton ali ne znam imam li dovoljno vremena za trening.

Run, Badger, run.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

sad su mi javili iz Hackney Halfa da ce nekih 5 minuta nakon pocetka utrke na onaj auto sto ide iza grupe staviti veliki display "Coronavirus Update (Live)". procjena je organizatora da ce utrka biti historijska.

 

 

Ne ide auto iza grupe nego tenk. Gazi zaostale i posrnule i dodatno motivira one ispred. 

 

Vjeko, ja perem ruke nakon zahoda tako da sam bezbijedan od virusa 16-25%. A svakako od toga umiru uglavnom stari i bolesni, a ja nisam ni jedno ni drugo pa racunam da bih imao sanse i prezivjeti ako ga zadobijem. Nego, mislim da cu svakako odustati od Hackney Halfa iz par razloga. Prvi je sto je broj nenormalno skup, £54. Drugi je sto je to pod pokroviteljstvom Virgin Sport, a sestrinska kompanjija Virgin Media me pljacka za internet i TV godinama i stalno se moram nadjebavati s njima da prestanu da mi uvaljuju extra naplacivanje za nista, a svako malo mi pukne konekcija. 

 

Ako budem trcao polu maraton, bice to vjerovatnije Wimbledon Common, mnogo manji, prijatniji i jeftiniji dogadjaj a i tamo nakon trke dobijes medalju, majicu i marendu da se povratis kao i kod Bransona.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...