Jump to content

NAORUŽAVANJE SRBIJE - podizanje borbene moći ili uludo bacanje para


Constantin

Recommended Posts

10 minutes ago, DJORDJE said:

Zapravo Hodza je ostao dosledan do smrti. Bio i umro kao  staljinista, za razliku od ostalih koji su postali nesvrstani, samoupravljaci, ...

Pa bejaše se svadjao nešto sa Rusima, pa se slizao sa Kinezima, pa kao posle i sa USA....

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Constantin said:

Pa bejaše se svadjao nešto sa Rusima, pa se slizao sa Kinezima, pa kao posle i sa USA....

Kad su se Rusi odrekli Staljina odrekao se i on njih i okrenuo bratu Mau, koji je ostao veran originalnoj ideji. USA?:roflmao:

Za vreme Hodze , jedva da su imali diplomatske odnose.

Link to comment
Share on other sites

Kad su se Rusi odrekli Staljina odrekao se i on njih i okrenuo bratu Mau, koji je ostao veran originalnoj ideji. USA?[emoji23]
Za vreme Hodze , jedva da su imali diplomatske odnose.
Da, u pravu si, malo sam zabagovao. Naljutli su se na Kineze zbog njihove saradnje sa USA....
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJORDJE said:

Kad su se Rusi odrekli Staljina odrekao se i on njih i okrenuo bratu Mau, koji je ostao veran originalnoj ideji. USA?:roflmao:

Za vreme Hodze , jedva da su imali diplomatske odnose.

Ovo oko USA nešto mi ne zvoni u sećanju, ali negde sredinom pedesetih na aerodrom Rinas je sleteo jedan Lockheed T-33A, bio u nekoj misiji pa imao emergency landing. Pilot je vraćen ali Lokid nikad nije. U to doba se smatralo da je Albanija dobila vredan plen i važnu tehnologiju u ruke ali Hodža nije bio saradljiv sa SSSR kao Tito sa amerima u našoj epizodi MiG-15

Link to comment
Share on other sites

Ovo oko USA nešto mi ne zvoni u sećanju, ali negde sredinom pedesetih na aerodrom Rinas je sleteo jedan Lockheed T-33A, bio u nekoj misiji pa imao emergency landing. Pilot je vraćen ali Lokid nikad nije. U to doba se smatralo da je Albanija dobila vredan plen i važnu tehnologiju u ruke ali Hodža nije bio saradljiv sa SSSR kao Tito sa amerima u našoj epizodi MiG-15
Kod nas su, na Slatini, u "rupi" bila dva iračka MIG-23...neispravani su dočekali dolazak i odlazak Rusa...verovatno su još tamo.
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Constantin said:
3 hours ago, urosg3 said:
Ovo oko USA nešto mi ne zvoni u sećanju, ali negde sredinom pedesetih na aerodrom Rinas je sleteo jedan Lockheed T-33A, bio u nekoj misiji pa imao emergency landing. Pilot je vraćen ali Lokid nikad nije. U to doba se smatralo da je Albanija dobila vredan plen i važnu tehnologiju u ruke ali Hodža nije bio saradljiv sa SSSR kao Tito sa amerima u našoj epizodi MiG-15

Kod nas su, na Slatini, u "rupi" bila dva iračka MIG-23...neispravani su dočekali dolazak i odlazak Rusa...verovatno su još tamo.

Da, bilo je čini mi se 10 MiG-21 i nešto manje MiG23 valjda 8. Dopremljeni su na remont pred sam raspad SFRJ čak je koliko se sećam pokojni Avdaković leteo na jednoj 23-ci.
Nešto posle 2000. je bila delegacija Iraka u Momi i ustanovljeno je da su neupotrebljivi i otpisani su. Mislim da je najmanje jedan MiG23 USB doniran muzeju na Surčinu.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

Da, bilo je čini mi se 10 MiG-21 i nešto manje MiG23 valjda 8. Dopremljeni su na remont pred sam raspad SFRJ čak je koliko se sećam pokojni Avdaković leteo na jednoj 23-ci.
Nešto posle 2000. je bila delegacija Iraka u Momi i ustanovljeno je da su neupotrebljivi i otpisani su. Mislim da je najmanje jedan MiG23 USB doniran muzeju na Surčinu.

Ne znam tačno, ali prilikom poslednje posete muzeju, a to je bilo posle rata, nisam zapazio 23-jku...ali ove dve, sa iračkom zastavom sam lično video, tamo na Slatini....i valjda sam rekao, bili su neispravni.....

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Constantin said:

Ne znam tačno, ali prilikom poslednje posete muzeju, a to je bilo posle rata, nisam zapazio 23-jku...ali ove dve, sa iračkom zastavom sam lično video, tamo na Slatini....i valjda sam rekao, bili su neispravni.....

Donirana jeste, nije prebačena ili izložena. Još je u Momi. Vidi se Google mapama
 

Spoiler

4QlLM9C.png

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Constantin said:

Poslednja....ako je formiran red, neće skoro na reparaciju :classic_biggrin:

Koliko se priča neće na reparaciju, ideja da se izvadi Tumanski, izbace tečnosti i sredi kabina samo. Mađarska je dala točkove tako da je za muzej dovoljno, da se vrati originalna šema bojenja i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sprema se da u subotu na aeromitingu budu prikazane R-77 rakete na MiG29SM, vidim na Tviterima da su leteli danas sa nosačima. Malčice je nejasno do subotu koja je verzija u pitanju verovatno eksportna.
I još je nejasnije kako će se koristiti jer je postojeći radar na dvajesdevetkama dosta impotentan, ali hajde do subote da ne kvarim veselje.

Link to comment
Share on other sites

Cesto se mogu vidjeti pozivi da se prikuplja novac za lijecenje nekog djeteta, jer drzava nece to da plati, ali ima para za rakete, tenkove, avione itd

Hajd za nas matore, ali da jedna drzava nije u stanju da lijeci svoju djecu, svoju buducnost, govori samo koliko je poremecen sistem vrijednosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Amigo said:

Cesto se mogu vidjeti pozivi da se prikuplja novac za lijecenje nekog djeteta, jer drzava nece to da plati, ali ima para za rakete, tenkove, avione itd

Hajd za nas matore, ali da jedna drzava nije u stanju da lijeci svoju djecu, svoju buducnost, govori samo koliko je poremecen sistem vrijednosti.

Naravno da je poremećen sistem. Ono što se često čuje da je ili/ili. a država mora da obezbedi oba. I budžet za odbranu i budžet za lečenje. Odbrana je elementarna funkcija države - šta će mi država ako ne ispunjava tu funkciju?
Zato uostalom i postoji struka i u vojsci koja je dužna, u načelu, da obezbedi odgovor na pitanje kako da se odbranima najefikasnije i najjeftinije.

Mi smo, to jest JNA do neke sredine osamdesetih i držala korak sa svetom, onda nastaje problem gde održavamo budžetom za odbranu socijalni mir na prvom mestu, onda gomilu beznadežno zastarele gvožđurije, zatim bespotrebno mnogo objekata i tako u krug. Tu treba tražiti prostor za unapređenje i reforme, ali nije popularno. Šutanovac dan danas ne može da se odbrani od lažne tvrdnje da je "pretopio neke tenkove" a u suštini jeste pitanje zašto je njemu u prvoj deceniji XXI veka zapalo pitanje šta činiti sa T-55 koji ima šanse za preživljavanje kao i pivo na gradilištu.

U ovom slučaju opet imamo problem - šta traži R-77 na MiG-29 bez integracije u smisleni sistem, sa postojećim radarom u MiG-u ovo ispada loš izbor. Ali hajde da vidimo prvo šta će da nam prikažu lako je kritikovati.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 svijet ide ka militarizmu. To je globalna pojava. Partnerstvo za mir je bila jedna dobra ideja i inicijativa, ali je napustena.

Primijetio sam da ti volis o oruzju, pratis novosti, rat u Ukrajini, ko je koji avion oborio, unistio tenk itd tako da bi bilo mozda interesantno da napravis neku analizu koliko je SFRJ slupala bespotrebno novca na naoruzavanje i koliko je tog oruzja na kraju propalo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

@urosg3 svijet ide ka militarizmu. To je globalna pojava. Partnerstvo za mir je bila jedna dobra ideja i inicijativa, ali je napustena.

Primijetio sam da ti volis o oruzju, pratis novosti, rat u Ukrajini, ko je koji avion oborio, unistio tenk itd tako da bi bilo mozda interesantno da napravis neku analizu koliko je SFRJ slupala bespotrebno novca na naoruzavanje i koliko je tog oruzja na kraju propalo.

Hoću, da znaš. Sa naglaskom na vazduhoplovstvo. Potrošeno je ogromno mnogo, pre svega u infrastrukturu, bez opipljive koristi, moglo je skromnije sa istim rezultatima, mada treba uzeti u obzir da je JNA imala i ulogu generatora privrednog razvoja, i da se oslanjala na ekonomiju kojoj nije profit u današnjem smislu bio prioritet nego ravnomerni razvoj sa naglaskom na ubrzani razvoj nerazvijenih krajeva. E tu je JNA i JRV imalo svoju ulogu i taj je deo ispunjavan na korist društva.

Ugrubo, ponovo bez detaljne analize, JRV je imalo mnogo bespotrebnih objekata, glomazni sistem održavanja po sovjetskom modelu, dosta rigidan sistem komandovanja, ali i zavidnu razvojnu komponentu, dobre rezultate u izvozu sopstvene tehnologije, sopstvenu avio industriju i znanje. Mislim da kad podvučemo crtu da je JRV bilo najbolji rod vojske i najkorisniji po društvo. Ali krajem osamdesetih svaki razvoj naglo staje, i otada kriva kreće dramatično na dole i nemamo bukvalno ništa da opravda i lovačku i jurišnu komponentu o PVO da ne pričamo. I sistem koji postoji je sistem JRV a ima dobrih 40 godina kako se ne razvija i ostaje zaglavljen u vremenu. Nepopravljivo zaostao i kao takav može da se pristupi pravljenju novog, a ni to nije baš politički popularno. Čini mi se da smo u situaciji da je Ratno vazduhoplovstvo žrtva političkih vetrova i da u zadnjih 40 godina ništa što je urađeno nije promišljeno već su sve neke ad hok akcije za trenutnu političku potrebu. Posledično postali smo logistički košmar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jugoslavija je bila neutralna u smislu NATO-Varšavski Pakt. Zato je morala da ima izuzetno jaku armiju da ne bi bila lak zalogaj ni za jedne ni za druge i da bi mogla da vodi samostalnu politiku. Ovde ljudi neverovatno greše misleći da je neutralnost = ušteda u vojnom budžetu. Ne obrnuto je to znači da moraš više da trošiš na oružje jer ne možeš da se osloniš na saveznike.

 

Jedini način da smanjite vojni budžet je da uđete u neki vojni savez ili da ste okruženi prijateljskim zemljama kao Švajcarska danas. A kada smo već kod te Švajcarske postojali su planovi Nemaca da je napadnu tokom ww1 i ww2 ali njena armija + ekstremno loš teren za ratovanje su ih odvratili od toga. Sa druge strane imamo primer Belgije koja je takođe insistirala na neutralnosti u oba rata ali je bila napadnuta od strane Nemaca jer nisu bili dovoljno jaki da ih odvrate. Isti slučaj se desio i Holandiji i Danskoj. I to nije bio neki hir Nemačke nego prost rezon. Te države su slabe, osvajanje njihove teritorije će nam poboljšati stratešku poziciju i sprečiti neprijatelja da uradi isto kasnije. Da saveznici nisu prezali od te politike videli smo kasnije tokom rata kada su napali posede višijevske Francuske u Africi koji su takođe insistirali na neutralnosti ali nisu imali snagu da se odupru. Isto bi prošla i sam viši Francuska da su je kojim slučajem Nemci ostavili onakvu kakva je bila 1940.

 

Srbija je danas u sličnoj poziciji, pola naših suseda možemo da okarakterišemo kao potencijalno neprijateljske države a ako nećemo voditi pro-NATO politiku onda ih sve moramo tako okaraterisati osim BiH. Dakle da bi mi bili tvrd orah mi bi morali da trošimo jedno 5% našeg BDP-a na vojsku i policiju čija snaga bi nam omogućila da vodimo pravu nezavisnu politiku.

 

Ovo što Uroš kaže SFRJ naouružanje je bilo proizvođeno kod nas. Čak i neke strane komponente su dogovorane da se proizvode ovde. Recimo taj Orao nije ništa specijalno ali je proizvod naše industrije i dodavao je BDP. A ako  pogledamo u ovom ratu u Ukrajini glavni avion koji obe strane koriste za bombardovanje je SU-25 koji je iz sredine 70-ih. Mi verovatno imamo još živih inžinjera iz SFRJ i da je bilo pameti da su pokrenuli sa njima koji imaju iskustva mogli smo projektovati neki skromniji bombarder koji bi mogao da popuni tu rupu. Za lovce ipak treba mnogo više nego što mi imamo tako da to nije realno da mi proizvodimo. Obzirom da Srbija nema industriju kao SFRJ moralo bi se uvoziti većina delova ali makar i da se sklapa ovde to je već dobitak za državu u odnosu na situaciju kada komplet nabavku i održavanje plaćaš strancima.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Constantin said:

Orao je bio jugoslovensko-rumunski proizvod ???

Da, priča kako je počela saradnja je zgodna za neki špijunski hladnoratovski film, sa sve dobrim ribama i egoima predsednika Tita i Čaušeskua. Zanimljivo sa rumunske strane jedan od istaknutih likova u projektu je direktni inicijator kasnije pobune protiv Čaušeskua 🙂
Ta saradnja je imala za cilj da dve fabrike Soko i IAR osposobi da prave avione, razvoj je gotovo u potpunosti jugoslovenski.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je u planu neko modernizovanje? Možda grešim, ali čini mi se da su motori RR trebali da budu zamenjeni nekim kje koristi Miraž...nisam siguran.

Imali su veliku ulogu za vreme NATO agresije, u vidu izvidjačkih letova i snimanje teritorije Kosova sa aerodroma Ladjevci....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Bilo je u planu neko modernizovanje? Možda grešim, ali čini mi se da su motori RR trebali da budu zamenjeni nekim kje koristi Miraž...nisam siguran.

Imali su veliku ulogu za vreme NATO agresije, u vidu izvidjačkih letova i snimanje teritorije Kosova sa aerodroma Ladjevci....

To je projekat NA. Meni više liči na F-16 ali da, dosta je prepisano od Miraža. Nije napravljen prototip.
nadzvucni.jpg
Ideja je bila da bude punokrvni lovački avion. Što se motora na Orlu/IAR tiče to je duga i komplikovana priča ali nikad nije bilo ideja ili pokušaja da se sovjetska tehnologija primeni na Orlu zbog poznatih iskustava sa sovjetskim partnerima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Ipak, "lakša" verzija Rafala emoji848.png

Vidi se odakle se prepisivalo. Galb G4 je mogao da bude uspešna priča, dan danas slični avioni lete i lepo se prodaju i obučavaju pilote na primer:
915cdf479d9278c72d45db3d34e40d40.jpg
Ovaj Hawk je manje više ono što je mogao biti G4 danas ih oko hiljadu ima u upotrebi širom sveta

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Ovde ljudi neverovatno greše misleći da je neutralnost = ušteda u vojnom budžetu. Ne obrnuto je to znači da moraš više da trošiš na oružje jer ne možeš da se osloniš na saveznike.

 

 

Nikada nisam pomislila da je pitanje neutralnosti do ljudi i njihovog `stedljivog` pogleda na vojno i politicko svrstavanje.

 

Kao da ima neke veze sta misle ljudi i da li grese po pitanju vojnog budzeta,  komanduje u srbiji jos uvek milosevic preko medijuma kostunice, tadica, vucica...i naravno lavrova (necu da duzim zbog cega sam izabrala bas poslednje ime u nizu)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...