Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

2 hours ago, berti said:

Izgleda da govnar organizuje u Loznici miting podrske kopanju litijuma. Hoce li i sada biti morao sam, ucenjen sam, sta da radim, posao, porodica... Pa jbt, sutra da kaze morate da ubijete tog i tog komsiju, opet ce reci da su morali, da su ucenjeni...

 

Tako su neki i puštali plin u konc logorima, "slušao sam naređenja". To ih nije izvadilo pred sudom.

 

Ovi će se, na žalost, izvući. Pretrčaće na pobedničku stranu brzinom Juseina Bolta kao i posle 5. oktobra 2000. Sigurno svako od vas poznaje bar nekoliko takvih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Casaubon said:

Ali ono sa cime se ne slazem je taj "Znam ja da od toga nema nista" stav.
Kao sto rekoh - dajte primer cinjenjem, ne fikcijom - ma koliko primamljiva bila (vratimo se tu na 'ranjenje fekalijama na trenutak), vec ucinite nesto sto vam je zapravo u moci, budite primer akcije za koju smatrate da moze dati rezultat.

 

 

Lako ćemo mi za mene, ali ovde nisam tema ja, već nešto drugo. Ima na forumu dovoljno mesta da se otvori tema o meni ako nekoga zanimaju moj lik i delo.

 

1 hour ago, Casaubon said:

Ako je sve sto ste voljni da date to "bolje da cutimo i trpimo jer nismo zasluzili bolje kao drustvo koje bira ljude koji su za lecenje", "demonstracije nemaju smisla jer eto sad ce oni da naprave kontramiting sa placenom stokom", "nismo se bunili kad je trebalo, sad je gotovo" - to u biti jeste defetisticki, pasivizirajuci stav koji nije dobar, i u krajnjoj liniji sluzi istoj svrsi kao i kontramitingasenje - utisavanju drustvene disonance i umanjenju ma kakvog otpora.

 

Ovo prvo nisam nikada ni rekao, a čekam da vidim šta će da se desi. Ako se ispostavi da Lozničane boli uvo, da treba da za njih organizuju proteste u Valjevu ili Aranđelovcu, ako su glasali kako su glasali i ako jedva čekaju da posluže kafom one što dođu u autobusima sa za jednu crvenu i dva sendviča, onda neka im.

Link to comment
Share on other sites

https://radar.nova.rs/video/radar-podkast-sa-stevanom-filipovicem/profesor-oksford-litijum-rio-tinto-radar-podkast/

 

Quote

„Ono što slučaj Jadra čini neobičnim, čak i u globalnom kontekstu, jeste činjenica da je planiran u naseljenoj, poljoprivrednoj oblasti. Što nije ni nalik rudnicima litijuma u Zapadnoj Australiji, koji i dalje proizvode najveću količinu litijuma na svetu, a koji se nalaze u pustinjskoj oblasti“

 

Quote

Poenta je da će to biti veoma jedinstven projekat, sproveden od strane kompanije koja nema rudnik litijuma nigde u svetu. Što znači da je mnogo toga eksperimentalno i postoje mnoga neodgovorena pitanja.

 

Jebali smo jeza u ledja svi. Ima nesto da zamrkace, da sjebu, puknu profitno, pokupe se i ode, i sve prebace na drzavu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, 40Wins said:

Jebali smo jeza u ledja svi. Ima nesto da zamrkace, da sjebu, puknu profitno, pokupe se i ode, i sve prebace na drzavu. 

Rio Tinto neće imati nikakvu odgovornost nego Rio Sava, ili kako de već zove, kad dođe do sranja Rio Sava ode u stečaj, šteta ostane državi i poveriocima. Na Novoj Gvineji, Rio Tinto je fržavi i lokalnoj zajednici poklonio svoje skcije u firmi koja je rafila posao, kad su se videle posledice, odgovorna je država kao vlasnik firme.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Utopista said:

U olimpijski bazen staje 2.5 tona vode, a ne 220 kao što cenjeni akademik kaže.  Ali dobro, nije ni za 100 puta preterao...

Olimpijski bazen je dimenzija 50X25X2* metara. 

*minimalna dubina je propisana (nisam siguran na 1 m) ali svedoci smo da, pogotovu kada gledamo vaterpolo, i meni se čini da je neki minimum 2 metara. Izuzetak je bazen za skokove u vodu, gde je dubina veća.

Kad se to pretvoti u tone i litre, rekao bih pre da je on u pravu nego ti :s_d:

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Da, zato i napisah greška. Jebeno mi je neverovatna pomisao da stane dva i po milona litara vode.  Da sam morao u život da se kladim pre bih rekao dve i po hiljade litara...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Utopista said:

Da, zato i napisah greška. Jebeno mi je neverovatna pomisao da stane dva i po milona litara vode.  Da sam morao u život da se kladim pre bih rekao dve i po hiljade litara...

Gustina vode je 1t/m3.Znam da zvuci nadrealno, ali je informacija koju po banderama treba kaciti zbog ljudi koji one ogromne kineske bazene stavljaju po terasama koje nisu planirane za tu vrstu opterecenja. Cak i oni "mali". primera radi, onaj od dubine 76 cm i precnika 306 cm sadrzi vode u tezini odgovarajucoj odraslom africkom slonu (cca 6 tona).

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ecological risk assessment of the Jadar lithium mine in Western Serbia

The planned Jadar lithium mine, along with its accompanying infrastructure, production facilities, and at least two landfills, is located in the western part of Serbia near the border with Bosnia and Herzegovina, in an area known for its prosperous agricultural practices. The project would occupy the territory of surrounding villages, which have a population of about 20,000 people28. Based on initially presented lifespan of 64 years, the project would result in job losses for thousands of people who currently rely on the area’s agricultural industries28.

The preliminary estimated spatial coverage of the Jadar project is between 2031 and 2431 ha, with 533 ha of land expected to be destroyed during the initial phase of the project implementation. Of the land to be destroyed, 203 ha are forests, and 317 ha is arable land. Ore excavation and groundwater pumping or leakage would result in the subsidence of almost 850 ha of land. The establishment of landfills in the immediate coastal zone of Jadar and Korenita Rivers, the extremely torrential local watercourses, would create a constant threat of contamination to downstream sections, endangering the water supply for about 2.5 million people.

 

 

By analogy, the 204 hectares of forest in Serbia planned to be removed due to the project “Jadar” would store about 56 kt of carbon.

The industrial waste landfill is planned in the Štavica stream basin (area of 167 hectares) where about 26,000 m3 of wood mass would be removed28. This amount of forest wood for CO2 assimilation will be permanently destroyed, which will accelerate soil erosion, drying of springs, the disappearance of the living world in the basin and riverbed, and increase the risk of destructive torrential floods. There are numerous examples in the world where mine waters and the leaching of dangerous substances from mining waste have polluted rivers so much that they have become dead37,38,39,40,41,42,43 including Borska River in eastern Serbia44, which is so polluted due to mining activities that it has become a dead river and is one of the most polluted rivers in the world.

 

Vise detalja:

 

https://www.nature.com/articles/s41598-024-68072-9

  • Like 1
  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Casaubon said:

Gustina vode je 1t/m3.Znam da zvuci nadrealno, ali je informacija koju po banderama treba kaciti zbog ljudi koji one ogromne kineske bazene stavljaju po terasama koje nisu planirane za tu vrstu opterecenja. Cak i oni "mali". primera radi, onaj od dubine 76 cm i precnika 306 cm sadrzi vode u tezini odgovarajucoj odraslom africkom slonu (cca 6 tona).

 

Zanimljivo.  Nisam uopšte pokušao matematički to izračunati, nego čisto vizuelno. Odrastao sam kraj bazena Košutnjak, kupao se u olimpijskom bazenu nebrojeno puta, i nekako mi je i dalje i pored tih egzatnih podataka vizuelno neshvatljivo da tu stane 2.5 milona litara vode.   🤣

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rio Tinto nudio milione klubu, navijači Zvezde rekli NE MOŽE

 

Sport Klub iz pouzdanih izvora saznaje da su navijači Crvene zvezde, oni čija se reč poštuje na severnoj tribini "Marakane", stopirali uveliko dogovoreno sponzorstvo između najtrofejnijeg srpskog kluba i kompanije "Rio Tinto", vredno oko 15.000.000 evra po sezoni.

https://sportklub.n1info.rs/fudbal/srbija-super-liga/rio-tinto-sponzor-fk-crvena-zvezda-uprava-pristala-navijaci-stopirali-sponzorstvo-od-15-miliona-evra/

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Constantin said:

Rio Tinto nudio milione klubu, navijači Zvezde rekli NE MOŽE

 

Sport Klub iz pouzdanih izvora saznaje da su navijači Crvene zvezde, oni čija se reč poštuje na severnoj tribini "Marakane", stopirali uveliko dogovoreno sponzorstvo između najtrofejnijeg srpskog kluba i kompanije "Rio Tinto", vredno oko 15.000.000 evra po sezoni.

https://sportklub.n1info.rs/fudbal/srbija-super-liga/rio-tinto-sponzor-fk-crvena-zvezda-uprava-pristala-navijaci-stopirali-sponzorstvo-od-15-miliona-evra/

 

S jedne strane traže subvencije od države dok se posao ne uhoda, s druge strane hoće da pljunu 15 milki u fudbalski klub.

 

Braća Grim i Andersen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je malo tesko u ovo bas kompletno da poverujem. Ej navijaci(delije) uspele ovo da sprece?

Pa da je zaista upitanju ovoliki novac Terzinjo ne bi ni Acu poslusao a ne navijace(a mozda i bi).

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 40Wins said:

https://radar.nova.rs/video/radar-podkast-sa-stevanom-filipovicem/profesor-oksford-litijum-rio-tinto-radar-podkast/

 

 

 

Jebali smo jeza u ledja svi. Ima nesto da zamrkace, da sjebu, puknu profitno, pokupe se i ode, i sve prebace na drzavu. 

 

Ali pazi sad nije samo jadar u pitanju, iskreno se nadam da postoji neka kineska ili ruska kompanija koja je dobila prava za istrazivanja jer onda rio tinto forumasi ce preko noci da budu protiv litijuma.

 

Elem ako drzava dozvoli Rio Tintu mora da dozvoli i svim ostalima...

 

Koliko videh ima vise od 60lokacija sa litijumom za koje su razne kompanije podnele zahteve za istrazivanje ili vec istrazuju.

 

A sto se tice jadra pa to je ideja, da se ovde vidi da li je moguce da se tako eksplatise litijum pa onda bi krenuli u Nemackoj i Francuskoj.

 

Ceska je nebitna jer su tamo zalihe u da kazemo njihovom Boru dakle to je vec ozbiljno zagadjeno podrucije.

 

Ono sto meni i dalje ne ide u glavu je da Evropljani guraju litijum kad Kinezi prelaze na natrijum. Sutra kad kineskim EV sa litijum baterijama uvedu takse zbog ekologije, Kinezi ce da krenu sa natrijum baterijama i trazice ce da EU debelo subvencionise ta vozila jer im je uticaj na ekologiju smesan u odnosu na litijumska vozila.

 

Doduse, Nemica je odlicno objasnila:

 

 

Jeste da prica o sporsti Nemcke da prihvati nove tehnolgije i da vidi sta je next big thing ali to isto vazi i za celu EU birokratiju.

 

Pa ne cudi posto su zacrtali da batale vozila sa sus motorima, da se drze ko pijan plota litijuma. A realno nemaju ni tehnologiju za natrijumske baterije a i za litijumske su trecerazredni igraci.

 

Dakle vrlo lako za x godina ce skontati da su se opet zajebali, i zatvore rudnik a vi se Srbi jebite sa jalovinom. Ovaj nas njemu se ionako sve vrti oko dve do dve i po godine pa ne razmislja dugorocno, ako obezbedi da par godina mira za bratiju super, pogotovo posle Banjske.

 

Drzavnik bi Soltca sacekao sa pregovorima o ubrzanom clanstvu u EU jer samo tako ce rudnik da ispuni EU kriterijume.

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Stiletto said:

 

S jedne strane traže subvencije od države dok se posao ne uhoda, s druge strane hoće da pljunu 15 milki u fudbalski klub.

 

Braća Grim i Andersen.

 

Možda je trebalo da ponude više. Evo kako im to rade kolege:

img-1691952005-6f23425e1e58.jpeg

 

Eh, da je vlasnik Rio Tinta brat Si, sigurno bi tetovirali njihov logotip i posred čela ako treba.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJ_Vasa said:

Eh, da je vlasnik Rio Tinta brat Si, sigurno bi tetovirali njihov logotip i posred čela ako treba.

 

Da li sam ja umislio ili je neko ovde pisao da najveći paket akcija Rio Tinta drže Kinezi?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stiletto said:

 

Da li sam ja umislio ili je neko ovde pisao da najveći paket akcija Rio Tinta drže Kinezi?

 

Mislim da je to pisao Constantin, ali porez se plaća tamo gde je kompanija registrovana, bez obzira na to odakle je vlasnik akcija.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Možda je trebalo da ponude više. Evo kako im to rade kolege:

img-1691952005-6f23425e1e58.jpeg

 

Eh, da je vlasnik Rio Tinta brat Si, sigurno bi tetovirali njihov logotip i posred čela ako treba.

 

Dakle ZiJiN je izgradio nekakav rudnik vrlo opasan po siru ekologiju Srbije a i regiona i krenuo da truje Srbiju i region? To su neki novi momenti.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Stiletto said:

 

Da li sam ja umislio ili je neko ovde pisao da najveći paket akcija Rio Tinta drže Kinezi?

 

21 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Mislim da je to pisao Constantin, ali porez se plaća tamo gde je kompanija registrovana, bez obzira na to odakle je vlasnik akcija.

 

Ja googlao i kažu...najveći paket akcija, Čajnezi haben.....

Načuo sam nešto, možda nije tačno...Kinezi plaćaju neki djavo, taksa li je, porez li je, na količinu pretopljene rude zlata. E...kažu da Čajnezi ne tope svu rudu koju izrudare, nego "izvesnu količinu" uvoze u Kinu, kao sirovinu pa ga tamo tope, a mi smo visibabe za porez. Mada...ko zna da li je to tačno, možda je i BBC...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda bi tada pola ovih koji su protiv podržavali rudarenje? 

 

To je čak i izglednije, jer ja nikada nisam čuo da neko u Srbiji kaže majka Amerika, a hiljade puta sam čuo majka Rusija...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Utopista said:

Možda bi tada pola ovih koji su protiv podržavali rudarenje? 

 

To je čak i izglednije, jer ja nikada nisam čuo da neko u Srbiji kaže majka Amerika, a hiljade puta sam čuo majka Rusija...

Amerika je tata :wink2:

1 hour ago, Don Dusko said:

Meni je malo tesko u ovo bas kompletno da poverujem. Ej navijaci(delije) uspele ovo da sprece?

Pa da je zaista upitanju ovoliki novac Terzinjo ne bi ni Acu poslusao a ne navijace(a mozda i bi).

Pa dal je sevtE da "navijači" Zvezde utiču na neku odluku, dovodjenje igrača i sl ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...