Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

2 hours ago, Smrtokapa said:

 

...

 

Samo ne želim da se priča o uzrocima stanja u kom smo se našli pretvori u prihvatanje stanja u kom smo se našli. A pogotovo ne da se rudnik litijuma posmatra kao neka starozavetna (i starozavetnom logikom opravdana) kazna koja je snašla ljude zbog njihovih grehova.

 

Kao što ne želim da se zbog licemera i "lažnih ekologa" (koji takođe postoje) u taj koš strpaju i oni koji su "pravi ekolozi".

 

...

 

Nema to veze sa starozavetnom kaznom, već sa posledicama ranijeg delovanja, a podsetio bih da je počelo sa jogurt-revolucijom, bacanjem cveća po tenkovima koji su uništavali Vukovar i slično. Slovenija je tada gledala kako da zaradi $$$ i nije se bavila mitomanijom, uspela je da izgradi institucije i građansko društvo, pa je zato tu ge jeste. Izgleda veoma čisto, bar koliko sam uspeo da vidim, pa mogu i da smene lokalne šerife ukoliko na ulici ima previše papirića. Doduše, i sami su civilizovani da peru ruke posle pi-pi i ka-ka, da ne izlivaju pi-pi i ka-ka po rekama, da tamo ne bacaju crknute svinje, da ne pale njive, da se ne greju na kojekakav otpad, da ne bacaju total po parkovima i slično.

 

Pošto je ovo politički forum, naravno da se može pisati o svim vrstama ekologa. Ja nisam ni reč napisao protiv lokalnih udruženja koja se bave svim aspektima, počevši od sadnje cveća, pa do izgradnje bilo kakvog postrojenja. Ti su pravi, ali se ne vide. Lažni se vide na kilometar.

 

2 hours ago, Constantin said:

ZAr Vaso ne trebamo da zaustavimo nešto, što nije dobro, a onda ukloniti ono što je već prisutno. Džabe držiš kesu na vrhu, kad je dno bušno.

 

Koliko znam, izlivanje fekalija u Gradac nije dobro. Da su počeli na vreme da se bave time, kao i onime što je opisano u gornjem delu teksta, Rio Tinto ne bi smeo ni da priđe na 500 km najbližem graničnom prelazu. Kad se krene od pranja ruku posle pi-pi, pa na fekalije po Divčibarama (ili gde god, ima ih svuda), onda može da se priča dalje.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

Koliko znam, izlivanje fekalija u Gradac nije dobro. Da su počeli na vreme da se bave time, kao i onime što je opisano u gornjem delu teksta, Rio Tinto ne bi smeo ni da priđe na 500 km najbližem graničnom prelazu. Kad se krene od pranja ruku posle pi-pi, pa na fekalije po Divčibarama (ili gde god, ima ih svuda), onda može da se priča dalje.

 

Čekaj, da li sam te dobro razumeo ?  Trebali smo da kenjamo na max da bi oterali RT....ili da smo počistili sve, RT bi bilo žao da dodje i da nam naruši biodiverzitet ?  

A jel znaš kad ćemo da zatvorimo poglavlje 27 odnosno klaster 4 sa RT...nikad. Osim ako oni, mislim na EU, "zažmure na oba oka i oba uva"....a i to je moguće.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

 

Čekaj, da li sam te dobro razumeo ?  Trebali smo da kenjamo na max da bi oterali RT....ili da smo počistili sve, RT bi bilo žao da dodje i da nam naruši biodiverzitet ?  

A jel znaš kad ćemo da zatvorimo poglavlje 27 odnosno klaster 4 sa RT...nikad. Osim ako oni, mislim na EU, "zažmure na oba oka i oba uva"....a i to je moguće.

 

Upravo suprotno. Trebalo je kenjanje po rekama na max iskoreniti još odavno, zatim bacanje đubreta gde stigneš, pa onda total, kojekakve nezdrave herbicide, bacanje crknutih svinja u reku i tako to. Da se to desilo na vreme, Rio Tinto bi bio na bar 500 km od najbližeg graničnog prelaza. Ovako kako jeste, evo moje prognoze za 2035. godinu: Rio Tinto će da kopa, a fekalije će i dalje da plivaju oko Divčibara i svi srećni - prvima niko neće braniti da kopaju, a 'domaćini' će i dalje kenjati u Gradac, bacati crknute svinje u reku, zalivati parkove totalom, a i dalje neće prati ruke posle pi-pi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jadar i Homolje su samo neka od područja gde rudarske kompanije, često strane, tragaju za rudama poput litijuma, bakra, nikla, zlata i srebra. Istok Srbije je svakako pun lokacija na kojima se sprovode rudarska istraživanja, ali za njim ne kaska ni zapadni deo Srbije, ali ni južni predeli.

 

spacer.png

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/spisak-lokacija-gde-se-kopa-po-srbiji/

Link to comment
Share on other sites

Debili bi kopali i okolinu Vranja. Ceo taj Pčinjski okrug leži na termalnim i mineralnim vodama. Maltene, iskopaš bunar, a unutra Heba-kisela voda.

https://energijabalkana.net/vranjska-banja-se-greje-termalnim-vodama/?_rstr_nocache=rstr16066a0a9ce6e6b7

https://energetskiportal.rs/predstavljamo-geotermalne-izvore-i-potencijal-geotermalne-energije-u-vranjskoj-banji/

 

Kakvi zlikovci. U Srbiji, ovog momenta možeš da otvoriš 300 banja....a seljačina bi da kopa. 

Gde je pobeg'o Puzigaća ?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Upravo suprotno. Trebalo je kenjanje po rekama na max iskoreniti još odavno, zatim bacanje đubreta gde stigneš, pa onda total, kojekakve nezdrave herbicide, bacanje crknutih svinja u reku i tako to. Da se to desilo na vreme, Rio Tinto bi bio na bar 500 km od najbližeg graničnog prelaza. Ovako kako jeste, evo moje prognoze za 2035. godinu: Rio Tinto će da kopa, a fekalije će i dalje da plivaju oko Divčibara i svi srećni - prvima niko neće braniti da kopaju, a 'domaćini' će i dalje kenjati u Gradac, bacati crknute svinje u reku, zalivati parkove totalom, a i dalje neće prati ruke posle pi-pi.

Ali to kenjanje po sumama i rekama i izvorima nije isto sto i totalno unistavanje delova Srbije i to najlepseg dela ( mnogo lepote

i nemamo). To kad se jednom unisti unisteno je za vjek i vjekovma.

Tog litijuma ima po Evropi na tone i tone, ali su ljudi skepticni, nista ne veruju eksploatatorima, veruju svom zdravom razumu.

Kad se ukucka u gugleto "litijum u Evropi" dobijes rezultate tipa da su najveca nalazista u Spaniji, ali su takodje najveca

u Portugaliji, pa onda najveca u Srbiji, a jos najveca u Nemackoj.

U Spaniji se vec deset godina vode gradjanski ratovi, ali je rezultat jos uvek nula-nula. Nije Rio Tinto nego neka druga

australisjka rovokopacka firma. Ista je prica i za Portugaliju. Moj je neki utisak da ove firme tipa Rio Tinto uopste ne rudare

taj litijum zbog neke stvarne dobiti, njih cena litijuma na trzistu uopste i ne zanima nego to rade jer im EU milijarde daje

da rudare i kad pokupe te milijarde otici ce u Ande i druge zanimljive predele, a ostavice iza sebe stravu i uzas.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Selina said:

Ali to kenjanje po sumama i rekama i izvorima nije isto sto i totalno unistavanje delova Srbije i to najlepseg dela ( mnogo lepote

i nemamo). To kad se jednom unisti unisteno je za vjek i vjekovma.

Tog litijuma ima po Evropi na tone i tone, ali su ljudi skepticni, nista ne veruju eksploatatorima, veruju svom zdravom razumu.

Kad se ukucka u gugleto "litijum u Evropi" dobijes rezultate tipa da su najveca nalazista u Spaniji, ali su takodje najveca

u Portugaliji, pa onda najveca u Srbiji, a jos najveca u Nemackoj.

U Spaniji se vec deset godina vode gradjanski ratovi, ali je rezultat jos uvek nula-nula. Nije Rio Tinto nego neka druga

australisjka rovokopacka firma. Ista je prica i za Portugaliju. Moj je neki utisak da ove firme tipa Rio Tinto uopste ne rudare

taj litijum zbog neke stvarne dobiti, njih cena litijuma na trzistu uopste i ne zanima nego to rade jer im EU milijarde daje

da rudare i kad pokupe te milijarde otici ce u Ande i druge zanimljive predele, a ostavice iza sebe stravu i uzas.

 

Od kenjanja po rekama je upravo i počelo, kao što rekoh ranije, a posle (i tokom) takvog kenjanja nema kajanja. Nisam čuo za te građanske ratove u Španiji, osim onoga za vreme Franka, a ako se par budala sukobi sa policijom, to ima svuda i zbog svačega.

 

I piše svašta na tom internetu, baš kao i na tarabi, pa me malo zbunjuje podatak da neko nekome plaća da nešto uradi tek onako i zagadi okolinu bez ikakvog interesa. Ako Španija to plaća, zamolio bih za nekoliko aranžmana na Kanarskim ostrvima. Kad već tako plaćaju samo da bi im neko nešto agadio, javno obećavam da mogu da im bacim poneku flašu vode ili bar papir van kontejnera, mada mislim da bi u tom slučaju došao čika policajac sa već ispisanom kaznom.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Od kenjanja po rekama je upravo i počelo, kao što rekoh ranije, a posle (i tokom) takvog kenjanja nema kajanja. Nisam čuo za te građanske ratove u Španiji, osim onoga za vreme Franka, a ako se par budala sukobi sa policijom, to ima svuda i zbog svačega.

 

I piše svašta na tom internetu, baš kao i na tarabi, pa me malo zbunjuje podatak da neko nekome plaća da nešto uradi tek onako i zagadi okolinu bez ikakvog interesa. Ako Španija to plaća, zamolio bih za nekoliko aranžmana na Kanarskim ostrvima. Kad već tako plaćaju samo da bi im neko nešto agadio, javno obećavam da mogu da im bacim poneku flašu vode ili bar papir van kontejnera, mada mislim da bi u tom slučaju došao čika policajac sa već ispisanom kaznom.

Ne placa Spanija nego placa EU u nadi i zelji da ce se litijum za baterije rudariti po Evropi.

Ovaj deo Spanije ima problema, tu su gradovi Caceres i Merida ( Extramadura) u kojima zive samo drzavni cinovnici

i penzioneri i sada bi malo oziveli mladji svet koji bi tu radio, ali se tu i naselio.

Zar ti stvarno mislis da ja citam sve i svasta sta po internetu pise, a jos vise da ovde prenosim nebuloze pri cemu

i ne bih znala sta bi bile nebuloze oko tog litijuma.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Selina said:

Ne placa Spanija nego placa EU u nadi i zelji da ce se litijum za baterije rudariti po Evropi.

Ovaj deo Spanije ima problema, tu su gradovi Caceres i Merida ( Extramadura) u kojima zive samo drzavni cinovnici

i penzioneri i sada bi malo oziveli mladji svet koji bi tu radio, ali se tu i naselio.

Zar ti stvarno mislis da ja citam sve i svasta sta po internetu pise, a jos vise da ovde prenosim nebuloze pri cemu

i ne bih znala sta bi bile nebuloze oko tog litijuma.

 

Žao mi je, ali ni pored najbolje volje nisam uspeo da shvatim oko pola napisanog, npr. ono da su najveća nalazišta „u Španiji, ali su takođe najveća u Portugaliji, pa onda najveća u Srbiji, a još najveća u Nemačkoj". Ovde mi deluje da četiri zemlje dele prvo mesto, pa računam da će morati da podele medalju. Ne znam koji je to sajt objavio za građanske ratove u Španiji, a koliko znam, aranžmani za Španiju se pristojno prodaju.

 

Za taj 'lepi kraj' me iskreno zabole uvo, kao što rekoh, jer ako je njima dobro i ako su za to glasali, neka im bude. Ne verujem baš da će sve do Crnog mora da ode u tri lepe, a te ekološke Kule stražara nešto i ne čitam.

Link to comment
Share on other sites

Koliko god bio rezigniran onim stvarima koje se navode kao uvod u litijumsku pricu (Gradac i Divcibare posecujem ima evo skoro 50 godina) - i koliko mi god kenjanje u reke, plasticni otpad, sporeti u jezerima proizvode stres - porediti te stvari sa iskopavanjima litijuma je u najmanju ruku defetizam i relativizacija litijumskog problema. Za razliku od fekalno-plasticnog dela ekoloske propasti, koji cini zivot neugodnijim i tezim, litijumski deo ove katastrofe ce uciniti zivot ovde nemogucim.  Mozda je razlika nekome mala, ali je tu.

Bio sam na protestu u Valjevu, sa citavom porodicom - i koliko god sastav ljudi bio sarolik (od mrmota sa "Z" majicama do kranjih liberala) - bas to jedinstvo i daje protestima validitet. I gle cuda, uprkos tom diverzitetu, velika vecina prisutnih su pristojni, porodicni ljudi koji su protestvovali i za cist vazduh u gradu, koji ne seru u vodu, i ne ostavljaju otpad za sobom. Ako treba da trazimo zajednicki imenilac za obicno, profano divcibarsko govnarstvo i ovo moderno litijumsko, treba da se setimo da je hotel Crni Vrh otvorila ista kreatura koja je docekala i Solca pre neki dan. Zapravo kad bi se dobro zagrebalo, doslo bi se do zakljucka da je ta osoba izvor mnogih nasih gova...problema. Od spalionica guma, situacije u Boru, Smederevu i Majdanpeku, pa nadalje.

Al eto, posto se narod nije dovoljno bunio za govna u reci, sad treba da bude sistematski istrebljen litijumom, ako je suditi po nekim upisima.
Umesto da budemo zadovoljni sto je neka kap konacno prelila casu i da dodamo sopstvenu varnicu na ovaj bunt, najsrpskija stvar na svetu je popisati se na taj plamicak i reci: nema od toga nista, bolje nismo ni zasluzili.
 

Edited by Casaubon
  • Like 13
  • Love 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Casaubon said:

Al eto, posto se narod nije dovoljno bunio za govna u reci, sad treba da bude sistematski istrebljen litijumom, ako je suditi po nekim upisima.
Umesto da budemo zadovoljni sto je neka kap konacno prelila casu i da dodamo varnicu na to, najsrpskija stvar na svetu je popisati se na taj plamicak i reci: nema od toga nista, bolje nismo ni zasluzili.
 

 

Pa upravo i jeste tako. Sam si spomenuo ove iz Bora, Majdanpeka i Smedereva, koji očigledno vole da tako žive. Em glasaju za koga glasaju, em im ne smeta.

 

10 minutes ago, Casaubon said:

Bio sam na protestu u Valjevu, sa citavom porodicom - i koliko god sastav ljudi bio sarolik (od mrmota sa "Z" majicama do kranjih liberala) - bas to jedinstvo i daje protestima validitet. I gle cuda, uprkos tom diverzitetu, velika vecina prisutnih su pristojni, porodicni ljudi koji su protestvovali i za cist vazduh u gradu, koji ne seru u vodu, i ne ostavljaju otpad za sobom

 

Evo jedne ideje za malo efikasniji protest, al' da dobijem autorsko pravo, pare ne tražim: lepo se okupite, odete na Divčibare, pa prvoga koji izliva fekalije u reku na'ranite istim. Onda tako uradite i sa drugim, pa sa trećim i tako dalje. E, tada će Rio Tinto da se zabrine. Ovako će da bude jedno veliko ništa: danas će na protest doći XY ljudi, sutra XY-5%, zatim XY-10% i svešće se na stotinak ljudi. Mogu da se kladim da će se za 15 godina litijum normalno kopati, da će apokaliptične priče biti zaboravljene, a da će se fekalije slobodno izlivati u Gradac, ili neku drugu reku, u zavisnosti od kraja.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Žao mi je, ali ni pored najbolje volje nisam uspeo da shvatim oko pola napisanog, npr. ono da su najveća nalazišta „u Španiji, ali su takođe najveća u Portugaliji, pa onda najveća u Srbiji, a još najveća u Nemačkoj". Ovde mi deluje da četiri zemlje dele prvo mesto, pa računam da će morati da podele medalju. Ne znam koji je to sajt objavio za građanske ratove u Španiji, a koliko znam, aranžmani za Španiju se pristojno prodaju.

 

Za taj 'lepi kraj' me iskreno zabole uvo, kao što rekoh, jer ako je njima dobro i ako su za to glasali, neka im bude. Ne verujem baš da će sve do Crnog mora da ode u tri lepe, a te ekološke Kule stražara nešto i ne čitam.

Hiperbola je stilska figura preuveličavanja. Koristi se radi postizanja jačeg utiska. Preuveličavaju se predmeti, pojave, radnje, osobine, misli i osećanja.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Selina said:

Hiperbola je stilska figura preuveličavanja. Koristi se radi postizanja jačeg utiska. Preuveličavaju se predmeti, pojave, radnje, osobine, misli i osećanja.

 

Ja se ovde ne bih bavio hiperbolom, već superlativom. On označava najveći stepen neke osobine, a kad se stavi ispred četiri entiteta, onda valjda treba da dele prvo mesto.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Pa upravo i jeste tako. Sam si spomenuo ove iz Bora, Majdanpeka i Smedereva, koji očigledno vole da tako žive. Em glasaju za koga glasaju, em im ne smeta.

 

 

Evo jedne ideje za malo efikasniji protest, al' da dobijem autorsko pravo, pare ne tražim: lepo se okupite, odete na Divčibare, pa prvoga koji izliva fekalije u reku na'ranite istim. Onda tako uradite i sa drugim, pa sa trećim i tako dalje. E, tada će Rio Tinto da se zabrine. Ovako će da bude jedno veliko ništa: danas će na protest doći XY ljudi, sutra XY-5%, zatim XY-10% i svešće se na stotinak ljudi. Mogu da se kladim da će se za 15 godina litijum normalno kopati, da će apokaliptične priče biti zaboravljene, a da će se fekalije slobodno izlivati u Gradac, ili neku drugu reku, u zavisnosti od kraja.

Ali do te tacke, dok ne pocne 'ranjenje fekalijama, treba da radimo - apsolutno nista, jer ljudi su tako glasali?
Pardon, ali ja ne vidim nikakvu razliku izmedju ove logike i one koju ex-premijerka diluje u svojoj litijumskoj propagandi. "Ljudi su prodali zemlju i sta vi sad hocete?"

Donekle smatram da je vas pesimizam na mestu - jer kao nacija dugo nismo demonstirali da smo sposobni da stvari isteramo do kraja. Ipak, relativizacija kakvu izvodite je u najmanju ruku jednaka otvorenom lobiranju za sudbinu koju opisujete. Defetizam je donekle i gori, jer obeshrabruje pojedince ili grupe da se javno oglase i pokazu negodovanje - jer su, zaboga, sanse za pobedu male ili nikakve.
S druge strane, u drustvu bez pluralizma - skromno smatram da je svaki podignuti glas dobar i svaki protest zdrav.
A i da nije. Radije cu biti protiv litijuma, nego protiv - protesta.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kako ono beše?

 

Kada su došli po one što su glasali za njih

nisam se bunio, jer nisam glasao za njih.

Kada su došli po mene

Rekao sam "ja nisam glasao za vas"

A oni su rekli

"Aha ništa onda, izvinite na smetnji, prijatan dan"

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Citajuci "litijum u Spaniji" razumela sam da kompanija iz Australije njima nudi savrsen projekat, bez zagadjjenja jer

je sve ispod zemlje, bez bilo kakvog narusavanja plodnog zemljista, nudi i neka silna obestecenja ili kompenzaciju,

a dobit za opstinu ( oblast) je godisnje 2 milijarde.Pogledala sam projekat Rio Tinto u Srbiji, slicno to sve ispod zemlje

izgleda, kao da si u nekom vasionskom brodu, ali da li neko uopste i kaze koliko ce te opstine profitirati i sta ce biti

ako dodje do trovanja zemlje, da li se Rio Tinto obavezuje da placa sledecih 50 godina sanaciju?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Casaubon said:

Ali do te tacke, dok ne pocne 'ranjenje fekalijama, treba da radimo - apsolutno nista, jer ljudi su tako glasali?
Pardon, ali ja ne vidim nikakvu razliku izmedju ove logike i one koju ex-premijerka diluje u svojoj litijumskoj propagandi. "Ljudi su prodali zemlju i sta vi sad hocete?"

 

Ja san sviju logiku objasnio juče, i to na istoj strani. Rekao sam sledeće: „Trebalo je kenjanje po rekama na max iskoreniti još odavno, zatim bacanje đubreta gde stigneš, pa onda total, kojekakve nezdrave herbicide, bacanje crknutih svinja u reku i tako to. Da se to desilo na vreme, Rio Tinto bi bio na bar 500 km od najbližeg graničnog prelaza." Što se tiče sadašnje situacije, može da se kaže da je prošao voz, da je sve pojela maca, ili nešto slično.

 

1 hour ago, Casaubon said:

Ipak, relativizacija kakvu izvodite je u najmanju ruku jednaka otvorenom lobiranju za sudbinu koju opisujete. Defetizam je donekle i gori, jer obeshrabruje pojedince ili grupe da se javno oglase i pokazu negodovanje - jer su, zaboga, sanse za pobedu male ili nikakve.

 

Nije. Ako kažem da će npr. fudbalska reprezentacija Malte izgubiti od reprezentacije Nemačke, to ne znači da navijam za Nemačku. Nema tu nikakvog defetizma, to je naprosto prognoza ili konstatacija, a ako se Maltežanima ne sviđa, žao mi je.

 

1 hour ago, Casaubon said:

A i da nije. Radije cu biti protiv litijuma, nego protiv - protesta.

 

Ja nigde nisam napisao da sam protiv protesta, niti da sam za kopanje litijuma. Lepo sam naveo i da me za samo kopanje baš briga, da nemam ništa protiv protesta, a to što mislim tako kako mislim je prognoza. Slažem se da ono što predviđam nije povoljno, ali zaista ne mislim da će biti drugačije.

Link to comment
Share on other sites

Pošto sam i direktno ugrožen mogućim dešavanjima, kao i moj posao i porodica, a i posao mnogih u mom okruženju, reći ću samo jedno: u životu nisam osetio veću odlučnost u narodu, a svašta smo svi preturili preko glave prethodnih decenija. Nije forum za ovakve priče, ali ljudi se aktivno organizuju već neko vreme, nevezano za proteste koji će sigurno samo rasti i jačati. Neće im proći, ne sumnjajte u to. Skoro 30 godina sam crnčio gradeći nešto, naslednik je dovoljno veliki, nije mi problem da se sa ovim svetom pozdravim kako dolikuje, ako treba. Kopati neće. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ja san sviju logiku objasnio juče, i to na istoj strani. Rekao sam sledeće: „Trebalo je kenjanje po rekama na max iskoreniti još odavno, zatim bacanje đubreta gde stigneš, pa onda total, kojekakve nezdrave herbicide, bacanje crknutih svinja u reku i tako to. Da se to desilo na vreme, Rio Tinto bi bio na bar 500 km od najbližeg graničnog prelaza." Što se tiče sadašnje situacije, može da se kaže da je prošao voz, da je sve pojela maca, ili nešto slično.

 

 

Nije. Ako kažem da će npr. fudbalska reprezentacija Malte izgubiti od reprezentacije Nemačke, to ne znači da navijam za Nemačku. Nema tu nikakvog defetizma, to je naprosto prognoza ili konstatacija, a ako se Maltežanima ne sviđa, žao mi je.

 

 

Ja nigde nisam napisao da sam protiv protesta, niti da sam za kopanje litijuma. Lepo sam naveo i da me za samo kopanje baš briga, da nemam ništa protiv protesta, a to što mislim tako kako mislim je prognoza. Slažem se da ono što predviđam nije povoljno, ali zaista ne mislim da će biti drugačije.

Bez uvrede, ali citavo izlaganje od starta do sada mi je malo kontradiktorno.

S jedne strane - uslovljavate pravo na nezadovoljstvo onime sto je neko prethodno ucinio ili ne na polju ekologije. (Videti pod: niste se bunili kad se sralo u reke, sta hocete sad).

S druge strane, zadrzavate pravo na iskazivanje svog misljenja, iako - sem kucanja na forumu - glede svega navedenog, preduzimate jednako nista (Ukoliko je ova pretpostavka previse smela, i vi ste svoj projekat 'ranjenja odgovornih fekalijama negde vec zapoceli, samo recite gde, i eto nas u pomoc.).

Ja sam onaj protest, kao i mnoge prethodne, izmedju ostalih, delio sa ljudima sa kojima sam decenijama skupa cistio divlje deponije po Divcibarama, Loznickom Putu, uz Gradac... Ljude sa kojima sam sadio drvece i uredjivao kamp mesta za namernike.  Pridruzite se u tome - pa posle mozemo i na proteste, ili da se mrstimo i zapusavamo nos. Kako vam drago.

Uzasno je lako (i svakoj vlasti milo) pljuckati s visine, sedeci u fotelji.
 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da govnar organizuje u Loznici miting podrske kopanju litijuma. Hoce li i sada biti morao sam, ucenjen sam, sta da radim, posao, porodica... Pa jbt, sutra da kaze morate da ubijete tog i tog komsiju, opet ce reci da su morali, da su ucenjeni...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, berti said:

Izgleda da govnar organizuje u Loznici miting podrske kopanju litijuma. Hoce li i sada biti morao sam, ucenjen sam, sta da radim, posao, porodica... Pa jbt, sutra da kaze morate da ubijete tog i tog komsiju, opet ce reci da su morali, da su ucenjeni...

Znaci opet ima da dovozi iz cele Srbije ljude...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Casaubon said:

S jedne strane - uslovljavate pravo na nezadovoljstvo onime sto je neko prethodno ucinio ili ne na polju ekologije. (Videti pod: niste se bunili kad se sralo u reke, sta hocete sad).

 

Gde sam uslovio bilo čije pravo? Svako ima pravo na političko delovanje, iskazivanje nezadovoljstva i slično, ali ne znači da će ostvariti cilj. Da je društvo to počelo da radi na vreme, sada bismo ovde pisali o nečemu desetom. Društvo je takvo kakvo jeste, tj. većina, a to je nezgodna stvar. Ovde ne govorim o Rio Tintu, da se razumemo, već o tome da je društvo otišlo u tri lepe, da je dozvolilo sve i svašta i da se to u mnogim slučajevima obija o glavu. Da, nisu se bunili kada je trebalo, a o istoriji toga protiv čega je trebalo da se buni sam pisao na pretku ovog foruma još pre dvadesetak godina. Isto važi i za mnoge druge forumaše.

 

1 hour ago, Casaubon said:

S druge strane, zadrzavate pravo na iskazivanje svog misljenja, iako - sem kucanja na forumu - glede svega navedenog, preduzimate jednako nista (Ukoliko je ova pretpostavka previse smela, i vi ste svoj projekat 'ranjenja odgovornih fekalijama negde vec zapoceli, samo recite gde, i eto nas u pomoc.).

 

Na forumu svako ima pravo na svoje mišljenje.

 

1 hour ago, Casaubon said:

Ja sam onaj protest, kao i mnoge prethodne, izmedju ostalih, delio sa ljudima sa kojima sam decenijama skupa cistio divlje deponije po Divcibarama, Loznickom Putu, uz Gradac... Ljude sa kojima sam sadio drvece i uredjivao kamp mesta za namernike.  Pridruzite se u tome - pa posle mozemo i na proteste, ili da se mrstimo i zapusavamo nos. Kako vam drago.

 

Nije poenta u tome da neki Pera ili Mika čiste ono što su drugi upropastili, već time treba da se bave institucije i da rade svoj posao, a čega očito nema. Svaka čast i Peri i Miki, ali fuck ja takvu državu gde drugi treba da rada njen posao.

 

Edit:

Vidim da je Berti spomenuo kontramiting, tj. miting za iskopavanje litijuma. Eto, to je društvo, većina, ili kako god da ih nazovemo. Ako je neko spao na to da ga voze k'o stoku za jednu crvenu i dva sendviča, to je pokazatelj koliko je društvo otišlo u tri lepe. Ako se pobune i počnu da im j*** mater svima, da na mitingu uzvikuju 'dole vlada' i tako to, onda možemo da razgovaramo o oporavku društva. Videćemo za nekoliko dana koliko je ovo izvesno.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Gde sam uslovio bilo čije pravo? Svako ima pravo na političko delovanje, iskazivanje nezadovoljstva i slično, ali ne znači da će ostvariti cilj. Da je društvo to počelo da radi na vreme, sada bismo ovde pisali o nečemu desetom. Društvo je takvo kakvo jeste, tj. većina, a to je nezgodna stvar. Ovde ne govorim o Rio Tintu, da se razumemo, već o tome da je društvo otišlo u tri lepe, da je dozvolilo sve i svašta i da se to u mnogim slučajevima obija o glavu. Da, nisu se bunili kada je trebalo, a o istoriji toga protiv čega je trebalo da se buni sam pisao na pretku ovog foruma još pre dvadesetak godina. Isto važi i za mnoge druge forumaše.

 

 

Na forumu svako ima pravo na svoje mišljenje.

 

 

Nije poenta u tome da neki Pera ili Mika čiste ono što su drugi upropastili, već time treba da se bave institucije i da rade svoj posao, a čega očito nema. Svaka čast i Peri i Miki, ali fuck ja takvu državu gde drugi treba da rada njen posao.

 

Edit:

Vidim da je Berti spomenuo kontramiting, tj. miting za iskopavanje litijuma. Eto, to je društvo, većina, ili kako god da ih nazovemo. Ako je neko spao na to da ga voze k'o stoku za jednu crvenu i dva sendviča, to je pokazatelj koliko je društvo otišlo u tri lepe. Ako se pobune i počnu da im j*** mater svima, da na mitingu uzvikuju 'dole vlada' i tako to, onda možemo da razgovaramo o oporavku društva. Videćemo za nekoliko dana koliko je ovo izvesno.

Apropo politicke slike, stava prema ljudima koji se prodaju za novac, potrebi za funkcionalnom drzavom - apsolutno se slazem sa vama.

Ali ono sa cime se ne slazem je taj "Znam ja da od toga nema nista" stav.
Kao sto rekoh - dajte primer cinjenjem, ne fikcijom - ma koliko primamljiva bila (vratimo se tu na 'ranjenje fekalijama na trenutak), vec ucinite nesto sto vam je zapravo u moci, budite primer akcije za koju smatrate da moze dati rezultat.


Ako je sve sto ste voljni da date to "bolje da cutimo i trpimo jer nismo zasluzili bolje kao drustvo koje bira ljude koji su za lecenje", "demonstracije nemaju smisla jer eto sad ce oni da naprave kontramiting sa placenom stokom", "nismo se bunili kad je trebalo, sad je gotovo" - to u biti jeste defetisticki, pasivizirajuci stav koji nije dobar, i u krajnjoj liniji sluzi istoj svrsi kao i kontramitingasenje - utisavanju drustvene disonance i umanjenju ma kakvog otpora.

Treba se buniti uvek i protiv svega, na svaki nacin koji vam je kao gradjaninu dostupan. Pa cak i ako znate da cete izgubiti.
Tesko ce mi pasti ako pocnu da kopaju, i verovatno cu biti nateran da napustim zemlju zbog toga.
Ono sto bi mi jos teze palo je da pocnu da kopaju a da ja ni na kakav nacin nisam iskazao svoje protivljenje.

Razumem da to nekome moze biti isto, meni nije.

Edited by Casaubon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...