Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

19 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Niko normalan tu ne treba da zivi. Što se ostalog tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti.

 

 

 ja jesam pesimista sto se ove teritorije  , koju neki zovu drzavom, tice  ali ti si 3 kruga ispred mene....

 

   kada sam rekao da zasluzujemo zatvaranje u rezervat sa bodljikavom zicom - dobio sam kao podrsku nekolko dana odmora od foruma....

Edited by Doc Holiday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 

 ja jesam pesimista sto se ove teritorije  , koju neki zovu drzavom, tice  ali ti si 3 kruga ispred mene....

 

   kada sam rekao da zasluzujemo zatvaranje u rezervat sa bodljikavom zicom - dobio sam kao podrsku nekolko dana odmora od foruma....

Vec jeste ogradjena i zatvorena, Srbija ce ulazak u EU videti na Sveti Nikad pa ni tad. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, FrediB said:

Vec jeste ogradjena i zatvorena, Srbija ce ulazak u EU videti na Sveti Nikad pa ni tad. 

Ja sam više puta napisao da postajemo kopnena Kuba. Da smo svojevremeno bili pod vlašću "ljubitelja brkatog" bili bi Severna Koreja što na našu sreću nismo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Accuphase said:

Ja sam više puta napisao da postajemo kopnena Kuba. Da smo svojevremeno bili pod vlašću "ljubitelja brkatog" bili bi Severna Koreja što na našu sreću nismo.

A ni samoj EU ne trebaju zemlje Zapadnog Balkana kao clanovi EU.

 

Samo bi joj predstavljale kamen oko vrâta, a ionako se kotiraju nisko u EU krugovima za razliku od npr. Ceske ili Slovenije jer su ih ionako mimoisli procesi koji su oblikovali Evropu  poput renesanse, reformacije, kontrareformacije, humanizma, prosvetiteljstva, baroka, rokokoa, Francuske revolucije... 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, FrediB said:

A ni samoj EU ne trebaju zemlje Zapadnog Balkana kao clanovi EU.

 

Samo bi joj predstavljale kamen oko vrâta, a ionako se kotiraju nisko u EU krugovima za razliku od npr. Ceske ili Slovenije jer su ih ionako mimoisli procesi koji su oblikovali Evropu  poput renesanse, reformacije, kontrareformacije, humanizma, prosvetiteljstva, baroka, rokokoa, Francuske revolucije... 

Šta se od gore nabrojanog desilo u Rumuniji, Bugarskoj pa i u Grčkoj?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Accuphase said:

Šta se od gore nabrojanog desilo u Rumuniji, Bugarskoj pa i u Grčkoj?

Nista, ali su te zemlje strateski bitne zbog blizine Turske i Rusije pa su zato glatko primljene. Pogotovo RO i BG. 

 

Plus, Grci a samim tim i Kiprani se uvek mogu vaditi na to da su utemeljili evropsku civilizaciju, filozofiju, matematiku, demokratiju i slicne stvari. 😄 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FrediB said:

A ni samoj EU ne trebaju zemlje Zapadnog Balkana kao clanovi EU.

 

Samo bi joj predstavljale kamen oko vrâta, a ionako se kotiraju nisko u EU krugovima za razliku od npr. Ceske ili Slovenije jer su ih ionako mimoisli procesi koji su oblikovali Evropu  poput renesanse, reformacije, kontrareformacije, humanizma, prosvetiteljstva, baroka, rokokoa, Francuske revolucije... 

 

negde ranije sam nasao da EU zeli doci samo do granica koje su bile PRE  Berlinskog kongresa 1875te...  na neki naci ona i jeste tu...  fali samo da im se Vojvodina vrati i to je to...

 

 

 sa druge strane , ovde su i americki ( i Britanski ) interesi ,  a to je da odavde odstrane Ruse u svim aspektima... neka naklapanja idu da ce rusima "vratiti " Ukrajinu u njihove medvedje sape, ali ce morati da se zauvek tornjaju sa Balkana.. sto bi mozda i dalo neku sansu za ovaj teritorij...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Doc Holiday said:

 

negde ranije sam nasao da EU zeli doci samo do granica koje su bile PRE  Berlinskog kongresa 1875te...  na neki naci ona i jeste tu... 

To je i Sreder rekao Cedi Jovanovicu i pokojnom Djindjicu u 4 oka.

Plus eventualno RO, BG, GR, CY i Baltik kao zid ka Rusiji i to je to. 

2 minutes ago, Doc Holiday said:

neka naklapanja idu da ce rusima "vratiti " Ukrajinu u njihove medvedje sape

Lavov i Kijev Rusi mogu samo da sanjaju a bogami i Odesu. Dobice mozda Donjeck i Luganjsk i to je to. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, FrediB said:

To je i Sreder rekao Cedi Jovanovicu i pokojnom Djindjicu u 4 oka.

Plus eventualno RO, BG, GR, CY i Baltik kao zid ka Rusiji i to je to. 

Lavov i Kijev Rusi mogu samo da sanjaju a bogami i Odesu. Dobice mozda Donjeck i Luganjsk i to je to. 

 

postavlja se pitanje koji je interes EU da ostavi rupcagu ...   no ako pogledamo agendu oko RT i ostalih rudara,  mozda je i to jasno...  ako je ovaj teritorij van EU , onda ovde ne vaze ti ekoloski  standardi...   Rumunija i Bugarska su kljucne za branu prema Rusiji pa su morali njih da prime... Grcka je od samog pocetka u EU...   Ostaje da se vidi dali ce "spasiti" Vojvodinu, i mozda Crnu Goru...  Ostale nece ...

 

   Svemu tome je najvise doprinela sama Srbija.  Jer im je i nakon 2000te jasno stavila do znanja da smo beznadezan slucaj..

 

 

  za Ukrajinu bi , po meni, mozda nabolje resenje bilo da bude u ulozi SFRJ  u vreme hladnog rata...  tampon zona- kojoj bi npr ameri pomogli da ima bolji standard gradjana nego Rusija... kao sto je i SFRJ imala u odnosu na Varsavske zemlje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Doc Holiday said:

sa druge strane , ovde su i americki ( i Britanski ) interesi ,  

 

Prioritet bi trebali biti nasi interesi, a ne niciji tudju, bili to i americki...

 

10 minutes ago, Doc Holiday said:

za Ukrajinu bi , po meni, mozda nabolje resenje bilo da bude u ulozi SFRJ  u vreme hladnog rata...  tampon zona- kojoj bi npr ameri pomogli da ima bolji standard gradjana nego Rusija... kao sto je i SFRJ imala u odnosu na Varsavske zemlje

 

Njima nema pomoci, tamo nece nikada, tj u neko skoro vreme od najmanje 20 godina, a verovatno i vise od toga, biti dobro.

Cim se neko opredeli za rat i nasilje, tu je kraj prosperiteta. Ako jedna drzava ne cuva mir, kao sto mi uradili, onda je katastrofa neizbezna.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

Njima nema pomoci, tamo nece nikada, tj u neko skoro vreme od najmanje 20 godina, a verovatno i vise od toga, biti dobro.

Cim se neko opredeli za rat i nasilje, tu je kraj prosperiteta. Ako jedna drzava ne cuva mir, kao sto mi uradili, onda je katastrofa neizbezna.

Prosperitet je vrlo sirok i nedefinisan pojam. 

 

Npr. uzalud i hipoteticke plate od 1000+ evra (koje uzgred mogu da sanjaju cak  i Poljaci posto je tamo PROSEK jos uvek manji od 1000 evra nakon 30 godina tranzicije!) ako ce nekom drzavom upravljati autokrate, diktatori i lopine a la Putin, Erdogan, Vucic... 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, FrediB said:

Prosperitet je vrlo sirok i nedefinisan pojam. 

 

Npr. uzalud i hipoteticke plate od 1000+ evra (koje uzgred mogu da sanjaju cak  i Poljaci posto je tamo PROSEK jos uvek manji od 1000 evra nakon 30 godina tranzicije!) ako ce nekom drzavom upravljati autokrate, diktatori i lopine a la Putin, Erdogan, Vucic... 

 

Ti ne razumes uopste sta je rat i koje posledice nosi. Jednoj Nemackoj je trebalo 20 godina uz ogromnu pomoc, do tada nezabelezenu, koja nece nikada doci u Ukrajinu, da sebi dodje.

Plus oni nisu ni imali vojsku 20 godina, tako da su bili oslobodjeni tih troskova.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Ti ne razumes uopste sta je rat i koje posledice nosi. Jednoj Nemackoj je trebalo 20 godina uz ogromnu pomoc, do tada nezabelezenu, koja nece nikada doci u Ukrajinu, da sebi dodje.

Plus oni nisu ni imali vojsku 20 godina, tako da su bili oslobodjeni tih troskova.

Ukrajina je uvek bila najgora sirotinja zapadno od Urala , tako da Ukrajincima ovakvo stanje i nije neprirodno. Navikli su tako. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Div said:

 

Vidim, tebe ne zanima zta je tvoje, kako živiš, gde živiš, sve to mrziš, a ovamo si zagriženi borac za nečije pravo da zarađuje i to na tuđem imanju i tuđoj muci.

A, ovo što smo svi sledbenici Francisca Franka, što smo svi glasali za Miloševića, mogla bi moderacija i da se pozabavi svojim poslom, ako već ne sprečava ovakva zagađenja Foruma neka barem naknadno dezinfikuje.

 

 

Ono što ja "branim" je da je bacanje kamena u žabokrečinu do jaja. Zato što je žalosno da ljudi u petoj, šestoj ili sedmoj deceniji, wgaf, glavno, sredovečni, i stariji, ne umeju ništa drugo da prenesu sledećoj generaciji osim "načina prađedovskog" koga se drže kao beba za ćebence. 

 

E, na takvom mestu treba primeniti Ludoviko tehniku. To je dobro. Najbolji nacin da neko prihvati realnost je nabiti mu silom pod nos ono sto neće. Nema boljeg načina za konacno odrastanje. Dobro, za Aleksa u filmu ta tehnika nije baš bila uspešna, ali to je film, a u originalnom scenariju, tj u knjizi, uspelo je. I u stvarnom životu, uspeva, uvek. Tako bi i tu. 

 

Napisao sam već ono što je Čerčil rekao. Ljudi počnu da se ponašaju razumno tek kad potroše sve ostale mogućnosti. To tu treba da stane pred lice pravde i kaže "jeo sam govna, jeste, tim rečima, radio sam to i to, kaznite me, da okajem svoje grehe, i da ponovo postanem čovek". Tako to tu treba "njima" da kaže, i da sa velikim entuzijazmom prihvati sve sto ce ga (opet) povezati sa progresivnim svetom.

 

Bio to rudnik ili mudnik, nato ili bato, wgaf, nikoga nije briga. Ono što je važno je da onaj koji je zastranio treba da prihvati činjenicu da je sa svetom sve u redu, a da je on onaj koji greši, i želja za promenom. Posle ćemo videti to za te ekologije i ostalo.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Napisao sam već ono što je Čerčil rekao. Ljudi počnu da se ponašaju razumno tek kad potroše sve ostale mogućnosti. To tu treba da stane pred lice pravde i kaže "jeo sam govna, jeste, tim rečima, radio sam to i to, kaznite me, da okajem svoje grehe, i da ponovo postanem čovek". Tako to tu treba "njima" da kaže, i da sa velikim entuzijazmom prihvati sve sto ce ga (opet) povezati sa progresivnim svetom.

 

Bio to rudnik ili mudnik, nato ili bato, wgaf, nikoga nije briga. Ono što je važno je da onaj koji je zastranio treba da prihvati činjenicu da je sa svetom sve u redu, a da je on onaj koji greši, i želja za promenom. Posle ćemo videti to za te ekologije i ostalo.

Vec sluze kaznu - rintaju za saku evra vec 20 i kusur godina bez znakova napretka a umesto ulaska u EU dobice mini-Sengen. 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2022 at 7:10 AM, Pletilja said:

Doktor fizicke hemije: 

 

On 1/27/2022 at 7:41 AM, Div said:

Ma, kakav doktor fizičke hemije i naučni saradnik IHTM, nije to ništa, neka ona prvo nama kaže da li je za NATO, ako jeste može da bude i pomoćni ložač, ako nije ne bi joj pomogla ni Nobelova nagrada.

 

Ja bih bio oprezan u prenošenju stavova i verovanju u stavove dotične doktorke fizičke hemije. Jer, u priči o Rio Tintu i projektu Jadar ona nastupa isključivo kao deo ekoloških pokreta i isključivo u svrhu zaustavljanja ovog projekta po svaku cenu. I to je ok, ona u nešto veruje i bori se za to, što ja poštujem. Samo što onda ne može istovremeno po ovom pitanju da bude i naučnica i eko-aktivistkinja sa jasnom agendom. Već sam ovde kačio neka objašnjenja zašto su pojedini njeni stavovi u vezi projekta Jadar vrlo pogrešni ili u najmanju ruku preterani i bombastični. Dodaću još jedan primer: doktorka fizičke hemije objašnjava kako Kinezi u Boru, u ležištu Čukaru Peki, kopaju rudu izuzetno bogatu bakrom, ali koncentrat bakra ne tope u borskoj topionici već izvoze u Kinu da bi tamo topili i time oštetili državu Srbiju, a za to vreme uvoze koncentrat slabijeg kvaliteta koji tope u Boru. U toj priči samo zaboravlja jednu sitnicu: ruda iz ležišta Čukaru Peki je enormno bogata bakrom, ali istovremeno i arsenom i kao takva ne može da se topi u borskoj topionici. Odnosno može, ali sa vrlo lošim tehnološkim i još lošijim ekološkim parametrima. Postoji samo nekoliko topionica u svetu koje mogu da tope koncentrat bakra sa tako visokim sadržajem arsena i u te topionice se koncentrat iz ležišta Čukaru Peki i šalje.

 

Tako i ova priča oko plana da se otvori deset rudnika litijuma u Srbiji. To što se negde nešto istražuje uopšte ne znači da će se otvoriti rudnik. U praksi, tek svaki deseti ili svaki dvadeseti lokalitet koji se istražuje na kraju i dovede do otvaranja rudnika.

 

Uglavnom, ko je izabrao da veruje doktorki fizičke hemije neka veruje, samo još jednom ponavljam da je ona jedna od najaktivnijih članova i maltene PR ekoloških organizacija i da je to njena agenda. I trebalo bi da se razume da sve što radi, sve informacije koje procesuira i objavljuje imaju isključivi cilj da zaustave otkopavanje litijuma, a sve što nije na tom kursu odbacuje, zaobilazi, ili tumači kako njenoj agendi odgovara. A takav način rada ne da nema veze sa naukom nego je na suprotnoj strani od nauke, pa bi najmanje što bi trebalo da se uradi u ovom slučaju je da se ne ističe u prvi plan to što je doktorka fizičke hemije i naučna saradnica na IHTM-u i da to ide u prilog njenom autoritetu na ovu temu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

 

Ja bih bio oprezan u prenošenju stavova i verovanju u stavove dotične doktorke fizičke hemije. Jer, u priči o Rio Tintu i projektu Jadar ona nastupa isključivo kao deo ekoloških pokreta i isključivo u svrhu zaustavljanja ovog projekta po svaku cenu. I to je ok, ona u nešto veruje i bori se za to, što ja poštujem. Samo što onda ne može istovremeno po ovom pitanju da bude i naučnica i eko-aktivistkinja sa jasnom agendom. Već sam ovde kačio neka objašnjenja zašto su pojedini njeni stavovi u vezi projekta Jadar vrlo pogrešni ili u najmanju ruku preterani i bombastični. Dodaću još jedan primer: doktorka fizičke hemije objašnjava kako Kinezi u Boru, u ležištu Čukaru Peki, kopaju rudu izuzetno bogatu bakrom, ali koncentrat bakra ne tope u borskoj topionici već izvoze u Kinu da bi tamo topili i time oštetili državu Srbiju, a za to vreme uvoze koncentrat slabijeg kvaliteta koji tope u Boru. U toj priči samo zaboravlja jednu sitnicu: ruda iz ležišta Čukaru Peki je enormno bogata bakrom, ali istovremeno i arsenom i kao takva ne može da se topi u borskoj topionici. Odnosno može, ali sa vrlo lošim tehnološkim i još lošijim ekološkim parametrima. Postoji samo nekoliko topionica u svetu koje mogu da tope koncentrat bakra sa tako visokim sadržajem arsena i u te topionice se koncentrat iz ležišta Čukaru Peki i šalje.

 

Tako i ova priča oko plana da se otvori deset rudnika litijuma u Srbiji. To što se negde nešto istražuje uopšte ne znači da će se otvoriti rudnik. U praksi, tek svaki deseti ili svaki dvadeseti lokalitet koji se istražuje na kraju i dovede do otvaranja rudnika.

 

Uglavnom, ko je izabrao da veruje doktorki fizičke hemije neka veruje, samo još jednom ponavljam da je ona jedna od najaktivnijih članova i maltene PR ekoloških organizacija i da je to njena agenda. I trebalo bi da se razume da sve što radi, sve informacije koje procesuira i objavljuje imaju isključivi cilj da zaustave otkopavanje litijuma, a sve što nije na tom kursu odbacuje, zaobilazi, ili tumači kako njenoj agendi odgovara. A takav način rada ne da nema veze sa naukom nego je na suprotnoj strani od nauke, pa bi najmanje što bi trebalo da se uradi u ovom slučaju je da se ne ističe u prvi plan to što je doktorka fizičke hemije i naučna saradnica na IHTM-u i da to ide u prilog njenom autoritetu na ovu temu.

Po kom kriterijumu treba razvrstavati nas koji se protivimo ovom talasu rudarskih istrazivanja: ima ih koji zive u tim regionima i smatraju da ih ta istrazivanja ugrozavaju. Ima nas koji bi da sacuvamo zivotinjski i bilnji svet od unistavanja jer, eto tako, volimo prirodu. Ima naucnika raznih struka kojima se mi, prethodno navedeni, obracamo za strucno misljenje pa nam se oni pridruze kao gradjani. Ima i jedna holivudska glumica koja je, nizim poznatim izazvana, potegla iz Holivuda i hoce da pomogne u celoj prici. I? Po kom kriterijumu da se razvrstavamo? 

Ima jedan jedini: zdrav razum. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Po kom kriterijumu treba razvrstavati nas koji se protivimo ovom talasu rudarskih istrazivanja: ima ih koji zive u tim regionima i smatraju da ih ta istrazivanja ugrozavaju. Ima nas koji bi da sacuvamo zivotinjski i bilnji svet od unistavanja jer, eto tako, volimo prirodu. Ima naucnika raznih struka kojima se mi, prethodno navedeni, obracamo za strucno misljenje pa nam se oni pridruze kao gradjani. Ima i jedna holivudska glumica koja je, nizim poznatim izazvana, potegla iz Holivuda i hoce da pomogne u celoj prici. I? Po kom kriterijumu da se razvrstavamo? 

Ima jedan jedini: zdrav razum. 

 

Ne razumem kakve ovo veze ima sa onim što sam napisao. Ti si postavila citat osobe koja je nešto rekla o nečemu, naglašavajući da je u pitanju doktor fizičke hemije, Div dodao da je u pitanju naučna savetnica sa jednog instituta. Ja sam na to replicirao objašnjavajući da u ovom slučaju ne bi trebalo potezati argument u stilu "evo šta jedna naučnica ima da kaže", jer da bi to što ona priča bilo naučno validno nedostaje mnogo toga, za početak objektivnost. Nikakva razvrstavanja niti kriterijume za vas koji ste protiv rudarstva nisam pominjao. A valjda je bolje i za vas da svoju borbu vodite na osnovu validnih argumenata i činjenica, kojih ima sasvim dovoljno i bez preterivanja svake vrste, neistina i histerije. To bi, nadam se, trebalo da vam bude jedan od ciljeva.

 

Ili, ako je tvoj stav da nećeš rudarstvo ni po koju cenu i da te nikakvi argumenti ne zanimaju, poštujem i to, samo da ne gubimo onda vreme ovde u diskusiji oko toga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je kada steta od eksploatacije prevazilazi korist od iste mnogo 10x puta vise.

Eko sistem je nastajao milijardama godina i nece se vratiti u predjasnje stanje za 10-15 godina nakon prestanka eksploatacije, cak i da za svo sto vreme nije bilo nijednog incidenta. 

Pri tom, niko ne garantuje da ce se ta tehnologija baterija koristiti narednih 100 godina - mozda se za 2-3-5 godina otkrije efikasnija tehnologija za punjive baterije i ove odu u istoriju sa Ni-Cd rodjacima.

Korist?

Nikakva.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Po kom kriterijumu treba razvrstavati nas koji se protivimo ovom talasu rudarskih istrazivanja: ima ih koji zive u tim regionima i smatraju da ih ta istrazivanja ugrozavaju. Ima nas koji bi da sacuvamo zivotinjski i bilnji svet od unistavanja jer, eto tako, volimo prirodu. Ima naucnika raznih struka kojima se mi, prethodno navedeni, obracamo za strucno misljenje pa nam se oni pridruze kao gradjani. Ima i jedna holivudska glumica koja je, nizim poznatim izazvana, potegla iz Holivuda i hoce da pomogne u celoj prici. I? Po kom kriterijumu da se razvrstavamo? 

Ima jedan jedini: zdrav razum. 

 

Po istom kriterijumu kao i uvek kad su ovakve i slicne stvari u pitanju.

Akteri se obicno izjasnjavaju/deluju u funkciji sluzbe/struke ili kao privatni gradjani (aktivisti).

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Ne razumem kakve ovo veze ima sa onim što sam napisao. Ti si postavila citat osobe koja je nešto rekla o nečemu, naglašavajući da je u pitanju doktor fizičke hemije, Div dodao da je u pitanju naučna savetnica sa jednog instituta. Ja sam na to replicirao objašnjavajući da u ovom slučaju ne bi trebalo potezati argument u stilu "evo šta jedna naučnica ima da kaže", jer da bi to što ona priča bilo naučno validno nedostaje mnogo toga, za početak objektivnost. Nikakva razvrstavanja niti kriterijume za vas koji ste protiv rudarstva nisam pominjao. A valjda je bolje i za vas da svoju borbu vodite na osnovu validnih argumenata i činjenica, kojih ima sasvim dovoljno i bez preterivanja svake vrste, neistina i histerije. To bi, nadam se, trebalo da vam bude jedan od ciljeva.

 

Ili, ako je tvoj stav da nećeš rudarstvo ni po koju cenu i da te nikakvi argumenti ne zanimaju, poštujem i to, samo da ne gubimo onda vreme ovde u diskusiji oko toga.

 

Pitao sam, čini mi se, Baneta jel to rudarstvo neka ideologija, religija, sekta pa se svrstavamo za i protiv, nas koji smo protiv rudarstva  protiv Vas koji ste protiv ekologije (1:1)-
Dr Dragana je jedna od, neka ti bude, aktivista sa akademskom titulom, tu je i dekan Šumarskog fakulteta, akademik - geolog (zaboravio sam ime), prof. Biljana Stojković, meni dovoljno za sumnju u ekološku prihvatljivost rudnika litijuma. Sumnju podstiče i iznenadna akvizicija Instituta za vodoprivredu od strane građevinske firme bliske vlasti, sumnjiva reputacija israživača i nesumnjiva reputacija Vlade Srbije, nesumnjivo reputacija =0.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kronostime said:

Eko sistem je nastajao milijardama godina i nece se vratiti u predjasnje stanje za 10-15 godina nakon prestanka eksploatacije, cak i da za svo sto vreme nije bilo nijednog incidenta. 

 

Ekosistem je narušila i tvoja kuća/njiva/rodna šljiva. Ekosistem je narušio i put kojim dolaziš do kuće. Ekosistem narušava i proizvodnja struje koju koristiš. Ekosistem je narušila i proizvodnja automobila koji voziš. Prema tome ne može se paušalno potezati argument ekosistema.

 

22 minutes ago, Kronostime said:

Pri tom, niko ne garantuje da ce se ta tehnologija baterija koristiti narednih 100 godina - mozda se za 2-3-5 godina otkrije efikasnija tehnologija za punjive baterije i ove odu u istoriju sa Ni-Cd rodjacima.

Korist?

Nikakva.

 

Kako tačno misliš da neko garantuje tako nešto? Stvari ne funkcionišu tako, postoje predviđanja relevantnih ljudi i institucija i u skladu sa tim ozbiljne kompanije prave svoje planove. I u skladu sa tim većina vodećih svetskih proizvođača automobila planira i ulaže ogromne pare u otvaranje svojih fabrika litijumskih baterija. Iako im niko ne garantuje da će se ta tehnologija koristiti narednih 100 godina.

 

 

3 minutes ago, Div said:

 

Pitao sam, čini mi se, Baneta jel to rudarstvo neka ideologija, religija, sekta pa se svrstavamo za i protiv, nas koji smo protiv rudarstva  protiv Vas koji ste protiv ekologije (1:1)-
 

 

To je pitanje za Pletilju, jer je ona pitala "Po kom kriterijumu treba razvrstavati nas koji se protivimo ovom talasu rudarskih istrazivanja" - dakle ona je napravila to svrstavanje, ja sam odgovorio na to. Druga je stvar što ne mora nešto biti ideologija ili sekta da bi se ljudi svrstavali za i protiv, ljudi se oko milion stvari izjašnjavaju i dele u "za" i "protiv" grupe. I treća stvar je da se ja ovde slažem s tobom, poenta mog pisanja ovde i jeste da bi trebalo izbegavati deklarativno i a priori izjašnjavanje o ovakvim stvarima i zauzimati rovovske pozicije.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Ekosistem je narušila i tvoja kuća/njiva/rodna šljiva. Ekosistem je narušio i put kojim dolaziš do kuće. Ekosistem narušava i proizvodnja struje koju koristiš. Ekosistem je narušila i proizvodnja automobila koji voziš. Prema tome ne može se paušalno potezati argument ekosistema.

......

Slazem se sa tobom, samo moja kuca/njiva/ rodna sljiva ne zahteva za proizvodnju tone sumporne kiseline za preciscavanje poluproizvoda tj. sirovina sa iste i probleme i vidu skladistenja nakon obrade.

Koristim iskljucivo organsko djubrivo 100% biorazgradivo i bezopasno.

shit-jurassic-part.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Problem je kada steta od eksploatacije prevazilazi korist od iste mnogo 10x puta vise.

Eko sistem je nastajao milijardama godina i nece se vratiti u predjasnje stanje za 10-15 godina nakon prestanka eksploatacije, cak i da za svo sto vreme nije bilo nijednog incidenta. 

Pri tom, niko ne garantuje da ce se ta tehnologija baterija koristiti narednih 100 godina - mozda se za 2-3-5 godina otkrije efikasnija tehnologija za punjive baterije i ove odu u istoriju sa Ni-Cd rodjacima.

Korist?

Nikakva.

Pa u tom slucaju necemo ni stici do rudnika litijuma!!!

Rio Tinto kada bi ada krenuo sa radovima, prvu tonu rude bi iskopao za otprilike 4 godne. A obzirom da jos nisu uradili ni rudarski projekat, to bi se onda pomerilo na 5-6 godina do pocetka ekpsloatacije. 

A do tada bi se vec videlo ima li nesto od laternativnih tehnologija ili ne. I to bi u tom slucaju bio problem Rio Tinta.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...