Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

31 minutes ago, MeanMachine said:

 

Nisam ja rekao da NZ nema rudnike ima i Srbija i niko ne kaze e ajde da ih zatvorimo, NZ je primer vrlo uspesne agrarne zemlje, plus je NZ pogotovo juzno ostrvo prilicno nenaseljen pa i neki stetan rudnik nije toliki problem, dok bi vas par da gradite rudnik litijuma u gustom naseljenom podruciju Srbije, pri tome Amigo a rekao bih da i ti niti zivite u Srbiji niti imate veze sa tim krajem, lako je tudjim q. gloginje mlatiti.

 

A sto se tice "motanja kablova" ti izgleda nista shvatio nisi. Nisam ja pisao o 2000e, ja sam pisao da je Geox otisao iako radnika placa tek nesto vise od 300e jer nije dobio nove subvencije od 18.000e po zaposlenom (duplo vise nego sto su dobili 2012).

 

Takvo dovodjenje investitora veze nema sem za izbore i nigde ne vodi i mora se prekinuti.

 

Okej neko ce reci pa jbg onda nema investitora pa ljudi ne mogu da rade sta cemo onda? Pa nista, ovo vise nije komunizam pa da je odgovornost drzave da obezbedi posao, pogotovo sto sad je relativno lako otici iz Srbije. A ima posla bogme i na selu, Kornos pomenu cobane i to je tacno ne mozes naci cobana.

 

 

 

 

 

Pa i u toj agrarnoj zemlji poljoprivreda cini tek oko 7 % GDP-a. I zaposljava oko 6 % radne snage. 

Ovo oko gustine naseljenosti. Pa ni Jadar nece biti tik uz Loznicu. Neposredo su ugrozena 2-3 sela u kojima zivi po par stotina stanovnika. I po dva djaka u skoli.

Govori se o 19 000 zitelja koji ce biti raseljeni. Kako se uopste doslo do te cifre???

Oko Geoxa .... to je jedna fabrika koja je otisla. Nisu otisle sve. Pa i u bilo kojoj drugoj razvijenoj zemlji ima na stotine fabrika/kompanija koje se gase, ali nove dolaze ( ili se stvaraju). 

Poenta ove nase diskusije je u tome sto se problematika projekta Jadar i ucesca Rio Tinto u tome bespotrebno politizuje - uz izgovor da se radi o cisto ekoloskim protestima. I na neki nacin-

vrsi se upliv politike u biznis. Konkretno, jednoj stranoj kompaniji ( u ovom slucaju Rio Tinto) se ne dozvoljava da na miru zavrsi taj svoj projekat, napravi studiju izvodljivosti, pa tek onda 

eventualno kada se da na uvid siroj javnosti diskutovati o tome. To sto je trenutno AV na vlasti u Srbiji - niti ga je Rio Tinto tu postavio, Rio Tinto samo saradjuje sa aktuelnom vlascu u zemlji. Kad se promeni vlast, Tinto ce saradjivati i sa 

tim novim vlastima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Prvo, ima i N. Zeland nesto rudnika, premda se ne mogu nazvati rudarskom zemljom kao npr Australija ili Kanada. Ali, otvaraju rudnike gde ima nekih nalazista i gde je to isplativo.

Drugo, ovo oko "motanja kablova" i jeftine radne snage.

Pa mi ( kad kazem mi mislim na Srbiju) trebamo se prvo dokazati kao jeftina radna snaga! Jer konkurencija je velika to su 5 milijardi ljudi koij zive u zemljama tzv "treceg i cetvrtog" sveta.

Kada napredujes, ides korak po korak. To je tako oduvek bilo i bice. Ali kod nas ljudi kao da zele odmah, da nekim cudom, carobnim stapicem, odskoce sa  300 evra prosek na 2000 evra prosek!?!?!!?? To tako 

ne moze nigde.

Da se dokazemo kao jeftina radna snaga i onda cemo napredovati. 😎 sad kad bi nastala neka svetska kriza u Srbiji bi za metar dana izbio gradjanski rat. Toliko nam je jaka ekonomija. Pa mi nista nemamo nase da vredi..mi smo qrac na biciklu...pa o nama ne prica niko sem nas samih..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Pa i u toj agrarnoj zemlji poljoprivreda cini tek oko 7 % GDP-a. I zaposljava oko 6 % radne snage. 

Ovo oko gustine naseljenosti. Pa ni Jadar nece biti tik uz Loznicu. Neposredo su ugrozena 2-3 sela u kojima zivi po par stotina stanovnika. I po dva djaka u skoli.

Govori se o 19 000 zitelja koji ce biti raseljeni. Kako se uopste doslo do te cifre???

Oko Geoxa .... to je jedna fabrika koja je otisla. Nisu otisle sve. Pa i u bilo kojoj drugoj razvijenoj zemlji ima na stotine fabrika/kompanija koje se gase, ali nove dolaze ( ili se stvaraju). 

Poenta ove nase diskusije je u tome sto se problematika projekta Jadar i ucesca Rio Tinto u tome bespotrebno politizuje - uz izgovor da se radi o cisto ekoloskim protestima. I na neki nacin-

vrsi se upliv politike u biznis. Konkretno, jednoj stranoj kompaniji ( u ovom slucaju Rio Tinto) se ne dozvoljava da na miru zavrsi taj svoj projekat, napravi studiju izvodljivosti, pa tek onda 

eventualno kada se da na uvid siroj javnosti diskutovati o tome. To sto je trenutno AV na vlasti u Srbiji - niti ga je Rio Tinto tu postavio, Rio Tinto samo saradjuje sa aktuelnom vlascu u zemlji. Kad se promeni vlast, Tinto ce saradjivati i sa 

tim novim vlastima. 

Sustinski problem jer nemamo dalju industriju..subvencije su sad 4k bile su 20k...nama ne vredi poljoprivreda ali vredi Arapima.Zaposlili bi oni nekog, ali ako zaposle i prodaju po drzavnim cenama dobice qrac...i tako dale. rudarstvo je kod nas na 4.7% i sta imas od toga..pozare, kradju itd...pitaj kolika je otkupna cena mleka.

 

Pa ne jedes ugalj vec lebac :)) Srbija je rodjena za poljoprivredu, stocarstvo...ali uslovi su nikakvi...bedni

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da se dokazemo kao jeftina radna snaga i onda cemo napredovati. 😎 sad kad bi nastala neka svetska kriza u Srbiji bi za metar dana izbio gradjanski rat. Toliko nam je jaka ekonomija. Pa mi nista nemamo nase da vredi..mi smo qrac na biciklu...pa o nama ne prica niko sem nas samih..

Pa bilo je i gorih vremena. Kada su plate bile bednih 5 maraka. 

Pa cak i 2000-tih: jedan inzenjer je zaradjivao jedva 200-300 evra. Danas cak i motaci kablova zaradjuju vise.

Jeftina radn snaga ... pa upravo to! Treba se dokazivati  kao dobra, pouzdana i lojalna jeftina radna snaga! Pa onda polako napredovati. KOrak po korak.

Sam kazes : Srbija je dotakla dno ( jos odavno, ne sada, ne ni od pre par godina ...). I kojim carobnim stapicem ti sad ocekujes da prosecna plata bude 1000 evra???

Da dodju visokotehnoloske kompanije. Sa kojim kadrovima bi radile ovde? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Prvo, ima i N. Zeland nesto rudnika, premda se ne mogu nazvati rudarskom zemljom kao npr Australija ili Kanada. Ali, otvaraju rudnike gde ima nekih nalazista i gde je to isplativo.

Drugo, ovo oko "motanja kablova" i jeftine radne snage.

Pa mi ( kad kazem mi mislim na Srbiju) trebamo se prvo dokazati kao jeftina radna snaga! Jer konkurencija je velika to su 5 milijardi ljudi koij zive u zemljama tzv "treceg i cetvrtog" sveta.

Kada napredujes, ides korak po korak. To je tako oduvek bilo i bice. Ali kod nas ljudi kao da zele odmah, da nekim cudom, carobnim stapicem, odskoce sa  300 evra prosek na 2000 evra prosek!?!?!!?? To tako 

ne moze nigde.

 

 Banglades je 100 godina jeftina radna snaga... i nikako da se pomere...   Africke zemlje kopaju dijamante i zlato i naftu pa zive krajnje bedno... Naravno njihova korumpirana vlast zivi bolje od milijardera u Londonu..

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Bane said:

Pa bilo je i gorih vremena. Kada su plate bile bednih 5 maraka. 

Pa cak i 2000-tih: jedan inzenjer je zaradjivao jedva 200-300 evra. Danas cak i motaci kablova zaradjuju vise.

Jeftina radn snaga ... pa upravo to! Treba se dokazivati  kao dobra, pouzdana i lojalna jeftina radna snaga! Pa onda polako napredovati. KOrak po korak.

Sam kazes : Srbija je dotakla dno ( jos odavno, ne sada, ne ni od pre par godina ...). I kojim carobnim stapicem ti sad ocekujes da prosecna plata bude 1000 evra???

Da dodju visokotehnoloske kompanije. Sa kojim kadrovima bi radile ovde? 

Jel ti znas sta se desavalo izmedju 1990 i 2000? Da nas je bukvalno ova vlast upropastila sa ratovima,ubistvima,sankcijama, sjebali penzioni fond, Dafina, Jezda,bombardovanje, droga, sverc, kriminal.

 

Drugo, ide inflacija i u USA su 1920 za 50dolara kupovali kola. Zavisi od platezne moci,sta si mogao tad za 320e a sad 640e. Isto tako jedina sreca ovog coveka je internet revolucija pa dosta gradjana ne mora da zavisi od njega i lakse se bezi preko,svet ide napred pa i nas vuce.

 

Od toga korak po korak slusamo malo vise vremena nego o Kosovu i EU

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Darth Bane said:

Konkretno, jednoj stranoj kompaniji ( u ovom slucaju Rio Tinto) se ne dozvoljava da na miru zavrsi taj svoj projekat, napravi studiju izvodljivosti, pa tek onda 

eventualno kada se da na uvid siroj javnosti diskutovati o tome.

 

To sto je trenutno AV na vlasti u Srbiji - niti ga je Rio Tinto tu postavio, Rio Tinto samo saradjuje sa aktuelnom vlascu u zemlji. Kad se promeni vlast, Tinto ce saradjivati i sa 

tim novim vlastima. 

Off, možda

 

Isti vazi i za sutrasnji referendum. Te promene u pravosuđu su dobre, da sudije biraju drugi iz "struke" a ne partije na vlasti itd, a Vučić i SNS ako su sad vlast, neće biti za 20 godina. Nego su ovde ostrvljeni i opsednuti pa sve politizuju i sad su zapenili i oko toga. I to ko, ne računaju se politicari, njima je to posao, nego zapenili isti ovi koji su protiv Rio Tinta. Razni doktori, profesori i slicni, a svi do poslednjeg budzetski korisnici. More marš.

 

Eto tim doktorima i profesorima koji se stalno nesto bune i huškaju dok ih "narod" izdrzava mogu da budu podeljene lopate babajićke, pa oni da ručno utovare u vagone 1000 tona uglja za jedan dan, kao Babajić i ta desetorica, a posle da vidimo za te proteste i ostalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Darth Bane said:

Pa bilo je i gorih vremena. Kada su plate bile bednih 5 maraka. 

Pa cak i 2000-tih: jedan inzenjer je zaradjivao jedva 200-300 evra. Danas cak i motaci kablova zaradjuju vise.

Jeftina radn snaga ... pa upravo to! Treba se dokazivati  kao dobra, pouzdana i lojalna jeftina radna snaga! Pa onda polako napredovati. KOrak po korak.

Sam kazes : Srbija je dotakla dno ( jos odavno, ne sada, ne ni od pre par godina ...). I kojim carobnim stapicem ti sad ocekujes da prosecna plata bude 1000 evra???

 

Ceska (kao jedna od najuspesnijih tranzicionih zemalja) je tek pre 3-4 godine presla prosek od 1000 evra, dakle nakon 30 godina tranzicije.

 

Madjarska recimo ni dan-danas nije dostigla prosek od 1000 evra a ni veoma uspesna Poljska recimo. 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Off, možda

 

Isti vazi i za sutrasnji referendum. Te promene u pravosuđu su dobre, da sudije biraju drugi iz "struke" a ne partije na vlasti itd, a Vučić i SNS ako su sad vlast, neće biti za 20 godina. Nego su ovde ostrvljeni i opsednuti pa sve politizuju i sad su zapenili i oko toga. I to ko, ne računaju se politicari, njima je to posao, nego zapenili isti ovi koji su protiv Rio Tinta. Razni doktori, profesori i slicni, a svi do poslednjeg budzetski korisnici. More marš.

 

Eto tim doktorima i profesorima koji se stalno nesto bune i huškaju dok ih "narod" izdrzava mogu da budu podeljene lopate babajićke, pa oni da ručno utovare u vagone 1000 tona uglja za jedan dan, kao Babajić i ta desetorica, a posle da vidimo za te proteste i ostalo.

Prvo: zele navodno biti "deo razvijenog i civilizovanog sveta" a ne znaju i ne razumeju kako taj svet funkcionise.

Drugo, to histerisanje ide na nerve - jer se ovde ne vodi jedna argumentovana, racionalna, stalozena diskusija, vec se sve pokusava resiti vriskom, dernjavom i bacakanjem na pod. 

Jedno infantilno ponasanje. MIslim, reci Rio Tintu , koji bas dolazi iz tog "razvijenog, civilizovanog sveta" : "More mr's iz Srbije"?!?!?Pa to se tako ne razgovara sa ljudima. To se tako ne radi. Ali kome to objasnjavati.

A posle se pitaju " A zasto nas Englezi mrze"??? Kad su jos '903 uvideli da "... nacija u kojoj oficiri ubijaju svoje kraljeve, ne moze biti pouzdan saveznik nikome"! ....

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Darth Bane said:

Prvo: zele navodno biti "deo razvijenog i civilizovanog sveta" a ne znaju i ne razumeju kako taj svet funkcionise.

Da se ne lazemo, sve te Srbije, Albanije, CG, Makedonije, BiH... mogu biti deo Civilizacije, ali samo kao njena periferija. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FrediB said:

Da se ne lazemo, sve te Srbije, Albanije, CG, Makedonije, BiH... mogu biti deo Civilizacije, ali samo kao njena periferija. 

 

 

 

   Ja sam ubedjen da ce CG uci i EU..  ako ijedna od navedenih moze uci to je ona...  Ali ne treba smetnuti ni Albaniju... Za razliku od Srba oni zele da udju ... Kolko to sprovode je drugo pitanje.. ali...  Kod njih ce se sliti ulaganja u turizam i priobalje generalno.. Sto ce povuci i unutrasnjost...  Ali bitna je razlika...  Albanci zele da udju u EU , a Srbi u EAU..

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Doc Holiday said:

 

   Ja sam ubedjen da ce CG uci i EU..  ako ijedna od navedenih moze uci to je ona...  Ali ne treba smetnuti ni Albaniju... Za razliku od Srba oni zele da udju ... Kolko to sprovode je drugo pitanje.. ali...  Kod njih ce se sliti ulaganja u turizam i priobalje generalno.. Sto ce povuci i unutrasnjost...  Ali bitna je razlika...  Albanci zele da udju u EU , a Srbi u EAU..

CG je zatvorila samo 3 od 33 poglavlja od 2012. do danas (poredjenja radi, Srbija je zatvorila 2 od 22 otvorena od ukupno 34 poglavlja od 2015. do danas).

 

A Albanija, Makedonija, te nesrecna BiH nisu cak ni dobile datum za pocetak pregovora. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, FrediB said:

CG je zatvorila samo 3 od 33 poglavlja od 2012. do danas (poredjenja radi, Srbija je zatvorila 2 od 22 otvorena od ukupno 34 poglavlja od 2015. do danas).

 

A Albanija, Makedonija, te nesrecna BiH nisu cak ni dobile datum za pocetak pregovora. 

Baby steps!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darth Bane said:

Pa bilo je i gorih vremena. Kada su plate bile bednih 5 maraka. 

Pa cak i 2000-tih: jedan inzenjer je zaradjivao jedva 200-300 evra. Danas cak i motaci kablova zaradjuju vise.

Jeftina radn snaga ... pa upravo to! Treba se dokazivati  kao dobra, pouzdana i lojalna jeftina radna snaga! Pa onda polako napredovati. KOrak po korak.

Sam kazes : Srbija je dotakla dno ( jos odavno, ne sada, ne ni od pre par godina ...). I kojim carobnim stapicem ti sad ocekujes da prosecna plata bude 1000 evra???

Da dodju visokotehnoloske kompanije. Sa kojim kadrovima bi radile ovde? 

 

Aman zaman motaci kablova NE ZARADJUJE celu platu, posto je lavoski deo ulaganja platila drzava, ajde shvati vec jednom da tkz investiciju u Srbiji nisu investicije ko u ostatku sveta, ovde ti drzava da zemljiste u vlasnistvo, izgradi fabriku, izgradi saobracajnicu pa jos ne mora da placa doprinose i poreze x godina, i jos dobije fin kes po zaposlenom pa moze plate da isplacuje iz toga, e zato Srbiji dug raste li raste, skoro pa dupliran za skoro deset godina iako nema nikakve svetske krize ko sto je bilo kad je prosli put skoro pa dupliran.

 

E sad neko ce reci pa ako ne placamo investitore oticice u Aziju? Mozda hoce, mozda nece ali i da ne otvore pogon ovde to je daleko ekonomski logicnije nego ovo sto se radi, sa ovakvim zaduzenjem a pogotovo onim koje ce biti za koju godinu kad se moze desiti nova svetska ekonomska kriza, dobar deo gradske populacije Srbije nece imati sta da jede (1990tih rodbina na selu im je bila koliko toliko vitalna pa je mogla da ishrani sebe i rodjake u gradovima danas su to starci).

 

Ovo je cista kupovina glasova a ne izgradnja smislene ekonomije.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

Da li Rio Tinte predstavlja rizik po zdravlje gradjana Srbije i da li premijerka ili neki ministar ima diskreciono pravo da ih otperja odavle?

 

Srpski vlastodršci su mitološka bića, oni mogu sve.

 

Naravno, uz pristojan mito :whistling:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MeanMachine said:

 

Aman zaman motaci kablova NE ZARADJUJE celu platu, posto je lavoski deo ulaganja platila drzava, ajde shvati vec jednom da tkz investiciju u Srbiji nisu investicije ko u ostatku sveta, ovde ti drzava da zemljiste u vlasnistvo, izgradi fabriku, izgradi saobracajnicu pa jos ne mora da placa doprinose i poreze x godina, i jos dobije fin kes po zaposlenom pa moze plate da isplacuje iz toga, e zato Srbiji dug raste li raste, skoro pa dupliran za skoro deset godina iako nema nikakve svetske krize ko sto je bilo kad je prosli put skoro pa dupliran.

 

E sad neko ce reci pa ako ne placamo investitore oticice u Aziju? Mozda hoce, mozda nece ali i da ne otvore pogon ovde to je daleko ekonomski logicnije nego ovo sto se radi, sa ovakvim zaduzenjem a pogotovo onim koje ce biti za koju godinu kad se moze desiti nova svetska ekonomska kriza, dobar deo gradske populacije Srbije nece imati sta da jede (1990tih rodbina na selu im je bila koliko toliko vitalna pa je mogla da ishrani sebe i rodjake u gradovima danas su to starci).

 

Ovo je cista kupovina glasova a ne izgradnja smislene ekonomije.

 

 realno..  tih 10000e ili cesto i vise od toga po radniku da su dali nasim malim zanatskim i/ili poljoprivrednicima, hladnjacama, malim manufakturama... bilo za zaposljavanje radnika ili samozaposljavanje  bi dalo daleko vise od toga...

 

  po meni stranim investitorima se mora obezbediti infrastrutura..  zemljiste im se i moze dati na koriscenje... dati olaksice na poreze na izvoz , dobit ili sta vec..  ali dati im plate za radnike za 2-3 ili gde i vise godina je besmislica..  Ponavljam...  sa 10000 bi se mnogi samozaposlili... Jos da su taj novac da se samozaposle i cak i preko otpremnine  dali ovima iz drzavnih sektora bi bilo znatno efikasnije

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste Doc ali onda nema non stop otvaranja pogona po Srbiji i naravno slikanja i hvaljenja sa GDP-om kako voli da kaze (zvuci jelte mnogo pametnije za babce i dedce). Da budemo realni nije to Vucic smilio vec ekipa pre njega on je samo to izdigao na nivo ludila kao i sve ostalo. 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

 

9 hours ago, MeanMachine said:

Dakle posto nismo prosli isti put npr ko Holandezi pa jednom moramo da ga prodjemo, ovo sad to nije dakle morace ko Rumuni da se desi migracija iz grada na selo pa onda polako da se gradi kakav takav smisleni sistem.

Pa čekaj, da li "ćete"  morati da prođete put kao Holandezi, ili kao Rumuni? Ono, da li ćete početi da pravite jedrenjake pa da šetate po svetu, ili ćete da šiljite kolce za neprijatelje "vaše stvari"?

 

Šta god da odlučite, onaj ko to vaše vekovno premišljanje gleda sa strane, ne može a da u jednom trenutku ne pomisli:

 

"To die, to be really dead, that must be glorious!"

 

spacer.png

 

:lol_2:

 

More koje vas poznavao ...   :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2022 at 7:35 PM, Milenko Puzigaca said:

 

Pa čekaj, da li "ćete"  morati da prođete put kao Holandezi, ili kao Rumuni? Ono, da li ćete početi da pravite jedrenjake pa da šetate po svetu, ili ćete da šiljite kolce za neprijatelje "vaše stvari"?

 

Šta god da odlučite, onaj ko to vaše vekovno premišljanje gleda sa strane, ne može a da u jednom trenutku ne pomisli:

 

"To die, to be really dead, that must be glorious!"

 

spacer.png

 

:lol_2:

 

More koje vas poznavao ...   :lol_2:

Realno, Puzigaco, dosao sam do informacija da je i RIo Tinto pomalo "kriv" za ovo sto mu se desava. 

Tu su 17 godina, a jos jednu lopatu nisu iskopali.

Navodno, zaposlili sve neke "kretencine" (ovde u Srbiji) da im rade projekte, i sada nakon dve godine, jos nemaju projekte uradjene. Cak kad bi npr momentalno dobili sva zelena svetla, oni nece moci da krenu sa radovima jos bar 2 ogodine. 

A plan je bio da vec ove godine ('22) krenu sa konstrukcijom rudnika.

Tako da sva ova frka mozda koristi i Tintu ( na neki nacin) da se "elegantno" iscupa iz tih hovana??? 

Lepo prodaju projekat Kinezima za dobre  pare i odu. I operu ruke od svega?!

Link to comment
Share on other sites

Citam, analiticari Deutsche Bank su 2016. objavili izvestaj u kome su prognozirali boom za lithium i da ce se trziste lithijuma utrostruciti do 2026. godine. Kazu, do 2015. u svetu je prodato nekih 3,7 miliona novih elektricnih/hibridnih automobila i ocekuje se da ce ta cifra prerasti 16 miliona 2025. Uz to snazno raste potraznja za elektricnim biciklima, narocito u Kini (vala i ovde kod mene). U svom izvestaju Deutsche Bank da do sada ispitane zalihe litijuma pokrivaju potrebe trzista u narednih 600 godina. Analiticari banke upozoravaju na rizik da rastuci broj ispitivanja nalazista (zbog rastuce cene) moze da dovede do prevelike ponude litijuma. Evo jedan izvestaj iz maja 2021. sa grafikonom Estimated lithium supply (s.2) i koracima koje treba preduzeti ”to improve the sustainability profile of lithium” (s.3).

 

Citala sam u mojim (svako)dnevnim novinama da je moguce proizvoditi litijum na tzv. odrziv nacin jer tehnologija za to postoji, ali dok su cene niske producenti koriste staru tehnologiju. Kazu da se tu ponajpre radi o tome kakvi se zahtevi postavljaju producentima. Citam u ovom clanku da su u Finskoj pronadjene do sada najvece zalihe litijuma u Evropi. Citajuci razne stvari sticem utisak da vreme rudarstva nije proslo. Dapace. Ono ne moze bti 100% cisto ali takvo ocekivanje ne bi ni bilo realno. Imam utisak da su na globalnom nivou u toku (mnogi) pomaci napred jer kao i uvek, crvena nit svakog doba su potrebe ljudi. To je nezaustavljiva dinamika, to su dugi procesi i to ne treba posmatrati iz zablje perspektive, cemu nas istorija – narocito industrijska – uci. Naravno, treba postavljati plauzibilna pitanja i zahteve, ali isto tako treba vrsiti plauzibilan pritisak a ne da pas laje dok karavani prolaze.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Darth Bane said:

Realno, Puzigaco, dosao sam do informacija da je i RIo Tinto pomalo "kriv" za ovo sto mu se desava. 

Tu su 17 godina, a jos jednu lopatu nisu iskopali.

Navodno, zaposlili sve neke "kretencine" (ovde u Srbiji) da im rade projekte, i sada nakon dve godine, jos nemaju projekte uradjene. Cak kad bi npr momentalno dobili sva zelena svetla, oni nece moci da krenu sa radovima jos bar 2 ogodine. 

A plan je bio da vec ove godine ('22) krenu sa konstrukcijom rudnika.

Tako da sva ova frka mozda koristi i Tintu ( na neki nacin) da se "elegantno" iscupa iz tih hovana??? 

Lepo prodaju projekat Kinezima za dobre  pare i odu. I operu ruke od svega?!

Pa RT najvise deonica imaju Kinezi. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...