Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Pa te sto mrzis, mislim da su oni za napredak kao i ti. Tacnije za rudnike Puzigaca. Sta njih zabole za ekologiju, niti znaju di je Loznica, jos manje mesto iskopa, verovatno nisu ni izasli iz svog sela sem kad ih voz autobusom za sendvic. U tom si ti drustvu puzigaca...cccc

 

Gradjanstvo je vecinski protiv uz podrsku seljaka., prostih kao onaj za lebac i sa sajkacom mada je on zavrsio fakultet.

 

Rudnik je bitan kao bruca Paolo Maldinija za gravitaciju..tako da to nece doneti napredak..napredak je ulaganje u domace snage, prdali smo valjda dosta strancima..

U koje domace snage? 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devil In My Pants said:

Gradjanstvo je vecinski protiv uz podrsku seljaka., prostih kao onaj za lebac i sa sajkacom mada je on zavrsio fakultet.

Pa to je samo dokaz o kvalitetu tog "građanstva". Nema potrebe da se ponovo opisuje "to" kad je Dežulović nedavno sve o tome rekao. Ono kad su se drali protiv njega zato što je konstatovao činjenicu nekima neprijatnu da tu gradovi više ne postoje.

 

Na primer, građani ne drobe o "strancima". A ako su ovi srbski mislioci koji svakodnevno iskacu sa svih strana u sve vecem broju da šire mržnju protiv civilizacije nekakvi "građani" , kao i ostali njihovi istomisljenici koji su neviđeno ponosni i veoma radosni sto su van i cak kontra razvijenog sveta, aka mrski "zapad" , a koji tu cine ogromnu vecinu, onda bih radije bio na toj strani sa ovima koje ne zanima ekologija kao sto zanima ove "građane". Oni su bar iskreni. Hebe im se za sve to. 

 

Što se ostalog tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti.

Link to comment
Share on other sites

Evo ti ga grad, i građani:

 

spacer.png

 

Doduse, sto jeste jeste, popovi se nisu bunili protiv mrskih stranih kompanija itd ali nije u tome poenta, nego u gradžanima. U stvari, mozda popovi neće da se bune da im ne napisu prijavu zbog paljenja otvorene vatre, što je zabranjeno poodavno. Ono kad pale ono granje, a buljuci "građana" se okupe da aplaudiraju, a onda se sutradan otimaju po ulicama za parče hleba u kome je parica. Sve sam građanin do građanina.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

Seljaci, građani, ekolozi su videli odakle im dolazi opasnost po zdravlje i opstanak i izašli na ulice i puteve, tražili, zahtevali nisu čekali da im neko drugi skloni ono što im ne odgovara, jeste, čuju se glasovi protiv zapada, ni to me ne čudi, šta su oni videli od zapada, bušotine na njivama oko kojih ništa ne raste, planove da im se otruju njive, šume, izvori, reke. Ovi sa slike ne gaze po njihovim njivamma, šetaju ispred tvoje kuće, izađi, stani ispred njih, kaži: "Litije, marš iz Srbije", brani svoje umesto što podržavaš otimanje tuđeg.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pletilja said:

Doktor fizicke hemije: 

 

Ma, kakav doktor fizičke hemije i naučni saradnik IHTM, nije to ništa, neka ona prvo nama kaže da li je za NATO, ako jeste može da bude i pomoćni ložač, ako nije ne bi joj pomogla ni Nobelova nagrada.

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Tako je, treba razbijati tu famu o jadaritu kao necemu sto je toliko vredno da ga nigde na svetu nema. Litijuma ima na celoj planeti, ali je rasprsen i valja naci stenu s vecom koncentracijom samog litijuma, i da nije na prevelikoj dubini, tako da se kopanje isplati.

Kada bi Rio Tinto i ostali mogli da pobiju svoje probne busotine gde im se cefne, Evropa bi bila kao svajcarski sir i ko zna sta bi sve nasli. Zato i nisam sigurna da je procenjena koncentracija litijuma u rudnoj steni bila odlucujuci faktor koji ih je usmerio pravo da Srbiju. Bice da su se tu cenile i neke druge okolnosti. Cinjenica je da su te 2004 dosli u pobrkanu zemlju u kojoj je upravo ubijen premijer i u kojoj se nije znalo ko pije, a ko placa.

No bilo je kako je bilo i to se vise ne da promeniti. Ono sto se jeste promenilo je to sto sada siri krug ljudi zna kakve opasnosti prete od eksploatacije litijuma. To znaci obaveznu privremenu tacku na projekat, znaci moratorijum.

I naravno, otvoriti cetvoro ociju jer ono Brnabickino stavljanje tacke, opasno smrdi na prevaru.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, vilhelmina said:

Tako je, treba razbijati tu famu o jadaritu kao necemu sto je toliko vredno da ga nigde na svetu nema. Litijuma ima na celoj planeti, ali je rasprsen i valja naci stenu s vecom koncentracijom samog litijuma, i da nije na prevelikoj dubini, tako da se kopanje isplati.

Kada bi Rio Tinto i ostali mogli da pobiju svoje probne busotine gde im se cefne, Evropa bi bila kao svajcarski sir i ko zna sta bi sve nasli. Zato i nisam sigurna da je procenjena koncentracija litijuma u rudnoj steni bila odlucujuci faktor koji ih je usmerio pravo da Srbiju. Bice da su se tu cenile i neke druge okolnosti. Cinjenica je da su te 2004 dosli u pobrkanu zemlju u kojoj je upravo ubijen premijer i u kojoj se nije znalo ko pije, a ko placa.

No bilo je kako je bilo i to se vise ne da promeniti. Ono sto se jeste promenilo je to sto sada siri krug ljudi zna kakve opasnosti prete od eksploatacije litijuma. To znaci obaveznu privremenu tacku na projekat, znaci moratorijum.

I naravno, otvoriti cetvoro ociju jer ono Brnabickino stavljanje tacke, opasno smrdi na prevaru.

A moze li rudnik gvozdja da se otvori bilo gde?

Link to comment
Share on other sites

Kad nesto ne znam, slusam onoga ko zna. Vidim da je struka protiv eksploatacije litijuma i moje je samo da se slozim s tim. Ovi pozivi na razracunavanje sa akademcima su mi smesni, bila jedna divna zemlja u kojoj je jedan divni lider pokrenuo jednu divnu revoluciju u kojoj su scholari lincovani zarad opsteg napretka i bas otvaranja rudnika. Dovoljno je na primer samo procitati uvodno poglavlje knjige "Problem tri tela" Liu Cisina da se vidi kako se to radilo. Mislim, ovde se stvari postavljaju potpuno naopako.

 

Ako cemo jos prostije, mene kao laika zanima samo a)da li je rudnik bezbedan po ekosistem, i b)koliko bi nam to novca donelo. Potrebno je da odgovor na oba pitanja bude "mnogo be, bate, bas mnogo" da mi rudnik bude prihvatljiva opcija. Ovako, ako struka kaze da je u pitanju ekoloska bomba, a visina rudne rente kaze da cemo zaraditi sicu, sta ima uopste da se razmislja. Nek stoji ta zemlja tamo, makar i neobradjena, "leba ne jede", a i zasto da nekim buducim Srbima (ili kome god ko tu bude ziveo) uskratimo sansu da sa tim livadama, poljima i sumama uradi nesto lepo?

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Kad nesto ne znam, slusam onoga ko zna. Vidim da je struka protiv eksploatacije litijuma i moje je samo da se slozim s tim. Ovi pozivi na razracunavanje sa akademcima su mi smesni, bila jedna divna zemlja u kojoj je jedan divni lider pokrenuo jednu divnu revoluciju u kojoj su scholari lincovani zarad opsteg napretka i bas otvaranja rudnika. Dovoljno je na primer samo procitati uvodno poglavlje knjige "Problem tri tela" Liu Cisina da se vidi kako se to radilo. Mislim, ovde se stvari postavljaju potpuno naopako.

 

Ako cemo jos prostije, mene kao laika zanima samo a)da li je rudnik bezbedan po ekosistem, i b)koliko bi nam to novca donelo. Potrebno je da odgovor na oba pitanja bude "mnogo be, bate, bas mnogo" da mi rudnik bude prihvatljiva opcija. Ovako, ako struka kaze da je u pitanju ekoloska bomba, a visina rudne rente kaze da cemo zaraditi sicu, sta ima uopste da se razmislja. Nek stoji ta zemlja tamo, makar i neobradjena, "leba ne jede", a i zasto da nekim buducim Srbima (ili kome god ko tu bude ziveo) uskratimo sansu da sa tim livadama, poljima i sumama uradi nesto lepo?

Koja struka to govori? Nijedan npr rudarski inzenjer ili geolog nije protiv rudnika. 

Link to comment
Share on other sites

Planirana proizvodnja od oko 58 000t litijum karbonata godisnje po ceni od oko 13 500 usd po toni. PLus Borna kiselina : 160 000t godisnje po ceni od oko 1 200 usd po toni. Plus natrijm sulfat oko 250 000t godisnje ( nisam siguran za cenu). Nek bude 30 % profit margin znaci 70% od ovih ukupnih prihoda, ici ce na troskove : amortizaciju opreme, troskove normativa, troskove radn snage, razne poreze i doprinose itd. 

Pa racunajte. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

Koja struka to govori? Nijedan npr rudarski inzenjer ili geolog nije protiv rudnika. 

Nije tacno, istupili su neki javno, ne secam se imena pa ne mogu da prilozim argument. 

Meni je dovoljno sto je zvanicno potrvrdjeno da Srbija ima 3 (tri) inspektora rudarstva, toliko o vaznosti tog sektora privrede, brige da sve bude po PS u vec postojecim kopovima i bogatoj tradiciji rudarenja u Srbiji. Kako da ne, sve imamo, samo nam jos i ovakvi rudnici fale. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

Znaci: oko 700-800 miliona usd godisnje ide na razne troskove i dazbine: troekove normativa, energije, radne snage, itd. Znaci to je novac koji ostaje ovde. Nije samo rudna renta u pitanju.

 

da  ....  u rudniku ce raditi 1000 ljudi, a u firmama  suporta mozda jos 5000...  a  da bi se to postiglo , unistice se zivoti nekoliko desetina hiljada ostalima kojima se zbog toga otima zemlja ili unistava ako su nesto van samog rudnika... Unistava se tok Drine , Save i ugrozava deo Dunava... i sve uz njih...

 

k azes vise od poljoprivrede...  ali..  jaka i razvijena poljoprivreda poput npr Holandske  takodje ima gomilu toga koje ide uz nju... preradjivacka industrija,  zatim industrija ambalaze u sta ce se pakovati i sami poljoprivredni proizvodi , a ako dovedu preradjivace onda i za njih...   vaskrsava Azotara,  Srbija je imala 2 azotare  u Pancevu i Subotici..  sad nema nijednu... uvoze djubrivo po visestrukoj ceni ( jer ga bratija uvoze )...  Petrohemija kao proizvodjac sirovina za ambalazu dobija novi smisao ....  uz jaku poljoprivredu koja je takodje trziste, nije tesko zamisliti  povratak i proizvodjaca traktora , poljoprivrednih masina , prikljucnih masina, prikolica,  alata, bunara i jos trista svasta..   kolko za sve to takodje treba raznog suporta???   koliko je to radnih mesta , koliko je to para koja ce ostati u drzavi...

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Doc Holiday said:

 

da  ....  u rudniku ce raditi 1000 ljudi, a u firmama  suporta mozda jos 5000...  a  da bi se to postiglo , unistice se zivoti nekoliko desetina hiljada ostalima kojima se zbog toga otima zemlja ili unistava ako su nesto van samog rudnika... Unistava se tok Drine , Save i ugrozava deo Dunava... i sve uz njih...

 

k azes vise od poljoprivrede...  ali..  jaka i razvijena poljoprivreda poput npr Holandske  takodje ima gomilu toga koje ide uz nju... preradjivacka industrija,  zatim industrija ambalaze u sta ce se pakovati i sami poljoprivredni proizvodi , a ako dovedu preradjivace onda i za njih...   vaskrsava Azotara,  Srbija je imala 2 azotare  u Pancevu i Subotici..  sad nema nijednu... uvoze djubrivo po visestrukoj ceni ( jer ga bratija uvoze )...  Petrohemija kao proizvodjac sirovina za ambalazu dobija novi smisao ....  uz jaku poljoprivredu koja je takodje trziste, nije tesko zamisliti  povratak i proizvodjaca traktora , poljoprivrednih masina , prikljucnih masina, prikolica,  alata, bunara i jos trista svasta..   kolko za sve to takodje treba raznog suporta???   koliko je to radnih mesta , koliko je to para koja ce ostati u drzavi...

Pa za poljoprivredi ostaju Jos cela Vojvodina, pomoravlje, Branicevo, leskovacki kraj...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

Znaci: oko 700-800 miliona usd godisnje ide na razne troskove i dazbine: troekove normativa, energije, radne snage, itd. Znaci to je novac koji ostaje ovde. Nije samo rudna renta u pitanju.

 

Ti pricas o zaradi RT ne Srbije. Negde gore sam stavio racunicu, pricamo o 60-80m USD godisnje za Srbiju. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sreta-steta said:

 

Ti pricas o zaradi RT ne Srbije. Negde gore sam stavio racunicu, pricamo o 60-80m USD godisnje za Srbiju. 

 

To je zarada. Od toga oduzeti troškove lečenja, troškove jer će im država subvenciomisati struju, pa još ako dobiju pare za novozaposlene tu država ostaje u gubitku bez i da nabrajam sve troškove koje ce drzava imati oko ovoga.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ovaj osiljeni bilmez bolje da se leči nego što bulazni gluposti, to mu je pametnije, dok ne bude kasno, nego ovo:

15 minutes ago, mare80 said:

 

🙂

 

KDZBDNIN3JGNRLL3OW3AYGNTE4.JPG

Ovo je vesela i zajebantska manifestacija, i ne vidim ovde US Army da nose popu baldahin. U stvari, to ni Hitler nije radio u poslednjih sto godina. Samo Franko, i sad ovi pojedini.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Div said:

 

Seljaci, građani, ekolozi su videli odakle im dolazi opasnost po zdravlje i opstanak i izašli na ulice i puteve, tražili, zahtevali nisu čekali da im neko drugi skloni ono što im ne odgovara, jeste, čuju se glasovi protiv zapada, ni to me ne čudi, šta su oni videli od zapada, bušotine na njivama oko kojih ništa ne raste, planove da im se otruju njive, šume, izvori, reke. Ovi sa slike ne gaze po njihovim njivamma, šetaju ispred tvoje kuće, izađi, stani ispred njih, kaži: "Litije, marš iz Srbije", brani svoje umesto što podržavaš otimanje tuđeg.

A nisu do sada videli tu opasnost po zdravlje i opstanak kad su se brijali (i kad su glasali za milosevica, i drali se non stop protiv mrskog "zapada" = modernizacija i transformacija toga iz rugla i uvrede u nesto normalno, gde se "mi" ne deru neprekidno po ulicama protiv svega što je normalno) ? Ups, pa takvi se i ne briju redovno. Nedeljom se ne briju zato sto "odmaraju bradu", a od kad su videli da je sad moderno, svi su postali hiBsteri. Eno i onaj lazni poljoprivrednik. A ovo drugo za NATO, ko ne voli karanfile taj ne treba ni da živi.

 

More to možete sebe da lažete da je problem ekologija i ta sranja. U stvari vam samo smetaju mrski "stranci" i zavidni ste sto će neko zarađivati. Pa ume pa zaraduje. Ne rajca se na idilu i na to sto je kontra progresivnog sveta kao da je lud, i nije mu u srcu pesma i vino, nego učio čovek pa zarađuje, a pijandure i pevaci kao onaj cvrčak iz priče sad neka igraju da se ugreju, baš kako su mravi rekli cvrčku. To tako i treba.

 

Takođe, ne vidim ovde neke "litije". Vidim pripadnike vojne garde koji drže baldahin iznad popa, dok zajedno paradiraju ulicama. Valjda da mu se neki vrabac ne pokenja na glavu. Mada kažu da je to sreća. To i sve slično "korenje" kome ste se tu vratili nije moje, nije bilo, i neće ni biti, tako vam svima Francisko Franko pomogao. To je vaše. Ja samo slučajno boravim tu, na silu. Zato sto se zlo dugo pretvaralo da je nesto drugo, pa sam pogresno mislio da ima potencijal, i da želi da bude deo većeg sveta, i da hoće da se promeni, ali ne može zbog miloševića i sranja (nešto kao ovi pojedini što sad misle za vučića). Dok nije dosao neko je podstakao zlo da pokaže pravo lice. I onda i ja progledah, a bejah slep, i sad to vidim kakvo je stvarno, i to moje nije. Jbg, to ti je kao zaljubljivanje - ne možeš da biraš u koga ćeš se zaljubiti, i ne možeš da biraš da li će ti se gaditi mesto na kome si slučajno rođen, ili ne.

 

U stvari, i u vezi ovog konkretnog staništa gde boravim sam pre par meseci imao "epiphany", kad su bili neki koje ne mogu da izbegnem. I sad njihova mala u jednom trenutku kaže "ovde kod Milenka najzabavanije" zbog raznih tehničkih džidža bidža isl joj se sviđa. A mene odjednom udari "ebote, pa ja ovo uopšte ne vidim kao 'moje' nego kao aps u kome sam na silu, i što se mene tiče, moje su samo ovih nekoliko stvari koje mi trebaju, a ovo može sad sve da se sruši, kad ja nisam unutra, ili da ga uzme bilo ko, i to me zabole". E, toliko je to moje, da bih se ja za njega "borio". I to nije uvek tako bilo, ali od kad je zlo pokazalo svoje pravo.lice vidis napredovalo se. Oci se otvorile. Sto je dobro.

 

Plus, i kad se neko bori, treba birati bitke, reko Sun Cu. Što znaci da nije realno praviti akciju "sve ovakvo što su napravili kad su srušili bolji svet m'š" kad upravo to sa ovakvih slika tu podržavaju tih 90% koji su radosni i ponosni sto nisu deo progresivnog i većeg sveta sveta, niti to hoce da budu. Nego hoće da se još više zaparlože, i onda da se neuznemiravani od zlih remetilaca idile sami sebi dive kakve su oni veličine, kao na ovoj slici npr, samo sto ih niko ne rasume.

 

Mnogo je efikasnije i pametnije sam sebe izmarširati sa takvog odvratnog mesta zla, kad je već pokazalo svoje pravo lice Dorijana Greja, i onda o njemu imati isto mišljenje kao onaj baki iz aviona.

13 hours ago, Div said:

 

Ma, kakav doktor fizičke hemije i naučni saradnik IHTM, nije to ništa, neka ona prvo nama kaže da li je za NATO, ako jeste može da bude i pomoćni ložač, ako nije ne bi joj pomogla ni Nobelova nagrada.

 

 

Pa sigurno. To su sve isti onakvi strucnjaci koji godinama drobe o mrskom osiromasenom uranijumu. Sve sam strucnjak i znalac, nema trte mrte. Narocito su strucni da kenjaju o pravdi. Pravda je do jaja. Mada je na to trebalo da misle kad su glasali za milosevica, a takođe bi mozda mogli da malo razmisle da mozda nije bas to "sto im se desava" ta pravda o kojoj neprestano kenjaju, ovako zadrigli i nagojeni.

 

12 hours ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

Ako cemo jos prostije, mene kao laika zanima samo a)da li je rudnik bezbedan po ekosistem, i b)koliko bi nam to novca donelo. 

Ovo je samo jos jedna stavka sa spiska "prednosti zaostalosti". Taj "argumenat" treba da malo  "kancelujete" . Jer nema nikakvog smisla. Zasto bi neki "vi" imali bilo kakvu zaradu od bilo cega? Što ne tražite ti "vi" od Koka Kole vas deo, nece da vas prevare, za one izvore? Ili slicno. Besmisljce, i samo dokaz koliko je to tu odvojeno id stvarnog sveta. Kako se to zove, derealizacija? Na granici psihoze.

 

Niko normalan tu ne treba da zivi. Što se ostalog tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

U stvari, i u vezi ovog konkretnog staništa gde boravim sam pre par meseci imao "epiphany", kad su bili neki koje ne mogu da izbegnem. I sad njihova mala u jednom trenutku kaže "ovde kod Milenka najzabavanije" zbog raznih tehničkih džidža bidža isl joj se sviđa. A mene odjednom udari "ebote, pa ja ovo uopšte ne vidim kao 'moje' nego kao aps u kome sam na silu, i što se mene tiče, moje su samo ovih nekoliko stvari koje mi trebaju, a ovo može sad sve da se sruši, kad ja nisam unutra, ili da ga uzme bilo ko, i to me zabole". E, toliko je to moje, da bih se ja za njega "borio". I to nije uvek tako bilo, ali od kad je zlo pokazalo svoje pravo.lice vidis napredovalo se. Oci se otvorile. Sto je dobro.

 

Vidim, tebe ne zanima zta je tvoje, kako živiš, gde živiš, sve to mrziš, a ovamo si zagriženi borac za nečije pravo da zarađuje i to na tuđem imanju i tuđoj muci.

A, ovo što smo svi sledbenici Francisca Franka, što smo svi glasali za Miloševića, mogla bi moderacija i da se pozabavi svojim poslom, ako već ne sprečava ovakva zagađenja Foruma neka barem naknadno dezinfikuje.

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...