Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Počeli su redovno i on line da greše.  Ne samo Maksi nego i DIS i Univer i Idea ali najviše DIS. Verovatno nema dovoljno radnika a i ti koji su tamo su loše plaćeni/motivisani.   

 

Naručujem već godinama i jedino u Idei mi se dešava da mi donose ljudi koji su mi doneli i pre recimo pola godine, kod ostalih maltene svaki mesec nova ekipa...  Nije ni čudo, rade ljudi najmanje 3 posla za jednu platu.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DJ_Vasa said:

 Kasirka nije ovlašćena da pregleda lična dokumenta i sve se svodi na ličnu procenu. 

 

Znaš kako, ti se nalaziš u prostorijama te privatne kompanije i ako hoćeš od nje da kupiš flašu piva, možeš to da uradiš isključivo po pravilima koja je ta kompanija postavila, a ne kako mali Perica zamišlja. Ako kompanija traži bris iz dupeta da ti proda pivo, ti ćeš ili da se naguziš ili da odeš u drugu koja to ne traži. Toliko je prosto. Karikiram, ali shvataš poentu. Ja ne vidim ništa loše u proveri starosti kod prodaje alkohola i cigareta, uostalom zakonom je zabranjeno. Na osnovu izgleda je to veoma često nemoguće (ajd razlikuj ti današnje 17-godišnjake od 25-godišnjaka, nema šanse), kartica za popust nije personalizovana, može da uzme maminu/tatinu, niko živ ne proverava jesi to ti, a platnu karticu može da ima i maloletno dete. Zaviri u neki Maxi petkom ili subotom uveče, pa vidi da li maloletnici kupuju 😉

 

Da si ti prodavac, kako bi se osigurao da ne prekršiš zakon i prodaš alkohol maloletniku? Ja bih te iz gaća istresao dok mi ne dokažeš da imaš 18 ili ne bi kod mene kupio. 

 

Ovaj put cepidlačiš ni zbog čega. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Utopista said:

Počeli su redovno i on line da greše.  Ne samo Maksi nego i DIS i Univer i Idea ali najviše DIS. Verovatno nema dovoljno radnika a i ti koji su tamo su loše plaćeni/motivisani.   

 

Naručujem već godinama i jedino u Idei mi se dešava da mi donose ljudi koji su mi doneli i pre recimo pola godine, kod ostalih maltene svaki mesec nova ekipa...  Nije ni čudo, rade ljudi najmanje 3 posla za jednu platu.

 

Mnogi imaju problema sa radnicima. Nedavno sam video na delikatesima u Super Veru da traže radnika za to odeljenje uz platu od 60 hiljada. Za te pare teško da će nekoga naći. Video sam isti oglas na istom odeljenju u još nekom lancu, zaboravio sam tačno kom, ali plata nije bila navedena.

 

Malo sam gledao po internetu i evo šta se traži od kasirke u Amanu:

 

Zaposlenima nudimo:
 

Angažovanje na duži vremenski period (jer niko ne želi da radi taj posao za taj novac, pa nema opasnosti od gubitka radnog mesta)

Prijavu od prvog radnog dana (što je inače i propisano zakonom)

Dinamično radno okruženje i mogućnost rada pet radnih dana u nedelji (dinamično okruženje = spadanje sa nogu od posla; mogućnost da se radi pet dana je mogućnost, ne i obavezno)

Mogućnost razvoja i napredovanja (do zvanja turbo-kasirka ili prodavac na kvadrat)

 

Opis zaduženja:
 

Briga o prijemu, skladištenju, izlaganju, održavanju i razvrstavanju proizvoda (zaboravili su kuvanje kafe)

Briga o trajnosti i ispravnosti proizvoda i tačnosti istaknutih cena i njihova primena (pošto imaju dovoljno vremena, mogu da napakuju još neke dužnosti)

Rad na kasi (OK, radno mesto je oglašeno kao prodavac/kasir)

Redovno čišćenje i održavanje svih površina i robe u prodajnom objektu (može i van objekta, zašto da ne?)

Direktno posluživanje i pomoć kupcima pri donošenju odluka ili pronalaženju proizvoda (evo, mene zanima da li je ukusnija pečenica koju pravi Yuhor od one iz Bačke Topole, ali verujem da nisu vidoviti da bi pogodili moj ukus)

Ostala zaduženja po nalogu nadređenog (u prevodu, da radi posao za deset ljudi)

 

Naravno, komentari u zagradama su moji.

 

Oglas deluje kao klasična korporativna kenjaža upakovana u jeftine balkanske oblande.

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:

 

Znaš kako, ti se nalaziš u prostorijama te privatne kompanije i ako hoćeš od nje da kupiš flašu piva, možeš to da uradiš isključivo po pravilima koja je ta kompanija postavila, a ne kako mali Perica zamišlja. Ako kompanija traži bris iz dupeta da ti proda pivo, ti ćeš ili da se naguziš ili da odeš u drugu koja to ne traži. Toliko je prosto. Karikiram, ali shvataš poentu. Ja ne vidim ništa loše u proveri starosti kod prodaje alkohola i cigareta, uostalom zakonom je zabranjeno. Na osnovu izgleda je to veoma često nemoguće (ajd razlikuj ti današnje 17-godišnjake od 25-godišnjaka, nema šanse), kartica za popust nije personalizovana, može da uzme maminu/tatinu, niko živ ne proverava jesi to ti, a platnu karticu može da ima i maloletno dete. Zaviri u neki Maxi petkom ili subotom uveče, pa vidi da li maloletnici kupuju 😉

 

Da si ti prodavac, kako bi se osigurao da ne prekršiš zakon i prodaš alkohol maloletniku? Ja bih te iz gaća istresao dok mi ne dokažeš da imaš 18 ili ne bi kod mene kupio. 

 

Ovaj put cepidlačiš ni zbog čega. 

 

Pa i Maxi i Tempo su privatne kompanije, ali automatsku kasu prolaziš sa pivom bez ikakve kontrole. Mene lično zabole uvo za pivo, vino, rakiju i ostala sranja, ne pamtim ni kada sam popio poslednje pivo, ali kad moram da čekam dok onaj ispred mene dozove kasirku koja crta nekom nepismenom idiotu da kasa ne prima keš, što je lepo napisano, poserem im se ja na te brze kase. Možda su i ovi iz Deleza alava bagra kao i IDEA, ali bar mogu da kupim nekoliko proizvoda na brzoj kasi brzo, tj. u skladu sa njenim nazivom. Neka utvrđuju identitet alkoholičarima kako hoće, ali nema potrebe da gnjave običan svet koje to ne kupuje.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

Ali kad navedu kao benefit nešto što je inače propisano zakonom... zatvoriti ih sve bre.

 

Pritom, to je često i u kompanijama koje oglašavaju radna mesta za više od SSS. "Benefiti" u vidu 21 slobodnog dana, prijave na pun iznos plate i sl. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa da.  Mislim da ovi magacioneri rade i prijem i otpremu robe što je ok, ali pored toga rade i utovar i istovar,  i razvoz i naplatu što su već dodatni poslovi.

 

To su nekada bila 3 radna mesta - magacioneri su bili računopolagači koji su radili papire za prijem i otpremu, i vodili stanje robe u magacinu. Pored njih su bili fizički radnici za utovar i istovar, i naravno vozač - sada je sve to objedinjeno u jedno radno mesto i naravno da to normalni ljudi ne mogu dugo raditi.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Utopista said:

Pa da.  Mislim da ovi magacioneri rade i prijem i otpremu robe što je ok, ali pored toga rade i utovar i istovar,  i razvoz i naplatu što su već dodatni poslovi.

 

To su nekada bila 3 radna mesta - magacioneri su bili računopolagači koji su radili papire za prijem i otpremu, i vodili stanje robe u magacinu. Pored njih su bili fizički radnici za utovar i istovar, i naravno vozač - sada je sve to objedinjeno u jedno radno mesto i naravno da to normalni ljudi ne mogu dugo raditi.  

To se vec preko 30 godina radi softverski - papirologija se istampa, sve u skladu s` propisi  - svi zadovojlni..

Magacioner je jos u SFRJ bio prevazidjen u tom smislu.

Link to comment
Share on other sites

Pa ne verujem da softver može da svakodnevno prebroji stanje u magacinu i utvrdi da li je neko ukrao kesicu grisina?  Mislim može izračunati naravno šta je ušlo a šta izašlo ali te da kažem recimo vanredne stvari ne može.  Plus se meni dešavalo da naručim grisine Prima obične od 220 grama a stigne mi recimo 5 njih i 3 sa kikirikijem a naplate sve kao obične - to su stvari na koje softver ne može uticati.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Pa i Maxi i Tempo su privatne kompanije, ali automatsku kasu prolaziš sa pivom bez ikakve kontrole.

 

Pa, to je igranje sa vatrom tj. zakonom. Njihov izbor, zbog kojeg mogu da popiju žestoku kaznu. 

 

16 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Mene lično zabole uvo za pivo, vino, rakiju i ostala sranja, ne pamtim ni kada sam popio poslednje pivo, ali kad moram da čekam dok onaj ispred mene dozove kasirku koja crta nekom nepismenom idiotu da kasa ne prima keš, što je lepo napisano, poserem im se ja na te brze kase.

 

Pa to je do nepismenog idiota, ne do kase, ne? 

 

16 minutes ago, DJ_Vasa said:

Možda su i ovi iz Deleza alava bagra kao i IDEA, ali bar mogu da kupim nekoliko proizvoda na brzoj kasi brzo, tj. u skladu sa njenim nazivom. Neka utvrđuju identitet alkoholičarima kako hoće, ali nema potrebe da gnjave običan svet koje to ne kupuje.

 

Pa ako ne kupuješ ništa što ne zahteva proveru starosti i ako se ispred tebe ne nalazi nepismeni idiot, u čemu je problem? 

 

A nepismenog idiota možeš da zatekneš u bilo kojoj radnji. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DameTime said:

Ali kad navedu kao benefit nešto što je inače propisano zakonom... zatvoriti ih sve bre.

 

Pritom, to je često i u kompanijama koje oglašavaju radna mesta za više od SSS. "Benefiti" u vidu 21 slobodnog dana, prijave na pun iznos plate i sl. 

 

Maxi je skoro imao oglas u kom je navedeno da od početka imaš 26 radnih dana odmora. To je prilična retkost kod nas.

 

Takođe Lidl ima oglas gde (izmedju ostalog) radnici dobijaju i 13. platu.

 

To je isto vrlo neuobičajena stvar kod nas.

 

 

Inače, sve je to tržište, ak oima ko da radi i pristaje na te uslove, imaće radnike za takve uslove. Ako nemaju koja, promeniće uslove na bolje. 

 

Što se tiče "benefita" koje stavljaju a koji su inače i propisani zakonom, izgleda mi kao da ljudi ovde nemaju mnogo iskustva sa poslodavcima u srbiji. Veći deo radnika je prijavljen na minimalac a primaju još nešto u kešu (sada sve manje od kada se minimalac povećava pa prosto minimalac dostiže ugovorenu platu a dešavalo se i da po manjim sredinama radnik vrati deo para koji mu je uplaćen na račun jer je dogovreni iznos manji od minimalca).

"Standard" je da odmor bude dve nedelje leti i jena nedelja zimi a ni to nije pravilo, ima robovlasnika koji nameću dve nedelje godišnje UKUPNO.

Pogledajte npr radnje i tržne centre tokom praznika, skoro sve radi.

 

Ali smatram da je to krivica radnika: to su sve birači koji su izabrali vlast koja ne štiti njihove interese i to su sve radnici koji se ne organizuju sindikalno pa prema tome, treba i više da ih pritiskaju...

11 minutes ago, Utopista said:

Pa ne verujem da softver može da svakodnevno prebroji stanje u magacinu i utvrdi da li je neko ukrao kesicu grisina?  Mislim može izračunati naravno šta je ušlo a šta izašlo ali te da kažem recimo vanredne stvari ne može.  Plus se meni dešavalo da naručim grisine Prima obične od 220 grama a stigne mi recimo 5 njih i 3 sa kikirikijem a naplate sve kao obične - to su stvari na koje softver ne može uticati.

 

Ne radi se nigde dnevna kontrola stanja magacina. Sumanuto gubljenje vremena bi bilo.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, DameTime said:

Ali kad navedu kao benefit nešto što je inače propisano zakonom... zatvoriti ih sve bre.

 

Pritom, to je često i u kompanijama koje oglašavaju radna mesta za više od SSS. "Benefiti" u vidu 21 slobodnog dana, prijave na pun iznos plate i sl. 

 

Zato i kukaju što nemaju dovoljno zaposlenih. Za mnoge proizvode su nabili cene kao da prodaju nosorogovo mleko, iako se po inostranstvu ali i manjim domaćim prodavnicama mogu kupiti jeftinije, što znači da ima mesta i za plate, uveli brze kase, al' jbg, neće da plate da im neko radi.

 

7 minutes ago, Eddard said:

Pa to je do nepismenog idiota, ne do kase, ne? 

 

Mogu da budu i dva pismena kupca koji kupuju pivo, a kasirka ima zaduženje da istovremeno prodaje cigarete i novine i ne može da se klonira. Neka lepo odvoje kasu za alkohol, pa neka im traže i krvnu sliku ako hoće.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, shonke said:

Maxi je skoro imao oglas u kom je navedeno da od početka imaš 26 radnih dana odmora. To je prilična retkost kod nas.

 

Takođe Lidl ima oglas gde (izmedju ostalog) radnici dobijaju i 13. platu.

 

To je isto vrlo neuobičajena stvar kod nas.

 

 

Inače, sve je to tržište, ak oima ko da radi i pristaje na te uslove, imaće radnike za takve uslove. Ako nemaju koja, promeniće uslove na bolje. 

 

Što se tiče "benefita" koje stavljaju a koji su inače i propisani zakonom, izgleda mi kao da ljudi ovde nemaju mnogo iskustva sa poslodavcima u srbiji. Veći deo radnika je prijavljen na minimalac a primaju još nešto u kešu (sada sve manje od kada se minimalac povećava pa prosto minimalac dostiže ugovorenu platu a dešavalo se i da po manjim sredinama radnik vrati deo para koji mu je uplaćen na račun jer je dogovreni iznos manji od minimalca).

"Standard" je da odmor bude dve nedelje leti i jena nedelja zimi a ni to nije pravilo, ima robovlasnika koji nameću dve nedelje godišnje UKUPNO.

Pogledajte npr radnje i tržne centre tokom praznika, skoro sve radi.

 

Imam i te kako iskustva, to što su neki robovlasnici ne znači da su ovo navedeno nekakvi benefiti. Jer nisu.

 

Lidl ne spominjem jer oni verovatno imaju najbolje uslove od svih supermarketa. Što se tiče Maxija, s obzirom na sve ostale uslove tih 26 dana je malo. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

Pa, to je igranje sa vatrom tj. zakonom. Njihov izbor, zbog kojeg mogu da popiju žestoku kaznu. 

 

 

 

Ko ce da ih kazni, inspektor? Trzisna inspekcija, i ono malo inspektora koji radi, koristi se kao malj za kaznjavanje nepodobnih. Sin moje prijateljice ima pekaru, malu, ne shefuje nego radi sa jos 2 zaposlena, kaznjen je sa 100 000 zbog toga sto mu je nspektorka nasla u magacinu vrecicu sa suncokretovim semenom bez deklaracije. Nije "drug clan" ne finansira lokalnu ekspozituru iste i mora da plati kaznu ili da se uclnani u SNS i bude njen donator, na "legalnoj" osnovi.

To sto nam se maloletnici truju alkoholom nikoga ne interesuje, cesto, ni roditlje, skolu,crkvu, socijalne sluzbe.....

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Utopista said:

Pa ne verujem da softver može da svakodnevno prebroji stanje u magacinu i utvrdi da li je neko ukrao kesicu grisina?  Mislim može izračunati naravno šta je ušlo a šta izašlo ali te da kažem recimo vanredne stvari ne može.  Plus se meni dešavalo da naručim grisine Prima obične od 220 grama a stigne mi recimo 5 njih i 3 sa kikirikijem a naplate sve kao obične - to su stvari na koje softver ne može uticati.

Softver prati ono sto operater unese i, na osnovu toga, stampa ulazne i izlazne fakture.

Kradja je u unosu, a ne usofteru....

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

To je ovde na žalost normalno. Radio sam u državnoj firmi i nama se inspekcija bukvalno najavljivala - zove direktor i kaže sutra vam dolazi inspekcija sredite malo ako nešto treba... A to je bilo pre 25 godina, sada je verovatno još gore.

Just now, Kronostime said:

Softver prati ono sto operater unese i, na osnovu toga, stampa ulazne i izlazne fakture.

Kradja je u unosu, a ne usofteru....

:default_coffee:

Pa naravno da je kradja ili greška u unosu - samo kažem da ipak čovek mora robu brojati i kontrolisati - koliko često zavisi od firme i vrste robe koju prodaju.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Utopista said:

To je ovde na žalost normalno. Radio sam u državnoj firmi i nama se inspekcija bukvalno najavljivala - zove direktor i kaže sutra vam dolazi inspekcija sredite malo ako nešto treba... A to je bilo pre 25 godina, sada je verovatno još gore.

Pa naravno da je kradja ili greška u unosu - samo kažem da ipak čovek mora robu brojati i kontrolisati - koliko često zavisi od firme i vrste robe koju prodaju.  

Veruje se "kompjuteru" i izvestaju iz njega - ljudi su suvisni.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Veruje se "kompjuteru" i izvestaju iz njega - ljudi su suvisni.

 

Izvini @Utopista ako zvucim nadrkano i nadobudno - upravo diplomiranom ekonomisti sa 20 godina radnog staza objasnjavam kako izracuna osnovicu za PDV iz konacne cene.

To se ucilo u osnovnoj skoli, jbt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Izvini @Utopista ako zvucim nadrkano i nadobudno - upravo diplomiranom ekonomisti sa 20 godina radnog staza objasnjavam kako izracuna osnovicu za PDV iz konacne cene.

To se ucilo u osnovnoj skoli, jbt.

 

Au...posla čoveka na robiju, ni krivog,  ni dužnog...:ajme:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Pletilja said:

 

To sto nam se maloletnici truju alkoholom nikoga ne interesuje, cesto, ni roditlje, skolu,crkvu, socijalne sluzbe.....

 

 

Bila sam ubedjena da su svi nekad bili maloletnici i trovali se alkoholom, neko vise neko manje ali to sam cula da rade i posebno da se radilo nekad jos i vise....

 

Pa sam Bora Corba i njegovi drugari su prepricavali kako se kad ponestane alkohola islo u Dragstor u Nusicevoj. Cigare, alkohol sve je to bilo dostupno klincima bez provere licnih karti koje kao maloletni, logicno nisu ni imali...

Ipak bi moralo da prodje nekoliko vekova ili manje kako bi se zabrana maloletnicima ustalila kao no-no. Ali ljudi tesko uce i tesko primaju novotarije .... i uopste ni samima im nije do zivota i onda sta njih briga da li si klinac koji kupuje alkohol. 

 

Postoji jos jedan momenat a to je strah od bezobraznih klinaca koji bi da kupe flasu, ti im ne das jer su maloletni, oni te sacekaju i demoliraju...ok to je vec posao za organe, ali niko nece nikome da se zamera - to je inace trend koji sam ispratila po srb/bg.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

Ko ce da ih kazni, inspektor? Trzisna inspekcija, i ono malo inspektora koji radi, koristi se kao malj za kaznjavanje nepodobnih. Sin moje prijateljice ima pekaru, malu, ne shefuje nego radi sa jos 2 zaposlena, kaznjen je sa 100 000 zbog toga sto mu je nspektorka nasla u magacinu vrecicu sa suncokretovim semenom bez deklaracije. Nije "drug clan" ne finansira lokalnu ekspozituru iste i mora da plati kaznu ili da se uclnani u SNS i bude njen donator, na "legalnoj" osnovi.

To sto nam se maloletnici truju alkoholom nikoga ne interesuje, cesto, ni roditlje, skolu,crkvu, socijalne sluzbe.....

 

 

To je sve tačno, ali to nije razlog da tu stvar koju jelte rade po zakonu, kritikujemo. Klasična priča "ima i većih lopova". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

Ali kad navedu kao benefit nešto što je inače propisano zakonom... zatvoriti ih sve bre.

 

Pritom, to je često i u kompanijama koje oglašavaju radna mesta za više od SSS. "Benefiti" u vidu 21 slobodnog dana, prijave na pun iznos plate i sl. 

 

Mi smo navodili u oglasima "sva prava propisana zakonom o radu zagarantovana" ali svakako ne pod kategorijom "benefit" vec samo sa ciljem da necemo da jebemo ljude da ih prijavljujemo na minimalac a dajemo na ruke ostatak i slicno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Veruje se "kompjuteru" i izvestaju iz njega - ljudi su suvisni.

 

Da se veruje kompijuteru ne bi se radili popisi. Ti mislis da firme ne znaju da musterije kradu na kasama za samoplacanje, da ih distributeri zavrnu na prijemu robe, itd.

Racunica je da sve to manje kosta od placanja radne snage da to kontrolise, tako je u celom svetu, ne samo u Srbiji.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJ_Vasa said:

Dinamično radno okruženje

 

Kako mi se sere kad vidim ovo. A ima ga u oglasima za gotovo sve tipove posla. To je ono - "dinamično okruženje puno izazova", "mi smo jedna velika porodica", "postani deo porodice"... uz glupave slogane tipa "we shape the future" i nerealne zahteve gde samo još fali da navedu da je potreban barem jedan osvojen teniski grand slam, pilotska PPL dozvola i, naravno, da "voliš izazove".

 

Srećom, u kompaniji gde ja radim nema tih sranja mada su jednom, kada smo primili neke nove u HR, počeli sa tim sranjima u oglasima a mi nismo odmah videli šta rade... čim smo videli, uklonili su ta sranja. To je ta glupava jeftina "HR/menadžerska psihologija" u kojoj namerno navedu nerealne zahteve koje niko ne može da ispuni, pa kada prime nekoga - onda su ga "spustili" na fin "psihološki" način, jer zna da nije ispunjavao sve zahteve a ipak je primljen (mada ima i zaista glupih, bahatih poslodavaca koji se iskreno nadaju da možda nađu nekog ko sve to ispunjava ("nikad se ne zna")).

Kao što rekoh - debilna "HR/menadžerska psihologija" koju mnogi "stručnjaci" primenjuju po automatizmu, a koja uključuje i "imamo neograničene količine kafe, čaja i krofni... " ili "imamo stoni fudbal, lazy bag-ove, plejstejšn... ".

 

S druge strane, izuzetak je ono "mi smo jedna velika porodica" - to je malo ozbiljnija, podmuklija priča. Zapravo, to je veoma gadna stvar koja se primenjuje u "ozbiljnijim" firmama, gde je ideja da se zaposlenima nametne "porodica", a porodica je glavna stvar u životu (a tu su posebno ranjive osobe koje imaju određene poremećaje ličnosti, koje se boje odbacivanja... ). Pa se onda rade team building aktivnosti ali i mnogo gore stvari za koje zaposleni ni ne znaju zašto se rade... Ali to nije tema ovde, već sam suviše skrenuo...

 

 

 

Edited by Sen
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Utopista said:

To je ovde na žalost normalno. Radio sam u državnoj firmi i nama se inspekcija bukvalno najavljivala - zove direktor i kaže sutra vam dolazi inspekcija sredite malo ako nešto treba... A to je bilo pre 25 godina, sada je verovatno još gore.

Pa naravno da je kradja ili greška u unosu - samo kažem da ipak čovek mora robu brojati i kontrolisati - koliko često zavisi od firme i vrste robe koju prodaju.  

Da te obavestim da i kod nas na zapadu zovu državnu ustanovu  ,10 dana ranije, da nam najave inspekciju .

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Sen said:

 

Kako mi se sere kad vidim ovo. A ima ga u oglasima za gotovo sve tipove posla. To je ono - "dinamično okruženje puno izazova", "mi smo jedna velika porodica", "postani deo porodice"... uz glupave slogane tipa "we shape the future" i nerealne zahteve gde samo još fali da navedu da je potreban barem jedan osvojen teniski grand slam, pilotska PPL dozvola i, naravno, da "voliš izazove".

 

Srećom, u kompaniji gde ja radim nema tih sranja mada su jednom, kada smo primili neke nove u HR, počeli sa tim sranjima u oglasima a mi nismo odmah videli šta rade... čim smo videli, uklonili su ta sranja. To je ta glupava jeftina "HR/menadžerska psihologija" u kojoj namerno navedu nerealne zahteve koje niko ne može da ispuni, pa kada prime nekoga - onda su ga "spustili" na fin "psihološki" način, jer zna da nije ispunjavao sve zahteve a ipak je primljen (mada ima i zaista glupih, bahatih poslodavaca koji se iskreno nadaju da možda nađu nekog ko sve to ispunjava ("nikad se ne zna")).

Kao što rekoh - debilna "HR/menadžerska psihologija" koju mnogi "stručnjaci" primenjuju po automatizmu, a koja uključuje i "imamo neograničene količine kafe, čaja i krofni... " ili "imamo stoni fudbal, lazy bag-ove, plejstejšn... ".

 

S druge strane, izuzetak je ono "mi smo jedna velika porodica" - to je malo ozbiljnija, podmuklija priča. Zapravo, to je veoma gadna stvar koja se primenjuje u "ozbiljnijim" firmama, gde je ideja da se zaposlenima nametne "porodica", a porodica je glavna stvar u životu (a tu su posebno ranjive osobe koje imaju određene poremećaje ličnosti, koje se boje odbacivanja... ). Pa se onda rade team building aktivnosti ali i mnogo gore stvari koje zaposleni ni ne znaju da se rade... Ali to nije tema ovde, već sam suviše skrenuo...

 

 

 

 

Zbog svega ovoga se smatram srećnim što radim sam za sebe, što mogu da biram i klijente i što ne moram da slušam ta korporativna sranja.

 

Nedavno mi je kmečala prijateljica i koleginica iz struke kako mladi prvo pitaju za pare i uslove i kako ne može da nađe nikoga ko bi radio, uz dodatak da im još na fakultetu usađuju u mozak da upravo o tome treba da se raspitaju pre prihvatanja posla, na šta sam joj odgovorio da su klinci u pravu, da bih profesore koji su ih tako učili poljubio ruku i da bi i sama trebalo da shvati da se odabir posla zasniva na ceni stararine i ceni prosečne kese u Maxiju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...