Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

 

2 hours ago, мајор јосип said:

Ono što jesam primetio da razlikuje generacije koje su mlade, tj. još mlađe od moje: 

 

- dosta manje strpljenja i koncentracije kada je u pitanju praćenje nekog sadržaja. 

 

- ne daju na sebe, cene svoj rad i ne dozvoljavaju da ih poslodavci maltretiraju i izrabljuju. Jeste i da je sada izbor poslova veći, ali imaju slobodu da se suprotstave svakom i da kažu u lice šta im smeta po cenu otkaza. Ovo je, po mom mišljenju, jedan značajan korak napred. 

 

2021. sam intervjuisao i primio momka '98 godiste na juniorsku poziciju, prvi posao, a prosle godine devojku, isto godiste.

Znaci poceli karijeru manje vise kad i ja, sa 23 godine, uz razliku da su odmah trazili platu malo visu od predvidjene, radi se iskljucivo od 09.00 - 17.00 i to mi je lik otvoreno rekao: Ja u 5 zatvaram laptop, ne mogu vise da radim, a u njihovim godinama ja standardno overtime, daj sto vise posla, stace firma ako ja odem na odmor itd itd... I naravno da je pogresno ovo moje. 

 

A sto se tice politike, ja mislim da nije toliko veliki uspon desnicarenja medju klincima, nego da su oni najvokalniji i naprisutniji u objavama itd, a da ostali ne zele uopste da se upustaju u politicke price. Tj, za razliku od pre, kad je mozda deo stila zivota da si levicar ili neki aktivista, da izlazis na tako neka mesta, da si u nekim pokretima, klincima je sada uglavnom bitno da se dobije sto bolji posao, i da se sto vise proputuje, da se taguje na instagramu gde si bio, u kojim restoranima, koji telefon imas itd... 

I ne moze da niko da mi kaze da je pre 20-30 godina bila bolja atmosfera za manjine ili npr za gej zajednicu. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 40Wins said:

 

 

2021. sam intervjuisao i primio momka '98 godiste na juniorsku poziciju, prvi posao, a prosle godine devojku, isto godiste.

Znaci poceli karijeru manje vise kad i ja, sa 23 godine, uz razliku da su odmah trazili platu malo visu od predvidjene, radi se iskljucivo od 09.00 - 17.00 i to mi je lik otvoreno rekao: Ja u 5 zatvaram laptop, ne mogu vise da radim, a u njihovim godinama ja standardno overtime, daj sto vise posla, stace firma ako ja odem na odmor itd itd... I naravno da je pogresno ovo moje. 

 

A sto se tice politike, ja mislim da nije toliko veliki uspon desnicarenja medju klincima, nego da su oni najvokalniji i naprisutniji u objavama itd, a da ostali ne zele uopste da se upustaju u politicke price. Tj, za razliku od pre, kad je mozda deo stila zivota da si levicar ili neki aktivista, da izlazis na tako neka mesta, da si u nekim pokretima, klincima je sada uglavnom bitno da se dobije sto bolji posao, i da se sto vise proputuje, da se taguje na instagramu gde si bio, u kojim restoranima, koji telefon imas itd... 

I ne moze da niko da mi kaze da je pre 20-30 godina bila bolja atmosfera za manjine ili npr za gej zajednicu. 

 

Moram da priznam da ne bih mogao da prosudim o tome šta mladi većinski misle i kakva je opšta populacija. Nisam u kontaktu sa njima u velikom broju, već veoma sporadično, ali pretpostavljam da zavisi od okruženja. Imao sam nešto kontakta sa onima iz struke, ali pošto je u pitanju 'izdajnički' jezik koji se govori u NATO, iskustva su mi dijametralno suprotna od onoga što je naveo Fancy. Ponavljam, populacija je mnogo manja, ali poznajući sopstvenu struku, onaj koji uči strani jezik najčešće ima i pozitivan stav prema zemlji čiji jezik uči. Ti koji vole da rade za dobre pare i da putuju sigurno nisu za to da služe vojsku, ne bi trčali da se bore za neke tamo srpske zemlje i ne verujem da bi se mlatili sa pripadnicima naroda ex-YU jer često i letuju u Hrvatskoj, skoknu da vide Sloveniju i sigurno ne razmišljaju o liku i delu Tuđmana, Kučana ili Miloševića dok se brčkaju negde na Jadranu ili skijaju u Sloveniji. Verujem i da je taj što radi do 17h skloniji da u slobodno vreme ode u kafić nego da razmišlja o istorijskim odnosima Srba i Hrvata. S druge strane, zaista nemam nikakav kontakt sa onima što žive po manjim mestima ili koji nemaju za šta da traže veliku platu i osmočasovno radno vreme. Taj koji može da traži veliku platu i ima od čega da putuje, a da nije dobio od roditelja, naprosto ima svoj svet koji je takav kakav jeste i želi da ga iskoristi na najbolji mogući način. Ne znam kako se sa ovim drugima koji žive u drugačijem okruženju, ali verujem da ih malo više interesuje ona mračna strana. Ta mračna strana često potiče od roditelja i od informacija koje su dominantne. Neki roditelji i dalje žive u devedesetim, to isto se servira i u javnosti, pa se neki prosvećeni stav ne može očekivati. Nije isto da li si dete advokata ili lekara koje živi u centru grada i imaš znanje koje možeš da unovčiš ili si dete običnih radnika koje živi na Altini ili u Borči. Ne kažem da je nemoguće probiti se u životu, ali neke okolnosti umeju da čoveku daju prednost. Da ne bude zabune, čak i dobri uslovi ne moraju da znače sve. Ima dosta obrazovanih i imućnih roditelja koji ne shvataju da je razgovor sa detetom mnogo bitniji od kupovine ljubavi i skupih poklona. Lepo je ako neko voli svoje dete i ako ima novca da mu kupi dobar telefon ili tablet, ali ni telefon ni tablet ne mogu da socijalizuju, dok je pet minuta razgovora sa zabrinutim detetom mnogo bolje od kupovine nejgove pažnje crtaćem.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Uskočiću ovde-bila je bolja sredina i za manjine (ja sam manjina) i bila je bolja atmosfera i za gej zajednicu.

Pre trideset godina SPC nije bila uključena u sve žive institucije i nacionalizam nije bio ni rasprostranjen toliko.

Slušao se Boj Džordž a Oliver Mandić nije nosio kokardu, nego suknju.

Mislim, zaletim se ja malo, pominjem gej zajednicu, ali konkretno mislim na sina moje sada najbolje prijateljice.

Dakle, ful šminka i štikle u selu!

 

Njemu možda najviše odgovara they/them jer ni on sam nije siguran da li je gej ili trans.

LGBT su sada samo vidljiviji, i samim tim i više izloženi nasilju.

 

  • Like 2
  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

Uskočiću ovde-bila je bolja sredina i za manjine (ja sam manjina) i bila je bolja atmosfera i za gej zajednicu.

Pre trideset godina SPC nije bila uključena u sve žive institucije i nacionalizam nije bio ni rasprostranjen toliko.

Slušao se Boj Džordž a Oliver Mandić nije nosio kokardu, nego suknju.

Mislim, zaletim se ja malo, pominjem gej zajednicu, ali konkretno mislim na sina moje sada najbolje prijateljice.

Dakle, ful šminka i štikle u selu!

 

Njemu možda najviše odgovara they/them jer ni on sam nije siguran da li je gej ili trans.

LGBT su sada samo vidljiviji, i samim tim i više izloženi nasilju.

 

To vreme kad se slusao Boj Dzordz i Oliver Mandic nosio suknju  je bilo pre 40 godina - SPC je pre 30 godina naveliko usetala u javni zivot sa Gazimestanom i pocetkom projekta svaki sokak mora da ima crkvu.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Helena said:

Ne, još uvek, ako se striktno držiš da je bila '93.

Popovi su ipak došli kasnije.

Popovi su dosli jos kada se za Bozic `88 ispred Saborne crkve prodavalo i trestalo sa razglasa iz automobila.

 

%D1%84-NIKO-NEMA-STO-SRBIN-IMADE-kolekci

 

Izdavac: Glas crkve

Uz blagoslov svestenstva tadasnjeg.

Zadnji Bozic koji sam cekao u crkvi, a pre toga godinama isao bez ikakvih problema u "zlom komunizmu".

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Helena said:

Uskočiću ovde-bila je bolja sredina i za manjine (ja sam manjina) i bila je bolja atmosfera i za gej zajednicu.

Pre trideset godina SPC nije bila uključena u sve žive institucije i nacionalizam nije bio ni rasprostranjen toliko.

Slušao se Boj Džordž a Oliver Mandić nije nosio kokardu, nego suknju.

 

6 hours ago, Kronostime said:

To vreme kad se slusao Boj Dzordz i Oliver Mandic nosio suknju  je bilo pre 40 godina - SPC je pre 30 godina naveliko usetala u javni zivot sa Gazimestanom i pocetkom projekta svaki sokak mora da ima crkvu.

:default_coffee:

 

2 hours ago, Helena said:

Ne, još uvek, ako se striktno držiš da je bila '93.

Popovi su ipak došli kasnije.

 

 

Bukvalno romantizirate proslost zbog vase mladosti, sto je ok, ali u realnosti u vezi tema koje sam pomenuo niste u pravu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, 40Wins said:

 

Bukvalno romantizirate proslost zbog vase mladosti, sto je ok, ali u realnosti u vezi tema koje sam pomenuo niste u pravu. 

 

Nema tu nikakvog romantizovanja proslosti vec je jednostavno poredjenje sistema vrednosti koje su postojale u doba pre raspada SFRJ, vrednosti koje su nametnute za vreme nesretnih `90ih i vrednosti koje su postale pozeljne nakon `90ih do sada. Razumemo mi vas mlade ali razumite i vi nase stavove - makar bili i relikt nekog proslog vremena. Mozete i ponesto da naucite od nas matorih drtina.

Isto tako cete i vi nekom mladjem da pricate kad odrtavite.

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 40Wins said:

 

 

 

 

Bukvalno romantizirate proslost zbog vase mladosti, sto je ok, ali u realnosti u vezi tema koje sam pomenuo niste u pravu. 

Bukvalno ne i još se niko nije krstio kad prolazi pored crkve ili šta već.

Koliko se ja sećam, Milošević nije bio vernik, niti je mario za crkvu i popove, a ni oni (Miloševićevci) oko njega, Mira takođe.

 

Ja nisam čitala predhodnu stranu i nisam zalazila u nekakvu diskusiju.

Mogu da shvatim da mozak krivi sećanja, ali to isto može da se kaže kad se napiše da su mladi danas nepismeni i sl

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, 40Wins said:

Bukvalno romantizirate proslost zbog vase mladosti, sto je ok, ali u realnosti u vezi tema koje sam pomenuo niste u pravu. 

 

Ali šta su romantizovali? Što se tiče nacionalnih manjina, imale su neuporedivo bolji položaj nego danas i više poštovanja u društvu. Bilo je sasvim normalno da u neposrednom okruženju imaš ljude iz cele YU. Bilo je, doduše, nešto nipodaštavanja, ali nije bilo masovno. Nije bilo zamislivo da neko javno kaže 'Ubij, zakolji, da X ne postoji' jer je to podrazumevalo i kaznu i da te veliki deo društva gleda kao idiota. Popovi su se bavili svojim poslom, tj. krštenjima, sahranama, slavama, venčanjima i tome slično. Sve ovo je počelo da se menja dolaskom Miloševića na vlast.

 

Evo da vidiš kako je izgledao Oliver Mandić polovinom osamdesetih:

6f865cc58575848103613941b459290a.jpg5d096a5b1e547d14bbb519364a4e13fb.jpg#5d0ab67616d0000b27390bd82c7c0b7ccdcbe30b5e4

 

U to vreme jeste bio popularan, a u ovakvoj odeći se pojavljivao u državnim medijima, koji su jedini i postojali, a njegovu muziku su objavljivale državne produkcijske kuće.

 

Što se tiče gay zajednice, prvi koji se javno autovao bio je Jovan Ćirilov, a partner mu je bio Dragoslav Srejović. Naravno da se to nekima nije sviđalo, baš kao i Oliverova odeća, ali se nije skandiralo 'Ubij, p*dera' i tome slično. Da ih društvo nije volelo – nije, ali bilo je gay lokala po gradu, dok mnogi o njima nisu naprosto ni razmišljali. Danas su neki baš opterećeni gay populacijom.

 

U prvom postu koji citiraš piše samo da je atmosfera bila bolja, ali ne i idealna. Piše i da nacionalizma jeste bilo, ali je činjenica da nije bio toliko rasprostranjen.

 

Niko ovde ne piše da je sve funkcionisalo kao švajcarski sat ili da su sa neba padale bombone i čokolade, već samo da je društvo bilo progresivnije.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Selina said:

Nisi u pravu, usli su na velika srpska vrata dolaskom Milosevica. Da nije toga bilo ne bi bilo ni ratova.

 

Milošević je samo odškrinuo vrata, koliko mu je odgovaralo, crkveni glavešine su bili bliži opozicionim strankama, SPO, DSS, DHS, na opozicionom Studiju B je non-stop bio neko iz crkve, bilo lokalni sveštenik bilo patrijarh, patrijarh je podržao studente, beše neki pop koji je bio u prvim redovima na demonstracijama protiv SPS, ali jesu blagoslovili vojsku i paravojne jedinice koje su odlazile na ratišta u Hrvatskoj i Bosni, jesu šetali kosti svetaca, držali propovedi u svakoj prilici sa naglaskom na srpstvo, svete srpske zemlje, mučenike, vladiku nikolaja, dražu i vojvode. Na velika vrata ih je uveo DOS, uvođenje veronauke, sveštenici u vojsci, bolnicama, osveštavanje državnih objekata, česmi, javnih WCa, stranačkih prostorija i svakakvih gluposti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Popovi su dosli jos kada se za Bozic `88 ispred Saborne crkve prodavalo i trestalo sa razglasa iz automobila.

 

%D1%84-NIKO-NEMA-STO-SRBIN-IMADE-kolekci

 

Izdavac: Glas crkve

Uz blagoslov svestenstva tadasnjeg.

Zadnji Bozic koji sam cekao u crkvi, a pre toga godinama isao bez ikakvih problema u "zlom komunizmu".

To možeš da pišeš na forumima gde su samo mlađi likovi, za vreme titoizma-komunizma evedintirao se svako ko ide u crkvu ili đamiju i sankcionisao u zavisnosti od pozicije koji zauzima u društvu. U gradu u kom sam živeo krajem 70-tih  više od 20 Srba i Crnogoraca je pohapšeno i sudilo im se zato što su u hotelu "Kosovski Božur" slavili Novu godinu po kalendaru SPC i doveli sveštenika na slavlje.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Perkos2 said:

To možeš da pišeš na forumima gde su samo mlađi likovi, za vreme titoizma-komunizma evedintirao se svako ko ide u crkvu ili đamiju i sankcionisao u zavisnosti od pozicije koji zauzima u društvu. U gradu u kom sam živeo krajem 70-tih  više od 20 Srba i Crnogoraca je pohapšeno i sudilo im se zato što su u hotelu "Kosovski Božur" slavili Novu godinu po kalendaru SPC i doveli sveštenika na slavlje.

Manje izmišljanja ne bi bilo na odmet.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

Manje izmišljanja ne bi bilo na odmet.

Proslave srpske nove godine u kafanama jeste milicija sprečavala i u Beogradu, dovoljno je bilo da vrši kontrolu radnog vremena, nisu dozvoljavali da Resava radi do jutra, Klub književnika, Šansa. Uglavnom se svodilo na zatvaranje u 11 ili 12, u nekoliko prilika i privođenje u stanicu, ako je bilo opiranja, "verbalnih delikataˇ ili preglasne muzike, nisam čuo da je ikom suđeno ni za prekršaj, a kamoli da je neko osuđen.

Sam odlazak u crkvu niko nikome nije branio, slave, venčanja u crkvi, krštenja. Bivao sam na mnogim slavama, venčanjima, prisustvovao obredima, voleo sam da čujem dobro pojanje, a bio sam drug član do 8. sednice. U mojoj kući se nije slavilo niti je dolazio pop od nešto pre šesdesete, prestali su moji da slave po svojoj volji, niko im nije branio, otac nije bio član partije, majka jeste i dok su slavili i kad su prestali.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Perkos2 said:

To možeš da pišeš na forumima gde su samo mlađi likovi, za vreme titoizma-komunizma evedintirao se svako ko ide u crkvu ili đamiju i sankcionisao u zavisnosti od pozicije koji zauzima u društvu. U gradu u kom sam živeo krajem 70-tih  više od 20 Srba i Crnogoraca je pohapšeno i sudilo im se zato što su u hotelu "Kosovski Božur" slavili Novu godinu po kalendaru SPC i doveli sveštenika na slavlje.

 

Mora da su ispred crkve sv. Marka na Tašmajdanu imali materijala za popis stanovništva. Roditelji su me često vodili u onaj luna-park na Tašu, a nije da crkva nije radila. Možda je bilo manje materijala na Kalemegdanu i ispred Saborne crkve zbog manje kvadrature, ali verujem da centar grada baš i nije bio mnogo skriven od javnosti. Baš mi je čudno što je babin rođeni brat, inače oficir JNA, pred penziju dobio unapređenje u čin pukovnika, iako je u nižem činu sahranio prababu i pradedu sa sve popom i krstom na spomeniku. Nije mi poznato ni da su po pijacama 'vatali i 'apsili one što su pred Uskrs prodavali drvena jaja ili ona zvonca za Vrbicu (ili za koji već praznik deca nose zvonca oko vrata).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DJ_Vasa said:

Evo da vidiš kako je izgledao Oliver Mandić polovinom osamdesetih:

 

Ajde da kažemo da je ovo bio sâm početak 80ih i njega u muzičkom svetu (1981 - tad je i bio onaj njegov šou Beograd noću iz koga je ova naslovna strana i potekla)... bilo je to dosta pod uticajem novog talasa, sa sličnim temama (lude žurke po Beogradu na početku 80ih) se koketiralo i u Dečku koji obećava...  mada sâm Novi talas u Beogradu je imao malo šta s tim, klinci koji su ga zapravo pre svega muzičkli činili i proslavili su bili daleko od tog nekog polufensi intelektualnog fazona koji se tad provlačio u javnosti.

 

Do polovine 80ih O.M. se već "upristojio".

 

Al dobro, Beograd, (tj. ajde da kažemo i cela Jugoslavija) je tada bio puno liberalnije mesto nego danas.

 

Zadnji trzaji politički liberalne omladine su nestali s Otporom (to su bile generacije rođene sredinom i krajem 70ih i početkom 80ih, imali su šta da nauče pre svega kod kuće)... danas je tako nešto nezamislivo.

 

Eksponencijalno opadanje kućnog vaspitanja i pažnje kao i obrazovanja koje su mladi rođeni krajem 80ih i u 90im (i na dalje, uglavnom) dobijali je od njih načinilo to što evo sad imamo...

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Perkos2 said:

To možeš da pišeš na forumima gde su samo mlađi likovi, za vreme titoizma-komunizma evedintirao se svako ko ide u crkvu ili đamiju i sankcionisao u zavisnosti od pozicije koji zauzima u društvu. U gradu u kom sam živeo krajem 70-tih  više od 20 Srba i Crnogoraca je pohapšeno i sudilo im se zato što su u hotelu "Kosovski Božur" slavili Novu godinu po kalendaru SPC i doveli sveštenika na slavlje.

Krsten sam jos 1972. godine u manastiru Ajdanovac na Jastrepcu, moja sestra 1973.u crkvi u sred Prokuplja i niko nije bio uhapsen niti je imao bilo kakve posledice zbog toga a bilo je i clanova KPJ u porodici. Slavili su slave sasvim normalno, isli na docek Bozica ispred Saborne crkve bez ikakvog straha svake godine, pravoslavna Nova godina se docekivala bez vriske, pijancenja, pucanja i primitivizma neometano. Nije se krstilo i kad se pored apoteke prodje, nisu se kitila kola badnjakom, popovi su i tada isli po kucama da svete vodicu.

Nilo je sasvim normalno da na ekskurziji u skoli obidjemo crkvu u Starom gradu na Hvaru, manastir Blace na Bracu, Studenicu, Zicu, Sv. Naum i Kalista na Ohridskom jezeru upravo u to zlo komunisticko vreme.

Moj razredni staresina iz srednje skole nam je predavao Sociologiju i pevao u crkvenom horu Saborne crkve i niko mu nije zamerao to. Naprotiv, naucio nas je da postujemo razlicitosti i da se trudimo da budemo prvenstveno bolji ljudi. Pocetkom `90ih je sam dao otkaz jer nije mogao da gleda srozavanje njegove prosvetne struke na nivo partijskih papagaja i uhleba.

A onda su izmileli turbo vernici....

Edited by Kronostime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, fancy said:

 

Ajde da kažemo da je ovo bio sâm početak 80ih i njega u muzičkom svetu (1981 - tad je i bio onaj njegov šou Beograd noću iz koga je ova naslovna strana i potekla)... bilo je to dosta pod uticajem novog talasa, sa sličnim temama (lude žurke po Beogradu na početku 80ih) se koketiralo i u Dečku koji obećava...  mada sâm Novi talas u Beogradu je imao malo šta s tim, klinci koji su ga zapravo pre svega muzičkli činili i proslavili su bili daleko od tog nekog polufensi intelektualnog fazona koji se tad provlačio u javnosti.

 

Do polovine 80ih O.M. se već "upristojio".

 

Al dobro, Beograd, (tj. ajde da kažemo i cela Jugoslavija) je tada bio puno liberalnije mesto nego danas.

 

Zadnji trzaji politički liberalne omladine su nestali s Otporom (to su bile generacije rođene sredinom i krajem 70ih i početkom 80ih, imali su šta da nauče pre svega kod kuće)... danas je tako nešto nezamislivo.

 

Eksponencijalno opadanje kućnog vaspitanja i pažnje kao i obrazovanja koje su mladi rođeni krajem 80ih i u 90im (i na dalje, uglavnom) dobijali je od njih načinilo to što evo sad imamo...

 

Da, sad si me podsetio za onaj album Probaj me, koji je objavljen 1981. Imam nešto od starih ploča i kaseta, pa sam proverio. Ona slika iz kalendara je za 1985, a odeću za kalendar je nosio za spot Pitaju me, pitaju.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Div said:

Proslave srpske nove godine u kafanama jeste milicija sprečavala i u Beogradu, dovoljno je bilo da vrši kontrolu radnog vremena, nisu dozvoljavali da Resava radi do jutra, Klub književnika, Šansa. Uglavnom se svodilo na zatvaranje u 11 ili 12, u nekoliko prilika i privođenje u stanicu, ako je bilo opiranja, "verbalnih delikataˇ ili preglasne muzike, nisam čuo da je ikom suđeno ni za prekršaj, a kamoli da je neko osuđen.

Sam odlazak u crkvu niko nikome nije branio, slave, venčanja u crkvi, krštenja. Bivao sam na mnogim slavama, venčanjima, prisustvovao obredima, voleo sam da čujem dobro pojanje, a bio sam drug član do 8. sednice. U mojoj kući se nije slavilo niti je dolazio pop od nešto pre šesdesete, prestali su moji da slave po svojoj volji, niko im nije branio, otac nije bio član partije, majka jeste i dok su slavili i kad su prestali.

 

 

Moj post se odnosio na to da su vlasti popisivale/sankcionisale svakog ko ide u crkvu-džamiju. Kao i obično, njegov antikomunizam mu je pomutio pamet pa izmišlja svašta.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Zar nije kod nas do 90ih homoseksualnost bila ilegalna?

 

Evo sta kaze wiki:

Godine 1994. muški homoseksualni polni odnos je zvanično dekriminalizovan u Republici Srbiji, u sastavu Savezne Republike Jugoslavije.

 

Ne deluje nesto spec progresivno

Khm, nisi cuo za restoran Kazbek u Beogradu preko puta SKC?

Nikada nije bio zatvoren zbog klijentele.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Zar nije kod nas do 90ih homoseksualnost bila ilegalna?

 

Evo sta kaze wiki:

Godine 1994. muški homoseksualni polni odnos je zvanično dekriminalizovan u Republici Srbiji, u sastavu Savezne Republike Jugoslavije.

 

Ne deluje nesto spec progresivno

 

Tačno da je tako bilo na papiru, ali praksa je bila drugačija. Ćirilov se javno autovao još ranije, plus što je bilo i okupljališta i klubova, kao što su bili i čuveni hotel Moskva ili Buha. Nije bilo promovisanja gay načina života, ali su ih vlasti tolerisale. U više republika su gay odnosi dekriminalizovani negde krajem sedamdesetih, a u Srbiji tek posle raspada. Ipak, klubovi su i dalje radili, i niko tu nije pravio problem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

 

Tačno da je tako bilo na papiru, ali praksa je bila drugačija. Ćirilov se javno autovao još ranije, plus što je bilo i okupljališta i klubova, kao što su bili i čuveni hotel Moskva ili Buha. Nije bilo promovisanja gay načina života, ali su ih vlasti tolerisale. U više republika su gay odnosi dekriminalizovani negde krajem sedamdesetih, a u Srbiji tek posle raspada. Ipak, klubovi su i dalje radili, i niko tu nije pravio problem.

Nista od ovoga ne zvuci ni blizu progresivno kao danas, a kamoli progresivnije.

 

Ne znam kako je izvodljivo argumentovati da je gej populacija bila u boljoj situaciji u bilo kom trenutku kad je cak i na papiru homoseksualnost bila ilegalna u odnosu na danas.

 

Ne kazem da je danas super, daleko od toga, ali zvuci solidno bolje nego pre 40 godina recimo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...