Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

I posle kad ja pricam o uplacivanju zdravstvenog ovde ispadam anarhista. To sto imas zdravstvenu da odes kod lekara za gluposti onoj stvari ne vredi. Svaki ozbiljniji problem se resava privatno. Da sam u skupstini prvo bih se za to zalagao da se promeni, da ne postoji obavezno zdravstveno. Kad nicemu ne sluzi u ovakvoj drzavi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa ne garantuje niko, ali ti ovde umres dok dodjes na red na obican skener. Lepo tih 10-ak hiljada mesecno sto bacamo u bunar da ostane u dzepu i sam kovac svoje srece. Svakako bolje nego ova zena koja je verovatno u toku zivota dala nekoliko miliona na obavezno zdravstveno da bi se ovako vratilo.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, McLeod said:

I posle kad ja pricam o uplacivanju zdravstvenog ovde ispadam anarhista. To sto imas zdravstvenu da odes kod lekara za gluposti onoj stvari ne vredi. Svaki ozbiljniji problem se resava privatno. Da sam u skupstini prvo bih se za to zalagao da se promeni, da ne postoji obavezno zdravstveno. Kad nicemu ne sluzi u ovakvoj drzavi.

to će biti na sveti nikad, nego ima li  neko da je ispratio aferu oko nekog doktora iz Doma zdravlja na Paliluli koji je valjda psihijatar?

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, fancy said:

Sažeo sam suštinu @erwin - ove poruke (zipovao sadržaj u zagradama) da bi Amigu i onima koji su se žalili na "postupak" SBB-a bilo jasnije:

 

 


Svako ko misli da je ovde reč o standardnoj kapitalističkoj borbi 2 kompanije za veći udeo na tržištu greši. Ili se debelo samozavarava. (U razloge potonjeg ne ulazim.)

Ovde je reč o borbi jedne kompanije sa svojim kapitalom protiv druge iza koje stoji državna mafija i koja na izvol'te ima pare svih nas - u neograničenim količinama i postavlja i menja pravila igre kako joj se prohte.

I jedno pitanjce za kraj - Ko je ovde, zbog "nefer poslovanja SBB" iliti navučen MTS propagandnom mašinerijom, svejedno, zaista i promenio operatera?

(Ne računam one koji oduvek imaju Telekom kao jedinu ili izabranu opciju)

Sent from my SM-N9860 using controlled substances
 

 

 

Ja ne bih promenio nikad SBB iz principa, bar dok ova mafija ovako arči Telekom, ali ima ljudi koji bi. Na mom spratu je od 4 stana 3 bilo na SBB-u. I evo pre neki dan usred ove ujdurme, dve komšinice rešile da otkače SBB (verovatno po uputstvu Vučića i Đuke), i pređu na Yettel (što je isto kao MTS). Video sam njihove servisere na merdevinama kad sam se vraćao s posla. Sigurno to nisu uradile zbog sporta, nego što lepo zvuči 12 ili 18 meseci za dinar. Nudili su i meni više puta (i Yettel i MTS), ali ja sam im se zahvalio. 

 

Idu teška vremena, živeće se sve gore i teže, pa je SNS prodavcima magle od primarnog značaja da unište SBB (pre svega N1 i NOVU S). Onih 20% ljudi koji znaju šta se dešava i glasaju za opoziciju i ne treba SBB da bi znali kako stoje stvari, ali veliki broj ljudi naseda na propagandu sa medija. Pričam se dosta ljudi 40+ koji imaju Telekom, to je drugi svet bukvalno. Kao da žive u drugoj zemlji i realnosti... onoj Vučićevoj... tako da znaju dobro oni što to rade...  

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Pa ne garantuje niko, ali ti ovde umres dok dodjes na red na obican skener. Lepo tih 10-ak hiljada mesecno sto bacamo u bunar da ostane u dzepu i sam kovac svoje srece. Svakako bolje nego ova zena koja je verovatno u toku zivota dala nekoliko miliona na obavezno zdravstveno da bi se ovako vratilo.
Jeste, dok ne dođe do nečega što običan smrtnik ne može da plati (npr. saobraćajna nesreća sa nekoliko operacija, boravkom na intenzivnoj, rehabilitaciji I sl, što košta 6-cifren iznos evra), pa bi bilo - a zaŠtO mI DržAVa nE pLaTi?!!?

Znam da karikiraš, ali ne ide to baš tako. Pitaj 40% radno sposobnih Amerikanaca koji su osigurani po tvom principu, kad im stigne račun, kako se osećaju.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Ako mislis na onog sto je postavljao lazne dijagnoze da bi uzimao pare od ovih sto rade istrazivanja za eksperimentalne lekove mislim da je samo suspendovan, iako je ovo zatvor 1/1.

valjda je to taj, ali problem je što takvih ima poprilično i čuvaju jedan drugog

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Issey said:

Pričam se dosta ljudi 40+ koji imaju Telekom, to je drugi svet bukvalno. Kao da žive u drugoj zemlji i realnosti... onoj Vučićevoj... tako da znaju dobro oni što to rade...  

Ja stvarno ne znam sta nije u redu sa tim likovima. Biće da je u pravu onaj Amer turista što je pre nekoliko godina bio tekst, čije je zapažanje da tu većina ljudi, a narocito muški, kad imaju preko 25 godina, tu negde, kao da postanu dede, nikakva zivotna energija, radoznalost o drugačijem svetu od palanke, ma ništa kao da su zombiji. To nema veze sa parama i standardom.

 

U stvari bi trebalo da je obrnuto, da zombirani budu oni kojima je puno dupe. Ne znam koji je razlog za takvo ponasanje, ali je tako kao sto kažeš, drugi svet. I to ih uznemirava i postanu ljuti ako im neko drma kavez, pa im na primer pokaže onu kartu Evrope koju je objavila američka ambasada. I to su očigledno ljuti zato što im neko... ne znam, ugrozava ljušturu negiranja stvarnosti u koju su se zatvorili, pa postali kao stoka, i gori, što im je vazno samo da zabiju u dupe. Nije ni čudo što je tu zaparložena žabokrečina i obična palanka.

 

Neću ni da prenosim ovde dokle je stigla patologija, i koliko su se očigledno poremećeni ludaci osilii i raskokodakali,l od kad ih je putler podstakao da se razotkriju, pa npr u "najuglednijem listu" objavljuju tekstove gde proglasavaju peti oktobar 2000 za "najsramniji datum u novijoj istoriji Srbije" , na drugim mestima odnos prema Drazi Mihajloviću proglašavaju za "moralni kompas ispravnog Srbina" , tako im Brana Crnčević pomogao,  čak se i poznati mizogin cirkarović ponovo oglašava, samo sad više ne napada žive žene, valjda zato što hoće i da odgovore, nego napada mrtve žene (Borku Pavićević)... i generalno, proganja se sve što je drugačije od palanke, gore nego za vreme Milosevića. Pretpostavljam da je i Hitlerova Nemačka bila slična, jedino što ovde i ne postoji baš neki Hitler, nego su u tome svih 80+ %.

 

I zato, ko ih... i njih i njihov srbski svet, to je gotova prica, finito, non quam postea, što bi rek'o Frejžer :lol_2: Ispravljanjem te krive Drine neka se bave ovi kao pojedini entuzijasti kojih ovde ima, a kad nauče najvazniju lekciju - kad treba odustati i pustiti bolesnika da umre, bataliće i oni tu uzaludnu rabotu :lol_2:

 

Nego ovo za tu gastroskopiju, a što ste vi to radili, ovi koji su radili, jel zbog čira? A šta, pre toga ste radili onaj test sa duvanjem, ili testiranje krvi za helikobakter, pa je bilo nejasno, i onda je moralo i da se pogleda, ili to standardno uvek rade?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Eddard said:

Jeste, dok ne dođe do nečega što običan smrtnik ne može da plati (npr. saobraćajna nesreća sa nekoliko operacija, boravkom na intenzivnoj, rehabilitaciji I sl, što košta 6-cifren iznos evra), pa bi bilo - a zaŠtO mI DržAVa nE pLaTi?!!?

Znam da karikiraš, ali ne ide to baš tako. Pitaj 40% radno sposobnih Amerikanaca koji su osigurani po tvom principu, kad im stigne račun, kako se osećaju.

 

Mislim da je mnogo veci broj onih koji bacaju pare u bunar nego onih koji bi dobili racun na 100 hiljada evra. Mnogostruko veci.

 

Plus, u tim slucajevima bi mogao i da se lepo vidi besmisao citavog sistema, pa bi mozda mogla zabokrecina malo da se zatalasa.

 

Ja stvarno ne vidim nikakav benefit da placam zdravstveno osiguranje u ovoj drzavi. Besmisleno je.

 

To nema nikakve veze sa konceptom, da li je obavezno zdravstveno bolji sistem od americkog, ovog ili onog.

 

Ima veze sa tim da ti placas unapred uslugu koju ne dobijas. Zasto bi to radio? Je l' postoji ijedan smislen razlog za tako nesto? A i taj nesrecnik sto bi u Americi platio 100 hiljada dolara a ovde dobije nesto "za dzabe" treba da bude zahvalan za to obavezno zdravstveno koje mu i dalje ne pokriva to sto je dao za ceo svoj zivot?

 

Ovaj sistem ima smisla u uredjenoj drzavi, ovde nikakvog.

Link to comment
Share on other sites

I samo da se nadovezem na ovo gore - i pored placanja obaveznog zdravstvenog osiguranja, za svaku intervenciju i ozbiljnije lecenje u zivotu u mojoj porodici jurili smo vezu i placali uslugu. Da ne bismo cekali dve godine, kao ova zena sa operacijom kuka.

 

To zdravstveno ti koristi upravo u takvim hitnim slucajevima i samo u tim slucajevima.

 

A ako cemo posteno, mogao bi taj korumpirani sistem da radi za nas, pa da se tutne doktoru i administraciji po par hiljada evra, i resi se stvar za cas.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Mislim da je mnogo veci broj onih koji bacaju pare u bunar nego onih koji bi dobili racun na 100 hiljada evra. Mnogostruko veci.

 

Plus, u tim slucajevima bi mogao i da se lepo vidi besmisao citavog sistema, pa bi mozda mogla zabokrecina malo da se zatalasa.

 

Ja stvarno ne vidim nikakav benefit da placam zdravstveno osiguranje u ovoj drzavi. Besmisleno je.

 

To nema nikakve veze sa konceptom, da li je obavezno zdravstveno bolji sistem od americkog, ovog ili onog.

 

Ima veze sa tim da ti placas unapred uslugu koju ne dobijas. Zasto bi to radio? Je l' postoji ijedan smislen razlog za tako nesto? A i taj nesrecnik sto bi u Americi platio 100 hiljada dolara a ovde dobije nesto "za dzabe" treba da bude zahvalan za to obavezno zdravstveno koje mu i dalje ne pokriva to sto je dao za ceo svoj zivot?

 

Ovaj sistem ima smisla u uredjenoj drzavi, ovde nikakvog.

plaćaš li ti zdravstveno osiguranje?

 

benifit imaš samo ako si dugo godina zdrav i ne trebaju ti ni jedan vid lečenja

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



 
Ima veze sa tim da ti placas unapred uslugu koju ne dobijas. Zasto bi to radio?


To se zove princip solidarnosti u zdravstvenoj zaštiti. Ti danas plaćaš nekome kome treba, iako tebi ne treba. Dok ti jednom ne zatreba.

A ako misliš da ćeš od 50./60. godine života moći iz svog džepa da platiš sve zdravstvene usluge koje ti zatrebaju, well, good luck with that.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Placam. Benefit ne postoji, jer za svaki ozbiljniji problem sam morao da idem kod privatnika.

 

To sto mogu da odem kod svog lekara kad imam grip ili nesto slicno mi zaista pomaze onoliko i vredi 6100 dinara mesecno.

 

Dajem 73000 dinara godisnje na obavezno zdravstveno osiguranje.

 

To je preko 20 specijalistickih pregleda u oblastima koje su ti potrebne kod privatnika odmah, sa najboljom mogucom uslugom.

 

Je l' ste vi svesni koje su to pare i sta dobijamo za njih?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:


 

 


To se zove princip solidarnosti u zdravstvenoj zaštiti. Ti danas plaćaš nekome kome treba, iako tebi ne treba. Dok ti jednom ne zatreba.

A ako misliš da ćeš od 50./60. godine života moći iz svog džepa da platiš sve zdravstvene usluge koje ti zatrebaju, well, good luck with that.

 

 

Upoznat sam vrlo dobro sa tim principom. Problem je sto taj princip kod nas ne radi. Ne znam gde idu te pare, ali znam da ne idu u lecenje drugih, kao i modernizaciju bolnica.

 

Jos jednom, 73 hiljade dinara godisnje. Milijarde dinara se sliju u budzet od toga, a sta dobijamo?

 

Plus sto te intervencije o kojima pricas u nasim drzavnim bolnicama ne vrede pola miliona. Rodjaka mi je isla na privatnu laparoskopiju na Euromedik, platila 140 hiljada. U bolnici koja izgleda kao svemirski brod za najhajpovanije drzavne ustanove, da ne pricamo o bolnicama u manjim mestima.

 

Laparoskopija u lupam Leskovcu ne moze da kosta ni 100 hiljada, imajuci u vidu uslove koje bolnica nudi.

 

I gde idu te pare? Apsolutno nema trika da su te pare potrebne da bi bolnice radile i troskovi intervencija pokrivali. Plate ne racunam naravno, jer vidimo da privatne bolnice imaju i vise plate i sasvim dobro zaradjuju sa svojim cenama usluga. Zbog cega se i te cene usluga ne mogu ni uporedjivati sa cenama usluga u drzavnim bolnicama, pa i da dobijamo istu uslugu, a ne dobijamo je.

 

Zakljucak je da ovakvu "uslugu" treba da dobijamo svakako, a da dinar ne platimo.

 

I zbog toga ovaj sistem treba menjati. Jer kad vec zivimo u korumpiranoj drzavi gde drzavno zdravstvo ne funkcionise, lepo i da ne bacamo 73 hiljade u bunar godisnje.

 

Mislim da je to fer i posteno i bio bi veeeeeliki benefit za nase stanovnistvo.

Link to comment
Share on other sites

Evo i jos malo, skoro svako ce da ima neku hirursku intervenciju u zivotu. Ja sam, iako jos nemam 40, nazalost imao vec tri. Ne smem ni da pitam koliko je placeno za njih (zdravstveno pomoglo onoliko). Placao sam preglede u privatnim klinikama, i to rade i gotovo svi koje znam. Lekovi za ozbiljnije bolesti uglavnom tesko mogu da se uzmu preko recepta, nekad je mnogo vise stvari islo na recept, pa i da kazes.

 

U sustini, prosecni gradjanin ove zemlje placa na privatne preglede u nekom desetogodisnjem periodu oko 70-ak hiljada dinara, dok za zdravstveno u istom tom periodu (koje ne koristi, btw.) daje oko deset puta vise. Neka bude baksuz pa da ima i 3 hirurske intervencije u tom periodu, opet je u plusu u odnosu na obavezno zdravstveno.

 

I stariji ljudi koji cesto idu kod lekara, racunaj 70+ godina, bi vrlo verovatno bili u plusu takodje.

 

Gde je smisao i logika onda, evo bas zelim da mi neko objasni zasto je ovo dobar sistem?

 

Pa i da funkcionise savrseno, bukvalno je u najboljem slucaju gradjanin na nuli, a ne funkcionise uopste! Mi ne dobijamo apsolutno nikakvu uslugu, ni u velikim gradovima, za to sto placamo.

 

Zato vas jos jednom pitam, zasto placamo?

Link to comment
Share on other sites

Sistem nije idealan naravno ali od sistema mnogo veći su problem ljudi koji u tom sistemu rade, naravno neću nikad svrstati sve koji rade u zdravstvu u isti koš ali veliki broj čelnika i onih koji su na poziciji da odluče gde će pare da se utroše su u teški kriminalci. Zato su uglavnom problemi u zdravstvu u Srbiji a ne zato što odvajamo 500-1000 evra godišnje. 

O poslovannju privatnih klinika izgrađenih i opremljenih uglavnom od para iz zdravstvenog fonda trebali bi na nekoj posebnoj temi da pišemo.    

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Кад сам пре пар месеци био у ургентном центру, инвалидска колица у која су ме сместили нису имала папучице на које би поставио ноге, што је трагикомично, јер сам због повреде ноге и био смештен у инвлидска колица, па сам рукама морао да држим повређену ногу у ваздуху. Испред врата ординације видим девојку исто у инвалидским колицима и баш бацим поглед на њену механизацију. Ни на њеним нема папучица, али бар је имала везан комад тканине на местима где су биле, и направљен мост да би могла да стави ноге.

Наравно, примера је на десетине кад бих се још дубље враћао у прошлост.

Где су онда наше паре? Отишле на путеве? На образовање? Не делује да је тако.

Дајте ви мени да одаберем и купим пакет осигурања који ми треба (или никакав).

 

On 10/30/2022 at 10:11 AM, Milenko Puzigaca said:

Ja samo da upadnem bez citiranja, onako, u vezi vesti o onome što je umro posle kolonoskopije. Kažu li negde nešto, kad tu imaju nameru, i da li uopšte imaju nameru, da prestanu u svim "medijima" o ljudima od 30, 40 godina, i sve dok ne počnu da koriste štap i zgrbe se, da pišu "mladić"?

 

Мрш! xD
Него како да их (ме) ословљавају? Никад млађи нисам био 🌻

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Placam. Benefit ne postoji, jer za svaki ozbiljniji problem sam morao da idem kod privatnika.

 

To sto mogu da odem kod svog lekara kad imam grip ili nesto slicno mi zaista pomaze onoliko i vredi 6100 dinara mesecno.

 

Dajem 73000 dinara godisnje na obavezno zdravstveno osiguranje.

 

To je preko 20 specijalistickih pregleda u oblastima koje su ti potrebne kod privatnika odmah, sa najboljom mogucom uslugom.

 

Je l' ste vi svesni koje su to pare i sta dobijamo za njih?

Sami pregledi su najjeftiniji deo. Ako mislis da bi 73.000 din pokrilo troškove bilo kakvog ozbiljnijeg lečenja debelo se varaš. Hipotetička situacija: otkažu ti bubrezi i postsneš zavisan od hemodijalize. Šta misliš koliko bi sesija pokrilo tih 73.000? 

U Srbiji 4 do 5.  Godišnje bi morao da platiš oko 2.000.000 RSD.  

Postoji li privatno osiguranje koje bi te osiguralo za 6.100 din mesečno sa takvom dijagnozom posle isteka osiguranja?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Sami pregledi su najjeftiniji deo. Ako mislis da bi 73.000 din pokrilo troškove bilo kakvog ozbiljnijeg lečenja debelo se varaš. Hipotetička situacija: otkažu ti bubrezi i postsneš zavisan od hemodijalize. Šta misliš koliko bi sesija pokrilo tih 73.000? 

U Srbiji 4 do 5.  Godišnje bi morao da platiš oko 2.000.000 RSD.  

Postoji li privatno osiguranje koje bi te osiguralo za 6.100 din mesečno sa takvom dijagnozom posle isteka osiguranja?

 

Slican je primer i sa hemioterapijama. I mnogim drugim zahvatima/terapijama.

 

Vrlo dobro znam koliko se krecu cene u privatnim klinikama. Problemcic na koji se ne osvrcete je taj da usluga i nega u drzavnoj bolnici (odnosno ono sto placamo preko zdravstvenog osiguranja) treba da bude cetiri do pet puta niza (za neke stvari i deset puta) nego sto je u privatnim klinikama.

 

U privatnim klinikama (zavisi naravno od vrste terapije) je dijaliza 20-25 hiljada. Papreno skupo, slazem se, ne moze da se placa ako ne pokriva zdravstveno.

 

Sa druge strane, na moju veliku zalost, lezao sam jedno vreme na urologiji u KC Kragujevac i znam iznutra kako izgleda to odeljenje i znam kako izgleda i odeljenje gde se vrsi dijaliza. Bio, video. Kao i vecinu drugih odeljenja, kao pacijent i kao posetilac, a imam i prijatelje i rodjake koji rade u bolnici.

 

Kragujevac je cetvrti grad po velicini u Srbiji i regionalni centar, nama dolaze pacijenti i iz Raske ponekad, Jagodina, Arandjelovac, Paracin, cela Sumadija maltene.

 

Uslovi u bolnici su horor.

 

Ako uzmemo za reper trzisnu cenu usluge i uporedimo sa uslovima gde se ista vrsi u bolnici, dijaliza u KC Kragujevac ne bi smela trzisno da kosta vise od 5-6000 dinara, jer oni ne bi smeli da budu iznad nule. Ni amortizaciju da naplacuju jer ne odrzavaju nista, uslovi su takvi da ti je svaki dolazak rizik od infekcije gde ces da umres bukvalno.

 

Mi preko zdravstvenog placamo uslugu u drzavnim klinikama.

 

Ta usluga ne moze da se poredi sa uslugom u privatnim klinikama, i sve cene koje uzimate kao reper MORAJU da budu bar 5 puta nize.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, McLeod said:

Evo i jos malo, skoro svako ce da ima neku hirursku intervenciju u zivotu. Ja sam, iako jos nemam 40, nazalost imao vec tri. Ne smem ni da pitam koliko je placeno za njih (zdravstveno pomoglo onoliko). Placao sam preglede u privatnim klinikama, i to rade i gotovo svi koje znam. Lekovi za ozbiljnije bolesti uglavnom tesko mogu da se uzmu preko recepta, nekad je mnogo vise stvari islo na recept, pa i da kazes.

 

U sustini, prosecni gradjanin ove zemlje placa na privatne preglede u nekom desetogodisnjem periodu oko 70-ak hiljada dinara, dok za zdravstveno u istom tom periodu (koje ne koristi, btw.) daje oko deset puta vise. Neka bude baksuz pa da ima i 3 hirurske intervencije u tom periodu, opet je u plusu u odnosu na obavezno zdravstveno.

 

I stariji ljudi koji cesto idu kod lekara, racunaj 70+ godina, bi vrlo verovatno bili u plusu takodje.

 

Gde je smisao i logika onda, evo bas zelim da mi neko objasni zasto je ovo dobar sistem?

 

Pa i da funkcionise savrseno, bukvalno je u najboljem slucaju gradjanin na nuli, a ne funkcionise uopste! Mi ne dobijamo apsolutno nikakvu uslugu, ni u velikim gradovima, za to sto placamo.

 

Zato vas jos jednom pitam, zasto placamo?

 

Nisi računao žene i decu.

 

Koliko bi jednu ženu koštalo jedno kompletno vođenje trudnoće, porođaj plus postporođajna nega? I to ako sve prođe u najboljem redu, zamisli dodatne troškove u slučaju komplikovane trudnoće? Pa puta dvoje-troje dece? Sumnjam da bi sve pare koje bi jedna žena uplatila tokom celog radnog veka za socijalno pokrile trošak i za jedno, a kamoli više dece.

 

Tvoje uplate osiguranja važe i za tebe i za tvoju decu od rođenja do kraja redovnog školovanja. Ne znam imaš li dece, ali sigurno znaš da dete od rođenja do adolescencije poseti lekara mali milion puta. Ono ne plaća zdravstveno. Ko pokriva te troškove? Za tvoje dete, između ostalog i tvoje uplate.

 

Svako ima pravo da meri svet po samom sebi, ne sporim to. Ali kao što kroz porez plaćaš recimo vatrogasce, a nikad ti u životu nisu zatrebali niti će ti zatrebati, tako plaćaš i zdravstvo.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...