Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

3 minutes ago, Perkos2 said:

Da mi je da vidim taj orginalni tekst za pesmu "ječam žnjela kosovka devojka" 

Quote

Ječam žnjela Kosovka devojka,
ječam žnjela, majčice, Kosovka devojka

Ječam žito, seme plemenito,
ječam žito, majčice, seme plemenito

Viteški te konji pozobali,
viteški te, majčice, konji pozobali

Vrani konji slavne srpske vojske,
vrani konji, majčice, slavne srpske vojske

Kad se vojska na Kosovo vrati,
kad se vojska, majčice, na Kosovo vrati

I napoji konje na Sitnici,
i napoji, majčice, konje na Sitnici

I projezdi pro Gazimestana,
i projezdi, majčice, pro Gazimestana

I dojezdi do slavnih Dečana,
i dojezdi, majčice, do slavnih Dečana

I do carske lavre Gračanice,
i do carske, majčice, lavre Gračanice

I do Bara Svetog Vladimira,
i do Bara, majčice, Svetog Vladimira

Podgorice, grada Nemanjina,
Podgorice, majčice, grada Nemanjina

I do Kuča, Marka Miljanova,
i do Kuča, majčice, Marka Miljanova,

I Prizrena grada carevoga,
i Prizrena, majčice, grada carevoga

Sve u slavu Boga velikoga,
sve u slavu, majčice, Boga velikoga

I časnoga Krsta Hristovoga,
i časnoga, majčice, Krsta Hristovoga

To ?

Saće twitt Albina Kurtija, navijača Crvene zvezde...:s_w:

Link to comment
Share on other sites

Kaže neko u onom tekstu slobodne evrope da u orginalu nema "kad se vojska na kosovo vrati" pa me zanima gde je on našao taj orginal. Pesma je nastala u narodu ko zna kad i peva se u raznim verzijama,nema orginala i sve je orginal. Ali pametnjakovići mora da pametuju.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Perkos2 said:

Kaže neko u onom tekstu slobodne evrope da u orginalu nema "kad se vojska na kosovo vrati" pa me zanima gde je on našao taj orginal. Pesma je nastala u narodu ko zna kad i peva se u raznim verzijama,nema orginala i sve je orginal. Ali pametnjakovići mora da pametuju.

Ti li znaš bolje od njega šta on sluša po kafane....

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Perkos2 said:

Kaže neko u onom tekstu slobodne evrope da u orginalu nema "kad se vojska na kosovo vrati" pa me zanima gde je on našao taj orginal. Pesma je nastala u narodu ko zna kad i peva se u raznim verzijama,nema orginala i sve je orginal. Ali pametnjakovići mora da pametuju.

To je profil kao ona što je naručila pesmu od Cece "Ja te voim Čaki"....? Kad nisu mogli da nadju na radiju, zamolili slušateljku da otpeva, da vide da li mogu da prepoznaju pesmu..i ova je otpevala "Ja te volim Čaki kad si u Parizu"....to je taj Čaki....jbg.

Link to comment
Share on other sites

Neka ste se vi uhvatili za najnebitniji mogući deo teksta, samo da se troluje i ne priča o srpskim nepodobštinama… stari oprobani recept. Suštinu ko jebe.
Saad ti zajebavaš Edy....kako može vojska na Kosovo ? Da neće "vrhovni komandant" da je povede uz poklič "za mnom" :Hail:

Link to comment
Share on other sites

Ma oće k..c… zna on i sam to. Osim ako nije delusional, pa čeka da Rusija pobedi, Kina se vozdigne, a Amerika propadne. Ali pre će biti da je to sve zamajavanje za unutrašnju upotrebu. Ne Damo Kosovo Ne Damo Vlast!

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima verovatno na desetine verzija pesme "Ječam ž(nj)ela...", evo npr. u ovoj iz 1887. ni Kosova ni vojske, štaviše, u prvom stihu nije ni ječam, već žito, ali se ječam kasnije pojavljuje.

 

6h54y3N.jpg

 

8nP3lem.jpg

 

https://books.google.rs/books?id=s_EDAAAAYAAJ&pg=PA50&hl=en&newbks=1&newbks_redir=0&sa=X&ved=2ahUKEwi8p9HOsLSAAxWZ_7sIHWSfBu8Q6AF6BAhiEAI#v=onepage&q&f=false

 

U ovoj takođe iz 1887, opet nema Kosova ni vojske.

 

IQttjsz.jpg

 

WaojNph.jpg

 

https://books.google.rs/books?id=nUUoAAAAMAAJ&pg=PA740&dq="јечам"+"гружанка+девојка"&hl=en&newbks=1&newbks_redir=0&sa=X&ved=2ahUKEwi00uvDvrSAAxVChv0HHWd4Ac0Q6AF6BAgEEAI#v=onepage&q&f=false

 

Ili u ovoj iz 1907. opet nema Kosova ni vojske.

 

8K6aV9z.png

 

https://books.google.rs/books?id=3FExAQAAMAAJ&newbks=1&newbks_redir=0&printsec=frontcover&dq="sjeme+plemenito"&q="sjeme+plemenito"&hl=en&redir_esc=y

 

Verziju s povratkom vojske su dorađivali tj. u nju ubacivali patriotske elemente mitropolit Amfilohije i episkop Atanasije. Na linku ispod imaš snimak izvođenja te verzije uz blagoslov Amfilohija.

 

Quote

Јечам жњела Косовка девојка - текст дорадили митрополит Амфилохије Радовић и епископ Атанасије Јевтић - Изводи: Јефимија Ђиновић

https://www.facebook.com/watch/?v=1187037675126606

 

Google Books ne pronalazi tekst "da se vojska na Kosovo vrati" ni u jednoj knjizi s pesmama, bilo na latinici bilo na ćirilici.

 

I Amfilohije i Atanasije su rođeni 1938.

 

Edit:

Evo ovde je čovek našao da je taj stih Amfilohijev i navodi se knjiga u kojoj je to prvi put objavljeno.

Quote

Pre neki dan (18. februara) grupa građana Beograda prekrečila je grafit „Kad se vojska na Kosovo vrati“, koji je bio ispisan na zidu uz dečje igralište u blizini Slavije. U vestima o tome nije rečeno ko je smislio tekst ovog grafita. Ja sam se za to zainteresovao, jer sam nepopravljivo slab prema političkim porukama u desetercu, i nije mi bilo teško da utvrdim da je autor ovog deseterca mitropolit Amfilohije (Radović). U pitanju je citat iz jedne njegove pesme – objavljene 2011. godine u knjizi Kosovo je glava Lazareva – koja je nastala slobodnom obradom narodne pesme „Ječam žela kosovka devojka“. U narodnoj pesmi devojka žanje ječam i čuva ga za konje na kojima će, nada se ona, doći njeni svatovi ili svatovi njenog brata, te poručuje ječmu „Svatovski te konji pozobali“. Amfilohije je to promenio, tako da u njegovoj pesmi Kosovka devojka ne očekuje svatove na konjima nego srpsku konjicu, za čije konje ona čuva ječam koji vredno žanje: „Viteški ga konji pozobali, vrani konji slavne srpske vojske“.

To će se dogoditi, kaže sada ova devojka, koju je Amfilohije nacionalno-identitetski osvestio i odvratio od banalne želje da se uda, „kad se vojska na Kosovo vrati“. Štaviše, ona jasno vidi kako će se srpska vojska kretati kroz Kosovo, da ona neće zaobići nijedno slavno mesto srpske istorije, pa će tako da „pred crkvu Samodrežu dođe“, da „napoji konje na Sitnici“, da „projezdi pro Gazimestana / i dojezdi do slavnih Dečana / i do carske larve Gračanice / i do Pećke presvete Krasnice / i Prizrena grada carevoga“.

https://pescanik.net/kad-se-vojska-na-kosovo-vrati/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:

Neka ste se vi uhvatili za najnebitniji mogući deo teksta, samo da se troluje i ne priča o srpskim nepodobštinama… stari oprobani recept. Suštinu ko jebe.

Pa ti grafiti i koreografije i služe da druga strana ima argument kad ih pitaju šta će vam sedam baza specijalne policije na prostoru veličine opštine Palilula a on kaže "vidiš grafite kojiđa Srbi prete" Naravno onda se nađe i par pametnih koji bi da budu veći kurti od samog kurtija pa stignu i do orginala narodne pesme. Valjda su preskočili časove muzičkog gde se objašnjava šta je narodma pesma, za njih je to karleuša,lukas,keba.  Vidim i erwin navodi da nema ječma a u tekstu ipak ječam. 😃

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, erwin said:

 

Jedino što verzija s vojskom nije narodna, već Amfilohijeva, ima gore tačno u kojoj knjizi je prvi put objavljena

Ja nigde nisam napisao da je to orginal nego da ima ko zna koliko verzija te narodne pesme. Samo je novinar iz slobodne evrope tvrdio da zna orginal a orginal niko ne zna ako ćemo iskreno.

Link to comment
Share on other sites

Ima milion verzija, a ova patriotska je reklo bi se najnovija.

 

Inače, hvala na onoj primedbi da se ječam ipak spominje u tekstu one stare verzije koju sam prvo okačio, iako ne u prvom stihu, ispravio sam gore.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, erwin said:

Ima milion verzija, a ova patriotska je reklo bi se najnovija.

 

Inače, hvala na onoj primedbi da se ječam ipak spominje u tekstu one stare verzije koju sam prvo okačio, iako ne u prvom stihu, ispravio sam gore.

Ljudi smo, greške su moguće

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, FrediB said:

To i slicno podrzava 90% + cutolozi.

 

Uostalom, u gradu od 1,5 miliona stanovnika nema ni desetak ljudi koji bi mogli da se organizuju i da okrece/uklone to ruglo. 

 

To nije posao za volontere nego za komunalnu policiju (koja bi trebalo da spreci saranje javnih povrsina) i sluzbu za ciscenje ulica i zgrada.

 

Sto se tice naslikane parole, svako je slobodan da organizuje politicki skup na kojem bi pisale parole "Ne u NATO" ili "Kosovo je Srbija" (a moze i "Srbija u NATO", za Kosovo kao nezavisnu drzavu nisam siguran jer, kao, Ustav kaze drugacije).

 

I tu se razlikuju pogledi na to sta je uredjena drzava - ja kazem da svako narusavanje javnog prostora treba brisati i kaznjavati, ti kazes da treba brisati jer je u pitanju desnicarska/nacionalisticka parola.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, goldberg said:

komunalnu policiju (koja bi trebalo da spreci saranje javnih povrsina) i sluzbu za ciscenje ulica i zgrada.

Ti postoje, ali samo formalno, kao i ostalo u ovom SNSimulakrumu od drzave. 

Link to comment
Share on other sites

Eh, komunalna policija, kako cujem, privodi babe i dede koji na pijacama prodaju nesto ne bi li popunili svoje bedne prihode, ali zato se pravi mrtva dok celavi tetovirani bolidi paradiraju (plus povedu i neko nesrecno veliko kuce) i cuvaju murale Ratka Mladica (i sl. ili parkiraju auto pa drezde u njemu i paze da im neko ne prekreci heroja☠️). 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...