Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Odličan je povod, odlični su zahtevi. Ne može Šizoje tako lako da reši situaciju, velike pare su im već date, mnogo su se upetljali.

 

Ja sam veliki pesimista i mislim da nema šanse da skoro ode, ali biće vrlo interesantno kako će i da li će uopšte da se ispetlja iz ovoga.

 

Slažem se da mnogo rizikuje da izvede "uspavane" i apstinente na izbore, a onda će morati više direktno da krade na sam dan izbora (jer nema koga više za sebe da namakne).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, stray_cat said:

Odličan je povod, odlični su zahtevi. Ne može Šizoje tako lako da reši situaciju, velike pare su im već date, mnogo su se upetljali.

 

Ja sam veliki pesimista i mislim da nema šanse da skoro ode, ali biće vrlo interesantno kako će i da li će uopšte da se ispetlja iz ovoga.

 

Slažem se da mnogo rizikuje da izvede "uspavane" i apstinente na izbore, a onda će morati više direktno da krade na sam dan izbora (jer nema koga više za sebe da namakne).

Kad pada tiranija to se jako brzo dogodi..bude blic krig

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, stray_cat said:

Odličan je povod, odlični su zahtevi. Ne može Šizoje tako lako da reši situaciju, velike pare su im već date, mnogo su se upetljali.

 

Ja sam veliki pesimista i mislim da nema šanse da skoro ode, ali biće vrlo interesantno kako će i da li će uopšte da se ispetlja iz ovoga.

 

Slažem se da mnogo rizikuje da izvede "uspavane" i apstinente na izbore, a onda će morati više direktno da krade na sam dan izbora (jer nema koga više za sebe da namakne).

 

Vucic moze da ukrade i smadrlja 47-48/ 52-53%  ali nema sansi da to prodje sa vecim procentom a da ne bude provaljeno..   ... Kolko pisu razni mediji protiv RT je i njegovih 14% clanova-  najmanje.   

  Ukoliko se nesto ne desi do samih izbora, ni meni nije najrealnije da opozicija pobedi.  Ali sam ubedjen da Beograd mogu dobiti.. kao i veci broj poslanika u parlamentu ( 30-35% )...  Ukoliko dodje do iznenadjenja i priblize se ili predju 40% onda ce tolko i SNS imati...  a onda na scenu nastupa Dacic... ko ponudi vise + amnestija za Palmu

Edited by Doc Holiday
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Tako je, vidiš kako znaš. Mada bi možda bolje bilo da se traži što brže otvaranje rudnika litijuma, pa onda to. Prvo pokajanje, onda iskupljenje.

Ne moze i rudnik i NATO, moraš da se odlučiš šta je važnije. Zlatna ribica ispunjava samo jednu želju.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Ne moze i rudnik i NATO, moraš da se odlučiš šta je važnije. Zlatna ribica ispunjava samo jednu želju.

 

Ako cemo da rudnik bude po PSu onda jeste prvi korak  NATO, pa EU...  u medjuvremenu pokajanje i otklon od svih sranja koja su pravljena , pre svega 90ih.  Da bi u ova procesa pristupili , znacilo bi da smo postali NORMALNI !!!  Da imamo smenjivu vlast, institucije , zakone i sve ostalo sto ide uz jednu normalnu EU drzavu...   E onda moze rudnik

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, deez nuts. said:

I kada su mene ćerali odande…

f5babc05adf3a48a18176d1c0251f7ea.jpg

 

3 hours ago, Perkos2 said:

kome trebaju izjave nekih polupismenih baba, dajte da vidimo šta kazu poslanici ili oni iz bivse vlasti sto su preleteli kod AV. oni su problem a ne neka baba koja ne zna kad je zadnji put doručkovala

 

1 hour ago, deez nuts. said:

6395d97f33cd9a1e40806991c6211b35.jpg

https://nova.rs/vesti/politika/marinika-razotkrila-naprednjacki-tabloid-da-nije-tuzno-bilo-bi-smesno-foto/

 

Da objedinim sve, ako je neko propustio. Tu je i baba. 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Ako cemo da rudnik bude po PSu onda jeste prvi korak  NATO, pa EU...  u medjuvremenu pokajanje i otklon od svih sranja koja su pravljena , pre svega 90ih.  Da bi u ova procesa pristupili , znacilo bi da smo postali NORMALNI !!!  Da imamo smenjivu vlast, institucije , zakone i sve ostalo sto ide uz jednu normalnu EU drzavu...   E onda moze rudnik

Sto se fokusirati samo na 90-te? Bilo je sranja i pre i obično se kaze da zločini ne zastarevaju. Mnogi i u BG a verujem i kod tebe u Pančevu i dalje žive u  objektima koje su đjedovi osvojili na juriš 1944-45. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Ako cemo da rudnik bude po PSu onda jeste prvi korak  NATO, pa EU...  u medjuvremenu pokajanje i otklon od svih sranja koja su pravljena , pre svega 90ih.  Da bi u ova procesa pristupili , znacilo bi da smo postali NORMALNI !!!  Da imamo smenjivu vlast, institucije , zakone i sve ostalo sto ide uz jednu normalnu EU drzavu...   E onda moze rudnik

Dok se sve to nabrojano ne desi ima da protekne puno vode Dunavom a taj RioTinto ima da uveliko rudari na Mesecu i Marsu.

Mislim da nisu toliko strpljivi i da će rasplet ovoga biti mnogo brži te da ćemo se nagledati & naslušati svega i svačega...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Perkos2 said:

Sto se fokusirati samo na 90-te? Bilo je sranja i pre i obično se kaze da zločini ne zastarevaju. Mnogi i u BG a verujem i kod tebe u Pančevu i dalje žive u  objektima koje su đjedovi osvojili na juriš 1944-45. 

 

krenulo se sa tim  restitucijama ali ne znam dokle se stiglo

Just now, Accuphase said:

Dok se sve to nabrojano ne desi ima da protekne puno vode Dunavom a taj RioTinto ima da uveliko rudari na Mesecu i Marsu.

Mislim da nisu toliko strpljivi i da će rasplet ovoga biti mnogo brži te da ćemo se nagledati & naslušati svega i svačega...

 

bez toga ce RT rudariti sa onim propisima koje ima u africi...

on rudari onako kako mu to propisi to jest vlasti dozvoljavaju... a vlasti su veoma podmitljive

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

Bio na NS protestu. Iznenađen brojem ljudi. Rekao bih da je glavni motivator bio incident u Šapcu. Nažalost atmosfera je bila takva da je dosta ljudi htelo da da dođu diktatorovi kriminalci da napadnu protestante i da bude obračuna. Zato je i reakcija bila prilično eksplozivna. Ozbiljne batine je dobila par sendvičara ovaj jedan što je snimljen je dobio batine kod mosta a ostali u obližnjem dvorištu i pasažu zgrade kroz koji su bežali.

 

Čestitam Vučiću, ako nastavi ovako da deli Srbiju mi ćemo do izbora imamti atmosferu zrelu za građanski rat.

 

Batine su dobili i oni momci koji su sa Keja isli ka ljudima koji su blokirali saobracaj. Od njih cetvorice jedan je bio sav modar, tako je bar izvestavala novinarka N1 i posle je razgovarala sa drugim momkom koji je dobio batine i koji je ispricao da su im naredili da pricaju u kameru da su dobili 100 evra ( zaboravila sam od koga ). 

Tražili su im i lične karte a nisu bili uniformisana lica -prava policija već neki AV huligani.

 

 

 

2 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Najveći problem je što od tih kretena nema nikakve vajde. .

 

Ovu rečenicu sam boldovala i moram da postavim pitanje i tebi i svima vama koji patološki ne volite opoziciju..

 

Da li ti misliš da su svi građani koji su bili u blokadi širom Srbije apolitični, tačnije da nisu članovi i simpatizeri nekih političkih stranaka? Baš, baš svi?

 

Da li članovi i simpatizeri opozicije, pa i funkcioneri i lideri stranaka nemaju pravo da dođu i protestvuju?

 

Da li bi na saobraćajnicama, putevima bilo toliko mnogo običnih, apolitičnih građana da su članovi@simpatizeri@funkcioneri  stranaka sedeli danas kod kuće ili spavali u svojim toplim sobama?   

 

Pitam jer me zanima.  Ispada da su ljudi izašli samo zato što su ih pozivali Sava Manojlović i Ćuta..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Accuphase said:

Ne bih da mračim & baksuziram ali na njihovom sajtu i to na srpskom vrlo svašta-nešto piše...

 

https://riotintoserbia.com

 

Piše i na tarabi: "Kosovo je Srbija".

 

 

7 hours ago, Perkos2 said:

Malo je razočarao kritičare ali ne sumnjam da ce oni revnosni i vredni kakvi jesu ubrzo pronaci neku dlaku u jajetu. I fudbaler Zvezde Ivanić je podržao proteste objavom na instagramu a igra za najvece mafijase u Srbiji

 

 

NATO, Čist vazduh, voda i hrana su ključevi zdravlja, i da se pohapse poštari koji otvaraju pakete.

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Bejbl said:

 

Bolji povod?

 

 

A ovo sa ekologijom  je najobičniji diletantizam od protesta, od koje se vlast ne plaši nimalo.

Juce je medju"diletantima" bio i mladi bracni par: pre 6 godina su se iz BG vratili u rodni grad jer su oboje dobili odlicnu poslovnu ponudi jedne nase fabrike. Danas su bez posla, dali su otkaze pre nekoliko meseci, pitam zasto, kazu "Bilo je nepodnosljivo ponizavajuce raditi za takve shefove sektora, direktore". Eto vam: diletanti jedni bezobrazni i nezahvalni, kako su se usudili da odbiju pun tanjir?

Juce mi je bilo vazno i pod ciju cu zastavu da stanem, lepo sam se raspitala ko su organizatori blokada na 2 punkta u gradu. Komfornije bi mi bilo da sam isla sa DS, tamo imam neke skolske, vrsnjake, a i blokirali su centar grada, sto da se cimam po ovoj hladnoci do Bogu iz nogu?

Ovi drugi, kad sam pitala ko ih organizuje, rekli su "paaaa, niko, idemo sami...." pa sam isla sa njima, politickim "diletantima". 

Onaj ko ne razume da su ovo gradjanski protesti, gresi. AV je razumeo, povukao je jednu od 2 institucije sile, policije nije bilo na ulicama, bar ne one u uniformama. 1:0 za "diletante". 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 10
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Accuphase said:

Neka bude tako ali kako je moguće da se to radi ako nisu dobili dozvolu za otvaranje rudnika?

Jer domoroci(nije lepo ali danas viđeni mi tako izgledaju) mogu da se predomisle a kintu da potroše.

S druge strane jeste zemlja njihova dedovina & tatkovina ali ako se tako može onda su mogle neke budale a ima takvih da prodaju(poklone) zemljište putinu da napravi bazu u sred Srbije...

 

Nešto nisam siguran da stvari tako idu bez aminovanja države.

 

Kako su to izgledali, šta je neprimereno za skup stanovnika jednog sela, i još nekoliko okolo, koji su uz to želeli da razgovaraju sa glavnim. Da je otišao da razgovara sa članovima akademije nauka ne verujem da bismo čuli bitno različite stvari. 

Ja sam video ljude koji, malo iz pristojnosti, malo iz ubeđenja, prvo pohvale predsednika, ali ne i njegove od opštine do premijerke, onda svi iskažu sumnju i strah od radova na izgradnji rudnika i odlagališta, uticaja na zemljište i vodu, i onda dodaju da bi im valjalo da dobiju asfalt do zaseoka, sigurno snabdevanje strujom,most preko reke koji neće svakog proleća da odnese bujica, a svako od onih koji su govorili napomene da su to već tražili, da im je obećano, da su pisali premijerki, generalnom sekretarijatu predsednika, dakle, svi su rekli da samo predsedniku veruju ali i da su dosad prevareni više puta čak i od predsednika. Na kraju, par njih rekoše: Ako ispunite obećanja, a ne: Znamo da ćete ispuniti obećanja. 

Šta se dešava u glavama tih ljudi tamo, o čemu razmišljaju. Ubeđen sam da ima različitih pristupa, jedni misle da je sva ova buka bez veze, treba graditi rudnik, šta me briga za vodu, ja inače ne živim u selu, a i deca će sutra u Beograd, drugi, dobro, neka grade, ali neka nam zaštite vodu, da se ne posuše voćnjaci i livade, treći, znam da je sve ovo džabe, ako su rešili da grade. gradiće, daj da se bar ogrebemo za km-2 asfalta, četvrti, znam da sve laže, najebali smo, al opet, onaj Đilas je još gori, ukrao 619 miliona...

Među onima na drugom kraju sela, onima što protestvuju, razmišljanja su slična.

To je data situacija, ko hoće da sutra bude nešto bolje, da ljudi razmišljaju malo šire, na duže staze, taj mora da se uhvati u kolu i da radi na promenama, neće se svest promeniti sama od sebe, kako će ljudi početi da veruju u nezavisne institucije kad ih nema, nisu ih videli, kako da veruju da će bi neko bio bolji na vlasti ako taj neko ne ume da okupi ekipu sa kojom može da osvolji 10-15% glasova i da nađe partnere sa kojima može da deli vlast.

Javno mnjenje se prati ali se i menja, menja se uticajem, pričom, činjenjem, primerom, čekanje da se samo promeni bi trajalo predugo.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

https://pescanik.net/pad-3/

 

Ovo je Dejan napisao par dana pre protesta i ne mogu da se ne složim sa 95% teksta (dupla negacija: slažem se sa 95% stavova iznetih u istom). Jako je teško udarati na celi ovaj front, a kako sam već pisao ovde, meni je potpuno nebitno da li se ljudi skupljaju zbog covid fašizma, odbrane reka i planina ili zbog izborne krađe ili opštog skliznuća društva u fašizam (da, fašizam, I ve said it), sve dok mačka lovi miševe. Iz neke moje perspektive, ovo je svakako najveći udarac režimu od dolaska Tome (neMone) na vlast i svemu doprinosi i izvesno prilagođavanje opozicije koja u ovim uslovima i u ovakvoj Srbiji ima zaista izuzetno skučen manevarski prostor (fun fact: skučeniji i tematski neuporedivo ograničeniji nego opozicija 90tih, uz određene prednosti da za sada nisu ubijani ni prebijani sistematski). Biće interesantno gledati kako će gebels za pastire da pokuša da upakuje i objasni ove događaje.

 

Što se Rio Tinta tiče, mogla bi se postaviti paralela sa izmaštanom nuklearnom elektranom u Srbiji: sounds great - doesn't work. U uređenom društvu, izuzetno razvijene ekološke svesti i sa uhodanim mehanizmima prinude i kažnjavanja za najmanji incident koji uključuje zaštitu životne sredine, rudnik litijuma zvuči kao logično rešenje za razvoj ekonomije i pratećih industrija i teoretski bi zaista trebalo da dovede do izuzetno pozitivnih efekata u narednih nekoliko decenija. Slično nuklearnoj elektrani. U ovakvoj Srbiji međutim, u kojoj je od DInkića pa do Čadeža i Malog, radnik tretiran kao jeftina nepismena roba (da bi polako postao i rob), u kojoj se zdravstvene i ostale norme pomeraju i rastežu kao žvaka kako bi mogle da prihvate realnost (od aflatoskina, do ove jalovine kojom se Srbija greje i iz koje dobija struju i vidljiv vazduh poslednjih nekoliko godina, a ne zaboraviti i Veljine momente oko legalizacije), u Srbiji u kojoj se sve otpadne vode bacaju direktno u reke, bez ikakve prerade (95%) i u kojoj još uvek, 2021. ne postoji ni jedno ozbiljno postrojenje za preradu čvrstog otpada, lako mi je da zamislim na šta bi ličio rudnik litijuma usred prirode. Lako mi je da zamislim radnike koji bi tu radili, barake ili štenare u kojima bi bili smešteni, domove kulture koji bi bili otvarani i čije vrpce bi bile presecane svakih šest meseci, kako bi se zažmurilo na ranu smrtnost, nepoznata jedinjenja u vodovodu, neobičnu nijansu boje neba i slično. 

 

DOlazimo do priče koju su našim nesrećnim i priprostim sugrađanima godinama prodavali umetnici obmane, od Miloševića do Branka Kostića, ali kasnije u prefinjenijoj formi i DInkića - zaostalost je naša razvojna šansa i to se prepliće sa sintagmom da ćemo jesti korenje. Duboko sam uveren da u globalizovanom svetu 2021 nisu moguća preskakanja redosleda, epoha, faza, etapa, svakako i poglavlja, te da su kvantni skokovi u strukturi industrije i privede zapravo samo prečica unazad. Onog trenutka kada Srbija bude uređena zemlja, pre svega pravno, demokratski i društveno, tada bi takvi investicioni projekti bili dobrodošli. U ovom trenutku mi to liči na davanje volana petogodišnjaku na autoputu, da se malo provoza. 

 

DObra energija je juče bila, od strane ljudi koje nijedna opoziciona stranka ne bi mogla da izvede napolje u ovom trenutku (ovde je, po meni, problem u ljudima, više nego u strankama, ali dobro). Očekujem da će se ova tiha koordinacija (ko je visio na twitter spaces ovih dana noću zna na šta mislim) nastaviti i da možemo očekivati ustupke.

  • Like 8
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Accuphase said:

Jedno (ne)zlonamerno pitanje...

 

Zašto Rio Tinto otkupljuje imanja ako nema dozvolu za otvaranje rudnika?

 

9 hours ago, Accuphase said:

Neka bude tako ali kako je moguće da se to radi ako nisu dobili dozvolu za otvaranje rudnika?

Jer domoroci(nije lepo ali danas viđeni mi tako izgledaju) mogu da se predomisle a kintu da potroše.

S druge strane jeste zemlja njihova dedovina & tatkovina ali ako se tako može onda su mogle neke budale a ima takvih da prodaju(poklone) zemljište putinu da napravi bazu u sred Srbije...

 

Nešto nisam siguran da stvari tako idu bez aminovanja države.

 

Da se odmah ogradim: šansa da Rio Tinto nije do sada neko podmazivanje ponudio, a domaći političar odbio - meri se promilima, onako optimistički.

 

Ali da pričamo hipotetički, da imamo iste ove zakone i investitora koji ne nudi i političare koji ne primaju mito, čak i tada bi bilo logike iza takvog procesa. Prosto, u trenutku kada ti se pokaže ekonomska isplativost projekta, troškovi otkupa zemljišta u odnosu na ukupna ulaganja u projekat su sića i to je rizik sa kojim bi svaka kompanija mogla da živi. Odnosno, mnogo je veća korist od toga da unapred otkupiš zemljište i tako sebi značajno skratiš rok za otvaranje rudnika nego šteta, tj. trošak od otkupa zemljišta ako se od projekta odustane.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

 

Da se odmah ogradim: šansa da Rio Tinto nije do sada neko podmazivanje ponudio, a domaći političar odbio - meri se promilima, onako optimistički.

 

Ali da pričamo hipotetički, da imamo iste ove zakone i investitora koji ne nudi i političare koji ne primaju mito, čak i tada bi bilo logike iza takvog procesa. Prosto, u trenutku kada ti se pokaže ekonomska isplativost projekta, troškovi otkupa zemljišta u odnosu na ukupna ulaganja u projekat su sića i to je rizik sa kojim bi svaka kompanija mogla da živi. Odnosno, mnogo je veća korist od toga da unapred otkupiš zemljište i tako sebi značajno skratiš rok za otvaranje rudnika nego šteta, tj. trošak od otkupa zemljišta ako se od projekta odustane.

Pitanje je i na koji način se otkupljuje zemljište, vrše li određeni pritisak, ucenjuju li ljude da prodaju i kakva je obaveštenost lokalnog stanovnistva o mogucnosti da se odbije ponuda od strane kupca.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Perkos2 said:

Pitanje je i na koji način se otkupljuje zemljište, vrše li određeni pritisak, ucenjuju li ljude da prodaju i kakva je obaveštenost lokalnog stanovnistva o mogucnosti da se odbije ponuda od strane kupca.

 

... i to nas vraća na prvo pitanje/zahtev.

Link to comment
Share on other sites

fala qrcu da je i đolo-nolo jednom nešto dozvolio sebi da primeti

https://www.instagram.com/stories/djokernole/2721549672620498807/

 

Ir8k5Wr.jpeg

 

 

++

 

Quote

Narodni muzej je sinoć okačio rad David protiv Golijata, ali je post izbrisan.

 

gCMJVqX.jpeg

 

29 minutes ago, Jaje na oko said:

Novak je viša ljiga od Vučića. 

 

Taj će preletit bez pardona, uvuć se duboko u pakšu samo da dobije par 'bodova' :puke:

 

da je problem koji imamo sa vučićem to što je ljiga, srbija bi bila srećno & berićetno mesto

Edited by uini
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Pitanje je i na koji način se otkupljuje zemljište, vrše li određeni pritisak, ucenjuju li ljude da prodaju i kakva je obaveštenost lokalnog stanovnistva o mogucnosti da se odbije ponuda od strane kupca.

 

To je već drugi deo priče. RT može da vrši pritisak samo u smislu da bude dosadan u zahtevima za otkup. Osnova za ucenjivanje nema. A u ogromnom procentu domaćini uopšte nisu mutavi i naivni u tim situacijama, naprotiv. I mnogima je upala sekira u med. Ali svakako je za mnoge druge to jedan vrlo mučan i traumatičan proces, mnogi ljudi su vrlo snažno vezani za svoju kuću i zemlju, moraju da otpočnu potpuno novi život negde i to je velika trauma. Za ljude koji ne žele da prodaju sve i odu odatle otvara se čitav niz problema - prvo, nikad celo selo ili zajednica nije jedinstvena, što bi mnogo olakšalo stvari, uvek imaš neke koje ništa ne vezuje za tu zemlju i koji su jedva dočekali šansu da je prodaju. Onda počinje domino efekat, i oni koji ne bi prodali počinju da se preispituju - pa prodaše svi oko mene, šta će da bude sa mnom i sa mojim imanjem ako ostanem usamljen itd. Ili mu nude otkup za samo deo imanja i slično. Njima najbolja stvar je da se udruže i da angažuju pravnog zastupnika kako bi ispregovarali najbolje uslove za sebe. Neka zaštita od strane države u tom procesu ne znam šta bi podrazumevala, nema tu ničeg protivzakonitog, osim ako RT ne koristi neko zastrašivanje ili tako nešto, to bi se valjda odmah čulo. I ostaje problem onih koji su u neposrednoj blizini eventualnog budućeg rudnika, kojima niko i ne nudi otkup, a sa pravom su zabrinuti šta će sutra biti s njima.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...