Jump to content

Najcrveniji SF roman ili novela koji ste pročitali


Accuphase

Recommended Posts

Moj ubedljivi No. 1 na "najcrvenijoj listi" je Aleksandar Beljajev - Zvezda Kec.
Da znam da se smatra SF-om za decu, no upravo u tome i jeste stvar jer sam ga pročitao (po)davno kao deo neobavezne školske lektire u osnovnoj školi.
Priznajem da je to "štivo" u mom slučaju igralo krucijalnu ulogu u "pogledu na istok" te umnogome izazvalo razložnu predrasudu prema bilo čemu drugom istog žanra od sovjetskih-ruskih autora koji su kasnije kad im je bilo vreme došli na red.

Link to comment
Share on other sites

Nisam nikad tako o tome razmišljala, ali verovatno jeste Zvezda Kec, tu sam i čula prvi put za Ciolkovskog. Doduše po stilu baš i ne deluje pisano za decu, iako je bilo u takvom izdanju. Tada mi nije padalo na pamet da razmišljam o ideologijama i kritički razmatram propagandu, prihvatila sam to kao neko društvo budućnosti, kao i Federaciju u Star Treku.

Od ruskih autora omiljena mi je u to vreme bila i Plutonija, ali ne može se nazvati "crvenom".

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Pojam Crveno?

Ako se odnosi na komunizam, Star Trek i Gene Roddenberry su van premca u tom.

Tako je, pod "crvenilom" mislim na komunizam sovjetskog tipa ne na Star Trek utopiju u kojoj su svi Zemljani "napredno društvo".

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Accuphase said:

Plutonija Vladimira Obručeva je žešći plagijat Puta u središte Zemlje.

Kao da je decu za to briga :classic_biggrin: Rusi su to kasnije još bolje usavršili. Mogu reći da mi se ruska verzija Čarobnjaka iz Oza mnogo više dopala nego Baumovi originali do kojih sam kasnije došla. Ali to nema veze sa SF-om.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/25/2021 at 7:10 PM, Accuphase said:

Plutonija Vladimira Obručeva je žešći plagijat Puta u središte Zemlje.

 

Ćut' nesrećo, obožavao sam tu knjigu kao dete. 😄 Baš me briga i da je kopija Tom Sojera. Ne znam kako bih danas reagovao da je pročitam, a ne znam više ni gde mi je (svojevremeno dobio za rođendan).

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, drgnk said:

 

Ćut' nesrećo, obožavao sam tu knjigu kao dete. 😄 Baš me briga i da je kopija Tom Sojera. Ne znam kako bih danas reagovao da je pročitam, a ne znam više ni gde mi je (svojevremeno dobio za rođendan).

E moj druže, rođendanski pokloni a pogotovu ako su to knjige pa još sa po praviliu posvetom se čuvaju za sva vremena!

Edited by Accuphase
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, der Gabelschwanz Teufel said:

The Dispossessed od Ursule Le Guin. Generalno je Ursula bila levo orjentisana, što se da pročitati između redova u njenim knjigama. 

 

edit: U nas prevedeno kao "Čovek praznih šaka". 

 

Meni je to vise anarhizam nego komunizam, ali I see your point.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Moskva 2042 i Vojnovič. Doduše više je fiction nego science, i više je smešno nego futurisički

Bravo što si setio tog remek dela, iako je "Moskva 2042" antiutopijski zapravo da se tako izrazim "šta bi bilo da je crveno ludilo opstalo".

Citati i paralole iz romana su fenomenalno druski u svojoj direktnosti "jebanja u zdrav mozak & vređanja inteligencije"...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...