Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

Sta se dogodilo na danasnji dan?
1905.Norveska je postala nezaivsna od Svedske. Rodjeni su Fransoa Miteran (1916),Hilari Klinton (1947),Milos Crnjanski (1893). Preminuo je Alfred Veliki,engleski kralj odnosno kralj Veseksa,tvorac Engleske (899). Na danasnji dan 1961.Ivo Andric dobio je Nobelovu nagradu za knjizevnost.

Svi ovi dogadjaji i licnosti,medjutim,nisu izvrsili uticaj na nase svakodnevne zivote koliko je to ucinio jedan anonimni tinejdzer iz gradica Hill Valley u SAD. 26-og oktobra 1985.godine Marty McFly je krenuo u svoja putovanja kroz vreme:u proslost i (nasu) buducnost.

bttf2_3478174a.jpg

Ukrcajte se u DeLorean,polazimo!

Sta se dogadja u filmu: Tinejdzer Marty McFly (Michael J. Fox) i luckasti naucnik 'Doc' Emmet Brown (Christopher Lloyd) dvojica su prijatelja iz fiktivnog gradica Hill Valley. Doc je izumeo masinu u obliku automobila kojom se moze putovati kroz vreme:u buducnost i u proslost. Ipak,koliko god da je zadivljujuci,ovaj izum je i vrlo opasan. Naime,masina nudi mogucnost menjanja dogadjaja u proslosti sto moze imati direktne posledice na odvijanje stvari u blizoj i daljoj buducnosti. Postojanje izuma Doc poverava jedino i iskljucivo svom mladom prijatelju. Marty se vraca u 1955.godinu  i tamo upoznaje svoje (buduce?) roditelje kao tinejdzere. On ima tezak,dvostruki zadatak. Sa jedne strane, Marty mora uciniti sve kako bi njih dvoje postali par jer o tome zavisi njegovo postojanje u buducnosti. Sa druge strane,na njemu lezi obaveza da se,zbog nesrecnih dogadjaja,vrati u proslost i spasi zivot Docu.


Zasto (toliko) volimo ovaj film: Povratak u buducnost jednostavno savrseno funkcionise na svim nivoima filmske zabave,a zasluge za to pripadaju Zemeckisovoj izvrsnoj reziji, inteligentnom scenariju (nominovanom za Oscara),harizmaticnim likovima te duhovitom prikazu paradoksalnih situacija koje donosi putovanje kroz vreme. I mada se mnogi nece sloziti sa sledecom konstatacijom (jer je usledio "Forrest Gump") za mene je "Povratak u buducnost" najbolje Zemeckisovo ostvarenje;onaj film po kome ce njegovo ime zauvek ostati upamceno u istoriji kinematografije. Scenario je toliko bogat da je prosto nemoguce da vam film i u jednom trenutku bude dosadan. Osim kompleksnog zapleta film poseduje i fantastican tempo i neobican narativ,sto je naprosto praznik za svakog pravog filmofila. Iako su svi aspekti filma fantasticni,jedan od najboljih segmenata je kasting i kvalitet glume. Svi likovi su upecatljivi,svi glumci su jako dobro izneli svoje role. Michael J. Fox je impresivan kao tinejdzer koji se bori za svoju buducnost i buducnost svojih najblizih. U svakom trenutku on gospodari scenama. Ipak,osecam potrebu da posebno izdvojim Christopher Lloyda koji je spektakularan kao ekscentricni doktor.

Scene po kojima pamtimo film: 
88 milja na sat!
Testirajuci vremensku masinu,Doc upravlja DeLoreanom pomocu daljinskog upravljaca,a u automobilu se nalazi njegov pas,Einstein. Marty,vidno zabrinut,sve snima kamerom dok vozilo ubrzava prema njima dvojici. Kad dostigne brzinu od 88 milja na sat,DeLorean nestane ispred Doca i Martyja,ostavljajuci iza sebe samo vatrene tragove guma. Test je uspeo,putovanje kroz vreme je moguce!
 


"Calvin Klein"
Marty se budi u 1955.godini,a u sobu ulazi njegova buduca majka Lorraine (Lea Thompson) koja je sada zgodna mlada devojka. Da stvar bude jos uvrnutija,ocito je da joj se Marty veoma svidja. Nas je junak zbunjen i u soku,a Lorraine ga konstatno zove Calvin. Zasto? Jer na njegovim gacama pise "Calvin Klein"! :lol_2: "Nikad pre nisam videla ruzicasti donji ves",konstatuje njegova buduca majka.
 


Jurnjava na skateboardu
Marty pokusava pobeci lokalnom nasilniku Biffu Tannenu (Thomas F. Wilson) te posudjuje drveni romobil od klinaca na ulici i u momentu od njega napravi skateboard. Biff i njegovi kompanjoni prate Martyja u automobilu i pokusavaju ga se docepati,ali gost iz buducnosti zna nekoliko impresivnih trikova kojima zadivljuje prolaznike. Jurnjava zavrsava Biffovim uletanjem u - kamion pun djubriva.
 


"Johnny B.Good"
Marty na skolskom plesu izvodi klasik Chucka Berryja Johnny B.Goode (pesmu koja jos, naravno, jos ne postoji),a njegov nastup se uskoro pretvara u zestoki rokenrol performans koji zbunjuje sve prisutne. "Pretpostavljam da jos niste spremni za ovo,ali vasa deca ce to voleti",porucuje im Marty.
 


Okrsaj Biffa i Georga McFlyja
Martyjev buduci otac George McFly (Crispin Glover) suocava se sa Biffom koji napastvuje Lorraine. Premda se isprva cini da ce mrsavi i "smokljanasti" George neslavno zavrsiti, on skuplja hrabrost i maestralno sredjuje Biffa u jedom od najpoznatijih filmskih nokauta. Negativac je porazen,a George osvaja Martyjevu buducu majku.


Najbolji suptilni detalj filma: Marty autom obori jedno drvo u 1955;u povratku u 1985.trzni centar je promenio ime iz "Twin Pines Mall" u "Lone Pine Mall"

"Back to the Future" je toliko genijalno,inovativno i uzbudljivo filmsko ostvarenje da ga je naprosto nemoguce ikada zaboraviti. Film je preziveo test svakog vremena i iz godine u godinu opravdava svoj kultni status. Zahvaljujuci besprekornom kombinovanju zanrova,u filmu mogu podjednako uzivati i ljubitelji komedije i obozavatelji naucne fantastike,dok ce se mnogi filmofili sa nostalgijom secati vremena kada je Hollywood jos uvek stvarao originalne price i likove,a publika hrlila u bioskope da ih upozna. 
"Povratak u buducnost" je jedan od najzabavnijih i najkompletnijih avanturistickih filmova svih vremena i ostvarenje koje je krsh automobil dovelo do statusa kolekcionarskog blaga. Smatram ga ultimativnim klasikom i filmom koji svako minimum jednom u zivotu mora da pogleda.

Datum premijere u americkim bioskopima: 7.jul 1985
Godina u koju putuje Marty McFly: 1955
Budzet filma: 19.miliona dolara
Svetski box-office: 381,10 miliona dolara
Ocena na IMDB:8.5
Moja ocena:9.5

Volite li vi ovaj film i sta vam se u njemu najvise dopada?
 

Edited by Crni Bombarder
  • Like 6
  • Love 3
  • Thanks 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala drugar. :thumbsup:
Jesam se malo potrudio sa pronalazenjem klipova koji ce pratiti pricu. No,kad nesto mnogo volis (a to je slucaj sa BTTF - gledao sam ga bar 20.puta) onda to pricinjava i zadovoljstvo.

Ovde su dodati jos nesto sto sam namerno izbacio iz originalnog posta jer mi se nije uklapalo u koncept. Radi se o tome da sam pre nekih petnaestak godina (sigruno ima toliko) na Discoveryju (ili slicnom kanalu) gledao jednu zanimljivu emisiju o filmu. Ekipa filmskih novinara razgovarala je sa nizom profesora sa uglednih americkih koledza,a tema je bila primena koncepta/teme putovanja kroz vreme u filmovima. Ugledni profesori fizike,astronomije,astrologije, astro-fizike itd.su izricali sud o tome u kojim je filmovima najbolje,najpreciznije naucnim postulatima prikazan/obradjen fenomen putovanja kroz vreme. Doticali su se filmova kao sto su "Planeta majmuna","12 majmuna","Terminatora 1&2"..a na prvo mesto,u kojem je primena ovog fenomena imala najmanje rupa,stavili su upravo "Povratak u buducnost".
Ja sam do tada vec bio veliki fan filma,a odgledana emisija je samo dodatno podigla njegov kvalitet u mojim ocima. Nazalost,ne secam joj se imena,a nasumicnom pretragom nisam uspeo da je pronadjem na netu.

Sad sam pristupio forumu sa drugog pretrazivaca i primecujem da se ne vidi se prva fotka u prvom postu. Da li ostali forumasi/ce imaju isti problem? Da editujem i naknadno je opet dodam..

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...