Jump to content

Rukomet - Tokio 2020


Oi!

Recommended Posts

Pobjeda protiv Koreje jutros, idemo u 1/4 finale. Vodili smo i 7 golova razlike, na kraju +2. Odbrana je bila dosta dobra većim tokom utakmice. Napad nekako spor, sve na individualni kvalitet Jauković. Bilo je mnogo tehničkih grešaka na obje strane. Moraćemo da podignemo nivo igre ako želimo da iznenadimo neku od jačih ekipa na ovom turniru, a mora se pobijediti neko jači da bi se došlo do medalje.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danska rutinirala Norvežane. Danci komotno mogu u isto vrijeme da prave smjenu generacija i osvajaju medalje. Hansen odlično sarađuje sa Gidselom i Holmom. Landin je uvijek tu da skine 3-4 čista zicera, da ubije moral protivnika. Biće teško sa Špancima, uvijek su to tvrdi mečevi, često jedna lopta odlučuje. 

 

Norveška je očigledno u padu forme. Ova njihova generacija je postavila Norvešku u klasu top selekcija, ali ne igraju toliko dobro kao prije par godina.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Šveđani su me baš razočarali, razumeo bih da je to mala ekipa, ali oni su svetski vicešampioni. 

Na +4 promašuješ 2 penala i zicer preko prečke 3m odlazi i to veoma iskusni i dobri igrači, šta reći, nakon toga sa igračem manje prave grešku u pasu što Španci naravno koriste, posle beže na +2 i lagano ih rutiniraju, može se reći da su Šveđani sami sebe pobedili u poslednjih 12, 13 minuta. 

 

Prilika za Egipat da dokažu kvalitet, polufinale u ovakvoj konkurenciji bi za njih bio prevelik uspeh. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Žerar brani zicere kao lud, skinuo je 4 zicera i 2 sedmerca, sada i prečka za Egipat a vode 12-11, vrlo lako je moglo biti 5 razlike za Egipat, strašna igra. 

 

Samo da ne padnu u drugom poluvremenu, Francuzi za sada ovo drže na mišiće u egalu. 

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da Žerar lomi ovu utakmicu, 14 odbrana i 2 sedmerca, nestvaran je. 

+3 za Francusku. 

 

Greška Egipćana, kontra za 24-21 i Žerar opet skida zicer u borbi za priključak. Još 5 minuta, raspao se Egipat, nadam se da se neće raspasti u meču za bronzu. 

 

I nadam se spektaklu u finalu: Danska - Francuska, ne otpisujem Špance, ali sve su tekme dobili na mišiće, Danska je kvalitetnija ekipa i u velikom zanosu, verujem da će ih pobediti. 

Otprilike ovo mi je slična priča kao u vaterpolu, Egipat nije nezasluženo prošao, ali svakako je najslabiji tim, kao što su Grci u vaterpolu. 

Otprilike to je to, 3 najbolje ekipe su opravdale ulogu favorita, vrhunski rukomet. 

Edited by Oi!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gidsel 2x pravi faul u napadu, Španci vraćaju opet -4

22-21 za Dansku

Mensah Larsen gol i odmah gol Španaca sa pola terena, Danci igraju stalno sa igračem više, bez golmana, Gidsel iznudio penal

24-22

Landin na delu, brani zicer, prilika za +3

Mensaaaah, golčina sa 10m ! Ma najbolja reprezentacija današnjice!

 

Ali kakvu energiju ima ovaj sport, ljudine. Danci postižu pogodak na 10 sekundi pred kraj i to šraubom i svi se vraćaju nazad, a Španci ne pokušavaju da napadnu, na kraju selektor Danske teši igrače Španije dok njegovi igrači slave i posle se i oni pridružuju da uteše uplakane Špance. 

Bravo Danska, bravo rukomet, jedva čekam finale. 

Edited by Oi!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Del Piero said:

Au, Hansen 12 golova.

 

Nestvarno, ali ako ga zatvore dvojica, on odigra Gidselu, na kraju je Gidsel napravio 2 faula u napadu, ali i iznudio 2 sedmerca Hansenu. 

Čak i kada ne ide pas i kada su zatvoreni, oni daju golove i to kada je najvažnije, prvo Hansen preko dvojice bukvalno u sam ćošak pod 90 i onda dva gola Mensah Larsena pred kraj meča sa 10m. 

Ne znam kako ih sačuvati i kako se odbraniti. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, svi pjevaju said:

Nažalost nisam skoro nikako uspio popratiti rukometni turnir a neću moći ni finale :classic_sad: tako da očekujem da se svi raspišete na temi kad bude finale kao što je to danas učinio @Oi!, velika utakmica nas očekuje. Hvala unaprijed!

 

Verujem da manje ljudi prati jer su termini losi, puno nas radimo prvu smenu, sreca pa sam na kolektivnom godisnjem bas kada su OI, bicete obavesteni, sigurno nas ceka fantasticna utakmica. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/24/2021 at 3:56 PM, Oi! said:

 Egipat ima odličnu reprezentaciju i vidim da su u uvodnom meču razbili Portugal sa 27-21, podsećanja radi Portugal je izbacio Hrvatsku u kvalifikacija, nije nimalo naivna ekipa, Egipat je pokazao svoje kvalitete u onom nestvarnom meču sa Danskom na SP, gde su ih stotinke delile od senzacije protiv Danske, ni sami Danci ne znaju kako su dobili taj meč. Igrala su se 2 produžetka i pucali penali, Danci su na iskustvo dobili taj meč, tako da Egipćani mogu biti ta neka senzacija iz senke. 

 

Izvolte, @goldberg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Don Juan said:

Posle Francuza i Francusinje u finalu.

 

Kidaju.

Hansen ce gotovo sigurno biti MVP, ali na krilima Gidsela koji ne izvodi sedmerce, a ima 90 % uspesnosti suta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mnogo bolja igra Francuske u prvom poluvremenu, svi su uključeni u igru, igraju timski i fantastično, ponovo su u onom najboljem svetlu.

 

Za sada +4, videćemo šta nosi drugo poluvreme, pišem detaljnije. 

 

Kakav raspad Danaca, 17-12

Edited by Oi!
Link to comment
Share on other sites

Ništa im ne polazi za rukom, baš loša utakmica.

 

Gidsel i Hansen nisu na očekivanom nivou, Danci 4/4 sa penala, Francuzi 1/3 i opet vode ubedljivo.

Promašen zicer za priključak Danaca, 18-13, napad Francuza.

18-14 eto prilike

Ali kakav lob Remilija, 19-14, mnogo dobro igraju Francuzi ovaj meč. 

Brzo se igra, 19-15, ovaj ritam više odgovara Francuzima

Rešetaju Francuzi sa 7,8m ponovo je +5

Smanjuje Mensah Larsen lepim šutem sa 8m na -4

Nikola Karabatiiić, majstor, novi lob za +5

2 minuta zatišja i dalje je 21-15, čini mi se da je ovaj meč rešen, ali da sačekamo 

Hansen i Landin pomažu ponovo za -4, još 15 minuta do kraja

I ponovo Landin pa Hanseeeen, -3

Razmenili su po gol i opet Hansen, opet -3

Danci imaju igrača više, eto prilike

Duplo isključenje i evo prilaza na -2, kakva utakmica

Nema gola Francuza još 1 min sa igračem manje, prilazak na -1

22-21

Landin pa stativa spašavaju Dance, ali promašuju i oni i dalje je 22-21

Gol Francuza pa odbrana Žerara, evo prilike za +3

Opet Landin brani pa opet stativa, promašena 2 zicera, napad za Dansku

Francuzi menjaju golmana i skida penal Hansenu, kakvu smo dramu dobili 23-21 i dalje, Francuzi imaju igrača manje 2 minuta, još 5 minuta do kraja

Brani Landin pa Gidseeeel, 23-22

Deskaaa, gol 24-22, igrač manje po prvi put za Dansku, sjajno je Luka Karabatić izborio to

Brani Žerar, ali Danska ima novi napad, 2 ipo minuta do kraja, ovo mora biti gol, inače Francuzi imaju šansu za +3

Goool sa igračem manje 24-23, istekao je i igrač više, napad za Francusku

Nema gola, 45 sekundi do kraja, Danska ima napad za izjednačenje

Gidsel gubi loptu na 10 sekundi pred kraj, gol Fabregasa na prazan gol, gotovo je 

25-23

 

Zaslužena pobeda, čestitke Francuzima! 

9 golova Hansena, 6 Gidsela, odlična utakmica, ali mislim da previše soliraju njih dvojica, sve manje idu po krilima, lepršavija i bolja igra Francuza i sasvim zasluženo, na kraju smo dobili dramu koju smo očekivali. 

Edited by Oi!
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Francuska zasluženo uzela zlato. Igrali su vrhunsku odbranu na ovom turniru, Gerard je branio sjajno. U napadu su bili dosta raznovrsni, dosta igrača se upisalo u listu strijelaca. Dancima ide srebro na kraju, sigurno da nisu zadovoljni, ali nije strašno da se ponekad i ne osvoji neki turnir. 

 

Žao mi je što Egipat nije uzeo neku medalju. Čekamo naredno SP i OI2024 da ih ponovo gledamo. Španija je poslednjih desetak godina uvijek u vrhu rukometa, subjektivni osjećaj mi kaže da uvijek dođu barem do 1/2 finala.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rukometni G.O.A.T. – Nikola Karabatić: Rođeni Nišlija, rođeni pobednik

 

1628357624264_2021-08-07T145952Z_1741652

 

 

Tri olimpijska zlata i jedno srebro, četiri puta šampion sveta, tri puta prvak Evrope, osvajač tri Lige šampiona sa tri različita kluba, tri puta izabran za rukometaša godine, najbolji sportista Francuske 2011... Niko, nikada kao as Galskih petlova

 

G.O.A.T. (Greatest Of All Time)... Svedoci smo da se poslednjih godina prave brojne analize, istraživanja na temu ko su najbolji svih vremena u različitim sportovima - fudbalu, košarci, tenisu, boksu. Mišljenja su podeljena, brojke nekada otkrivaju, nekada ne. Ove godine je Novak Đoković na putu da zauvek svima pokaže i dokaže da je najbolji teniser u istoriji. U SAD-u, kada je u pitanje najvažniji sport Amera, fudbal (ili kako ga mi zovemo američki fudbal), postoji konsezus da je G.O.A.T. Tom Brejdi, kvoterbek Tampa Bej Bakanirsa, pre Nju Ingland Petriotsa. U košarci retko ko bi rekao da postoji veći od Majkla Džordana, u boksu od Muhameda Alija. U fudbalu je najveća dilema - Lionel Mesi, Kristijano Ronaldo ili možda Dijego Armando Maradona ili Pele.

 

Kakva je situacija u rukometu? Neki bi se vratili u prošli milenijum, u vreme Veselina Vujovića, kasnije Šveđanina Magnusa Vislandera. Hrvatski superstar Ivano Balić je početkom ovog veka napravio rukometnu revoluciju, od ovog sporta, na oko grubog, napravio umetnost. Nije slučajno Splićanin dobio nadimak "rukometni Mocart".

 

Legende se prepričavaju kada je u pitanju danski bombarder Mikel Hansen. Godinama prava napast za golmane, bek specifičnog šuta. Za Danca je verovatno zauvek ostalo da je najbolji šuter svih vremena. Rukometni pijedestal rezervisan je, ipak, za Nikolu Karabatića, rođenog Nišliju, igrača koji je najtrofejniji u istoriji ovog sporta.

 

Legendarni francuski as u subotu je stigao do trećeg zlata na Olimpijskim igrama. U finalu ja pala Danska sa 25:23 u reprizi borbe za zlato pre pet godina u Riju, kada su Skandinavci slavili. Iako u poznim igračkim godinama, napunio je u aprilu 37, iako nedovoljno spreman posle pauze od devet meseci zbog teške povrede kolena (ukršteni prednji ligament kolena), odigrao je u Tokiju poslednji ples u dresu Trikolora. I završio ga je trijumfalno. Ovo su mu pete Olimpijske igre, odigrao je 40 mečeva na najvećem sportskom takmičenju na svetu. U grupnoj fazi je protiv Španije prestigao legendarnog Rusa, golmana Andreja Lavrova.

 

Samo u Atini pre 17 godina nije uspeo sa Galskim petlovima da stigne do medalje. Francuska je ispala u četvrtfinalu. U Pekingu 2008. godine je uzeo zlato, to ponovio 2012. u Londonu, a onda je Danska sa Mikelom Hansen bila bolja u finalu u Riiju 2016. Konačno, najsjajnije olimpijsko odličje opet je u rukama Nikola Karabatića i ostalih izabanika selektora Gijoma Žila koji je nasledio prošle godine na mestu selektora neuspešnog prethodnika, Didijea Dinara, još jednog legendarnog člana zlatne rukometne reprezentacije Galskih petlova.

 

 

Iako na ovim Olimpijskim igrama nije bio na nivou ranijih igara, njegovo prisustvo na terenu činilo je Trikolore jačim. Tokom čitave karijere ga je pratio epitet da je rođeni pobednik, da je neko ko preuzima odgovornost u ključnim trenucima. Za razliku od Ivana Balića, Karabatić je bio i jedan od najboljih defanzivaca na svetu. Jedan je od retkih koji je mogao da čuva jedan na jedan hrvatskog asa kada je bio u zenitu karijere. I teška povreda na početku prošle sezone u dresu Pari Sen Žermena nije ga slomila. Želeo je, i uspeo, da vrati olimpijsko zlato u Francusku i da se sa ispisnicima, Lukom Abaloom i Mišelom Giguom oprosti od najdražeg plavog dresa Galskih petlova.

 

Osim tri olimpijska zlata, Nikola je bio četiri puta šampion sveta sa Francuskom, tri puta prvak Evrope. Ima i po dve svetske i evropske bronze.

 

1628356740259_2021-08-07T144007Z_7727246

 

I na klupskom planu je fantastičan. Osvojio je tri Lige šampiona i to sa tri različita kluba – Monpeljeom 2003. godine, zatim sa Kilom 2007. u vreme najvećih uspeha Zebri s Baltika koje je s klupe predvodio hrvatski stručnjak Zvonimir Noka Serdarušić. Poslednju krunu najboljeg tima Evrope je osvojio sa Barselonom 2015. Već šest godina je član superbogatog PSŽ-a, ali kruna najboljeg tima Starog kontinenta i dalje zaobilazi Grad svetlosti. Osim pomenuta četiri kluba, Monpeljea u dva mandata, Kila i Barselone, sadašnjeg Pari Sen Žermena, kratak period 2013. je branio boje malenog Eksa, tima iz okoline Marselja.

 

Osim najvrednijeg klupskog trofeja na Starom kontinentu, Nikola je bio i 13 puta šampion Francuske kao član Monpeljea i Pari Sen Žermena, u Nemačkoj je tri puta bio prvak sa Kilom, a u Španiji dva puta sa najtrofejnijem klubom na svetu, Barselonom. Osvajao je i 2013. i 2014. godine Superglob, nezvanično klupsko Svetsko prvenstvo.

 

Što se tiče individualnih priznanja i oni se teško mogu nabrojati. Bio je tri puta biran od strane Svetsko rukometne federacije (IHF) za najboljeg rukometaša godine – 2007, 2014. i 2016. Tri puta je bio drugoplasirani. Možda najveće priznanje je dobio pre deceniju kada je biran za sportistu godine u Francuskoj 2011. Zna se koliko ova zemlja ima vrhunskih sportista, a izbor je te godine pao na rođenog Nišliju.

 

Na večnoj listi najboljih strelaca Lige šampiona nalazi se na drugom mestu sa 1.100 golova. Neodostižan je neuništivi makedonski veteran Kiril Lazarov koji je trenutno stao na 1.363 pogodaka. Igrao je čak 15 godina elitno klupsko takmičenje Evrope. Na toj listi najefikasnijih rukometaša u najjačem takmičenju na kontinentu u vrhu su dvojica Srba, Momir Iiić na četvrtoj poziciji sa 969 pogodaka i Marko Vujin na šestom mestu sa 861 golom.

 

 

Karabatić je rođen u Nišu 11. aprila 1984. godine. Nikolin otac je takođe se bavio rukometom. On je Hrvat iz Vrsina, sela između Trogira i Marine. Branko je igrao za Železničar iz Niša gde je upoznao Radmilu, rodom iz Aleksinca. Porodica Karabatić se preselila u Francusku kada je Nikola imao tri po godine. Takođe, i njegov brat Luka je reprezentativac Francuske i saigrač u Pari Sen Žermenu.

 

Iako ga svojataju i u Srbiji i Hrvatskoj, Nikola je u brojnim intervjuima govorio da voli zemlje svojih roditelja, ali da se oseća Francuzom.

"Poznajem mnoge sportiste koji su rođeni u Francuskoj i osećaju se više Srbima, nego Francuzima. Sa mnom i bratom je to suprotno. Moj otac je bio presrećan što nas je Francuska prihvatila i naturalizovala. Oduvek nam je govorio da je na nama da se adaptiramo na Francusku. Ponosan sam na svoje poreklo, veliki sam navijač Đokovića i Čilića. Ponekad navijam za Hrvatsku ili Srbiju više od ostalih. Ali, ono što me tera da sanjam je Francuska“, rekao je Karabatić u intervjuu za Ekip kada je ovaj poznati dnevnik na ovu temu pričao i sa francuskom teniserkom srpskog porekla, Kristinom Mladenović.

 

Jedina mrlja u karijeri Nikole Karabatića dogodila se 2012. godine kada je bio umešan u aferu oko nameštanja utakmice tadašnjeg kluba Monpeljea u šampionatu Francuske. Bio je i priveden sa suprugom i bratom Lukom. Posle duge istrage francuske policije, braća Karabatić su proglašena krivim, kažnjeni su sa dva meseca uslovno i 10.000 evra. Osim njih sankcije je dobilo 14 osoba, između ostalih i nekadašnji reprezentativac Srbije Mladen Bojinović. Popularni Dugi je dobio četiri meseca uslovno plus je morao da plati 20.000 evra.

 

mozzartsport

 

Jedan zaista lep tekst, da ulepšamo ovaj topik, Nikola je to zaslužio, novo zlato sa Francuzima, kakva era francuskog rukometa, po mnogima rukometni GOAT, oprašta se od reprezentacije. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

MVP: Mathias Gidsel, Denmark

Left wing: Hugo Descat, France 
Left back: Mikkel Hansen, Denmark
Centre back: Nedim Remili, France 
Right back: Yahia Omar, Egypt
Right wing: Aleix Gomez Abello, Spain
Line player: Ludovic Fabregas, France
Goalkeeper: Vincent Gerard, France
Top scorer: Mikkel Hansen – 61 goals

 

Ipak Gidsel, svaka im čast, nisam se nadao. Gomez Abeljo takođe ima fantastičan turnir, kakav samo postotak šuta, vodio je Španiju do bronze, da su ušli u finale, sigurno bi on bio MVP. Mada je i Hansen bio realna opcija, ali dosta su mu 2 titule na svom kontu. 

 

Što se ženskog turnira tiče, nagrade su sledeće:

 

MVP: Anna Vyakhireva, ROC

Left wing: Polina Kuznetsova, ROC 
Left back: Jamina Roberts, Sweden
Centre back: Grace Zaadi Deuna, France 
Right back: Anna Vyakhireva, ROC 
Right wing: Laura Flippes, France
Line player: Pauletta Foppa, France
Goalkeeper: Katrine Lunde, Norway
Top scorer: Nora Mork, Norway – 52 goals

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...