Jump to content

Tenis - OI Tokio 2021


Recommended Posts

1 minute ago, jevrem69 said:

Bice pakleno tesko, ako bi makar uspeli da maznu bronzu, ja bih bio presrecan ................. zna li se da li se muski mecevi u singlu igraju i sutra?

Da. Ali posle odmor od singla u subotu.

 

Quote

"It was nice news to receive," Djokovic said. "It's better than starting at 11:00am. It's not just in my opinion. I've spoken to six out of eight quarter-finalists in men's singles and everyone is in favour of starting later because the conditions are really brutal.

"It's very good [news] because you don't want to see situations like what we saw today with Paula Badosa [who retired after the first set].

"I've played tennis now professionally for 20 years, and I've never faced these kind of conditions in my entire life on a consecutive daily basis.

"I did experience certain similar days, one day in Miami or New York, or sometimes it happens here and there, but it's one or two days, and then it passes. Here is every single day. So, it's really draining players' energy, and you just don't feel yourself."

https://www.msn.com/en-gb/sport/olympics/tokyo-olympics-djokovic-thankful-for-delayed-start-time-in-draining-conditions/

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

pošto će svi živi da navijaju za Čilića.

Zašto bi? :lol_2: Ja još nisam sigurna :smiley33:

U svakom slučaju Hrvati su imali sreće što Čilić nije dalje stigao u singlu, pa je mogao da sačuva energiju za dubl.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Don Juan said:

Pa on mi deluje kao favorit kod publike. Ipak je malo "jače ime".

 

Ako bih donekle neku paralelu mogao povući, Mektić i Pavić su ekvivalenti Murrayu u singlu a Čilić Evansu (vjerojatno ne znaš tko je Evans, to je jedino i bitno). Dakle, za neki njihov kasniji legacy ili kako god da nazovemo, veću težinu će imati osvojeno zlato u dublu nego za Čilića. Da ne spominjem da ima dosta onih koji Marina zbog njegove igre u singlu (sreća da ga ne pratiš pa ne znaš o čemu pričam) i još nekih drugih razloga ne mogu smislit kao olimpijskog pobjednika.

 

Just now, Žulj said:

Ja ću u finalu navijati za Hrvate

 

Careee! :lol_2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, svi pjevaju said:

 

Ako bih donekle neku paralelu mogao povući, Mektić i Pavić su ekvivalenti Murrayu u singlu a Čilić Evansu (vjerojatno ne znaš tko je Evans, to je jedino i bitno). Dakle, za neki njihov kasniji legacy ili kako god da nazovemo, veću težinu će imati osvojeno zlato u dublu nego za Čilića. Da ne spominjem da ima dosta onih koji Marina zbog njegove igre u singlu (sreća da ga ne pratiš pa ne znaš o čemu pričam) i još nekih drugih razloga ne mogu smislit kao olimpijskog pobjednika.

 

 

Careee! :lol_2:

Ja sam jedan od tih, ne mogu da smislim Cilica kao igraca plus mu ne zaboravljam ono proslavljanje titule sa US Opena uz ustaski dernek sa Tomsonom.  Pavic i Mektic deluju kao pristojni momci, njima bi bolje pristajala titula.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, alcesta said:

 

 

Ahahahahaha..



Pita novinarka Ninu na 0:41:

How do you guys cum together so quickly?



Nina pogleda u Noleta i ponovi to pitanje istim tim pitanjem

How do we cum together so quickly?



A Nole:
I have no answer on that...  😂


 

Edited by Žulj
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...