Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, McLeod said:

Tvoje Miss Universe zelje se zapravo vrlo jednostavno ostvaruju - ruski iskompleksirani diktator i fasista treba da povuce svoju vojsku iz medjunarodno priznate i nezavisne zemlje, ciji je garant nezavisnosti izmedju ostalih bila i njegova drzava.

 

I onda vise niko nece da gine i nece da se plasi nuklearnog rata.

 

Dok do toga ne dodje, ginuce, jer na ukrajinskoj strani znaju zasto ginu.

 

Sve do unistenja osovine zla i kolevke povampirenog fasizma.

Ja ne znam koliko neko može da bude naivan, pa da zaista misli to što pišeš.... Svaki konflikt posle ww2, koji su vodile velike sile je završen tako što je velikom silniku ostavljen way out. Ovde je to pravilo prvi put prekršeno, za sada. Ako dođe do mira nekog, to će biti po korejskom principu. povući će se neka paralela, pašće gvozdena zavesa, obe strane će proglasiti "pobede", a jedini gubitnici će biti Ukrajinci. Kada bi se sprovelo to što si napisao, to bi značilo totalni rat i uništenje verovatno svega, celog sveta. Zato mislim da je neozbiljno i pisati tako nešto. Ovaj forum je ozbiljno mesto, bar ga ja takvim smatram. 

6 hours ago, Henry Chinaski said:

Ukrajinci koji brane svoje domove, porodicu, prijatelje od ljudi koje zele da nestanu, ne znaju na kojoj su strani ??? Pa jbt da li si realan. Ja postujem to sto ti smatras da su rusi pravedni, ali iznositi nebuloze tipa, ne znaju Ukrajinci jesu li na pravoj strani ili ne, je bas degutantno.

Prvo i pre svega ja ne smatram da je iko ovde pravedan. Ponajmanje Rusi. Možemo da ulazimo u motive i razloge za ovaj konflikt (rat, intervenciju ili kako već ko hoće da nazove), ali tim putem nećemo doći do rešenja. Previše mrtvih za ovaj vek, milenijum i Evropu. A to što sam ja intimno za to da smo u NATO ušli 1989, što bih juče priznao Tajvan i Kineze (to je prava istočnjačka despotija koje se gnušam) izbacio iz Srbije, sa sve bofl proizvodima koji su preplavili tržište i uništili našu proizvodnju, to je moja privatna stvar. Ne mogu zbog toga ovde da se sladim kasapnicom u koju je pretvorena Ukrajina. 

5 hours ago, fancy said:

 

Zna se tačno ko je koga "gurnuo u krvoproliće".

 

Nije ovaj rat pao s neba, nisu ga započeli vanzemaljci pa pobegli, zna se tačno šta se desilo pre godinu dana.

 

 

Ovde nije upletena direktno jedna svetska sila koja je sve samo ne naivna već je jedna svetska sila koja je sve samo ne naivna izvršila agresiju na susednu nezavisnu zemlju. 

 

Ljudima koji se brane jer... da podsetim, rat se vodi samo na teritoriji Ukrajine, ne možeš reći Ukrajincima "ok, iskulirajte, da ne bi bilo gore, pustite da vas porobi manijakalni ludak koji negira vašu naciju ubija vas, siluje i vašu decu otima i odvodi na "prevaspitavanje"...

 

Da li je sve to trebalo da urade sve zemlje oko Nemačke početkom 2. sv. rata?  Eto imali smo Molotova i Čemberlejna, potpisivali se neki paktovi itd... i gde "nas" je to dovelo?

 

Hoćemo lepo da živimo?  Super, pa daj da pustimo manijaku da istrebi jedan narod, valjda će se smiriti i neće dalje...

Ja ne funkcionišem tako, a ti?

Ni ja ne okrećem glavu od nevolje i bede, ali mislim da isterivanjem svetske pravde sa sigurnog, preko tastature niko nema koristi, a ponajmanje ukrajinski narod koji je ovde najveća žrtva. 
Gore kolegi forumašu napisah da su koreni ovog sukoba duboki, prva EU i NATO su trebali da prime bez ikakvih komplikacija Ukrajinu, Gruziju i Moldaviju kada su primljene Bugarska i Rumunija. Niko se ne bi bunio tada, Rusija nije bila u stanju da preti nikome. To bi do sada bila podrazumevana gotova priča. A sve te zlatne godine su potrošene na mrcvarenje briselskih birokrata glupostima, a njihovu odgovornost sada niko ne spominje. To je, po meni, taj Čembrlen u Minhenu koji maše bezvrednim papirom. 

Takođe rekoh da se ovaj sukob mora završiti mirom, a taj mir verovatno neće biti pravedan. Nažalost. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, sasa965 said:

Ako me sećanje ne vara mi učestvujemo na diskusionom forumu. O pravu i pravdi je pisao  Pekić , nije loše da se pročita ko nije.

 

Kako vidite današnje obraćanje Putina?

 

edit> ovo ispade neko izazivačko pisanje, a zaista mi to nije namera. Interesuje me kako neko ko ovaj sukob ne vidi kao jednostranu agresiju jedne države na drugu vidi obraćanje Putina.

Edited by freethrow
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve češće Vlada Moldavije saopštava da Rusija ima razne planove za državne udare kod njih. Iako mi se to čini malo verovatno postoji mogućnost da Moldavija priprema teren da konačno oslobodi okupirani deo svoje zemlje. Ovo im je odlična prilika da se oslobode ruskog okupatora, Ukrajina bi im sa zadovoljstvom tu pomogla.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

Sve češće Vlada Moldavije saopštava da Rusija ima razne planove za državne udare kod njih. Iako mi se to čini malo verovatno postoji mogućnost da Moldavija priprema teren da konačno oslobodi okupirani deo svoje zemlje. Ovo im je odlična prilika da se oslobode ruskog okupatora, Ukrajina bi im sa zadovoljstvom tu pomogla.

 

 

Ne znam koliko im je to pametno.... Ako budu hteli da srede paradrzavu ''Pridnjestrovlje'' , Rusija bi imala odlican argument da ih napadne te i da njih proglasi ''nacistima koji muce rusku nejac''. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, FrediB said:

Ne znam koliko im je to pametno.... Ako budu hteli da srede paradrzavu ''Pridnjestrovlje'' , Rusija bi imala odlican argument da ih napadne te i da njih proglasi ''nacistima koji muce rusku nejac''. 

 

Meni se čini da Moldavija gleda i geografiju i dobar tajming:

Moldova-political-map.jpg

 

Okupirani deo Moldavije se graniči sa Ukrajinom, a Z-likovcima bi bilo malo teže da pruže logističku podršku svojim trupama. Deluje mi sasvim logično da Z-likovci rovare i po Moldaviji, čiji su deo već okupirali, a imali su i svoje pulene na vlasti pre nego što je Maja Sandu postala predsednica. Ukoliko pametno odigraju, mogli bi da se oslobode okupatora, a dobro je što je geografija takva kakva jeste - sa jedne strane je Rumunija, a sa druge Ukrajina. Ni jedni ni drugi ne žele da imaju Z-likovce za vratom ili u nekom džepu, a verujem da bi se sa Ukrajinom mogao lako postići dogovor oko zaštite Ukrajinaca u Moldaviji, čime bi se ojačalo savezništvo.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nemaju Rusi kako da pomognu svoje trupe u Pridnjestrovlju što se lepo vidi na toj mapi DJ Vasa što je stavio. Oni trenutno zavise od dobre volje Moldavije i Rumunije.

 

Sa druge strane ako Ukrajina izgubi ovaj rat Moldavija je sledeća tako da joj neće ništa vredeti to što su ćutali i trpeli Ruske trupe. Biće pred sličnim izborom kao Ukrajina, ili da se pokore ili da budu napadnuti. Moldavija ima vrlo malu armiju tako da bi to Putinu bila zanimacija za par dana.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Nije proslo ni deset dana od kada je Lavrov pripretio da je Moldavija 'sledeca'. 
I ne bih im bio u kozi, imaju iz Moskve cime da prete, sigurno nije lako Moldavcima da prate ruske projektile iznad sopstvenog neba. A Moldavska je armija slaba, neiskusna i sukob bi bio uzasna avantura sa nesagledivim posledicama po buducnost zemlje. Ako se vec odluce na oruzani konflikt sa Rusijom, najpametnije sto mogu je da upute javni poziv Ukrajnskoj armiji da im pomogne u zavodjenju reda u separatistickoj pokrajini. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Nemaju Rusi kako da pomognu svoje trupe u Pridnjestrovlju što se lepo vidi na toj mapi DJ Vasa što je stavio. Oni trenutno zavise od dobre volje Moldavije i Rumunije.

 

Sa druge strane ako Ukrajina izgubi ovaj rat Moldavija je sledeća tako da joj neće ništa vredeti to što su ćutali i trpeli Ruske trupe. Biće pred sličnim izborom kao Ukrajina, ili da se pokore ili da budu napadnuti. Moldavija ima vrlo malu armiju tako da bi to Putinu bila zanimacija za par dana.

 

Verujem da i Moldavija razmatra sve opcije i da imaju plan kako da odigraju pametno. Naime, Moldavija je prošle godine dobila status kandidata za EU zajedno sa Ukrajinom veoma brzo, a dok su rusofili imali veći uticaj, ovo bi bilo nemoguće. Čak kada bi se desio i najgori scenario i Ukrajina morala da se odrekne delova teritorije, ne verujem da bi dozvolila Z-likovcima da vršljaju kako im se ćefne. Ne verujem ni da bi se Rumunija držala po strani jer joj ne bi odgovaralo da joj prvi komšija bude Hitlerov naslednik koji samo čeka da napadne. Isto tako, mislim da je Moldavija svesna svoje snage i da pušta da vreme i okolnosti rade u njenu korist. Za Moldaviju bi bilo veoma opasno da se kocka, a kako sada stvari stoje, deluje da igraju na sigurno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Valensija said:

Da, bas im u ovom momentu treba otvaranje jos jednog fronta.

Mlatite praznu slamu.

Pa nije to jos jedan front. Pridnjestrovlje nema nikakvu dubinu, od Tiraspolja do ukrajinske granice ima jedva 20km. Ukoliko bi taj grad pao, to je to. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, AgroLaki said:

Pa nije to jos jedan front. Pridnjestrovlje nema nikakvu dubinu, od Tiraspolja do ukrajinske granice ima jedva 20km. Ukoliko bi taj grad pao, to je to. 

Vidjecemo sta nosi vrijeme pred nama. Cisto sumnjam da im ova ideja pada na pamet. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Klotzen said:

Tačno tako, tu nikakvih borbi i ne bi bilo jer Rusi nemaju perspektivu da se odbrane. Bilo bi par dana puškaranja pa bi se Rusi predali. Možda čak i neki dogovor da ih Moldavija pusti da se povuku preko Rumunije.

 

Bilo bi najbolje da se to reši pritiskom na okupatore. Mogle bi da se organizuju mirne demonstracije, da se pozove na građansku neposlušnost i slično. Okupacione trupe nemaju na raspolaganju logistiku, a ne verujem da bi bili ludi da pucaju na nekoga ko demonstrira na ulici ili da bi mogli da love po kućama one koji bi odbili da npr. plate porez. S druge strane, ma koliko malobrojne, moldavske trupe bi mogle da se nakupe sa svoje strane granice, ukrajinske sa druge, čisto kao upozorenje da se ne igraju, ali da se istovremeno ponudi koridor za mirno povlačenje. Ukrajincima bi odgovaralo da nemaju neprijatelja iza leđa, Moldavci bi mogli da se skrpe za nekoliko tenkova na granici, eventualno da se i rumunski vojnici obuku u njihove uniforme i malo statiraju, a Z-likovci da lepo i mirno odu odakle su došli.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pridnestrovlje bi zapravo palo za tri dana Putintm, jer apsolutno nemaju kako da se odbrane i tamo ima manje od 15 hiljada ruskih vojnika, koji su verujem uglavnom poput onih debelih pilota kojima smo se smejali na pocetku rata.

 

Cak i kada bi se borili.

 

A ne bi, predali bi se odmah.

 

Cak i oni koji su podrzavali secesiju su posle eskalacije u Ukrajini bezali na teritoriju pod kontrolom moldavske vlade.

 

Sto se tice implikacija u vezi toga sta ce Rusija uraditi ako se to desi odgovor je - nista. Kao sto nisu nista uradili ni u Jermeniji sad kad ih je Azerbejdzan napao dva puta, a imaju vojni ugovor cak, lagano su zazmurili, a da se tako nesto desi NATOu pricalo bi se o raspadu alijanse sutradan.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, McLeod said:

Sto se tice implikacija u vezi toga sta ce Rusija uraditi ako se to desi odgovor je - nista. Kao sto nisu nista uradili ni u Jermeniji sad kad ih je Azerbejdzan napao dva puta, a imaju vojni ugovor cak, lagano su zazmurili, a da se tako nesto desi NATOu pricalo bi se o raspadu alijanse sutradan.

 

Meni je u celoj priči najzanimljivije što čak ni RuSSija zvanično ne priznaje satrapiju koju je sama stvorila. Koliko se sećam, priznaju ih samo Nagorno-Karabah, Abhazija i Južna Osetija, tj. tri nepriznate vukojebine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, McLeod said:

Pridnestrovlje bi zapravo palo za tri dana Putintm, jer apsolutno nemaju kako da se odbrane i tamo ima manje od 15 hiljada ruskih vojnika, koji su verujem uglavnom poput onih debelih pilota kojima smo se smejali na pocetku rata.

 

Cak i kada bi se borili.

 

A ne bi, predali bi se odmah.

 

Tamo ima oko 1.500 ruskih  vojnika. 

 

Postoji vojska Pridnjestrovlja i kao neke specijalne jedinice policije. Vojska ima po raznim procenama od 4 do 7,5 hiljada vojnika i oficira. Zvanicno su podeljeni u 4 mehanizovane brigade i nekoliko odvojenih bataljona raznih namena, ali nijedna od tih jedinica nije u punom sastavu. Odred policije specijalne namene Delta je na nivou bataljona. 

 

Znaci to je sve na sta oni mogu da racunaju u Pridnjestrovlju. To je vrlo malo i vrlo slabo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, A sad said:

 

Tamo ima oko 1.500 ruskih  vojnika. 

 

Postoji vojska Pridnjestrovlja i kao neke specijalne jedinice policije. Vojska ima po raznim procenama od 4 do 7,5 hiljada vojnika i oficira. Zvanicno su podeljeni u 4 mehanizovane brigade i nekoliko odvojenih bataljona raznih namena, ali nijedna od tih jedinica nije u punom sastavu. Odred policije specijalne namene Delta je na nivou bataljona. 

 

Znaci to je sve na sta oni mogu da racunaju u Pridnjestrovlju. To je vrlo malo i vrlo slabo. 

Neće Ukrajina dirati Pridnjestrovlje, pod uslovom da ne budu napadnuti odatle, a to se neće desiti. A Rusija je dala do znanja da ga ne brani vojno već sredstvima odvraćanja, to zna i NATO. Uz to tu je i stanovništvo koje već decenijama živi u tom provizorijumu, nikome nije u interesu tu da angažuje snage i stvara žarište. Moldaviji ponajmanje. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, A sad said:

 

Tamo ima oko 1.500 ruskih  vojnika. 

 

Postoji vojska Pridnjestrovlja i kao neke specijalne jedinice policije. Vojska ima po raznim procenama od 4 do 7,5 hiljada vojnika i oficira. Zvanicno su podeljeni u 4 mehanizovane brigade i nekoliko odvojenih bataljona raznih namena, ali nijedna od tih jedinica nije u punom sastavu. Odred policije specijalne namene Delta je na nivou bataljona. 

 

Znaci to je sve na sta oni mogu da racunaju u Pridnjestrovlju. To je vrlo malo i vrlo slabo. 

 

Kad si već tu, kakve su ti prognoze po pitanju integracije Pridnjestrovlja?

Link to comment
Share on other sites

Zelenski u jučerašnjem intervjuu Veltu rekao da ruski plan za obaranje vlasti u Moldaviji podrazumeva zauzimanje aerodroma u Kišinjevu, rumunski premijer danas rekao da je to jedan od nekoliko mogućih scenarija.

 

Quote

WELT: In Moldova, which is neither a member of the EU nor of NATO, the situation is highly tense. It cannot be ruled out that Putin will use Transnistria, where 2,000 Russian soldiers are already stationed, to open another front. If Moldovan President Maia Sandu were to turn to you now and ask for help - how would you react?

Zelenskyy: We have received information from our intelligence service that Russia wants to take advantage of the moment and replace Moldova's leadership. We passed this information on to President Maia Sandu. It was confirmed shortly after by the European countries as well. The Russians have been planning all this for a long time. However, Moldova and Russia do not have a common state border. So how should they carry out their plan? From where should they send troops and their equipment there? For that, the Russians need airports. But now there is only one airport in Moldova, in the capital Chisinau. So they have to use this airport and all the resources of Transnistria. Maia Sandu never asked me for help, but thanked me for the information. She knows our situation very well. Ukraine will always be ready to help Moldova.

https://archive.is/20230220120746/https://www.welt.de/politik/ausland/plus243859529/Wolodymyr-Selenskyj-Falls-sich-China-mit-Russland-verbuendet-gibt-es-einen-Weltkrieg.html#selection-4155.0-4169.743 (Deepl prevod s nemačkog)

 

Quote

Moldovan Prime Minister Dorin Recean confirms Ukrainian President Volodimir Zelenski's statements that the Kremlin would like to open a new front through Moldova. The head of the government in Chisinau says this is just one of Russia's plans and gives assurances that the authorities are ready to intervene regardless of provocations.

"We have mentioned several times that there are still several destabilization scenarios, now only one has been mentioned. They involve several elements, including the ones you mentioned in the words of President Zelenski, but I also mentioned that our institutions are ready to face such challenges," Prime Minister Dorin Recean said.

The head of the Cabinet of Ministers says Moldova has significantly strengthened its capabilities following attempts to destabilise the situation in the country last autumn, so the authorities are now prepared "for various scenarios involving Moldova's security".

"I will mention once again: our objective is to ensure peace and stability in the country, including in relation to the area to the left of the Dniester. The Republic of Moldova opts for a peaceful settlement of the Transnistrian conflict and we must align our objectives in terms of peace and security," the Prime Minister added.

https://moldova1.md/p/4881/dorin-recean-confirma-planul-rusiei-cu-privire-la-republica-moldova-si-da-asigurari--autoritatile-sunt-pregatite-sa-intervina (Deepl prevod s rumunskog)

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Sputnjik je u aprilu imao članak o mogućem napadu na Pridnjestrovlje i po onom vojnom analitičaru Podoljaci sa Krima, rusko-pridnjestrovske trupe bi mogle imati problem tamo ako bi ih napale i Moldavija i Ukrajina.

 

Quote

Prema otvorenim izvorima, u selu Kolbasna u Pridnjestrovlju nalazi se najveći arsenal municije u Evropi. Tamo je skladišteno od 19.000 do 21.500 tona municije: granate, avio-bombe, mine, granate, meci i druga vojna oprema. Moguća detonacija te municije može se uporediti sa eksplozijom nuklearne bombe od 10 kilotona koja je bačena na Hirošimu 1945. godine.

(...)

Ukrajina ne bi mogla da slomi Pridnjestrovlje bez pomoći Moldavije

https://lat.sputnikportal.rs/20220427/kako-bi-se-zavrsio-pokusaj-ukrajine-da-zauzme-pridnjestrovlje-1136869555.html

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...