Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

On 8/7/2022 at 12:07 AM, Klotzen said:

džabe žrtvovao vojsku.

 

Gledajući (ajd da kažem noviju) istoriju ruskog vojevanja, mislim da im to nije neki veliki problem i da je to oduvek bila njihova krajnja strategija, to neko iznurivanje protivnika. Nešto tipa "ne mogu nam pobiti vojnika koliko mi možemo da dovedemo novih".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, fancy said:

 

Gledajući (ajd da kažem noviju) istoriju ruskog vojevanja, mislim da im to nije neki veliki problem i da je to oduvek bila njihova krajnja strategija, to neko iznurivanje protivnika. Nešto tipa "ne mogu nam pobiti vojnika koliko mi možemo da dovedemo novih".

To im je strategija jos od Ivana Groznog i, za cudo, uspevala im je do sada.

Jednostavno, pojam spremnosti zrtvovanja za otadzbinu se kod njih dosta razlikuje od Zapada i nikada ga ne treba podceniti.

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kronostime said:

spremnosti zrtvovanja za otadzbinu se kod njih dosta razlikuje od Zapada i nikada ga ne treba podceniti.

 

Naravno. 

Sad, da li je 2022 AD donela neki pomak (na bilo koju stranu) u svesti ili ne, ostaje da vidimo. 

Bez obzira na sve, i dalje mi je teško da prosečnog Rusa doživljavam kao islamskog teroristu (paralela u domenu bespogovornog žrtvovanja), pa čak i kad je u pitanju žrtva za otadžbinu (mislim da - sad sledi veliki eufemizam - situacija u Ukrajini ima specifičnosti u odnosu na ranije ratove u kojima je takva strategija bez daljnjeg - funkcionisala)

 

Edited by fancy
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fancy said:

 

Naravno. 

Sad, da li je 2022 AD donela neki pomak (na bilo koju stranu) u svesti ili ne, ostaje da vidimo. 

Bez obzira na sve, i dalje mi je teško da prosečnog Rusa doživljavam kao islamskog teroristu (paralela u domenu bespogovornog žrtvovanja), pa čak i kad je u pitanju žrtva za otadžbinu (mislim da - sad sledi veliki eufemizam - situacija u Ukrajini ima specifičnosti u odnosu na ranije ratove u kojima je takva strategija bez daljnjeg - funkcionisala)

 

Nema to veze sa islamskim terorirzmom (isti nema veze ni sa Islamom, btw), vec sa nekim osecajem pripadanja kolektivu, ma koje ideologije bio.

Amerikancima na Pacifiku u WWII su zrtvovanja japanskih, a i korejskih i vijetnamskih u ratovima nakon istog bila neshvatljiva, ali ziteljima tih drzava su bila nesto sasvim normalno u  fokusu njihove tradicije kroz duzi niz vekova.  Isto vazi i za prostore na prelazu iz Evrope i Azije - jednostavno, tradicija i verovanja ih dosta uslovljavaju u ponasanju u kriznim situacijama.

Istorija Ukrajine je prilicno nesrecna, jos od poljsko-rusko-tursko-austrougarskih ratova na ovamo - vecito je to bila teritorija oko koje su se otimali drugi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, fancy said:

 

Naravno. 

Sad, da li je 2022 AD donela neki pomak (na bilo koju stranu) u svesti ili ne, ostaje da vidimo. 

Bez obzira na sve, i dalje mi je teško da prosečnog Rusa doživljavam kao islamskog teroristu (paralela u domenu bespogovornog žrtvovanja), pa čak i kad je u pitanju žrtva za otadžbinu (mislim da - sad sledi veliki eufemizam - situacija u Ukrajini ima specifičnosti u odnosu na ranije ratove u kojima je takva strategija bez daljnjeg - funkcionisala)

 

 

Naravno da današnji Rus nema veze sa onima u istoriji. Kao što ni današnji Sprbin nema veze sa našim precima. Da je to tako vidimo po tome što Putin ne sme da sprovede mobilizaciju jer zna da bi ti rezervisti ginuli ko snoplje i vrlo brzo počeli da dezertiraju. Pa onda moraš da im sudiš a to pravi još goru štetu režimu i tu onda nema kraja lošim vestima 

 

Današnji Rus je obrazovaniji, u proseku, od onog u prošlosti i tu nema mesta poređenju. WW2 je nešto drugo jer su se tu oni borili za opstanak. Mladim ljudima danas ne može da se proda ta priča jer oni znaju kako da zaobiđu propagandu. Zato su Ruski dobrovoljci uglavnom sedi ili iz pasivnijih krajeva.

 

Kod arapa nije problem islam nego nizak nivo obrazovanosti. Nešto se ne sećam da se neki doktor nauka arapin razneo eksplozivom, ta priča ne prolazi kod njih.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ti je vizura potpuno pogresna. Svi ratovi i "specijalne operacije " krajem XX i pocetkom XXI veka nas je nekako navikao da rat moze biti "humanitaran". Da se ciljevi mogu ostvarivati hirurski precizno bez prevelikih civilnih zrtava (sta god to znacilo) i trosenja sopstvene vojske na nacin kako je to radjeno kroz celu ljudsku istoriju. To i kombinacija ratovanja protiv uglavnom gologuzog protivnika je stvorila tu neku sliku koja vise odgovara marvelovim filmovima nego stvarnosti. 

Ovaj rat je jednostavno reality check... ovako rat zapravo izgleda: besomucno granatiranje, pravljenje kotlova, koriscenje civila kao stitova i udaranje po istima, itd... 

Ima tu i do cuvene doktrine... ovde se naveliko na forumu trubilo o Ruskom rabljenju starog oruzja ili koriscenjem S300 kao SGM... to nije nedostatak oruzja vec koriscenje svega sto im pada pod ruku ukoliko moze da zavrsi posao iako ne efikasno kao neko oruzje kome bi to bila primarna namena. Ali to nije samo ruska izmisljotina: B52 nikad nije bio namenjen da spali dzunglu bombama, pa je koriscen. 

 

Sve u svemu ruzno je i bice jos ruznije pre nego li postane bolje.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

To im je strategija jos od Ivana Groznog i, za cudo, uspevala im je do sada.

Jednostavno, pojam spremnosti zrtvovanja za otadzbinu se kod njih dosta razlikuje od Zapada i nikada ga ne treba podceniti.

Pitaj vojnike da li su spremni..one iz Moskve i Petersburga. Novo je vreme, videcemo dokle ce to moci tako kad im uskoro ponestane manjina, placenika i zatvorenika..uz ove udarne grupe koje su prepolivljene odavno.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Devil In My Pants said:

Pitaj vojnike da li su spremni..one iz Moskve i Petersburga. Novo je vreme, videcemo dokle ce to moci tako kad im uskoro ponestane manjina, placenika i zatvorenika..uz ove udarne grupe koje su prepolivljene odavno.

Da li si ti spreman da odes da ratujes za Ukrajinu, ali ne preko tastature - vec na frontu?

E, vidis, to je pitanje koje svako sebi treba da postavi pre nego sto krene da seiri nad razaranjima bilo gde.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kronostime said:

Da li si ti spreman da odes da ratujes za Ukrajinu, ali ne preko tastature - vec na frontu?

E, vidis, to je pitanje koje svako sebi treba da postavi pre nego sto krene da seiri nad razaranjima bilo gde.

Glup post. Dok god Ukrajinci zele da se brane nema sta ti da pitas nekog u Srbiji za tako nesto. Ukrajinski moral je na visokom nivou jer ide pola godine od pocetka rata.

 

Cak je jedan Amer prodao svoju imovinu u USA, razveo se od zene i otisao tj vratio se u Ukrajinu. 

 

Ti sa tvojim tromesecnim iskustvom radioveziste mnogo palamudis o ratu. Nas i jesu pobedili jer su se borili za svoju zemlju. Tako ce i Ukrajina pobediti, zrtva je velika, ali buduce generacije ce biti zahvalne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Glup post. Dok god Ukrajinci zele da se brane nema sta ti da pitas nekog u Srbiji za tako nesto. Ukrajinski moral je na visokom nivou jer ide pola godine od pocetka rata.

 

Cak je jedan Amer prodao svoju imovinu u USA, razveo se od zene i otisao tj vratio se u Ukrajinu. 

 

Ti sa tvojim tromesecnim iskustvom radioveziste mnogo palamudis o ratu. Nas i jesu pobedili jer su se borili za svoju zemlju. Tako ce i Ukrajina pobediti, zrtva je velika, ali buduce generacije ce biti zahvalne.

Iskustvo radioveziste je godinu dana, od toga 6 meseci na ratistu u vreme dok se sekira i asovce nisu smatrali za punu bojevu opremu za setnju po BZK.

Od rata bilo gde bezi svako ko moze na ma koji nacin, a mrtvi i ranjeni ostaju samo njihovim porodicama - ostali ih se sete samo kad im treba promocija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Kronostime said:

Iskustvo radioveziste je godinu dana, od toga 6 meseci na ratistu u vreme dok se sekira i asovce nisu smatrali za punu bojevu opremu za setnju po BZK.

Od rata bilo gde bezi svako ko moze na ma koji nacin, a mrtvi i ranjeni ostaju samo njihovim porodicama - ostali ih se sete samo kad im treba promocija.

Ne bori se niko za promociju u Ukrajini vec za svoju buducnost.Hoce deca da im budu putlerovi pioniri ili deca koja ce imati buducnost i slobodu. Da su tebe slusali vrv bi danas bili Ugarska, Nemacja itd..rat u SFRJ jeste promasaj. Ovo je borba za drzavu, decu i njihovu naciju.

 

Da idem na Kosovo ne bi mi palo na pamet, ali da dodje neka drzava i kaze vas Srba nece biti vise, svakako bih se borio.

 

Jbga, neko vozi traktor, a neko otvara kapiju.Ne boris se za zahvalnicu vec buducnost dece i nacije. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

 

Neko Ladu Samaru....i napustaju mesto stanovanja, iz centralne Ukrajine, uputivši se prema, kako kažu Hersonu, Nikolajevu....

 

spacer.png

 

Mogu da zamislim kako su tretirani ti ljudi kad su se odlucili na tako ocajan korak da odu u Z-likovacku zemlju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jurgen said:

 

Mogu da zamislim kako su tretirani ti ljudi kad su se odlucili na tako ocajan korak da odu u Z-likovacku zemlju. 

Automobili su natovareni stvarima, knap, neko kaže da ide u posetu rodjacima, neko kod babe i dede, da ih uzmu i vrate odakle dolaze, a neko je duhovit (ženska iz kombija) kaže da su turisti....

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nek mole Boga da budu od onih 90% vrv ruskog porekla ako je ova vest od sada.

 

Moze li neki prevodilac za ovo? 

 

Da mole Boga da su ruskog porekla, znaci poreklo je nesto sto je podlozno promeni? I to od bozanskih sila?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Devil In My Pants said:

Posto je to Constantin lepo uokvirio. Sigurno ne idu Ukrajinci tamo.

To je problem...ako Tryxa nije izbacila na twitter, nije se desilo....:smiley2:

 

https://edition.cnn.com/videos/world/2022/08/06/ukraine-green-corridor-robertson-nr-intl-vpx.cnn/video/playlists/russia-ukraine-military-conflict/

 

Ako je tačno, ono što je, juče čini mi se, objavio @Gaga (nisam siguran) UA  je bolje da pokuša da sačuva Nikolajev...gubici, za gubitke u ljudstvu, nadoknadivi su. U odessi se kupaju.....Život ide dalje

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, fancy said:

Gledajući (ajd da kažem noviju) istoriju ruskog vojevanja, mislim da im to nije neki veliki problem i da je to oduvek bila njihova krajnja strategija, to neko iznurivanje protivnika.

Gledajuć rat u Siriji i rat u Ukrajini ne baš. Uglavnom štede ljudstvo a troše artiljeriju .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

To je problem...ako Tryxa nije izbacila na twitter, nije se desilo....:smiley2:

 

https://edition.cnn.com/videos/world/2022/08/06/ukraine-green-corridor-robertson-nr-intl-vpx.cnn/video/playlists/russia-ukraine-military-conflict/

 

Ako je tačno, ono što je, juče čini mi se, objavio @Gaga (nisam siguran) UA  je bolje da pokuša da sačuva Nikolajev...gubici, za gubitke u ljudstvu, nadoknadivi su. U odessi se kupaju.....Život ide dalje

Da, da....pada Nikolajev, samo da predjete tih 30ak km i sjebete grad. Samo da ne duva vetar.

1 hour ago, Jurgen said:

 

Moze li neki prevodilac za ovo? 

 

Da mole Boga da su ruskog porekla, znaci poreklo je nesto sto je podlozno promeni? I to od bozanskih sila?

Mislio sam na toalet. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Gvozdjurija ce se, jednom, zameniti, a ne verujem da bi voleli gledati isprobavanje svega sto su Rusija i NATO napravili ovih godina - mozda ponestane procenitelja?:smiley33:

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da, da....pada Nikolajev, samo da predjete tih 30ak km i sjebete grad. Samo da ne duva vetar.

Mislio sam na toalet. 

JBT, daj reci koji ti je prikljucak za isti: od pozadi ili odozdo - ceka te sutra besplatno u NS da preuzmes.

Vidim da ti je zagustilo.:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da, da....pada Nikolajev, samo da predjete tih 30ak km i sjebete grad. Samo da ne duva vetar.

 

Ja ili mi, kad predjemo 30 km...pada Prokuplje....

Nego, prvo si posumnjao u verodostojnost fotografije, jer eto ja sam je "uokvirio"...valjda je sa linkom OK.....???

Zašto se ovi ljudi kreću u ovom pravcu, a koliko se sećam, njihova Vlada i Drug Zelenski su ih pozvali da krenu u sasvim suprotnom smeru?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Constantin said:

Ja ili mi, kad predjemo 30 km...pada Prokuplje....

Nego, prvo si posumnjao u verodostojnost fotografije, jer eto ja sam je "uokvirio"...valjda je sa linkom OK.....???

Zašto se ovi ljudi kreću u ovom pravcu, a koliko se sećam, njihova Vlada i Drug Zelenski su ih pozvali da krenu u sasvim suprotnom smeru?

Jos samo datum. 10 kola je bilo i sta sad?? Koju si poruku poslao??

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...