Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

17 minutes ago, Darko said:

Ja nisam završio osnovnu u Srbiji, otišao sam pre toga. Sećam se Principa, ostalih detalja ne baš. Nije nam bilo u štivu u Australiji :classic_wink:

Off

 

Iskreno, nikad ne bih rekao, odlicno baratas srpskim jezikom, makar u pisanoj formi.

A za istorijske propuste, ima ovde ko ce da te usmeri :57:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Darko said:

@Pangea, pretpostavljam da ne ideš na sportski deo foruma. U suprotnom, znao bi da nema vajde :classic_biggrin:

Ma znam ja Meka još sa B92. Klao sam se sa njim i Boxy na tenisu. Znao sam ga uglavnom kao Boxy-og drvenog advokata 🙂

 

I moram da priznam da je ublažio retoriku sa godinama, ali je istina da i dalje neće da prizna da je pogrešio, lol. Ovde i ja malo insistiram iako znam da nema ništa od toga da prizna da je izmislio brojku. I onda nastavlja da sipa "činjenice" ko zna odakle (i produbljuje svoju rupu) da bi dokazao ono što se očigledno nije dogodilo (350K+). Ali ok, ako ipak nadje izvor sa tom brojkom, ja ću rado da priznam da grešim, no problem 🙂

Link to comment
Share on other sites

@Darko

 

Šta se stvarno desilo sa Ruskim planom invazije Ukrajine ćemo saznati tek kada putin umre. Teško da će iko tamo imati hrabrosti da piše o tome dok je ovaj živ. Ono što ćemo moći da čitamo su Ukrajinski memoari ali i to tek par godina posle rata. Na osnovu njihove strane priče ćemo moći da izvedemo neke zaključke ali nećemo imati punu sliku. To da je glavni krivac FSB je za sada mišljenje većine ali to ne mora biti tačno, moguće je i da je sam putin bio taj koji je insistirao na invaziji jer on sebe zamišlja rame uz rame sa Petrom Velikim a u pitanju je čovek vrlo skromnih mogućnosti.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

@Darko

 

Šta se stvarno desilo sa Ruskim planom invazije Ukrajine ćemo saznati tek kada putin umre. Teško da će iko tamo imati hrabrosti da piše o tome dok je ovaj živ. Ono što ćemo moći da čitamo su Ukrajinski memoari ali i to tek par godina posle rata. Na osnovu njihove strane priče ćemo moći da izvedemo neke zaključke ali nećemo imati punu sliku. To da je glavni krivac FSB je za sada mišljenje većine ali to ne mora biti tačno, moguće je i da je sam putin bio taj koji je insistirao na invaziji jer on sebe zamišlja rame uz rame sa Petrom Velikim a u pitanju je čovek vrlo skromnih mogućnosti.

Ja sam nekada mnogo voleo istoriju i razmišljao da studiram.

Međutim, ukapirao sam da je istorija koju učimo jedno veliko sranje, odnosno da je velikim delom neistinita.

Ko piše istoriju? U principu pobednici. Zamislite da je Hitler pobedio, kakvu bi mi istoriju danas učili?

Ili pogledajte kako se na iste događaje kojima prisustvujemo za naših života, i gde imamo pristup ogromnom broju informacija, gledamo na potpuno različit način.

 

Apropo tvog posta, ne, nikada nećemo saznati potpunu istinu šta se dogodilo, čak ni približnu istinu. Uvek će to biti miks tačnih i netačnih informacija gde nećemo znati šta je tačno a šta nije i iz tog razloga uvek ćemo izvući pogrešan zaključak šta se događalo. Uostalom sve što se događa u svetu i kod nas je rezultat miliona varijabli koje su dovele do događaja i koje se ne mogu sve formulisati i uneti u kalkulaciju. I uvek će biti više istina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Klotzen said:

@Darko

 

Šta se stvarno desilo sa Ruskim planom invazije Ukrajine ćemo saznati tek kada putin umre. Teško da će iko tamo imati hrabrosti da piše o tome dok je ovaj živ. Ono što ćemo moći da čitamo su Ukrajinski memoari ali i to tek par godina posle rata. Na osnovu njihove strane priče ćemo moći da izvedemo neke zaključke ali nećemo imati punu sliku. To da je glavni krivac FSB je za sada mišljenje većine ali to ne mora biti tačno, moguće je i da je sam putin bio taj koji je insistirao na invaziji jer on sebe zamišlja rame uz rame sa Petrom Velikim a u pitanju je čovek vrlo skromnih mogućnosti.

Da, mi možemo samo da nagađamo. Mada mi je stvarno teško zamisliti bilo kakav scenario gde je invazija na Ukrajinu dobra ideja sa strateške strane, kamoli sa moralne. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darko said:

Da, mi možemo samo da nagađamo. Mada mi je stvarno teško zamisliti bilo kakav scenario gde je invazija na Ukrajinu dobra ideja sa strateške strane, kamoli sa moralne. 

 

Dok sam tražio podatke o broju ruskih trupa na početku rata vratio sam se na početak teme jer mi google nije davao dobre rezultate a znam da smo o tome pisali tada i onda odlutao u čitanje naših postova 24. i 25.02.2022. Skoro svi smo mislili da je ruska pobeda pitanje vremena jedino smo se razlikovali ko je koliko davao vremena Ukrajini, mislim da niko, osim devila, nije davao više od par meseci. Očigledno smo i sami bili žrtve ruske propagande o Ukrajini koju smo slušali ovde pa smo mislili da je ta država i bez rata na ivici propasti. Možda je i putin žrtva sopstvene propagande, znaš ono kada sam sebe uveravaš u nešto što znaš da nije istina.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Pangea said:

Ja sam nekada mnogo voleo istoriju i razmišljao da studiram.

Međutim, ukapirao sam da je istorija koju učimo jedno veliko sranje, odnosno da je velikim delom neistinita.

Ko piše istoriju? U principu pobednici. Zamislite da je Hitler pobedio, kakvu bi mi istoriju danas učili?

Ili pogledajte kako se na iste događaje kojima prisustvujemo za naših života, i gde imamo pristup ogromnom broju informacija, gledamo na potpuno različit način.

 

Apropo tvog posta, ne, nikada nećemo saznati potpunu istinu šta se dogodilo, čak ni približnu istinu. Uvek će to biti miks tačnih i netačnih informacija gde nećemo znati šta je tačno a šta nije i iz tog razloga uvek ćemo izvući pogrešan zaključak šta se događalo. Uostalom sve što se događa u svetu i kod nas je rezultat miliona varijabli koje su dovele do događaja i koje se ne mogu sve formulisati i uneti u kalkulaciju. I uvek će biti više istina.

Pa sad, iako ima deo istine u ovome što pišeš ali ipak postoji razlika. Nečija istorija je manje tačna a nečija druga totalno pogrešna. Što se tiče ruske strane, cilj opravdava stredstvo i istina je u najmanju ruku relativna. George Orwell nas je upozoravao na propagandu koja dolazi iz Rusije a daleko od toga da je bio pobornik kapitalizma. Animal Farm i 1984 su knjige napisane kao oštra kritika Sovjetskog Saveza i Staljina. Ako imaš Audible i dobro razumevanje engleskog, treba poslušati Animal Farm, narrated by Stephen Fry ... urnebes :lol_2:

 

Što se tiče ovog rata konkretno, video sam propagandu i neistine sa obe strane. Mada što se tiče celog narativa, ipak su tu Rusi šampioni. Specijalna operacija (aha), Ukrajina vrvi od nacista a predsednik Jevrej (kako da ne), ubistvo Navalnija, laži oko ubistva Prigožina, Ukrajina je iza ovog terorističkog napada (wtf) ... Mada mislim da je dobro da ima neko ko ne postuje samo uspehe Ukrajinaca, dobro je znati celokupnu situaciju i ne živeti u oblacima. Iako Ukrajina itekako ima problema, veći problem je njen istočni sused. 

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

 

Dok sam tražio podatke o broju ruskih trupa na početku rata vratio sam se na početak teme jer mi google nije davao dobre rezultate a znam da smo o tome pisali tada i onda odlutao u čitanje naših postova 24. i 25.02.2022. Skoro svi smo mislili da je ruska pobeda pitanje vremena jedino smo se razlikovali ko je koliko davao vremena Ukrajini, mislim da niko, osim devila, nije davao više od par meseci. Očigledno smo i sami bili žrtve ruske propagande o Ukrajini koju smo slušali ovde pa smo mislili da je ta država i bez rata na ivici propasti. Možda je i putin žrtva sopstvene propagande, znaš ono kada sam sebe uveravaš u nešto što znaš da nije istina.

Ja se sećam da sam pričao sa ortakom da je nemoguće da se osvoji Ukrajina sa 190,000 vojnika, ali sam ipak mislio da na duge staze i bez stranih trupa Ukrajina nema šta da traži. Ne bih potcenjivao Rusiju, imam utisak da se na ovoj temi to neretko čini - mada i ja to isto uradim ponekad. Ako Rusija hoće da osvoji Ukrajinu po svaku cenu - mogli bi. Samo cena koju bi platili za to bi bila ogromna. Pitanje je da li bi hteli. Znajući istoriju Rusije, ne bi bilo čudo da eskaliraju do opšte mobilizacije.  

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Evo zašto mislim da Ukrajina ne može da pobedi.

Nedostatak ljudi voljnih da idu na front. To je tema već dugo vremena i nema naznake da se to promeni nabolje.

 

https://www.politico.eu/article/ukraine-faces-an-acute-manpower-shortage-with-young-men-dodging-the-draft/

 

Drugo je naravno, nedostatak dovoljne količine oružja i municije o čemu smo dosta pisali i ranije. Ovo i može da se reši (neće se rešiti, ali kažem da može), ali nedostatak ljudstva, a naročito motivisanog i obučenog ljudstva ne može da se reši. Vidimo da i Ukrajinske vlasti pokušavaju da balansiraju, tako da regrutuju što više ljudi a da ne izazovu totalni revolt u stanovništvu zemlje, a to je teško izvesti, i biće sve teže, naročito zbog propasti letnje ofanzive i jasne slike da se rat ne može dobiti brzo i da će stradanja da se nastave u nedogled.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pangea said:

Evo zašto mislim da Ukrajina ne može da pobedi.

Nedostatak ljudi voljnih da idu na front. To je tema već dugo vremena i nema naznake da se to promeni nabolje.

 

https://www.politico.eu/article/ukraine-faces-an-acute-manpower-shortage-with-young-men-dodging-the-draft/

 

Drugo je naravno, nedostatak dovoljne količine oružja i municije o čemu smo dosta pisali i ranije. Ovo i može da se reši (neće se rešiti, ali kažem da može), ali nedostatak ljudstva, a naročito motivisanog i obučenog ljudstva ne može da se reši. Vidimo da i Ukrajinske vlasti pokušavaju da balansiraju, tako da regrutuju što više ljudi a da ne izazovu totalni revolt u stanovništvu zemlje, a to je teško izvesti, i biće sve teže, naročito zbog propasti letnje ofanzive i jasne slike da se rat ne može dobiti brzo i da će stradanja da se nastave u nedogled.

Vse horošo😉

Link to comment
Share on other sites

‘We cannot afford Russia to win this war otherwise US and European interests will be very damaged. It’s not a matter of generosity alone, it’s not a matter of supporting Ukraine because we love Ukrainian people. It is in our own interest and it is also in the interest of the US as a global player…’

 

Izjava visokog predstavnika Unije za spoljne poslove i sigurnosnu politiku...

Gledao sam i malo dužu verziju videa gde se čini da mu je glavni motiv da se ubedi USA da pošalju vojnu pomoć.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Francuzi se bude iz "sna". Najavljuju da će uskoro poslati 78 Cezara Ukrajini. Do kraja godine poslaće i 80.000 155mm granata, za prethodne dve godine poslali su 30k. Kamo sreće da su ranije krenuli sa ovim načinom razmišljanja.

 

https://twitter.com/Tendar/status/1772669902194700477/photo/1

 

Špijunski brod pogođen pre neki dan, izgleda direktan pogodak u krmu. Ukrajinci sada tvrde da su pogodili 4 broda. Jedan mi se čini da ako je uopšte oštećen da je to vrlo malo. Drugi ima ozbiljna oštećenja na svojoj levoj strani , još jedna Ropucha, treći nisam video još uvek.

 

Zanimljiva priča. Ukrajinci su navodno rasporedili 800 telefona po istočnoj Ukrajini i na osnovu njih, zvukom, detektuju dolazak dronova i raketa. Moderno vazdušno osmatranje i javljanje 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

Reuters

 

Ukraine's daily electricity imports will reach their highest this year on Tuesday after a series of Russian missile strikes on critical infrastructure caused blackouts in many regions, the energy ministry said. Power imports are expected to reach 18,649 megawatt hours (MWh) on Tuesday, up from 14,900 MWh on Sunday, the ministry said in a statement. By contrast, Ukraine had exported 3,300 MWh the day before the first wave of Russian attacks on March 22. Ukraine, which has an extensive civilian nuclear energy sector, was a net exporter of power before the invasion and subsequent Russian occupation of Europe's largest nuclear power plant.

 

In the northeastern border city of Kharkiv and parts of southeastern Zaporizhzhia region, 200,000 residents have gone without electricity since last Friday's attacks.

"Very serious damage to the power system makes it impossible to connect all people and houses to the grid and there are parts of the city where blackouts last 4-6 hours," Kharkiv Mayor Ihor Terekhov told state television.

"Today underground transport is already working, however ... (other) electric transport is not working today in Kharkiv," he said. 

Volodymyr Kudrytskyi, head of Ukrenergo, which operates Ukraine's transmission lines, told a televised news briefing in Kharkiv the company had a plan to restore power supply. "It's still hard to guarantee any timeline, but we're talking about a period of 7-10 days, maybe two weeks when we can restore normal power supplies to the city. Provided there is no new destruction," he said.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Valensija said:

Poljski general poginuo kod Casov jara… Tako barem javljaju neki proruski telegram kanali.

Da, u toku dana je bila vest da je Časiv Jar gađan iskander krstarećom raketom. To je malo čiudno jer je to grad na frontu i takve mete se obično gađaju jeftinim FAB bombama. U komentarima je bilo spekulacija zašto je upotrebljen iskander i moguće objašnjenje je bilo da je možda bilo neophodno da se eliminiše važna meta na brzinu što je nezgodno sa FAB bombama. I onda ide vest za tog Poljskog generala, tako da moguće da je neka delegacija bila meta. Kako god, očigledno je da Ruska služba dobija dobre podatke o dešavanjima u gradovima pod kontrolom Ukrajinaca.

 

Kad već spomenusmo Časiv Jar, oni koji prate dešavanja znaju da se radi o prilično velikom mestu zapadno od Bahmuta, a koje se nalazi na dominantnom uzvišenju prema Konstaninivki u ka severu nizu gradva sve do Slavjanska. Ukratko, izuzetno važno strateško utvrđenje, laički gledajući topo mapu, važnije i od Bahmuta. Na tom delu fronta Rusi su ovih dana izgleda konačno osvojili Ivanivske, takođe vitalno i za Ukrajinske položaje kod Klišivke koja je klanica dve vojske, još dok je trajala bitka za Bahmut i za Andrivku još malo južnije koji će se teško održati u ovoj situaciji. Severno od Ivanivske je Bogdanivka koju Rusi takođe osvajaju ili su već osvojili. Prema nekim vestima čak su ušli i u prve objekte Časiv Jara koji je praktično spojen sa Bogdanivkom i Ivanivske. Sve je to jako brz sled događaja za ovaj front koji se nije mnogo menjao od pada Bahmuta.

 

Južno od Časiv Jara je Nju Jork, važno utvrđenje i jedan od ostataka prvobitnog fronta od pre 10 godina. Već neko vreme se zasipa artiljerijom i FAB bombama. Verovatno samo odvlače pažnju Ukrajinske vojske jer je to jako utvrđen front.

 

Kod Avdivke Rusi su konačno osvojili tri mesta uključujuću Tonenke odakle prete Prvomajskom sa severa i ušli su u Semenivku iz Orlivke i možda i Berdičija, iako je ušuškana iza jezera i time dosta zaštićena sa istoka.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Krajnje je nepredvidivo koje ce poteze vuci Nato. Smatram da ce tokom godine Rusi osvojiti Dombas. Ovo unistavanje infrastrukture je na slicnom nivou kao sto je Nato gadjao - razarao po Srbiji.  Mislim da ce Ameri na kraju isporuciti tu novcanu- vojnu pomoc Ukrajini. Razaranja ce se nastaviti obostrano bez milosti.

Link to comment
Share on other sites

To si sve mogao samo na ultra proruskim kanalima da vidis, na live mapi (koja uzima u obzir i proruske izvore) Rusi se nisu makli nedelju dana nigde znacajno. Par stotina metara u Ivanivske koje je ionako sravnjeno sa zemljom. Torske i Zaricne se vode borbe, ali nisu se mrdnuli tamo.

 

Pogotovo ovo za Casiv Jar nema pojma, nemaju ni put pod vatrenom kontrolom, po tim tvojim izvorima iz nedodjije su presli i njega i prugu i groblje, sto je sve na liniji iz Ivanivske, za sta im u Bahmutu trebalo 5 meseci bukvalno, a ovde ce za dva dana, sigurno.

Edited by McLeod
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

To si sve mogao samo na ultra proruskim kanalima da vidis, na live mapi (koja uzima u obzir i proruske izvore) Rusi se nisu makli nedelju dana nigde znacajno. Par stotina metara u Ivanivske koje je ionako sravnjeno sa zemljom. Torske i Zaricne se vode borbe, ali nisu se mrdnuli tamo.

 

Pogotovo ovo za Casiv Jar nema pojma, nemaju ni put pod vatrenom kontrolom, po tim tvojim izvorima iz nedodjije su presli i njega i prugu i groblje, sto je sve na liniji iz Ivanivske, za sta im u Bahmutu trebalo 5 meseci bukvalno, a ovde ce za dva dana, sigurno.

Čini mi se da ovo pišeš u vezi mog posta iako nisi kvotovao pa ću tako i da odgovorim.

Gledam proukrajinske mape, pre svega DeepState koja je objektivnija i LiveUAMap koja mnogo kasni i ruska napredovanja beleži kada baš mora. Možda je moj post zazvučao kao da rusi napreduju brzo što nije tačno, uostalom ovo nije ta vrsta rata, pisao sam ranije o tome, nije toliko cilj teritorija već uništavanje protivnika dok jedan ne pukne i to je kraj. Ivanivske je osvojeno i to je istina, naravno dešava se kontranapad i onda se povuče jedna ili druga strana pa onda opet napredovanje. Rekoh da su Rusi ušli u Časiv Jar, a ne da će da ga osvoje za dva dana i opet daješ hiperbole koje iskrive moje postovanje, što u najmnaju ruku nije lepo. Osvojiće ga polako kao i svako mesto do sada. Kažeš da su to ruševine? Pa naravno da su ruševine, svi vidimo kako izgledaju borbe, i da li to umanjuje uspeh strane koja osvoji te ruševine? što se Ukrajinci brane te ruševine? Opet opaska koja nema smisla. Torske i Zaricne nisam ni spomenuo, upravo jer nema promene linije fronta. U globalu, tamo gde se front i pomeri, pomera se na Ukrajinsku štetu, mada to nije ni bitno kada se gleda šira slika.

 

Evo u par rečenica kako se trenutno vodi rat. Ukrajina je imala neuspešnu letnju ofanzivu i prešla na taktiku odbrane koju je inače kritikovala i ismevala kod Rusa i sada je to jelte sjajna taktika. Nema snage ni za kakvu ofanzivnu akciju, totalno je izduvana. Front je u principu stabilan svuda. Rusija ima nadmoć u oruđu i municiji, što je sjajna stvar ako front miruje. Onda Rusi odaberu neku tačku/tačke gde opušteno nagomilaju taj višak, znajući da Ukrajina nema snage da izvrši kontru bilo gde. Na tim mestima vrše pritisak, zasipaju artiljerijom i FAB-ovima i ponekad krenu i masovnije oklopom i ljudstvom, to su takozvani talasi mesa koji budu snimljeni i koji služe za dokaz da Rusi da su Rusi glupi i da imaju mnogo više gubitaka od Ukrajinaca što je smešno/žalosno. Istina je da ima velikih gubitaka, ali u međuvremenu ta nadmoć u artiljeriji u avijacija preko FAB-ova nanosi veće gubitke drugoj strani. Onda Ukrajina mora da angažuje rezerve kojima puni mesta napada, jer ako to ne uradi Rusi će se brzo probiti, a ta mesta su Rusi sami odabrali i nagomilali oružje i samo zasipaju. Tu špartaju i lanseti tako da Ukrajinska artiljerija osim što nema municije ne sme ni da priđe previše i pešadija je prepuštena sebi i teško strada i stalno se hrani novim i novim pešadincima što je jeste glavni cilj Ruske taktike. To je ona priča iz Bahmuta, Avdivke, ali i svakog drugog bogovetnog mesta za koje nismo ni čuli, a koja se tiče pitanja zašto se ne napusti mesto kad će očigledno da padne i zašto se džabe gine.

 

Najnoviji primer za ovu priču je teren zapadno od Avdivke nakon pada. Rusi su krenuli na zapad relativno brzo da ekspoatišu taj pad i osvojili nekoliko sela/utvrđenja "na brzinu". Ukrajinci su se uglavnom povlačili da ne bi trpeli prevelike gubitke u ljudstvu. Na kraju su morali da bace velike snage da zaustave prodor što su i učinili ali upali u priču iz prethodnog pasusa. Tu su izgubili i nekoliko abramsa, ako se sećate, za par dana, pa su ih ponovo povukli u pozadinu. Naravno i Rusi su imali velike gubitke u ovom procesu, ali preimućstvo u tehnici i municiji uvek dovodi do većih gubitaka druge strane. Naravno, može neko da misli i da su Rusi zaista orkovi i glupi i da bez mozga jurišaju, iako za to nema potrebe jer su nadmoćni u svakom smislu, i da ih zaista gine po hiljadu dnevno, ali to je samo zatvaranje očiju i put u razočarenje. Ovo ustvari misli samo internet publika dok Ukrajinski vojnici na frontu znaju šta se dešava i ima puno snimaka gde pričaju na tu temu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

CNN

 — 

Ukrainian front-line troops say they are experiencing connection problems with the vital Starlink internet service, owned by Elon Musk and used to run Kyiv’s fleet of attack drones, while also reporting an increase in Russian use of the devices, despite this being prohibited by US sanctions. The complaints coincide with a rise in Ukrainian sightings of Russian uses of the satellite internet service, run by Musk’s SpaceX, and social media posts in which Russian crowdfunders claim to have successfully bypassed sanctions on Russian use of the devices, buying them in third countries.

Ukrainian units have also been posting footage of multiple drone strikes against Russian trenches where Starlink terminals have been spotted. CNN also obtained a video of a Russian drone feed from the front lines, in which the unit attacks a Ukrainian vehicle, suggesting Moscow has sought to replicate the success of Kyiv’s fleet of cheap, single-use attack drones.

 

Democrats on the US Congressional Oversight Committee have written to Starlink demanding an urgent briefing on Russian use of the devices, expressing their “grave concern” that Moscow is using the terminals in occupied Ukraine, in contravention of US sanctions.

 

“We are concerned that you may not have appropriate guardrails and policies in place to ensure your technology is neither acquired directly or indirectly, nor used illegally by Russia,” the committee wrote earlier this month.

Link to comment
Share on other sites

Ta teorija da rusima nije cilj teritorija je sa happy. Pa što onda okupiraju teritoriju. Mnogo bi im bilo bolje da drže uvek istu liniju koja je odlično ukopana i da ubijaju Ukrajince naspram njih. Teorija je bušna kao sito. Suština je ne priznati da nisu sposobni da napreduju.

 

Ako Ruse i Ukrajince ocenjujemo po istim standardima to onda znači da su te armije istog kvaliteta i iste snage a to nije tačno. Ruse ocenjujemo u skladu sa opšte prihvaćenoj, najverovatnije floskuli, da su oni 2. Armija sveta i zato je kritika veća na njihovoj strani.

 

Ukrajina je letos za 4 meseca zauzela više nego rusi za ovih 5 meseci njihove ofanzive uz mnogo manje gubitaka koje smo gledali na video materijalima. Ako smo Ukrajinsku ofanzivu proglasili za neuspešnu onda je to i ova putinova predizborna ofanziva.

 

Ivanivske nisu zauzete, rusofilski kanali to pišu svaki drugi dan jer bez laganja odma izgube klikove.

 

Pre 20 dana sam ja preneo vest da su rusi okupirali Tonjenke i Orlivku ali se ispostavilo da je to bila laž. Sada opet imamo iste tvrdnje, za tonjenku su Ukrajinci potvrdili ali za Orlivku nisu, 3. Brigada je objavila video iz zapadnog dela sela prekjuče.

 

Jedini uspeh rusa unazad par dana je jedna njiva kod Ternija. Inače iz tog sektora takode stižu video materijali teških ruskih gubitaka ovih dana.

 

Ako može izvor za tog poljskog generala, prvi pu čujem za to a ne vidim da iko piše o tome ?

 

Edited by Klotzen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Poljaci su hteli da upadnu jos prvih dana rata, ne znam sta je tu novo.

 

Sto se tice ovog linka, ima li sta u vezi njegovog boravka u Ukrajini.

 

I Sladjana Milosevic je nazalost preminula juce, ali sigurno nije bila u Ukrajini.

 

Nije svaki oficir NATO koji iznenada umre poginuo u Ukrajini, mada kontam da silovici guraju tu pricu kako bi odrzali svoju paralelnu realnost gde pobedjuju NATO i vanzemaljce i terminatore koje su bacili na njih u Ukrajini, ali najjaci su nema sta sto bi rekao Denda.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...