Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

9 hours ago, Pangea said:

Ako sam dobro razumeo, ja mogu ovde da prenesem bilo kakve neproverene informacije, a da bi neko doveo u sumnju te "informacije" on mora da ima bolje izvore? Mislio sam da je jedno od pravila ovog podforuma prenošenje samo pouzdanih izvora. Ovo što pišem nema veze sa konkretnim slučajem.

 

Prenosenje informacija iz pouzdanih izvora u potpunosti eliminise bilo koju informaciju koje saopsti ruski rezim - od trtljanja o uzrocima i ciljevima  "specijalne operacije" pa do silnog propseriteta koji je Rusija ostvarila pod sankcijama - prva ekonomija Evrope sada moze obariti jaje, ili ga isprziti na oko...  Vise puta sam prenio informaciju koja nije iz pouzdanog izvora, ali koja mi je bila logicna i uklapala se u informacije koje su od ranije poznate - nekad drugi forumasi reaguju i dovedu tacnost u pitanje i onda ili ispravis ono sto si napisao ili im objasnis zbog cega mislis da si u pravu i to je po meni sasvim OK. Ponekad ima i onih  koji se prave da nikada nisu pricali o dresiranim kanarinicima i  komarcima koji ce pobiti samo Ruse, ili o stotinama  zarobljenih NATO oficira koje z-likovci samo sto nisu izveli na sud...

 

Zbog svega ovoga mislim da je OK prenijeti informaciju dok god ne pokusavas sakriti izvor.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Javio se Beric na youtube-u. 80% vremena laprdao o 7 unistenih patriot sistema i 707 likvidiranih nato oficira.  O nasima nesto smandrljao da su rasporedjeni po borbenim jedinicima, sve oke, samo ne spominje vise ahmat.....znaci naebali.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ras kass said:

O nasima nesto smandrljao da su rasporedjeni po borbenim jedinicima, sve oke, samo ne spominje vise ahmat.....znaci naebali.

 

Znaci frontalno na koksaroni, da se Pucko resi problema lako i korisno. 

Link to comment
Share on other sites

jel su ti cezari toliko dobri ili to neko narucuje za ukrajinu? gledao sam skoro jedan video gde se nasa nora bas visoko kotira pa se mislim sto nasi ludaci ne prodaju trecim drzavama koje ce da kupuju za ukrajinu?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HAMMER said:

jel su ti cezari toliko dobri ili to neko narucuje za ukrajinu? gledao sam skoro jedan video gde se nasa nora bas visoko kotira pa se mislim sto nasi ludaci ne prodaju trecim drzavama koje ce da kupuju za ukrajinu?

A rusi su sisali vesla pa ne bi znali da se to radi?

Mislim, ako ćeš da prodaješ, prodaj direktno, na isto ti dođe.

 

Uostalom, koliko sam shvatio iz nekih drugih primera (recimo Švajcarska-Nemačka) kod prodaje oružja stoji i klauzula šta kupac sme da radi sa tim oružjem, između ostalog da li i kome sme da ga preprodaje.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Dragan said:

 

Kako ono bese - Turska i Kina russki najbolji prijatelji.

 

 

78 Cezar haubica je super, ali je delić onog što je potrebno, da ne spominjemo opet granate koje su oduvek bile veći problem od samog oružja. I obratite pažnju da su te haubice naručene da se tek naprave. Znači možda bude, a možda i ne bude, kao milion 155 mm granata koje su obećane za godinu dana.

“Our initiative aims to produce 78 Caesar in 2024, encouraging the Europeans and our allies to share this bill. France will initiate funding to train the others. Ukraine itself is ready to contribute a little of its resources : it has just purchased 6 CAESAR with its own funds to begin the initiative. This system should also work for ammunition.”

 

 

Sa druge strane, ovde nije spomenuto da je Nemačka na glasanju opet odbila da isporuči Tauruse, velikom većinom glasova (vest sa B92, ali i širom interneta):

Nemački parlament odbio predlog CDU i CSU da se Ukrajini pošalju rakete dugog dometa “taurus”.

Gotovo svi poslanici Bundestaga iz vladajuće koalicije – socijaldemokrate, zeleni i liberali – odbili su predlog Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i sestrinske bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU) da se Ukrajini pošalje ta moderna raketa švedsko-nemačke proizvodnje.

Međutim, kako piše agencija DPA, rezultat glasanja u nemačkom parlamentu je zaista zbunjujući, jer su zeleni i liberali mesecima tražili od kancelara Olafa Šolca da pošalje te rakete koje bi Kijevu omogućile da gađa duboko u rusku teritoriju. Poslanici liberala tvrde sada da su glasali protiv jer je predlog bio povezan s godišnjim izveštajem parlamentarnog poverenika za nemačke oružane snage, "što nije primereno”, napisala je Mari-Agnes Štrak-Cimerman, koja ipak podržava slanje tog oružja Kijevu. “Taurus” je jedna od najmodernijih raketa, sposobna da uništi kompleks bunkera s velike udaljenosti i visine. Šolc je početkom oktobra odlučio da za sada neće snabdevati Ukrajinu tim oružjem, strahujući upravo da bi Ukrajina mogla gađati rusku teritoriju.

 

Ja verujem da će na kraju te rakete da budu isporučene, kao i da će i USA da izglasa novu pomoć, ali sve je to na kašičicu, biće, neće da bude, biće sutra ili za godinu dana, sve nesigurno na duge staze, što onemogućava i kratkoročno, a kamoli dugoročno planiranje vojnih operacija. Samo ovih nekoliko vesti u nekoliko dana pokazuju u kakvoj se lošoj strateški/logistički lošoj situaciji nalazi Ukrajinska vojska. Kako Ukrajinski generali da naprave neki valjani plan kada nikada ne znaju čime raspolažu i kada će raspolagati? Sa druge strane ruski generali tačno znaju čime raspolažu i čime će raspolagati za mesec, dva ili za godinu dana jer gro logistike dolazi iz njihovih fabrika, magacina, plus Iran i SK sa kojima imaju verovatno precizno sklopljene sporazume. To je ogromna prednost.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, 033zero330 said:

 

Upravo to što sam pisao i što svi znamo.

"Most likely, voting for it will take place in February"

Znači, verovatno? I ako i bude u februaru, i ako bude pozitivno glasanje, opet se ne zna koliko će h isporučiti i kada će ih isporučiti.

I ti taurusi su samo jedna varijabla, rat je jako kompleksan, nije to stigli Taurusi i onda ih gruneš tamo negde. A zamislite da je većina oružja isto je jedna trostruka (da li će biti, kada će biti i koliko će biti) varijabla. Ratno planiranje predstavlja kombinaciju mnogih oružja, varijabli. Planiranje rata je za Ukrajinske generale sizifov posao i Ukrajina se odlično drži u tim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

A rusi su sisali vesla pa ne bi znali da se to radi?

Mislim, ako ćeš da prodaješ, prodaj direktno, na isto ti dođe.

 

Uostalom, koliko sam shvatio iz nekih drugih primera (recimo Švajcarska-Nemačka) kod prodaje oružja stoji i klauzula šta kupac sme da radi sa tim oružjem, između ostalog da li i kome sme da ga preprodaje.

ne kontam. koga zabole sta misle rusi? niti nas hrane niti brane. niti svalerka niti devojka. ukrajina sigurno nema love da placa nase oruzje a ako moze da se koristi na frontu zasto ne zaraditi ili uraditi kao slovenci ili hrvati pa isporuciti svu zivu i nezivu tehniku u zamenu za nesto modernije po nato standardu?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, HAMMER said:

ne kontam. koga zabole sta misle rusi? niti nas hrane niti brane. niti svalerka niti devojka. ukrajina sigurno nema love da placa nase oruzje a ako moze da se koristi na frontu zasto ne zaraditi ili uraditi kao slovenci ili hrvati pa isporuciti svu zivu i nezivu tehniku u zamenu za nesto modernije po nato standardu?

Nisi razumeo, ako nas boli šta misle rusi, zašto bi išlo oružje u Ukrajinu preko treće strane kao što si predložio u originalnom postu? Prodamo odma direktno njima.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...