Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Od frilensera stvarno ne znam..to su moja iskustva. Mozda i gresim. Ako sam npr od 2011g imao lupam 50-100 ugovora sa firmama u kojim ne radim a pritom su sve strane i jos daleko vise sa fizickim licima bez ugovora, sta sam ja onda?

 

Ma idi da je nacin rada..ja mislio zanimanje 😊

 

Vidi se iz aviona da si to da se regulise a da zakon mora da se postuje 😁 ovaj kad bi oprostio mislim da ti dobro ne bi bilo ❤ 

 

 

Zaposleni po Ugovoru o privremenim i povremenim poslovima sa svim pravima i obavezama koje proisticu iz Ugovora, u skladu sa Zakonom.

Drugim recima, ja te angazujem da mi osmislis, organizujes i napravis sajt koji ce da omoguci mojoj firmi reklamu na internetu i poslove koji zbog toga dodju..... - necu te zaposliti za stalno u firmi za poslove koji podrazumevaju jednom nedeljno azuriranje stranice (ima i takvih poslodavaca), vec cu sa tobom sklopiti Ugovor o privremenim poslovima i na osnovu toga opravdati zasto i za sta te placam,  cisto da bi meni racuni i knjigovodstvo bili cisti pred vlastima bilo koje zemlje u kojoj imam registrovanu delatnost i samim tim poreske obaveze.

Frilenser je za mene, kao narucioca posla, dobar nacin da umanjim svoje troskove i time uvecam svoju dobit - u skladu sa Zakonom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Tebe bas sve ovo pogodilo.Dopunjujes da si frilenser na tvom imenu na forumu itd..ubedjujes kako vise zaradjujs itd..ne znam sto ti je bitno da li neko zaradjuje vise od tebe. Moj online rad je od 2010g..

Pogadja me kad vidim ljudsku glupost, koja tezi ka tome da i druge povuce dole. 

Tek sad si primetio Svahili? 😄 moram malo da se sprdam sa tobom, pa sam stavio... 

I ne, ne ubedjujem te da vise zaradjujem. 3x si pobegao kad si trazio da merimo, nemam ja tebi nista da dokazujem 😉 

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Jos nazivas bahata budala, stvarno bi trebao da spustis loptu i da se mnogo ne nerviras oko stvari na koje ne mozes da utices. Cak se ovde ne radi o tebi jer si ti doo, ok radis na upworku vijas ljude, sve pet...moras razumeti da ima ljudi kjeto ne zanima i koji imaju mnogo bolje uredjen posao sa kvalitetnim klijentima sa kojim grade vezu godinama...

Da, nazivam neke ljude bahatim budalama jer znam i vidim kako su se ponasali i kako se jos uvek ponasaju. Ja drugi opis za to ne mogu da dam. Sa nekima cak i saradjujem i super su sto se tice strucnosti, kolegijalnosti, ok je saradjivati sa njima, sto ne menja cinjenicu da im je stav oko oporezivanja glup i da se ponasaju veoma bahato u vezi toga. I nemam problem to da im kazem (i rekao sam im). 

 

 

 

  

2 hours ago, djura.net said:

cemu ovo? bas ste kao deca koja se hvalisu/raspravljaju pred drustvom i devojcicama 🙂

Svakako, potpuno si upravu. Samo ne znam vise kako da mu odgovorim 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo na neke korisne stvari - ako neko ima pitanja na post koji sam napisao o freelance-ingu, slobodno pitajte!

  

On 5/7/2021 at 11:33 AM, Kooineeperk said:

Eto, raspisao sam se. Pitajte ako nesto nije jasno ili vam trebaju dodatne info... da pomognem koliko znam i mogu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kooineeperk said:

Pogadja me kad vidim ljudsku glupost, koja tezi ka tome da i druge povuce dole. 

Tek sad si primetio Svahili? 😄 moram malo da se sprdam sa tobom, pa sam stavio... 

I ne, ne ubedjujem te da vise zaradjujem. 3x si pobegao kad si trazio da merimo, nemam ja tebi nista da dokazujem 😉 

 

Da, nazivam neke ljude bahatim budalama jer znam i vidim kako su se ponasali i kako se jos uvek ponasaju. Ja drugi opis za to ne mogu da dam. Sa nekima cak i saradjujem i super su sto se tice strucnosti, kolegijalnosti, ok je saradjivati sa njima, sto ne menja cinjenicu da im je stav oko oporezivanja glup i da se ponasaju veoma bahato u vezi toga. I nemam problem to da im kazem (i rekao sam im). 

 

 

 

  

Svakako, potpuno si upravu. Samo ne znam vise kako da mu odgovorim 🙂 

Zasto b odgovarao?

Nece da placa svoje obaveze prema drzavi -  OK!

Digitalna Forenzika UKP (moja klasifikacija radnog mesta :))) )  ga nadje u roku od 5 minuta sa sve adresama: IP, MAC, i preko njih -  fizickom adresom i identitetom lica.

Da li ste toliko naivni da mislite da ste anonimni - to u ovom digitalnom svetu nikad nije postojalo!:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Zasto b odgovarao?

 

Sve vreme mu odgovaram ne zbog njega nego zbog ljudi koji su se zajebali kao on a citaju ovo i pitaju se sta da rade i kako dalje, da ne navede jos nekoga na prekrsaj. 

 

Ruku na srce, 2x sam i njemu ponudio da mu pomognemo, da probamo da nadjemo neko resenje koje ce mu biti najbolje a da nije u prekrsaju, oba puta je iskulirao. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kooineeperk said:

Sve vreme mu odgovaram ne zbog njega nego zbog ljudi koji su se zajebali kao on a citaju ovo i pitaju se sta da rade i kako dalje, da ne navede jos nekoga na prekrsaj. 

 

Ruku na srce, 2x sam i njemu ponudio da mu pomognemo, da probamo da nadjemo neko resenje koje ce mu biti najbolje a da nije u prekrsaju, oba puta je iskulirao. 

Najveci problem je misljenje "e nece mene da uhvate" - takvi prvi padnu.

Digitalni forenzicar sam vec 30 godina: to podrazumeva da mogu da nadjem bilo koga na mrezi, da mu procitam diskove na compu, telefonu, cloudu... i na osnovu toga tuzilastvu dam dokaze ili preporuku za postupak dalje.

Zato su mi smesni ovi "E, nee mene...." - oce bratijo, i te kako, i ne pomaze neznanje propisa i Zakona, nije pomagalo nikad!

Zato,, sto rece Isus, a i drugi proroci raznih religija: Bogu Bozije - a Caru carevo.

I nece biti problema i nervoze.:s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Kooineeperk said:

lep ekonomsko-filozofski pregled materije, moze se o tome nasiroko diskutovati. Sta je najpravednije, najbolje za drustvo, za ekonomiju. A kako nisu ni svi pojedinci isti (u smislu sposobnosti - jbg, neko je talentovan za sport pa za 10godina karijere uzme milionske sume, koje neko drugi koji nije talentovan nece uzeti ni za 10 zivota), tako isto su i drzave razlicite, jednostavno ne mogu imati iste uslove, imaju razne sociolosko-kulturolosko-geografske prilike.

 

Pa nisam ja pisao sta je najpravednije za drustvo, nego sam naveo da cesti argumenti PROTIV fiksnog poreza jesu da nije pravedno da svako placa fiksni porez od npr. $200 mesecno zato sto nije povoljno za Peru sa zaradom od $500 u odnosu na Ziku sa zaradom od $5,000. Po meni je to besmislen argument, jer bi isto tako mogli da kazemo za kupovinu bilo kojeg proizvoda koji ima neku fiksnu cenu za sve kupce nezavisno od njihove zarade. Niko u prodavnici ne pita kupce koliku zaradu imaju, pa im u % odrede cene. Nigde ne kosta hleb 10% necije zarade, nego kosta u konkretnoj ceni (ovde naravno ne uzimam u obzir da se cene proizvoda vremenom menjaju).

 

Sta to onda znaci za kupca drzavnih usluga koji placa 10%? Ako Perinih 10% znaci $50, a Zikinih $500, da li onda Zika dobija 10 policajaca vise u odnosu na Peru jer placa 10x vecu cifru za ISTE usluge? Da li mu birokrate srede neku papirologu 10 dana ranije, da ne mora da ceka? Ako svi koriste iste usluge, onda i cena za sve treba biti ista, a ne progresivna i izrazena u procentima. Znaci nikakva pravda i etika nego cista ekonomska racunica. Stim sto ja naravno ovo gore pisem cisto da ukazem da bi o oporezivanju trebali pricati kao ekonomskom procesu, a ne ideoloskom i emotivnom kada krenu price o solidarnosti, pravdi i tako nekom sarenom cvecu i jednorozima koji prde dugine boje. Kada ga smestimo u ekonomski domen gde mu je mesto, onda automatski mozemo da postavljamo ovakva pitanja: https://vox92.net/forum/index.php?/topic/1725-država-neophodnost-društva-ili-mafijaško-udruženje/#comments

 

Dakle pitanja koja se automatski namecu ako drzavu posmatramo kao prodavca usluga koji za to trazi neki novac, jeste "zasto meni treba jedan prodavac, jedan monopol, ako te usluge mogu kupiti kod drugog prodavca (bez da napustim mesto u kom sada zivim)"?

 

 

Zatim sam naveo razloge zasto je to tako. Dakle monopol koji drzava ima nad takvim uslugama bezbednosti + ideolosko ispiranje mozga sa bajkama o solidarnosti, drustvu, narodu itd. + one price "tako je svuda u svetu" koje su pricali jos od paleolita tipa "sto ce nama tocak kada svuda u svetu ljudi idu peske i na konjima" ili "izmisljanje tocka je utopizam, budi malo realan, to nece raditi, to niko nece hteti, svuda u svetu ljudi idu peske, zasto bi se neko vozio na tockovima, a i to ce da unisti nase drustvo, nastace haos, nastace nejednakost, bogati ce imati tockove, siromasni nece, pritom ljudi ce vise sedeti i voziti se, umesto da hodaju; to i nije dobro za zdravlje i kondiciju, ako naidje neprijatelj ili neki predator, necemo moci da pobegnemo i odbranimo se jer nismo navikli da hodamo, vec da sedimo i vozimo se na tockovima."

 

18 hours ago, Kooineeperk said:

Ti si pomalo utopista, kao i ja 😄 

 

Daleko sam ja od utopizma i idealizma. Toga ima bas u tim pricama o drustvu, narodu, "nasoj" drzavi i zemlji, prirodnim bogatstvima "nase" zemlje, solidarnosti, jednakosti, o drzavi koja obezbedjuje dostojanstven i pristojan zivot, mir i srecu, u idelogijama koje favorizuju centralisticku i nacionalnu vladu koja ce sve to da obezbedi.

 

18 hours ago, Kooineeperk said:

Inace, jos i komentar na ukidanje poreza na dohodak koji si pomenuo - pominjali smo vec (i utvrdili) postoje zemlje koje to imaju, kao sto je UAE, njima je to nista jer imaju neka prirodna bogatstva koja zamene to. To je ta razlika prilika koje imaju razlicite zemlje. 

 

Jedna zemlja nije bogata kada ima silna prirodna bogatstva (eno ima i Rusija pa ogroman broj stanovnistva zivi na ivici gladi) nego kada je u stanju da proizvede raznovrsan broj novih stvari na trzistu. Pritom, trgovina, razmena i ekonomija ne postoje u stanju bogatstva, vec upravo u stanju oskudice. Uzecu za primer Holandiju koja je inace i prva moderna kapitalisticka zemlja. Ona nije imala nikakva prirodna bogatstva, to je mocvarna i poplavna zemlja teska za zivot sa mnogo oskudice i nemastine. Ali Holandjani su imali kulturu koja je negovala transformaciju sopstvenog okruzenja, sto uostalom proistice iz transformacije sopstvenog duha, pa su bili u stanju da izgrade silne brane, vetrenjace, brodove, tehnoloske inovacije koje su automatski pokrenule razvoj drugih delatnosti i samim tim citave privrede. Uspeli da "ni iz cega" stvore jedno trziste, bas zato sto trziste upravo nastaje tamo gde neko nema nesto, pa mu to nesto treba, a gde drugi ima to nesto i u stanju je to proda. Zahvaljujuci tome Holandija je uspela da izgradi citavo jedno carstvo. Znaci nije niko bogat ako ima prirodna bogatstva, vec bogatstvo dolazi iz sopstvenog duha, ako je u stanju da izazove promenu u sopstvenom zivotu, da nauci nesto novo i ovlada odredjenim vestinama i znanjima koje mu omogucavaju promenu sopstvenog zivota i zivota ljudi u okruzenju. Da promeni stanje nemastine u stanje bogatstva.

 

U Srbiji nema takve kulture. U Srbiji se ceka da drzava izvrsi promenu, da drzava stvori nova radna mesta, da drzava odredi koliko ce ko para da zaradi, da drzava obezbedi coveku obrazovanje, zdravlje, mir, srecu, pristojan i dostojanstven zivot. Znaci u Srbiji postoji jedna kultura lenjosti na svim nivoima. Srbija ne pati ni od kakvog nemanja prirodnog bogatstva. Srbija se ne razlikuje od UAE zato sto oni imaju bolje prilike i vise srece. Razlikuje se zato sto nema kulturu negovanja transformacije individualnog zivota.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devil In My Pants said:

Evo i primera zajebancij od strane moderatora, ali kad ja nesto napisem onda idu boldovana slova itd....:)


Nisam moderator, to sto piše admin odnosi se na tehničke stvari, nemam nikakve ingerencije nad kontrolom pisanja, sadržanjem, kažnjavanjem, radom moderacije... To rade moderatori.

Bila je šala, zato i stavih klip gde kaže Izvini ali prilika za to je tako dobra.

Ja ti se izvinjavam ako si se uvredio.

 

Svakako me prijavi me ako misliš da treba da budem sankcionisan 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, NMX said:

Čekaj bre, novo udruženje frilensera, nakon što je Pogačar sjebao ono prvo se zove (skraćeno) IRS tj. kao poreska uprava USA. :Hail:

To je jos i dobro, jer bar ima nekakve veze sa temom, iako je naravno potpuno odseceno od sveta i vremena, kao da žive u pećini. Ali umeju oni i gore. Npr postoji nekakva "kancelarija za lokalni ekonomski razvoj" koja se zove Kler. Buzdovan do buzdovana :lol_2:

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Zasto b odgovarao?

Nece da placa svoje obaveze prema drzavi -  OK!

Digitalna Forenzika UKP (moja klasifikacija radnog mesta :))) )  ga nadje u roku od 5 minuta sa sve adresama: IP, MAC, i preko njih -  fizickom adresom i identitetom lica.

Da li ste toliko naivni da mislite da ste anonimni - to u ovom digitalnom svetu nikad nije postojalo!:default_coffee:

🤡 ne i nije...eto kakva nam je forenzika.Ajde sto neces moci naci ako se coek potrudi i zna, vec sto ne mozes uci u trag novcu ako nije izvrsena transakcija na nasu banku itd...Slatko sam se nasmejao 🙂

1 hour ago, Ridji said:


Nisam moderator, to sto piše admin odnosi se na tehničke stvari, nemam nikakve ingerencije nad kontrolom pisanja, sadržanjem, kažnjavanjem, radom moderacije... To rade moderatori.

Bila je šala, zato i stavih klip gde kaže Izvini ali prilika za to je tako dobra.

Ja ti se izvinjavam ako si se uvredio.

 

Svakako me prijavi me ako misliš da treba da budem sankcionisan 

Nisi ti..

3 hours ago, Kooineeperk said:

Pogadja me kad vidim ljudsku glupost, koja tezi ka tome da i druge povuce dole. 

Tek sad si primetio Svahili? 😄 moram malo da se sprdam sa tobom, pa sam stavio... 

I ne, ne ubedjujem te da vise zaradjujem. 3x si pobegao kad si trazio da merimo, nemam ja tebi nista da dokazujem 😉 

 

Da, nazivam neke ljude bahatim budalama jer znam i vidim kako su se ponasali i kako se jos uvek ponasaju. Ja drugi opis za to ne mogu da dam. Sa nekima cak i saradjujem i super su sto se tice strucnosti, kolegijalnosti, ok je saradjivati sa njima, sto ne menja cinjenicu da im je stav oko oporezivanja glup i da se ponasaju veoma bahato u vezi toga. I nemam problem to da im kazem (i rekao sam im). 

 

 

 

  

Svakako, potpuno si upravu. Samo ne znam vise kako da mu odgovorim 🙂 

Opet ti kazem da si poprilicno  opterecen..sam znas valjda kakvi su to ugovori...to moze svako da nastima i mogu ti ovde stavti ugovor kakav hocu, to nije dokaz. Svi znamo ovde koliko kome ide u dzep i ne treba biti nervozan.

 

Prosetaj malo, poceo si da vredjas i da gubis konce. Pa samo ja ljudima mogu proprati mesecno poprilicno tj znam kome treba online..i sto bi placali bilo kakav porez kad se ne mora...a tek krece udruzivanje :)) kakvi crni Kronos i njegova sajber policija 😄  da li ste vi realni...:D 

 

Samo vi budite posteni prema drzavi...siguran sam da ce nas Kronos sve pohvatati :))

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

🤡 ne i nije...eto kakva nam je forenzika.Ajde sto neces moci naci ako se coek potrudi i zna, vec sto ne mozes uci u trag novcu ako nije izvrsena transakcija na nasu banku itd...Slatko sam se nasmejao 🙂

Nisi ti..

Opet ti kazem da si poprilicno  opterecen..sam znas valjda kakvi su to ugovori...to moze svako da nastima i mogu ti ovde stavti ugovor kakav hocu, to nije dokaz. Svi znamo ovde koliko kome ide u dzep i ne treba biti nervozan.

 

Prosetaj malo, poceo si da vredjas i da gubis konce. Pa samo ja ljudima mogu proprati mesecno poprilicno tj znam kome treba online..i sto bi placali bilo kakav porez kad se ne mora...a tek krece udruzivanje :)) kakvi crni Kronos i njegova sajber policija 😄  da li ste vi realni...:D 

 

Samo vi budite posteni prema drzavi...siguran sam da ce nas Kronos sve pohvatati :))

Disi polako i smiri se.

Otidi u saunu.

 

Nema potrebe za vredjanjem  onih koji se ne slazu sa tvojom agendom.

Nikoga na kraju nece boleti ni  pesak u papuci zbog toga - toliko si bitan u javnom zivotu - Pogacar je poznat - izadji ti likom i delom na TV: Ja sam LosmiSK, frilensera i necu da placam nista.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Kronostime said:

Disi polako i smiri se.

Otidi u saunu.

 

Nema potrebe za vredjanjem  onih koji se ne slazu sa tvojom agendom.

Nikoga na kraju nece boleti ni  pesak u papuci zbog toga - toliko si bitan u javnom zivotu - Pogacar je poznat - izadji ti likom i delom na TV: Ja sam LosmiSK, frilensera i necu da placam nista.

Da, nervozan sam. Znas i sam kako to ide sa mnom Kronose 🙂 Nisam nikog vredjao i nemoj jeftino da me namestas kao na nekom drugom mestu. Pogacica je vrhunski pregovarac i revolucionar...pomerio je standarde :)))

 

Zelim ti da budes poznat kao Pogacica :)) pa i uspesan 😄

 

Sauna od nedelje..😎

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Da li ste toliko naivni da mislite da ste anonimni - to u ovom digitalnom svetu nikad nije postojalo!:default_coffee:

Eh, naravno da može da postoji, samo niko neće da se bakće time da bi išao na forume, a i nešto od toga nije  baš legalno, tipa kačenje na komšijski net namenskim uređajem koji služi samo za takve aktivnosti, postavljanje lažnog IMEI broja itd :classic_wink:

 

Doduse, ako je neko tezak kriminalac, terorista, ili budala kao Snouden i Asanž, i slicno, na kraju ce verovatno biti nađen, a ovo je zaštita za zajebante i kokošare na koje niko nece da trosi resurse da bi ih trazio, zato sto su u sustini nebitni, a njihovi "podvizi" su važni samo njima :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Da, nervozan sam. Znas i sam kako to ide sa mnom Kronose 🙂 Nisam nikog vredjao i nemoj jeftino da me namestas kao na nekom drugom mestu. Pogacica je vrhunski pregovarac i revolucionar...pomerio je standarde :)))

 

Zelim ti da budes poznat kao Pogacica :)) pa i uspesan 😄

 

Sauna od nedelje..😎

Ne  treba mi javnost, LosmiSK, niti mi je ikada trebala -samo seres oko svog issuea i statusa kao frilensere a to nisi ni po kom kriterijumu - blog piskarala nisu frilenseri!:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Eh, naravno da može da postoji, samo niko neće da se bakće time da bi išao na forume, a i nešto od toga nije  baš legalno, tipa kačenje na komšijski net namenskim uređajem koji služi samo za takve aktivnosti, postavljanje lažnog IMEI broja itd :classic_wink:

 

Doduse, ako je neko tezak kriminalac, terorista, ili budala kao Snouden i Asanž, i slicno, na kraju ce verovatno biti nađen, a ovo je zaštita za zajebante i kokošare na koje niko nece da trosi resurse da bi ih trazio, zato sto su u sustini nebitni, a njihovi "podvizi" su važni samo njima :lol_2:

A da prijavimo vojnim vlastima ove mladje, neodlucne......?

:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Da, pisi slobodno o svojim uspesima protiv mrske ti drzave.:classic_biggrin:

Pa i pisem. Slobodno me vijajte tamo u CSI Avala 😊 

 

Ako te sta zanima slobodno pitaj, reci cu ti kad budu isli na more u Grcku da skidaju sa kartica 😁 eto..sve za tebe...i lov na kriminalce 🤡

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa i pisem. Slobodno me vijajte tamo u CSI Avala 😊 

 

Ako te sta zanima slobodno pitaj, reci cu ti kad budu isli na more u Grcku da skidaju sa kartica 😁 eto..sve za tebe...i lov na kriminalce 🤡

Sinko, suvise si mlad za ove vode.:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ko su Internet radnici Srbije (IRS)

Mi smo frilenseri nezadovoljni usvojenim izmenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana okupljeni pod imenom Internet Radnici Srbije (IRS) i ujedinjeni u novom frontu saradnje unutar frilens zajednice kako bismo što efikasnije odgovorili na izazove sa kojima se suočavamo, a koji nisu prestali da postoje pristajanjem URI-ja na predlog Vlade.

IRS čine aktivisti koji su mesecima protestovali, kampovali i borili se za pravedno rešenje i otpis navodnih dugovanja svih internet radnika (ne samo dela), kao i za definisanje prihvatljivog modela oporezivanja u budućnosti.

Među nama ima ljudi koji se bave raznim delatnostima, sa različitom visinom prihoda, kao što ima i onih kojima je navodni dug u potpunosti otpisan postignutim dogovorom, ali solidarno nastavljaju da sudeluju u našoj borbi.

Nezadovoljni dogovorom koji je Vlada Srbije postigla sa rukovodstvom URI-ja, koji predstavlja rešenje samo za jedan deo internet radnika i koji prospektivno ne rešava pravni status ove zajednice ljudi, organizovali smo protest (koji je pretodno bio otkazan što je bio preduslov za postizanje dogovora) pod sloganom "NE PRISTAJEM", ispred Vlade, 24. aprila. Na sastanku nakon protesta doneli smo odluku da nastavimo solidarnu borbu za ciljeve koji su nas i okupili, a to je da nema plaćanja poreza i doprinosa unazad za pet, odnosno šest godina i borba za pravedno i fer rešenje budućeg statusa internet radnika. Od 27. aprila ovu borbu nastavili smo da vodimo kao Internet radnici Srbije (IRS).

Ciljevi naše borbe

Ciljevi naše borbe artikulacija su dogovorenih zajedničkih načela koja ne mogu biti dovedena u pitanje i oko kojih nema odstupanja. Smatramo da upravo zbog kompleksnosti situacije moramo raditi na simultanoj realizaciji naših zahteva, zbog čega je neprihvatanje plaćanja unazad za pet, odnosno šest godina podjednako važno kao i naš drugi cilj, a to je regulisanje budućeg statusa frilens zajednice na održiv i pravedan način, ne dozvoljavajući nikakve podele, ni po jednom osnovu među sobom.

Radnici na inernetu ni na koji način ne mogu biti odgovorni za propuste i greške u radu Poreske uprave i Ministarstva finansija. Pored toga što nas PU nije blagovremeno obaveštavala o svojim obavezama, poreski službenici su svojim (ne)znanjem doveli u zabludu i dezinformisali desetine hiljada ljudi. U prilog tome govori podatak da čak 99,7% frilensera nije izmirivalo svoje poreske obaveze, jer, i da jeste, s obzirom na postojeći zakonski okvir koji internet radnicima ne garantuje poreski status (definiše ih kao fizička lica koja ostvaruju prihode u inostranstvu), postojele bi isključivo obaveze plaćanja doprinosa za zdravstveno i penzijsko osiguranje bez mogućnosti da se ova prava koriste. Poreski sistem nas ne prepoznaje kao radnike, niti adekvatno reguliše naša prava zbog čega nemamo slobodne dane, godišnje odmore, pravo na bolovanje, porodiljsko odsustvo, mogućnost podizanja kredita.

Predstavnici vlade kao najvažniji razlog neophodnosti naplate navodnog duga frilensera pominju očuvanje poreskog sistema i time pokušavaju da PU oslobode odgovornosti za propuste u radu. Pitanje je međutim, ko je odgovoran, ako ne PU i Ministarstvo finansija, za poreze i doprinose koji neće biti naplaćeni za period pre 2015. godine, ko je, ako ne PU i Ministarstvo finansija, odgovoran za urušavanje poreskog sistema zemlje?

Dogovor rukovodstva URI sa Vladom nije legitiman

Ono što delegitimiše sporazum URI-ja i Vlade je deficit transparentnosti, odluka je doneta bez konsultacije sa članovima udruženja, i nedovoljna reprezentativnost članstva, odluka je doneta pred ne više od dvadesetak od ukupno 2200 članova koliko je u tom trenutku brojalo udruženje. Ovakva odluka u suprotnosti je sa onim što je bio zvanični stav udruženja, da nema naplate unazad, a sami pregovori odvijali su se u telefonskim razgovorima što ispred Skupštine, što kasnije u kafani. Ostali deo članstva je o sklopljenom dogovoru sa Vladom saznao iz medija, a ne od svojih predstavnika.

Uz veliki otpor, a na zahtev članova udruženja, i u cilju mogućeg povlačenja dogovora sa Vladom, rukovodstvo URI-ja sprovelo je mejl anketu da bi se utvrdilo da li su članovi zadovoljni postignutim dogovorom ili ne. Rezultati ankete pokazali su da je članstvo (oko 900 glasalih) jasno polarizovano po pitanju ovog dogovora.

Zašto i dalje stojimo pri svome?

Izmene i dopune postojećeg zakona i novi zakon

Prema usvojenim izmenama i dopunama zakona svi radnici na internetu koji su prihodovali više od 64 000 dinara mesečno u proteklih šest godina imaju opciju desetogodišnjeg reprograma navodnog duga na ime poreza i doprinosa koje nisu mogli da ostvaruju, dok će za sve internet radnike koji su prihodovali manje od navedenog iznosa ovakav oblik rada od 1. januara 2022. biti neodrživ. Osim toga što će frilenseri plaćati navodni poreski dug, oni će od 1. januara imati i redovno poresko opterećenje, dok će neoporezivi deo iznositi samo 18.300 dinara, a normiranih troškova neće biti.

Nepravilnosti

Veliki broj frilensera pokušavao je da plati porez, ali su im poreski službenici konzistentno pružali ili pogrešne informacije ili čak tvrdili da ne postoji osnov za plaćanje, uzevši u obzir da šifra delatnosti za frilensere ne postoji.

Kada i kako će novi Zakon o fleksibilnim oblicim rada biti uređen, još uvek nije poznato, kao što neće biti poznato ni u trenutku prihvatanja reprograma. Prema aktuelnim saznanjima od 1. januara 2022. godine prestaće da važe usvojeni amandmani ( normiranih troškova neće biti, neoporeziv deo iznosi 18 300 dinara) zbog čega je objektivno već sad zaključiti da država nema u planu pronalaženje sistemskog rešenja za status internet radnika i da bi ovakva državna praksa za posledicu mogla imati “smrt frilensinga” u budućnosti. Država ovakvim pristupom pokušava da radnike na internetu navede da formalizuju svoju poslovnu praksu u okviru preduzetničke delatnosti ili društva sa ograničenm odgovornošću i da umesto sistemskog rešavanja jedinstvenog statusa frilensera pokuša da ih uključi u neki od postojećih modela poslovanja ili da onemogući ovakvu njihovu delatnost.

Ovakvim dogovorom, podjednako su ugroženi svi članovi frilens zajednice. Radnici sa većim primanjima imaju destogodišnju obavezu reprograma, zbog čega će, uz tekuće poresko opterećenje, frilensing za njih postati neodrživa praksa, kao i, uostalom, za one radnike sa nižim primanjima, koji će bez normiranih troškova i sa povećanjem poreske osnovice (neoporezivi deo 18 300 dinara), počev od 1. januara 2022. biti suočeni sa porastom iznosa za poreze i doprinose zbog čega će verovatno morati da potraže spas u zanimanjima van svoje struke. Izuzeti od ikakvih olakšica u pogledu izmirivanja svojih navodnih dugova ostali su oni internet radnici koji su dobili pravosnažna poreska rešenja i na koje se odredbe ovog dogovora ne odnose.

Planovi

Naši stručni timovi i radne grupe nastaviće pravnu i medijsku borbu i ulične akcije, solidarno i bez podela. Naš cilj je da svoju borbu intenziviramo kao saradnju sa svim onim građanskim pokretima i inicijativama koje gravitiraju ka sličnim vrednostima i ciljevima. Imperativ solidarne borbe sa svim ugroženim grupama podrazumeva kontinuiranu podršku njhovim ciljevima i ujedno predstavlja način da profilišemo svoj status u društvu kao odgovornih i konstruktivnih pojedinaca.

Internet radnici su pojedinci koji su svoje škole, kurseve, doškolavanja platili sami, sami obezbedili opremu za rad, sami pronašli poslodavca i svojim sposobnostima aktivno doprineli razvoju ekonomije zemlje. Zbog toga ostaje nejasno opredeljenje države da umesto zajedničkih napora da sa predstavnicima frilens zajednice doprinese pravednom i održivom rešenju, što podrazumeva preuzimanje odgovornosti za propuste u radu PU i Ministarstva finansija, odlučno implementira jednostrana rešenja koja su dugoročno neodrživa za ovakav oblik rada i koja radnike na interentu prepoznaju kao solidarne, ali obespravljene građane.

IRS će nastojati da sadašnji trenutak iskoristi kako bi uzeo aktivno učešće u sistemskom regulisanju pravnog statusa radnika na interentu. Ovo je verovatno jedini trenutak za dijahronijska rešenja, i unapred, i unazad, zbog čega je veoma važno da svaki pojedinac razume i prepozna svoju odgovornost i mogući doprinos rešavanju ovog konkretnog pitanja od kojeg zavisi budućnost destine hiljada ljudi.

Čekamo vas! Borba se nastavlja!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Veshtodel said:

Daleko sam ja od utopizma i idealizma.

Ukraktko cu, da ne sirimo ovde temu jer je ova diskusija vise za onu temu koju si linkovao. 

Meni ta tvoja ideja jeste neki idealizam, neka utopija - prosto zato sto se to nikada nece desiti osim ako iz nekog kataklizmickog razloga nastane neki haos na Zemlji pa prakticno nestanu drzave i covecanstvo dobije priliku da krene iz pocetka. 

 

I komentar za bogatstva zemlje - da, slazem se da imati ih ne znaci jednoznacno da ta zemlja zivi u blagostanju; ali svakako je znacajan faktor koji moze pomoci ako ima nekog razuma. 

 

 

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Opet ti kazem da si poprilicno  opterecen..sam znas valjda kakvi su to ugovori...to moze svako da nastima i mogu ti ovde stavti ugovor kakav hocu, to nije dokaz. Svi znamo ovde koliko kome ide u dzep i ne treba biti nervozan.

Ne znam ko je opterecen zaista 😄 rekao sam ti, ponasas se kao napaljena tinejdzerka koja jos nije imala seks - hoces-neces, neodlucan si, a 3x iniciras i onda bezis. Nisam ja uopste ni jednom prvi to pokrenuo... I ugovore si prvi pominjao da ces kaciti, nisam ih ja pominjao. Sto se mene tice, ova tema je zavrsena, a ti vidi pokreci je opet.  

 

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Prosetaj malo, poceo si da vredjas i da gubis konce.

Ako sam te uvredio, prijavi me. Ne znam samo na sta tacno mislis, posto ti nikakvu uvredu nisam uputio, ne znam sta si protumacio kao uvredu. I ono "hvatanje za qrac" sam ti precutao jer smatram da je to kaznjivo. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Ukraktko cu, da ne sirimo ovde temu jer je ova diskusija vise za onu temu koju si linkovao. 

Meni ta tvoja ideja jeste neki idealizam, neka utopija - prosto zato sto se to nikada nece desiti osim ako iz nekog kataklizmickog razloga nastane neki haos na Zemlji pa prakticno nestanu drzave i covecanstvo dobije priliku da krene iz pocetka. 

 

I komentar za bogatstva zemlje - da, slazem se da imati ih ne znaci jednoznacno da ta zemlja zivi u blagostanju; ali svakako je znacajan faktor koji moze pomoci ako ima nekog razuma. 

 

 

Ne znam ko je opterecen zaista 😄 rekao sam ti, ponasas se kao napaljena tinejdzerka koja jos nije imala seks - hoces-neces, neodlucan si, a 3x iniciras i onda bezis. Nisam ja uopste ni jednom prvi to pokrenuo... I ugovore si prvi pominjao da ces kaciti, nisam ih ja pominjao. Sto se mene tice, ova tema je zavrsena, a ti vidi pokreci je opet.  

 

Ako sam te uvredio, prijavi me. Ne znam samo na sta tacno mislis, posto ti nikakvu uvredu nisam uputio, ne znam sta si protumacio kao uvredu. I ono "hvatanje za qrac" sam ti precutao jer smatram da je to kaznjivo. 

 

 

Necu..zbog Kronosa 😂😂😂 a ti si sumnjiv. Nisam video tvoj ugovor, ali vidim da ti uticem na zivot. 

 

Dzaba pises, kad unutra znas kako je. Nisam protumacio kao uvredu, vec kao tvoju slabost ❤

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Devil In My Pants said:

Necu..zbog Kronosa 😂😂😂 a ti si sumnjiv. Nisam video tvoj ugovor, ali vidim da ti uticem na zivot. 

 

Dzaba pises, kad unutra znas kako je. Nisam protumacio kao uvredu, vec kao tvoju slabost ❤

 

Druze, ako do sada nisi shvatio da te samo navodim na pricu, kako bi se malo nasmejali ovde s tobom 🤡 a da ne moram da te placam kao sto ti placaju ti tvoji klijenti "za razgovor", onda nista nisi shvatio 😄 

 

Hvala za free zabavu! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Druze, ako do sada nisi shvatio da te samo navodim na pricu, kako bi se malo nasmejali ovde s tobom 🤡 a da ne moram da te placam kao sto ti placaju ti tvoji klijenti "za razgovor", onda nista nisi shvatio 😄 

 

Hvala za free zabavu! 

Koristis i moje 🤡 da, da, stavljas svoje ugovore i prepravljas ime..itd..

 

Drzi se brate..nek te posavetuje Kronos..😎

 

Ljudi se krste sta pises 😊 bukvalno si pocepan ❤

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...