Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

2 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Koliko sam ja upoznat, a ogranicavam se jer nisam pravnik vec samo pratim pisanja medija, udruzenja i strucnjaka na tu temu, zakon postoji poodavno (duze od 5 godina, mozda i celih 10) samo sto ga niko nije primenjivao u smislu da juri one koji nisu prijavljivali porez. 

Zakon postoji, ali oblast rada i zaradjivanja preko interneta nije bila obuhvacena istim.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kronostime said:

Kako da odredi kad nesto nije  bilo definisano ni Zakonom, ni podzakonsim aktima kao prihod?

 

Ocigledno da moze nekako jer ima onih koji su to placali a i pozivaju ljude da plate. Sta znam. Rekoh niti sam strucnjak, niti sam to radio ili moram sada da uradim, pratim pricu jer mi je zanimljiva i relativno bliska u smislu da mi moze nekada zatrebati. 

 

Neka izadje neki strucnjak i kaze ovo sto ti govoris pa cu onda reci "ok, to je drugi ugao" i mozda promeniti svoje misljenje. Ali takvog za sada nisam video, na zalost.

Link to comment
Share on other sites

imam pitanje ...  Ako se otvori PAY PALL ili slicno...  Ako se na njemu skupi novac od prodaje na oglasima ( recimo nemacki ili slicni) ,  i ako se taj novac ne prebaci na domaci bankovni racun, nego se za taj novac pazari recimo na Aliexpressu , da li je to vidljivo za poreske organe ?

Link to comment
Share on other sites

1. Aliexpress u principu ne prihvata PayPal. 🙂 kazu da postoje odredjene prodavnice na Aliexpress-u koje prihvataju ali ja ih jos nisam nasao. 

 

2. Ne znam sta mislis pod ovim da skupljas novac od prodaje na oglasima. Ali eto recimo da ti na bilo koji nacin pare lezu na PayPal, i ne prebacujes ih na domaci racun, nije direktno vidljiv nasim institucijama sto ne znaci da nase institucije nece pitati PayPal za tebe (pod uslovom da postoji neka istrazna radnja). 

 

3. Isto moze da vazi i za Payoneer i druge platne servise.  

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Kooineeperk said:

1. Aliexpress u principu ne prihvata PayPal. 🙂 kazu da postoje odredjene prodavnice na Aliexpress-u koje prihvataju ali ja ih jos nisam nasao. 

 

2. Ne znam sta mislis pod ovim da skupljas novac od prodaje na oglasima. Ali eto recimo da ti na bilo koji nacin pare lezu na PayPal, i ne prebacujes ih na domaci racun, nije direktno vidljiv nasim institucijama sto ne znaci da nase institucije nece pitati PayPal za tebe (pod uslovom da postoji neka istrazna radnja). 

 

3. Isto moze da vazi i za Payoneer i druge platne servise.  

 

mislio sam da ako nesto prodam na nekom od stranih sajtova za oglase itd...

Link to comment
Share on other sites

Ako se secate onog glupavog zakona o finansiranju medjunarodnog terorizma, to im je osnov da traze izvod od e-walleta poput Paypala i Payoneera. Takodje, u pripremi je centralizovan sistem na tlu Evrope gde ce centralne banke automatski razmenjivati podatke, pa vise nece moci da se ide u Bosnu da se vade pare na bankomatu, ali sve to je kod nas na dugackom stapu.

 

Sto se tice generalno elektronskog novca, dok ne legnu pare na nas racun kao da ga nema. Sa razvojem kriptovaluta cenim da ce tako biti jos dugo vremena, finansijske institucije nece moci da udju u trag tim transakcijama do kraja. Ali ce uvek biti problem da uzmes kes i konvertujes u domacu valutu, onda postajes vidljiv.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ras kass said:

Dobro kako drzava zna kome da salje ta poreska resenja za 5 godina unazad?? 

Narodna Banka Srbije - drzavna institucija - zna odakle si svaki dinar/eur/usd primio na svoj racun u bilo kojoj banci u Srbiji. 

 

I onda su samo dosli kao konobar pijanim gostima i rekli "da vidimo sta smo ovde imali" pa pogleda u tefter, izvadi olovcicu, presabere i kaze unezverenim gostima koliki im je ceh. 

 

 

7 hours ago, McLeod said:

Ako se secate onog glupavog zakona o finansiranju medjunarodnog terorizma, to im je osnov da traze izvod od e-walleta poput Paypala i Payoneera. Takodje, u pripremi je centralizovan sistem na tlu Evrope gde ce centralne banke automatski razmenjivati podatke, pa vise nece moci da se ide u Bosnu da se vade pare na bankomatu, ali sve to je kod nas na dugackom stapu.

 

Sto se tice generalno elektronskog novca, dok ne legnu pare na nas racun kao da ga nema. Sa razvojem kriptovaluta cenim da ce tako biti jos dugo vremena, finansijske institucije nece moci da udju u trag tim transakcijama do kraja. Ali ce uvek biti problem da uzmes kes i konvertujes u domacu valutu, onda postajes vidljiv.

 

Nije samo taj zakon ali najlakse se vezuju za to jer je valjda opste priznat, medjunarodno. Mislim, lakse im je to nego da kazu da sumnjaju u nekoga da krsi taj i taj zakon Srbije. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 10:56 PM, Kooineeperk said:

2. Ne znam sta mislis pod ovim da skupljas novac od prodaje na oglasima. Ali eto recimo da ti na bilo koji nacin pare lezu na PayPal, i ne prebacujes ih na domaci racun, nije direktno vidljiv nasim institucijama sto ne znaci da nase institucije nece pitati PayPal za tebe (pod uslovom da postoji neka istrazna radnja). 

 

3. Isto moze da vazi i za Payoneer i druge platne servise.  

Samo je pitanje da li su e-walleti dužni da im daju te podatke za sve državljane RS ili samo za one, koji su te račune otvorili iz Srbije. Šta ako je neko otvorio račun iz neke druge zemlje? Ne bi trebalo da im pay platforme daju te podatke jer se to ne tiče Republike Srbije. Svako, ko ima bilo kakav račun na svoje ime u nekoj drugoj državi može da otvori račun iz te države (dovoljno da imaš, recimo, vikendicu u Crnoj Gori i račune sa adresom u Crnoj Gori na svoje ime i možeš račun odatle da otvoriš.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Akiro said:

Samo je pitanje da li su e-walleti dužni da im daju te podatke za sve državljane RS ili samo za one, koji su te račune otvorili iz Srbije. Šta ako je neko otvorio račun iz neke druge zemlje? Ne bi trebalo da im pay platforme daju te podatke jer se to ne tiče Republike Srbije. Svako, ko ima bilo kakav račun na svoje ime u nekoj drugoj državi može da otvori račun iz te države (dovoljno da imaš, recimo, vikendicu u Crnoj Gori i račune sa adresom u Crnoj Gori na svoje ime i možeš račun odatle da otvoriš.

A ako imas drzavljanstvo Srbije? 

Link to comment
Share on other sites

Ok, pročitao sam valjda sve ovde, ne znam koliko sam zapamtio sve što je bitno. Ali, interesuje me ovo retroaktivno oporezivanje: Znam više ljudi, koji su tokom pandemije izgubili taj posao što su imali, neki su primali 200-350e mesečno, a neki i preko 1000. To je sada prošlost, te pare su odavno potrošene, a na te plate plaćan je porez u zemlji poslodavca. Na koji fazon sad oni nešto duguju poreskoj upravi? Taj "dug" je samo zato što Srbija nema zakonski regulisano izbegavanje dvostrukog oporezivanja sa tom i tom zemljom? Mislim, smešno je to ili tužno, kako već ko iz kog ugla to posmatra. Rezident? Valjda bi trebalo da se plaća porez na imovinu i dažbine oko iste, zato što je neko rezident i ima šta već ima na svoje ime. Koja je to glupa logika, da se oporezuje posao koji veze sa ovom zemljom nema na bilo koji način, osim što je taj neko državljanin Srbije. Jasno mi je zašto je odjednom ovo postalo problem, ali sa zakonom koji se nije primenjivao, nula prakse u celoj priči, dugotrajnim i prećutnim tolerisanjem sive ekonomije u svemu, teško će to u dogledno vreme doći na svoje. U slučaju da vlast ponudi neku varijantu koja ima veze sa realnošću, onda možda. Inače niđe veze cela priča. 

Link to comment
Share on other sites

@Marko pomesao si sve moguce loncice. Pojam poreskog rezidenta nema veze sa imovinom. 

http://poreznadohodak.rs/blog/2017/01/23/ko-su-rezidenti-republike-srbije/

Ako ispunjavas bilo koji od ova dva uslova, porez na sav dohodak koji ostvaris se placa u Srbiji. Ovo je standardna praksa svih zemalja koje imaju porez na dohodak (uz par izuzetaka tipa US). Dalje, dvostruko oporezivanje nema veze sa ovom pricom. Imalo bi veze kada bi poslodavac u zemlji za koju radis posao platio isti porez kao i ti ovde. On to ne radi jer je mesto obavljanja ekonomske aktivnosti Srbija a ne Nemacka (recimo). A kada bi ti bila Nemacka, a ti posao radio iz Srbije, onda bi trebao da imas tamo radnu dozvolu, placao bi poreze tamo, itd...

Inace, kada je Grcku stisla muka, jurili su ljude po pasosima. I to znam jer sam u to vreme radio u KSA sa dosta Grka koji su odjednom poceli da traze platu na ruke a ne na racun. Isto je bilo sa kolegom Argentincem oko 2010-11(mislim). 

Cela prica oko "neregulisanosti" je suplja... slicno su se ponasali i taksisti kada su imali decenije neplacenih poreza i doprinosa. Pa je razlog bio poreska nije donela resenja o tome koliki porez treba da se plati, = porez da se plati ne treba. To jeste dokaz nesposobnosti drzave, ali i ekonomske nepismenosti: ako ostvaris prihod, moras da platis porez. A ti uzmi ili taj porez sacuvaj, pa kad dodje ovakav trenutak plati, ili zakukavaj o nepravdi. Bila ona basna o cvrcku i mravu.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

I svi gastosi imaju državljanstvo Srbije. Mislim da je tu bitnije na koju adrsu je kartica dobijena, odnosno račun otvoren.

Odnosno u koju banku ti legnu pare... ako ti legnu u Nemackoj treba tamo da platis porez po njihovim zakonima.  


A onda imas i to dvostruko oporezivanje, koje kaze da neko ne bi trebalo da plati 2x porez (tamo gde je zaradio i primio pare i gde su mu pare legle). Ali to ne podrzavaju sve zemlje i to su sporazumi koji moraju biti potpisani direktno izmedju drzava. Cak ni unutar EU to nije reseno automatski za sve clanice!

 

 

Ovde imas lepo objasnjeno sve oko poreza, doprinosa... taj lik je ucestvovao kao savetnik drzave prilikom donosenja onog Testa samostalnosti za preduzetnike. Sad je u Ne Davimo BGD. Ekstremno kompetentan lik, lepo objasnjava, samo je malo upitnog stava. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, sreta-steta said:

 

 

Govorio sam onako iz mog ugla, spram neke naše realnosti ovde. Sasvim mi je jasno kako to ide u zemljama koje nisu banane zemlje, ili bar ne baš toliko. Takođe sam preneo utiske svojih prijatelja i poznanika u toj situaciji. Evo jednog slučaja: Lik je podstanar, radio posao preko interneta nekoliko godina, od toga živeo, došla pandemija i ćao zdravo. Nisam siguran da mu je do leta ostalo 30e od tih para, a ne da plaća neki porez od novca koji je zaradio. Hipotetički, da ga nađu i zatraže naplatu, najvrednije što ima je bicikl i taj laptop na kome je radio. Mislim, hoću reći presmešno bi ta naplata izgledala u armiji slučajeva. 

Link to comment
Share on other sites

Pa ti prodavaj kurseve na sajtovima iz zemalja sa kojima postoji sporazum o zabrani dvostrukog oporezivanja. Meni je neverovatno da ljudi krenu u neki privatni biznis bez da se informišu o svim aspektima takvog privređivanja. Nije ništa čudno u biznisu da kompanije traže od kompanije partnera da osnuje neki SPE u nekoj konkretnoj državi kako bi se izbeglo dvostruko oporezivanje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Marko said:

 

Govorio sam onako iz mog ugla, spram neke naše realnosti ovde. Sasvim mi je jasno kako to ide u zemljama koje nisu banane zemlje, ili bar ne baš toliko. Takođe sam preneo utiske svojih prijatelja i poznanika u toj situaciji. Evo jednog slučaja: Lik je podstanar, radio posao preko interneta nekoliko godina, od toga živeo, došla pandemija i ćao zdravo. Nisam siguran da mu je do leta ostalo 30e od tih para, a ne da plaća neki porez od novca koji je zaradio. Hipotetički, da ga nađu i zatraže naplatu, najvrednije što ima je bicikl i taj laptop na kome je radio. Mislim, hoću reći presmešno bi ta naplata izgledala u armiji slučajeva. 

Pa čekaj, on je znao da time što ne plaća porez, krši zakon, zar ne? I tebi bi EPS došao sa naplatom svih prethodnih računa sa naplatom u jednom mesecu, tj. poslao bi ti upozorenje da ukoliko u tom i tom periodu ne izmiriš dugovanja, da će doći izvršitelji, njih ne interesuje da li ti imaš ili nemaš da platiš.

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...