Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

2 hours ago, Klotzen said:

problem su ovi što "pekaru leba ne plaćaju" a prvi su u koloni kada treba da se žali da neka državna institucija ne radi kako treba. Ti svoje poreze i doprinose plaćaš tako da ne vidim da si ti nelojalna konkurencija ovima drugima.

 

Da, jasno je, ali i ti sto nisu placali nisam cuo da kazu "necemo da platimo i hocemo da nastavimo da ne placamo". Neki kazu "hajde sta je bilo to je puj-pike ne vazi, na dalje da regulisemo" ili mozda kazu "hajde da se dogovorimo da platimo nesto, ali nemojte da nas ubijete u pojam sa silnim kamatama". 

 

Iskreno, i sam sam u neznanju povukao pare na licni racun u 2-3 navrata, smesne sume, dok sam jos bio zaposlen a radio i sa strane, iako sam bio pausalac - bio sam u fazonu "ne mora firmin knjigovodja da zna da zaradjujem jos". A banka nije pitala za osnov priliva kao sto inace pita pravna lica. 

 

Jeste, neznanje ne opravdava, ali isto tako i ta drzava i ta NBS zajedno sa bankama, nisu nista uradili da upute ljude a da ne pominjem da i oni koji su znali ponesto o tome i imali nameru da se samooporezuju cesto nailazili na "ma sta se cimas s tim, ne znam ni ja kako to ide, ma nece niko da te cima". Par godina posle, isti taj sto nije znao da objasnim onom ko je pitao i imao nameru da plati, sada uteruje dug tim ljudima. Znam, tesko je dokazati da je neko bio u Poreskoj i imao nameru. Samo hocu da kazem da svakako postoji i odgovornost drzave/PU/NBS za nastalu situaciju. 

 

 

Ono sto po mom misljenju treba da bude resenje, ako ima imalo volje i pre svega mozga (a izgleda da nema sa strane drzave), jeste da krenu od najvecih, izracunaju poreze i doprinose, NE racunaju kamatu, i daju mogucnost da se vece sume plate kroz neko odlozeno placanje. Pa dokle stignu, ako treba i do najsitnijih (mada se postavlja pitanje da li PU toliko moze slucajeva da odradi, i ti inspektori primaju platu i kostaju, pa nema smisla trositi isto vremena na nekoga ko je povukao 1000eur godisnje i nekog ko je povlacio 1000eur mesecno.

 

A to odlozeno placanje moze na primer da ne moze rata duga za poreze i doprinose da ti bude veca od onoga sto inace placas (bilo da si pausalac, stalno zaposleni ili nastavljas da radis bez pravnog lica). Na primer placas 200eur pausalnog poreza, platices jos 200eur na ime duga; kao stalno zaposleni placas 300eur, na to ide obustava zarade u toj istoj visini, tako da ljudi mogu da nastave barem nekako da zive i rade, a ne da odu u neku totalnu ilegalu.  

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sada grčkom pekaru leba plaćam, u tom smislu sam postao legalan, ali srpskom nikada neću jer prvo treba da radi kako treba pa onda može eventualno da se nada nekim parama a ne obratno. Dok god me srpski pekar truje jer dobija sponzorstva od lignit mafije i dok god zakone prema potrebama smrdljive lopovske stoke od srpskih privatnika kroji (test samostalnosti po potrebi Nordeusa) dotle srpski pekar može da me poljubi tamo gde sunce ne sija. I u Grčkoj privatno osnovno zdravstveno (nivo onoga što svi grčki građani imaju, znači beda u državnom zdravstvu uporediva sa našom) plaćam 175 Eura godišnje a ne par desetina posto od svakog prihoda. Za razliku idem kod privatnika. Ništa ne štekujem u džep (banku), na kraju to izađe na isto (hebiga, ako si mlađi bude i bolje), ali dobijam bolju i kvalitetniju uslugu. Solidarnost neka mi niko ne pomije, hebe mi se za to, nije niko ni samnom solidaran, a ja da plaćam da  neko, za koga mi se svečano hebe, ima plaćena bolovanja  i godišnje odmore i njegova žena plaćeno trudnićko i porodiljsko, dok moja žena i ja to ne bi mogli da koristimo ni da plaćam državi, ne pada mi napamet.

 

I u Grčkoj ću plaćati dok je Mitsotakis na vlasti, ako dođe leftičarska bagra iz Sirize na vlast, nema ništa od toga. Oni su freelancere drali, između ostalog sa nekim solidarnim doprinosima, dok Mitsotakis znatno poboljšava uslove za freelancere jer hoće strance da privuče u zemlju. Njemu se naravno hebe za rejting, radi čovek šta je dobro za zemlju.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  

12 hours ago, Akiro said:

I u Grčkoj ću plaćati dok je Mitsotakis na vlasti, ako dođe leftičarska bagra iz Sirize na vlast, nema ništa od toga. Oni su freelancere drali, između ostalog sa nekim solidarnim doprinosima, dok Mitsotakis znatno poboljšava uslove za freelancere jer hoće strance da privuče u zemlju. Njemu se naravno hebe za rejting, radi čovek šta je dobro za zemlju.

 

Ma džabe pričaš, manje više nemaš kome. Odgledah malo onog bucka, nisam sve, kao prvo, kako ga nije sramota da bude onako zadrigao. Kakva tu svest može da postoji o bilo čemu kod nekoga ko sebi dozvoli da se onako ugoji. Samokontrola i disciplina nula. Kao drugo, sve je jasno meni šta on priča, ali drugo i ne može da priča osim da navodi vodu na svoju vodenicu. Što se mene tiče kad takvi doktori i filozofi prestanu da kenjaju o zločinačkoj Americi (ovaj samo što nije pustio u gaće kad je pričao kako su as ti gospe u Vrancuskoj došli komandosi naoružani do zuba držeći kamu u istima pa hapsili po Guglu) i veličanstvenoj Kini koja je napravila svoj IT svet, dočim je ostale preuzela mrska Amerika (umesto da i oni sami sebe začaure, i onda na kraju da se svi zadovoljavaju sisanjem sopstvenog penisa, jer im niko drugi ne treba, je li) pa počnu da se bave prevrednovanjem svih srbovrednosti, ako su nekakvi uređivači društva, a znaju i oni oni da su te srbovrednosti obicni  idiotizmi, sve do poslednje, onda mogu da ih uzimam za ozbiljno. Ovako, ma odbij. Možeš ti sto puta da budeš doktor, odbij more. 

 

Ma ti si b'e baki kockastoglavac. Pričaš nešto samo u okvirima tvoje kockaste glave i tvoje palanke, i drugo te ne zanima, osim da se ta tvoja palanačka žabokrečina ne zatalasa mnogo. Onda ni ti mene ne zanimaš. Evo na primer, jako me zabole debelo meso što srbskoj privredi fale ljudi. Srce mi se cepa od tuge i bola zbog srbske "privrede".  Ma koja je to "privreda"?  Da li ona koje ne ume dva puta da napravi neki proizvod da nova tura bude ista kao prethodna, ili postoji i neka druga srbska privreda za koju ja ne znam? Koja god da je, na to su tu svi komplet trebali da misle pre nego sto su izabrali da postanu... ne znam ni šta su postali, ne znaju ni oni više. Evo, zasto u toj srbiji ne postoji Uber? I tu nekakvu lokalnu kopiju pokušavaju da uguše, ako je već nisu ugušili. Jedan ovakav doktor i filozof, ako nije bas taj isti, se skoro negde drao o velikoj strahoti sto tu postoje ne znam Netflix, Pera, Mika, a nemaju majku im imperijalistićku tu predstavnika. Nemaju odgovorno lice, niti prostorije firme, sa klozetom čučavcem. Kakva strahota. Sav sam uzdrhtao tada. Dobio sam proliv čak. Mesec dana nisam mogao da spavam kad sam za taj užas čuo.

 

Dobro, i šta je plan srbskoj privredi i srbskoj državi ako im fale ljudi tj radnici i te stvari? Da ove koje boli polni ud za srbsku privredu a za državu još manje pa su sebi našli nekakvu zaradu preko interneta silom od tog antisrbskog nauma odvrate nekakvim sumanutim porezima i ostalim haračima, pa da ih primoraju da se zaposle u srbskoj privredi? I šta treba da rade u srbskoj privredi na primer ovi koji predaju engleski preko interneta ili ne znam sta rade sve? Da drndaju vunu kod srbskog privrednika? Nije bitno za koliko para, to je druga tema. Evo sad će. Čak i da neke od njih nateraju tim zverstvom da odustanu od toga što sad rade i zaposle se u "srbskoj privredi" , onda za to ima termin, i to je "rob". Možda ne u značenju od pre 2000 godina, ali svakako u istom značenju kao ono pokojni Princ kad je zbog onih ugovora olovkom pisao na lice "rob" pa tako išao među ljude. Nego od takvih kao zadrigli i masni srbski doktori i filozofi se i ne moze drugo ocekivati osim da zastupaju nekakvo nasilnistvo uz elementarno nepoštovanje drugoga, a posebno uz nepostovanje prava na licni izbor. Geni su to.

 

Ne kazem da ne treba da se placa porez na tu zaradu preko interneta, ali rekli smo, kao prvo, ovakvi doktori i filozofi ako treba da ne spavaju i ne jedu (ovome se ne bi ni primetilo nekoliko meseci) dok ne promene sve te atavisticke i komunisticke zakone, hitno. Dok se ne promene, plaćaće se po starom, ali hitno da se promene. U narednih 6 meseci to da bude prioritet, ne izdrkavanja o kosovima, i ne palanačka celodnevna dranja o tome šta je ko o čemu rekao, nego početak totalnog prevrednovanja svih srbovrednosti, od kojih je jedna to sa tim komunističkim "obaveznim osiguranjima". Pa prvo, da na ukupnu zaradu od bilo čega postoji neki neoporezivi iznos koji je realan, a neka glupost od 100 evra godišnje. Onda da se ukinu te gluposti sa tim doprinosima za zdravstveno i penziono "osiguranje", itd, sve to svi ovi doktori znaju šta treba, i svako koga dovuku tu kao onog kako se zvaše, neki Lazar ili nešto, sa Harvarda, ili tako nešto, verovatno i Milan Panić svojevremeno, i ovi ostali koje su dovlačili, svi su to prvo rekli, da se sve te gluposti ukinu, jer niko nema problem sa porezom, nego ima problem sa ostalim haračima. To sve da se ukine i da bude dobrovoljno. Tako se razvija privreda, a ne kad se ljudi siluju i namerno im se uništava posao.

 

I takvi kao ovaj doktor i filozof i ta kompanija hoće da neko koga su silovali, ili imaju nameru da ga siluju, i namerno mu uništili mu posao da bi ga naterali da njima bude rob, oni hoće da taj to tu shvata kao svoju zemlju, i mesto sa kojim bi se identifikovao, i za koje bi hteo da se tu očuva taj njihov "sistem" svih ovih  doktora, i te stvari, a ne nešto za šta priželjkuje da bude satrto? OK, svaka budala ima svoje veselje, kažu, nego čekaj prvo ovo da vidimo. Da li je ovaj doktor i njemu slični ikada bio protiv slobizma? (Koji je sad življi nego za slobina vakta, očigledan dokaz je i doktor filozof, ovo je za Akira, mada ćemo na drugoj temi o tome.) Ma baki, vi ste bre... niste baš,  a svakako ste atavizam, pa mu izađe na isto.

 

Koji vi, pa ovi doktori i filozofi, i njima slični. Čuj, smislio doktor mudrost, kaže ovi koji hoće da se uklone od toga tu, neće moći da pobegnu od tih "problema"  koje misle da tu imaju, zato što ih ti isti problemi čekaju i tamo. U jeeee. Kakva mudrost. Šta, i tamo porez i "doprinose za osiguranje" troše da prde u istu tikvu sa neprijateljima civilizacije, da huškaju protiv civilizacije, i da im prepone oblije milje kad pomenu razne komuniste i ostale totalitariste? Da, da, kako da ne. Eno trese se Beč ili London ili šta znam, Cirih, zbog dileme da li da uvezu ruske vakcine ili normalne. More marš. Ti tebi neko plaća duže nego što mora, da ti ždereš i onanišeš o nacionalizmu i samoizolacionizmu do veka. Mš! Mš! Mmmmmmmš! Ha ha ha ha ha ha....

 

Evo ko ne zna, može lično na primeru ovih doktora i filozofa da vidi zbog čega se to tu nije integrisalo u civilizaciju kad je propao smrdljivi komunizam, i kad su svi ostali krenuli da se integrišu, a i koji još nisu, to je zato što ih to tu ometa i vuče nazad. Evo, ovakvi doktori i filozofi su integraciju te teritorije u civilizaciju sprečili svojim umljem, i svojim nadčovečanskim naporima u samopregornoj borbi da se tu ništa ne promeni. Posebno u borbi da oni ne smršaju ni malo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kooineeperk said:

Drugim recima @Akiro ti placas tamo jer ti je POVOLJNIJE... jebe se tebi da li su ovi ili oni politicka mafija ili ne, realno 😉

I to je ok. 

9%. 🙂 Pošto sam tek počeo i pošto sam taze dobio boravak valjda ću moći i na taj novi zakon, kad počne da važi, da se nakačim pa da dobijem i 7 godina 50% popusta na porez. Međutim, ako zanemarimo mržnju, koju gajim iz raznih razloga prema domaji, plaćao bi ja sam porez i Srbiji možda, ali doprinose - NIKAD. Što ne mogu da koristim - to ne plaćam. Pošto imam jednog jedinog klijenta (a svejedno se ne radi o prikrivenom zaposlenju, već stvarno o freelancingu, radim kao samostalni spoljni prevodilac za američku prevodilačku agenciju, nego mi daju dovoljno posla da ne moram i za druge da radim) ne kvalifikujem se za paušal. A  bez paušala bi plaćao i ono što ne mogu da koristim. Nisam valjda magarac da kojekakvićima plaćam bolovanje, penziju, trudničko, porodiljsko, lagan i siguran život dok radim i do 16/7 za svoje pare bez ikakvih sigurnosti i garancija. Pri tome su pare koje zarađujem smešne u odnosu na IT-evce i bloggere.

 

Međutim, nije mi baš svejedno ko je u Smrdiji na vlasti i kako se stvari tu postavljaju, stvarno je pitanje principa. Mogao bi Grčkoj i da ne plaćam i da sve pare vučem samo preko Payoneera. Boli Grke uvce da jure kod Payoneera, kome su izdali kartice za Grčku (što će naši možda i raditi, ali moje podatke neće dobiti jer se ne vodim pod Srbijom). Plaćam ne toliko iz poštovanja i poštenja prema Grčkoj (mada ima dosta i toga), koliko iz inata prema Srbiji.

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

9%. 🙂 Pošto sam tek počeo i pošto sam taze dobio boravak valjda ću moći i na taj novi zakon, kad počne da važi, da se nakačim pa da dobijem i 7 godina 50% popusta na porez. Međutim, ako zanemarimo mržnju, koju gajim iz raznih razloga prema domaji, plaćao bi ja sam porez i Srbiji možda, ali doprinose - NIKAD. Što ne mogu da koristim - to ne plaćam. Pošto imam jednog jedinog klijenta (a svejedno se ne radi o prikrivenom zaposlenju, već stvarno o freelancingu, radim kao samostalni spoljni prevodilac za američku prevodilačku agenciju, nego mi daju dovoljno posla da ne moram i za druge da radim) ne kvalifikujem se za paušal. A  bez paušala bi plaćao i ono što ne mogu da koristim. Nisam valjda magarac da kojekakvićima plaćam bolovanje, penziju, trudničko, porodiljsko, lagan i siguran život dok radim i do 16/7 za svoje pare bez ikakvih sigurnosti i garancija. Pri tome su pare koje zarađujem smešne u odnosu na IT-evce i bloggere.

 

Međutim, nije mi baš svejedno ko je u Smrdiji na vlasti i kako se stvari tu postavljaju, stvarno je pitanje principa. Mogao bi Grčkoj i da ne plaćam i da sve pare vučem samo preko Payoneera. Boli Grke uvce da jure kod Payoneera, kome su izdali kartice za Grčku (što će naši možda i raditi, ali moje podatke neće dobiti jer se ne vodim pod Srbijom). Plaćam ne toliko iz poštovanja i poštenja prema Grčkoj (mada ima dosta i toga), koliko iz inata prema Srbiji.

Ne, plaćaš porez Grčkoj zato što bi ti oni odmah došli na vrata ukoliko ga ne platiš. Niko ti nije kriv, što ti sa svojim poslodavcem nisi dogovorio svoje radno vreme i svoj odmor, to nema veze sa plaćanjem doprinosa. 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Green23 said:

Ne, plaćaš porez Grčkoj zato što bi ti oni odmah došli na vrata ukoliko ga ne platiš. Niko ti nije kriv, što ti sa svojim poslodavcem nisi dogovorio svoje radno vreme i svoj odmor, to nema veze sa plaćanjem doprinosa. 

Malo logike van whishful thinkinga, ako može. Država ne zna šta ti prihoduješ, ako ti ne legne na neku domaću banku. Ako ti pare stižu na nekog payment processora u belom svetu stvar je tvoje dobre volje koliko i da li ćeš uopšte da prebacis na neku lokalnu banku a koliko ćeš da dižeš na automatima ili da plaćaš karticom.

 

Naravno, u državama kao Belorusija i Srbija država može da dopuni kadrove poreske uprave i zaposli gomilu partijskih kadrova da maltretiraju banke za podatke o prilivima iz inostranstva i na kraju da zatraži i od payment processora da im da podatke o karticama izdatim za tu zemlju, ali u Grčkoj, gde je tax evasion masovni nacionalni sport, to se ne dešava. Ovde nikada da obuhvate ni vlasnike 20.000 bazena, koji ne plaćaju porez na iste. A to je slikama iz vazduha bar veoma lako iskontrolisati. Nisu sve zemlje Srbija i Belorusija. Tako da ne, ne bi mi došao ovde niko na vrata ukoliko mi pare prvo legnu na payment processora pa sam određujem gde će dalje teći i kako. Moja je dobra volja da određene iznose prebacim na grčku banku. I ti će se obračunavati za porez. Nisu sve zemlje u očaju jer organizuju na svake dve godine vanredne izbore pa valja zaposliti dovoljno partijskih kadrova koji moraju da obezbede po deset verifikovanih birača.

 

Tako da, ukratko, ovde plaćam porez baš zato što hoću. Jer vlast (trenutna) ovde hoće ljude da privuče u zemlju, ne da ih otera. Gledaju dugoročno, ne kratkoročno jer je neko dao partiji na vlasti neku bedu od sponzorstva da mu izgura neke bedničke interese. U inat Srbiji i za tuđe pare zabrinutim građanima Blo ovde plaćam porez, ne zato što sam uopanosti da mi neko dođe na vrata.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Samo nastavi da saljes pare u Srbiju i sve ok. Ipak cemo se ovajditi od tvog frilensovanja.

Vidim ironiju, ali ću ti svejedno odgovoriti. Hehe, suprotno. Prodaću stan u Beogradu pa samo razmišljam da li to da uložim u Tursku, Crnu Goru, Albaniju ili Bugarsku, bilo gde na moru gde se zimi neću gušiti u smradu od lignita. Pa kombinujem leti Grčku i zimi nešto sa manjim troškovima ali u oba slučaja bez raznih vidova smrada. Možda se u Srbiji poreska politika čak i promeni, ali neke druge stvari nikada se neće promeniti. Oko mojih bednih parica Srbija neće ništa osetiti, ali ako, pokrenuti pitanjem poreza, mnogi freelanceri neka inače pending razmišljanja ubrzaju, to će već biti osetna stavka.

 

Pitanje poreza će na kraju postati samo katalizator za brže rešavanje niza drugih pitanja.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

@Akiro mozes biti samostalan iako imas jednog (stranog) klijenta. Samo potpisite ugovor gde se lepo osvrnete na neke stavke iz testa samostalnosti. 

 

Medjutim, to ti ne garantuje naravno, da te tamo neka tetka inspektorka iz PU nece u nekom trenutku pitati za zdravlje. Meni licno to predstavlja problem - zaista mislim da ne mogu biti okarakterisan kao nesamostalni preduzetnik i da padnem test - vec zato sto bih morao da trosim 1min svog vremena na cimanje sa drzavom (a to nije nikada 1min vremena). Primer: Imao sam poresku kontrolu, debili iz PU sve prilive u devizama, koji se konvertuju u dinare, racunaju kao dupli prihod odnosno devize+konverzija u dinare i "pali im se alarm" za prekoracenje granice za pausalno oporezivanje. 

 

Pa onda jos da me cimaju za taj test, to bi mi bilo zlo - ja i nemam ugovore potpisane, pa bi se onda sve ostavilo na slobodno tumacenje tetke, da im ja dajem svu konverzaciju, objasnjavam detalje, pa ko ce meni to vreme da plati?!

 

A ako ti je do boljeg vazduha, mogao si da zapalis u neku prirodu u Srbiji 🙂 gde nema lignita. Ili jos bolje, Van Life. 

 

 

 

@Sprivel taj zadatak je pisao neki developer freelancer 🙂 ima li resenje? Neka simulacija? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

A ako ti je do boljeg vazduha, mogao si da zapalis u neku prirodu u Srbiji 🙂 gde nema lignita. Ili jos bolje, Van Life. 

 

Gde ćeš boljeg vazduha nego na moru. Plus je malo toplije, u Budvi danas 17 stepeni, sunčano, air quality 20, fair, u Bodrumu 18, sunčano, air quality 31 fair, u Sarandi 15 delimično sunčano, air quality 18 excellent, u Burgasu 6, oblačno, air quality 32 fair, u Beogradu 6, oblačno magla, air quality 50 fair za promenu (mora da je neka košavetina), inače je bilo ovih dana i preko 100 i opasno po zdravlje. Na Zlatiboru neću ni da gledam, ne sumnjam u kvalitet vazduha ali mora da je oko nule. Što bi se smrzavao na nekom Zlatiboru. Na kraju se svodi na Bodrum, Budvu ili Sarandu.

 

Neka hvala, sa Srbijom što manje posla.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

Ma niko se ne buni zbog poreza nego zbog "doprinosa" i oni to znaju, samo su svi u istom kolu, pa omerta, bato. Ko pisne govno stisne ha ha ha ha...

 

Nego čekaj, onaj doktor i filozof, i ostali njemu slični mislioci, imaju li oni još neku misao iz repertoara "Momo Kapor/Brana Crnčević 1989 - 1993", daj to malo da vidimo. Kao što je ona mudrost nad mudrostima "kad se negde iseliš, celog života si stranac". Za druge ne znam, ama ja sam među "mojima" stranac, i to tačno od kad su se takvi pojavili da misle. Ovi kao na primer pomenuti Kapor, koji su iz nekog razloga tada poludeli, pa počeli da veličaju ono što su do juče ismevali, i od zemlje koja je faktički tada već bila član NATO, napravili to tu, usput sve pare proterali kroz stražnjicu, a sad im treba još, da i dalje oni doktoruju i filozofiraju, ali drugi da im plate. Lole jedne.

 

Taj Kapor je svojevremeno dok je bio normalan na primer pisao priču o nekom Žiki koji se vodio logikom "ako nemam stan u Beogradu i nemam u Parizu, bolje da ga nemam u Parizu", pa se odselio i tamo postao slavni kreator, kad se vratio (turistički) , naravno, sačekali ga domoroci da ga podsete kako im je ostao dužan za dva piva od pre 20 godina. I pisao je o zemlji "gde se otirači vezuju lancima za vrata". Onda je posle valjda postao sektaš, pa počeo kontra da piše, i da veliča to isto što je ranije ismevao. Ili onaj Milovan Danojlić, u Dragi moj Petroviću se iskenjao po "zverskoj neposrednosti" svojih "zemljaka", to su njegove reči, pa valjda posle kad je ušao u sektu počeo isto to da veliča. Zajebane su te sekte.

 

Dobro, nego kad će ovi doktori i filozofi to početi da menjaju, što su ova dvojica sektaša veličali kad su poludeli, i još nebrojeni, što bi rek'o Basara, legion im je ime, pa i da im neko plaća porez sa žarom. Onako kao što je doktor i filozof sa sjajem u očima pričao kako Ameri koji nemaju za leba šalju po 50 dolara Sandersu. Zato što znaju da se taj porez troši na razdroćkavanje ideologije Kapora i kompanije, a ne na njeno veličanje i održavanje na aparatima leša koji odavno bazdi. 

 

Ali bez "doprinosa". To je komunizam. To sa tim "doprinosima" i unistava "privredu", a ne neplacanje poreza, koji i nije veliki. Jer dobro se zna za sta idu te pare koje se placaju za te "doprinose". Evo ovi sto su zabrinuti za "drzavu srbiju" mogu da pitaju tetkinog koji nema prednji rezanj velikog mozga, je li, pogledajte mu profil i pljosnatu glavu pa ćete se uveriti, da li ta vladina organizacija redovno uplacuje doprinose svojim zaposljenima, ili ih uplacuje tek kad neko treba da ide u penziju, i to samo za tog zaposljenog. Valjda drugovi treba prvo iz svoga oka brvna izvaditi, pa onda u tuđima trunje tražiti, ne? Što se ovaj doktor i filozof time ne pozabavi malo, pa to je njegova struka, nije od Bake Praseta i ostalih zevzeka. Ili i oni podrzavaju "sistem" gde postoje age i begovi i ovi sa pljosnatim glavama, i gde postoji postoji raja, pa za jedne vaze zakoni a za druge ne vaze. Ljubi ih cika.

 

Ili je jedino što doktori i filozofi znaju da i oni onako palanački, kad god neko ima bilo kakvu ideju u vezi bilo čega, a da se ne uklapa u palanačko kockastoglavstvo, prvo što urade je da počnu da smišljaju milion razloga zašto to nešto ne može. Pa ako im to ne upali, onda počnu da "guraju klipove u točkove" i da pokušavaju da uguše ovoga koji neće da se palanaštvu prikloni, a boga mi, i da se njihovim titulama pokloni. BTW, i oni na ostrvima u Tihom okeanu što nose fišeke od kore drveta na kurčevima imaju neke poglavice i vračeve, pa to ne znači da nisu samo plemenci, ili kako bi se fensi reklo, palančani.

 

Dobro, daj mi da vidimo kad će tu doći 21 vek pa da se slobodno preduzetništvo i preduzimljivost podstiču i veličaju, i da skinu te "doprinose" već jednom sa one stvari, porez je OK, pa da broj frilensera postane nekoliko puta veći, bez obzira da li će svoje usluge nuditi u zemlji ili van nje. Ima li koji doktor i filozof tu ideju malo da pogura, a da ruši i da kenja "to je tu tako i maktub", to svako zna. Eeeee... Neš ti progresa donet od doktorovanja, to je poenta.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da, tačno. Je li, ima li neki od tih filozofa da objasni, zašto je društvo ulagalo silne pare u sve te doktore neprofitabilnih nauka, ako ne da ga unapređuju, i da ispravljaju to što u društvu ne valja? Nisu valjda silne pare potrošene da oni zadoktore, da bi posle ostrvljeno krvožednički pokušavali da održe postojeće stanje, koje je bilo zaumno još pre pola veka? Da vrate oni to što je društvo na njih potrošilo, pa posle slobodno neka filozofiraju, ali od svojih para, kad stvore neki profit. Valja se.

 

Eno, ima primer filma Paranormal activity. Početno uloženo 15,000 dolara, ukupno zarađeno 200 miliona dolara. Ali treba se setiti. Što b'e svi ti silni doktori tako nešto ne smisle ako su toliki mozgonje, pa da zapevamo svi, nego iskezili zube tuđe da otmu drndajući kao Paja Vuisić u Ko to tamo peva "propisi su propisi" , o bem ga...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Quote

Vučić se oglasio o frilenserima

Beograd -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će se sagledati kako da se postigne kompromis sa frilenserima, i da država preuzme "deo krivice na sebe".

IZVOR: B92 ČETVRTAK, 31.12.2020. | 10:18 -> 11:00 

Podeli

Foto: Tanjug, Rade Prelic

Govoreći o protestu frilensera koji je održan juče, predsednik je rekao da će videti na koji način da ti ljudi plate poreze, a da država preuzme deo krivice na sebe.

"Imali smo juče protest frilensera i oni naravno suštinski nisu u pravu. Bilo je tu i naših grešaka u delovanju. Videćemo na koji način da ti ljudi plate poreze ali da i mi preuzmemo deo krivice na sebe", rekao je on

 

Eeedeemo. Klasika. Sad će država od novca majmuna koji plaćaju porez da pokrije ovo što pametni ljudi nisu plaćali. :Hail:

 

Svaka čast braćo frilenserska. Uspeli ste da se izborite za povoljiniji tretman to da drugi plati porez umesto vas. 

 

Gde je moj liberalni brat Mek da mi kaže šta misli o ovom državnom intervencionizmu. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2020 at 2:36 PM, McLeod said:

Pa rekao sam već . Nije problem porez nego doprinosi.

 

Ja moram da podrzim ovo. 

 

Moj stav je da je glupo retroaktivno traziti doprinose, zdravstveno i ono osiguranje od nezaposlenosti. A da nije koristeno.

 

To je nesto sto "dajes za sebe". To bi trebalo da bude opciono i za ubuduce - u stilu "hocu staz i penziju, necu staz i penziju" i "hoces drzavno zdravstvo ili ce te kostati (skoro) kao i privatno". Pa biraj.

 

Ali porez mora da se plati, pa i retroaktivno

 

 

On 12/31/2020 at 11:31 AM, NMX said:

 

Eeedeemo. Klasika. Sad će država od novca majmuna koji plaćaju porez da pokrije ovo što pametni ljudi nisu plaćali. :Hail:

 

Svaka čast braćo frilenserska. Uspeli ste da se izborite za povoljiniji tretman to da drugi plati porez umesto vas. 

 

Gde je moj liberalni brat Mek da mi kaže šta misli o ovom državnom intervencionizmu. :s_d:

 

A ti verujes svemu sto ovaj kaze?! 🤔

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kooineeperk said:

 

Moj stav je da je glupo retroaktivno traziti doprinose, zdravstveno i ono osiguranje od nezaposlenosti. A da nije koristeno.

 

To je nesto sto "dajes za sebe". To bi trebalo da bude opciono i za ubuduce - u stilu "hocu staz i penziju, necu staz i penziju" i "hoces drzavno zdravstvo ili ce te kostati (skoro) kao i privatno". Pa biraj.

 

Mislim da od retroaktivnosti nema nista i to je taj "kompromis" koji ce drzava da pravi. Ima da se dogovore o nekoj lump sum u zavisnosti od prometa i to je sve. A ovo za izbor oko doprinosa, nema sanse jer to je suprotno onome kao ceo sistem funkcionise. E sad, meni nije jasno za retroaktivnost doprinosa jer prvo usluga nije koriscena (to je tacno) a s druge strane od toga ti se racuna staz. Kako ce oni da ti sracunaju staz ako ti daju popust? Sve u svemu, bice duplo golo: dobice se neke rate, otpis kamate, pa ko hoce u preduzetnike a ostali placaju. 

Ima jos jedna stvar koja mene zivo interesuje. Recimo ja sam FL, imam projekat 6 meseci po 500e mesecno, placam sve poreze i doprinose. Sedmog meseca nemam vise projekat i prijavim se na biro? jel moze to? 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sreta-steta said:

Mislim da od retroaktivnosti nema nista i to je taj "kompromis" koji ce drzava da pravi. Ima da se dogovore o nekoj lump sum u zavisnosti od prometa i to je sve. A ovo za izbor oko doprinosa, nema sanse jer to je suprotno onome kao ceo sistem funkcionise. E sad, meni nije jasno za retroaktivnost doprinosa jer prvo usluga nije koriscena (to je tacno) a s druge strane od toga ti se racuna staz. Kako ce oni da ti sracunaju staz ako ti daju popust? Sve u svemu, bice duplo golo: dobice se neke rate, otpis kamate, pa ko hoce u preduzetnike a ostali placaju. 

Ima jos jedna stvar koja mene zivo interesuje. Recimo ja sam FL, imam projekat 6 meseci po 500e mesecno, placam sve poreze i doprinose. Sedmog meseca nemam vise projekat i prijavim se na biro? jel moze to? 

 

Retroaktivnost poreza je OK. Zaista. Tu drzava ne treba da pravi kompromis osim sto je eto vec godinama propustala da ga naplati pa za neke koji su zaradili velike sume a nisu prijavili bio bi im veliki udar da ih sada plate u cugu. Treba misliti na to. Mozda uzeti samo poslednje 3 godine. Omoguciti rate i slicno. Bez ikakvih kamata. 

 

Izbor oko daljeg placanja treba napraviti jer on i inace postoji, ali postoje i neki uslovi za to. Izbor ti je da se prijavis kao preduzetnik, ili da oporezujes kao fizicko lice, ili ces mozda i DOO da pravis. Sta se kome isplati. Ako se oporezujes kao pravno lice, odnosno zaposleni i tada bih ostavio stvar izbora sto se tice doprinosa/staza, zdravstvenog osiguranja i osiguranja od nezaposlenosti. Jednostavno ako neko to nece, onda nece ni imati te benefite. Neces dobiti penziju od drzave, neces dobiti 6 meseci placeno ako dobijes otkaz, neces se leciti u drzavnom trosku. To je sve rizik koji preuzimas na sebe. Ili si odlucio da imas privatno zdravstveno (ili ces platiti svaki pregled u drzavnoj ustanovi). 

 

Drzava uz to daje i te neke "popuste", recimo popust na porez i doprinose za novozaposlene, ali ti se uredno racuna cela plata u prosek. 

 

Sto se tice tvog pitanja, kad kazes freelancer to nije dovoljno informacija, moras da odlucis kako zelis da platis porez i sta je sa doprinosima. Ako si preduzetnik pausalac recimo, onda placas sve to. Iskreno ne znam sta se desi 7.meseca i da li mozes da se prijavis na biro. Rekao bih da mozes, kao i svaki drugi zaposleni, postoje tu neki uslovi. Ono sto je sigurno jeste da ti mozes da zamrznes tog preduzetnika ili da ga skroz ugasis, pa posle ako imas novog posla da ga reaktiviras. U medjuvremenu nemas placanja poreza i doprinosa i ne ide ti staz. Takodje, mislim da ti se ne isplati da imas agenciju za 500eur priliva mesecno. Zavisno od toga gde prijavljujes agenciju i cime bi se bavila porez i doprinosi ti mogu biti od 200 do 300eur. Ali zato mozes da budes preduzetnik sa isplatom zarade, pa ako su ti mali prilivi manji ce i porez i doprinosi biti. Onda se racunaju kao da si regularno zaposlen (osim ako nemas te neke popuste). 

 

Upravo za te "male" freelancer-e treba napraviti neki model - da recimo plate samo porez 10% i da im se maksimalno olaksa kako to da urade. Ako hoce punu sigurnost onda je opcija preduzetnik sa svim porezima i doprinosima i osiguranjima. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Retroaktivnost poreza je OK. Zaista. Tu drzava ne treba da pravi kompromis osim sto je eto vec godinama propustala da ga naplati pa za neke koji su zaradili velike sume a nisu prijavili bio bi im veliki udar da ih sada plate u cugu. Treba misliti na to. Mozda uzeti samo poslednje 3 godine. Omoguciti rate i slicno. Bez ikakvih kamata. 

 

Izbor oko daljeg placanja treba napraviti jer on i inace postoji, ali postoje i neki uslovi za to. Izbor ti je da se prijavis kao preduzetnik, ili da oporezujes kao fizicko lice, ili ces mozda i DOO da pravis. Sta se kome isplati. Ako se oporezujes kao pravno lice, odnosno zaposleni i tada bih ostavio stvar izbora sto se tice doprinosa/staza, zdravstvenog osiguranja i osiguranja od nezaposlenosti. Jednostavno ako neko to nece, onda nece ni imati te benefite. Neces dobiti penziju od drzave, neces dobiti 6 meseci placeno ako dobijes otkaz, neces se leciti u drzavnom trosku. To je sve rizik koji preuzimas na sebe. Ili si odlucio da imas privatno zdravstveno (ili ces platiti svaki pregled u drzavnoj ustanovi). 

 

Drzava uz to daje i te neke "popuste", recimo popust na porez i doprinose za novozaposlene, ali ti se uredno racuna cela plata u prosek. 

 

Sto se tice tvog pitanja, kad kazes freelancer to nije dovoljno informacija, moras da odlucis kako zelis da platis porez i sta je sa doprinosima. Ako si preduzetnik pausalac recimo, onda placas sve to. Iskreno ne znam sta se desi 7.meseca i da li mozes da se prijavis na biro. Rekao bih da mozes, kao i svaki drugi zaposleni, postoje tu neki uslovi. Ono sto je sigurno jeste da ti mozes da zamrznes tog preduzetnika ili da ga skroz ugasis, pa posle ako imas novog posla da ga reaktiviras. U medjuvremenu nemas placanja poreza i doprinosa i ne ide ti staz. Takodje, mislim da ti se ne isplati da imas agenciju za 500eur priliva mesecno. Zavisno od toga gde prijavljujes agenciju i cime bi se bavila porez i doprinosi ti mogu biti od 200 do 300eur. Ali zato mozes da budes preduzetnik sa isplatom zarade, pa ako su ti mali prilivi manji ce i porez i doprinosi biti. Onda se racunaju kao da si regularno zaposlen (osim ako nemas te neke popuste). 

 

Upravo za te "male" freelancer-e treba napraviti neki model - da recimo plate samo porez 10% i da im se maksimalno olaksa kako to da urade. Ako hoce punu sigurnost onda je opcija preduzetnik sa svim porezima i doprinosima i osiguranjima. 

Postoji samo jedna mala zackoljica u tvom pristupu: ako je nesto do sada bilo zakonski neoporezivo - ne mozes ga oporezivati retroaktivno, vec samo od dana kada je uvedeno kao oporezivo dobro.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kronostime said:

Postoji samo jedna mala zackoljica u tvom pristupu: ako je nesto do sada bilo zakonski neoporezivo - ne mozes ga oporezivati retroaktivno, vec samo od dana kada je uvedeno kao oporezivo dobro.:default_coffee:

 

Koliko sam ja upoznat, a ogranicavam se jer nisam pravnik vec samo pratim pisanja medija, udruzenja i strucnjaka na tu temu, zakon postoji poodavno (duze od 5 godina, mozda i celih 10) samo sto ga niko nije primenjivao u smislu da juri one koji nisu prijavljivali porez. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...