Jump to content

Oporezivanje freelancera


Akiro

Recommended Posts

50 minutes ago, Kooineeperk said:

Najjace kod te izjave Malog je sto je on prakticno poistovetio AirBnB-ere (da ih tako nazovem), Kladionicare i Freelancer-e. Zaboravio je Youtube-re i Influencer-e... 

Koje troskove ima Kladionicar koje treba da normirati sa 43%?! 😄 

 

 

Pisao sam vec ovde da njih te pare u principu i ne zanimaju. Istina je da tu ima dosta para. Ali kako on misli da uzima pare ljudima na osnovu toga sto se klade, kad te sve kladionice placaju poreze u svojim poreskim rajevima i kako misle da uopste dokazu da je neko to dobio od kladionice i da je uopste u plusu pre svega.. Oni blage veze nemaju. Isto ne znam za  AirBnB kako oni isplacuju, dal na racun preko banke ili kako...ali ovo sto je on napisao za kladionicare bukvalno niko ne dize pare u Srbiji sa online kladionica direktno na racun. Nisam siguran da postoji tako nesto u bankama da se potpise kao devizni priliv. 

 

Lik je potpuni idiot, ovo ce trajati predugo...bukvalno bi popusili ljudima da kazu da nece vise online spolja vec samo u Srbiji...sto im je i plan jer vec ukidaju adrese preko MTS-a..mislim da im je sledeci korak da zabrane online kladionice u Srbiji, mislim na ove inostrane..ali ozbiljni igraci to prolaze iz zajebancije. Ne znaju oni sta pricaju...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mogu preko VPN-a da podese ulaz na net iz bilo koje zemlje. Normalno se u Grčkoj jedva hvataju SBB-ovi sopstveni propgrami preko EON-a, ako uđeš sa VPN-a podešenog na server u Srbiji, imaš apsolutno sve premium programe bez ograničenja. Pretpostavljam da i za kockanje može tako. Baš će ih MTS sprečiti, kako da ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ridji said:

 

Nije 5k jer mu je to bio dodatni posao pa nemoguce da je toliko para namlatio sa strane. Ali da se zajebao to jeste, i to enormno ako se uzme u obzir da je dobar deo tog vremena kada je primao uplate na racun fizickog lica imao paralelno i pausal preko koga je redovno radio. Veliko je pitanje sto primanja nije izvrsio preko firme kad je vec ima, moguce da se plasio da ne probije godisnju granicu za PDV ali mogao je to da resi tako sto bi uplate isle jos preko nekog od nas kolega... 
Od beganja mu nema nista, ima bebu, ima bolesnog roditelja... Plus ne znam kako poreska juri za dugovanja ali pretpostavljam da ide preko izvrsitelja a tu ces tesko da pobegnes, prodaces sve sto je na tvoje ime ali mislim da sve sto je na adresi na kojoj si prijavljen mogu da popisu, nebitno u cijem je vlasnistvu. 

Da se nadovežem na ovo jer ovaj kolega je izgleda bas rodjen pod “srećnom” zvezdom. Danas mu stigla kazna za prekoračenje brzine u Italji iz 2019.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Akiro said:

Mogu preko VPN-a da podese ulaz na net iz bilo koje zemlje. Normalno se u Grčkoj jedva hvataju SBB-ovi sopstveni propgrami preko EON-a, ako uđeš sa VPN-a podešenog na server u Srbiji, imaš apsolutno sve premium programe bez ograničenja. Pretpostavljam da i za kockanje može tako. Baš će ih MTS sprečiti, kako da ne.

Da, preko VPN moze kako hoce. Samo sto oni hoce da izvrse pritisak,ogromne su pare u kladionici i kripto valutama...Frilenseri su sitne ribice, ali oni bi da ojacaju nase kladionice koje su malo je reci mafijaske. Nemaju oni mehanizam za to, ali mogu da zaplase i da urade maksimum koji mogu. Frielensere ce neko i da brani,kockare nece niko...😁

Link to comment
Share on other sites

Quote

Frilenseri pobacali miševe i tastature ispred Skupštine, vezali sebi ruke

BIZNIS Autor:N1 Beograd21. apr. 202113:49 > 13:547 komentara

Podeli:

frilenseri-krupno.jpg

Izvor: N1

Radnici na internetu održali su neku vrstu performansa ispred Skupštine Srbije u kojoj će se, ipak sutra, održati rasprava o Predlogu izmena Zakona o porezu na dohodak građana kojem se protive. Prema dnevnom redu, rasprava je trebalo da bude danas, ali s obzirom na to da se raspravlja i o rebalansu budžeta, predsednik Skupštine je rekao da se rasprava o porezu pomera za 24 sata, odnosno za sutra, javlja reporter N1.

 

bd369350d927a1fd6c0b70da57e58e93.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stray_cat said:

Ima li neko iskustva kako sa Pejpela prebaciti pare na račun domaće, srpske banke, a da bude najmanja provizija i trošak konverzije?

Unapred fala.

 

I mene interesuje koji bi bio najbolji nacin, cuce mi neke pare tamo... 😕 Sve sam racunao potrosicu na AirBnB ili nesto, ali kako ova pandemija traje, sve vise razmisljam da nece otici na to. 

Secam se da sam ranije racunao koliko bi kostalo i odustao jer te oderu na svemu. Pa jos plus da se cimam sa poreskom dok im objasnjavam da mi je to poslala "tetka iz Kanade". 

Link to comment
Share on other sites

Nisam koristio PP nikada, ali verujem da rade na istom principu kao Skrill. Kad imas npr VIP status, troskovi te izadju sitno kad ide na banku.., kad si obican onda ti fino skinu, ali generalno nije to ne znam koja cifra. Cak ne znam ni dal moze sa PP da se skida uopste na nase banke.

Slusam onog Malog danas i taj njihov zakon i sve sto su bezobrazniji to sam sigurniji da ovim govnima necu bas nista da platim. Posto mi se u CG situacija ne svidja, verovatno odem kod @Akiro negde u Grcku bar na pola godine za pocetak ako bas bude moralo.

 

Koja su to govna,meni je sve jasno sta oni oce da urade, ali ovima i streljacki vod je precastan kraj. Stvarno jezivo sta je ova zemlja sebi dozvolila poslednjih 30g. 

Edited by Devil In My Pants
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja znam za komercijalnu banku, i tu moze, ali treba ona kartica Visa paywave, tako se zvala, mozda su promenili naziv, a kolika je provizija, to ne znam, ali pise na paypal. Samo se na paypal poveze kartica i verifikuje se, ono kad oni skinu dolar pa ga vrate, ima uputstvo na sajtu, i onda moze da se povlaci u banku. Nije to ni lose jer ne pise ko salje, samo pise paypal, npr mozda nekome stvarno salje tetka iz Kanade :classic_smile:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Posto mi se u CG situacija ne svidja, verovatno odem kod @Akiro negde u Grcku bar na pola godine za pocetak ako bas bude moralo.

Wellcome to paradise, samo što će kod mene Grčka ostati kao letnja opcija a ostatak u Turskoj, zimi su mnogo topliji a troškovi života mnogo niži. ☀️⛱️🌴🍹

 

Znam da se šališ, ali ako te ozbiljno zanima Grčka, kod njih je veoma teško dobiti boravak (izuzev Golden Visa, ako si uložio 250k Eura u nekretninu) ako nemaš i pasoš neke EU-zemlje. Ako imaš Hrvatski ili Slovenački, lako ćeš završiti boravak.

 

Međutim, samo za poreske potrebe provedeš i bez boravka 2 x 90 dana u Grčkoj u običnom Šengen režimu i usput još koji dan u Makedoniji ili Bugarskoj na proputovanju i dovoljno si odsutan odavde. Tako su se meni neplanirano, ali dobrodošlo, zadnjih 5 godina smanjile na dve, u kojima me Smrdija može smatrati svojim poreskim rezidentom.

 

Možda nešto oko boravka promene u sklopu novih povlastica za freelancere (mada veoma teško jer još uvek podležu ograničenjima EU), ali mi Srbi možemo tu samo kolateralno da se okoristimo tim povlasticama, pravi cilj Grka je da kradu stručnjake iz EU i motivišu grčke poreske emigrante na povratak, koje su fuckin leftičari svojim merama oterali (Oni su drali freelancere, a još svim kategorijama uveli i neki fuckin solidarni porez, verujem da bi pojedinci sa ovog foruma obožavali fuckin Syrizu. Živeo nama Mitsotakis i liberalna misao, prvo šta je uradio je da smanjuje neke poreze, mi sada plaćamo gotovo 30% manje poreza na nekretninu.).

Edited by Akiro
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Wellcome to paradise, samo što će kod mene Grčka ostati kao letnja opcija a ostatak u Turskoj, zimi su mnogo topliji a troškovi života mnogo niži. ☀️⛱️🌴🍹

 

Znam da se šališ, ali ako te ozbiljno zanima Grčka, kod njih je veoma teško dobiti boravak (izuzev Golden Visa, ako si uložio 250k Eura u nekretninu) ako nemaš i pasoš neke EU-zemlje. Ako imaš Hrvatski ili Slovenački, lako ćeš završiti boravak.

 

Međutim, samo za poreske potrebe provedeš i bez boravka 2 x 90 dana u Grčkoj u običnom Šengen režimu i usput još koji dan u Makedoniji ili Bugarskoj na proputovanju i dovoljno si odsutan odavde. Tako su se meni neplanirano, ali dobrodošlo, zadnjih 5 godina smanjile na dve, u kojima me Smrdija može smatrati svojim poreskim rezidentom.

 

Možda nešto oko boravka promene u sklopu novih povlastica za freelancere (mada veoma teško jer još uvek podležu ograničenjima EU), ali mi Srbi možemo tu samo kolateralno da se okoristimo tim povlasticama, pravi cilj Grka je da kradu stručnjake iz EU i motivišu grčke poreske emigrante na povratak, koje su fuckin leftičari svojim merama oterali (Oni su drali freelancere, a još svim kategorijama uveli i neki fuckin solidarni porez, verujem da bi pojedinci sa ovog foruma obožavali fuckin Syrizu. Živeo nama Mitsotakis i liberalna misao, prvo šta je uradio je da smanjuje neke poreze, mi sada plaćamo gotovo 30% manje poreza na nekretninu.).

Imam dobrog druga u Antaliji, poslovnog...on bi me udomio sigurno tj nasao stan za pocetak. Ne volim taj deo zato st je vruce u 3pm, ali ako se bude moralo, sta da se radi. Kad bi se oduzilo do Septembra pa tad da zabodem. Vec gledam solucije sta i kako ili sto kazes ranije u Grcku 3metra u Solunu imam poznanika pa onda za Antaliju..Videcemo, iskristalisao bih planove lakse, ali sad imam bar metar dana obaveza ovde ge moram biti i dosta toga zavisi od ucinka. Svakako ni u snu mu ne zelim platiti nista.

Link to comment
Share on other sites

Quote

„Normirani troškovi (poresko oslobođenje) podižu se sa 43 odsto na 50 odsto, a frilenserima će biti omogućeno da upišu radni staž u proteklih pet godina, srazmerno uplaćenim doprinosima“, rekao je Pogačar.

https://rs.n1info.com/biznis/pogacar-za-n1-istina-je-dogovorili-smo-se-sa-vladom-o-oporezivanju-frilensera/

Dogovoriše se na kraju, nešto između.

 

Koliko pročitah po fejsu, zdravstveno se neće plaćati retroaktivno, a ostalo hoće.

Ako sam razumeo, ostaje neoporezivi deo 32k (tako nešto), normirani troškovi 50% i plaća se onda porez i pio. 

Ovo sve za dug i do kraja ove godine, a za kasnije će tek biti usaglašeno.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dropkick Murphys said:

https://rs.n1info.com/biznis/pogacar-za-n1-istina-je-dogovorili-smo-se-sa-vladom-o-oporezivanju-frilensera/

Dogovoriše se na kraju, nešto između.

 

Koliko pročitah po fejsu, zdravstveno se neće plaćati retroaktivno, a ostalo hoće.

Ako sam razumeo, ostaje neoporezivi deo 32k (tako nešto), normirani troškovi 50% i plaća se onda porez i pio. 

Ovo sve za dug i do kraja ove godine, a za kasnije će tek biti usaglašeno.

Nema od toga nista..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Treba sada pratiti karijeru i materijalni status Pogačara i istaknutih ljudi iz udruženja. Znao je još Faraon kako da izađe na kraj sa studentskim protestima, ovima trebalo samo malo više vremena da se dosete toga. Samo pogledati slučaj Vučele, bio nekad ljuti student-disident.

 

Previše stvari je tu nejasno, počev od toga da niko ne garantuje da se "amandmanima" od 2022. stvari ne vrate na još goru varijantu. Na vestima ništa decidirano nije rečeno, a fejs i nije baš neki reper. Kupili su Pogačara i manju ekipicu oko njega da namame još nešto ljudi da se sami prijave i ove poštede posla, pa će se verovatno fokusirati na kockare, jake bloggere i sl. i ganjati ih po visini iznosa (ako su bili naivni da primaju ili sebi prebacuju na domaće banke).

 

Od Payoneera i sličnih nema šanse da dobiju đuture podatke za sve srpske državljane sa računima kod istih, već će morati case by case da prilažu dokumentaciju. Nisam siguran da je sumnja na utaju poreza baš dovoljna dokumentacija. Banke i platni sistemi, koji olako daju podatke o svojim klijentima, neće dobro proći i znaju to. Payoneer i družina, velikim delom stacionirani u USA, otežavaće posao našoj poreskoj upravi gde god stignu i tražiće im dosta toga da bi povredili tajnost svojih klijenata. Nije baš isto, da li im Nemci traže ili naši.

 

Pitanje je i kooperativnosti domaćih banaka po istom osnovu. One su bile dužne da NBS prijave sve inostrane prilive po osnovu priliva. Znam bar dve velike banke, koje su dugo vremena (do 2018., koliko znam) ladno primale delaracije iz kategorije pomoć rođaka i prijatelja 767 iako su uplate stizale od pravnih lica. Nisam siguran da su za NBS statistiku prosleđivale kompletne podatke ili samo osobu, sumu i osnovu. Ako je ovo zadnje, čisto sumnjam da će banke sada naknadno da prenapregnu svoje resurse da bi pomagale državi u prečišćavanju podataka. A dok poreska prečisti podatke, proćiće dosta vremena. Verovatno će ubrzo nahebati oni, koji su uvek primali istu sumu, znači platu, što i nije baš freelance, a od pravnog lica, pa još i ispravno deklarisali. A zbog onih, koji su deklarisali pomoć prijatelja i rođaka, gde takođe može da bude uvek ista suma u pitanju, ovi će morati da pročešljaju još i stvarnu gastarbajtersku pomoć rodbini. 

 

Nema država baš te resurse da sve to tako detaljno prečešlja. Neki od nas će nahebati i biti uhvaćeni, dok do drugih država stigne istečiće rok od 5 godina, pod uslovom da su odmah prošlog oktobra napustili lošu naviku prijema priliva na domaće banke. Onda, ukoliko za 767 nemaju i podatak source-a već je isti samo kod banaka, može se desiti da u obzir uzmu samo period , tokom kojeg je deklarisano 302 ili 307 ili slično, što može da bude kraći period.

 

Mnogo toga je otvoreno, mnogo toga je lutrija, mislim da je bolje sačekati da te država pojuri nego da se sam prijaviš i ispadneš možda magarac. Ako im se ne prijavi dovoljno dobrovoljaca iz prve, moraće na kraju i za one naknadno uhvaćene da primene trenutno rešenje sa otplatom. Toliki broj sudskih slučajeva državi svakako neće prijati.

 

U svakom slučaju bez krajnje nužde ne treba ništa retroaktivno plaćati. Neka oni prvo usvoje zakon o poreklu imovine pa neka ga retroaktivno primene od 1945. do danas pa ću im rado platiti i moj dug retroaktivno. Za to zadovoljstvo bih čak pristao da platim i doprinose.

 

BTW, jedan zanimljiv komentar sa portala N1, mislite o tome:

"Najveca greska je sto su ljudi naseli na Miranovo "bez politizacije protesta"...Pa kakvo je ovo pitanje ako ne politicko?? Bez politike nema nista! Ako SNS nije pristajao na zahteve trebali su da se okrenu opoziciji i da sa opozicijom pregovaraju o ukljucivanju resavanja frilenserskog pitanja u predizbornu platformu. To bi bilo 100.000 frilensera puta clanova porodica potencijalnih glasaca a onda bi i bratija drugacije gledala na ovu pricu i pristala na otpis duga i bolje uslove. Nema nista bez politike!"

 

Naravno ima u našem narodu, pa i opoziciji mnogo onakvih, kakve će Henry bolje opisati, zbog kojih se opozicija ne usuđuje da javno podrži freelancere, ali treba i oni da budu svesni potencijala (s time što mislim da je to ipak znatno manje od 100.000, ali neka bude 20.000 pogođenih plus porodice, to je za promenu vlasti u većim mestima ne baš beznačajan faktor)

 

 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

P.S. Imam neki blagi osećaj da je ovo rešenje već neko vreme stajalo u fioci i da su izvodili cirkus, kako bi i ovo narod donekle progutao, jer ono maksimalističko sigurno ne bi. Sada još pred glupanima ispadaju džekovi jer su kao popustili. Nisu oni ništa popustili. Pitanje je samo otkada je Pogačar sa ovim bio upoznat i da li je u šaradi učetvovao od nekog ranijeg perioda, možda i samog početka, ili im je ipak trebalo vremena da ga "pokrste". a  usput može i da im preda lepu listu članova udruženja da imaju za početak sa čim da rade.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Akiro imas ovde neka dobra razmisljanja, ali daj prestani sa koriscenjem "retroaktivno naplacivanje" (pri tom mislim na taj period od 5 godina) - to smo vec prezvakali - nije retroaktivno, to je dug koji je nastajao prethodnih 5 godina po vazecem zakonu. Da li mozemo toliko da se slozimo i ne koristimo vise pogresnu terminologiju? Barem ti budi razuman ako neki drugi ovde nisu 😄 

 

Dakle - nije retroaktivno. 

 

Zamisli izgradis kucu, uvedu ti struju i vodu, i ti lepo to konzumiras a ne placas, i kad ti stigne posle godinu dana opomena pred utuzenje, pretnje izvrsiteljima i slicno, ti ces im reci "necete vi meni nista retroaktivno naplatiti"?!

 

 

Drugo sa cime se ne slazem, odnosno nisam tako uveren kao ti, jeste da ne mogu tako lako da "procesljaju" podatke. Pa ne rade to rucno case-by-case. Digitalno doba je, mogu da uvezu baze koje imaju (npr. od banaka, od same poreske, od stranih payment servisa ako dobiju ista). Ali slazem se da nemaju man-power da pojure svakoga. Cekanje je zato vrlo verovatno dobra taktika. Jer ako i sede na nekim podacima, logicno je da prvo pojure one najvece pa onaj ko nije medju njima, moze da se "pravi mrtav" i ceka. 

 

 

Sto se tice politizacije, da, slazem se, treba sada gledati i dalje sta se desava, nije ovde nista zavrseno, tek ce se raditi na novom zakonu. 

Pa da vidimo ko ce dalje kako nastupiti i u kojoj partiji ce zavrsiti. Zato sam ja i rekao da ja podrzavam borbu ali ne bih da mene predstavljaju likovi koji mi ne deluju ok (iako ja nisam direktno povezan sa ovom pricom).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa da vidimo ko ce dalje kako nastupiti i u kojoj partiji ce zavrsiti. Zato sam ja i rekao da ja podrzavam borbu ali ne bih da mene predstavljaju likovi koji mi ne deluju ok (iako ja nisam direktno povezan sa ovom pricom).

Ovo će svakako biti zanimljivo, a i pitanje je, ako se neka stranka odluči da podrži freelancere, da li će se toga držati. Trebaju i njima pare. Biće tu još raznih Pogačara, a strankama ne treba ništa verovati. Zato i jeste najbolje da što više freelancera, pogotovo IT-evaca, inženjera i sl., napusti zemlju for good, ne samo papirološki, pa da se jednog dana pojavi neki naš Mitsotakis, koji će ih debelim ustupcima moliti da se vrate. Mora prvo da nastane brain drain da bi se neko dosetio da nam zapravo treba brain gain i da pojedine sitne sujetice i frustracije tom cilju ne mogu biti prepreka. 

 

Naravno, SNS-u svakako odgovara brain drain, jer to nije njihova cilljna grupa. Treba im učiniti uslugu pa sa strane, iz nekog civilizovanijeg okruženja, posmatrati razvoj uz kaficu.

Edited by Akiro
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kooineeperk said:

@Akiro imas ovde neka dobra razmisljanja, ali daj prestani sa koriscenjem "retroaktivno naplacivanje" (pri tom mislim na taj period od 5 godina) - to smo vec prezvakali - nije retroaktivno, to je dug koji je nastajao prethodnih 5 godina po vazecem zakonu. Da li mozemo toliko da se slozimo i ne koristimo vise pogresnu terminologiju? Barem ti budi razuman ako neki drugi ovde nisu 😄 

 

Dakle - nije retroaktivno. 

 

Zamisli izgradis kucu, uvedu ti struju i vodu, i ti lepo to konzumiras a ne placas, i kad ti stigne posle godinu dana opomena pred utuzenje, pretnje izvrsiteljima i slicno, ti ces im reci "necete vi meni nista retroaktivno naplatiti"?!

 

 

Drugo sa cime se ne slazem, odnosno nisam tako uveren kao ti, jeste da ne mogu tako lako da "procesljaju" podatke. Pa ne rade to rucno case-by-case. Digitalno doba je, mogu da uvezu baze koje imaju (npr. od banaka, od same poreske, od stranih payment servisa ako dobiju ista). Ali slazem se da nemaju man-power da pojure svakoga. Cekanje je zato vrlo verovatno dobra taktika. Jer ako i sede na nekim podacima, logicno je da prvo pojure one najvece pa onaj ko nije medju njima, moze da se "pravi mrtav" i ceka. 

 

 

Sto se tice politizacije, da, slazem se, treba sada gledati i dalje sta se desava, nije ovde nista zavrseno, tek ce se raditi na novom zakonu. 

Pa da vidimo ko ce dalje kako nastupiti i u kojoj partiji ce zavrsiti. Zato sam ja i rekao da ja podrzavam borbu ali ne bih da mene predstavljaju likovi koji mi ne deluju ok (iako ja nisam direktno povezan sa ovom pricom).

Gde to daju porez pet godina unazad, mislim sve je radjeno legalno ako si slao pare preko banke. Kao sto onaj juce rece kreten u kariranim carapama ko ne placa Informatiku 5g npr...pa al ti dobijas racune za to sa sve specifikacijom zasta su pare naplacene, ovde nemas apsolutno nista. Znaci jeste retroaktivno naplacivanje i ako imaju taj raspali zakon na koji se vade koji nije primenjivan nikada, apsolutno...

 

Kako oni uopste nameravaju da naplate, sve to zavisi od doznaka koje si  potpisivao u bankama. Ne znam kako mogu nekog da povezu sa npr kockarskim stvarima...

 

Ovaj drugi bold je smesan..podrzavam borbu ali da se plati i bude sve po ''zakonu'' jer jbga nismo ti slali racun niti pitali bilo sta 20g,ajde sad da to procesuiramo...

 

Pogacar je smotan lik,navukla ga ova mafija kao majmuna..nazalost od one SSSS nema nista...previse smo jeftini sa obe strane..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Gde to daju porez pet godina unazad, mislim sve je radjeno legalno ako si slao pare preko banke. Kao sto onaj juce rece kreten u kariranim carapama ko ne placa Informatiku 5g npr...pa al ti dobijas racune za to sa sve specifikacijom zasta su pare naplacene, ovde nemas apsolutno nista. Znaci jeste retroaktivno naplacivanje i ako imaju taj raspali zakon na koji se vade koji nije primenjivan nikada, apsolutno...

Auuu bre ti non stop vrtis isto. A gde to Poreska izdaje racune? Po Zakonu i propisima si duzan da ih sam obracunas, bilo da si fizicko lice, ili pravno lice (samo pausalci valjda nemaju ovo jer su im porezi i doprinosi unapred odredjeni). Kad imas DOO, vodis svoje knjige, uplacujes ljudima platu, placas za njih porez i doprinose, ne izdaje ti Poreska nikakav racun pa ti po tome platis. Ne, nego imas knjigovodju, koji se razume u zakon i propise, i on obracuna i prijavi to i onda dobijes resenje Poreske uprave i broj na osnovu koga se vrsi uplata. 

 

Da, razlikuje se od obicnih komunalija u tom smislu da nema racuna koji ti stize svakog meseca, ali to ne menja sustinu da je zaduzenje nastalo a nije se placalo

 

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Ovaj drugi bold je smesan..podrzavam borbu ali da se plati i bude sve po ''zakonu'' jer jbga nismo ti slali racun niti pitali bilo sta 20g,ajde sad da to procesuiramo...

 

Ako cemo da lepimo etikete na komentare, ne znam sta bih ti rekao za tvoje, kako bi njih okarakterisao.  

Ti ne razumes ni sta sam ja napisao. 

 

Hajde jos jednom: 

- Podrzavam borbu, da se ljudi izbore za sto bolje uslove (a to nikako ne moze biti otpis celog duga), jer smatram da odgovornost za ovu situaciju imaju i sami freelancer-i kao i sama poreska uprava na celu sa ministarstvom. 

- Necu da ucestvujem na protestima jer ne zelim da budem smatran clanom ovoga ili onoga udruzenja koje vode predstavnici koji mi ne odgovaraju (taj Pogacar mi je antipatican na toliko nivoa da ne mogu ni da popisem). 

- Moju podrsku dajem tako sto se trudim pre svega da razumem problematiku a onda i da svojim komentarima edukujem ljude koji manje znaju o tome (ko naravno zeli da bude edukovan)

 

I sve po zakonu, za to sam prvi... 

 

Da, po zakonu, i po dodatnim propisima/uredbama koji ne mogu biti stroziji od Zakona (losiji uslovi) pa neko ce u celoj prici biti skroz ok (ispod limita), neko nece (ali ga mozda ne pozovu pa se provuce) a neki ce morati da plate umanjene obaveze, bez kamate. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Kooineeperk said:

Auuu bre ti non stop vrtis isto. A gde to Poreska izdaje racune? Po Zakonu i propisima si duzan da ih sam obracunas, bilo da si fizicko lice, ili pravno lice (samo pausalci valjda nemaju ovo jer su im porezi i doprinosi unapred odredjeni). Kad imas DOO, vodis svoje knjige, uplacujes ljudima platu, placas za njih porez i doprinose, ne izdaje ti Poreska nikakav racun pa ti po tome platis. Ne, nego imas knjigovodju, koji se razume u zakon i propise, i on obracuna i prijavi to i onda dobijes resenje Poreske uprave i broj na osnovu koga se vrsi uplata. 

 

Da, razlikuje se od obicnih komunalija u tom smislu da nema racuna koji ti stize svakog meseca, ali to ne menja sustinu da je zaduzenje nastalo a nije se placalo

 

 

Ako cemo da lepimo etikete na komentare, ne znam sta bih ti rekao za tvoje, kako bi njih okarakterisao.  

Ti ne razumes ni sta sam ja napisao. 

 

Hajde jos jednom: 

- Podrzavam borbu, da se ljudi izbore za sto bolje uslove (a to nikako ne moze biti otpis celog duga), jer smatram da odgovornost za ovu situaciju imaju i sami freelancer-i kao i sama poreska uprava na celu sa ministarstvom. 

- Necu da ucestvujem na protestima jer ne zelim da budem smatran clanom ovoga ili onoga udruzenja koje vode predstavnici koji mi ne odgovaraju (taj Pogacar mi je antipatican na toliko nivoa da ne mogu ni da popisem). 

- Moju podrsku dajem tako sto se trudim pre svega da razumem problematiku a onda i da svojim komentarima edukujem ljude koji manje znaju o tome (ko naravno zeli da bude edukovan)

 

I sve po zakonu, za to sam prvi... 

 

Da, po zakonu, i po dodatnim propisima/uredbama koji ne mogu biti stroziji od Zakona (losiji uslovi) pa neko ce u celoj prici biti skroz ok (ispod limita), neko nece (ali ga mozda ne pozovu pa se provuce) a neki ce morati da plate umanjene obaveze, bez kamate. 

 

 

Ti to podrzavas, kako?? Tako sto ti edukujes ljude 🤡 kad je sve gotovo. Pre bih rekao da se pravis pametan kao i svako ko je presao da bude preduzetnik i nasladjujes se. Meni to vise izgleda tako.

 

Znaci ovi do 64k nisu krsili zakon i njima cemo da oprostimo a ovima za vise necemo. Tj hocemo, ali ne frilenserima vec ovima sto imamo kombinacije 🤡

 

Sto se tice komunalija tj informatike, to nisam ja rekao nego taj lik iz porezne. Kad si fizicko lice i kad se zakon ne postuje i od same porezne i ministarstva...kako da neko sracuna porez i zasto? I da li si ti racunao od one kladionice sto si pisao... 

 

Mi kao da pricamo o radniku u second hand shopu a ne o  poreskoj policiji i ministarstvu finansija. Bukvalno o toj temi nemas nigde nista da procitas ili da je neko imao srece bas da naidje na nekog ko i zna da objasni.

 

Sami sebi smo najgori neprijatelji, uzasan narod...samo da se nekom zavali i da neko ispadne pametan. Opet ti kazem i naglasavam da meni nemaju sta..tu je ta sitna razlika izmedju mene i tebe. Ti bi da ''edukujes'' a ja bih da pomognem. Za edukaciju si trebao da se javis pre oktobra 2020g 😄 

Link to comment
Share on other sites

Za pocetak, nemoj da vredjas, ako mislis uopste da diskutujemo.

 

To koliko je ko edukovao ljude vidi se na ovoj temi, a jbg, mislim da nisam ni bio clan foruma kad je zapoceta tema. A svakako nisam aktivan samo ovde, na ovom forumu. 

 

I nije sve gotovo, daleko od toga. Doneto je neko resenje za prethodni period i do kraja ove godine. 

 

I ja nisam preduzetnik (u smislu pausalac), ja placam porez kao DOO, dakle isto tako kao sto i ta fizicka lica (i svaki zaposleni randnik) imaju pun obracun uz eventualno neka umanjenja a ne pausalni porez. A bio sam sve, i full zaposlen, i pausalac i svlacio pare na racun bez prijave, i sada opet full zaposlen kao vlasnik. 

 

Kako sracunati poreze - zapravo nije mnogo tesko, svako ko je prosao 8 razreda osnovne skole i barem malo pazio na casu, zna da barata procentima, sabiranjem i oduzimanjem. Problem je u tome sto se malo ljudi interesovalo, a jos manje poreskih inspektora je znalo sta treba da urade, a ministarstvo i poreska nisu nista uradili da edukuju i jedne i druge. 

 

49 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sami sebi smo najgori neprijatelji, uzasan narod...samo da se nekom zavali i da neko ispadne pametan. Opet ti kazem i naglasavam da meni nemaju sta..tu je ta sitna razlika izmedju mene i tebe. Ti bi da ''edukujes'' a ja bih da pomognem. Za edukaciju si trebao da se javis pre oktobra 2020g 😄 

 

Mislim da mi imamo mnogo vise razlika od te "sitne". 😄 

 

Ja bih da edukujem odnosno objasnim ljudima kakvo je stanje stvari, sta moze biti kaznjivo, na sta da obrate paznju, sta je najbolje da urade. A ti bi da im "pomognes" tako sto ces ih navoditi na krivicno delo ili tako sto im savetujes da se isele odavde. Ma bravo! Tebe za vlast pa da procvetamo! 🙈🙉🙊

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vec da ih ne jasu ceo zivot mnogo gori od njih. Robin Hud je ideal jer je krao od bogatih i davao siromasnima i nije placao porez i pomogao ljudima da ustanu protiv tiranije. To je fikcija kao i tvoja pomoc ovde.

 

Slazem da se treba postovati zakon, ali kreces od glave.Poreklo imovine, gde je taj zakon?? Ti i dalje mislis da je ovo napravljeno zbog frilensera i tu je tvoja greska u koracima odmah na pocetku.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Slazem da se treba postovati zakon, ali kreces od glave.

 

Kreces od sebe pa menjas druge. Kakav kredibilitet mozes da imas ako nekom nesto govoris da radi a sam to ne postujes? 

 

image.png.373c98cf9f0d72c25f2dab97b93ec01d.png

 

Ti bi da odjednom promenis sve... super, ali to ne ide tako. Pogotovo sa zakonima i premnom istih. Pa ne menja svaka vladajuca garnitura sve zakone koje zatekne. To bi bio haos. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Kreces od sebe pa menjas druge. Kakav kredibilitet mozes da imas ako nekom nesto govoris da radi a sam to ne postujes? 

 

image.png.373c98cf9f0d72c25f2dab97b93ec01d.png

 

Ti bi da odjednom promenis sve... super, ali to ne ide tako. Pogotovo sa zakonima i premnom istih. Pa ne menja svaka vladajuca garnitura sve zakone koje zatekne. To bi bio haos. 

 

 

Pusti finte ''kolega''...Znam vas bar petoro koji ste preduzetnici, a sad se pravite pametni i sve u cilju da pomognu kad pomoci vise nema. Zakon ne postoji,ovo sto oni zovu zakonom je harac. Ovom su dali nesto i cao.

 

Na vreme si stigao da pomazes, to je poenta kod vas, sad se samo pravite pametni. Menjamo Srbiju,prvo Belivuk pa frilenseri tj radnici na  internetu..

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pusti finte ''kolega''...Znam vas bar petoro koji ste preduzetnici, a sad se pravite pametni i sve u cilju da pomognu kad pomoci vise nema. Zakon ne postoji,ovo sto oni zovu zakonom je harac. Ovom su dali nesto i cao.

 

Na vreme si stigao da pomazes, to je poenta kod vas, sad se samo pravite pametni. Menjamo Srbiju,prvo Belivuk pa frilenseri tj radnici na  internetu..

B1: Prestani da lazes ljude ovde i da ih dovodis u zablude. Zakon postoji. To kako ga ti zoves i (pogresno) tumacis je tvoja licna stvar i totalno irelevantno za Poresku upravu i ljude koji su u problemu. 

 

B2: Bolje da okasnim sa pomaganjem nego da odmazem kao ti. 

 

---

 

Meni deluje da je tebi pomalo krivo sto si se zajebao i usao u ovaj problem (kako u real life, tako i ovde na forumu), jer ne znas sta ce biti. Ti imas neki "plan", mislis da je najbolji, a zapravo ko zna sta ce biti. Tvoj "plan" se svodi na to da ces se odreci svega samo da ne platis nista, pa makar ti to iz korena promenilo zivot. A u stvarnosti ako dodje do toga, sumnjam da imas muda da sprovedes taj plan u delo. 


A savetujes ljude da urade isto sto i ti planiras. Da se bave krivicnim delom utaje poreza. 

 

I ti se mozda izvuces ako skupis muda i pobegnes, ili mozda samo budes imao srece pa te ne pozovu... 

Ali nece moci svi tako kao ti. I da mogu da pobegnu, sta bi onda ostalo od ove zemlje? Jebe se tebi i tebi slicnima. 

 

Imao sam jednog lika medju dobrim prijateljima koji je pre x godina trijumfalno objavio na Facebook-u doslovce "Zbogom Smrdijo, odlazim, bla bla bla..." (sasvim slucajno isti izraz kao @Akiro). Otisao covek na Kipar. 

Prokomentarisao sam mu da nije lepo da tako naziva ono sto ostavlja za sobom, a ostavio je prijatelje, porodicu, lepote nase zemlje, a to sve cini nasu zemlju a ne samo politicari, vlast, zakoni, administracija, korporacije koje mu mozda smetaju ili sta vec. Nije proslo ni 6 meseci, vratio se kao popisan u tu Smrdiju od koje je pobegao. (Za @Akiro-a iako se ne slazemo u mnogo stvari mogu samo da imam respekt jer je dosledan i istrajan). 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...