Jump to content

The Rings of Power


SteveFrancis#3

Recommended Posts

Meni ova epizoda još i najmanje loša. Par onako naivnih stvari, ali generalno ok uvod za S3. Ako promene scenariste, možda mogu da se povade. Osim Haarfot/Gandalf plot line-a, to je baš debilno. 

Link to comment
Share on other sites

Posle odgledane poslednje epizode, prvo veliki naklon za Charlia Vickersa, čovjek će ostati upamćen u pop kulturi kao neko što je na najbolji način oslikao Saurona, kao što su Vigo i Ian McKellen ostali upamćeni kao Aragorn i Gandalf.

Naravno ne zaostaje i Charles Edwards kao Brimbi.

Ova epizoda je fino zaokružila priču i sezonu, bez glupih cliff hangersa, kao na kraju prve sezone.

Naravno čitavu sezonu su pratile nelogičnosti, pa i finale mora da ima, ali mnooogoo manje nego ostatak sezone, tako da sigurno najbolja epizoda za mene. 

Svidja mi se rasplet u Kazad Dumu, i kako nas čeka neki Game of Thrones, Dwarfs edition u trećoj sezoni.

Harfooti su svedeni na 10ak min, što je naravno uvijek dobro.

Nije čak ni loša ova opcija čarobnjaka Gandalfa/plavog čarobnjaka u jednom, jer drugi čarobnjak očito nije Saruman.

Ubijedjen sam da će Kemen biti jedan od nazgula, možda će čak i prvi dobiti prsten.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2024 at 2:16 PM, Stiletto said:

 

 

Majko mila, pa "Klinika Švarcvald" je vukla 20 miliona gledalaca po epizodi pre 40 godina, a bila ograničena samo na nemačko govorno područje i emitovala se jednom u određeno vreme. Ovo bi trebalo da gleda ceo svet, plus svako može da gleda kad god poželi. Najblaže rečeno katastrofa brojke.

 

Pa naravno da je imala 20 milki po epizodi, Dr. Udo Brinkman, pa Švester Krista, pa ko će koga da pričvrlji...kakav Sauron i bakrači.

 

images.jpg.5ec120730a3bd5470d4814a919ef242f.jpg

Edited by implant
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Steta sto tehnicke mogucnosti nisu ispracene vrhunskim "pisanjem" serije. Zaista neki efekti i scene izgledaju prejako, Air Durin kad skace na Balroga sa litice, stvarno prejako vizuelno odradjeno kao i prikaz samog Balroga kako se izdize iz dubina planine. Bombardovanje Eregiona i sama atmosfera mi je isto izgledalo vrhunski. Ali kad uporedis radnju, pa i dijaloge, zaplete, rasplete ovde i u nekoj top seriji, ova serija deluje kao neko lako stivo. Pomislio sam u jednom trenutku da je steta sto je ovaj poso pao u ruke Amazonu, neka druga kuca bi od ovoga napravila spektakl, jer je materijal prepun potencijala. Ali ajde, valjda se povade u sledecoj sezoni, treca sreca. 🤞🏻

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Henry Chinaski said:

Nije čak ni loša ova opcija čarobnjaka Gandalfa/plavog čarobnjaka u jednom, jer drugi čarobnjak očito nije Saruman.

 

Nisam odgledao poslednju epizodu, ali zasto mislis da Dark Wizard nije Saruman? Obe "velike misterije" iz prve i druge sezone su od pocetka bile sve osim misterije - i vrapcima na grani je bilo jasno ko su Halbrand i Stranac. 

 

Ja bas mislim da je DW Sauron i da ce on uraditi nesto cime ce se u toku Rata iskupiti i tako postati Saruman the White. 

Edited by Prijatelj Mitar
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

 

Nisam odgledao poslednju epizodu, ali zasto mislis da Dark Wizard nije Saruman? Obe "velike misterije" iz prve i druge sezone su od pocetka bile sve osim misterije - i vrapcima na grani je bilo jasno ko su Halbrand i Stranac. 

 

Ja bas mislim da je DW Sauron i da ce on uraditi nesto cime ce se u toku Rata iskupiti i tako postati Saruman the White. 

Ne znam kako da odgovorim, da ne spojlujem. 🙂

Ali u epizodi kaže da je on došao prvi, mnogo mnogo ranije, i da mu je Manwe(Bog) rekao da čeka sledećeg čarobnjaka.

Plus u epizodi kaže da on nije zao, nego ljudi nisu mogli da shvate magiju prvi put kad su vidjeli, pa su je shvatili kao zlo.

S tim što može biti Saruman,jer su ostavili to bez odgovora, pa mislim da ni reditelji nisu još sigurni ko će biti DW.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Nisam odgledao poslednju epizodu, ali zasto mislis da Dark Wizard nije Saruman? Obe "velike misterije" iz prve i druge sezone su od pocetka bile sve osim misterije - i vrapcima na grani je bilo jasno ko su Halbrand i Stranac. 

 

Ja bas mislim da je DW Sauron i da ce on uraditi nesto cime ce se u toku Rata iskupiti i tako postati Saruman the White. 

 

Ako se dobro sećam, Saruman je postao evil tek posle događaja iz Hobita, pod uticajem Saurona. To je par hiljada godina kasnije od ovoga što pratimo u seriji. Naravno, moguće je da grešim, ispraviće me neko ko bolje poznaje štivo.

 

Inače, meni je serija ok, iako ima stvari koje bodu oči. Razumem da dosta odstupa od knjiga, ali u današnje vreme i društvenoj atmosferi nisam ni očekivao nešto slično trilogiji koju svi volimo. Jedino što mi baš smeta je kako su iskasapili lik Galadriel, mislim da su baš preterali u pokušaju da je predstave zajebanom ratnicom, nauštrb njenih drugih, mnogo bitnijih kvaliteta. Jbg, to je vreme u kojem živimo, samo mi nije jasno da niko tamo ne kapira koliko ona zapravo slabije deluje od one originalne Galadriel.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Saruman je ako se dobro secam je odavno skrenuo sa puta. Sama potraga za one ring i tajnovitost...Glumio je on neko vreme da je dobar ali samo je cekao povoljan trenutak da se okrene.

Uglavnom ga je potraga i zudnja za one ring izopacila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Saruman ima slican origin kao Mairon odnosno Sauron. Poput njega, bio je Maia dodeljen Auleu i zato dobio ime Curumo, odnosno Curunir sto je znacilo cini mi se spretan, vest. Voleo je od pocetka i sam da stvara, bio ambiciozan i jako cenio red i kontrolu. Bas zbog te gomile slicnosti sa Sauronom je i pao u senku, ali ne zato sto ga je sam Sauron iskvario, nego zato sto je sam bio sklon tome i duboko u sebi uvek nosio zudnju za moci i dominacijom. Pomogli su malo i palantiri u procesu, svakako. Nije se on priklonio Sauronu da mu bude sluga, vec prvo partner, a onda nesto kasnije i da ga potpuno istisne i potcini. Postao je de fakto zao tek kada je poceo da se 'bavi Sauronom', te se to pretvorilo zapravo u njegov lov da prvi dodje do prstena, sto je i prikazano u Hobbitu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, implant said:

 

Ako se dobro sećam, Saruman je postao evil tek posle događaja iz Hobita, pod uticajem Saurona. To je par hiljada godina kasnije od ovoga što pratimo u seriji. Naravno, moguće je da grešim, ispraviće me neko ko bolje poznaje štivo.

 

Saruman nije oduvek bio "The White", on je takodje i "Of Many Colours". Sto ce reci, voli on i ovamo i onamo. Ko zna kako ce u seriji to prikazati, moj bet je da je on DW, da ce kasnije (verovatno u toku Rata) uraditi nesto cime ce se iskupiti i zaraditi zvanje Belog, da bi u dobro znanim dogadjajima iz LotR jos jednom obrnuo curak. Mislim sve su ovo spekulacije, nista nije sigurno pa ni source materijal, scenaristi ga proizvoljno tumace pa sto ne bismo mi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Žao mi je što više nećemo gledati Adara i Kelebrimbora. Mislim da su glumci odradili odličan posao u okviru scenarija, naravno...Vickers isto. Scene sa njim i Kelebrimborom, kako ga navlači, zarobljava u paralelnu realnost, pa i njihovi dijalozi, sve mi je to bilo dobro (iako odstupa od knjiga). Ova poslednja scena, kada Kelebrimbor visi na onom stubu isprobadan kopljima i taj razgovor sa Sauronom, kada mu objašnjava koliko je prazan i kako će ga prstenje na kraju skenjati a ovaj počinje da sumnja u sebe...odlično su to odradili. Adara da ne pominjem, delovao je opasnije od svih u seriji Sauron excluded, Vickers radi odličan posao sa njim.

 

I da, što neko reče gore, Balrog i matori Durin su bili spektakularni. Cela ekipa koja glumi patuljke je odlična, po meni.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Saruman ima slican origin kao Mairon odnosno Sauron. Poput njega, bio je Maia dodeljen Auleu i zato dobio ime Curumo, odnosno Curunir sto je znacilo cini mi se spretan, vest. Voleo je od pocetka i sam da stvara, bio ambiciozan i jako cenio red i kontrolu. Bas zbog te gomile slicnosti sa Sauronom je i pao u senku, ali ne zato sto ga je sam Sauron iskvario, nego zato sto je sam bio sklon tome i duboko u sebi uvek nosio zudnju za moci i dominacijom. Pomogli su malo i palantiri u procesu, svakako. Nije se on priklonio Sauronu da mu bude sluga, vec prvo partner, a onda nesto kasnije i da ga potpuno istisne i potcini. Postao je de fakto zao tek kada je poceo da se 'bavi Sauronom', te se to pretvorilo zapravo u njegov lov da prvi dodje do prstena, sto je i prikazano u Hobbitu. 

Upravo to, i usput je uvek bio malo ljubomoran na Olorina(Gandalf) ili ga se plasio jer je on imao znanje i naklonost mnogih. Moje skromno znanje... 

Nije on bio nikad upotpunosti na strani bica iz srednje zemlje vec je imao agendu svoju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Prijatelj Mitar said:

 

Saruman nije oduvek bio "The White", on je takodje i "Of Many Colours". Sto ce reci, voli on i ovamo i onamo. Ko zna kako ce u seriji to prikazati, moj bet je da je on DW, da ce kasnije (verovatno u toku Rata) uraditi nesto cime ce se iskupiti i zaraditi zvanje Belog, da bi u dobro znanim dogadjajima iz LotR jos jednom obrnuo curak. Mislim sve su ovo spekulacije, nista nije sigurno pa ni source materijal, scenaristi ga proizvoljno tumace pa sto ne bismo mi. 

Koliko se sećam jeste hronološki prvo bio White, pa kad je zastranio, Many Colours je bio prvi signal da nešto nije u redu. Odnosno, prvi signal koji je Tolkin dao nama čitaocima i Gandalfu. To naravno ne znači da nije padu bio sklon i ranije, samo se to ispoljilo kroz promenu boje.

Edited by alcesta
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alcesta said:

Koliko se sećam jeste hronološki prvo bio White, pa kad je zastranio, Many Colours je bio prvi signal da nešto nije u redu.

 

Da, ali sta je bio pre nego sto je postao White? Ne biva se to tek tako... Niti se tek tako promeni necija cud. Videcemo kako ce to rastumaciti u seriji. 

Link to comment
Share on other sites

Curumo (Saruman) je bio najjači Maiar uvijek, i uvijek je bio white.

Kada je Manwe saznao za Saurona, prvo je htio da pošalje 3 messengera u ME, prva dva su odma' prihvatila zadatak, a odbio je Gandalf jer je bio slab i bojao se suprostaviti Sauronu tako slab, ali ga je Manwe svejedno poslao.

Ali najjači od njih 5 koje je poslao je bio Saruman, i zbog toga White

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, implant said:

 

Pa naravno da je imala 20 milki po epizodi, Dr. Udo Brinkman, pa Švester Krista, pa ko će koga da pričvrlji...kakav Sauron i bakrači.

 

images.jpg.5ec120730a3bd5470d4814a919ef242f.jpg

 

Ih, kao da ovde toga nema, evo u prošloj epizodi zet pričvrljio taštu. To bre tabu tema i za Radašina i Drakčeta, a ovi u ROP boc! 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stiletto said:

 

Ih, kao da ovde toga nema, evo u prošloj epizodi zet pričvrljio taštu. To bre tabu tema i za Radašina i Drakčeta, a ovi u ROP boc! 😄

 

Stoji, ali to nekako kilavo beše...Dr Udo to onako nemački konkretno odrađivao.

 

die-schwarzwaldklinik-zdf-arzt-serie-198

Edited by implant
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2024 at 5:04 PM, Rajon Rondo said:

 

 

🚨 Almost all of the writers for The Rings of Power have been replaced by others in Season 3.

 

The showrunners remain in charge and will continue to be a part of the series.

Link to comment
Share on other sites

Najjace je sto su dijalozi sami bili sasvim solidni. Znacajno bolji nego u prvoj sezoni. Bilo je reci, izraza i konstrukcija koje su isuvise moderne i sasvim out of place za ME ekranizaciju, ali ih nije bilo bas toliko da ne mogu da se istolerisu. Takodje je bilo i nelogicnosti i 'zaboravnosti' u rasplitanju pojedinih delova price. Medjutim, razmene izmedju likova su generalno bile mozda i najveci forte druge sezone (pored vfx-a naravno).

 

Ako showrunneri nisu odgovorni za produkt i sve se svaljuje na scenariste i pisce, koji je onda tacno njihov posao? Jesu li angazovani scenaristi osmislili plot, izabrali likove i njihov razvojni put ili su to ipak uradila ova dvojica? Je li random scenarista izmislio Estrid i ovu glupavu i nedopecenu kvazi-romansu izmedju nje i Isildura ili su njih dvojica dosla na tu fenomenalnu ideju i dala direktive da se napisu scene koje ce tome da udahnu zivot, bez obzira na to sto su vec nagurali milion plotlajnova i znali su da nece biti ni izbliza dovoljno vremena da se i tome posveti minimum paznje i organskog razvoja kako bi licilo na nesto? Je li random scenarista ugurao Harfoote i friking Gandalfa u seriju ili je to bio njihov produkt, pa su uvalili vruc krompir nekon drugom da ispuni taj prakticno nemoguc zadatak da se i oni inkorporiraju u Second Age pricu tako da sve izgleda smisleno i privlacno za publiku? Je li random writer zaglupeo i marginalizovao Gil-galada ili su to ipak bila ova dvojica?

 

Gomilu nekakvih svojih fiks-ideja si po svaku cenu hteo da isteras na ovom projektu i sada ljudi koji su pokusavali da urade nesto sa tim paprikasem koji si im servirao treba da plate cenu. Sramota jedna, sto se mene tice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Je li random writer zaglupeo i marginalizovao Gil-galada ili su to ipak bila ova dvojica?

Da samo podsetim da je Gil-galad jedan od najvećih Visokih kraljeva Noldora...verovatno i najveći ikada. Mi to u seriji saznajemo,shvatamo i vidimo kako tačno? Napisali su mu lik kao da je maltene neki slučajni prolaznik..sramota.

Edited by Drug Crni
slovo
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Da samo podsetim da je Gil-galad jedan od najvećih Visokih kraljeva Noldora...verovatno i najveći ikada. Mi to u seriji saznajemo,shvatamo i vidimo kako tačno? Napisali su mu lik kao da je maltene neki slučajni prolaznik..sramota.

 

Tragicno potcenjen i nerazvijen lik, sto je direkt kolaterala fiksacije da Galadriel mora da bude pocetak, sredina i kraj svega. Ne sporim da jeste lik koji mora i treba da dobije dosta prostora, ali to ne znaci da u tu svrhu ostale najvece figure ovih dogadjaja treba potpuno gurnuti na marginu. 16 epizoda, nismo videli C od Celeborna. Ako ga ne vidimo ni sledece sezone, pretpostavljam da ce i za to biti krivi novi scenaristi, pa bih im ja odmah sad preventivno dao otkaz i zamenio novim.

 

E sad, odlazim u off sa ovim, ali sam hteo da se nadovezem - Gil-galad sasvim sigurno jeste najdugovecniji Visoki kralj Noldora i svih vilenjaka i kao takav ima ozbiljan cv iza sebe. Medjutim, u mojoj knjizi ne moze nikada biti iznad Fingolfina niti Fingona. Turgon je u sustini pizdurina kojoj je najveca zasluga sto je sa zenom izrodio Idril, tu nema dileme da ga je prebacio uzduz i popreko.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja pogledao za 2 dana obe sezone, svidja mi se. Jeftina zabava adekvatne duzine trajanja i dubine zapleta. Svidja mi se sto nema cliffhangera, tako da sledece sezone i ne mora da bude. 6-10 epizoda po sezoni je prava mera. Kamera i efekti odlicni, estetika nesto izmedju LOTR i Hobbita, gluma solidna, muzika - neki genericki orkestar, nema neki motiv koji bi mi ostao u glavi osim one jedne pesmice sto peva Nori.

 

Tolkinovci su verovatno izludeli, ja ne poznajem materijal pa mi svejedno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nakon pada Eregiona,Sauronove horde će pregaziti ceo Eriador.

Elrond je sateran u ćošak..ali će tamo podići Imladris (Rivendell)..Imladris se prevodi kao Duboka Dolina što on i jeste i to i vidimo na kraju druge sezone. Tj.pokazana nam je lokacija.
Gil-galad i Cirdan (koji je isuviše zapostavljen u sezoni) se sklanjaju u Lindon. I Lindon je na udaru Sauronovih armija. U pomoć im priskaču Numenorejci što će dovesti do poraza Orka. To će proizvesti veliku mržnju Saurona prema njima,ali i njegov kasniji angažman na uništenju ostrvskog kraljevstva. Sauronove vojske će pretrpiti niz devastirajućih poraza od armije Numenora i on će se sa malom grupom preživelih Orka povući u Mordor u kojem će početi da diže svoju Kulu Barad-dur i iskovati Jedan Prsten. Tu će obnavljati armije Orka,ali i privlačiti ljude lojalne sebi:Istočnjake i neke Južnjake.

Bitno je napomenuti da će biti zarobljen od strane Numenora na sada,već nekoliko vekova kasnije..onda kada bude sebi počeo da deli razne titule i naziva se mnogim imenima: Kralj Kraljeva, Kralj Ljudi,Gospodar Zemlje i Gospodar Sveta. To će uvrediti Numenorejce i oni će povesti novi rat protiv njega u kojem će se Sauron predati kralju Ar-Pharazonu. (Prilično sam siguran da će ovde biti velikih izmena i da ćemo njegovo zarobljavanje videti brzo)

Između dva sukoba sa armijama Numenora,Sauron će iskovati Jedan Prsten i podeliti 9 Ljudima (od kojih 3 samim ljudima Numenora) te 7 Gospodarima Patuljaka (što je već u seriji učinio..kreatori su i ovde usrali motku jer će sada morati da se koprcaju iz kreativnog izbora kojeg su sačinili..a koji niti je po kanonu niti je logičan)

Po loreu,Galadriel je sa svojom ćerkom Celebrian prošla kroz Khazad-dum i smestiće se u Lothlorien koji će pod dejstvom njenog prstena postati veliko Šumsko kraljevstvo. Kapije Khazad-duma će ostati zatvorene dok pred njih ne naiđe Družina Prstena.

Svakako očekujem da se sada akcenat stavi upravo na Numenor i događaje koji će prethoditi njegovom padu. Ovaj deo priče ima ogroman potencijal i zaslužuje mnogo više prostora u seriji. Mnoga nepočinstva će se tamo događati..surova,mračna i vrlo nehumana. Možda i najgrđi primer kako jedno Kraljevstvo Visokih Ljudi pada u mrak i zlo.

Ovo je manje više razvoj događaja po štivu,a što bi trebalo da stave u sledeću sezonu. Jer treba nešto ostaviti i za 4.i 5.
Neka neko ispravi greške i popuni rupe.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...