Jump to content

Snooker


dekkard

Recommended Posts

Selbi u finalu onako kako najbolje zna, udavio Bingama kao zmija žabu.

Pomalo je i Bingam sam sebi kriv, u 30. frejmu maši kuglu "na izvol'te" i umesto 15-15 Selbi pravi trocifreni za 16-14. Bingam smanjuje na 16-15, ima 16 poena prednosti kad su na stolu ostale kugle od zelene naviše, ali u krljanju oko jedne kugle Selbija dobiti ne može niko. Smestio je Bingamu snuker iz kog je Stjuart promašio pet puta i poklonio 20 poena, obaška peti put ostavio belu tamo gde bi i početnik pogodio, a ne trostruki prvak sveta.

Finale sa Marfijem u 35 frejmova. Bucko je preiskusan i opak igrač koji kad krene da ubacuje, ne zna šta je dosta. Šeret je živo blato protiv koga, ma koliko se batrgao, samo toneš još dublje. Ko nametne svoju igru, pobediće. Ali zbog samog broja partija, blagu prednost dajem Selbiju. Ali samo blagu.

Link to comment
Share on other sites

I tako... i pored @McLeod-ove reputacije urokljivog 😄, Selbi uze četvrtu titulu svetskog prvaka. Iako je u prvoj sesiji Marfi nametnuo svoju igru i poveo 5-3, odlučila je druga sesija prvog dana koju je Selbi dobio 7-2, tako što je uvukao sve partije u teško rudarenje svakog poena, što Marfi nije psihički izdržao. Drugi dan je Marfi poslao defanzivu dođavola i gađao sve što je imalo iole šanse da uđe, što mu je donelo više frejmova ali i više grešaka što je Selbi koristio i skupljao frejmove za sebe, što mu je uz prednost iz prvog dana na kraju i donelo titulu rezultatom 18-15.

Mnogi ne vole taj "šahovski" pristup Selbija, već "udri sve što ti čoja pruža" O'Salivena ili Trampa, koji jeste efikasniji kad se igra na manji broj frejmova (što je većina rangirnih turnira), ali na dugačke partije donosi lepu nagradu, ako se efikasno primeni. A Selbi je epitom toga.

Kao kuriozitet, do danas su samo trojica non-UK igrača osvajala titulu, Klif Torburn (Kanada), Ken Doerti (Irska) i Nil Robertson (Australija). Videćemo da li će sve veći priliv Kineza dodati još nekog na tu listu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 2:09 PM, Stiletto said:

Mnogi ne vole taj "šahovski" pristup Selbija.

Kao kuriozitet, do danas su samo trojica non-UK igrača osvajala titulu, Klif Torburn (Kanada), Ken Doerti (Irska) i Nil Robertson (Australija). Videćemo da li će sve veći priliv Kineza dodati još nekog na tu listu.

 

Mnogi blago rečeno. Ogromna većina će pre biti. Nek oni samo što pre uvedu dozvoljeno vreme za potez. Tj, ako iole misle na budućnost igre, gde će u popularnosti iste veliku ulogu imati atraktivnost, koju naravno ubija neograničeno vreme za izvođenje poteza. Za Kinu šta znam, oni su mi misterija za sada, ne bi da predviđam kako će se razvijati situacija što se tiče vrhunskog snookera kod njih. Voleo bi Ding Junhui uzme titulu u Sheffieldu, to bi pomoglo još većoj popularizaciji igre ne samo tamo, nego u Aziji generalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Marko said:

 

Mnogi blago rečeno. Ogromna većina će pre biti. Nek oni samo što pre uvedu dozvoljeno vreme za potez. Tj, ako iole misle na budućnost igre, gde će u popularnosti iste veliku ulogu imati atraktivnost, koju naravno ubija neograničeno vreme za izvođenje poteza. Za Kinu šta znam, oni su mi misterija za sada, ne bi da predviđam kako će se razvijati situacija što se tiče vrhunskog snookera kod njih. Voleo bi Ding Junhui uzme titulu u Sheffieldu, to bi pomoglo još većoj popularizaciji igre ne samo tamo, nego u Aziji generalno.

 

Evo ja nisam jedan iz te "ogromne većine", meni nimalo ne smeta Selbijev pristup igri. A dozvoljeno vreme za udarac može da prođe kod Devetke i sličnih igara, za Snuker je ipak potrebno računati malo više poteza unapred. IMHO, igra je sasvim dovoljno atraktivna i bez toga.

Što se Kineza tiče, u poslednje vreme samo odatle dolaze mladi igrači koji pristižu u svetski vrh. Britanska ostrva sa sve Komonveltom su u poslednjih deset godina dali samo Trampa, Vilsona i MekGila, da kažeš da su igrači u vrhu. Kad se uporedi sa prethodnim decenijama, užasno malo. Ding ili Marko Fu su nekad bili kuriozitet, a sada sve više mladih Kineza ulazi u glavni žreb rangirnih turnira. Matora britanska garda se još dobro drži (O'Saliven, Higins, Vilijams, Hokins, Marfi, Bingam...), ali kad se oni povuku, čini mi se da će Kinezi biti u većini.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stiletto said:

 

Evo ja nisam jedan iz te "ogromne većine", meni nimalo ne smeta Selbijev pristup igri. A dozvoljeno vreme za udarac može da prođe kod Devetke i sličnih igara, za Snuker je ipak potrebno računati malo više poteza unapred. IMHO, igra je sasvim dovoljno atraktivna i bez toga.

 

Selbijev način igre me generalno, na velikom uzorku, blago iritira. No big deal, we all have our preferences. Ali kad to preraste u smaranje, onda ja kao gledalac imam problem jer mi naprosto nije prihvatljivo, to nije product zbog kojeg bi se cimao da gledam. Logičan odgovor bi bio da je to individualna stvar, šta koga smara i dokle je ok, ko te tera da gledaš itd. Moja replika je da određene crvene linije moraju postojati. I da zato želim da se uvede vreme za potez. Konkretno, ono finale iz 2014, gde je odigrano samo 6 od 8 frameova u trećoj, je za mene teško smaranje i skrnavljenje igre, pa i nepoštovanje publike, kako u Crucibleu tako i ispred ekrana, kao i nepoštovanje programa/rasporeda. To ne kažem zato što mi je Ronnie draži igrač od Selbija, nego zbog pomenutog. Jeste da je to bio ekstreman slučaj, ali je solidno upropastilo finale, i može opet da se desi. Nek igra on kako igra, i ne samo on, sa koliko god hoće defanzivnih poteza, nadmudrivanja, stavljanja protivnika u snooker poziciju, ali sa ograničenim vremenom za potez. Druga stvar, ko može da garantuje da, u slučaju kad inače sporijem igraču to ide na ruku, neće namerno odugovlačiti sa udarcem? (Pogotovo radi držanja protivnika što duže van stola). Pravila nema, sudija nema pravo da ga požuruje, dakle sve je na njegovoj volji, pa npr, može komotno da, za udarac koji je smislio u prvom minutu, izvede potez tek posle 5 min nećkanja, šetnje oko stola i razmišljanja. Viewer experience je nešto o čemu se razmišlja i o čemu se vodi računa u svim sportovima, pa tako je i nadam se slučaj sa gospodom iz WPBSA... Hardcore fanovi nisu toliko brojni, da bi se na njih moglo računati uvek, a smarači nisu baš atraktivni (naj)široj publici. 

 

Za Kineze znam, video sam te mlade, talentovane, što obećavaju i  sve je to lepo. Bar oni ne bi trebali imati problema sa kvantitetom. Ali više me brine kakvi će im biti oni najbolji, da im se ne dogodi, kao u nekim drugim sportovima, da postignu masovnost, ali bez vrhunskih igrača.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...