Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Sedim u Atlanti i gledam stjuardese, ukrcavaju se na let za Cancun....i raznisljam da bi bilo korisno (ako vec ne postoje?) studije koje prate statistiku zarazavanja po ptofesijama. Recimo, stjuardese, ptodavacice po supermarketima, vozaci u javnom prevozu (u Bg busevima),....

 

Sad vidim ovo:

 

https://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2020&mm=10&dd=10&nav_id=1745299

 

"Šansa da neko dobije kovid 19 tokom leta je 1 prema 27 miliona"

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

Sedim u Atlanti i gledam stjuardese, ukrcavaju se na let za Cancun....i raznisljam da bi bilo korisno (ako vec ne postoje?) studije koje prate statistiku zarazavanja po ptofesijama. Recimo, stjuardese, ptodavacice po supermarketima, vozaci u javnom prevozu (u Bg busevima),....

 

Sad vidim ovo:

 

https://www.b92.net/putovanja/vesti.php?yyyy=2020&mm=10&dd=10&nav_id=1745299

 

"Šansa da neko dobije kovid 19 tokom leta je 1 prema 27 miliona"

:ajme: a sta mi da kazemo onda..apropo maski i kretanja virusa, aj mogu da probam da nadjem enku logiku kretanja virusakod nas so far..prvi deo prvog talas, odnosno prolece, smo imali najgore mere, ipak uprkos tim merama, navodno je ipak bilo dosta mrtvih i zarazaneih...kazem navodno  jer je bila nova bolest, i ko zna sta se sve radilo, ali neka bude da  je istina sve sto Birn kaze..pa smo, zbog izbora, odjednom, presli na  drugu krajnost: bukvalno sve moze, i dobili po picki od virusa, jer em nam je imunitet bio narusen lockdownom, em smo virusu sirom odjendom otvorili vrata, to je kao da ste bez treninga izasli na megdan  ..dodajmo tome i da  je u Novom Pazaru i veca kaubojstina nego u ostatku Srbije, i voila! Onda smo uveli neke medju mere, sredinu, i sama situacija je postala srednja,a i u medjuvremenu se virus, bar privemeno, istresao..tako ja bar interpetiram sam tok..za Francusku ne mogu da  koemntarisem, kao sto rekoh, cuo sam price da se ni tamo ne paze, pre mesec dana, mozda i vise, ali to je vec rekla kazala, vec drzava, veca gustina naseljenosti..za maske mislim da jesu jedna od faktora koji mogu znacajno pomoci, ali ne garantuju nista, i nus smae pos ebi dovoljne, distanca je bitan faktor, a i broj ljudi u grupi koji je nosi,sto vise, to bolje..i bilo kako bilo, maske su jedino sredtsvo koje imamo..zalosno, i sam sam vise  puta spomenuo koliko je tuzno i patateicno sto dalje od maski, pranja ruku i distance odmakli nismo,ali jbi ga, tako je

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Harmonika said:

.za Francusku ne mogu d akoemntarisem, kao sto rekoh, cuo sam price da se n tamo ne paze, pre mesec dana, mozda i vise, ali to je vec rekla kazala, vec drzava, veca gustina naseljenosti..

To su sve konstante, gustina naseljenosti je ista i kad su imali 212 zaraženih u Junu i danas. Isto su se pazili ili nisu pazili 22. Juna i danas. Sve je isto 22. Juna i danas, jedina razlika je da je 22. Juna registrovano 212 zaraženih, a danas 26000.
 

Link to comment
Share on other sites

Znas kako, mozda je virus stvarno pametan, pa se uhvatio bas onih koji se ne paze, pa se polako ali sigurno rasirio..i ocigledno mora da, gde god se nalazi, napravi neki udar, pre ili kasnije..a i ljudma vremenom popusti pazanja, opuste se..ne znam, mislim da Francusku ne mozemo komentarsati, jer nismo tamo..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Harmonika said:

, pa se polako ali sigurno rasirio..i ocigledno mora da, gde god se nalazi, napravi neki udar, pre ili kasnije..a i ljudma vremenom popusti pazanja, opuste se..ne znam, mislim da Francusku ne mozemo komentarsati, jer nismo tamo..

Jao možda... Šta god da je, uprkos zabavnim gifovima, infograficima, nadasve emotivnim preporukama "moja maska štiti tebe, a tvoja mene" izgleda da ili nije dovoljno, ili nema veze ni sa čim. Cenim da maskama, nakon sledećeg hype "obavezno nošenje maski napolju" bez ikakvog rezultata, i rasprodaje zaliha koje sad čame u svakom objektu maloprodaje, sledi sudbina rukavica.
Distanca je jedino efikasno sredstvo, ali izgleda istovremeno nesprovodivo. 
Nemačka je, možda dobar primer, tog istog 22. Juna su imali sa maskama 359 novozaraženih, danas sa maskama imaju 4964. 
Francuska sa ovih 27k danas ima ukupno 718,873 potvrđenih slučajeva na skoro 68 miliona stanovnika. Imali su sve i lockdown,  i policijski čas, i maske, i pranje ruku. Sve.
Švedska ima bez policijskog časa, bez lockdown bez maski 98,451 na 10 miliona slučajeva.

Razumeš šta pričam o uravnjivanju?

Link to comment
Share on other sites

Citam rezultat jedne velike studije statistika o slucajevima u Fra ko su - nesto u smislu sto @Sunshine State kaze ko su sta su, ispitali su preko sto hiljada slucajeva zarazenih koji su pristali na anketu i ispostavilo se kao glavni rezultat da su uglavnom ljudi iz predgradja koji zive u malim stanovima a oni mnogobrojni i uglavnom prva ili eventualno druga generacija imigranata. Fin svet koji zivi u velikim stanovima u lepim delovima grada izgleda oboleva zanemarljivo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Cenim da maskama, nakon sledećeg hype "obavezno nošenje maski napolju" bez ikakvog rezultata, i rasprodaje zaliha koje sad čame u svakom objektu maloprodaje, sledi sudbina rukavica.

Sad videh video koja je okačila drugarica na Facebooku iz Šangaja. Svi, ali bukvalno svi, u vozu imaju maske. 

 

Nisu problem maske. Problem je mentalitet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, urosg3 said:

Ovo za septembar, ne znam, insajd informacije su mi govorile da je spetmbar zaista bio najmirniji  mesec od kad je kovid krocio ovde..doduse, ja mislim da je krocio barem u februraru, ali kako god, racunajuci od marta..ovo za rak ne bih da  komentarisem, nije tema..verujem medjutim, i da se Radovanovic zalaze za maske..jbi ga, pokusavam ja da nadjem nesto , neki zajednicki jezik sa  ovim covekom, ali ima barijera, i, kako ne verujem prakticno nikome 100%, ne mogu i njemu, nije da  nisam pokusao..na stranu sto ni od njega nisam cuo nesto korisno, a da nisam vec znao..a i to sto jesam cuo,nijemi veliko otkrice..umem cesto da  budem subjektivan kada su ljudi u pitanju, iako se trudim da  ne budem..mozda je stvarno smao do mene..iako ubode u nekim moemntim,a npr onaj post  na fejsbuku od juce mu je okej, iako opet kazem, za mene ne preterano sadrzajan..ali, dopadaju mi se neka optimisticna, neka budu i nagadjanja, ali, osvezenje ej cuti nekoga iz struke da misli da ovo nece biti vecita epdiemija, to je stavrno promena..cak nisam to ni ocekivao od njega..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darko said:

Sad videh video koja je okačila drugarica na Facebooku iz Šangaja. Svi, ali bukvalno svi, u vozu imaju maske. 

 

Nisu problem maske. Problem je mentalitet.

Dobro, to razumem. Taj mentalitet je doveo Francusku tu gde je jeste, i tada je ispao pozitivan.
Ono što je trik u ovomm problemu je da je mentalitet zadana premisa u zaključivanju, dakle mere moraš da doneseš imajući unapred na pameti mentalitet i održivost mera.

Ukoliko propišeš meru koja je nesprovodiva zbog mentaliteta onda stvarno imaš problem, ne znam zašto je tako teško smisliti održive mere.
Verovatno je u pitanju da su neprilagođene opasnosti, ali svejedno rezultat ti izađe na isto, slažeš se? Uz malu razliku.
Imaš isti rezultat + nezadovoljstvo merama.

Još jedno pitanje, kad smo kod Šangaja i Pariza: gde bi radije živeo, uzimajući u obzir mentalitet i zašto?

3 minutes ago, Harmonika said:

Ovo za septembar, ne znam, insajd informacije su mi govorile da je spetmbar zaista bio najmirniji  mesec od kad je kovid krocio ovde..doduse, ja mislim da je krocio barem u februraru, ali kako god, racunajuci od marta..ovo za rak ne bih da  komentarisem, nije tema..verujem medjutim, i da se Radovanovic zalaze za maske..jbi ga, pokusavam ja da nadjem nesto , neki zajednicki jezik s aovim covekom, ali ima barijera, i, kako ne verujem prakticno nikome 100%, ne ogu i njemu, nije da  nisam pokusao..na stranu sto ni od njega nisam cuo nesto korisno, a da nisam vec znao..a i to sto jesam cuo,nijemi veliko otkrice..umem cesto da  budem subjektivan kada su ljudi u pitanju, iako se trudim da  ne budem..

Tako je Radovanović je old school, možda ga je malo vreme i pregazilo u stručnom smislu. Ono što odskače od svih ostalih je neupitna etičnost, za to mu skidam kapu.

Link to comment
Share on other sites

Mada meni nije postvljeno pitanje, recicu, Sangaj..u ovim okolnostima, Sangaj bi bio idealan za mene..eticnost, ni u to vise nisam siguran, ne kod njega, nego generalno...cak i ne dovodim u pitanje njegovu strucnost, koliko moral i etiku..ali, opet kazem, cista subjektivnost..mozda je i do toga da ga jeste vreme pregazilo, pa kad nesto kaze, ja to pogresno tumacim kao zlonamerno ..ne znam vise..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Još jedno pitanje, kad smo kod Šangaja i Pariza: gde bi radije živeo, uzimajući u obzir mentalitet i zašto?

Irelevantno za argumenat da li maske pomažu ili ne.

 

7 minutes ago, urosg3 said:

Ukoliko propišeš meru koja je nesprovodiva zbog mentaliteta onda stvarno imaš problem, ne znam zašto je tako teško smisliti održive mere.

Zato što su maske i distanca jedine mere koje pale. Drugih efektivnih mera nema na žalost (sem ako hoćeš lockdown). Da ima, zalagao bi se za njih. 

 

Drugo, neka odgovornost treba da postoji kod ljudi. 

 

Treće, koje mere preporučuješ?

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Irelevantno za argumenat.

Ma radoznalost, čisto da se igramo, svi imamo predrasude, zabavno ih je otkriti...

 

2 minutes ago, Darko said:

Zato što su maske i distanca jedine mere koje pale. Drugih efektivnih mera nema na žalost (sem ako hoćeš lockdown). Da ima, zalagao bi se za njih. 

 

Nisu. Maske naprosto nisu učinkovite vidimo sad, svedočimo da nisu, i to će tek da eskalira. Skupovi u zatvorenom sa ili bez maski su, po mom mišljenju efikasna mera. Ukinuti.

 

Kontrolisati ukidanje. Kažnjavati ako treba. Verske, političke, banalne sve. Svima isto i ravnomerno, bez izuzetka.

Bukvalno samo to. Ono što sam naučio, čitao, uverio se iz iskustva iz okoline, zaraza se širi u zatvorenom prostoru, sa ili bez maski, nebitno, loše provetrenom i u produženom kontaktu.
Verovatno je održivo, recimo na dve nedelje opšta zabrana skupova u zatvorenom ubeđen sam imali bi rezultat. Šta misliš?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni recimo, eticno i ispravno deluje Ana Gligic, ali, i za nju stoji da je pregazilo vreme...ovo za zatvoreni prostor i mere se slazem, samo, nazalost, ne znam koliko je primenljivo u praksi..dodao bih i pracenje kontakata.. s tim sto bih ja maske ipak zadrzao, please don't kill me:classic_biggrin:

Edited by Harmonika
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, ciao said:

Nisam sigurna da se razumemo u vezi Sangaja i Pariza - u Parizu svi do jednog nose maske na ulici, gradskom prevozu, zatvorenim prostorijama tipa prodavnice i slicno ustvari svuda izuzev u restoranima.

to je prilog tezi da maske - ne rade. 27000 zaraženih za jedan dan sa ovakvim poštovanjem nošenja maski je argument da ne rade. 

3 minutes ago, Harmonika said:

Meni recimo, eticno i ispravno deluje Ana Gligic, ali, i za nju stoji da je pregazilo vreme...ovo za zatvoreni prostor i mere se slazem, samo, nazalost, ne znam koliko je primenljivo u praksi..

Kod nas - ne naravno, nema autoriteta koji bi privoleo ljude da se to desi, ali mogu da zamislim da je moguće negde.
I Ana Gligić je etična, svakako. Zanimljivo i za školskog Jankovića sam pre mislio da je etičan. Uvrnut, asocijalan, ali etičan. A ono...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

to je prilog tezi da maske - ne rade. 27000 zaraženih za jedan dan sa ovakvim poštovanjem nošenja maski je argument da ne rade. 

Jedini drugi argument koji ja mogu da pomenem kao moguc je da su testovi preosetljivi tj suvise ljudi bez simptoma a pozitivnih pa se zapitas sta to znaci. Postoji izvesno povecanje broja ljudi u bolnicama ali taj broj je i dalje daleko ispod broja u aprilu kada je bilo neuporedivo manje slucajeva zarazenih.

U aprilu smo imali oko 135% okupiranih kreveta u reanimaciji (sta god to znacilo 135% priznajem da ne razumem bas) a trenutno imamo oko 30%

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je i bilo gde vise nemoguce..da je odmah stavljen fokus na zatvorene prostorije i pracenje kontakata kod nas, nesto bi mozda i bilo, i da se tome posvetila veca paznja, jacanju imuniteta, o cemu skoro niko nista ne kaze, jbeni Novak Djokovic je morao to prvi da spomene, ej! Toliko o savetima i  struci, kada i antivakser Nole nacionale govori korisnije stvari od svetske nauke..ovako, sad je kasno..ceracemo se ovako, pa dok se virus ne smori..ljudi su i tako previse sludjeni, globalno..a nauka cak i odmaze, ne mogu ni oko aeroslolnog prenosenja da se sastave

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

Nisu. Maske naprosto nisu učinkovite vidimo sad, svedočimo da nisu, i to će tek da eskalira. Skupovi u zatvorenom sa ili bez maski su, po mom mišljenju efikasna mera. Ukinuti.

Ovaj ... maske nisu efikasne ako ljudi nisu odgovorni. Ako ih ljudi ne nose ili nose i jednom mestu a ne na drugom, to ne znači da nisu efikasne ako bi ih nosili kako treba. Primer - Azija. 

 

Za ovo drugo - pa to je lockdown light. Kako ćeš ukinuti skupove, zabave, sastanke, gužvu u javnom prevozu, restoranima, itd?

 

Ja kažem jedno: ne bi morali ništa da zatvaramo ako bi bili odgovorni sa maskama. A ako onda stignemo nivo gde skoro i nema community transmission, onda i ne moramo da ih nosimo dok ponovo ne počne da bukti. 

 

To bi bio moj plan. Tako bih i motivisao ljude da ih nose, što ih više nosimo sada, to znači da ih što manje nosimo u budućnosti.

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Harmonika said:

Mislim da je i bilo gde vise nemoguce..da je odmah stavljen fokus na zatvorene prostorije i pracenje kontakata kod nas, nesto bi mozda i bilo, i da se tome posvetila veca paznja..ovako, sad je kasno..ceracemo se ovako, pa dok se virus ne smori..ljudi su i tako previse sludjeni, globalno..a nauka cak i odmaze, ne mgou ni oko aeroslolnog prenosenja da se sastave

Ok, može i ovako, nosićemo maske gde je propisano, pravićemo se da smo s tim učinili važnu žrtvu da smanjimo zarazu, kad pogledamo brojeve tešićemo se da su u pitanju neodgovorni pojednici...
Kad taj broj postane preveliki idemo u lockdown, Beograd na vodi će i dalje da se gradi, deci upropastili još jednu školsku godinu, ali makar Darija ima novi imidž.
Zatvoreni prostor, i praćenje kontakata su bukvalno jedino efikasno, koliko toliko.

Možda sam sebičan, em ne idem prevozom nikad, ne pamtim da sam ušao u trolu, pa zanemarujem možda tu opasnost, ali sam ubeđen da je bitka izgubljena sa maskama u samiški. Ubeđen sam da sam i bez maske bezbedan za tih nekoliko minuta dok kupujem provijant u Maksiju.
 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darko said:

Ovaj ... maske nisu efikasne ako ljudi nisu odgovorni. Ako ih ljudi ne nose ili nose i jednom mestu a ne na drugom, to ne znači da nisu efikasne ako bi ih nosili kako treba. Primer - Azija. 

 

Za ovo drugo - pa to je lockdown light. Kako ćeš ukinuti skupove, zabave, sastanke, gužvu u javnom prevozu, restoranima, itd?

 

Ja kažem jedno: ne bi morali ništa da zatvaramo ako bi bili odgovorni sa maskama. A ako onda stignemo nivo gde skoro i nema community transmission, onda i ne moramo da ih nosimo dok ponovo ne počne da bukti. 

 

To bi bio moj plan. Tako da i motivisao ljude da ih nose, što ih više nosimo sada, to znači da ih što manje nosimo u budućnosti.

I onda ti dođe naučnik ili Kon i kaže "nosićemo maske dugo, priviknite se, prihvatite novo normalno" i ja se mislim ima li gde tenk na prodaju, da vidim gde zaseda taj krizni štab.
Baš me ohrabrio, podigao mi je borbeni moral, sve divno.
Kako me kuvaju, ova "ja žaba" koju kuvaju konovi ima da iskoči iz lonca i da liže gelender, da prebrine. Pa kakve je sreće takve je, ovoj "ja žabi" postaje nepodnošljivo da je tretiraju kao nedonošče. A baš se voljom trudim da poštujem sve, baš sve, od čega u pola uopšte ne verujem.

De lako matori 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...