Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Squabbit said:

 

ali ovo nije fazon iz filmova, to oni rade na redovnoj bazi...
Usrane cipele od kerecih govana, nije frka!!! samo se opruzi

 

Ma eno pomor u Americi zbog us*anih cipela, ne docekaju ljudi ni 80 godina, umru s 79 zbog tog

 

Na stranu psi i cipele, shvatate li da su sterlini prostori potrebni samo u odredjenim uslovima (cak ni u bolnicama nisu obezbedjeni sterilni uslovi u svim prostori(ja)ma?

Za normalan zivot, moramo biti izlozeni normalnim virusima, bakterijama, i ostalim patogenima kojima smo okruzeni

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ma eno pomor u Americi zbog us*anih cipela, ne docekaju ljudi ni 80 godina, umru s 79 zbog tog

 

Na stranu psi i cipele, shvatate li da su sterlini prostori potrebni samo u odredjenim uslovima (cak ni u bolnicama nisu obezbedjeni sterilni uslovi u svim prostori(ja)ma?

Za normalan zivot, moramo biti izlozeni normalnim virusima, bakterijama, i ostalim patogenima kojima smo okruzeni

To je nepridvidivo, nikad se ne zna niti se može predvideti ko će da nastrada zbog cipela. Znam, većina će da prođe kroz to sa blagim simptomima, ali mali procenat će da nastrada. A i taj mali procenat kad pomnožiš sa milionima građana ispadne veliki broj.
Ovaj javnozdravstveni problem mora da se reši, i da nadležni propišu mere. Ne budi sebičan čuvaj druge i sebe - skidaj cipele.

*post je šaljivog karaktera, svaka sličnost sa stvarnim događajima je - namerna.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

To je nepridvidivo, nikad se ne zna niti se može predvideti ko će da nastrada zbog cipela. Znam, većina će da prođe kroz to sa blagim simptomima, ali mali procenat će da nastrada. A i taj mali procenat kad pomnožiš sa milionima građana ispadne veliki broj.
Ovaj javnozdravstveni problem mora da se reši, i da nadležni propišu mere. Ne budi sebičan čuvaj druge i sebe - skidaj cipele.

*post je šaljivog karaktera, svaka sličnost sa stvarnim događajima je - namerna.

 

Ja se divim Akiru na doslednosti i disciplini, ali to je prosto nemoguce u vecini slucajeva.

 

S jedne strane, nemam vremena za tako nesto, a s druge ne vidim ni potrebu za tolikom sterilizacijom, dezinfekcijom, etc..... da je potrebno, pa svi bismo imali autoklave u kuci, sterilizatore raznih vrsta, ozonizatore, etc....

 

Postoje ljudi ciji imuni sistem zahteva sto sterilnije uslove ili sto manju izlozenost alergenima, ali jedna prosecno zdrava osoba je "stvorena" da zivi sa "normalnim" patogenima koje je okruzuju (ne pricam sad o covidu)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ja se divim Akiru na doslednosti i disciplini, ali to je prosto nemoguce u vecini slucajeva.

 

S jedne strane, nemam vremena za tako nesto, a s druge ne vidim ni potrebu za tolikom sterilizacijom, dezinfekcijom, etc..... da je potrebno, pa svi bismo imali autoklave u kuci, sterilizatore raznih vrsta, ozonizatore, etc....

 

Postoje ljudi ciji imuni sistem zahteva sto sterilnije uslove ili sto manju izlozenost alergenima, ali jedna prosecno zdrava osoba je "stvorena" da zivi sa "normalnim" patogenima koje je okruzuju (ne pricam sad o covidu)

Kad smo kod Kovida da još jednom kažem, nek ide život...
Mere mogu i imaju uticaj samo i isključivo na vremensku krivu. U merama nije rešenje, mere su deo problema. Rešenje je ili imunizacija pravim vakcinama koji sprečavaju transmisiju ili lečenje bolesti.
Čovečanstvo ne može da živi u strahu od virusa doveka bez posledica. 

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Kad smo kod Kovida da još jednom kažem, nek ide život...
Mere mogu i imaju uticaj samo i isključivo na vremensku krivu. U merama nije rešenje, mere su deo problema. Rešenje je ili imunizacija pravim vakcinama koji sprečavaju transmisiju ili lečenje bolesti.
Čovečanstvo ne može da živi u strahu od virusa doveka bez posledica. 

 

Moralo se reagovati - seti se Bergama.

Kako vreme odmice, s pojavom vakcina i sa omikronom (za sad), mozemo malo da odahnemo i razmsiljamo o popustanju (vecine) mera (Danska, Norveska, UK ...)

 

Znam da ces me ubiti, ali ja najmanje marim da maske ostanu jos koju godinu 😄

Evo se spremam za US sledeci petak i ceka me 20-ak sati konstantnog nosenja maske, i mogu ti reci da mi ich ne smeta, pa mi malo cudno zasto je ljudima tesko da je nose 15, 30, 60 minuta negde?

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja se divim Akiru na doslednosti i disciplini, ali to je prosto nemoguce u vecini slucajeva.

 

S jedne strane, nemam vremena za tako nesto, a s druge ne vidim ni potrebu za tolikom sterilizacijom, dezinfekcijom, etc..... da je potrebno, pa svi bismo imali autoklave u kuci, sterilizatore raznih vrsta, ozonizatore, etc....

 

Postoje ljudi ciji imuni sistem zahteva sto sterilnije uslove ili sto manju izlozenost alergenima, ali jedna prosecno zdrava osoba je "stvorena" da zivi sa "normalnim" patogenima koje je okruzuju (ne pricam sad o covidu)

Ako je covek vec toliki perfekcionista, onda ne bi trebao ni da putuje nigde (dok traje pandemija). Pogotovo ne turisticki. Sedi izolovan u kuci i ide jednom nedeljno do neke bakalnice za osnovne namirnice i -to je to!!!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Ako je covek vec toliki perfekcionista, onda ne bi trebao ni da putuje nigde (dok traje pandemija). Pogotovo ne turisticki. Sedi izolovan u kuci i ide jednom nedeljno do neke bakalnice za osnovne namirnice i -to je to!!!

 

Covek je nasao neki svoj nacin da zivi/prezivljava pandemiju, uz mere koje smatra da su potrebne njemu i njegovoj porodici/zeni.

Ako njemu ta "zrtva" ne pada tesko, sto bi nekom smetalo?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Covek je nasao neki svoj nacin da zivi/prezivljava pandemiju, uz mere koje smatra da su potrebne njemu i njegovoj porodici/zeni.

Ako njemu ta "zrtva" ne pada tesko, sto bi nekom smetalo?

 

 

Pa sto se onda zali? Te ne moze naci ovo- te ne moze naci ono?

Te neko govedo mu dise za vrat itd.

Kad vec znas situaciju I da si okruzen govedima itd. onda izlazis iz kuce samo kad bas moras. 

Mislim, posto je covek ocigledno perfekcionista. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Pa sto se onda zali? Te ne moze naci ovo- te ne moze naci ono?

Te neko govedo mu dise za vrat itd.

Kad vec znas situaciju I da si okruzen govedima itd. onda izlazis iz kuce samo kad bas moras. 

Mislim, posto je covek ocigledno perfekcionista. 

 

Pa, pod nebeskom kapom se mora naci mesta i za perfekcioniste i za disace za vrat....

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pa, pod nebeskom kapom se mora naci mesta i za perfekcioniste i za disace za vrat....

 

Ajd nemoj me pa ti sada zajebavati.

Covek je nesto pisao kako nije mogao naci hotel sa centralnim grejanjem u Istanbulu, nego samo sa klima uredjajem. Pa mu se soba satima provetravala pre toga, a onda zbog hladnoce je ipak morao ukljuciti klimu, iako mu se to bas nije mililo .... Itd. Milion primera.

Cemu onda turisticki putovanje ako se neko opterecuje svim tim detaljima.

Meni bi pukla glava od svega toga. 

A ako vec ide, onda neka cuti i trpi. 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja se divim Akiru na doslednosti i disciplini, ali to je prosto nemoguce u vecini slucajeva.

 

S jedne strane, nemam vremena za tako nesto, a s druge ne vidim ni potrebu za tolikom sterilizacijom, dezinfekcijom, etc..... da je potrebno, pa svi bismo imali autoklave u kuci, sterilizatore raznih vrsta, ozonizatore, etc....

 

Postoje ljudi ciji imuni sistem zahteva sto sterilnije uslove ili sto manju izlozenost alergenima, ali jedna prosecno zdrava osoba je "stvorena" da zivi sa "normalnim" patogenima koje je okruzuju (ne pricam sad o covidu)

Nisi dobro pratila, u normalnom slučaju to ne primenjujem. A ono što primenjujem spada u neku normalnu civilizacijsku higijenu. Izuzev ako neko smatra cipele sa ulice normalnim i poželjnim predmetom na krevetu i banjanje jednom sedmično standardom. Šalim se, naravno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Akiro said:

Nisi dobro pratila, u normalnom slučaju to ne primenjujem. A ono što primenjujem spada u neku normalnu civilizacijsku higijenu. Izuzev ako neko smatra cipele sa ulice normalnim i poželjnim predmetom na krevetu i banjanje jednom sedmično standardom. Šalim se, naravno.

 

Ma ok je ono sto si naveo da radis u "mirnodopskim" uslovima, to je manje-vise neki standard civilizovanog sveta (ne volim u obuci da ulazim u bilo ciju kucu, bas iz razloga sto ne znam u sta sam sve mogla usput ugaziti)

 

Mene fascinira kako se ti i najmanjeg detalja, kao potencijalnog izvora zaraze/infekcije, setis!

 

Ne mogu da perem sve sto unesem u kucu odmah - presvucem se, ali ne perem odmah sve svaki put - proluftira se i ok... pa ne zive virusi i bakterije na odelu/stvarima dugo, njima treba ziv covek/zivotinja/biljka

 

Nemoj pogresno da nas shvatis, ne kritikujemo mi tebe sto ti to radis, bar ja ne, iako smatram da je malo preterano, ali ako vas ne mrzi da sve to radite - go for it!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Darth Bane said:

Ako je covek vec toliki perfekcionista, onda ne bi trebao ni da putuje nigde (dok traje pandemija). Pogotovo ne turisticki. Sedi izolovan u kuci i ide jednom nedeljno do neke bakalnice za osnovne namirnice i -to je to!!!

Ko tebe išta pita, druže. Primenjujem mere baš zato da bi mogao bez rizika da otputujem negde gde uz topliju klimu svaki dan mogu da sedim u kafiću, napolju naravno. Nosim full face masku da ne moram da planiram kupovinu, već mogu bez rizika da uđem u hipermarket kad god mi se ćefne. Sa jedne strane gnjavaža, sa druge sloboda bez rizika.

13 minutes ago, Sunshine State said:

Mene fascinira kako se ti i najmanjeg detalja, kao potencijalnog izvora zaraze/infekcije, setis!

 

Ne mogu da perem sve sto unesem u kucu odmah - presvucem se, ali ne perem odmah sve svaki put - proluftira se i ok... pa ne zive virusi i bakterije na odelu/stvarima dugo, njima treba ziv covek/zivotinja/biljka

Hehe, ne setim se ja, seti se moja bolja polovina. Ja sam popriličan luftikus i ne volim u suštini ni o čemu da razmišljam, ako nisam plaćen za to. Primenjivanje mera sa jedne strane mi omogućava da sa druge strane o prehladama ne razmišljam kao mogućem Covidu, već znam da je zbog konstantno otvorenih vrata terase na sred zime.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darth Bane said:

Nesta mi je sumnjivo oko ovih brojki. Recimo Australija, navodno ima preko 90% vakcinisanih duplom dozom, a veliki broj zarazenih I umrlih??? 

Nesto tu ne stima. Ili lazu o procentu vakcinisanih. Ili fajzer slabo stiti. 

Ali posto sam I ja primio fajzer, a do sada (da kucnem u drvo) nije bilo problema (I Jos neki ljudi koje znam) malko mi je sve to cudno. 

Veliki broj umrlih? Umire po oko 80 dnevno na sigurno 100,000 infekcija, što je veoma mala brojka. Takođe, veliki deo pacijenata u bolnicama su nevakcinisani. Na primer, u NSW-u gde je 94% vakcinisanih, skoro pola u bolnicama je nevakcinisano a na intenzivnoj negi lagano preko pola, oko 70%:

 

https://www.covid19data.com.au/vaccination-status

 

Što se tiče infekcije Omikronom, vakcine skoro da ne štite. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Akiro said:

Bolje se sećaš od mene, odnosno sad si me podsetio na klimu. Taj detalj sam potpuno zaboravio da sam zbog hladnoće u sobi, izazavane mojom željom da vetre dva sata pre mog dolaska i slabih radijatora, i protiv volje morao da uključim klimu.

 

Hebiga, zato smo zbog takvih detalja sada na putu za Tursku i nazad sa ukupno devet noćenja usput plus boravak mesec dana u apartmanu pogubili živce. Prvo da nađeš hotel ili smeštaj koji greje na centralno grejanje na radijatore a ne na klimu ili, još gore, centralnu ventilaciju, koja prolazi kroz sve sobe, je maltene lutrija na koju se izgubi silno vreme. Drugo, da nađeš sobu ili apartman na prvom spratu, kako bi eskivirao lift. Na kraju smo glumili ludake i u lift ulazili sa full face maskama. Plus da najavljuje[ svima da iyvetre pre tvog dolaska, a hotelima i da odblokiraju prozore (valjda zbog učetsalih pokušaja samoubistva skokom sa prozora sada gotovo svi hoteli blokiraju prozore da mogu samo malo na kip da se otvore, deblokadu moraš izričito i na svoju odgovornost unapred da tražiš inače ništa od širom otvaranja i ozbiljnog vetrenja).

 

...

 

Brate, ti si real life Sheldon iz Štrebera, srpska verzija :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

Znam da ces me ubiti, ali ja najmanje marim da maske ostanu jos koju godinu 😄

Evo se spremam za US sledeci petak i ceka me 20-ak sati konstantnog nosenja maske, i mogu ti reci da mi ich ne smeta, pa mi malo cudno zasto je ljudima tesko da je nose 15, 30, 60 minuta negde?


Nama u Srbiji, zbog odličnog kvaliteta vazduha tek ne treba da smetaju maske, barem preko zime. Inače ćemo više da pomremo od plućnih bolesti no od korone...
A i greju tokom zime... :classic_biggrin:

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ridji said:


Nama u Srbiji, zbog odličnog kvaliteta vazduha tek ne treba da smetaju maske, barem preko zime. Inače ćemo više da pomremo od plućnih bolesti no od korone...
A i greju tokom zime... :classic_biggrin:

E pa nećete da me prevarite, znate vi vi... fetišisti jedni 🙂
Neću bre da nosim masku na Kosmaju!

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

KBC "Dr Dragiša Mišović" se u petak u potpunosti vraća u kovid sistem, jer je sve manje slobodnih mesta u kovid bolnicama.

"Moramo da reagujemo, okupiranost ustanova je između 80 i 90 odsto i mi brinemo na dva fronta – za kovid pacijente, ali imamo potrebu da lečimo i ne kovid pacijente. Hitne intervencije i onkološki pacijenti ne smeju da čekaju", objašnjava državni sekretar Ministarstva zdravlja [Predrag Sazdanović].

Povećava se i broj zaraženih zdravstvenih radnika što otežava rad ustanova. 

"Problem je veliki broj zaraženih zdravstvenih radnika i on je između 20 i 25 odsto, što je ozbiljan manjak i problem za rad. Za razliku od prethodnih sojeva, olakšavajuća stvar je da simptomi prolaze relativno brzo uz blažu kliničku sliku, pa se zdravstveni radnici relativno brzo vraćaju na posao. I u narednim danima očekujemo rast zaraženih, jer škole rade, među decom i nastavnicima takođe ima zaraženih i plato ovog talasa nas očekuje oko Sretenja, a postepeni pad očekujemo krajem februara", kaže Sazdanović.

Budući da se pojavila podvarijanta omikrona u susedstvu, Sazdanović ne veruje da nam se bliži kraj pandemije.

"Ovaj virus je pokazao veliku sposobnost mutacija, od ovog virusa možemo svašta da očekujemo i ne verujem da je omikron kraj. Dok god se ne vakcinišemo, virus će imati prostor za mutaciju", naglasio je u razgovoru za RTS doktor Predrag Sazdanović.

Najavio je i da će uskoro biti doneta odluka o uvođenju četvrte doze vakcine protiv kovida.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4686454/predrag-sazdanovic-vorus-situacija-ptognoze.html

Link to comment
Share on other sites

 
Pa ne treba na Kosmaju, necu ni ja na Fruskoj Gori!
 
U zatvorenim prostorima - da!
Šta u zatvorenim... Sinoć kad sam vodio klinca na trening, skinem masku posle izlaska iz solitera, kad se nisam prevrnuo od gareži u vazduhu. Vratio sam masku odmah na facata, kn95, odlična za BG garež.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  
KBC "Dr Dragiša Mišović" se u petak u potpunosti vraća u kovid sistem, jer je sve manje slobodnih mesta u kovid bolnicama.
"Moramo da reagujemo, okupiranost ustanova je između 80 i 90 odsto i mi brinemo na dva fronta – za kovid pacijente, ali imamo potrebu da lečimo i ne kovid pacijente. Hitne intervencije i onkološki pacijenti ne smeju da čekaju", objašnjava državni sekretar Ministarstva zdravlja [Predrag Sazdanović].
Povećava se i broj zaraženih zdravstvenih radnika što otežava rad ustanova. 
"Problem je veliki broj zaraženih zdravstvenih radnika i on je između 20 i 25 odsto, što je ozbiljan manjak i problem za rad. Za razliku od prethodnih sojeva, olakšavajuća stvar je da simptomi prolaze relativno brzo uz blažu kliničku sliku, pa se zdravstveni radnici relativno brzo vraćaju na posao. I u narednim danima očekujemo rast zaraženih, jer škole rade, među decom i nastavnicima takođe ima zaraženih i plato ovog talasa nas očekuje oko Sretenja, a postepeni pad očekujemo krajem februara", kaže Sazdanović.
Budući da se pojavila podvarijanta omikrona u susedstvu, Sazdanović ne veruje da nam se bliži kraj pandemije.
"Ovaj virus je pokazao veliku sposobnost mutacija, od ovog virusa možemo svašta da očekujemo i ne verujem da je omikron kraj. Dok god se ne vakcinišemo, virus će imati prostor za mutaciju", naglasio je u razgovoru za RTS doktor Predrag Sazdanović.
Najavio je i da će uskoro biti doneta odluka o uvođenju četvrte doze vakcine protiv kovida.
https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4686454/predrag-sazdanovic-vorus-situacija-ptognoze.html
Kako je sa 4000 pacijenata u bolnicama popunjenost 80 - 90%? Kad smo imali 8000, šta, bilo je 180% popunjenost kapaciteta?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Imali smo onomad skoro 10000 u bolnicama - verujem da shonke pita gde nestade tih preostalih 5-6000 kreveta 

 

Ukupno je bolničkih kreveta u Srbiji cca 40.000 (citat ispod). Nije čovek pričao o popunjenosti svih kapaciteta koji bi se mogli upotrebiti za zbrinjavanje pacijenata od koronavirusa (u piku su to bile i kojekakve hale), već o popunjenosti bolnica, od kojih mnoge i dalje leče redovne pacijente, što tada je tada daleko ređe bio slučaj.

 

Quote

Poslednji uporedivi podaci pokazuju da je broj kreveta srpskog javnog zdravlja iznad evropskog proseka – evropski prosek je 541 krevet, dok ih u Srbiji ima 567 na 100,000 stanovnika.

https://birn.rs/koliko-je-u-srbiji-respiratora-lekara-postelja/

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, erwin said:

Ukupno je bolničkih kreveta u Srbiji cca 40.000 (citat ispod). Nije čovek pričao o popunjenosti svih kapaciteta koji bi se mogli upotrebiti za zbrinjavanje pacijenata od koronavirusa (u piku su to bile i kojekakve hale), već o popunjenosti bolnica, od kojih mnoge i dalje leče redovne pacijente, što tada je tada daleko ređe bio slučaj.

 

I time se pokazuje razlika u sojevima - kod delte nismo imali taj "luksuz" da imamo 5-6000 kreveta da lecimo i druge - svi su bili zauzeti covid pacijentima....na mnogo manje brojke zarazenih

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...