Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

55 minutes ago, Asterion said:

Šteta što ne piše tačno šta su ti tragovi virusa.

RNK

54 minutes ago, Laki John Terry said:

Kako zamisljas da unistis virus iz sebe ako 3000 ljudi konstantno kijaju i kaslju oko tebe? Ne kazem da ce takav neki imati tesku klinicku sliku, ali ljudi oko tebe ce te iznova i iznova zarazavati virusom.

Blaži simptomi znače i bolji imunološki odgovor.

Znači da se imunološki sistem solidno bori proiv virusa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CLakiSH said:

@SamoFlacko, @Valensijaje li se ovo blokiraju Tuzi kpmpletno?

 

Blokirani su od sinoć, vojska i policija je izašla, nema mrdanja, zaustavljen je saobraćaj između gradova, osim za dostavu, posao i još ponešto od bitnih stavki.

Mislim da se to sad teško može zaustaviti, ovih 15 se dugo šetalo ko zna kuda, a naše nesreće nemaju dovoljno testova.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Asterion said:

 

Lepo. 

:krstipd4:

 

 

Jel' se zna kad su Španci i ova sirotinja ala Messi igrali oficjalnu zadnju utakmicu...

 

 

Ovo moje decembra je bila znači neka druga utakmica u Italji blizu Bergama...ako se dobro sečam Valencia i još neko....

 

Nek neko proveri....

 

08.03. poslednje kolo la lige.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, sasa965 said:

RNK

Blaži simptomi znače i bolji imunološki odgovor.

Znači da se imunološki sistem solidno bori proiv virusa.

 

Potpuno se slazem, neces imati tezu sliku, ali ces se znatno duze oporavljati jer ces iznova i iznova unositi viruse okolnih bolesnika u svoj sistem. A to samo po sebi nije dobro. Imuni odgovor sistema iscrpljuje i trosi tvoje telo. Mozes ti prelezati i 10 zapalenja pluca, ali svaki put si slabiji posle toga.

 

Dakle, ne znam da li me razumete, nije problem sto ce biti blazi simptomi, vec sto ce borba sa virusom u takvom okruznju biti duza, znacajno. Ne tvrdim to, kao laik, ali mi deluje logicno.

 

@Zizu

Znaci lik je sada i oftamolog?

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Laki John Terry said:

ali ces se znatno duze oporavljati jer ces iznova i iznova unositi viruse okolnih bolesnika u svoj sistem.

Ne.

Imunološki sistem pravi antitela i problem je rešen.

Nezavisno od imena virusa.

Edited by sasa965
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Charlie Foxtrot said:

Pa i FK Valensija je izdala saopštenje da je nekoliko igrača i članova stručnog štapa pozitivno nakon te utakmice. 

 

Da to je ta utakmica...ja sam nešto pobrko sa decembrom 2019.

 

Never mind.

Inače...preko Facebook (od jedne druge osobe, prijatelja) sam naleteo na snimak sa neke azijske (kineske?) tržnice gde ima svašta...bolje da ne pišem...na videu piše da je to tržnica iz Wuhana.

 

Sečam se npr. neke Kineskinje sa crvenom kosom (više puta u kadru) i mrtve svinje natovorne preko nekog motora sa večom kubaturom (Kawasaki etc.).

 

 

Može neko da potvrdi da je to Wuhan i da okači taj video?

 

(Nemam FB profila.)

4 minutes ago, sasa965 said:

Ne.

Imunološki sistem pravi antitela i problem je privremeno rešen.

 

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sasa965 said:

Ne.

Imunološki sistem pravi antitela i problem je rešen.

Nezavisno od imena virusa.

 

Nisam siguran da je tako, ali da ne gnjavim temu vise, mislim da imunoloski sistem moze i prenaglaseno da reaguje na zarazu, pa da najebes. Tako da je svakako stetno ako imas stalno nove patogene u blizini. Ali ok, nisam lekar, ne mogu da tvrdim.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SamoFlacko said:

 

http://rs.n1info.com/Zdravlje/a581634/Korona-virus-se-zadrzava-na-povrsinama-cak-17-dana.html?fbclid=IwAR3Uw0nR8PR07iPjsw62wT2ewJP33wbQzSfwHSG-Ul2XxHsftqEZeMta07g

Nisu normalni kad objavljuju ove gluposti.

Tacno je da virus moze dosta da se zadrzi, ali nema tu "snagu" tj. prestaje biti aktivan mnogo ranije.

Najcudnije je sto ovaj opstaje najduze na metalnim povrsinama, sto je u suprotnosti sa dosadasnjim iskustvima.

 

U onom tekstu sa national geographic gde opisuju testiranja ovog virusa kažu da se najviše zadržava na plastici a najmanje na bakru (oko 4h).

 

https://www.nationalgeographic.rs/vesti/14947-kako-se-prenosi-virus-korona-odeca-hrana-i-drugi-izvori-oko-kojih-ne-moramo-da-brinemo.html?fbclid=IwAR3YzraWo5WGTFuKRgQ1lAnW1GANJ1ietLzT-KZdSWK7pqhKO5nQjQHwmeI

Link to comment
Share on other sites

Direktor nas obavestio da su uspeli da izdejstvuju kod ministarstva da kompanije koje imaju više od 100 zaposlenih dozvole za dolazak-odlazak na posao u vreme zabrane kretanja izdaju na sedmičnom nivou. Ostali izdaju na dnevnom.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Magia said:

Da li postoje neke najave do kad ce biti zatvorene granice Srbije?

Hvala unapred na odgovoru.

 

Mislim da će se desiti u isto vreme kad 65+ budu dobili slobodan izlazak, znači kad se sve ovo završi, znači neće skoro. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...