Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, urosg3 said:

Otkad to, zar dipl pharm nije više uslov da postaneš apotekar?

Ne, već godinama. Ako farmaceutski tehničar hoće da nađe posao u struci, evo linka: https://poslovi.infostud.com/oglasi-za-posao-farmaceutski-tehničar/beograd

 

Apoteka mora da ima farmaceuta sa diplomom fakulteta, ali videćeš u mnogim apotekama da prodavcima na bedžu piše da su farmaceutski tehničari. Ne znam kada je to tačno uvedeno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Ne, već godinama. Ako farmaceutski tehničar hoće da nađe posao u struci, evo linka: https://poslovi.infostud.com/oglasi-za-posao-farmaceutski-tehničar/beograd

 

Apoteka mora da ima farmaceuta sa diplomom fakulteta, ali videćeš u mnogim apotekama da prodavcima na bedžu piše da su farmaceutski tehničari. Ne znam kada je to tačno uvedeno.

Ok,  vidi se da ne idem po apotekama 🙂 Brate u moje vreme su išli na fakultete.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Ok,  vidi se da ne idem po apotekama 🙂 Brate u moje vreme su išli na fakultete.

I u moje vreme je bilo tako, ali sada se to menja. Pretpostavljam da je fakultet bio potreban kada su i same apoteke mogle da smućkaju neke lekove, a oni koji žive na Zapadu će ti kompetentnije od mene reći kako je kod njih. Pre više godina sam u Irskoj kupio neki aspirin u običnoj prodavnici, a poslednji put sam od ne-apotekara kupio u Grčkoj lek na Shellovoj pumpi (Depon, njihova verzija leka sa paracetamolom, odličan, a koštao je 1 ili 2 evra). Irska prodavačica mi je recitovala ono standardno da ne smem da ga koristim pod određenim uslovima (ono iz uputstva), a grčki pumpadžija to prodaje sa čokoladicama i kafom.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa Zelim da ti se roditelji sto pre oporave i da im ne ostanu kovid posledice.

 

Sto se prodavnica tice, ovde na mom kraju ( V Vlahovic ) u "Suncu" tamo gde stoji hleb stoje i najlon kese i vidim da ljudi hleb uzimaju zajedno sa kesom- tj ne pipaju ga golim rukama.

Svi nose maske i ocekujem da ce ovih dana ponovo stajati neko na vratima -kovid redar i da ce pustati samo odredjeni broj ljudi u samoposlugu. 

I na ulici mogu da se vide i stariji i mladji sa maskama, mada realno, ne trebaju jer svi drze tu distancu.

U mini busicu ponovo svi nose maske, nisu nosili kada je bilo +35 stepeni i vise..

 

 

Sa druge strane, jednom mesecno idem do Banjice i slika je 100 posto drugacija. Ljudi nose maske jedino u Beny apoteci i u onim bankama. Na ostalim mestima ne.

I svi me gledaju u cudu jer tamo ne skidam masku iako sam na otvorenom. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@DJ_Vasa Zelim da ti se roditelji sto pre oporave i da im ne ostanu kovid posledice.

 

Sto se prodavnica tice, ovde na mom kraju ( V Vlahovic ) u "Suncu" tamo gde stoji hleb stoje i najlon kese i vidim da ljudi hleb uzimaju zajedno sa kesom- tj ne pipaju ga golim rukama.

Svi nose maske i ocekujem da ce ovih dana ponovo stajati neko na vratima -kovid redar i da ce pustati samo odredjeni broj ljudi u samoposlugu. 

I na ulici mogu da se vide i stariji i mladji sa maskama, mada realno, ne trebaju jer svi drze tu distancu.

U mini busicu ponovo svi nose maske, nisu nosili kada je bilo +35 stepeni i vise..

 

 

Sa druge strane, jednom mesecno idem do Banjice i slika je 100 posto drugacija. Ljudi nose maske jedino u Beny apoteci i u onim bankama. Na ostalim mestima ne.

I svi me gledaju u cudu jer tamo ne skidam masku iako sam na otvorenom. 

 

Hvala na lepim rečima i željama.

 

Mogu da prenesem različita iskustva iz sopstvenog sveta, ali ne znam koliko smo i ti i ja videli celinu. Spominjao sam ranije na ovoj temi da sam čuo dve seljanke* na pijaci koje su pričale o vakcinaciji. Spomenuo sam i da sam video kupce u lokalnom podrumu pića sa maskama, a tamo ne zalaze baš profesori univerziteta, dirigenti ili apotekari. Video sam i da obezbeđenje bezuspešno opominje posetioce onog fancy tržnog centra u Rajićevoj da navuku maske, ili da se pandur u civilu svađa u hipermarketu sa obezbeđenjem koje ga kulturno moli da stavi masku. Ukratko, pravila nema. S jedne strane, ima sveta bez diplome koji se kulturno ponaša, a ima i visokih predstavnika vlasti koje boli da ne kažem šta ni za osnovna pravila civilizovanog ponašanja. Ne mogu da napravim ozbiljan presek stanja jer nemam statističke podatke, ali mi se čini da vredi ona izreka o divljima koji su oterali pitome

 

* seljanke - žene koje žive u selima oko Beograda, ali se ispostavilo da su gospođe

Edited by DJ_Vasa
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Morao sam da vam nesto citiram...ovo je napisao lik na mondo portalu.

 

poznati američki ( NEZAVISNI DOKTOR. Ryan Cole ) iskusni licencirani anatomski patalog, a doktorske studije je završio za imunologa, tako da je veliki stručnjak za dve oblasti, patalog i imunolog doktor kaže sledeće, vakcinisanim ljudima su ubrizgali gensku terapiju, tj spajk protein, a inače spajk protein je TOKSIN, spajk cirkuliše putem krvi celim organizmom, tj uništava mozak i srce, spajk ostavlja ožiljke na srce, a jednom kad se srce začne, srce se ne može isceliti.. I tako čovek brzo umire.

 

 

Wtf is patalog?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ok,  vidi se da ne idem po apotekama [emoji846] Brate u moje vreme su išli na fakultete.
Apoteka mora da ima zaposlenog dipl. farmaceuta ali ne mora on da sedi za šalterom i prodaje lekove. Ostalo osoblje koje prodaje lekove može da bude i farmaceutski tehnicar (koji je dakle izašao juče iz srednje škole) koji će ti gurnuti u ruku kutiju lekova i uzeti od tebe keš ili karticu. Nisam 100% siguran da li taj store clerk uopšte mora da bude farmaceutske struke.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, attolini said:

 

.

 

Ceo tekst je odlican, Dorsten je skroz ok lik...Kako ja vidim tekst,  kljuc je u ovome...

 

But I believe that overall there is hope for England and England at the moment that this could be achieved in autumn, because certain things have been achieved in the form of immunity, both through natural infection and through vaccination.  We are not there.  And I was hoping we could be there by now.  And we just have to realize that if we don't take the opportunity now, we will gamble away what we have achieved now. 


Vec smo se slozili da je najjaci imunitet vakcina + infekcija...Britanci su prakticno na piku talasa, i posle vakcinacije  skinuli mere i krenuli da se boostuju all natural Kovidom...Mnogi su ih upozoravali da prave gresku, ali za sad izgleda su bili u pravu...

Nemoguce je ziveti samo na vakcinama, moramo da se pesnicimo s virusom, vakcina daje ozbiljno oruzje da posle borbe ostanemo na nogama...

 

Sve drugo je vecni krug lockdowna ... sledece doze vakcine... i sledece mutacije virusa...

 

.

 

 

 

 

Ovo mi u Srbiji radimo jos od pocetka vakcinacije. Vakcinise se ko hoce, ostali prirodno stecu imunitet zarazavanjem, mere kao da i ne postoje.. Mozda smo mi ipak lider kako kaze nas Vodja.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, shonke said:

 

 

Wtf is patalog?

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Ne znam. Mozda je mislio na patolog, ali ne znam ni sta je anatomski patalog.

 

Nego, jebes to, ovaj deo "spajk protein je toksin"... jebote, protein je otrov? Mozda ga ovaj "spajk" trigerovao. Mozda je trebalo da ga nazovu miloklizni protein.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tomas.hokenberi said:

Zar ih je bilo ? Ja sam leteo sa presedanjem u Cirihu zato što ih nije bilo (istina sve "pre Korone").

Bilo je iz Budimpeste. Meni je Budimpesta na istoj udaljenosti kao i BGD tako da mi je svejedno. :) Samo sto za vreme pandemije nisam isao iz Budimpeste jer su upocetku letovi bili otkazivani, a kasnije se nije moglo otici do aerodroma zbog Madjarskih mera.

Link to comment
Share on other sites

Pitao sam doktora Žujovića jučr.

 

Doktore,
Nisam ni u ludilu sanjao da cu ovo da Vas pitam, ali moram, s obzirom da bukvalno gomila ljudi u mom okruzenju prica o nekakvoj vecini novozarazenih covidom, a da su potpuno vakcinisani. Cak i da je veci broj vakcinisanih sa tezom klinickom slikom. Sta je istina? Ja sam vakcinisan AZ vakcinom, da napomenem. Da li je zaista gomila vakciniasnih u bolnicama?

 

Odgovor

 

Ako pričamo o covid bolnicama (Bataja, Kruševac) okolini poruči da ne sere. Ima vakcinisanih, uglavnom Sinofarmom. Najviše je mladih, nevakcinisanih. Efikasnost tvoje vakcine je blizu 80%. Stavljaj masku u zatvorenom (prodavnice, tržni centri, liftovi...) i biće sve ok. Kod mene je trenutno haos od ljudi. Vakcinisanih zapadnim vakcinama skoro da nema

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

E, pa preterala svaku meru:
 

U kom univerzumu osoba od 20 godina može da bude apotekarka, sve da je kao Vučić lično radila 25 sati dnevno sa 20 godina starosti nema načina da postaneš apotekar, zaposliš se, i još stigneš da poštuješ mere i zabodeš koronu.

Ma sve okay i ja nekad preteram zbog "umjetničkog dojma" ama dr Tatjana Adžić radi kredibiliteta... U stvari ne vredi, kasno je, kojeg kredibiliteta?

Moze ako je jako napredni ucenik, pa je skolske godine zavrsavala ranije nego njeni vrsnjaci. Doduse to verovatno ne moze kod nas, ali u inostranstvu moze. Npr covek o kom sam se starao na Kipru je sa 20god bio direktor generalne bolnice u Zenevi. Sa 18 je zavrsio sa svim studijama. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, urosg3 said:

E, pa preterala svaku meru:
 

U kom univerzumu osoba od 20 godina može da bude apotekarka, sve da je kao Vučić lično radila 25 sati dnevno sa 20 godina starosti nema načina da postaneš apotekar, zaposliš se, i još stigneš da poštuješ mere i zabodeš koronu.

Ma sve okay i ja nekad preteram zbog "umjetničkog dojma" ama dr Tatjana Adžić radi kredibiliteta... U stvari ne vredi, kasno je, kojeg kredibiliteta?

 

Moja kćerka je u junu završila za farmaceutskog tehničara i u oktobru kreće na Farmaceutski fakultet. Odmah je mogla da se zaposli u apoteci, samo je potrebno prethodno da odradi staž u nekoj (u državnim za džabe, privatnici obično daju neku siću tipa 10.000  mesečno).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pošto se sad prešlo na merenje datih doza na 100 građana što se tiče vakcinacija trenutno se nalazimo na 27. mestu u Evropi (od 33. zemlje za koje postoje podaci), ne smem ni da gledam gde smo u svetu. Mi imamo 87.55 datih doza na 100 stanovnika a možemo sa sigurnošću reći da je ta cifra sigurno za jedno 20 niža jer verovatno su i tu lagali. Na listi su najgori Bugari sa 34 doze/100 stanovnika. Najbolji su Malta i Island ali ako zanmerimo te države sa malo stanovnika na trećem mestu je Danska sa 148 doza/100 stanovnika a odma iz njih Portugalija sa 147.

 

Dakle već sada i sa ovim lažnim podacima možemo da se pomirimo da mi nećemo imati vakcinaciju na nivou najboljih kako smo se prvih par meseci hvalili nego ćemo verovatno i potonuti jer je interesovanje za treću dozu vrlo malo kod nas.

 

Komplet lista zaključno sa 6. septembrom :

 

https://www.statista.com/statistics/1196071/covid-19-vaccination-rate-in-europe-by-country/

 

Edited by Klotzen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

E, pa preterala svaku meru:
 

U kom univerzumu osoba od 20 godina može da bude apotekarka, sve da je kao Vučić lično radila 25 sati dnevno sa 20 godina starosti nema načina da postaneš apotekar, zaposliš se, i još stigneš da poštuješ mere i zabodeš koronu.

Ma sve okay i ja nekad preteram zbog "umjetničkog dojma" ama dr Tatjana Adžić radi kredibiliteta... U stvari ne vredi, kasno je, kojeg kredibiliteta?

Auh, ovaj post me podsetio na komentare sa sajta Blica I b92 iz vremena dok sam ih jos posecivao.

 

Sto bi rekli mladi, ono kad se zatrcis na volej pa promasis celu loptu.

 

Nije da nam se svima nesto slicno ne desi, ali morao sam ovo da boldiram 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Uvek pragmaticni Holandezi:

 

"Opšti savet da ne putujete u većinu udaljenih zemalja, osim ako je to apsolutno neophodno, uskoro bi mogao biti stvar prošlosti. Ministarstvo spoljnih poslova radi na reviziji globalnih negativnih saveta za putovanja, rekao je portparol De Telegraafu.

U poslednjih godinu i po dana, saveti o putovanjima „šifra narandžasti“ ili „kodno crveni“ primenjivali su se na gotovo sve vanevropske zemlje. Upozorenje obeshrabruje sva, osim apsolutno neophodna, putovanja. Crvena šifra snažno obeshrabruje sva putovanja u odgovarajuću regiju.

 

"Virus ne nestaje. Ne možete držati svet zaključan i mi prepoznajemo važnost putovanja", rekao je portparol Ministarstva, prenose novine. On je dodao da će bezbednost putnika i javno zdravlje Holandije ostati najvažniji u savetima za putovanja."

 

https://nltimes.nl/2021/09/08/negative-travel-advice-faraway-countries-change-soon

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, djura.net said:

mislim da je posle skoro dve godine borbe sa virusom sada sasvim jasno da nas mnogo vise kosta ovo "razvlacenje" nego jedan ozbiljan lockdown.

i u ekonomskom smislu i u vezi sa nivoom stresa, a posebno u broju ljudi koji su izgubili zivote (ili svoje najdraze).

koliko rekoste miliona ljudi je u Indiji umrlo od kovida? uz ekonoski procvat. sjajno.

 

Pa lockdown vredi ako mozes da izdrzis par godina i da se nadas da ce virus nestati.

 

Evo ti Australja koja ide u 105. lockdown, a ne znaju kad ce s tim zavrsiti. Izrael je isto hteo da bude covid 0. non stop odlagali otvaranje i opet sa nule dosli na 10000  zarazenih dnevno.

 

Bez masovnog odziva na vakcinaciju nikakva zatvaranje ne vrede. Samo odlazu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lockdown oslabljuje imunitet ljudi. Ne znam kako tim glavonjama niko do sada nije objasnio da se ljudski imunitet stalno pojačava u kontaktu sa patogenom. U stalnom kontaktu. Otuda i termin "pod staklenim zvonom" za nekog ko nije svestan opasnosti u realnom životu jer ga je majka previše pazila.

 

Pridržavanje mera i vakcinacija. Onda, nakon vakcinacije mislim da je odlično ovo sa ograničavanjem broja ljudi na zatvorenom, kako bi se virus proširio ali kontrolisano.

 

Mislim da je i zatvaranje škola sada baš pogrešno, ovo oko online nastave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...