Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Pa zamišljao sam baš tako - pustiš ga u populaciju i čekaš ishod testa u nekom vremenskom intervalu. Pri tom te procenat ne zanima, i ako je jedan - dovoljno je da znaš da je moguće.
Onda lepo komuniciraš, vakcinisani je moguće da se zarazi i razvije simptome. I nema ali nakon toga - moguće je.
 
Kog testa Uki?

Testiraš vakcinisanog? Pa šta ti to koristi? Niko nikad nije tvrdio da vakcina štiti 100%, znači onih 4.4% su ljudi koje se zaražavaju uprkos vakcini i prenose virus isto kao i nevakcinisani, možda asimptomatski, možda simptomatski. Jebem mu sve, pa to je od starta bilo i poznato i komunicirano?

Ja sam čak ubeđen da je ova tvrdnja RKI zaista i ispravna, ali za inicijalni soj, Delta je malo pojebala tu računicu, a to ide na teret onima što bi da čekaju par godina dok se vakcina dovoljno ne ispita, kao i onima što ne žele da ih Gejc prati.

Dobro de, i onima što se nisu baš potrudili da vakcinacija globalno ide blitzschnell.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

Kog testa Uki?

Testiraš vakcinisanog? Pa šta ti to koristi? Niko nikad nije tvrdio da vakcina štiti 100%, znači onih 4.4% su ljudi koje se zaražavaju uprkos vakcini i prenose virus isto kao i nevakcinisani, možda asimptomatski, možda simptomatski. Jebem mu sve, pa to je od starta bilo i poznato i komunicirano?

Ja sam čak ubeđen da je ova tvrdnja RKI zaista i ispravna, ali za inicijalni soj, Delta je malo pojebala tu računicu, a to ide na teret onima što bi da čekaju par godina dok se vakcina dovoljno ne ispita, kao i onima što ne žele da ih Gejc prati.

Dobro de, i onima što se nisu baš potrudili da vakcinacija globalno ide blitzschnell.

Ma da, upleo sam se u lošu priču, kapiram. Nema veze zaboravi 🙂

Inače da izvestim da u ponedeljak, ako bude sve po planu The Mlađa Princeza dobija svoju 1. dozu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Eddard said:

 

Ono što mene kopka je, a to sam prenosio i ovde, je da je nemački RKI, a složićemo se da je ipak, kao i CDC, ustanova od poverenja, pre neka 2-3 meseca tvrdio da su vakcinisani opasnost za okolinu kada je u pitanju zaražavanje drugih, isto koliko i negativno testirani, odnosno da se vakcinisani više ne smatraju (a tako se i sprovodi politika u Nemačkoj trenutno) kao opasnost za druge ljude. Znači, vakcinisani, oporavljeni i negativno testirani su izjednačeni i smeju sve, znači teoretski na jednom mestu smeju da se sretnu vakcinisan i nevakcinisan, ovaj prvi može da mu bez problema prenese virus i negativno testirani se razboli. Teško za dokazati. Ali, s druge strane, jes da incidence polako raste, ja ne mogu da tvrdim da je ovde taj porast posledica upravo takvog scenarija, čak štaviše.

S druge strane, pokušao sam da nađem izvor za takve tvrdnje RKI-ja, nisam do dan danas uspeo.

 

 

Raste incidencau u Nemackoj ali je ona deset puta veca kod mladje populacije nego onih 60+ koji su verovatno preko 90% vakcinisani. 

 

Realno za miran zivot 80% potpuno vakcinisane populacije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, djura.net said:

Oba lekara prokupačkog Doma zdravlja koji su preminuli od kovida-19, vakcinisana sa dve doze.

 

vrlo, vrlo intrigantna situacija, ovo bi trebalo ozbiljno ispitati I razjasniti, a antivax je upravo dobio gorivo za svoju kampanju.

 

Da li se zna sa kojom vakcinom su vakcinisani?

 

***

 

A sada malo privatnih info: Sestra i sestrić su se testirali. Oboje su negativni. Pluća su ok, sve je ok, samo sestrić ima upalu grla, običnu, očekivanu za ovo doba godine. Sestra se testirala za svaki slučaj, jer je bila u kontaktu sa sestrićem? ali i zbog toga što ima dosta kontakta sa ljudima.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, urosg3 said:

Ma da, upleo sam se u lošu priču, kapiram. Nema veze zaboravi 🙂

Inače da izvestim da u ponedeljak, ako bude sve po planu The Mlađa Princeza dobija svoju 1. dozu.

Khm, moj Mali Princ,master Psihologije se vakcinisao pre 2 meseca nakon mog motivacionog govora:

Vakcinisu na studentskoj poliklinici, ides sutra ili zaboravi na dzeparac i kola - pizda ti materina balava!

Kako se primila odmah psihologija na njega.:classic_biggrin:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Evo nekog mog iskustva sa vakcinisanima sa dve vakcine koji su zakačili koronu ...

U prvom slučaju je reč o čoveku koji ma nekih 67-68 godina .... Imao je od simtoma malaksalost, glavobolju ,bol u mišićima i kostima i blago povišenu temperaturu,nema napade kašlja i problema sa plućima .... bilo mu je loše prvih 2 do 3 dana,sada se bolje oseća ...

U drugom slučaju je reč o čoveku od nekih 38 godina,od simptoma ima samo gubitak čula mirisa ... nikakve ostale simptome nema ... ni temperaturu,ni malaksalost,ništa ...

Da mu nije bila sumlnjiv taj gubitak čula mirisa ne bi ni išao na testiranje ...

Oba slučaja su se vakcinisala sa sinofarmom tamo negde u februaru ...

Sada,kako bi prošli bez vakcine,mogu samo da nagadjam ...

Edited by mare80
Link to comment
Share on other sites

Stariji bi verovatno tesko najebao, a za mladjeg se ne zna, mozda bi prosao isto a mozda bi prosao malo gore. Ja sam recimo BEZ vakcine, u januaru, prosao kao taj moj vrsnjak od 38, znaci da mi hrana nije bila preslana ne bih ni primetio. Onda sam tek primetio da ni parfem ne osecam. I to bi bilo to, samo jednom temp preko 37.5, i kraj. Ja sam se vakcinisao nakon prelezane bolesti, iz predostroznosti naravno. Mada sad pisu da oni koji su prelezali imaju dobru zastutu, ali nikad ne znas sta ce da ti se desi ako nemas vakcinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Khm, moj Mali Princ,master Psihologije se vakcinisao pre 2 meseca nakon mog motivacionog govora:
Vakcinisu na studentskoj poliklinici, ides sutra ili zaboravi na dzeparac i kola - pizda ti materina balava!
Kako se primila odmah psihologija na njega.:classic_biggrin:
I onda je kronos Jr batalio studije, našao posao i kupio sebi BMW.
[emoji28]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, shonke said:

I onda je kronos Jr batalio studije, našao posao i kupio sebi BMW.
emoji28.png

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Kronos Jr. je zavrsio i master, jos 90.000 imam da platim za to, a vozi  Golfa 2 1.6 BebzinUndTNG: nema suvisne elektronike i nema problema - jedino dodati dashcam$rearcam  i senzori za parkiranje napred 4 i nazad 4.

Vozi i Hanuma ponekad - na polaganju  voznje me upoznade svastika sa njom.

Kad te oce- oce te.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kronostime said:

Kronos Jr. je zavrsio i master, jos 90.000 imam da platim za to, a vozi  Golfa 2 1.6 BebzinUndTNG: nema suvisne elektronike i nema problema - jedino dodati dashcam$rearcam  i senzori za parkiranje napred 4 i nazad 4.

Vozi i Hanuma ponekad - na polaganju  voznje me upoznade svastika sa njom.

Kad te oce- oce te.:classic_biggrin:

pa neće valjda Alfu da kupi 🙂

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, attolini said:

 

Napisao sam vise puta, sve se izmenilo sa deltom..nije da nije bilo strucnih ljudi koji su tvrdili da moze da se pojavi opasniji virus, na globalnom nivou...Pojavio se, ciao svemu na sta smo se spremali i o cemu smo mislili...

Da vakcinisan covek ne moze da se zarazi, prenese i umre niko normalan nije mogao da tvrdi, a jos je naivniji onaj ko bi poverovao u to...Jedino sto se pretpostavljalo da procenti nece biti visoki, nego sasvim suprotno..da ce to dovesti do usporenja virusa...

 

Smrtnost u Indiji je mnogostruka veca od zvanicnih podataka.. i neke studije pokazuju da se krece oko 3-4 miliona, samo u poslednjem talasu...

 

 

Da je virus izmutirao u slabiju varijantu , mi ovaj razgovor ne bi vodili uopste...

 

 

Ja mislim da je delta tek pokazala neophodnost vakcinacije. Eto prema podacima u Nemackoj, 94% pacijenata na intezivnoj nezi su nevakcinisani. E na to dodati da je u Nemackoj vise od 70% odrasle populacije vakcinisano, sto znaci da ona manjina od neka je 30% puni bolnice 15x vise od  vecine.

 

Bavarska je izbacila podatke, 10x je veca incidenca kod nevakcinisanih nego kod vakcinisanih..

 

edit. Jedno pitanje, kad se radi taj d dimer ? Posle prelezanog covida ili...

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ras kass said:

 

Ja mislim da je delta tek pokazala neophodnost vakcinacije. Eto prema podacima u Nemackoj, 94% pacijenata na intezivnoj nezi su nevakcinisani. E na to dodati da je u Nemackoj vise od 70% odrasle populacije vakcinisano, sto znaci da ona manjina od neka je 30% puni bolnice 15x vise od  vecine.

 

Bavarska je izbacila podatke, 10x je veca incidenca kod nevakcinisanih nego kod vakcinisanih..

 

edit. Jedno pitanje, kad se radi taj d dimer ? Posle prelezanog covida ili...

 

.

 

Pa da, naravno...delta osim sto ima visi Ro, ona sasvim uspesno napada i mladje kategorije...koje su "izbegavale" vakcinaciju iz nezainteresovanosti...Znam x slucajeva, koji su posle pojave delte otisli i vakcinisali se s recima " e jebi ga , ovo vise nije zajebancija"

 

D dimer, radis kod zabolevanja, ulazi kao standard u svaku metodologiju lecenja i on se prati, ...jer se ispostavlja da je covid  iako se projavljuje kao respiratorna bolest u stvari vise vaskularna ...Vec nekoliko meseci, D dimer rade  i "savesni" ljudi posle vakcinacije...

 

.

 

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

edit. Jedno pitanje, kad se radi taj d dimer ? Posle prelezanog covida ili...

Verovatno moze i u toku bolesti, i kasnije. Pise da se taj d dimer u dijagnostici koristi od devedesetih, tako nesto, a to je u stvari protein koji nastaje kao rezultat razlaganja krvnih ugrusaka. Pa ako su vrednosti  toga iznad nekog broja x, to znaci da telo stvara ugruske vise nego sto je normalno i onda treba da  se uzimaju antikoagulanti ili slicno, npr aspirin. Ili malo otrova za pacove, ko preferira alternativnu medecinu :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Stvarno? Pa da li je neko od tih imao ovako... neželjene rezultate? Ozbiljno pitam :classic_smile:

 

.

 

E Puzigaca ako je ozbiljno onda...Da, stvarno, zbog slucajeva tromboze na fonu snizene kolicine trombocita/ trombocitopenija /...Ne znam nikog , pojava je retka, rezultati bili ok...

 

ISTH  je publikovao vodic u aprilu:

 

https://cdn.ymaws.com/www.isth.org/resource/resmgr/news/ISTH_VITT_Guidance_on_Letter.pdf

 

https://www.isth.org/news/561406/

 

.

28 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Verovatno moze i u toku bolesti, i kasnije. Pise da se taj d dimer u dijagnostici koristi od devedesetih, tako nesto, a to je u stvari protein koji nastaje kao rezultat razlaganja krvnih ugrusaka. Pa ako su vrednosti  toga iznad nekog broja x, to znaci da telo stvara ugruske vise nego sto je normalno i onda treba da  se uzimaju antikoagulanti ili slicno, npr aspirin. Ili malo otrova za pacove, ko preferira alternativnu medecinu :lol_2:

 

 

.

 

Ne da moze, nego je obavezno pri hospitalizaciji...Antikoagulanti su prakticno jedna od osnova lecenja kovida, pri indikaciji,  jos od aprila 2020...pri cemu sigurno ne aspirin...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...