Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Harmonika said:

Ne znam jam, uros ima meni cudna neka misljenja,a ne znam na osnovu cega..po njemu, maske su nepotrebne, po njemu, ne zarazavaju se na skijalistima i u kafanama,skolama, vec iskljucivo po kucama i radnim mestima..istina je negde na srediji, ja bih rekao..

Uh malo si ga pojednostavio, hajde da probam da saberem:
Što se skijanja tiče, uopšte turizma ne mislim da se ne zaražavaju tamo, naravno da se zaražavaju i tamo, ali siguran sam da to nije toliki problem kolikim ga prave mediji. I ono što sam zaključio iz naše poliklinike i ipak značajnog broja pacijenata koji su prošli kroz našu kuću - na prvom mestu je radno mesto. Kada ovo prođe siguran sam da će biti objektivnih istraživanja koja će to da potvrde.
mediji su skloni da traže krivca, i ti krivci se vremenom menjaju, neko od krivaca se izmigolji pa ne bude, a neko ni kriv ni dužan zabode hype. Tako su sad skijališta krivac, kad se otopi sneg biće neka druga marginalna grupa, ne brini naći će mediji neku 🙂

 

Maske su solidna zaštita, one ne rade u velikim brojevima i ukoliko se ne koriste pravilno. Ja ne znam da ih iko koristi pravilno, možda @Akirosamo... Tako da su u velikim brojevima u situaciji na terenu - vizuelni dokaz poslušnosti a ne epidemiološka mera.

Za škole nemam zaključak, imam iskustvo dosta velike škole na Banjici, ne vidim da su druge škole neki izuzetak, u školi, u mlađim razredima do sada nije problema. Ove nedelje se pojavilo više slučajeva nego cele školske godine do sada - ali u starijim razredima. Sakupiću informacije pa javljam.

 

8 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

 Begaš, a? Pobeguljo! 

 

 

:s_d:

Imam jedno pitanje, a najvise bih voleo da mi na njega odgovori @Clash

.

 

Naime, posto sam primio vakcinu pre cca 45 minuta, dal sad mogu slobodno da savijam tu ruku i da drzim telefon u njoj dok razgovaram, nece li vakcina da mi iscuri kroz tu rupicu?

Sine ja sam podmitljiv 🙂 i još ako ne moram nosim masku, ma idi... I rekao sam ili maska ili vakcina, tako da mi se nema šta zameriti, glede doslednosti!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se uvek zalagao za skidanje maski, osim u slucaju corone. Ne mogu da ti kazem nista po pitanju skole, posto ce se skole kod mene otvoriti, tek kad svo nastavno osoblje dobije vaccine, ako to zeli. Znaci za nekih 6 nedelja cemo videti kako to izgleda u skolama. Sto se tice ozbiljnotsi po pitanju sirenja virusa, mogu pouzdano da tvrdim, da 80% covecanstva ne shvata sta treba, ni sta ne trebe. 

 

Stoji ono moje, ako se sam ne cuvas, niko nece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Sine ja sam podmitljiv 🙂 i još ako ne moram nosim masku, ma idi... I rekao sam ili maska ili vakcina, tako da mi se nema šta zameriti, glede doslednosti!

 

Znam, sve znam...To ti je Srbenda - svi imamo svoju cenu, samo je pitanje koliko smo je zacepili 😉 Ako, ako, lepo je to, to deda voli, OD-LI-CNO... 🙂

 

Nego, ce mi das kljuc od hacijende da ti je cuvam dok nisi tu? Obilazim, odrzavam, pokosim.. .Ranim kokoske, tovim kucici...ovaj, prasici, sta mi je sad sa ovim kucicima? 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Znam, sve znam...To ti je Srbenda - svi imamo svoju cenu, samo je pitanje koliko smo je zacepili 😉 Ako, ako, lepo je to, to deda voli, OD-LI-CNO... 🙂

 

Nego, ce mi das kljuc od hacijende da ti je cuvam dok nisi tu? Obilazim, odrzavam, pokosim.. .Ranim kokoske, tovim kucici...ovaj, prasici, sta mi je sad sa ovim kucicima? 

Jašta, samo kucni kod Zeke na putu kod njega je ključ 🙂 Kaže ova starija da će posle ispitnog roka pravi speakeasy party gore pa sam sakrio ključ 🙂 Da znaš da razmišljam o prasetu da ga podgojimo za 29. Novembar...

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, urosg3 said:

Nije zezanje u pitanju niti je neka ravnozemljaška priča, ali primećujem da je značajan broj vakcinisanih zaraženo, što bi se stručno reklo incidencija kod vakcinisanih je veća nego u opštoj populaciji. Valjalo bi da se neko odbavi sa tim istraživanjem. Anegdotalni je dokaz ali imam pred očima primer žene 1972. godište simptomi se pojavili 14. dan nakon Fajzera, i srednje je teška slika. 
Duboko verujem zasad da je u pitanju zaista sociološki a ne medicinski fenomen.

A šta znači značajan broj vakcinisanih?

Evo malo kreativne statistike: imaš 1.100.000 ljudi koji su primili prvu dozu, koliko njih je moglo biti zaraženo? Evo, da su svi pozitivni od 15.1. do danas i vakcinisani to je ugrubo 35*1700 (recimo da je 1700 prosek za ovih mesec dana na dnevnom nivou) = 59500 ljudi.

To je nešto oko 5%. Reklo bi se da je zbirno efikasnost vakcine 95%.

 

Statistika i reč "značajan broj" imaju dva kraja. 😅

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

^

Sakrivaj.

 

@moderacija prebacite ove poslednje na corona zajebancija, posto smo uglavnom komicni.

 

Uglavnom smo neki ovde i inace takvi, ja se stalno plasim da nam @Eddard jednom ne polomi kosti cisto da bi sebi napravio posao na klinici... 🙂 Ali nece, dobar je on, a i sad je malo zanemocao 🙂

 

(jujujuju sala mala, Edarde pobratime ne zameraj)

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

A šta znači značajan broj vakcinisanih?

Evo malo kreativne statistike: imaš 1.100.000 ljudi koji su primili prvu dozu, koliko njih je moglo biti zaraženo? Evo, da su svi pozitivni od 15.1. do danas i vakcinisani to je ugrubo 35*1700 (recimo da je 1700 prosek za ovih mesec dana na dnevnom nivou) = 59500 ljudi.

To je nešto oko 5%. Reklo bi se da je zbirno efikasnost vakcine 95%.

 

Statistika i reč "značajan broj" imaju dva kraja. 😅

 

 

Lepo ti kažem da je incidencija kod "poluvakcinisanih" veća nego kod nevakcinisanih. Incidencija je važan pokazatelj

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Harmonika said:

Pa ako nikoga nisi video d apravilno nosi, eto ti odgovora..e, sad, ne znam sta podrazumevas pod pravilno..i moj komsa, nosio on, ali nosio jednu istu danima, i posle hospitalizovan..u novembru, kadaje krenulo da bukti svuda..

Ja moju nosim mesecima

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Kako sam ti srusio sneska? zar ne pises, da maske ne stite, tj da stite ali ne dovoljno ? ja sam samo potvrdio tvoju tvrdnju. 

Ma zezam se, ali teza mi je da maske solidno štite, ukoliko se nose pravilno, a ti je nosiš nepravilno i nije ti ništa 🙂

Moram razmotrim tezu!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Ma zezam se, ali teza mi je da maske solidno štite, ukoliko se nose pravilno, a ti je nosiš nepravilno i nije ti ništa 🙂

Moram razmotrim tezu!

Pa dobro, kako ja nosim masku: Maska je u torbici, sednem u auto odem do grada, setam kroz grad. Pre ulaska u prodavnicu maxi npr stavim masku. Pokupujem sta mi treba izidjem iz prodavnice skinem masku i stavim u torbicu . Onda odem do Yiska npr i ponovo stavim masku , kad izidjem skinem je i stavim u torbicu. Onda odem kuci a maska u torbici, i tako do sutra kad odem do prodavnice u Tavankut da kupim hleb i kad ponovo stavim masku u prodavnici. Posle toga nazad u torbicu i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


...
primećujem da je značajan broj vakcinisanih zaraženo
...


Ko dopušta ovakve otrovne paušalije po forumu?

Ja kapiram da je u5G ovde svima maskota i zajebancija, ali ovakve stvari ne bi trebalo da se tolerišu.

Sent from my phone using their app

Link to comment
Share on other sites

O tom, trenutno, pisu i lekari u onoj strucnoj grupi - iz njihove diskusije evo link na koji diskutuju:

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/ucestalo-zarazavanje-posle-prve-doze-vakcine-otkud-sad-to/

 

Nemam pojma kakav je izvor nova.rs, ali Dr Emina Milosevic je reputabilan lekar imunolog:

 

""Nije baš jasno šta se to dešava, zašto se inficiralo toliko ljudi koji su primili prvu dozu vakcine", primećuje i pita se imunolog Emina Milošević. Naša sagovornica apeluje na nadležne da sprovedu temeljnije i obimnije istraživanje koje bi pokazalo da li je problem u efikasnosti vakcina ili u ponašanju ljudi."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Harmonika said:

Posle prve doze se svakako mozes zaraziti, to je,a i ya drugu minimum dve nedelje treba, mada neki kazu i od mesec do 40 dana, mislim da je to vec preterivanje,a i zavisi od vakcine, ndividue verovatno..

 

Pitanje je koliko se ljudi opuste cim dobiju prvu vakcinu; zatim, koji je broj zarazenih posle svake od trenutno dostupnih vakcina...jer, cinjenica je da je najveci broj primio kinesku, pa je i ocekivano da ce taj broj biti veci za nju, nego za Pfizer i Sputnik.

 

Ja u maminom okruzenju i medju rodbinom znam bar 20 ljudi koji su se vakcinisali Sinopharmom (bio jedina opcija), svima je danas bar 10 dan nakon druge doze, i svi su ok! Cak je jedan par, cija se cerka zarazila (a zivi s njima) ok, nisu se zarazili od cerke (ona je dobila covid nekog 15-og dana od njihove prve vakcine.... oni imaju 69 god)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

O tom, trenutno, pisu i lekari u onoj strucnoj grupi - iz njihove diskusije evo link na koji diskutuju:

 

https://nova.rs/vesti/drustvo/ucestalo-zarazavanje-posle-prve-doze-vakcine-otkud-sad-to/

 

Nemam pojma kakav je izvor nova.rs, ali Dr Emina Milosevic je reputabilan lekar imunolog:

 

""Nije baš jasno šta se to dešava, zašto se inficiralo toliko ljudi koji su primili prvu dozu vakcine", primećuje i pita se imunolog Emina Milošević. Naša sagovornica apeluje na nadležne da sprovedu temeljnije i obimnije istraživanje koje bi pokazalo da li je problem u efikasnosti vakcina ili u ponašanju ljudi."

 

Tast, tašta i tastov ujak su krenuli sa simptomima dan nakon prve doze kineza, tast u ponedeljak, simptomi u utorak, tašta u utorak, simptomi u sredu.

Link to comment
Share on other sites

Just now, AgroLaki said:

 

Tast, tašta i tastov ujak su krenuli sa simptomima dan nakon prve doze kineza, tast u ponedeljak, simptomi u utorak, tašta u utorak, simptomi u sredu.

 

Pa ni u susretu s virusom ne krenu simptomi isti dan/sutradan, tako da ovako brza pojava simptoma nakon vakcine, tesko da je uzrokovana vakcinom.....ne znam, ni ziv virus da su ubacili, ne bi se simptomi pojavili za dan

 

Vecini nas zarazenih prirodno, trebalo je bar nekoliko dana od izlaganja virusu do pojave simptoma

 

Nisam pametna....

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Edit: U Nehruovoj Kineza primiJo!

 

Super. 

 

Zanima me šta to stiže uz mejl, pa mora da se odštampa. Saglasnost, poziv ili..

 

Pitam jer sam odavno bacila štampač all one 😞 ali mogu da odštampam u bilo kojoj fotokopirnici..

 

Btw, danas sam se po treći put prijavila... Nisam naglasila koju vakcinu hoću..i kao mesto primanja ostao je Voždovac.  

 

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...