Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Raport sa fronta:

 

1) burazer i snajka ulaze u drugu nedelju; prvih par dana imali temperaturu u nekim standardnim vrednostima (da kazemo tu negde do 38), nakon toga nista. Inace nisu vaksinisani (ja ih zovem dr Nestorovic & Mila Aleckovic).

 

2) tasta danas pozitivna, posto od subote ima kasalj, blagu malaksalost i nocno znojenje. U subotu se testirala - nista, a danas pozitivna. Inace dvaput vakcinisana, a pre godinu i po prelezala.

Link to comment
Share on other sites

"Kako se visoko prenosiva omikron varijanta koronavirusa i dalje širi u Španiji, vlasti finaliziraju plan za novi sistem nadzora Covid-19 koji će odražavati onaj koji se godinama koristio za praćenje gripa. Novi sistem će ekstrapolirati brojeve iz statistički značajnog uzorka, a ne oslanjati se na dnevno izveštavanje o svakoj dijagnostikovanoj infekciji.

 

SpGovoreći u petak, španski premijer Pedro Sančez rekao je da je većina registrovanih slučajeva bila asimptomatska, dodajući: „Moraćemo da naučimo da živimo sa njim [koronavirusom] kao i sa mnogim drugim virusima..”

 

Zdravstveni službenici mesecima rade na prilagođavanju onoga što je poznato kao nadzorni nadzor gripa. Prema novom sistemu, više neće biti prijavljivanja svake pojedinačne dijagnostikovane infekcije, niti će se vršiti testovi na najmanji simptom. Koronavirus će se pratiti kao i svaka druga respiratorna bolest.

 

Cilj će biti kreiranje statistički značajnog uzorka sa informacijama prikupljenim iz cele zemlje, kao što se radi sa anketama. Ovo će pomoći da se utvrdi kako se bolest širi – kako u blagim tako iu teškim oblicima – ekstrapolacijom, a ne kroz mukotrpno prebrojavanje slučajeva."

 

With coronavirus cases on the rise, Spain adapts influenza surveillance system to Covid-19

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sunshine State said:

"Kako se visoko prenosiva omikron varijanta koronavirusa i dalje širi u Španiji, vlasti finaliziraju plan za novi sistem nadzora Covid-19 koji će odražavati onaj koji se godinama koristio za praćenje gripa. Novi sistem će ekstrapolirati brojeve iz statistički značajnog uzorka, a ne oslanjati se na dnevno izveštavanje o svakoj dijagnostikovanoj infekciji.

 

SpGovoreći u petak, španski premijer Pedro Sančez rekao je da je većina registrovanih slučajeva bila asimptomatska, dodajući: „Moraćemo da naučimo da živimo sa njim [koronavirusom] kao i sa mnogim drugim virusima..”

 

Zdravstveni službenici mesecima rade na prilagođavanju onoga što je poznato kao nadzorni nadzor gripa. Prema novom sistemu, više neće biti prijavljivanja svake pojedinačne dijagnostikovane infekcije, niti će se vršiti testovi na najmanji simptom. Koronavirus će se pratiti kao i svaka druga respiratorna bolest.

 

Cilj će biti kreiranje statistički značajnog uzorka sa informacijama prikupljenim iz cele zemlje, kao što se radi sa anketama. Ovo će pomoći da se utvrdi kako se bolest širi – kako u blagim tako iu teškim oblicima – ekstrapolacijom, a ne kroz mukotrpno prebrojavanje slučajeva."

 

With coronavirus cases on the rise, Spain adapts influenza surveillance system to Covid-19

Dokle ću da čitam po forumu relativizacije, da je Korona kao grip?

:)

1 hour ago, zakkturbo said:

Evo da prijavim da smo i mi porodično poklekli  - sin, muž i ja pozitivni na brzom antigenskom. Svi vakcinisani, za sada baš blaga slika, sve kako je dr Jovanović rekla. Verujem da će tako i ostati. 

 

Javljaj ako treba šta, drž` se!

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Sa strucne grupe, tri lekara pisu:

 

1. "Uredno  vakcinisana, buster   doza, prelezana  korona. Od  pre  4   dana  ponovo  pozitivna.

 

2. Moj  sin  Fajzer, buster   doza, pozitivan  na  koronu.

 

3. Moja kcerka  Fajzer tri doze, pozitivna, bez temperature, samo 2 dana bez cula mirisa i ukusa. Sada se vec sve vratilo"

 

Ovo nece mimoici nikog 😞

  • Like 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, tomas.hokenberi said:

prepisali Pancef,

 

Znam da sam dosadan, ali - vo imja oca :krstipd4:

Dokle bre više, dokle…

 

19 hours ago, tomas.hokenberi said:

Da li postoji mogućnost vredna razmatranja da i pored negativnih pcr i brzih antigenskih ipak moze da bude omikron soj koji je kod obe "izbegao detekciju"? 

 


Može, ovo što Sunčica kaže, prerano urađen test. Ali i ne mora.

 

18 hours ago, AgroLaki said:

Ako ni jedna ne izgubi miris i ukus, mozda i nije korona...

@tomas.hokenberi

 

Gubitak mirisa/ukusa nemaju svi pacijenti (ja prvi nisam imao), a koliko znam kod omikrona i nije tipičan simptom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa strucne grupe, tri lekara pisu:
 
1. "Uredno  vakcinisana, buster   doza, prelezana  korona. Od  pre  4   dana  ponovo  pozitivna.
 
2. Moj  sin  Fajzer, buster   doza, pozitivan  na  koronu.
 
3. Moja kcerka  Fajzer tri doze, pozitivna, bez temperature, samo 2 dana bez cula mirisa i ukusa. Sada se vec sve vratilo"
 
Ovo nece mimoici nikog [emoji20]
Sestra 3 fajzera, negativna na antigenu, izgubila culo mirisa.
Zet 3 astre, prelezana korona, nije se ni testirao, ali je imao slicne simptome kao sestra.
Nema zasticenih izgleda.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ovo nece mimoici nikog 😞

Ništa u životu nije 100%, osim po Trampužu zaštita maske od Omicrona 🙂 pa neće ni ovo stići 100% čovečanstva. ali da ogromnu većinu nas hoće to je tačno.

Imaće neki procenat neobjašnjivo imunih, ali to je to.


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Imaće neki procenat neobjašnjivo imunih, ali to je to.

 

Jedan prodavac duvana kod koga godinama kupujemo duvan, već dve godine ne nosi masku a stoji na ulici ( kod Banjičke pijace ). Svi njegovi preležali koronu, on ništa. 

 

Što se tiče ovog da ćemo svi preležati-tj biti zaraženi omikronom moram da postavim možda čudno, možda glupo pitanje.

 

Pre neki dan sam merila temperaturu jer mi se činilo da je imam. Bila je malo povišena. Grlo me je samo malo grebuckalo. Popila sam Paracetamol. Kroz par sati temperatura je bila normalna. Sutradan me ni grlo nije bolelo. Samo sam ta dva simptoma imala, i to jedan dan. 

 

I juče i danas se osećam sasvim ok. Nemam temperaturu, ne boli me grlo. Zakašljem se  malo ujutru kad zapalim prvu cigaretu, posle kašalj nestane, ali tako sam kašljala i pre početka pandemije tj dok nije ni postojala pandemija.

 

Koliko dana traju simptomi omikrona kod tri puta vakcinisanih? I da li je moguće da sam asimptomatski prošla sa omikronom, tj blagi simptomi su trajali jedan dan?

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Koliko dana traju simptomi omikrona kod tri puta vakcinisanih? I da li je moguće da sam asimptomatski prošla sa omikronom, tj blagi simptomi su trajali jedan dan?

 

 

Moguće sasvim, oko 30 sati trajalo ovde. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ras kass said:

Prema CDCu 40% covid pacijenata su ustvari hospitalizovani iz drugog razloga, ali su pozitvni pa ih vode kao covid pacijente. 

 

Mislim da je takav slucaj I u Britainiji, razlika u procentima. 

Kad politicari odluce da ce objaviti pobedu nad virusom, onda otkrijes da nisu svi hospitalizovani zbog virusa. Dok oni nisu odlucili, i dok se to pitanje postavljalo i pricalo da brojevi nisu tacni, to je bila teorija zavere. Razlika od teorije zavere do cinjenica, je postalo koliko informacija je iscurelo i koliko ima do izbora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, JohnnyDragon said:

Aoo ljudi kako me smara ovo kašljanje i šlajm od juče, doduše pušim, debil , od sada ne palim pa da vidim ...ako ne stane idem u ambulantu da me snime..

 

 

Ljudi, nema potrebe snimati pluca zbog svakog kaslja, pogotovo ako nemas temperaturu, nemas otezano disanje i imas slajm - uzmi Fluimucil, dosta tecnosti, neke sirupe za iskasljavanje...

 

Naravno, ako imas temperaturu, tesko dises, saturacija ti manja od 95, onda idi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...