Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, erwin said:

FGz-3GRX0Aon8eC?format=png&name=small

 

FGz-3qLXoAQt989?format=png&name=small

 

 

 

Šekler tercira:
Dr Šekler objasnio: 70 puta brže, 10 puta manje

 

Quote

"Taj rad nije još zvanično objavljen, ali je zbog ozbiljnosti situacije s pandemijom kovida 19 ipak procureo u medije. Dobijeni podaci su pokazali da se omikron soj umnožava 70 puta više, odnosno brže u traheji, tj. bronhiolama, dok se u plućima umnožava 10 puta sporije od delte", objasnio je dr Šekler.

Ko je u pravu?
Šekler sa procurelom studijom iz JAR ili Imperial College London? Pošto da ga ubiješ ne mogu istovremeno oba informacije da budu tačne...
Opet se u krug igramo Simpsonovog paradoksa.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

Šekler tercira:
Dr Šekler objasnio: 70 puta brže, 10 puta manje

 

Ko je u pravu?
Šekler sa procurelom studijom iz JAR ili Imperial College London? Pošto da ga ubiješ ne mogu istovremeno oba informacije da budu tačne...
Opet se u krug igramo Simpsonovog paradoksa.

 

Nisu to informacije koje su protivrecne, vec su razlicite teme studija. I opet stvar o kojoj sam pricao. Mismec naslova, sadrzaja i interpretacija.

Londonska studija je opservaciona. Ova druga ulazi u mehanizme delovanja virusa, a sama studija ne implicira da je laksi omikron, nego da bi mogao da bude laksi ali i da ozboljnost virusa ne zavisi samo od lokacije vec i od imuniteta obolelog. Dakle imamo mnogo varijabli, obe studije mogu biti tacne ali ni svaka za sebe, ni obe zajedno nisu dovoljne za jednoznacne zakljucke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tvrdnja nije da je 10x sporiji u plućima od delte (kako je Šekler netačno preneo) nego od originalnog soja, od delte je tipa 3x, jer je delta sama manja 3x u plućima od originalnog soja - pritom znamo koliko je delta opasna i smrtonosna i nikom sad na osnovu ovih rezultata ne pada na pamet da tvrdi da je smešna u odnosu na originalni soj po pitanju haosa koji pravi u plućima.

 

Evo hongkonškog (ne južnoafričkog!) grafika još jednom.

 

jFglu0e.jpeg

https://www.med.hku.hk/en/news/press/20211215-omicron-sars-cov-2-infection

 

Pritom treba naglasiti da je ovo laboratorijsko ispitivanje na ljudskom tkivu.

 

Druga stvar, malo je neozbiljno što su objavili posle 48 sati, a ne i posle 72 i nadalje pošto svakako nisu samo prva dva dana od zaražavanja ključna za prognozu ishoda bolesti.

 

Ako pogledaš deltu između 24. i 48. sata, ispada da u bronhijama originalni soj i delta i te kako nadoknađuju zaostatak za omikronom, dok kod pluća sva tri rastu otprilike istom brzinom između 24. i 48. sata, što bi moglo da znači da će omikron prouzrokovati jednako tešku bolest samo dan-dva kasnije ako mu imuni sistem to dozvoli, tj. da imuni sistem ima samo malo više vremena da reaguje.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanjce, u ponedeljak bih otišao da primim buster, izabrao sam Modernu (nakan dva Fajzera).

 

Da li mogu u pon prepodne samo da banem na sajam i tamo to rešim bez najavljivanja?

 

Takođe, kakva je situacija sa parkingom na sajmu, pretpostavljam da nema problema da se parkiram na licu mesta?

Link to comment
Share on other sites

PS

 

Danas sam četvrti puta od druge doze (24.03) radio AT (Roche test, ref. granica 0.8, meri do 250), privi puta dve nedelje nakon druge doze, drugi puta polovina septembra (AT van granica merljivosti), treći puta 19.11 (248.1), zadnji puta danas (197.1).

 

Dakle, kod mene je nakon osam meseci počelo lagano da pada.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo kako se sa početkom skijaške sezone prioriteti menjaju. Kod Bugara smo bili najcrnji i dopuštali nam samo tranzit ukoliko im se pokaže dokaz da brzo napuštaš zemlju, na primer rezervaciju van Bugarske. Zvao pre tri nedelje i od bugarske ambasade u Beogradu dobio tu informaciju. Supruga zvala danas da proveri najnovije stanje našu ambasadu u Sofiji i dobila informaciju da su Srbiju sada stavili na pozitivnu listu i sa zelenim sertifikatom možeš i da ostaneš u Bugarskoj. Pita supruga ženu u ambasadi, jel to zbog skijaške sezone, a ova se smeje i odgovara pa naravno.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

U Danskoj zabrana točenja alkohola posle 22 sata. Uzgred na početku u JAR se prethodna vlast borila protiv Wuhanskog soja zabranom prodaje duvana. Naravno nije dugo trajalo i crna berza je reagovala efikasno. 

Nesto je trulo u drzavi Danskoj! - Velja Sekspirovic. :classic_dry:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Akiro said:

Jel ko tražio EU-sertifikat preko e-uprave? Koliko je trajalo da stigne mail sa time?

Jutros sam tražio sertifikat i za sebe i za suprugu i još ništa nije stiglo. Oni raniji naši domaći sertifikati su stizali u roku od odmah. 

Pre neki dan sam tražio i dobio bukvalno odmah. Doduše, to je bilo negde oko 2 ujutro...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Bluecuracao2 said:

Pre neki dan sam tražio i dobio bukvalno odmah. Doduše, to je bilo negde oko 2 ujutro...

Sad sam ponovo tražio i ja sam dobio odmah, ali suprugi nisu poslali. Pokušao da ućitam u aplikaciju, priznaje mi booster dozu kao validan sertifikat a sertifikate za prvu i drugu dozu gleda kao nevalidne. Srbija i držav ni IT, kao i sve ostalo ovde. BS grande.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Akiro said:

Sad sam ponovo tražio i ja sam dobio odmah, ali suprugi nisu poslali. Pokušao da ućitam u aplikaciju, priznaje mi booster dozu kao validan sertifikat a sertifikate za prvu i drugu dozu gleda kao nevalidne. Srbija i držav ni IT, kao i sve ostalo ovde. BS grande.

Instalirao sam austrijski čitač, tek da proverim i pokazuje mi da moja kombinacija nije validna za tkz G2...

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Akiro said:

Jel ko tražio EU-sertifikat preko e-uprave? Koliko je trajalo da stigne mail sa time?

Jutros sam tražio sertifikat i za sebe i za suprugu i još ništa nije stiglo. Oni raniji naši domaći sertifikati su stizali u roku od odmah. 

 

Stiglo je za manje od minuta, praktično odmah. Možda je glupo pitanje, ali da li je adresa uneta pravilno i da nije završilo u spamu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Jel ko tražio EU-sertifikat preko e-uprave? Koliko je trajalo da stigne mail sa time?

Jutros sam tražio sertifikat i za sebe i za suprugu i još ništa nije stiglo. Oni raniji naši domaći sertifikati su stizali u roku od odmah. 

Brojtro, joshmor ovde, trostruki dobitnik Fajzera 😇

Ja sam dobio EU sertifikat i ako se dobro secam pisalo je da "sertifikat ne možete uzimati za drugog"ili nešto slično.

Savet-otvoriti mail na suprugu i ponoviti postupak.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam ponovo tražio i ja sam dobio odmah, ali suprugi nisu poslali. Pokušao da ućitam u aplikaciju, priznaje mi booster dozu kao validan sertifikat a sertifikate za prvu i drugu dozu gleda kao nevalidne. Srbija i držav ni IT, kao i sve ostalo ovde. BS grande.

Meni nije stiglo na hotmail ni posle dva dana. Pa sam ponovo zatrazio ali na gmail i stiglo istog momenta.

 

Inace na francuskoj app imam samo zeleni kruzic sto znaci da je validan a na svajcaskoj app mi pise do kad vazi eu sertifikat.

Link to comment
Share on other sites

Iscitah neki tekst nasiroko i nadugacko kako je po svoj prilici Indija prva drzava koja je pobedila covid, prica je da je cena za to bila jako mnogo mrtvih, neuporedivo vise nego sto je objavljeno jer nemaju statistiku ni evidenciju ali otprilike darvin je radio;  trecina stanovnistva vakcinisano ostali prokuzeni i ko je preziveo ziv je a ko nije nije i zavrseno kazu.

Nije bilo nikakbih konkretnijih cifri, ne znam da li je @erwin stavljao nesto konkretnije na tu temu ?

 

https://www.lefigaro.fr/international/l-inde-est-elle-le-premier-pays-au-monde-a-avoir-vaincu-la-pandemie-20211217

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

 

 

Quote

 

The omicron variant has quickly surpassed the delta variant in collections taken from wastewater sampling sites in Orange County, officials said.

A sampling this week showed that omicron represented almost 100% of the strains in the samples from the wastewater facilities, Orange County Utilities spokesperson Sarah Lux said in an email.

It's a different story when it comes to people seeking treatment for COVID-19, officials said.

“Those who are hospitalized are being primarily infected by the delta variant,” Orange County Mayor Jerry Demings said Wednesday at a news conference held at the Orlando International Airport.

 

https://abcnews.go.com/Health/wireStory/omicron-dominant-wastewater-samples-florida-county-81793644

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...