Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, vilhelmina said:

 

Ovo je sasvim legitiman stav, fair enaugh. Samo status ”nisam bolestan i nikog ne ugrozavam” valja nekako dokazati, ne ide na casnu rec. Zato vakcinisanima treba potvrda o vakcinaciji, dok nevakcinisani svoj status dokazuju potvrdom o negativnom testu. Mali je problem za nevakcinisane sto njihova potvrda vazi samo dva dana, dok ona o vakcinaciji vazi vise meseci. U svemu drugom su ove dve grupe skroz ravnopravne i ja tu ne vidim nikakav problem, jos manje diskriminaciju. 

To ti je isto kao kad ja npr kupim godisnju kartu za pozoriste, pa idem kad i kako hocu, dok neko preferira pojedinacne karte, od prilike do prilike. Nisam ja zbog toga privilegovana, a on diskriminisan, nego smo oboje napravili svoj izbor.

Ne razumem stvarno zasto se sve to s kovid propusnicama toliko mistifikuje i preuvelicava. Stvar je samo u tome da u vreme pandemije ljudi treba da dokazu da su relativno bezopasni za okolinu, da bi u njoj mogli slobodno da se krecu. To sto ima vise nacina da se to dokaze, moze da bude samo plus. Ako neko misli da je neprakticno i skupo testirati se svakog bogovetnog dana, moze da izabere vakcinu. So simple as that.

Potvrda o vakcinaciji ne potvrdjuje da nisi bolestan I nisi zarazan, nego povecanu mogucnost da nisi 😀 a test potvrdjuje da nisi bolestan. Znaci jeste diskriminqcija.

Drugo, koliko sam ja skontala u mnogim slucajevima te propusnice znace da nevakcinisani ne mogu negde ni sa testom.

I uostalom zasto ja moram da dokazujem nekom da sam vakcinisana? Zar nije bilo bolje obavezna vakcinacija da zavrsimo pandemiju?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

Eh, Slavisa, kad bi u nauci i medicini sve bilo tako jasno, jednostavno i ocigledno!!

TVojom logikom ispada da bi 5 grama/dan Brufena pomoglo za bol mnogo bolje nego max preporucenih 2.4 grama/dan. Logicno je, ne? Jaca doza, bolje radi 😄

Iz sasvim druge oblasti života, jutros u mesari kupujem za roštilj i mislim, ma bolje da uzmem kilo kobacica nego pola kile, ovako ostane i za večeru 🙂 Gospodža po običaju izabrala belo meso. Još će da pretekne da nosimo deci večeru, nije loše.

Dakle više je bolje!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

Najveća real life studija o efektivnosti treće doze Pfeizer vakcine:

 

 

 

 

Studija je sprovedena od 30. jula 2021. do 23. septembra 2021., što se poklopilo sa izraelskim četvrtim talasom infekcije i bolesti korona virusom, tokom kojeg je varijanta Delta (B.1.617.2) bila dominantan soj u zemlji za nove infekcije (sa vrlo malo izuzetaka). Istraživači su pregledali podatke od 728.321 osoba starosti 12 ili više godina koje su primile treću dozu BNT162b2 vakcine. Ove osobe su pažljivo uparene 1:1 sa 728.321 osobom koja je primila samo dve injekcije BNT162b2 vakcine najmanje pet meseci ranije.

 

Rezultati pokazuju da su, u poređenju sa pojedincima koji su primili samo dve doze pet meseci ranije, pojedinci koji su primili tri doze vakcine (7 dana ili više nakon treće doze) imali 93% manji rizik od hospitalizacije u vezi sa COVID-19, 92% manji rizik od teške bolesti COVID-19 i 81% manji rizik od smrti uzrokovane COVID-19. Utvrđeno je da je efikasnost vakcine slična za različite polove, starosne grupe (40-69 i 70+) i različite komorbiditete.

 

FC7YZ-dWYAAQ4hD?format=jpg&name=large

 

FC7YZ-iXsAMTcIh?format=jpg&name=large

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Potvrda o vakcinaciji ne potvrdjuje da nisi bolestan I nisi zarazan, nego povecanu mogucnost da nisi 😀 a test potvrdjuje da nisi bolestan. Znaci jeste diskriminqcija.

Drugo, koliko sam ja skontala u mnogim slucajevima te propusnice znace da nevakcinisani ne mogu negde ni sa testom.

I uostalom zasto ja moram da dokazujem nekom da sam vakcinisana? Zar nije bilo bolje obavezna vakcinacija da zavrsimo pandemiju?

Ni test nije dokaz da 100% neko nije zarazan/bolestan.PCR vazi 72 sata u ta tri dana moze da se promeni situacija. Antigenski je relativno nepouzdan. Stoga i testovi pokazuju samo povecanu mogucnost da nisi zarazan/na. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

Nisam pratio rad ove Mile Paunić do sada odgledao sam video imam par dilema:

1. Zalaže se da kovid propusnice važe 24 sata.
2. Zalaže se da je sledeća mera lockdown.

Ako je dobro da kovid propusnice budu 24 sata, uvek u svuda - čemu onda lockdown? Ako veruješ u vakcinu i kontrolišeš građane na tom razdelu vakcinisan/nevakcinisan šta će ti onda lockdown, jer oni koji nisu vakcinisani ionako moraju da sede kod kuće, osim za esencijalne potrebe.

 

Esencijalne potrebe moraš da zadovoljiš bez obzira, dakle i u lockdown esencijalne potrebe moraju biti dostupne svima, pod istim uslovima.




 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, urosg3 said:

Iz sasvim druge oblasti života, jutros u mesari kupujem za roštilj i mislim, ma bolje da uzmem kilo kobacica nego pola kile, ovako ostane i za večeru 🙂 Gospodža po običaju izabrala belo meso. Još će da pretekne da nosimo deci večeru, nije loše.

Dakle više je bolje!

Vise otrova je bolje recimo? :P

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Sunshine State said:

 

Cek, cek, a sto nisi fully vaccinated? Zar nisi dobio bar jednog Pfizera, ako se ne varam?

Sta bi s drugom dozom? Imas li vremena za nju?

 

Pa jesam jednom dozom, a to je ovde fully vaccinated, ne i u USA, tamo mora dve.

 

Alternativa je da se roknem još jednim Pfizerom tamo negde krajem Novembra, što bi bio više booster nego druga doza jer je skoro 5 meseci od prve, ali ako može i sa testom, onda ću test. Ili možda oboje 😁

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

 

Pa jesam jednom dozom, a to je ovde fully vaccinated, ne i u USA, tamo mora dve.

 

Alternativa je da se roknem još jednim Pfizerom tamo negde krajem Novembra, što bi bio više booster nego druga doza jer je skoro 5 meseci od prve, ali ako može i sa testom, onda ću test. Ili možda oboje 😁

 

Pa daaaj, ne budi qkavica, uzmi tu drugu dozu, ne iste 'leba, a miran si! 😄

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ni test nije dokaz da 100% neko nije zarazan/bolestan.PCR vazi 72 sata u ta tri dana moze da se promeni situacija. Antigenski je relativno nepouzdan. Stoga i testovi pokazuju samo povecanu mogucnost da nisi zarazan/na. 

PCR je nepouzdan? U tri dana mozes da se zarzis - tesko da ces postati zarazan - ili sam ja nesto pogresno razumela, jer su nama tako govorili, ako mislite da ste izlozeni testirajte se nakon 3 dana...

Link to comment
Share on other sites

U Kini je jedna studija za deltu pokazala da se 5 generacija prenošenja virusa ostvarilo za svega 10 dana, da je srednje vreme prenošenja od jednog do drugog zaražavanja (generacijsko vreme) bilo kraće od 3 dana, a da je srednje vreme između pojave simptoma kod zaraženog bilo 2,3 dana posle pojave simptoma kod osobe od koje se zarazila (serijski interval) uz čak 22% slučajeva prenošenja u kojima je zaraženi pokazao simptome pre nego onaj koji mu je zarazu preneo, tj. serijski interval bio je negativan.

 

Quote

On May 21, 2021, a local case of coronavirus disease 2019 (COVID-19) was confirmed in a 75-year-old woman (experienced onset of symptoms on May 18) in Liwan District, Guangzhou City, Guangdong Province, China. The number of infections has increased in the following 10 days and led to 5 generations of transmission.

The mean generation time [= interval between infection of the primary case and secondary cases] was 2.9 days (95% CI: 2.4–3.3), which was much shorter than that reported by Hu et al. in Hunan Province (2.9 vs. 5.7) (2). The mean serial interval [= interval between the onset of symptoms in a primary case and secondary cases] was 2.3 days (95% CI: 1.4–3.3), which was also shorter than that reported by previous reports (2-3), and 21.6% (11/51) of serial intervals were negative (Figure 1C).

http://weekly.chinacdc.cn/en/article/doi/10.46234/ccdcw2021.148

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dragi moji svi, vratila sam se posle kraćeg odmora od neta ( možda ću praviti još jedan reset od neta ). Dobro sam i svi moji su dobro. 

 

Nadam se da ste svi dobro, to vam od srca želim.

 

Baš kao i @Devil In My Pants i ja se pitam koliko zapravo ljudi umire poslednjih meseci, tačnije nedelja..nemoguće je da je broj umrlih stalno 64-65..

 

Malopre sam naišla na jedan tekst u kome, između ostalog, piše : "  Čim prime elektronski termin ili ako su saznali da spušteno vreme na pet meseci od prethodnih doza ..." 

 

https://rs.n1info.com/vesti/povecano-interesovanje-za-vakcinaciju-na-beogradskom-sajmu/

 

Da li su zvanično smanjili vreme sa 6 na 5 meseci od prethodnih doza vakcina?  Pitam, jer ako je tako, da odem do ambulante u kojoj sam primila obe doze, pa da odradim i buster sa Fajzerom? 

 

Imam neke sitne obaveze koje odlažem jer nisam primila buster.

 

Hvala na odgovoru-odgovorima 🙂 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

10 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Dragi moji svi, vratila sam se posle kraćeg odmora od neta ( možda ću praviti još jedan reset od neta ). Dobro sam i svi moji su dobro. 

 

Nadam se da ste svi dobro, to vam od srca želim.

 

Baš kao i @Devil In My Pants i ja se pitam koliko zapravo ljudi umire poslednjih meseci, tačnije nedelja..nemoguće je da je broj umrlih stalno 64-65..

 

Malopre sam naišla na jedan tekst u kome, između ostalog, piše : "  Čim prime elektronski termin ili ako su saznali da spušteno vreme na pet meseci od prethodnih doza ..." 

 

https://rs.n1info.com/vesti/povecano-interesovanje-za-vakcinaciju-na-beogradskom-sajmu/

 

Da li su zvanično smanjili vreme sa 6 na 5 meseci od prethodnih doza vakcina?  Pitam, jer ako je tako, da odem do ambulante u kojoj sam primila obe doze, pa da odradim i buster sa Fajzerom? 

 

Imam neke sitne obaveze koje odlažem jer nisam primila buster.

 

Hvala na odgovoru-odgovorima 🙂 

 

 

 

 

 

Sa najnovije azuriranog Batutovog website, informacija od 26. Oktobra:

 

"Бустер доза вакцине против COVID-19 примењује се код свих особа код којих је завршена 
примовакцинација, и то:
1. Након најмање пет месеци од давања друге дозе, код особа које су претходно примиле 
две дозе mRNK (Pfizer-BioNTech) или векторске вакцине (Гам-КОВИД-Вак, Astra 
Zeneka);
2. Након најмање четири месеца од давања друге дозе, код особа које су претходно 
примиле две дозе инактивисане вакцине (SARS-CoV2 (Vero Cell) Inactivated-
Sinopharm);
3. Након најмање пет месеци од давања додатне, треће дозе, код особа са примарним и 
секундарним имунодефицијенцијама (особе које су након најмање 28 дана од друге 
дозе примиле mRNK вакцину, као додатну, трећу дозу).
Оставља се могућност да особа која се вакцинише изабере врсту вакцине која ће бити 
примењена као бустер доза.
Уколико се Гам-КОВИД-Вак вакцина примењује као бустер доза, у том случају даје се прва"

 

https://www.batut.org.rs/index.php?content=2223

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Izgleda probijen EU QR kod.
   

Quote

Covid pass for double-jabbed ‘Adolf Hitler’ subject of Dutch inquiry
Working CoronaCheck QR code in any name offered on online hacker forum for €300 
The Dutch authorities have begun investigating how cybercriminals have been able to produce an apparently genuine CoronaCheck QR code for Adolf Hitler, which indicates that he’s had both vaccine jabs and is clear to attend events requiring a Covid pass. 
The fact that the Hitler code works when checked using a legitimate test-for-entry scanner indicates that it was made using real digital “keys” – and because these QR codes are part of an EU reciprocal arrangement, once they work in one country, they work in all 27. 
The scam first came to light when the seller of the codes advertised on an online hacker forum to make a working QR code in any name for €300, although trading in the codes is illegal across the European Union. 
When the seller was contacted by Dutch broadcaster RTL, he produced the Hitler code as an example. He said he could generate codes from France or Poland only – although they would, of course, work anywhere in the EU. 
French or Polish keys
The Hitler code worked perfectly in the Netherlands even though its creator gave the dictator an incorrect birth date of January 1st, 1900, indicating that in all other ways it was the genuine article. 
RTL passed the details of their contact with the hacker to the Dutch health ministry, which confirmed it was examining the possibility that this could mean that either the official French or Polish keys had been compromised or stolen. 
If that turned out to be the case, the broadcaster was told, then all of the codes produced by the country involved could be rendered invalid. That’s because the fake codes would have to be blocked for safety but it would be impossible to tell the fake ones from the real ones. 
There was no suggestion that the Dutch digital keys had been compromised, the ministry told the broadcaster. 
Implications of fraud
The availability of the codes means that not alone could an unvaccinated person have a code made in his or her real name and use it to go to events restricted to those vaccinated, but it could also be used to work in catering, for instance, without vaccination or a negative test. 
The codes show whether their holders are vaccinated against coronavirus, have recovered from an infection or have had a negative test within the previous 24 hours. 
This isn’t the first time the test-for-entry system has been compromised. In the Netherlands, a 20-year-old man was arrested and several health service staff were suspended last month on suspicion of falsifying vaccination codes. “There’s a market for this; the instances are increasing”, said a health service spokesman.

https://www.irishtimes.com/news/health/coronavirus/covid-pass-for-double-jabbed-adolf-hitler-subject-of-dutch-inquiry-1.4713361

 

muX71Dm.jpeg

https://www.rtlnieuws.nl/nieuws/nederland/artikel/5263115/ministerie-onderzoekt-qr-code-adolf-hitler-fraude-cybercriminelen

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Evo još malo oko one engleske statistike po kojoj vakcinisani navodno češće oboljevaju:

 

Quote

The head of the UK statistics regulator has chastised England’s public health body for publishing “misleading” Covid-19 vaccination data that has been used by anti-vaxxers to cast doubt on the effectiveness of jabs. The UK Health Security Agency had “slipped up” by releasing data in its weekly vaccine surveillance report that showed infection rates among fully vaccinated people aged 40 and above were higher than among their unvaccinated counterparts, Sir David Norgrove, chair of the UK Statistics Authority, said on Thursday evening. “Those numbers were misleading and wrong and we’ve made it very clear to UKHSA,” Norgrove said at an event organised by University College London. “I’m lost for words at the willingness to publish a table that led people to believe that, with a footnote that was too weak.” The UKHSA report has become a favoured piece of evidence for anti-vaxxers and vaccine sceptics online, since it first featured the contentious data in early September.

https://www.ft.com/content/a51f85a2-e338-4057-81bc-75447b7660b3

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

Kubanci su mu ga bas dali po vakcinisanju, oborili su brojeve novozarazenih I jedna su od najsigurnijih zemalja na svetu kad je rec o virusu. Bice zanimljivo pratiti koliko dugo njihove vakcine odrzavaju imunitet I koliko su pouzdane protiv delta varijante.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...