Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Pitam se da li ikada platiti za sve ovo. Verovatno ne. Ljudi se i dalje kunu u njihov sistem, dive im se.

Cak i na ovom forumu imamo clanove kojima greje srce ideja o njihovoj metodi suzbijanja epidemije.

 

Zasto platiti?

Nista cudno, kakvih sve stvorenja zivi u tom delu sveta.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Zasto platiti?

Nista cudno, kakvih sve stvorenja zivi u tom delu sveta.

 

Pa dobro neku malecnu odgovornost za mokre pijace bi i mogli da snose. a i za zataškavanje iz komiteta partije u Wuhanu isto, ono razumem drugove iz komiteta da im iz Pekinga jašu nad glavom da im referati budu odlični ali ipak...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, urosg3 said:

Pa dobro neku malecnu odgovornost za mokre pijace bi i mogli da snose. a i za zataškavanje iz komiteta partije u Wuhanu isto, ono razumem drugove iz komiteta da im iz Pekinga jašu nad glavom da im referati budu odlični ali ipak...

Ok za ovaj korina virus sada. ali onda u ono vreme da hongkong nije bio britanska kolonija ni virus se ne bi proirio po svetu. 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

- The 1957–1958 influenza pandemic, also known as the Asian flu, was a global pandemic of influenza A virus subtype H2N2 that originated in Guizhou, China. A 2016 study estimated the number of deaths caused by the 1957-1958 pandemic at 1.1 million worldwide

 

- The Hong Kong flu, also known as the 1968 flu pandemic,[1] was a flu pandemic whose outbreak in 1968 and 1969 killed an estimated 1–4 million people globally first recorded instance of the outbreak appeared on 13 July 1968 in Hong Kong. There is an unconfirmed possibility that the outbreak actually began in Mainland China before it spread to Hong Kong.

 

- Influenza A/H5N1 was first isolated from a goose in China in 1996. Human infections were first reported in 1997 in Hong Kong.[10] Since 2003, more than 700 human cases of Asian HPAI H5N1 have been reported to the WHO, primarily from 15 countries in Asia, Africa, the Pacific, Europe, and the Middle East, though over 60 countries have been affected.

 

- The COVID-19 pandemic, also known as the coronavirus pandemic, is an ongoing pandemic of coronavirus disease 2019 (COVID-19) caused by the transmission of severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2), which was first identified in December 2019 in Wuhan, China.

 

 

China, China, China, China......!!!!!!

 

To je sve sica u odnosu na spansku groznicu:

 

 

Quote

It is estimated that about 500 million people or one-third of the world's population became infected with this virus. The number of deaths was estimated to be at least 50 million worldwide with about 675,000 occurring in the United States.

 

 

Izvor zaraze kamp Funston glavna baza za obuku trupa koje su slate da ratuju na zapadnom frontu. O zarazi se itekako znalo ali se cutalo. I cutalo bi se i dalje da Spanci nisu provalili da imaju epidemiju zeznutog gripa i skontali da i ostali je moraju imati. Dakle u slucaju spanske groznice imas dokumenta o zatraskivanju od strane Britanije na primer (cenzura u medijima).

 

E sad verovatno su i Kinezi se glupirali na pocetku epidemije pre svega na lokalu jer vrhu partije nikako ne odgovara takva epidemija, jer je Kina itekako pogodna za sirenje iste. Da nije bilo onih "drakonskih" mera sa blokadom cele regione u kojoj je Vuhan i ozbiljnim merama po celoj Kini, stvar bi bila daleko gora po Kinu a samim tim i Sija.

 

  

43 minutes ago, Sunshine State said:

Cisto da se ne iznenadimo ako neka sledeca pandemija bude opet Made in China

 

Pa posto su 1/5 svetske populacije i posto su odlicno povezani sa svetom nista cudno. 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo malo i dobrih vesti:

 

"Anti‐SARS‐CoV‐2 antibody responses follow a classic pattern with a rapid increase within the first three weeks after symptoms. Although titres reduce subsequently, the ability to detect anti‐SARS‐CoV‐2 IgG antibodies remained robust with confirmed neutralisation activity for up to six months in a large proportion of previously virus‐positive screened subjects.,...Importantly, it highlights a continued level of circulating neutralising antibodies in most people with confirmed SARS‐CoV‐2.

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/eji.202048970#.X5NakGBDqvM.twitter

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, MeanMachine said:

 

To je sve sica u odnosu na spansku groznicu:

 Izvor zaraze kamp Funston glavna baza za obuku trupa koje su slate da ratuju na zapadnom frontu. O zarazi se itekako znalo ali se cutalo. I cutalo bi se i dalje da Spanci nisu provalili da imaju epidemiju zeznutog gripa i skontali da i ostali je moraju imati. Dakle u slucaju spanske groznice imas dokumenta o zatraskivanju od strane Britanije na primer (cenzura u medijima).

 

E sad verovatno su i Kinezi se glupirali na pocetku epidemije pre svega na lokalu jer vrhu partije nikako ne odgovara takva epidemija, jer je Kina itekako pogodna za sirenje iste. Da nije bilo onih "drakonskih" mera sa blokadom cele regione u kojoj je Vuhan i ozbiljnim merama po celoj Kini, stvar bi bila daleko gora po Kinu a samim tim i Sija.

 

  

 

Pa posto su 1/5 svetske populacije i posto su odlicno povezani sa svetom nista cudno. 

 

 

Pa nije covid-19 pandemija krenula od 1 milijarde Kineza, vec od jednog Kineza - kako neka pandemija ne krene od jednog Holandjanina iz gusto naseljenog Randstada*?

 

*Randstad - with a population density of 1,500/km2 (3,900/sq mi) it also is one of the most important and densely populated economic areas in northwestern Europe.

 

Radi poredjenja, Kina ima density 145/km2

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Divlje životinje, pogotovo slepi miševi i ptice su rezervoari virusa. Ljudi u Nizozemskoj ne dolaze toliko u dodir sa divljim životinjama, koliko ljudi u ruralnim sredinama u Aziji, tako da je verovatnoća da neka virus preskoči sa životinje na čoveka i tako pokrene neku novu pandemiju dosta manja u tom Randstadu, nego u nekom selu u Kini, ili Indiji.

 

Koliko sam shvatio, ni ova epidemija nije počela u Vuhanu, nego u nekoj selendri, a u Vuhanu je samo primećen porast atipičnih slučajeva upale pluća. Bio je neki tekst o tome da su neki rudari umrli od bolesti slične koroni par meseci pre nego što je u Vuhanu primećeno da se nešto čudno dešava.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ciao said:

Kako preterao, zar nisi rekao da predvidjas u utorak oko 80000? idemo ka tome, pratimo te

ma sad sam gledao neke projekcije, ovo za vikend sam pogodio, ali Utorak izgleda da sam preterao, projekcija me vodi do 65 k maksimum

Link to comment
Share on other sites

Dobro a kad dostizemo maximum i krecemo nanize po projekciji?

10 minutes ago, urosg3 said:

ma sad sam gledao neke projekcije, ovo za vikend sam pogodio, ali Utorak izgleda da sam preterao, projekcija me vodi do 65 k maksimum

 

Link to comment
Share on other sites

7 days je model, niko se ne usuđuje da napravi na duže. Opekli se svi ovim iznenadnim neočekivanim porastom. Po ono koji je bio najrelevatniji celo leto sad bi Francuska trebala da ima nešto malo ispod 2000 tačnije sedmodnevni prosek od po 1900 do 2200  dnevno

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

Danska i Srbija imaju slican broj aktivnih slucajeva s tim sto Danska ima pa 5 puta manje hospitalizovanih. 

Sto znaci da je srpski problem covid i generalno lose zdravstveno stanje nacije, sto dovodi do ogromnog broja hospitalizovanih. 

U Evropi smo medju najstarijim narodima, najkraceg zivotnog veka a u vrhu po %. pusaca. 

 

Ako se dobro sećam, Vili je pisala da si u SWE mogao da imaš 39 tempišku i da te ne bi hospitalizovali tako lako. Zašto je Era Ojdanić bio hospitalizovan? Pričalo se o ljubičastom protokolu za VIP pacijente- takav mora da legne sve i da ga samo butine bole. A i Kg lekari su bili svedoci kupovine bolničkih mesta u Pazaru pa su prvog dana pootpuštali kućama masu pacijenata. Danas sam dežurala i gledala ceo dan trijažu na Infektivnoj. Isključivo 70+ pacijenti, bilo ih je baš dosta. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

 Danas sam dežurala i gledala ceo dan trijažu na Infektivnoj. Isključivo 70+ pacijenti, bilo ih je baš dosta. 

Zar trijaža nije baš ono čega se Vučić najviše "plaši" da lekari biraju kome da pruže pomoć?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Akiro said:

Dešava se na poslu, jer se ljudi ili plaše da izgube posao (ovi u državnim firmama/ustanovama verujem da su skloniji bolovanju, ali kod privatnika malo morgen) ili jednostavno ne razmišljaju. Neuključivanju glave su mnogi i na poslu i van posla skloni. Supruga je imala takav doživljaj u Naji u Zemunu negde u junu kada je sela da popije kafu a dva stola dalje sednu dve sojketine i krenu glasno da pričaju. U nekom trenutku pričaju o tome kako su se par dana baš namučile sa bolesti prošle nedelje i po sadržaju se vidi da je Covid u pitanju. Supruga se digne da hitno krene, pojuri kelnera da plati i pita ga da li poznaje te sojke, kaže kelner da rade na nekom splavu. Da li su par dana nakon bolesti još zarazne ili ne, zabole njih, kreću se po javnosti. Mlado, nema nekakve teške tegobe, što bi to razmišljalo o drugima. Pre neki dan na N1 vestima intervju na ulici da li ljudi poštuju mere i nose maske. Odgovori neki klinac - ne nosim, može mi se.  Da mi se takav sa otvoreno drskim stavom "može mi se" našao na rukohvat, odrobijao bi ga.  Masa njih ima taj stav i tako se i ponaša, ali kad još i čujem glasno izrečeno "može mi se", dobijam blackout. Zato smo i pobegli iz Srbije na grčko selo. Nisu ni ovde ništa bolji, od preko 800 novozaraženih preko 50% je u dobu 16-29, a ostali su od njih zaradili kako kažu grčki epidemiolozi. Sreća da se problem prevashodno manifestuje u gradovima, mada po prvi put posle dužeg vremena i na Halkidikiju ima 5 novozaraženih (bilo dugo vremena 0, eventualno 1). Beslovesnim majmunima se hebe i ne vrede tu nikakve mere ako se ne sprovode surovo. Ovi uhvate dnanaestogodišnjeg klinca, koji je bez maske izleteo iz kuće po sladoled, i odrape mu 150 Eura, a mladim majmunima, koji, uskraćeni za kafanski život, prave žurke po parkovima, ne smeju ništa. Nema tu vajde od mera ako se ne sprovode kako valja. Iako sam prvo bio frapiran, počinjem da razumem onog matorca u Atini koji je nekog klinca, koji u punom autobusu nije hteo da stavi masku, stručno premlatio.

 

Kako god, ne treba nam nikakav "krizni štab" da nam priča da moramo da se čuvamo, mi ćemo se čuvati i daleko više od propisanog jer znamo sa kakvim svetom imamo posla. Da bi jedni bili komforni i da im ne bi bilo dosadno drugi treba da izgube i minimum kvaliteta života. Neće to na duže staze na dobro izaći. Idemo na podeljeno društvo.

 

Ma nije čak ni strah od otkaza, veruj mi. Naš posao je takav da se često radi i vikendima, kasno noću, ali zato ne moraš da dolaziš tačno u minut i niko te ne kontroliše kada se zameniš sa nekim. Ne znam šta mu je bilo u glavi, nije ni neki kurčevit lik, prilično je pristojan ovako...mislim da jednostavno ne razmišlja na način da on ili neko drugi može da ozbiljno nadrlja zbog njega, mnogo je ljudi koji su svesni da bolest postoji ali su u fazonu "ma to je malo jači grip", a ne ide im u glavu da i grip može nekoga da ubije ili urniše na duže staze. Vidim da i sada ne nosi masku tj. stavi je ponekad ali retko, kao i ostali iz njegovog sektora koji su bili letos bolesni (njih 7-8 od 30ak ukupno) - ozbiljan lom u glavi, prezupčivanje. Ja ih ne puštam u kanc bez maske, posebno što radimo sa mikrofonima, između ostalog. Ne prave problem kada treba da je stave, sem jednog bliskog kolege iz mog sektora koji neće da je stavi jer "ja sedim u mojoj kancelariji i neću da je stavim, nikoga ne ugrožavam". I tako, imam izbor da ih maksimalno izbegavam i izbacujem iz kanca (kada već nema ko da ih dovede u red), ili da im olupam nešto o glave ako me baš iznerviraju, bio sam blizu iako nisam uopšte neki agresivac...ali onda shvatim da me isto čeka i u busu, i u radnji, i u tržnom centru, jednostavno nema svrhe osim kratkoročnog osećanja trijumfa 😀. Svuda ima tih pametnjakovića, ne znam odakle više izviru.

 

Nemam pojma kako rešiti taj problem, mislim da nema smisla ni odrobijati nekoga kako ti eksplicitno a @urosg3 uvijeno kažete, mada Uroš u drugačijem kontekstu, tj. Uroš usmerava bes ka onima koji bi trebalo da pritisnu ove beslovesne da te mere ispoštuju. Čini mi se da je Srbija (tj. Vučić) odlučila da ne zatvara državu lokdaunom, verovatno se vodeći teorijom da je sve ok dok bolnički kapaciteti nisu popunjeni. To ne mora da bude nužno loše i nekako to povezujem sa pričom Dr. Gligić od proletos, da će posle nekoliko prolaza kroz stanovništvo virus oslabiti, verovatno se i Vučić vodi tom nekom logikom (iako to nije njegov posao, ali jbg). Ali, može i da bude loše jer je ovaj virus nepredvidiv, ta njena priča može da se pokaže kao pogrešna kada je on u pitanju. Znači, u pitanju je opasna kocka koju ja lično ne podržavam, pre sam za kombinovanje strogog poštovanja mera i lokdauna ako dođemo u neku ekstremnu situaciju; sa druge strane sam svestan da je ta mera kod nas potrošena uludo, na sebične i kratkoročne političke ciljeve, tako da razumem i Uroša i u velikoj meri se slažem sa njim. Načuo sam da su krenule kontrole poštovanja mera po firmama, videćemo na šta će to da izađe...nisam optimista, baš kao ni ti, ako ovo potraje biće svašta. Vakcina daleko, imunitet krda daleko...i normalni ljudi gube strpljenje, dileje ga nisu ni imale, lično se nadam da će virus stvarno da oslabi + vakcina. A dotle, čuvati se najbolje što možemo; ko preko toga može još i  da se skloni od ljudi, taj je pravi hadžija.

 

 

7 hours ago, Darko said:

Hvala na odgovoru. Samo pitam, ne znam odakle ti ideja da mi je zasmetalo. Ponašanje tvojih kolega mi se čini veoma neodgovorno, ne znajući pozadinu. Ako su bolesni za vreme pandemije, neka ostanu kući. Mada lako je meni kenjati, ja mogu da radim od kuće i finansijski mogu priuštiti pauzu, mnogi nisu u takvoj situaciji.

 

Nešto sam istripovao bezveze, izvini. Nema šanse da ostanu kući, veruj mi, tripuju da firma propada bez njih ili da nije to ništa (mada ja cenim da je dosada u pitanju, barem u većini slučajeva). Jedino da dođe neka inspekcija pa da kazni firmu a da onda poslodavac pritisne zaposlene, ali Srbija Bajo, ljudi smo valjda, dogovorićemo se, xexekeke.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Epidemiolozi "Moramo da drzimo distancu, nosimo maske, imamo mere dok ne dodje vakcina" 

 

Epidemiolozi posle 2 dana  "Ali vakcina nece zaustaviti epidemiju, moracemo i dalje da nosimo maske i drzimo distancu godinama..." 

 

And the Oscar goes to... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imam jedno, verovatno glupo pitanje...možda je i postavljeno na početku teme..

 

Kako se otkrivaju asimptomatski pacijenti?  Da li su to ljudi koji su bili u neposrednom kontaktu  sa nekim ko ima virus ili...

 

Pitam, jer me zanima sve vreme. 

 

Ako neko nema ama baš nikakve simptome kako se utvrdi da je zaražen koronavirusom? 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Imam jedno, verovatno glupo pitanje...možda je i postavljeno na početku teme..

 

Kako se otkrivaju asimptomatski pacijenti?  Da li su to ljudi koji su bili u neposrednom kontaktu  sa nekim ko ima virus ili...

 

Pitam, jer me zanima sve vreme. 

 

Ako neko nema ama baš nikakve simptome kako se utvrdi da je zaražen koronavirusom? 

utvrdi se testom - neko se testira jer ili treba da putuje ili je bio u kontaktu sa nekim ko je pozitivan i na testu se ispostavi da je pozitivan. Naprimer neko je pozitivan onda se testiraju svi clanovi domacinstva i svi sa kojima je bio u kontaktu, tako je u Francuskoj. Ispostavi se da su neki od kontakta pozitivni iako nemaju simptome, cak sta vise vrlo cest slucaj unutar porodice

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

 

Pitam se da li ikada platiti za sve ovo. Verovatno ne. Ljudi se i dalje kunu u njihov sistem, dive im se.

Cak i na ovom forumu imamo clanove kojima greje srce ideja o njihovoj metodi suzbijanja epidemije.

 

Nisam primetio da nekome na ovom forumu "greje srce" ta njihova metoda, jedino smo ih @Wookie, ja i još par članova foruma navodili kao primer zemlje koja se izborila sa epidemijom. Grubo i siledžijski, tipično za način na koji oni rešavaju probleme te veličine, ali se izborila. U svoje ime mogu da kažem da je njihov društveni sistem daleko od onoga što se meni sviđa, preferiram razvijene zemlje Evrope i njihove sisteme u odnosu na ostale delove sveta. Sve to ne znači da te evropske zemlje ne mogu da se kritikuju kada fejluju u kriznoj situaciji kakva je ova, a i jedan solidan deo njihovog stanovništva je zaslužio da bude svrstan u kategoriju dileja.

 

Pominjano je tu još uspešnih zemalja sa različitim pristupima, bilo je i tu mnogo mekših varijanti, ne mora odmah da se bije i da zavariš vrata od zgrada da niko ne može da uđe ili izađe. Neke zemlje se uspešno bore uz pomoć širokog društvenog dogovora uz dodatak poštovanja mera; pametan političar bi trebalo da zna koju količinu tog društvenog dogovora je njegov narod sposoban da ispoštuje i da osnovu toga balansira, po mom mišljenju. Da probam da pojasnim svoj stav: ako ovih dana toliko pominjani Francuzi mnogo vole da idu u restorane, ok, neka idu ako baš moraju, ali neka gazde naprave pregrade između stolova i separea i neka reše ventilaciju, ne može da škodi. Sigurnija varijanta: napraviš kampanju tipa "kupite hranu u svom omiljenom restoranu i time pomozite da ljudi ne ostanu bez posla, ali jedite kući da bi što pre mogli da ponovo jedete u restoranu, Viva La Frans". Malo ispratiš pa ako vidiš da su restorani i dalje puni, onda to uvedeš kao obavezu. Nabacao sam ovo na brzinu i verovatno ima propusta, poenta je da sam prilično siguran da može da se nađe i neka sredina između batina i zaključavanja sa jedne strane i kako bih rekao (a da ne budem pogrešno shvaćen), nedovoljno čvrstog stava zbog kratkoročnih političko-finansijskih interesa. Ako grešim i nema sredine, onda ok, idemo kao i do sada i toeto.

 

Btw, potpuno se slažem da je Kina zaslužila da nekako plati ovu svinjariju. Na tim njihovim pijacama se jede svašta, uključujući i koale i neke druge divne životinje, treba ih pritisnuti svim silama da makar to reše.

Edited by implant
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...