Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, wwww said:

 

Pa kad kazes da imate retardiranog premijera (koga ste sami birali, nije vam ga nametnula KP Kanade) plus svi ostali epiteti, a koji je gori od Dodiga, Dacica i Palme, pa kako niste sprecili Kineze da vam dodju i poseju virus iz Wuhana i sve ostalo - koji drugi zakljucak da izvedem nego da je ta Kanada uzasna (a jos i hladna)?

 

Na stranu tvoje rasisticko prozivanje pojedinaca na celu WHO.

 

Opet te nista ne razumem.

 

Otkad je Justin Trudeau = Kanada ??? 

 

Zar Srbi nisu izabrali aleksandra vucica? Pa jel sme da se kaze da je on bolesnik i psihopata? Ja sam to procitao bar 500 puta ovde na forumu.

 

Aj zaobidji ti mene malo....... posebno sa tim "rasistickim prozivkama" ......... ako napadnem Bil Gejtsa i Dzastin Trudoa onda nisam rasista, ali ako napadnem nekog cobanina iz Etiopije onda jesam rasista ..... pazi kurca mu ..... u kojim knjigama si to procitala? 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Down With The Sickness said:

ako napadnem Bil Gejtsa i Dzastin Trudoa onda nisam rasista, ali ako napadnem nekog cobanina iz Etiopije onda jesam rasista ..... pazi kurca mu ..... u kojim knjigama si to procitala? 

 

To sto ti ovde prosipas je cisti rasizam i ksenofobija, cuj co'ek coban zato sto je iz Etiopije, Obama da je bijel radio bi u Best Buy, treba jebat Kineze itd.

To sto napadas Bil Gejca i sto se plasis da te ne cipuje :roflmao: je drugi par opanaka, onih sto si donio u kufercetu iz rodnog sela.:classic_blush:

 

Ja frajera, nisam rasista jer kritikujem i Bil Gejca, e jes ti vadiona.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Opet te nista ne razumem.

 

Otkad je Justin Trudeau = Kanada ??? 

 

Zar Srbi nisu izabrali aleksandra vucica? Pa jel sme da se kaze da je on bolesnik i psihopata? Ja sam to procitao bar 500 puta ovde na forumu.

 

Aj zaobidji ti mene malo....... posebno sa tim "rasistickim prozivkama" ......... ako napadnem Bil Gejtsa i Dzastin Trudoa onda nisam rasista, ali ako napadnem nekog cobanina iz Etiopije onda jesam rasista ..... pazi kurca mu ..... u kojim knjigama si to procitala? 

Evo da naucimo kako se zove "cobanin iz Etiopije":

Tedros Adhanom Ghebreyesus (Ge'ez: ቴዎድሮስ አድሓኖም ገብረኢየሱስ)

220px-Mukhisa_Kituyi,_Houlin_Zhao,_Tedro

pa da i ovaj covek dobije ime kao cobanin iz Kanade i cobanin iz USA.

Quote

Tedros was born in Asmara, which at that time was in Ethiopia—but is now the capital of Eritrea[10]—to Adhanom Gebreyesus and Melashu Weldegabir. The family originated from the Enderta awrajja of the province of Tigray. Tedros has discussed recalling that as a child he was very aware of the suffering and death caused by malaria.[11] His younger brother died at the age of 3 or 4 years old, possibly by a preventable disease like measles, which Tedros often discusses as a defining experience in regards to the need for global healthcare.[5][12]

 

In 1986, Tedros received a Bachelor of Science degree in Biology from the University of Asmara.[13] In 1992, Tedros received a Master of Science degree in Immunology of Infectious Diseases from London School of Hygiene & Tropical Medicine at the University of London.[6][14][8] In 2000, he earned a Doctor of Philosophy in community health from the University of Nottingham for research investigating the effects of dams on the transmission of malaria in the Tigray region of Ethiopia.[15]

 

Bice da ovi u UK nemaju pojma kome daju diplome (cobanima :classic_wink:).

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

 

On to pije zato sto mu se svidja, onako, preventivno :please:

ma samo nek nastavi, potpuno ga podrzavam (kazu da ljudi koji ga uzimaju imaju u vecem procentu srcane probleme/aritmiju... od ostalih)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, wwww said:

ma samo nek nastavi, potpuno ga podrzavam (kazu da ljudi koji ga uzimaju imaju u vecem procentu srcane probleme/aritmiju... od ostalih)

 

Pa stvar je da ne uzima nista, laze, nego navlaci ljude da on napravi zaradu. Tako da ce drugi imati srcanih i ostalih problema koji su nuspojava leka. Da zaista uzima na svoju ruku i lekar mu rekao "samo gutaj" i ja bih ga podrzala... rado... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Svedska i Singapur otprilike slican broj zarazenih - Svedska ca. 30 000, Singapur ca. 28 500....Svedska 3700 umrlih, Singapur 22!!

 

Kako i sta i zasto?!

 

Ako uzmemo  u obzir samo ove cetiri brojke u obzir, smrtnost (na broj zarazenih) kod Svedjana 12 %, kod Singapuraca manje od 0.1 %

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Don Laki Juan said:

2.1%

Rastemo, e sada da li je to zbog dva žarišta (Vranje i Leskovac) ili smo opet na pragu skoka zaraženih, videćemo.

 

4 dana za redom testiramo ca. 6000 ljudi i onda u ponedeljak, kad znaju da postoji zariste, testiraju 2000 manje.....logicno da ce procenat skociti znacajno.

Koji je razlog zasto i danas nije testirano 6000? Po kom kriterijumu, inace, testiraju sad? 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

Svedska i Singapur otprilike slican broj zarazenih - Svedska ca. 30 000, Singapur ca. 28 500....Svedska 3700 umrlih, Singapur 22!!

 

Kako i sta i zasto?!

 

Ako uzmemo  u obzir samo ove cetiri brojke u obzir, smrtnost (na broj zarazenih) kod Svedjana 12 %, kod Singapuraca manje od 0.1 %

To je broj identifikovanih zarazenih, nije totalni broj zarazenih.

U slucaju Svedske ocigledno da imaju mnogo neidentifikovanih zarazenih (onih s blagim simptomima ili bez njih). Broj identifikovanih inficianih u Singapuru je verovatno mnogo blizi stvarnom broju zarazenih. Plus su mozda u Singapuru bolje zastitili stare i rizicne.

Svedska je odradila 17589 testova na milion stanovnika (total 177500 testova), Singapur 42132 na milion stanovnika (total 246254 testova).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

To je broj identifikovanih zarazenih, nije totalni broj zarazenih.

U slucaju Svedske ocigledno da imaju mnogo neidentifikovanih zarazenih (onih s blagim simptomima ili bez njih). Broj identifikovanih inficianih u Singapuru je verovatno mnogo blizi stvarnom broju zarazenih. Plus su mozda u Singapuru bolje zastitili stare i rizicne.

Svedska je odradila 17589 testova na milion stanovnika (total 177500 testova), Singapur 42132 na milion stanovnika (total 246254 testova).

Sve je to tacno, verovatno, ali i u tom slucaju razlike su ogromne.....

Tom logikom, ako su brojke u Singapuru blize stvarnom broju zarazenih, smrtnost je (bar kod njih) izuzetno mala

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Down With The Sickness said:

Zivim u Kanadi. Prvi virus unet 22. januara, bracni par iz Wuhana sleteo na aerodrom u Toronto linijom China Southern Airlines Flight CZ311.

 

Wuhan aerodrom je zatvoren sledećeg dana - 23-eg. Što je isuviše kasno, da me pogrešno ne razumeš.

 

Inače, epidemija je buknula u Kanadi od putnika iz Evrope/USA. Takođe ovde u Australiji, većina slučajeva potiče iz Evrope ili Amerike. Da li je WHO trebao da preporuči zabranu letova iz Evrope/Amerike/Irana kada je tada počelo da bukti tamo?

 

Nisu ni tada. To je njihova mantra, pravilna ili ne (u linku imaju obrazloženje zašto su protiv travel restrictions):

https://www.who.int/news-room/articles-detail/updated-who-recommendations-for-international-traffic-in-relation-to-covid-19-outbreak

 

Inače, šansa da se virus zaustavi je propuštena u prvih par nedelja u Wuhanu. Ako je uopšte postojala šansa da se zaustavi - dovoljno je bilo da propustiš jedan slučaj koji je napustio Wuhan i piši propalo. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Sunshine State said:

Sve je to tacno, verovatno, ali i u tom slucaju razlike su ogromne.....

Tom logikom, ako su brojke u Singapuru blize stvarnom broju zarazenih, smrtnost je (bar kod njih) izuzetno mala

 

Ako sam dobro razumeo postoje 3 glavna tipa virusa. "Azijski" je najblazi i smrtnost u tom delu sveta je minimalna.

 

Ako poredis 2 drzave Kanadu i Australiju koje su jako slicne po mnogim stvarima, a pre svega zdravstvu i njegovoj organizaciji postoji razlika 11 puta vise obolelih u Kanadi i 60 puta vise mrtvih !!! Sto je prakticno nemoguce. 

 

Ovo se ne moze drugacije objasniti nego prilicno drugacijim/izmenjenim virusom.

 

Evropski je najtezi i tu je bila katastrofa. Taj je i usao u New York i napravio masakr, dok je sa druge strane - Kalifornija gde je usao azijski slika drasticno blaza. 

 

I kazu da zapravo u USA sada vec postoji taj treci, americki tip virusa.

 

Drugo objasnjenje je kako se gde tretira glavni uzrok smrti.

 

Negde se zbog narednih izbora vrsi ogroman pritisak da se za sve smrti kao uzrok navodi covid, bez obzira na underlying conditions. Americke drzave sa demokratskim guvernerima su tipican primer i postoje brojna svedocenja lekara. Valjace za izbore da je sto vise zrtava.

 

Znaci imao je terminalni stadijum raka ..... sta cemo za uzrok smrti: pisi covid ! 

 

Dok je u Rusiji recimo suprotno, tu ce vlast biti "veoma uspesna" u borbi protiv covida.

 

No, to u Svedskoj nije bitno, dok za Singapur ne znam, neka je diktatura sigurno, samo iskreno ne znam kakva.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

1 minute ago, Sunshine State said:

Sve je to tacno, verovatno, ali i u tom slucaju razlike su ogromne.....

Tom logikom, ako su brojke u Singapuru blize stvarnom broju zarazenih, smrtnost je (bar kod njih) izuzetno mala

problem s sirenjem ovog virusa je sto se on ne siri ravnomerno, vec zavisi od toga na koji deo populacije naleti. Tako da dok se sve ne zavrsi necemo znati tacnu smrtnost.

 

Slusala sam malo podcas prof Kekule-a (malo stariji bavarski profa koji je radio i na SARS epidemiji), podcast je na nemackom i ima samo audio (nema transkript). On nerado koristi izraz "talas" jer po njegovom misljenju stvara pogresan utisak da smo svi istovremeno pogodjeni (kao kad talas udara o obalu). On bi radije uporedio sirenje virusa s nagaznim  minama: kad naletis na nju ona eksplodira tj. slucajevi se pojavljuju sporadicno na razlicitim mestima i efekti sirenja virusa (u vidu tesko obolelih i umrlih) se vide brzo ako pogode odredjenu populaciju. To se desava kad virus naleti na stare i ove iz rizicnih grupa, dok mnogo "obicnih gradjana" ni ne primeti bolest (pa nije ni testiran niti registrovan).

 

U sustini, trenutno je jedina odbrana od virusa nas imuni sistem: oni ciji je imuni sistem dovoljno dobar ce ga preziveti, oni ciji nije - nece. To sve dok se ne pronadje neki lek ili vakcina. Ili dok se ne prepune bolnice (kao u Italiji) pa ni oni koji bi uz medicinsku negu preziveli - ne uspeju. Sto ce reci, trenutno je smrtnost od ovog virusa funkcija "zdravlja" tj. imunog sistema ljudi u svakoj zajednici. U zemljama u kojima je generalno zdravlje ljudi losije zbog lose nege i sveg ostalog - i "prirodna" smrtnost ce biti veca od onih zemalja gde je narod generalno zdraviji. Zato u USA i UK vise umiru ljudi iz siromasnijih populacija kojima i inace zdravstvena zastita nije bila dostupna, lose su se hranili itd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, wwww said:

Hm, pa valjda mi imamo predstavu kako to funkcionise u jednoj autoritarnoj drzavi kakva je Kina: lokalne vlasti pokusavaju da zataskaju probleme i "eliminisu ih" na ovaj ili onaj nacin da ne naljute Velikog Vodju (inace bi njihove glave letele). Tek kad sve ode do djavola onda se informacija prenese do vrha ili neko s vrha sidje u bazu da vidi sta se to tacno desava (pa ce sad da lete i nihove glave). Naravno da sve ovo znaju i obavestajne sluzbe svih zemalja sveta, nisu oni naivni niti su Kostunice.

 

Baš sam to i mislio, najverovatniji scenario. Mada ipak je Kina tehnološki razvijenija i prati se sve, tako da ne isključujem mogućnost da je vrh znao i ranije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm, izgleda da je Hrvatsku pogodio "blagi" kineski virus, za razliku od Srbije (nemam pojma koji virus je tu, ali definitivno nije ni italijanski, a ni kineski).

A Nemacku je izgleda pogodio kineski virus iako su zarazu doneli skijasi iz Austrije (a njih po svemu sudeci zarazili Kinezi (a ne nemacki barmen i koleginica mu iz Svajcarske) posto i oni imaju mali broj mrtvih, iako je Tirol "tu preko brda" do severne Italije) i turisti iz Italije (plus poneki iz Irana). Dok je npr. susednu Belgiju i Francusku pogodio opasni italijanski. Virus u Holandiji je "nesto izmedju": ni kineski ni italijanski.

Madjarsku, Slovacku, Poljsku je, opet, pogodio neki virus blazi i od kineskog. Island je izgleda pogodio kineski virus uprkos cinjenici da su ga u zemlju uneli skijasi iz Tirola. Kao i Norvezane (za razliku od komsija Svedjana).

:smiley33:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Darko said:

 

Wuhan aerodrom je zatvoren sledećeg dana - 23-eg. Što je isuviše kasno, da me pogrešno ne razumeš.

 

Inače, epidemija je buknula u Kanadi od putnika iz Evrope/USA. Takođe ovde u Australiji, većina slučajeva potiče iz Evrope ili Amerike. Da li je WHO trebao da preporuči zabranu letova iz Evrope/Amerike/Irana kada je tada počelo da bukti tamo?

 

Nisu ni tada. To je njihova mantra, pravilna ili ne (u linku imaju obrazloženje zašto su protiv travel restrictions):

https://www.who.int/news-room/articles-detail/updated-who-recommendations-for-international-traffic-in-relation-to-covid-19-outbreak

 

Inače, šansa da se virus zaustavi je propuštena u prvih par nedelja u Wuhanu. Ako je uopšte postojala šansa da se zaustavi - dovoljno je bilo da propustiš jedan slučaj koji je napustio Wuhan i piši propalo. 

 

 

 

Ne znam za AUS, ali zapravo pocetak epidemije u Kanadi je najvise povezan sa putnicima iz Irana i Egipta, manje sa Kinom. Tek kasnije su dosli Evropljani.

 

Nebitno, ja uopste nisam imao nameru da pricam o tome nego o onim budalama iz WHO i gospodinu koji ih hvali kao da su stvarno nesto pametno uradili. :classic_biggrin: Predmet opste sprdnje.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

Kod vas su zatvorili skole i preporucili mere distanciranja, tacno?

Škole su zatvorili kasnije, mere distanciranja su počele 21-og Marta (zabrana skupova više od 500 valjda). Ja sam počeo samoinicijativno da se izoliram 15-og Marta. 

 

Inače, kao i u Americi, svaka država ima svoje mere. 

3 minutes ago, Down With The Sickness said:

Nebitno, ja uopste nisam imao nameru da pricam o tome nego o onim budalama iz WHO i gospodinu koji ih hvali kao da su stvarno nesto pametno uradili. :classic_biggrin: Predmet opste sprdnje.

Dosta su zasrali, ali to ne znači da WHO ne treba da postoji i da nisu uradili dobre stvari. Da su slušali WHO i koristili standardni test na početku pandemije u Americi, možda ne bi došlo do takvog sranja tamo. 

 

Inače, Bill Gates već godinama govori da pandemiju treba da shvatimo ozbiljno. I ne samo on, ali jebi ga - nije bilo dovoljno investicija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Darko said:

Škole su zatvorili kasnije, mere distanciranja su počele 21-og Marta (zabrana skupova više od 500 valjda). Ja sam počeo samoinicijativno da se izoliram 15-og Marta. 

 

Inače, kao i u Americi, svaka država ima svoje mere. 

Hvala. I kod nas su ljudi ranije poceli samoinicijativno da se distanciraju i izoluju nego sto je Vlada donela mere (pratili su pad mobilnosti gradjana, pa odatle podatak).

 

Ima li neke korelacije s gustinom naseljenosti/obicajima zivljenja u velikim porodicama i brojem registrovanih slucajeva u datoj oblasti?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Darko said:

 

Dosta su zasrali, ali to ne znači da WHO ne treba da postoji i da nisu uradili dobre stvari. Da su slušali WHO i koristili standardni test na početku pandemije u Americi, možda ne bi došlo do takvog sranja tamo. 

 

Inače, Bill Gates već godinama govori da pandemiju treba da shvatimo ozbiljno. I ne samo on, ali jebi ga - nije bilo dovoljno investicija. 

 

Opet se nismo dobro razumeli, nemam ja nista protiv WHO. Ali ovakav kakav postoji treba ga razjebati, sto pre to bolje. Kao i svaku korumpiranu organizaciju, pa ispocetka.

 

Nema dovoljno investicija. Pa kako da ima dovoljno investicija kada Amerika daje 400 miliona godisnje, a Kina daje 10 miliona. 

 

Zamisli Sudan daje 1 milion, pojam gladi i bede, a Kina 10 miliona :roflmao:.... pa ko tu koga zajebava?

 

I onda Kinezi munu onom sto mu ne znam ime, niti cu ga ikada znati, malo kesha ispod stola i on cita objave komunisticke partije Kine. Pa nece to moci tako, vec ne moze.

 

Privatnim licima sa finansijskim interesima zabraniti pristup i uticaj na organizaciju.

 

Ako zele da pomognu neka to rade kroz svoje humanitarne fondacije.

 

Ili neka kupe WHO, bice u novembru na rasprodaji, pa neka zajedno rade, ali to onda nema nikakve veze sa drzavama i obavezama drzava prema njima.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, wwww said:

Hvala. I kod nas su ljudi ranije poceli samoinicijativno da se distanciraju i izoluju nego sto je Vlada donela mere (pratili su pad mobilnosti gradjana, pa odatle podatak).

 

Ima li neke korelacije s gustinom naseljenosti/obicajima zivljenja u velikim porodicama i brojem registrovanih slucajeva u datoj oblasti?

 

Ima više slučajeva u Sidneju i Melburnu, ali to su i najveći gradovi i najposećeniji su. Zato, nije baš lako utvrditi. Inače, u Australiji većina porodica viši u kućama, čak i u Sidneju i Melburnu. I mladi uglavnom ne žive sa roditeljima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darko said:

 

Ima više slučajeva u Sidneju i Melburnu, ali to su i najveći gradovi i najposećeniji su. Zato, nije baš lako utvrditi. Inače, u Australiji većina porodica viši u kućama, čak i u Sidneju i Melburnu. I mladi uglavnom ne žive sa roditeljima.

Da, to je verovatno i bitan faktor koji je sprecio rapidno sirenje virusa. Plus ste jos uvek imali prakticno leto i verovatno se vise ljudi zadrzavalo napolju nego unutra.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

Da, to je verovatno i bitan faktor koji je sprecio rapidno sirenje virusa. Plus ste jos uvek imali prakticno leto i verovatno se vise ljudi zadrzavalo napolju nego unutra.

 

Ima smisla, i ja tako mislim. Mada zima dolazi a u isto vreme, mere popuštaju. Tako videćemo šta će biti.

 

Gde živiš?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...