Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

aupičkumaterinu :classic_sad:

 

Quote

Beba stara svega 28 nedelja zaražena je korona virusom, rekao je na TV Pink direktor KBC "Dragiša Mišović" dr Vladimir Đukić.

 


Govoreći o pacijentima koji se leče u "Mišoviću" istakao je da ima i dosta mladih.

- Mi imamo bebu od 28 nedelja, roditelje, otac i sin, sin i majka, porodice cele, svi su ugroženi, jedina preventive je potpuna izolacija - kazao je.
Od 120 pacijenata jedan je na respiratoru, nekoliko na kiseon

- Dosta je mladih. Nažalost, nisu svi u idealnom stanju, ali postoje stvarno svi preduslovi da se više nego kvaliteno zbrinu i nadam se da će biti u redu - kazao je direktor.

Dodaje i da je danas održano predavanje kineskih kolega.

 

 

- Kad gledate njihovu statistiku - jeste starija populacija više ugrožena, udružene bolesti doprinose mortalitetu, međutim, i njih je iznenadio jako brz klinički tok, drastične patofizioleške promene na plućima koje su i za njih bile enigmatične - kaže dr Đukić.
 

Bebe retko oboljevaju

Kako je već poznato, od korona virusa oboljevaju i mladi i stariji, s tim što su šanse za oporavak kod ovih drugih teže... Međutim, kod beba slučaji obolevanja retki su i u svetu.

Jedan od njih je i slučaj šestomesečnog dečaka iz Velsa, čija majka je objasnila kakvi simptomi mogu da ukažu na oboljevanje korona virusom kod beba.
Majka je kazala i da je beba tada bila na kućnom lečenju i da je izdravila, baš kao i njen muž koji je bio inficiran.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RatzenStadt said:

Ima li neke statistike po regionima/gradovima za Srbiju?

 

Videh jutros na RTS-u u prolazu, na traci  Grad broj...Grad broj...Grad broj.  Nisam obraćao pažnju na detalje. Temperatura nije bila sigurno. Možda je to što te zanima. 

Link to comment
Share on other sites

Francuzi se svadjaju tj Rault se svadja sa Makronom glavni razlog Rault insistira da je vazno testiranje ogromnog broja ljudi i on to radi na svoju ruku u Marseju u "svojoj" bolnici besplatno, cekaju ljudi (uglavnom mladi koliko sam videla na fotkama) satima ali sve uredno drze distancu u mru i redu, hoce da znaju i testira ih ekipa tamo.

 

 

Edited by ciao
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, RatzenStadt said:

Ima li neke statistike po regionima/gradovima za Srbiju?

E jbg i ti puno trazis. Znas ti koji je to posao odraditi statistiku gde se zarazeni nalazio u prethodnih mesec dana, kog je pola i koliko godina ima.

Pa za to ti trebaju ozbiljni resursi.

Link to comment
Share on other sites

Just now, wrach said:

E jbg i ti puno trazis. Znas ti koji je to posao odraditi statistiku gde se zarazeni nalazio u prethodnih mesec dana, kog je pola i koliko godina ima.

Pa za to ti trebaju ozbiljni resursi.

Pa to bi trebalo da bude jako bitno u cilju otkrivanja zarista, preduzimanja koraka i dalje prevencije.

No, slazem se sa tobom. Cesto i sam zaboravim u kojoj drzavi zivim.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ras kass said:

 

Pa priznali su da nisu testirali clanove porodica, budale. 

I Konu se izletelo da nemaju testove. 

Zdravstvo na nivou Tanzanije. 

 

Nije mi samo jasno kako sad planiramo masovno testiranje ako nemamo testova?? Odakle da nabave ako nisu do sad.

Od ovih 2500 nezabelezenih nastace 25 hiljada novih, jer tek ide talas od gastoza i ljudi koje su oni zarazili.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, RatzenStadt said:

Pa to je valda to...
Na vikipediji nije updatovano od 16-og marta, a ni do tada se autor nije proslavio u tacnosti. Kako li se samo doslo do ovih brojki koje treba da pokazu ukupan zbir.

 

image.png

 

Sremski okrug danas prva 3 slucaja - po jedan u Sremskoj Mitrovici, Rumi i Staroj Pazovi

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, RatzenStadt said:

Pa to bi trebalo da bude jako bitno u cilju otkrivanja zarista, preduzimanja koraka i dalje prevencije.

No, slazem se sa tobom. Cesto i sam zaboravim u kojoj drzavi zivim.

Pitao je neko Kona pre par dana o tome, i on je rekao, da to nije bitan podatak, pošto mi nismo velika država, i da su se ti ljudi sigurno mnogo kretali u poslednjim danima, i da su mere na nivou države, a ne okruga i da su žarišta su Niš, Subotica, Beograd, Kikinda i još neko mesto reče.

Edited by Green23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U vezi testiranja, mislim da sam i napisala. Samo je laboratorija na Torlaku radila testiranja, kao nacionalna referentna virusološka laboratorija. Tako da je jasno da pored testova, nedostaju ljudi koji će raditi i aparati koji će očitati rezultate. Zato će biti angažovane i laboratorije i ljudi u Kliničkom centru, a da i li još negde ne znam. Ono što je juče rečeno da će za 48h krenuti masovno testiranje je nemoguće organizovati, čak i da imamo bolje uslove. U međuvremenu su kontaktirani i naučni Instituti, da li će i istraživači biti angažovani za dijagnostiku pojma nemam. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Evo upravo me zvali iz MUPa.. Ja sam usao u Srbiju 14og Marta, oni me zovu 24og da me obaveste da moram da budem u izolaciji 28 dana. Ako patrola dodje da me proveri, a nisam tu, krivicna prijava.

Na moje pitanje da li je 14 ili 28 dana s obzirom da nisam dosao iz jedne od zemalja koja se smatra "zaristem", kao i na pitanje da li se 28 racuna od danas ili 14og, nema jasnog odgovora.. Kazu kontaktirace me sutra kad provere.

 

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, wrach said:

Evo upravo me zvali iz MUPa.. Ja sam usao u Srbiju 14og Marta, oni me zovu 24og da me obaveste da moram da budem u izolaciji 28 dana. Ako patrola dodje da me proveri, a nisam tu, krivicna prijava.

Na moje pitanje da li je 14 ili 28 dana s obzirom da nisam dosao iz jedne od zemalja koja se smatra "zaristem", kao i na pitanje da li se 28 racuna od danas ili 14og, nema jasnog odgovora.. Kazu kontaktirace me sutra kad provere.

 

 

 

 

Ma daj!

Ja sam dosla 8.marta iz NL (nevezano za koronu, put planiran dva meseca ranije). 8.marta NL nije bila zariste; ja sam ovde vec 17-i dan, nadam se da me nece dirati....mada mi mindegy - svakako sam kuci, nema se kud!

Koliko unazad, do kog datuma, ima smisla da idu?

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Ma daj!!!

Ja sam dosla 8.marta iz NL (nevezano za koronu, put planiran dva meseca ranije). 8.marta NL nije bila zariste; ja sam ovde vec 17-i dan, nadam se da me nece dirati....mada mi mindegy - svakako sam kuci, nema se kud!

Zato si pobegla na Frusku Goru medj` partizane.:lol_2:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ras kass said:

 

Pa priznali su da nisu testirali clanove porodica, budale. 

I Konu se izletelo da nemaju testove. 

Zdravstvo na nivou Tanzanije. 

Ljudi, testova nema dovoljno ni u mnogo razvijenijim zemljama od Srbije!??! Nema! 

Zato su i svuda na snazi ove mere. Inace bi sve testirali i zatvorili samo one zarazene. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ma daj!!!

Ja sam dosla 8.marta iz NL (nevezano za koronu, put planiran dva meseca ranije). 8.marta NL nije bila zariste; ja sam ovde vec 17-i dan, nadam se da me nece dirati....mada mi mindegy - svakako sam kuci, nema se kud!

S H I T!

Use your best judgement! Niko nema pojma, šta ni kako. Jasno je da se smanjenim kontaktima limitira širenje zaraze, ali ako se ne razvije neki lek, ima da šetamo virus u talasima, dok ne pomru oni koji nisu imuni, a oni imuni opstanu. Opet Darvin, čovek jako malo.

Pamet u glavu i ruke k'sebi. [emoji14]

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kod nas nocas puklo u Tuzima, Podgorica, jedan covjek zarazio 14toro, nasi strucnjaci vec izlaze sa pricom da moze biti mnogo mrtvih ako se ne ugasi zariste, traze od ljudi da ne izlaze iz kuca.

Kao da su Tuzi ostrvo a ne dio Podgorice.

 

Shone brzi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

S H I T!
Use your best judgement! Niko nema pojma, šta ni kako. Jasno je da se smanjenim kontaktima limitira širenje zaraze, ali ako se ne razvije neki lek, ima da šetamo virus u talasima, dok ne pomru oni koji nisu imuni, a oni imuni opstanu. Opet Darvin, hovek jako malo.
Pamet u glavu i ruke k'sebi. emoji14.png

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Kaze izraelski ministar odbrane epidemija prestaje kad 70% stanovnistva bude zarazeno pa je bitno da u tih 70% bude sto manje kriticnih, po njemu stecice se imunitet i onda neki naredni talas virusa imunitet ce da resi ko nista. Ima logike doduse ovo sranje kazu ume da lako mutira 😞

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SamoFlacko said:

Kod nas nocas puklo u Tuzima, Podgorica, jedan covjek zarazio 14toro, nasi strucnjaci vec izlaze sa pricom da moze biti mnogo mrtvih ako se ne ugasi zariste, traze od ljudi da ne izlaze iz kuca.

Kao da su Tuzi ostrvo a ne dio Podgorice.

 

Shone brzi.

 

 

Izgleda da je bio na nekoj sahrani.

Dzabe sve ako kompletne Tuzi odmah ne izoluju. 

 

 

 

Edited by Valensija
Link to comment
Share on other sites

 
Kaze izraelski ministar odbrane epidemija prestaje kad 70% stanovnistva bude zarazeno pa je bitno da u tih 70% bude sto manje kriticnih, po njemu stecice se imunitet i onda neki naredni talas virusa imunitet ce da resi ko nista. Ima logike doduse ovo sranje kazu ume da lako mutira [emoji20]
 
Jeste, čini se da se Kina stabilizuje pošto ima prezdravile (kako sad ta reč zvuči na našem jeziku ne znam), ako mene pitaš, to bi bio korak k'rešenju pre nego se razvije protivotrov.
Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujemo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je bio na nekoj sahrani.
Dzabe sve ako kompletne Tuzi odmah ne izoluju. 
 
 
 
Na sahrani kod prvozarazene iz Ulcinja.

nadam se da ljudima sa foruma ne smeta sto povremeno ubacimo odje pricu iz cg, ne mogu nesto po ovih nasih foruma, em su svi nesto cinicni em su debili, odje makar ima normalnih ljudi.
  • Like 17
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...